PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rover 220 Turbo Brake Upgrade

tuncayakyz
25-01-2013, 15:03
Proje Adı : Rover 220 Turbo Fren Sistemi Geliştirme
Proje Yapımcısı : Tuncay AKYÜZ
Yapılan Araç Marka / model / yıl : Rover 220T 1996
Projenin Konumu: Frenler
Kullanılan Malzemeler:
1 tkm Rover 620ti front L-R Kaliper ve taşıyıcıları
1 tkm Rover 825 TRW DF1812 ön diskleri (4x114.3mm)
1 tkm Fren Balataları

220 sahibi olan arkadaşlara referans olacağını düşünerek paylaşmak istedim...Bu ingiliz atını bilenler bilir.Hız ve güç çok iyi ama malesef fren ve süspansiyon fabrika çıkışı biraz yetersiz kalmış.Dolayısıyla ingiltere'de bu araçların frenleri oradaki olanakların iyi olmasıyla çok rahat upgrade edilebiliyor.Bende azim gösterdim üzerine düştüm yılmadım çok araştırdım ve sonunda başardım.;)

220 orjinal 4x100 bijon ve 262mm çaplı hava soğutmalı disk kullanıyor.Bu sanırım hondanın bazı modelleri ile aynı olması lazım.Kaliperlerin pistonları ufak ve balatalarda biraz küçük olunca malesef duramıyorsunuz hele hele yüksek hızlarda...:cool:

Biz bu ölçüleri biraz daha büyüttük.Bunu şöyle yaptık.Rover'ın bir başka kasası olan 620 ti(200hp) nin kaliperlerini aldık.620ti normalde 282mm disk kullanmaktadır.Bu kaliperlerin normalde montaj ayakları ile 220 lerin ayakları birebir aynıdır.Fakat 620 nin pistonu 220 ye göre büyüktür ve kullandığı balata da büyüktür.Dolayısı ile ihtiyacımız olan sadece bir disktir.
Desek te, malesef 620'nin diski bizim 220 ye uymuyor.Çünkü çoğu ölçüsü tutmuyor.Bu yüzden tekrar disk araştırdım ve buldum.Bize Rover 800 serisinin 2.500cc motorlu modelinin diskinin uyduğunu tespit ettim.Bu diskin çapı 620 nin kaliperine uygun olan 282mm lik olması gerekiyodu aslında ama Rover 800 285mm kullanıyomuş.Fakat 285mm sürtme yapmadı tam oldu yani tornalama işinden kurtulduk.
Sadece uymayan kısmı bijonları 4x114 olması bizde baktık ki, yeniden bijon delikleri açalım önce açıp açamayacağımıza baktık delikler şansımıza boş yerlere denk geldi.Freze'de elektronik ölçü sisteminde 4x100 bijon deliklerini yeniden açtık.Diğer tüm ölçülerimiz de sıkıntı çıkmadı birebir tuttu şansımıza :)
Sadece kaliperlerin disk ile ayakların arasına rahat montajlanması için freze'de bu sefer kaliperlerin montaj yüzeylerinden 3.5mm aldık.Tüm işlemlerimiz bitince diskimizi ve kaliperimizi taktık.Son olarakta bonus yaptık fren hortumlarını değiştirdik.Şimdi frene bastığımda duvara çarpmış gibi durabiliyorum.Gerçi şuan disk ve balata yeni olduğu için pedal biraz sert kısa bir alışma süreci olacaktır.Şimdiki haliyle performans çok iyiyse uyum sağlandıktan sonra çok iyi olacağının sinyallerinide vermiş oldular.
Çok şükür son eksiğim buydu bunuda tamamladım.Abartmak gibi olmasın Türkiye'de sanırım ilk örnek...:icon_tup:

Diskin Özellikleri:

Height : 51.2 mm (220 47mm fakat aradaki 4.2mm farkı konuda belirttiğim kaliperin montaj yerlerine denk gelen vidalama yüzeylerinden 3.5mm alarak kapattık. )
Diameter : 285 mm (220 262mm)
Centering Diameter : 64.1 mm (220 ile aynı)
Pitch Circle Diameter : 114.3 mm (220 100mm)
Brake Disc Thickness : 21.0 mm (220 ile aynı)

Diskin markalara göre kodları;

TRW= DF1812
ROVER=GBD90800
BOSCH=0986478351
VALEO=186235
REMSA=6322.10

Aşağıdaki resimler eski halinden yeni haline dönüşüm resimleridir...

