PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PPR engineering Cnc Race Porting

PPR engineering
27-01-2013, 06:06
Zaman kısıtlılığından ötütürü anca vakit bulup biraz derledik.Yakında rotary motor engine ported'la ilgili bir video daha hazırlayacak arkadaşlarımız onuda kısmetse en yakın zamanda paylaşırız.

PPR Engineering Cnc Race Porting - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=_wAD6us2vGA)

Selcuk_RoL
27-01-2013, 06:33
Bos konusanlara kapak olsun

Jeandan-R
27-01-2013, 06:38
Muthis olmus abi. Rotaryi merakla bekliyorum

zübeyir
27-01-2013, 06:41

ne o yoksa kaanla ortakmısın bilader :D

Trance-R
27-01-2013, 06:55
Beklenen video geldi, zevkle izledim.
- Ellerinize sağlık. Yapılan işlemler belli olmuş ;)

ekleme/düzeltme talebi : Video'da "Step3" yok. "Step2" sonrası direk "Step4" yazılmış.
"Step3" olmalı.

saygılar sevgiler.

CRX
27-01-2013, 07:30
Müthiş bir işçilik var maaşallah hayırlı işler

Chn53
27-01-2013, 08:33
tartışmalara son vericek video :)

mechanic
27-01-2013, 08:48
Flow test nasıl yapıyorsunuz? Çok ilgimi çekti. Tebrikler..

Skyhawk34
27-01-2013, 08:54
ellerinize sağlık :)

EEE
27-01-2013, 09:47
tartışmalara son vericek video :)

Kaan konusunda zaten tartismaya acik bir mevzu yoktu hence

drahte1905
27-01-2013, 10:18
Bir kapagi CNC'de isleyebilmek icin 5 eksen CNC'ye ihtiyaciniz var ve oyle ki bir eksende en az 120 derece tilt yapabilmesi lazim ki gunumuzun modern kapaklari islenebilsin...

http://i46.tinypic.com/es2j4h.png

3 Eksen bir CNC'ye torna takarak kapagin tamamini isleyemezsiniz, cok cok kisitli yerelere girebilirsiniz, ve bir kapagin buyuk kismini islemek icin kapagi 55 kere sokup takmaniz lazim ki 55 kere taksaniz dahi kapagin her yerine giremeyebilirsiniz...

Girebildiginiz her yere ise, istedigini her mudahaleyi yapamazsiniz, istediginiz portlari yaratamazsiniz, cunki eksenlerdeki kisitlamalar sizi zemine istediginiz aci ile yaklasmaktan ali koyacaktir...

http://i47.tinypic.com/2mrbsk6.jpg

Diger taraftan, elinizde gercek bir 5 Eksen CNC olsa dahi, islediginiz materyal ve tasariminiza gore ozel yapim CNC takimlarina ihtiyaciniz var, 5 Eksen CNC’niz olmasi her yere girebileceginiz anlamina gelmiyor…

http://i47.tinypic.com/121zlv5.png

Keza bu yuzden CNC kapak isi yapan firmalar belli basli kapaklara is yapiyor, her kapak, tasarim, AR-GE, CNC takimlari ile buyuk yatirimlar istiyor, dunyada bir firma yok ki 106 kapagindan S2000 kapagina, Evo kapagindan M3 kapagina kadar basarili sekilde CNC PnP yapsin...

Mesala simdi bu videoda islenen kapagin CAM cizimlerini istesek ne olur ?

http://i45.tinypic.com/2d10j5v.png

Burada ki gibi portun iki tarafina mudahale gorebilecekmiyiz ?

Headway firmasinin, son islemi el ile yapilmis CNC kapagi;

http://i50.tinypic.com/30jr8jr.jpg

Flowbench nedir ?

Flowbench kabaca, farkli valve yuksekliklerinde , kapagin icinden gecebilecek maksimum hava miktari ozellestirilmis makinalar ile Cubic Feet per Minute [1CFM = 1.7 metrekup / saat] olculur...

Flowbench rakamlari makinelerden makinelere ve iklimlendirmesi olmayan, otomobil sektorunde iklimledirmeli makine yok diye biliyorum, ortamin sicaklik ve nemine gore farkli rakamlar verdigi icin...

En saglikli Flowbench rakamlari, kapak orjinal hali ile olculur, benzer ortam kosullarinda PnP edilmis hali ile olculur, aradaki farklar % cinsinden verilir...

Instead of throwing around flow bench numbers that can't be compared to other flow benches anyway, we're going to list our percentage gains at 5 valve lift positions vs our stock baseline flow numbers:

Lift at the valve / Intake % / Exhaust %.
100" / +27% I / +10% E
200" / +19% I / +10% E
300" / +14% I / +19% E
400" / +19% I / +23% E
500" / +20% I / +29% E

All ports were flowed on their own at 28inches, without intake or exhaust tubing. It is important to not just look at someone's advertised flow ratings, because CFM ratings don't mean anything unless they are from the same head, on the same bench, with the same operator, under the same conditions. That is why we are showing you the improvements we have made rather than just quoting you some b.s. number in an attempt to win your business.

Kaynak (https://secure.buschurracing.com/catalog/product_info.php?products_id=153&osCsid=f13cf97f8d3d14921ce2a487888adcb)

Ben Flowbench yapiyorum diyen insanlarin flowbench rakamlarin bakmak lazim, bir flowbench makinesi yaninda ki resimlerine degil...

Keza Eiffel Kulesi onunde resim cektirmek, kimseyi mimar yapmiyor...

Bu resim nedir ? [Videonun 2:31. sn'den alinmistir]

http://i46.tinypic.com/zofaeq.png

Okuyalim;

1) Portlarin icerisinde kurum onleyici ilac vardir. Yikamak gerektiren durumlar ortaya cikarsa benzin ile kesinlikle yikanmamalidir. (Tercihen diesel otomobil yakiti ile yikamaniz tavsiye edilir)

2) Exhaust portlari teflon malzeme ile saydam sekilde kaplanmistir. (Kapak takilmadan exhaust portlarina yuksek derece sicak kesinlikle gosterilmemelidir aksi taktirde akiskanliklarini kaybedebilir)

3) Aracinizin kapagi arac speclerine gore hesaplanarak acili bir sekilde tune edilmistir.

4) Urunumuz islem oncesi ve sonrasi flow testlerine girmektedir.

5) Kapagimizin subap yuvalarinin tektifiyeleri uc aci ile yapilmistir.

6) Subap kompresor kacak testi yapilmsitir kapaginiz kusursuz sekilde testten gecmistir.

1) Bu kapak mars basildiktan 0.1ms sonra portlari benzin gormeyecek mi ? Benzin ile yikanamayan portlarin oldugu kapak benzinli arabada nasil kullanilicak ? Diesel icin mi bu kurum onleyi ilac ?

2) Bu kapak mars basildiktan saniyeler sonra yuksek sicaklik gormeyecek mi ? Bu teflon kaplama ne kadar akilli bir kaplama ki, kapak sokuk iken akiskanlik kaybederken, motora takildigini anladigi zaman yuksek sicaklik gorse bile akiskanligini kaybetmiyor...

4) Keske Flowbench rakamlarini bizde gorseydik...

