PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçlarınızın eski sahiplerinden kalan trafik cezaları ,

oguzhan999
24-01-2013, 14:36
Arkadaşlar kısa zaman önce başıma geldigi için sizinlede paylaşmak istedim kısaca anlatıym ,

2010 yılında bir araç aldık , noter satışımız yapıldı eski ruhsat zamanlarında fakat ruhsatı emniyete verip değiştirmedik öylede kaldı , 3 yıl boyunca bu şekilde kullandık normalde 1 aydan sonra aracı trafik memurunun trafikten çekme yetkisi mevcut ki 3 yıl cevirmeye dahi girmedik , neyse aracın vergilerini tek tek yatırıyoruz , yatırıyoruz ama plakaya yatırdıgımız için tabi ruhsatta değişmediginden plakadan eski sahibinin adına ödüyormuşuz açıkçası plakaya yatırdıgımız için isim vs hiç sormadım bende , gün geçti ruhsatı alalım artık dedik aracı satmam gerekiyordu , muayeneside geçtigi için bu süre zarfında yaptırıp o şekilde alabileceğimi söyledi trafik şube , muayene randevusu almaya çalışıyorum aracın borcu oldugu yazıyor tabi randevu alamıyordum , emniyetinde sitesinden bir baktım aracın 2009 dan bir trafik cezası cıkıyor 2011 de teblig edilmiş bizim haberimiz yok borc normalde 128 tl faiz vs ile 300 ü geçmiş , vergi dairesine gittim satış sözleşmesinin 2010 da yaptıgımızı trafik cezasınında 2009 a ait oldugunu söyledim ve gerekli işlemi yaptılar saolsunlar t.cezasını aracın plakasından kaldırıp eski sahibinin tc sine eklettiler , vergiler içinde dilekçe yazıldı bizim adımıza 2010 dan itibaren hiç vergi odenmedi olarak gözüküyordu toplam borc 3500 tl civarı onuda düzelttirmek için işlem yaptılar , aklınızda bulunsun , sizden önceki sahibinden kalan cezaları ödemeyin , ruhsat yada satış sözleşmeniz ile vergi dairesinden bunu düzelttirebilirsiniz , ordaki memur çogu kişinin bu durumdan haberi olmadıgınız ve eski yeni hepsini ödediğini söyledi , sizi bilgilendirmek istedim kusura bakmayın biraz uzun yazdım sanırım

Saygılarımla

Oğuzhan ÖKSÜZ

Vlkn-fb
24-01-2013, 14:54
Benim aracımında plakasını sorgulayınca 2009dan kalma cezası cıkıyor 711 TL ama isim olarak kesilmiş eski sahibine sanırım beni bağlamıyor

oguzhan999
24-01-2013, 14:57
muayene vs randevusunda sıkıntı çıkmıyorsa sizinle alakalı değildir

S.Özeren
24-01-2013, 15:13
aynı şey benim başımada gelmişti , ama sen şanslıymışsın kanki ben tam öküze denk gelmiştim günümü hibe etmişti

emresener
24-01-2013, 15:34
Banada Sattığım aracın Plakasına ait 3bin küsür lira OGS cezası gelmişti. satış kağıdı ile karayolları şubeye başvurdum gereğini yaptılar. satış sözleşmelerini iyi saklayın ;)

Dipnot: İspark'ta kontrol ettirin plakalarınızı ;) yine aynı şekil eski sahipten kalan borç cıkabiliyor. Satış sözleşmesi ile ait olmadığını kanıtlayıp sildirebiliryorsunuz..

0M42
24-01-2013, 15:41
Araç alırkan trafik tescilden borç sorgulaması yapmıyormusunuz ?

emresener
24-01-2013, 15:48
Araç alırkan trafik tescilden borç sorgulaması yapmıyormusunuz ?

Sistem adam gibi çalışmıyor ki.

sene 2008de muayeneye giderken borcu olmayan arabanın 2009daki muayeneye giderken 2007den kalan bir ceza borcu çıktı ;)
elimde temiz kağıdı olmasına rağmen sisteme yeni işlenen ceza için bişey yapamıycaklarını söylemişlerdi 56lira paraydı ödedik muayenemizi öle yaptırdık.

O yuzden güven olmuyor ;)

punto_multijet
24-01-2013, 15:53
gozumun onunde 2010 model arabaya 2008den kalan borc cıkardılar :D hersey normal artık

Frid
24-01-2013, 16:29
vakti zamanında sisteme işlenmeyen cezalar içinde bu işi savsaklayan kişilere bir yaptırım uygulanmalı bence. bilgi için teşekkürler Oğuzhan

Onu-R
13-08-2014, 14:58
Merhaba, siz bu plakadan cezayi dusurme islemini hangi vergi dairesinde, hangi birimde yaptirdiniz?

Trafik cezasini odemek icin bankaya gittigimde 3 adet trafik cezasi borcu oldugunu, dolayisiyla offline dahi olsa odeme yapilamadigini belirttiler.
Ardindan bir baska bankaya daha gittim ayni sey, yine iki ayri bankanin online odemesine baktim, orada da ayni sey..

Bahcelievler Vergi Dairesine gidip borcu odedim, fakat eski borclari silme gibi bir sey hem bilmiyorlar hem de yapamiyorlar. Nakil vasitalar vergi dairesi umraniye yi de aradim, onlarin da bildikleri bir sey yok. Satisa engel, muayeneye engel bir sey yok diyorlar.

Yok belki ama ben bu araci kullandigim seneler boyunca hep cezalarimi vergi dairesinde odemek zorunda miyim..

(Konu ayni olunca hort mubahtir diye dusundum)