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbucw.jpg

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbvc6.jpg

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbvd9.jpg

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbvfb.jpg

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbvgq.jpg

http://g1301.hizliresim.com/15/t/jbvhp.jpg

Gunes G.
25-01-2013, 15:11
Aracinizin standart sistemi varken, yuksek hizda frene bastiginizda abs devreye giriyor muydu?

tuncayakyz
25-01-2013, 15:16
Aracinizin standart sistemi varken, yuksek hizda frene bastiginizda abs devreye giriyor muydu?

giriyodu ama etkili değildi yine çok zor duruyodu.Şimdiki yeni sistemde abs gerek kalmıyor bile gerçekten çok fark etti.

PriSOneR
25-01-2013, 16:01
Bende birgun balatalar yandi duramadigi icin abs falan devreye bile girmedi

tuncayakyz
25-01-2013, 16:04
Bende birgun balatalar yandi duramadigi icin abs falan devreye bile girmedi

Eski günler geride kaldı gökhanım ileriye bakalımmm :D

Gunes G.
25-01-2013, 16:21
giriyodu ama etkili değildi yine çok zor duruyodu.Şimdiki yeni sistemde abs gerek kalmıyor bile gerçekten çok fark etti.

Bende buna dikkat cekmek istiyorum zaten. ABS aracin daha kisa mesafede durmasini saglamaz, sadece panik fren aninda araciniza yon verebilmenizi saglar.

Onceki hali ile aracinizin fren gucu disklerinizi kitlemeye yetiyorduysa, su an aracinizin durus mesafesinin kisalmasi tamamen kullanici ile ilgili olabilir zira dogru kullanimda standart halide su anki hali ile ayni mesafede durabilecek potansiyele sahiptir.

Ne fark olur buyuk disk ve farkli kaliperde? frene basildigi andaki ilk hissiyat degisir, ard arda yapilan frenlerde elde edilen fren mesafesi tutarliligi artar, limit fren yapmak daha kolay hale gelir kisaca kullanim kolayligi saglar.

Bahsettiginiz duvara carpmis gibi hissi tamamen bunlarla ilgili, yoksa standart sistemlede dogru limit frende ayni mesafede durabilirsiniz :)

tuncayakyz
25-01-2013, 16:44
yoksa standart sistemlede dogru limit frende ayni mesafede durabilirsiniz :)

çok doğru söyledikleriniz fakat bu araç standart fren ile doğru limit anlamaz önünüze ne çıkarsa ezer geçersiniz bunda çok ciddiyim yoksa disk büyütmeye kaliper büyütmeye uğraşmazdım.Otobanda yada müsait bir yolda basabildiğiniz kadar basın çünkü tali yol yok kasis yok fazla girintili viraj yok önünüzü görebiliyosunuz dolayısı ile durabileceğinizden eminsiniz bunda sorun yok..zaten duramayacağınız yolda basmassınız herhalde doğal olarak :)

fakattt şehir içinde durum çok farklı ışıkta durmayanlarmı dersiniz,tali yoldan zort diye çıkanlarmı dersiniz,okul talebelerinin bilinçsizce yola atlaması,önünüzdeki aracın ani fren yapması,kedi/köpek çıkması,v.s örnekler verilebilir....işte bu araç standart fren sistemi ile yazdığım bu örneklerden birine denk gelirse sürücünün vay haline allah göstermesin sonucu %90 ölümle neticelenir.Çünkü kullanmış yaşamış ve kıl payı yırtmış biriyim bu yüzden rahat konuşabiliyorum.İmkan varsa arkadaşlara tavsiyem muhakkak bu sistem değişmeli diyorum...

