PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Laptop Bataryası Diriltme

ghibli06
25-01-2013, 20:52
Proje Adı : Laptop Bataryası
Proje Yapımcısı : Bülent KOÇ
Projenin Konumu: Laptop
Kullanılan Malzemeler: 6 adet rechargable pil, havya, elektrik bantı

adaşlar bir çoğumuzun derdidir, laptopumuzun batarya ömrü azalır azalır azalır en sonunda da laptopu şarj cihazına bağımlı hale getirir... benim Fujitsu Siemens için de böyle oldu ama 2 sene önce alırken de şimdi de çok memnun olduğum AutoCad den tutun da kritik programlardaki performansı ve de her türlü driverı takabilmem sebebiyle değiştirmeyi düşünmüyordum... sonunda bataryaya el atmaya karar verdim ve nasılsa ölü olduğu için rahatça açtım işte bataryamızın içi:

http://img46.imageshack.us/img46/134/photo96j.jpg

http://img826.imageshack.us/img826/1296/photo97b.jpg

üzerinden 2600 Mah 3,7 voltluk 6 adet rechargable pil çıktı... gittim 6 tane aynı özelliklerde yeni pil aldım, aynı şekilde bağladım ve taktım... sonuç: 45 dakika laptop açık şarj ettim 15 dakika açık kaldı, yani bence gayet iyi oldu...

tek sıkıntı devreyi sıfırlayamadığım için seviyeyi göstermiyor şu şekilde görünüyor batarya ile çalışırken:

http://img831.imageshack.us/img831/543/photo99k.jpg

o sorunu da çözebilirsem sıfır laptopuma kavuşmuş olacağım :)

fatihcakin
26-01-2013, 08:42
Pilleri nerden temin ettiniz acaba ?

recky
26-01-2013, 08:46
basarılı olmuş
pili açarken kırmak kacınılmazdır herhalde,
bu pil amilio serisimi
bende yedek pil var kullanmadıgım ihtiyacın olursa vveriyim.
tşk

63owen63
26-01-2013, 08:50
Yakında batarya yüklemeye de başlarız,
Specs : 3.7 rechargable with golden wire :D

Ellerinize sağlık :) Komple şarj dolunca ne kadar süre gidiyor ?

d.berkay
27-01-2013, 00:06
Eline sağlık Bülent abi.

Bende aynı sorundan müzdariptim ama bu konuyu görmeden bir kaç gün önce çinden yeni batarya sipariş ettim 25dolara. Bu aldığınız piller ne kadara maloldu? Orijinal pili ölü olduğundan bende istediğim gibi müdahale edebilirim :)

elpadre
27-01-2013, 00:11
abım chınadan getırıcektı ordakı bu ısı yapan adamlar bıle telefon mazemesı satmaya baslamıslar :D aynı sorun bendede var :(

Tuncer M.
27-01-2013, 00:17
Fs amilo pi2550 mi acaba modeli? :) Benim istanbuldaki laptop da bu model ve bataryası aynı şekilde çöp. :) Bir de 2 tuşu eksik. Onun dışında performansı vs. çok çok başarılı bi pc. Ben de klavye ve batarya sorununu halledersem daha yıllarca kullanmak istiyorum kendisini. :)

elpadre
27-01-2013, 00:29
canım sıkıldıı bataryayıı sokuyurmm :D

burkaykalyon
27-01-2013, 00:34
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş ama bataryayı kırmadan açmanız çok ince bir iş :D

bununla uğraşmak istemeyen için İstanbul içi müthiş bir batarya tamircisi önerebilirim :D

Melih-Ö
27-01-2013, 00:37
Bende şarj cihazına bağlı yaşayanlardanım berbat bir durum :D 2 saat gösterirken, 5 dakika sonra pc nanay :rolleyes:

TolgaEsentepe
27-01-2013, 00:42
4 senedir bataryayı sökmeden ve hep şarj cihazı takılı kullandım asus laptopumu. Hala kendileri 45dk. falan çalışıyor.
Teşekkürler bilgilendirme için..

burkaykalyon
27-01-2013, 00:42
Bu arada ufak bir tüyo vereyim şarj ömrünü uzatmak için. Laptop şarjı prize takılıyken laptopun pilini çıkartıp kullanın. Sadece elektrikle çalışsın ama fişi çekerseniz laptop nanay :D

Kullanılmamış makinelerde birebir işe yarıyor. 1,5 senedir kullandığım laptopumun şarjı prize takılı değilken 5 saat garantisi var :D +'sı vardır -'si yoktur...