TURBO_S2K
27-01-2013, 10:20
Masallah eline saglik
Beni konusanlara kapak olmasi yada olmamasi degil, bu sekilde profesyonelce is yapilmasi gururlandirdi

Selcuk_RoL
27-01-2013, 10:27
Masallah eline saglik
Beni konusanlara kapak olmasi yada olmamasi degil, bu sekilde profesyonelce is yapilmasi gururlandirdi

Ben İsin iyisinden kotusunden anlamamki abi:) takildigim nokta bu cnc her ne haltsa yok diyenlere var oldugunu gosterdigi icin kapak olsun dedim

TURBO_S2K
27-01-2013, 10:31
Yok selcugum zaten sana karsi yazmadim. Yani heh iste laf ediolardi gorsunler simdi kismini gectim, kapak olup olmamasini da gectim, onemli olan bu sekilde profesyonelce bunun yapilmasi beni sevindirdi anlaminda yazdim.
O zamanda demistim zaten. Ben sonuca bakarim. Kapagim iyimi? Guc verdimi? En onemlisi ben memnun kaldimmi? Hepsine evet diyebiliyosan benim icin Tamamdir o zaman

Eray Yümsel
27-01-2013, 10:32
Murat sık kafana sende rahatla bizde rahatlayak la :D

sipahi
27-01-2013, 10:33
maşallah başkan eline saglık.basarılarının devamını dılerım

TURBO_S2K
27-01-2013, 10:35
Ben bi popcorn yapip geliim. Pazar sabahi 1 daha simdiden 15 kisi toplandiysak bunun devami pek hayirli olmicak :)

ibooo
27-01-2013, 10:39
Murat sık kafana sende rahatla bizde rahatlayak la :D

Bigün murattanda tebrik yada saygı gelicekmi acaba herhangibişeye :D

Eray Yümsel
27-01-2013, 10:40
Popcorn dedik ibooo geldi kardesimmmmm kurt kardesligi :D

ibooo
27-01-2013, 10:43
Popcorn dedik ibooo geldi kardesimmmmm kurt kardesligi :D

Resmini gönderiyim drahte baksın kanka belki orjinal kurt değildir :D

Eray Yümsel
27-01-2013, 10:45
Olum gecen bi fotoraf soyledik bak gostermedik cicislerin fotorafi deedik adam dedi yok ben biliyorum o sahneyi onlar degil iddaalastik adam uzun metraj filmini cikardi karilarin :D hayattan sogutur itne adamin:D

EEE
27-01-2013, 10:47
Memleketteki en teknolojik kapakci bu adam daha iyi yatirim yapacak varsa buyursun
millet senelerce kazma kapakcilarin polishiyle araba modifiye etti ben bile kapakciya ayar oldugumdan en son polishimi kendim yaptim
bence desteklemek lazim
bursada fen is diye biryer var oda makinada falan yapiyor is yaptiran oldumu hic

Arenimo
27-01-2013, 10:47
Kaan gurur duydum kanka ellerine saglik Turkiyede bu kadar bu ise saygi duyup bu kadar profisyonel kim yapiyo deseler gosterilicek ornegin yok basarilar :D

Volkann
27-01-2013, 10:50
maşallah emeğinize sağlık.

_muhaRRem
27-01-2013, 10:53
http://c1301.hizliresim.com/15/v/jf1wp.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

prr bu işi profosyonelce çok güzel şekilde yapıyor..

günden günede geliştirmek için uğraşıyor.

ben olsam cnc v.s umrumda olmaz aldığım güce bakarım orasıda ayrı ama video olması dahada iyi oldu.Gurur duyulacak iş yapıyorsun kardeşim maşallahın var .

PPR engineering
27-01-2013, 10:54
drahte
Bir kapagi CNC'de isleyebilmek icin 5 eksen CNC'ye ihtiyaciniz var ve oyle ki bir eksende en az 120 derece tilt yapabilmesi lazim ki gunumuzun modern kapaklari islenebilsin...

ben
Kapak işliyebilmek için 5 eksen cnc ye gerek vardır bizim cnc 5 eksene modifiye edilmiştir iyi bak bakarken gözlüğün numarasını arttırma zamanı gelmiş.Pazartesi iş yerime gel cnc ile bitmiş bir tane göstereyim.

drahte
3 Eksen bir CNC'ye torna takarak kapagin tamamini isleyemezsiniz, cok cok kisitli yerelere girebilirsiniz, ve bir kapagin buyuk kismini islemek icin kapagi 55 kere sokup takmaniz lazim ki 55 kere taksaniz dahi kapagin her yerine giremeyebilirsiniz...

drahte
Girebildiginiz her yere ise, istedigini her mudahaleyi yapamazsiniz, istediginiz portlari yaratamazsiniz, cunki eksenlerdeki kisitlamalar sizi zemine istediginiz aci ile yaklasmaktan ali koyacaktir...

Ben
Okumak bazen yetmiyor her şeyi bilirim diye atladığında ise bazı şeyleri yine uçurmuş oluyosun abartmaya gerek yok 2 kere söküp takıyoruz buda 5 dakikamızı almıyor:)

drahte
Diger taraftan, elinizde gercek bir 5 Eksen CNC olsa dahi, islediginiz materyal ve tasariminiza gore ozel yapim CNC takimlarina ihtiyaciniz var, 5 Eksen CNC’niz olmasi her yere girebileceginiz anlamina gelmiyor…

ben
Ölemi açımızı belirleyip programımız zaten mevcut port inlet kısmı için bu uç daha prüssüz olduğu için giriyoruz sen bilmediğin için intternette GÖRDÜĞÜN GİBİ YORUMLAMIŞSIN HERKEZİN KONUSUNA YAPTIĞIN GİBİ.Makinamız 4 takım daha secebiliyor nerden biliyorsun bu dörk takım nerede belki mevcut bana internetten saatlerce okuduğun yüzeysel bilgilerle gelmeki senle tartıştığımız nokta bir işe yarasın.:)

drahte
Keza bu yuzden CNC kapak isi yapan firmalar belli basli kapaklara is yapiyor, her kapak, tasarim, AR-GE, CNC takimlari ile buyuk yatirimlar istiyor, dunyada bir firma yok ki 106 kapagindan S2000 kapagina, Evo kapagindan M3 kapagina kadar basarili sekilde CNC PnP yapsin...

Ben
Benim aslında dünya genelinde beğendiğim firmalar var elbette.Eğer elimize hiç işlemediğimiz bir kapak gelirse biz o kapağı bilgimizle açısını yeniden belirleyip probla sıfır alarak programlıyoruz.:)

drahte

ben
cok daha iyi ve cfm artışıyla beraber fps artışı.Ama sen internetten okuduğun için onlar daha iyidir:)

drahte
Ben Flowbench yapiyorum diyen insanlarin flowbench rakamlarin bakmak lazim, bir flowbench makinesi yaninda ki resimlerine degil...

ben
Değer veriyorum sölüyorum suyken bu oldu diye isterlerse cıktıda verebilirim AYRICA atladığın bir şey daha var ortam sıcaklığı bahsetmişsin ama flow bench kalibrasyonundan bahsetmemişsin internette yazmıyormuydu ? acaba :)

1) Bu kapak mars basildiktan 0.1ms sonra portlari benzin gormeyecek mi ? Benzin ile yikanamayan portlarin oldugu kapak benzinli arabada nasil kullanilicak ? Diesel icin mi bu kurum onleyi ilac ?

2) Bu kapak mars basildiktan saniyeler sonra yuksek sicaklik gormeyecek mi ? Bu teflon kaplama ne kadar akilli bir kaplama ki, kapak sokuk iken akiskanlik kaybederken, motora takildigini anladigi zaman yuksek sicaklik gorse bile akiskanligini kaybetmiyor...

:) Belli bir kuruma süresi var onun o takdir edersinizki bu işlem en son işlemdir bu işlem sonrası kapak seri bir şekilde montaja gecileceği için benzin ile yıprana biliyor ama dizel yakıtla yıpranmıyor emme manifoldu ve kapak sıkılıyken problem olmuyor ben bu güne kadar yaşamadım memnunum

Flow değerlerini görüşün kuvvetli ise görebilirsin buyur gel iş yerime 4 cayında muhakkak ekler ve cayımız oluyor.

Genel olarak yazdım cevaplarını ama SENİN GÖRÜŞÜNDÜR SAYGI DUYUYORUM.Bu tip hazır bilgilerle bana gelme arada sırada yaptığın gibi ara ben yine senden bilgimi esirgemem.Bu sana son yazdığım mesajımdır:)

shero
27-01-2013, 10:58
işte bu işe saygı duymak gerek masallah emek var emek.

ibooo
27-01-2013, 11:06
http://i.capsspot.com/s/1/5/1590.jpg

zx-10rr
27-01-2013, 11:06
ülkamiz talaşlı imalatı açısından harika bir işlem yapıyorsunuz.ellerine yüreğinize emeğinize sağlık.çok daha iyi yerlere gelmenizi diliyorum allahtan.

spor motosiklet 600cc-1000-1200cc-1300 cc hacimli makinaların üst kapaklarına böyle bir uygulamanız oldumu.bir çok yarışçı arkadaşımız üst kapaklarını yurt dışına yolluyorlar dün bir kaç hatırı sayılır arkadaşa sizlerden bahsettim.konu hakkında bilgi rica edebilir miyiz?