PriSOneR
25-01-2013, 18:47
Bizim araclarin kronik sorunu yuksek hizda birkac kez sert fren yaptigimda resmen balatalar sisiyordu ve dip frende durmamasi haricinde abs bile devreye girmiyordu. bir gun makinenin balatalari sismis yine sti ile roll deyiz az kalsin sti i hb yapacaktim giselerde :))

tuncayakyz
25-01-2013, 20:00
gökhan sen hala sti,astra turbo,type-r videolarını cd ortamında gönderecektin bana ne oldu bizim cd??? iki sene oldu ikiiii...burada hatırlatayımda bu sözünü belki işe yarar:D
Bu arada tanıştırayım gökhan(PriSoner), benim aracın benden önceki sahibi olur.Avatarındaki araç da, benim aracın kızlık hali :D

PriSOneR
25-01-2013, 21:12
Su erkegin beynini duzeltte yurusun bari :) not turbo gsi i duzeltelim astra gsi dedim :) videolari yayinlamama sozu verirsen gonderirim arac sahipleri degerli dostlarim senin gibi.

tuncayakyz
25-01-2013, 22:15
Su erkegin beynini duzeltte yurusun bari :) not turbo gsi i duzeltelim astra gsi dedim :) videolari yayinlamama sozu verirsen gonderirim arac sahipleri degerli dostlarim senin gibi.

araba yürüyor gökhanım sıkıntı yok oem beyinle alınabilecek en iyi değer de şuanda tabiki ms farklı olur ama hele bir yaz gelsin bakalım erkut'a teslim edecem zaten...
videoları yayınlayacam mı dedik sana sanki söz istiyosun töbe töbe şaka şaka yayınlamam hadi gönder şu cd yi artık bea..:D

Osman Bahadır
25-01-2013, 22:24
Elinize sağlık. Güzel bir çözüm olmuş.

Ama merkez demişsiniz hep. Kaliperi kastediyorsunuz sanırım merkez derken? Fren merkezini değil? Doğru mudur?

Anladığım kadarıyla 620ti kaliperlerini, balatalarını ve 800 disklerini 4x100'e delerek kullandınız.

Konuyu toparlayıp şu şekle uygun hale getirirseniz DIY kısmına taşıyalım;

http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/94346-bu-konuyu-okumadan-konu-acmayiniz.html

dilbata
25-01-2013, 22:35
güzel olmuş bravooo

tuncayakyz
25-01-2013, 22:38
Elinize sağlık. Güzel bir çözüm olmuş.

Ama merkez demişsiniz hep. Kaliperi kastediyorsunuz sanırım merkez derken? Fren merkezini değil? Doğru mudur?

Anladığım kadarıyla 620ti kaliperlerini, balatalarını ve 800 disklerini 4x100'e delerek kullandınız.

Konuyu toparlayıp şu şekle uygun hale getirirseniz DIY kısmına taşıyalım;

http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/94346-bu-konuyu-okumadan-konu-acmayiniz.html

evet kaliper demek istedim merkez demiyorum aslında ama uygulamayı yaptırdığım servis kaliperlere merkez diyor bende onlardan etkilenmiş olabilirim:) Konudaki merkez kelimelerini kaliper e çevireyim hemen düzelteyim o zaman...Taşıma işine gelince müsait olduğumda düzeltmeye çalışayım ve size bitirdiğimde bilgi vereyim. sevinirim taşıma olayına çünkü bu uygulama çok faydalı bir proje aslında bu araçları kullananlar için..
Tşk ederim...

levent
26-01-2013, 00:16
bence iyi olmuştur, daha düşük güçlerdeki motorlu versiyonlarında da bu fren tertibatı mevcuttu sanıyorum. sormak istediğim şey 800 kaliperleri tek pistonlu mu yine? (fotolardan tam seçemedim ama sanırım öyle)

tuncayakyz
26-01-2013, 09:15
bence iyi olmuştur, daha düşük güçlerdeki motorlu versiyonlarında da bu fren tertibatı mevcuttu sanıyorum. sormak istediğim şey 800 kaliperleri tek pistonlu mu yine? (fotolardan tam seçemedim ama sanırım öyle)

Evet ama piston büyük yeterli yani...

tuncayakyz
26-01-2013, 16:20
gökhan bekliyorum reis...

Osman Bahadır
27-01-2013, 18:27
Sizin de düzenlemeniz sonrası konuyu DIY kısmına taşıdım. Burada daha yararlı olur düşüncesindeyim. Üyelerden ricam Teşekkür butonunu da kullanmalarıdır.

Juggernaut
27-01-2013, 18:53
Elinize sağlık güzel olmuş.
Bence 220T ya yapılacak ilk modifiye zaten frenleri güçlendirmek olmalı.

tuncayakyz
27-01-2013, 21:37
Elinize sağlık güzel olmuş.
Bence 220T ya yapılacak ilk modifiye zaten frenleri güçlendirmek olmalı.