TolgaEsentepe
27-01-2013, 00:56
-si yoktur derken, pek bilmem bu işleri fakat, elektrik kesintisi, yüksek voltaj vs zarar vermez mi ? pil üzerinde takılıyken korumaz mı ya da bu durumda ?

Tuncer M.
27-01-2013, 00:59
Bu arada ufak bir tüyo vereyim şarj ömrünü uzatmak için. Laptop şarjı prize takılıyken laptopun pilini çıkartıp kullanın. Sadece elektrikle çalışsın ama fişi çekerseniz laptop nanay :D

Kullanılmamış makinelerde birebir işe yarıyor. 1,5 senedir kullandığım laptopumun şarjı prize takılı değilken 5 saat garantisi var :D +'sı vardır -'si yoktur...

Türkiye'deyken elektrikler kesilir pc kapanır, birşey olur diye korkaraktan kullanmıyordum bataryasız ama burada torrent up yapar hem diye 3 günlük geziye giderken bile bataryasız açık bırakıp gidiyorum pcyi, henüz kapanmadı elektrik kesintisinden ötürü :D

c20let
27-01-2013, 01:00
Bende aynı sorundan şikayetçiyim. İçindeki pilleri nerden temin ettiniz onuda öğrenebilirsek

levent
27-01-2013, 01:03
Abi ellerine sağlık, mantıklı bir çözüm olmuş :)

Benim Samsung ilk alındığında da 2 sa 15dk gidiyordu hala da o sürelerde dayanıyor pili, 2 yıl 2 aylık kendileri ama samsung un planlı güç tüketimi modunda bir de %80 den fazla doldurmuyor prize takılı durumdayken ki genelde prizde kullanıyorum batarya üzerinde halde :)

goldbergbrk
27-01-2013, 01:45
allah o amılo p2550yı kahretsin :D zmanında az derdimizi çekmedi ama şarjı benımde cok az gidiyor full dolu haldeyken 1.5 saat anca zar zor gidiyor. durduk yere 2 defa ekran kartı yandı altında fan masası olmasına ragmen sonunda yenı bir ekran kartı ve soğutma sistemi takıldı ekran kartı soğutma fanını ısınınca deilde direk bğlamış bizim tamirci laptopu açıyosun çalışıyo hep calışıyo ısınmıyo bu sefer ama sarf cok az gidiyo

elpadre
27-01-2013, 02:17
pazartesı ılk ısım pıl almak :D

0M42
27-01-2013, 02:23
Neden aynı mAh değerinde olanı aldınız ki ? O pillerin daha yüksek kapasiteli olanlarıda var aynı işlemi zamanında eski bilgisayarım için bende yapmıştım 2200 mAh pil yerine 3800 olanını tercih etmiştim ve bu sayede 1.5 saat giden şarjım (cihaz yeniyken) 2 saati devirmeye başlamıştı.

D16inside
27-01-2013, 06:26
eline saglık cok maaşallah güzel fikir.

Tuncer M.
27-01-2013, 12:21
allah o amılo p2550yı kahretsin :D zmanında az derdimizi çekmedi ama şarjı benımde cok az gidiyor full dolu haldeyken 1.5 saat anca zar zor gidiyor. durduk yere 2 defa ekran kartı yandı altında fan masası olmasına ragmen sonunda yenı bir ekran kartı ve soğutma sistemi takıldı ekran kartı soğutma fanını ısınınca deilde direk bğlamış bizim tamirci laptopu açıyosun çalışıyo hep calışıyo ısınmıyo bu sefer ama sarf cok az gidiyo

İnan şu sorunların hiç biri yok benim pcde. :D

Ekranın ortası delik(düşürdüm, ekran 180 açıldığından kırılmadı ufacık delikle kurtuldu pc) 2 tuşum eksik(temizlerken tak çıkarlardan dişleri dayanamadı) bataryası sürekli batarya takılı şarjda kullandığımdan cortladı. :D

Şuan ki msi x370'im 3-4 saat arası gidiyor. Ama pi 2550 daha farklı o kare ekranı olsun, dayanıklılığı bununla beraber takozluğu olsun. :D

Le10ur
27-01-2013, 13:00
suan samsung r522 cıhazımın bataryasını elıme aldım ama acamadım :S

burkaykalyon
27-01-2013, 13:03
-si yoktur derken, pek bilmem bu işleri fakat, elektrik kesintisi, yüksek voltaj vs zarar vermez mi ? pil üzerinde takılıyken korumaz mı ya da bu durumda ?