MKT
27-01-2013, 11:11
Aslinda Nami deger Drahteye bende katiliyorum.benimde kafamdaki sorulari sormus.elle yapaken bile zorlandiginiz acilardaki portlari cnc de nasil isleyebiliyor.Kii 5 eksenli bile olsa cnc de kullanilan uca kavis verdirip islem yapilamayacagina gore portlarin sadece buyuk bir genellemesi mi cnc ile yapiliyor.geri kalani yine ellemi yapiliyor daha derin ve ince detaylar.birde yaptigin kapaklari musteriden aldigin bilgiye goremi yapiyosun yoksa sen flow testine sokup iyi sonuc alana kadar portluyomusun?cunku atmosferik bir arabanin kapagini cok yuksek flow degerleri cikartana kadar port ettiginde bu arabada ters tepki yaratip arabanin gucunu dusurebilir.bunun sinirini nasil belirliyorsun kendince?yada belli basli kabul edilmis olmasi gereken degerler varmi?Ciddi buyuk emek var isin icinde o belli.kapaklarin olculendirilmesi cnc de kordinatlarin belirlenip programin yazilmasi vs ciddi emek isteyen is.eline saglik.

Cliosportve
27-01-2013, 11:18
Allah kolaylık versin Kaan zor sabırlı bir iş
Kendini bu alanda sürekli geliştiriyorsun
Bir ara yanına geleyimde showunu yap :)

-HAKTAN-
27-01-2013, 11:23
Kaan'ım sen esnaf adamsın takılma ona buna kimseye açıklama yapmak zorunda değilsin sen ekmeğine bak.
İşini hakkıyla yapıyorsun ve her geçen gün kendini geliştiriyorsun.
Ağzınla kuş tutsan bile illaki bu tip mevzular olucaktır.
Bu tip oyunlara gelme sempatikliğinden esnaflığından ödün verme.
Az laf çok iş her zaman;)

emre_
27-01-2013, 11:28
Eline emeğine ssğlık gerekli açıklamayıda yapmışsın :) tam kapak olmuş maşallah :)

Selcuk_RoL
27-01-2013, 11:30
Ya anasini satiyim ne cnc mis ya adam elle yapar ayakla yapar cnc ile sen guce bak hemserim ya memlekette ne kadar cnc ci varmis yaw:)

Adam yapiyo guc aliyo kafasina esiyo cnc de kafasina esiyo eliyle kafasina esiyo esiyo ayagiyla e bundan sana ne bende bunu anlamadim arkadas bunu yazan cizenler is yaptirdida begenmedemi ne oldu her konuda bi yartisma bi birakin ya adam cnc var demis koymus kullanma lan birak dursun ustunde yemek yeriz ekmek keseriz anasini satiyim ya sen elle devam manuel olarak hayret bsy ya a bi konuyada eyv cok guzel demek neden kadar zor acaba?

eyup usta
27-01-2013, 11:36
Kaan yaptığın işlerden dolayı seni tebrik ediyorum CNC hayırlı olsun:)

bladerk
27-01-2013, 11:44
http://c1301.hizliresim.com/15/v/jf1wp.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

prr bu işi profosyonelce çok güzel şekilde yapıyor..

günden günede geliştirmek için uğraşıyor.

ben olsam cnc v.s umrumda olmaz aldığım güce bakarım orasıda ayrı ama video olması dahada iyi oldu.Gurur duyulacak iş yapıyorsun kardeşim maşallahın var .

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: foto süper
türküyede daha iyisini yapan oldu biz mi bilmiyoruz haa ama *** atmaksa o işi çok iyi bilen çok çapsız var bi yerimizle gülüyoruz

drahte1905
27-01-2013, 11:46
http://i50.tinypic.com/ye2bk.jpg

Kaan, insanlar benim ne kadar bilip bilmedigimi biliyor.

Benim yazdiklarimin guzel tarafi, hicbir zaman seninkiler gibi yalanlanmayacak olusu cunki ben kendimi olmadigim biri gibi gostermeye calismiyorum, benim bildigim budur diye yaziyorum....

Ve hic bir zaman utanmadim bildiklerimden, evet internetten okudum bir cogunu ama bugun butun master ve doktora tezleri internette okunanlar ile bitiriliyor....

Ben internetten okurken, sen kapak isleme yuksek univeristesinde doktora yaptin, Headgames'te 4 yil staj gorup, Nascar takimlarina servis veren garajlarda senelerce calistiktan sonra ulkene dondun ve simdi iklimlendirilmis temiz odanda dunya standartlarinda kapak isliyorsun...

Bunlar olmadigina gore, sen dogustan yetenek olarak kapak islemeye basladin anladigim kadari ile...

Bu arada ben kapakci olmama ragmen evimde birden fazla PnP ile ilgili kitap mevcut ve birileri sormadan da, senin aksine ben resim ekleyebiliyorum;

http://i50.tinypic.com/2vmd0dt.jpg

Kaan, beni kendin ile karistirma, ben bir konuyu merak ettigim zaman arastiriyorum, internetten okuyorum, Amerikalar'dan kitabini alip okuyorum...

Mesala bende gercek 5 Eksen CNC'de yapilmis kapakta var, isteyen olursa onunda resimlerini koyarim....

Kapak işliyebilmek için 5 eksen cnc ye gerek vardır bizim cnc 5 eksene modifiye edilmiştir iyi bak bakarken gözlüğün numarasını arttırma zamanı gelmiş.Pazartesi iş yerime gel cnc ile bitmiş bir tane göstereyim.

Kaan bu sonradan ekledigini iki eksen kapagi kac derece yatirabilecek ?

hBRYzwMkWog

CENTROID 5-axis CNC Cylinder Head Porting (http://www.youtube.com/watch?v=hBRYzwMkWog)

Millet iki yone 60 derece toplamda 120 derece oynar kafa ile birden fazla CNC takimi takimi kullarak kapaklari bitiriyor, senin bu makinede kapagin her yerine istedigin sekilde dokunman imkansiz...

Okumak bazen yetmiyor her şeyi bilirim diye atladığında ise bazı şeyleri yine uçurmuş oluyosun abartmaya gerek yok 2 kere söküp takıyoruz buda 5 dakikamızı almıyor:)

Kaan, okumak herseye yeter ama koydugun videoda ki sistem ile 2 kere sok tak yaparak 5 eksen kapak isliyorum diyen adama kimsenin yapabilecegi birsey oldugunu sanmiyorum...

Keza bugun yil olmus 2013, kapagin her yerine iki baglamada giriyorsan, resim ceker koyarsin. Bak adamlar yapmis, koymus;

http://i45.tinypic.com/1059zps.jpg

Insanlari ugrastirmazsin...

Ölemi açımızı belirleyip programımız zaten mevcut port inlet kısmı için bu uç daha prüssüz olduğu için giriyoruz sen bilmediğin için intternette GÖRDÜĞÜN GİBİ YORUMLAMIŞSIN HERKEZİN KONUSUNA YAPTIĞIN GİBİ.Makinamız 4 takım daha secebiliyor nerden biliyorsun bu dörk takım nerede belki mevcut bana internetten saatlerce okuduğun yüzeysel bilgilerle gelmeki senle tartıştığımız nokta bir işe yarasın.:)

Bugun 5 eksen CNC Kapak makinalari 4 degil ortalama 20, evet 20 CNC kalem degistirici ile geliyor ve bu makinalarin eksen kabiliyetleri seninkinin cok cok ustunde olmasina ragmen...