Evet %100 katılıyorum önce can güvenliği teşekkür ederim çok doğru tespit hemde bir K20 kullanıcısından :)

XSi
28-01-2013, 14:24
Bende buna dikkat cekmek istiyorum zaten. ABS aracin daha kisa mesafede durmasini saglamaz, sadece panik fren aninda araciniza yon verebilmenizi saglar.

Onceki hali ile aracinizin fren gucu disklerinizi kitlemeye yetiyorduysa, su an aracinizin durus mesafesinin kisalmasi tamamen kullanici ile ilgili olabilir zira dogru kullanimda standart halide su anki hali ile ayni mesafede durabilecek potansiyele sahiptir.

Ne fark olur buyuk disk ve farkli kaliperde? frene basildigi andaki ilk hissiyat degisir, ard arda yapilan frenlerde elde edilen fren mesafesi tutarliligi artar, limit fren yapmak daha kolay hale gelir kisaca kullanim kolayligi saglar.

Bahsettiginiz duvara carpmis gibi hissi tamamen bunlarla ilgili, yoksa standart sistemlede dogru limit frende ayni mesafede durabilirsiniz :)

disk büyütmenin kuvvetten çok fren ısısını azaltmaya yönelik bir faydası vardır diyebilirmiyiz bu durumda? dediğiniz gibi lastik kilitliyorsa, fren gücünü arttırmak çok faydalı değil fakat disk çapını büyüttüğümüz için balata - disk arası sürtünme hızı düşecek, daha az ısı ortaya çıkacak..

bu durumda fren performansının ısı dolayısıyla düşmemesine katkısı olur diyebiliriz.

+ diğer bir bakış açısıda 50 km ile giderken veya 200 km ile giderken uygulayabileceğimiz maksimum fren gücü aynı değil, hız yükseldikçe artan downforce ile uygulanabilecek maks güç te artar, bu durumda yetersiz bir fren gücünden ise, daha fazla fren gücü uygulayabiliyor olmak fren performansı açısından katkı olacaktır.

kısaca büyük fren iyidir :)

tuncayakyz
28-01-2013, 18:53
PriSoner inde dediği gibi yüksek hızlarda küçük balata sıkı bir frende kolay yanabilir gerçi arkadaş yakmış zaten :) Allah göstermesin bu durum çok tehlikeli gerçekten...

Sheyhzade
05-02-2013, 12:57
peki total maliyet ne oldu bu işlemlerde ?

tuncayakyz
05-02-2013, 22:02
total maliyet: 750 tl

Diskler: 210 tl
Kaliperler: 300tl (ingiltere'den geldi.Ben bakmadım ama çıkmacılarda da olabilir.Ama istediğin zaman kıymete biner sonra sana 500 çekerler ag..)
Balatalar: 90tl
Torna,freze: 50tl
İşçilik: 100tl

Sheyhzade
09-02-2013, 12:38
total maliyet: 750 tl

Diskler: 210 tl
Kaliperler: 300tl (ingiltere'den geldi.Ben bakmadım ama çıkmacılarda da olabilir.Ama istediğin zaman kıymete biner sonra sana 500 çekerler ag..)
Balatalar: 90tl
Torna,freze: 50tl
İşçilik: 100tl

Görkem abiyle paslaşalım da bende yapayım bi ara bu işlemi, nasıl getireceğimizi detaylıca görüşelim abi.

MaXiGörKy
09-02-2013, 17:44
Görkem abiyle paslaşalım da bende yapayım bi ara bu işlemi, nasıl getireceğimizi detaylıca görüşelim abi.

istediğin zaman ulaşabilirsin biliyorsun kardeşim:icon_tup:

Sheyhzade
10-02-2013, 14:21
istediğin zaman ulaşabilirsin biliyorsun kardeşim:icon_tup:

eyvallah abi, biliyorum ;)

Göktürkm
11-02-2013, 18:32
eski bi rover kullanıcısı olarak benimde rover forumlarından hatırladıgım 220 t nin frenlerini güçlendirmek için 620t nin fren westinghouse unu taktıklarını söylüyorlardı.

tuncayakyz
11-02-2013, 23:00
Evet yaptık oldu :)