Alakası yok ki yüksek voltajın vs. ile. Televizyonlardaki gibi çalışacak bir yerde. Yüksek voltaj geldiğinde TV'ye bir şey oluyor mu?Sadece elektrikle çalışacak. Pilin mantığı sadece prize takılı değilken iş görür. Başka bir işlevi yok zaten. Adaptör ise laptopa gerekli amperi ve voltu vererek çalışmasını sağlar.

Türkiye'deyken elektrikler kesilir pc kapanır, birşey olur diye korkaraktan kullanmıyordum bataryasız ama burada torrent up yapar hem diye 3 günlük geziye giderken bile bataryasız açık bırakıp gidiyorum pcyi, henüz kapanmadı elektrik kesintisinden ötürü :D

Elektrik konusu sıkıntı evet :D Bende bakıyorum ki elektrikler kaşı gözü sallıyor voltaj iniyor çıkıyor anında takıyorum pili. Yanlış anons olduğu da çok oldu tabi. :D

0M42
27-01-2013, 13:17
suan samsung r522 cıhazımın bataryasını elıme aldım ama acamadım :S

Bataryalar üretici tarafından açılmamak üzere yapıştırılarak kapatılır.Açmak istiyorsan uygun yerlerden kutuyu keserek açmalısın.

alfonso4474
27-01-2013, 15:13
daha önce kablosu kopan eden kaçtane batarya açtım en güzeli falçatayı ısıtıp yan boşluk kısmından keserek açmak ozaman çok bozulmuyo batarya şekli sonrada sıcak silikonla kapatyodum ben bnmde pilim doluken 5 dk gtmiyo hep şarjda:)

MBuğra
27-01-2013, 15:35
ne naif bir bataryaymış o öyle yav minicik. benim sony vaio'nun bataryası zenci.. Tövbe estağfurullah :D

Tuncer M.
27-01-2013, 15:37
Alakası yok ki yüksek voltajın vs. ile. Televizyonlardaki gibi çalışacak bir yerde. Yüksek voltaj geldiğinde TV'ye bir şey oluyor mu?Sadece elektrikle çalışacak. Pilin mantığı sadece prize takılı değilken iş görür. Başka bir işlevi yok zaten. Adaptör ise laptopa gerekli amperi ve voltu vererek çalışmasını sağlar.

Elektrik konusu sıkıntı evet :D Bende bakıyorum ki elektrikler kaşı gözü sallıyor voltaj iniyor çıkıyor anında takıyorum pili. Yanlış anons olduğu da çok oldu tabi. :D

Sabahladığımdan İstanbulda günde 2-3 kere kesildiğine şahit olmuşumdur. O sebeple 2 sene batarya takılı kullandım. 2 sene sonunda 30 dk sonralarda da kademeli olarak 5dkya kadar düştü. :D

MCN21
27-01-2013, 15:38
güzel calısma olmus ama batarya seviyesini görememek cok sıkıntılı , islem yaparken bilgisayarın bir anda gitmesi hos olmaz :(

ghibli06
27-01-2013, 16:21
pilleri Ankara Konya sokaktan aldım arkadaşlar, tanesi 10 tl...

bir kaç tüyo:

bu işi yapmadan önce devre şemasını bulabilirseniz bakın, oradaki işlemciyi sıfırlamak gerekebilir şarj edebilmesi için, bir de pilleri takmadan önce full şarj edin, akımı sıfır görürse ilk başlarda şarj etmeyebiliyor...

penguinhakan
27-01-2013, 16:50
Abi gerek yoktu 50-100 arası aliexpress de hertırlusu var , hatta ben 10000 mamperlik var gayet başarılı

onursumer
27-01-2013, 18:46
benimde çok uzun zamandır kafamda var bu iş ama bataryanın içini açtığımda farklı bir yapı ile karşılaşma ihtimalinden çekiniyorum

benim asus ul30 un pili aldığımda 10-12 saat gidiyordu şuan 5 saat falan gitmeye başladı acaba soktuğumde farklı değerlerde pil kullansam sarj aleti sorun çıkarırmı

fsunnetci
27-01-2013, 18:59
Beyler aynısını biz Fujitsu Laptopa yaptık bir kaç ay iyi güzel performans verdi ama bir akşam ansızın gümledi Allahtan biz yanında yoktuk :D
Bence yapmadan önce iyice bir düşünün,tehlikeli biraz :rolleyes:

Sert@ç
27-01-2013, 19:27
Bu Mah değeri farklı batarya kullanırsak ne gibi problem olabilir ?

d.berkay
27-01-2013, 20:21
pilleri Ankara Konya sokaktan aldım arkadaşlar, tanesi 10 tl...

bir kaç tüyo:

bu işi yapmadan önce devre şemasını bulabilirseniz bakın, oradaki işlemciyi sıfırlamak gerekebilir şarj edebilmesi için, bir de pilleri takmadan önce full şarj edin, akımı sıfır görürse ilk başlarda şarj etmeyebiliyor...

Bülent abi o zaman benim Aliexpressten kargo dahil 25$'a aldığım yeni batarya oldukça uygun fiyata gelmiş. :)

ghibli06
27-01-2013, 20:30
kısa devre yaptırmamak lazım :)

c20let
31-01-2013, 02:23
Bu Mah değeri farklı batarya kullanırsak ne gibi problem olabilir ?

Batarya ile kullanım sürenin uzamasından başka bi sıkıntı olacağını sanmıyorum.

mr.korhan
31-01-2013, 07:18
batarya içerisindeki küçük devreyi inceleyerek upgrade yada onarım yaparsanız pil seviyesi göstergesi yada tam/eksik şarj sorunları yaşamazsınız, bazı devrelerde tek seferlik yazılabilir küçük chipler var bir kere defective komutu yazdıktan sonra artık dolsada bilgisayara bu seviyeyi iletmiyor , o küçük chiplerin boşlarını bulmak mümkün olabiliyor bazen, tabi biraz uğraş gerekli :) fakat bir diğer arkadaşların söylediği gibi çinde 30-40 dolara standartı 50-70 arasınada yüksek kapasitelisini bulmak mümkün olabiliyor.

01ayk01
31-01-2013, 08:38
bu sarj sikintisini eski fujitsu da bende yasiyodum.. ayni sekilde toshiba da yasadim.. 1 sene once mac aldim.. hayat buymus dedim resmen 1 - 1.5 saatte sarj oluyor en kotusu 6 7 saat kullaniyorum.. bu arada mac sadece internet icin kullanabiliyorum oda ayri bi mevzu :D

ghibli06
31-01-2013, 08:55
Mac'i ne yazık ki AutoCAD ve diğer CAD programlarını sık kullanmam sebebiyle tercih edemiyorum, yoksa kesinlikle fikirlerinize katılıyorum :)

DoganSuper
11-02-2013, 20:30
evde sürekli batarya sökük çalıştırırım batarya takınca da ilk günkü gibi gidiyo nerdeyse :)

engin
14-03-2013, 11:16
bildiğim kadarıyla devrede cip var onu resetleyince kalan kullanım açılır

batuu
20-03-2013, 09:59
çoğu kişi uğraşmaz sizin gibi elinize sağlık faydalı bir bilgi olmuş

Risendark
21-07-2013, 23:48
geçen yıl asus i5 işlemcili bi laptop aldım 40 dk gidiyordu ( bu laptopu aldıktan sonra 1 yıl içinde 25 kere ya açıldı ya açılmadı öyle söyleyim) şimdi açıyorum 45 dk gösteriyo 25 dk de bitiyor garantiye versem çözüm bulunur mu? yardımcı olursanız sevinirim.bu arada elinize sağlık baya başarılı bi iş çıkartmışsınız :)

By_emre
22-07-2013, 00:00
Prizde evde kullanıyorsanız bataryayı çıkarın

Burak K.
22-07-2013, 04:26

Macbook Air bilgisayarlarda nasil olacak o is batarya cikmiyor batarya neresinde onu dahi bilmiyorum. :D

bugra1945
31-08-2013, 16:28
ellerinize sağlık.

corrado
31-08-2013, 19:32
Bende aynı sorundan şikayetçiyim. İçindeki pilleri nerden temin ettiniz onuda öğrenebilirsek

Eger iznit te yasiyor iseniz. Merkez! Endustri meslek lisesinin yanindan - koton unoldugu taraf-yukari cikan cadde var,genelde uydu ,elektronikcilerin oldugu.yukari cikarken ortada sagda.varta pil dunyasi.

İstanbul icinde cevheroglu bilgisayar( pil hastanesi ) eminonun de burasi