Benim aslında dünya genelinde beğendiğim firmalar var elbette.Eğer elimize hiç işlemediğimiz bir kapak gelirse biz o kapağı bilgimizle açısını yeniden belirleyip probla sıfır alarak programlıyoruz.:)

Kaan, kim var ? 106 kapagindan S2000 kapagina, Evo kapagindan M3 kapagina kadar CNC PnP yapan ?

Bir kapagin 5 eksen taranmasi, her kapak icin yeniden yapilan tasarim, AR-GE, kapaklarin islenmesi icin gereken yatirimlar ve bu kapaklarin performanslarinin degerlendirilmesi...

Sen simdi diyorsun ki, ben bana gelen her kapagi CNC'de yapiyorum, boyle bir dunya yok Kaan, kendini klonlaman lazim, bir kapagin taranmasi, tasarlanmasi, islenmesi icin gerekli parcalarin hazirlanmasi, flow testleri vs... bunlar 1 aya biter mi ? Bir kapak icin ? Bitmez...

Bundan sonra gelenleri birakalim, bugun kadar yaptigin kapaklarin hepsini taradim diyorsun, peki nerede bu taramalar ?

Simdiye kadar;

K20
F20
B
Evo
106 GTI

Kapaklarini yaptin degil mi ?

Bunlarin 5 eksen ile digitize edilmis halleri nerede ? Koyabilirsin 1-2 saat icinde degil mi ? Ticari sirlarini aciga cikarmayacak sekilde dusuk cozunurlukte yarin koyarmisin peki bugune kadar yaptigin kapaklarin CAD/CAM cizimlerini ?

Yoksa, bu videoda yaptigin gibi, 2-3 hafta kaybolup ortaya taramalar ile mi cikacaksin ?

cok daha iyi ve cfm artışıyla beraber fps artışı.Ama sen internetten okuduğun için onlar daha iyidir:)

Evet ben internetten okurken, sen kapak isleme yuksek univeristesinde doktora yaptin, Headgames'te 4 yil staj gorup, Nascar takimlarina servis veren garajlarda senelerce calistiktan sonra ulkene dondun ve simdi iklimlendirilmis temiz odanda dunya standartlarinda kapak isliyorsun...

Değer veriyorum sölüyorum suyken bu oldu diye isterlerse cıktıda verebilirim AYRICA atladığın bir şey daha var ortam sıcaklığı bahsetmişsin ama flow bench kalibrasyonundan bahsetmemişsin internette yazmıyormuydu ? acaba :)

Kaan, 300CFM Evo kapagi yaptim da dedin, ama silindi gitti, soz ucar yazi kalir, yazili verirsen ustunden konusuruz...

Bak 2:31'de koydugun kagit ustunden konusuyoruz mesala....

:) Belli bir kuruma süresi var onun o takdir edersinizki bu işlem en son işlemdir bu işlem sonrası kapak seri bir şekilde montaja gecileceği için benzin ile yıprana biliyor ama dizel yakıtla yıpranmıyor emme manifoldu ve kapak sıkılıyken problem olmuyor ben bu güne kadar yaşamadım memnunum

Flow değerlerini görüşün kuvvetli ise görebilirsin buyur gel iş yerime 4 cayında muhakkak ekler ve cayımız oluyor.

Genel olarak yazdım cevaplarını ama SENİN GÖRÜŞÜNDÜR SAYGI DUYUYORUM.Bu tip hazır bilgilerle bana gelme arada sırada yaptığın gibi ara ben yine senden bilgimi esirgemem.Bu sana son yazdığım mesajımdır:)

Kaan kuruma suresi mi var ? Yoksa kapak pasparlak gozuksun diye cila sikiyorsun ve millet benzin ile kapagini yikarsa o parlaklik gidiyor, kapak ayni fabrikasyon kapak gibi oluyor diye mi benzin surmeyin diyorsun ?

Kaan, ben salak degilim, milleti kandiriyor olabilirsin ama icinden benzin gececek malzemeyi, benzin ile cozulucek bir malzeme ile kapladigina beni inandiramazsin...

Hayirli isler !

http://i47.tinypic.com/5a13xu.jpg

svs
27-01-2013, 12:01
Kaan,eksenler umurumda değil istersen tırnak törpüsüyle yap.Yaptığın isten aynı basınçta 30bg güç aldım buda bana yeter eline emeğine sağlık.

Alper_
27-01-2013, 12:05
Hayırlı olsun kaan :)

Göki,ZD
27-01-2013, 12:06
Drahte bigün seni birisi eşeğin götüne sokucak çıkartmıcak haberin olsun koçum ;)

mami_makinen
27-01-2013, 12:14
Sitenin en büyük sorunu KAPAK sorunu :)

Bence herkes işini yapsın istediği istediğiyle yapsın ama fazla reklam peşinde olmaktansa işini yapmak daha mantıklı

Ben kendi adıma yazıyorum arabamın kapağımı motor ustamdam başkasına yaptırmam

ibooo
27-01-2013, 12:21
Adım hıdır elimden gelen budur diyo hala açık arama peşindesin

chiefkadir
27-01-2013, 12:29
Zamanında Kaan'ın yaptığı işlere burun kıvıranların bile kapaklarını yaptırdığı bir ortamda istediği kadar kötü yapsın beceremesin benim her arabamın port işlerini ppr yapacak:icon_tup:

kickboxer
27-01-2013, 12:30
kaan millete bakma sen ben seninle gurur duyuyorum el işçiliğini
yeteneğini bilgi birikimini sonuna kadar destekliyorum
Birtek kendini okuyor okuyabiliyor zanneden arkadaslara bakma :D

mehzent
27-01-2013, 12:34
Kaan kardesim tebrik ederim Peygamber sabrin varmis ama su bi gercek meyva veren agac taslanir bunu herkes bilir ve genel olarak soylycegimde isine gelmeyen yaptirmasin giden daha iyi bilene yaptirin ama benim gordugum gun gelicek herkes kaana kapak isletecek bu benim tahminim.. Ki kaanlada oyle ultra samimiyeti olan biri degilim ama gorunen koy klavuz istemez...

senna
27-01-2013, 12:35
Drahte bigün seni birisi eşeğin götüne sokucak çıkartmıcak haberin olsun koçum ;)

Adım hıdır elimden gelen budur diyo hala açık arama peşindesin

ErYjb51nuPg

dün ecufast diye bi yerdeydim panpalar yoktunuz ben istanbulu bilmem :D

BMK TypeR
27-01-2013, 12:36
Bu konuşan adamlar cnc makinesi gördümü hiç canlı acaba merak ettim:) Kaanım ellerine emegine sağlık.

ibooo
27-01-2013, 12:37
ErYjb51nuPg

Özgün abi meraba abi nasıl abi,özgün abinin orda buluşalım :D

Göki,ZD
27-01-2013, 12:38
ErYjb51nuPg

Alo demek wapp dan yazmak zormu ameke sabaha kadar pişpirik cevirdik tam kadro

Link ya link sen yapma ne biçim modsun sen

BoraRS
27-01-2013, 12:40
Alinan gucler ortada. Esnaflik ortada. Bi konuda gelismek istiyorsan duse kalka yapa boza tecrubelerinle ogrenir gelisir buyursun. Belli ki Turkiyede kapak konusunda ciddi bir acik ve ihtiyac varmis ki Kaan da bu alana el atmis. Kendisini gelistiriyor. Yaptigi belli basli islerden aldigi gucler de belli. Ama Bu Turkiyede malesef Turk insanimin hic sevmedigim bir yonu var. Elestirmeyi o kadar cok seviyoruz ki. Resmen orgazm oluyoruz acik bulacaz da elestiriyi yapistiracaz diye. İnsanlarin konularinda gelismesine iyilesmesine kendisini gelistirmesine firsat vermeden hemen acik yakalamaya calis ilk firsatta cök girtlagina.

Ulan madem okadar elestiriyosun kisa kes sen daha iyisini yap o zaman? Yok! Neden? Benim isim degil. Ulan senin isin degilse o zaman neden oturup kafa karistiriyosun? Git isin neyse onu yap. Adam benim isim bu diyor.

Kaan sana telde soylediklerimi aklinin bi kenarindan cikarma.

senna
27-01-2013, 12:44
Özgün abi meraba abi nasıl abi,özgün abinin orda buluşalım :D

ben istanbulu bilmiyorum özgün abinin oraya gelirim ben :D

gözler sizi aradı iboo bey :D

Alo demek wapp dan yazmak zormu ameke sabaha kadar pişpirik cevirdik tam kadro

Link ya link sen yapma ne biçim modsun sen

panparello akşam dönmek zorundaydım iş nedeniyle geldim geri gittim :)

KMR2-GT
27-01-2013, 12:46
Yaw adam başarısız olsa anlarım.herif çatır çatır hp alıyor araba yürütüyor.hay eksen sayısınada cnc sinedee

_muhaRRem
27-01-2013, 12:47
yok yok elin gavuruna 2000 dolar vermeden olmuyo ya.

Jam da Joker
27-01-2013, 12:57
Ama Bu Turkiyede malesef Turk insanimin hic sevmedigim bir yonu var. Elestirmeyi o kadar cok seviyoruz ki. Resmen orgazm oluyoruz acik bulacaz da elestiriyi yapistiracaz diye. İnsanlarin konularinda gelismesine iyilesmesine kendisini gelistirmesine firsat vermeden hemen acik yakalamaya calis ilk firsatta cök girtlagina.

Ulan madem okadar elestiriyosun kisa kes sen daha iyisini yap o zaman? Yok! Neden? Benim isim degil. Ulan senin isin degilse o zaman neden oturup kafa karistiriyosun? Git isin neyse onu yap. Adam benim isim bu diyor.

Sevdiğim bir hikaye geldi aklıma bununla ilgili :

Hindistan'da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yapıtlarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Geleri olarak tanısa da kısaca Ranga Guru derlermiş. Onun yetiştirdiği bir ressam olan Racigi ise artik eğitimini tamamlamış ve son resmini bitirerek Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru;

"Sen artık ressam sayılırsın Racagi. Artık senin resmini halk değerlendirecek."

diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve meydanda en görünen yere koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Racigi denileni yapmış.

Racigi birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Resmi alıp götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeni bir resim yapmasını istemiş. Racigi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş.

Ranga Guru resmi tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Racigi denileni yapmış...

Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da bırakıldığı gibi duruyor. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış. Ranga Guru demiş ki;

"Sevgili Racigi, sen ilk resminde insanlara firsat verildiginde ne kadar acımasız eleştirebileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı... Oysa ikinci resminde onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Şunu hiç unutma sevgili Racigi, kötü yönde eleştirmek kolaydır, yapıcı eleştiride bulunmak ise eğitim gerektirir. "

Sevgili Raciçi,mesleğinde usta olman yetmez,bilge de olmalısın."Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın.Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur.Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma."

D.CaN
27-01-2013, 13:07
PPR'ın yaptığı araçlar, alınan güçler ortada.. Maşallah'ın var Kaan abi gün geçtikce ilerliyosun..

brs_odbs
27-01-2013, 13:17
emeğine sağlık abi ..

sword
27-01-2013, 13:25
Kaan tebrıkler hayırlı olsun çıtayı yukseltmeye devam kolay gelsin.

hikmetcubukcu01
27-01-2013, 13:38
bu işi yapan türkiyede kaç kişi var acaba.Ayakta alkışlıyorum sizi ustam
emeklerinize sağlık.

yiğit
27-01-2013, 13:40
bende yapılan işi pek bilmediğim için kafamda sorular oluştu şuan.sizin video ve yapılan işlemlerle drahte'nin yazdıklarından yola çıkarsak mesela ben kapağımı yolladığımda sadece makinenin ulaşabildiği yerler portlanıp,ulaşılamayan yerler orjinal haliylemi bırakılıyor?cnc'ye veriler girilirken en iyi verime ulaşabilmesi için verilecek açılar,ne kadar portlanıcağı flowu ne olacağı neye göre ve nasıl hesaplanarak yapılıyor?bahsettiğiniz teflon kaplama montaj yapılmadan önce benzinle yıkanarak takılırsa parlaklığı bozulup yapılan uygulama değerini kaybedermi?dışardan gördüğüm kadarıyla yaptırıp memnun olanlar var ama kimse ne kadar doğru ve iyi hesaplanmış,ne kadar iyi verimli vs. pek fazla bilmiyo gibi geldi.biraz aydınlatır detaylı bilgi verirseniz sevinirim.kolay gelsin...

VTEC®
27-01-2013, 13:40
Kaan tebrik ederim, yaptığın işlerde ortada, konuda pozitif yazan herkes gibi senin esnaflığın bi çok esnafım diyenlerde yok. Başarılar kardeşim.

PPR engineering
27-01-2013, 13:45
bende yapılan işi pek bilmediğim için kafamda sorular oluştu şuan.sizin video ve yapılan işlemlerle drahte'nin yazdıklarından yola çıkarsak mesela ben kapağımı yolladığımda sadece makinenin ulaşabildiği yerler portlanıp,ulaşılamayan yerler orjinal haliylemi bırakılıyor?cnc'ye veriler girilirken en iyi verime ulaşabilmesi için verilecek açılar,ne kadar portlanıcağı flowu ne olacağı neye göre ve nasıl hesaplanarak yapılıyor?bahsettiğiniz teflon kaplama montaj yapılmadan önce benzinle yıkanarak takılırsa parlaklığı bozulup yapılan uygulama değerini kaybedermi?dışardan gördüğüm kadarıyla yaptırıp memnun olanlar var ama kimse ne kadar doğru ve iyi hesaplanmış,ne kadar iyi verimli vs. pek fazla bilmiyo gibi geldi.biraz aydınlatır detaylı bilgi verirseniz sevinirim.kolay gelsin...

Hayir cnc ile her yere ulasiyoruz cnc su anda 5 eksendir ama fine touch elle yapılıyor ve daha sonra before after flow teste giriyor aldığımız güçler coğu firmanın üstünde güçler mevcut dahada merak ederseniz biraz dyno sheetleri araştırın teşekkürler..

Patisever
27-01-2013, 13:50
kolay gelsin ...

PPR engineering
27-01-2013, 13:54
amacım reklam yapmak değil aslında bir şeyide kanıtlamak değil gercekten bu videolar türkiye için cok fazla bazı kişiler anlayıp idraak edebiliyor :) burdaki amaç ortaya bir şey sölendi önceden yaptığım son kullanıcıların aklında bir şey kalmasın diye yoksa ucuz reklamı sevmem.

Öte yandan cncnin eksenleri baya battı :) bakın video da saniye söliyeceğim 4 ve 5 eksende haraket ediyor dikkatli bakarsanız 30 dan 34 saniyeye kadar bakarsanız butun eksenler calışmakta ve freze artık port knife edgeyi geride bırakmış durumda radius a doğru ilerliyor yani portun %80 i kadar girilmiş ve bu bolge tamamen bitmiş durumda.:)

yiğit
27-01-2013, 13:57
Hayir cnc ile her yere ulasiyoruz cnc su anda 5 eksendir ama fine touch elle yapılıyor ve daha sonra before after flow teste giriyor aldığımız güçler coğu firmanın üstünde güçler mevcut dahada merak ederseniz biraz dyno sheetleri araştırın teşekkürler..

heryere ulaştınız peki açı ve ne kadar portlanacağı hesaplamalarını hangi verilere göre nasıl yapıyorsunuz onlarıda bir çizim yada program vasıtasıylamı yoksa tamamen manuel olarak ölçerekmi?dyno sheetlerde güç alındığını gördüm fakat yapılan işlemlerin detayı konusunda hala net bilgim yok

PPR engineering
27-01-2013, 14:00
heryere ulaştınız peki açı ve ne kadar portlanacağı hesaplamalarını hangi verilere göre nasıl yapıyorsunuz onlarıda bir çizim yada program vasıtasıylamı yoksa tamamen manuel olarak ölçerekmi?dyno sheetlerde güç alındığını gördüm fakat yapılan işlemlerin detayı konusunda hala net bilgim yok

Sizin bu detay dediğiniz meslek sırrıdır ben size burda en ince ayrıntısına kadar anlatayımmı yani? sizin alınan güç ve flow değeri harici diğer bilgilere neden ihtiyacınız var anlıyamadım.

Konu amacına ulaştığını düşünüyorum herkeze saygılar.

Juggernaut
27-01-2013, 14:05
Cnc de sisme kadın yapta 1-2 kisiye dağıt millet sebeplensin yazık anca burda yazarak kendini tatmin edebilenler var :)

yiğit
27-01-2013, 14:05
Sizin bu detay dediğiniz meslek sırrıdır ben size burda en ince ayrıntısına kadar anlatayımmı yani? sizin alınan güç ve flow değeri harici diğer bilgilere neden ihtiyacınız var anlıyamadım.

Konu amacına ulaştığını düşünüyorum herkeze saygılar.

ben hesabı nasıl yaptığınızı oturup fotolu videolu anlatın demedimki sadece manuel olarakmı yoksa bi makine veya programlamı yapıyosunuz onu sordum meslek sırrı olduğunu düşünmüyorum sadece bilgi edinmek amaçlı sordum.kolay gelsin teşekkürler

Juggernaut
27-01-2013, 14:16
http://www.takil.net/site/haberler/sakatis.jpg
Portları biraz daha büyük yap millet işini rahat görsün.

ilkercom
27-01-2013, 14:17
Ben de drahte nickli arkadaşın yazdıkları ile ilgili fikirler gelişti. yazdıklarında bazı mantıklı yanlar buldum. Ancak yapılan eleştri değil taşlama gibi olmuş. Neticede sektörde en iyi diyebileceğimiz bir çalışma.

Diğer yandan drahte nickli arkadaşın eklediği video da cnc çok güzel bişeye benzese de sübabın işlediği yol biraz kötü olmuş gibi. sanki orayı biraz folloş etmiş gibi.

Porta sürülen kimyasal kısmı da tam kafamda netleşmedi. diğer yandan ticari sır olarak düşünüyor.

Her neyse neticede ortada bir emek ve büyük ölçüde piyasa memnuniyeti var.
Yapılan eleştrinin de ona verilen cevapların da belli bir seviyenin altına düşmemesi dileğimle :D

çalışmalarınızda başarılar dilerim.

orcunnn
27-01-2013, 14:20
Kaanın cok guzel bı ornek olmus bende port polısh yaparım dıyelere basarılarının devamını dılıyor

PPR engineering
27-01-2013, 14:22
Herkeze yorumlarında dolayı teşekkürler.

bycrm
27-01-2013, 14:26
Kaan başarılarının devamını dilerim:icon_tup:

murat_ileri
27-01-2013, 14:36
kaan eline koluna sağlık, yaptığın işler ortada tebrikler.

Öte yandan cncnin eksenleri baya battı :) bakın video da saniye söliyeceğim 4 ve 5 eksende haraket ediyor dikkatli bakarsanız 30 dan 34 saniyeye kadar bakarsanız butun eksenler calışmakta ve freze artık port knife edgeyi geride bırakmış durumda radius a doğru ilerliyor yani portun %80 i kadar girilmiş ve bu bolge tamamen bitmiş durumda.:)

seni her seferinde uyarıyoruz ama inatla sen teknik konuşmaya devam ediyorsun :D ne zaman teknik terim kullanırsan hatırlaman dileğiyle :D:D

qSPDegXDHQU

orcuns
27-01-2013, 14:59
elimde iki adet kapak mevcut

bır tanesını kaan yaptı dıgerı yurt dısından geldı.

ıkı kapagıda yarın bu konuda paylasıcam fıkırlerın cok degısıcegınden emınım.

akif52
27-01-2013, 15:06
kaancım bunu yapmasaydın şimdi el taslamasıyla poliş yapanar şaşırıcak aglicak biz nler kaçırmışıs diye :))

BAR22
27-01-2013, 15:51

hala bu adamın yaptığı işi sorgulayan var mı kanka?

Kaan sen bu işte son noktasın kardeşim...

Burnumda et var onun içinde gelicem bigün gzel bii polish yapalım...

KingoAtmo
27-01-2013, 15:59
Güzel iş çıkarıyorsun belliki,
peki elinizde net bir pnp öncesi ve sonrası güç farkını gösteren dyno ölçümü varmı?
hayırlı işler

Eray Yümsel
27-01-2013, 16:08
Yarin gidip porş al artik kaan :D

zübeyir
27-01-2013, 16:23
amacım reklam yapmak değil aslında bir şeyide kanıtlamak değil gercekten bu videolar türkiye için cok fazla bazı kişiler anlayıp idraak edebiliyor :) burdaki amaç ortaya bir şey sölendi önceden yaptığım son kullanıcıların aklında bir şey kalmasın diye yoksa ucuz reklamı sevmem.

hrVyfK0fS_8
İt ürür kervan yürür - Erkin Koray - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hrVyfK0fS_8)

kaannn bence sen videonu koydun daha fazla bişi yazma şunu dinle. bak erkin amcam ne diyo . :)

BoraRS
27-01-2013, 16:28
hrVyfK0fS_8
İt ürür kervan yürür - Erkin Koray - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hrVyfK0fS_8)

kaannn bence sen videonu koydun daha fazla bişi yazma şunu dinle. bak erkin amcam ne diyo . :)

Olm kaşinma bak gecicem seni az kaldi :D Arabayi okudum ufledim bittin sen :D

fatihcakin
27-01-2013, 16:36
Eleştiri normaldir olabilir ama bence gurur duyulması gereken bir mesele...

zübeyir
27-01-2013, 16:46
Olm kaşinma bak gecicem seni az kaldi :D Arabayi okudum ufledim bittin sen :D

geç knka ayıp ediyosun :D.hayır uyuz olduğum şey ne biliyomusun. versen eline tonavidayı 2 tane vida sökemicek bazı adamlar kendileri için oyun sandıkları başkalarının evladına ekmek götürdüğü konuları sabaha kadar pc başında asılıp.sonrada buraya google translate yapması.ayıptır kardeşim.azıcık emeğe saygı duysunlar. illa elin iti köpeğine bınlerce dolar vermek yada burdaki aptal insanlara arabalarının parçalarını matkapla giriştirmek mutlu ediyo.adamın yaptığı işin en ince detayına kadar sorular felan.sanane kardeşim.adam ben bunu bu şekilde yapıyorum.yaptığım işin videosu bu diyo.halaa yırtık dondan fırlayan yar... gibi yok o neydı yok bu neydi.ama hata kaanda cvp verme kardeşim şöyle şeylere.bizim milletimiz yapılanı yımaya bayılır.kendileri bir b.k yapıyomuş gibi.

Dou
27-01-2013, 16:47
Kaan hayırlı olsun cnc,

Sormak istediğim bir konu var

Teslimat süresi azaldımı cnc den sonra? %100 elle yaptığın için eskiden biraz bekliyoduk haklı olarak :D Şimdi cnc ile sanırım işin kabası büyük oranda bitiyor ve zamandan tasarrufta sağlıyor anladığım kadarıyla.

PPR engineering
27-01-2013, 16:48
Kaan hayırlı olsun cnc,

Sormak istediğim bir konu var

Teslimat süresi azaldımı cnc den sonra? %100 elle yaptığın için eskiden biraz bekliyoduk haklı olarak :D Şimdi cnc ile sanırım işin kabası büyük oranda bitiyor ve zamandan tasarrufta sağlıyor anladığım kadarıyla.

2 3 gün toplam :)

ladaman
27-01-2013, 20:50
bir cnc programcısı olarak tebrikler
brakın işleyip paso vermeyi o parçayı tablaya düzgün kompratörlemek bile zor

kolay gelsin......

Eyup Duygun
27-01-2013, 23:09
Kaan yapılan ısler gücler ortada ellerıne saglık.

Can's
27-01-2013, 23:15
maşallah kaan daha ılk zamanları hatırlıyorumda kendını bu konuda cıddı anlamda gelıstırdın ama sana hala aynı soruyu soruyorum ve artık cevap ıstıyorum :D:D:D
et'e de polish yapıyormusun kanka

EREN34
27-01-2013, 23:31
Kayınço fazla kulak asmamak etliye sütlüye karışmadan işini yapman lazım.

Fazla konuşmaya gerek yok. Ataşehir'e gelenler içinden ilk iş yaptıranlardan biriydim sanırım ki millet araba yerine koymadığı megane coupe'a saygı göstermeye başlamıştı:)

Yarın bir araba koşturmayı düşünsem kapağımı koltuğumun altına alır gene senin yanında gelirim kardeşim.

ibratice
27-01-2013, 23:37
kardeşim başarıların devamını diliyorum. Her başarının arkasında muhakkak bir taşlıyan vardır .

hantypR
28-01-2013, 00:39
Hayırlı olsun kaan basarılar dılerım usta ,insanların kendi alanında yapmaya calıstıgı yada basardıgı işlerin önüne gecilmez destek verilmesi lazım Türkiye dede bisey yapılmaya calısılıyorsa destek verilmesi gerekir acık bulmaya calışmaya *** atmaya gerek yok

onerbag
28-01-2013, 04:59
Dahada iyi olucaksın dahada iyi yerlere geliceksin kardeşim eline emeğine sağlık.

CGR328
28-01-2013, 12:32
bundan önce olan konuyuda okumuştum insanlar size bazı şeyler soruyo bazılarında cevap vermiyosunuz bazılarında da meslek sırrı demeniz bence yanlış ya hiç bi şekilde yaptıgınız işle ilgili resim video atıp tanıtım yapmıcaksınız yada ne yapıyorsanız herşey açık yazıp resimleyip suncaksınız bence en doğru olan budur , yaptığınız işle ilgili (güç çıkmadı, güç alamadım diye) kimse şikayet etmedi , bende yaptığınız işlemleri seviyorum güzel şeyler ortaya çıkıyo , drahte1905 in de bazı dediklerine katılıyorum sizdeki cnc ile portun eğim başlangıçlarına kadar alabilirsiniz o kadar ve max değerde alamazsınız kapağın duvar yapısını kalınlığını bilmediğiniz için (onun için her kapağın cnc ile parçalara ayrılması gerekli ) , sizde cnc ile alıyorsunuz sonra elle müdahale edip test edip bitiriyorsunuz ama insanların size söylemek istedikleri şunlar ; şimdi onlar cnc porting i 5 axix cnc ile yapıldığını biliyorlar yapılacak kapağın port duvarlarının et değerinin ölçülmesi için kapak yapısına göre en az 4 e bölünüp duvarların ölçülüp 3d grafik çıkarılıp sonra belli değerler karşısında ölçüm yapılıp portlandığını bildikleri için ve sizde en başda bende cnc porting yapıyorum dediğiniz için ortalık karıştı keşke bu benım yazdıklarımı siz bu sorunlar çıkmadan yazsaydınız hiç kimse tek bi kelime diyemezdi , benide yanlış anlamayın sizin işinizi kötüler nitelikde değilim sizlede kişisel problemim yok , diğer arkadaşlarada sesleniyorum 5 eksen cnc ile port yaptırsınlar bakalım kaç para isticek yurtdışındaki amcalar , sisteme kayıtlı bi kapak değilse zaten 1 ay argesi tutar o kadar diyorum , ya elimizdekilerle idare etcez yada geliştirmek için çaba harcıcaz ama bazı bilinenleri saklamanında üstünü örtmenınde anlamı yok neyse o yazılması gerekli . Türkiye de 3 eksen cnc port makınemız var şu anda umarım ilerde 5 eksen makinanız olurda daha çok ülkeye hitap eden işler yaparsınız, (mpower firmasının bütün kapakları fabrikasyon portlu yukarda m3 kelimesi geçmişde ondan yazıyım dedim :) )

birde cnc 5 eksen video ekliyim

VSKLBS_Yn1U

5 Axis CNC Cylinder Head Porting with Articulating Head Machine - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=VSKLBS_Yn1U)

PPR engineering
28-01-2013, 12:59
Yazını genelleme okudum genel olarak yazayım şimdi önemli olan nokta alınan GÜÇLER değilmi?Normal olan müşteriler bunu gözetmesi gerekiyor benim açıklama yapmamamın sebebi bellidir. Güç haricinde başka seylerle ilgilenen insanların amacı zaten en baştan BELLİDİR:)

Bana bir site gösterebilirmisiniz cnc ile nasıl proglama yaptığını veya açılarını nasıl verdiğini??Benden neden isteniyor??AMAÇ belli zaten.

Öncelikle bizim cnc miz portun en uc valve seat kımı bitimine kadar inmekte bundan süpesi olan varsa 30 35 saniyelere bakabilirler 5 eksende çalışmakta ve port valve seata tahmini orda 0.7 mm kadar kalmış bulunmakta.

Ama ben yinede bazı seyleri genel olarak yazayım bilmediğimiz x kapağı geldi işlem bandı şu şekilde.

Race port gerekli açı ölçümü acı belirlenir bu açı uzerindeki su kanalları ölçülür

daha sonra kapak stock halde flow teste girer ve açı üzerindeki yerler işaretlenir

3d olarak port flow yukseklıgı acısından dizayn edilir

portun kalıbı alnır bu kalıp değerlendirilir

daha sonra cnc de istenilen açılara göre programlanır ve cnc ile her bölgeye ulaşılır

cnc den sonra emme manifoldu match lenir gaz kelebeğide sıkılarak 4 port veya 6 port olcum yapılır

cıkan flow ve fps değerlerine göre kelebek açısına göre final touch yapılır

son tek olarak kapak bir daha emmesiz flow benche bağlanır ölçülür

temizlenir paketlenir

Bütün işlem bandını yazdım ama bu bant içersinde 10 larca teknik yatıyo onlarda isterseniz 40 bin dolar ücret karşılığı eğitim verebilirim bu eğitimle yurt dışına kapak yapabilirsiniz.

Video koymamın AMACI belli zaten ben koyma taraftarı değildim ancak iş yaptığım insanların kafasında soru işareti kalsın istemedim.

Her kezin düşüncesine fikrine kararına saygı duyarım MANTIKLI MANTIKSIZ. İnsan evladı olduğu için.

Bu arada 30 ve 34 saniyelere bakarsan 5 eksen calışmakta Biz 5 eksen çalışıyoruz 3 eksen sadece ağız kısmındayız anlatamıyorum galiba 5 eksen.

Sizede son mesajım.

CGR328
28-01-2013, 13:19
benim eğitimle işim olmaz teşekkür ederim , siz bence bütün işlemlerinizin videosunu koyun ve sizin anlatımınızla olsun videolarda yani bi tv programı gelse nası tanıtırdınız dükkanınızı o derece tanıtın anlatın siz konuşun geçmişden geleceğe doğru en doğrusu o olur sanırım

zübeyir
28-01-2013, 15:56
Yazını genelleme okudum genel olarak yazayım şimdi önemli olan nokta alınan GÜÇLER değilmi?Normal olan müşteriler bunu gözetmesi gerekiyor benim açıklama yapmamamın sebebi bellidir. Güç haricinde başka seylerle ilgilenen insanların amacı zaten en baştan BELLİDİR:)

Bana bir site gösterebilirmisiniz cnc ile nasıl proglama yaptığını veya açılarını nasıl verdiğini??Benden neden isteniyor??AMAÇ belli zaten.

Öncelikle bizim cnc miz portun en uc valve seat kımı bitimine kadar inmekte bundan süpesi olan varsa 30 35 saniyelere bakabilirler 5 eksende çalışmakta ve port valve seata tahmini orda 0.7 mm kadar kalmış bulunmakta.

Ama ben yinede bazı seyleri genel olarak yazayım bilmediğimiz x kapağı geldi işlem bandı şu şekilde.

Race port gerekli açı ölçümü acı belirlenir bu açı uzerindeki su kanalları ölçülür

daha sonra kapak stock halde flow teste girer ve açı üzerindeki yerler işaretlenir

3d olarak port flow yukseklıgı acısından dizayn edilir

portun kalıbı alnır bu kalıp değerlendirilir

daha sonra cnc de istenilen açılara göre programlanır ve cnc ile her bölgeye ulaşılır

cnc den sonra emme manifoldu match lenir gaz kelebeğide sıkılarak 4 port veya 6 port olcum yapılır

cıkan flow ve fps değerlerine göre kelebek açısına göre final touch yapılır

son tek olarak kapak bir daha emmesiz flow benche bağlanır ölçülür

temizlenir paketlenir

Bütün işlem bandını yazdım ama bu bant içersinde 10 larca teknik yatıyo onlarda isterseniz 40 bin dolar ücret karşılığı eğitim verebilirim bu eğitimle yurt dışına kapak yapabilirsiniz.

Video koymamın AMACI belli zaten ben koyma taraftarı değildim ancak iş yaptığım insanların kafasında soru işareti kalsın istemedim.

Her kezin düşüncesine fikrine kararına saygı duyarım MANTIKLI MANTIKSIZ. İnsan evladı olduğu için.

Bu arada 30 ve 34 saniyelere bakarsan 5 eksen calışmakta Biz 5 eksen çalışıyoruz 3 eksen sadece ağız kısmındayız anlatamıyorum galiba 5 eksen.

Sizede son mesajım.

KAANCIM BAK BUDA GÜZEL ŞARKI :D.

m4jE4SjOw6g
Sertab Erener - Büyü De Gel - Lâ'l - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=m4jE4SjOw6g)

Osman Bahadır
28-01-2013, 16:55
Vidyo teknik bir işin vidyosu, yorumlar da bu teknik işe uygun yorumlar olmalı. Forumun amacına uygun bir şekilde paylaşım ve teknik tartışma içerisindeki üyelere yönelik paylaşımdan uzak, tarafgirlik niyetiyle yazılan hakaret ve aşağılama içeren mesajlar için ceza puanı verilecektir.

zx-10rr
28-01-2013, 16:57
ülkamiz talaşlı imalatı açısından harika bir işlem yapıyorsunuz.ellerine yüreğinize emeğinize sağlık.çok daha iyi yerlere gelmenizi diliyorum allahtan.

spor motosiklet 600cc-1000-1200cc-1300 cc hacimli makinaların üst kapaklarına böyle bir uygulamanız oldumu.bir çok yarışçı arkadaşımız üst kapaklarını yurt dışına yolluyorlar dün bir kaç hatırı sayılır arkadaşa sizlerden bahsettim.konu hakkında bilgi rica edebilir miyiz?

bir sorum vardı ama arada kaynadı sanırım cevaplarsanız çok sevinirim.haber vermem gerekli arkadaşlara bekliyorlar:)

brs_odbs
28-01-2013, 17:02
bundan önce olan konuyuda okumuştum insanlar size bazı şeyler soruyo bazılarında cevap vermiyosunuz bazılarında da meslek sırrı demeniz bence yanlış ya hiç bi şekilde yaptıgınız işle ilgili resim video atıp tanıtım yapmıcaksınız yada ne yapıyorsanız herşey açık yazıp resimleyip suncaksınız bence en doğru olan budur , yaptığınız işle ilgili (güç çıkmadı, güç alamadım diye) kimse şikayet etmedi , bende yaptığınız işlemleri seviyorum güzel şeyler ortaya çıkıyo , drahte1905 in de bazı dediklerine katılıyorum sizdeki cnc ile portun eğim başlangıçlarına kadar alabilirsiniz o kadar ve max değerde alamazsınız kapağın duvar yapısını kalınlığını bilmediğiniz için (onun için her kapağın cnc ile parçalara ayrılması gerekli ) , sizde cnc ile alıyorsunuz sonra elle müdahale edip test edip bitiriyorsunuz ama insanların size söylemek istedikleri şunlar ; şimdi onlar cnc porting i 5 axix cnc ile yapıldığını biliyorlar yapılacak kapağın port duvarlarının et değerinin ölçülmesi için kapak yapısına göre en az 4 e bölünüp duvarların ölçülüp 3d grafik çıkarılıp sonra belli değerler karşısında ölçüm yapılıp portlandığını bildikleri için ve sizde en başda bende cnc porting yapıyorum dediğiniz için ortalık karıştı keşke bu benım yazdıklarımı siz bu sorunlar çıkmadan yazsaydınız hiç kimse tek bi kelime diyemezdi , benide yanlış anlamayın sizin işinizi kötüler nitelikde değilim sizlede kişisel problemim yok , diğer arkadaşlarada sesleniyorum 5 eksen cnc ile port yaptırsınlar bakalım kaç para isticek yurtdışındaki amcalar , sisteme kayıtlı bi kapak değilse zaten 1 ay argesi tutar o kadar diyorum , ya elimizdekilerle idare etcez yada geliştirmek için çaba harcıcaz ama bazı bilinenleri saklamanında üstünü örtmenınde anlamı yok neyse o yazılması gerekli . Türkiye de 3 eksen cnc port makınemız var şu anda umarım ilerde 5 eksen makinanız olurda daha çok ülkeye hitap eden işler yaparsınız, (mpower firmasının bütün kapakları fabrikasyon portlu yukarda m3 kelimesi geçmişde ondan yazıyım dedim :) )

birde cnc 5 eksen video ekliyim

VSKLBS_Yn1U

5 Axis CNC Cylinder Head Porting with Articulating Head Machine - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=VSKLBS_Yn1U)

Ya nekadar herkez herşeyi biliyor dostum adam artık yazmaktan bıktı öle veya böle kaan abi bu işi hakkıyla yapıyor daha ne istiyosunuz ? Niye herşeyi detaylı öğrenmek istiyorsunuz biraz emeğe saygı gösterin ;)

mannerboy
28-01-2013, 17:13
eline koluna sağlık kağan ;) ister cnc ister elde yapıyosun bu işi en iyisinden

PPR engineering
28-01-2013, 18:01
bir sorum vardı ama arada kaynadı sanırım cevaplarsanız çok sevinirim.haber vermem gerekli arkadaşlara bekliyorlar:)

Kusura bakmayın mesajınız hakikatten kaynamış 600 suana kadar yapmadık.Ancak 2 modele cok çalıştık hayabusa N/A ve turbo çalışmaları. ve 1000 lik olarak r1 yaptık kapak olması yeterli ne kapağı olduğunun bir önemi yok hepsiniz yapabiliriz.

PPR engineering
28-01-2013, 18:10
Herkezin yorumunu tek tek okudum hepinize teşekkürler.Tabiki bu tip durumlarda normaldir ve hoşnutla karşılıyoruz negatif yazan kişileri bir şeyler başarmışız demekki.Videonun amacı reklam vs vs değildi amaş yine yazayım bana iş yaptırmış olan son kullanıcılar içindi. herkeze iyi forumlar

dragon07
28-01-2013, 18:19
eskiden bizler kaana kapak yaptırırken bokluyanlar şimdi kanki olmuşlar neyse :D

kaan istedigi kadar yalan söyleyebilir hikaye masal anlatılabilir bu dediklerinin hiçbirinide yapmıyoda olabilir ,fakat müşterileri bu işlemleri BEYGİR almak için yaptırıyorlar ,yaptıranlar memnun olduguna göre güç artısı saglandıgına göre sorun yok bence :)

By_HaNNibaLL
28-01-2013, 18:43
eskiden bizler kaana kapak yaptırırken bokluyanlar şimdi kanki olmuşlar neyse :D

kaan istedigi kadar yalan söyleyebilir hikaye masal anlatılabilir bu dediklerinin hiçbirinide yapmıyoda olabilir ,fakat müşterileri bu işlemleri BEYGİR almak için yaptırıyorlar ,yaptıranlar memnun olduguna göre güç artısı saglandıgına göre sorun yok bence :)

Doğrucu davutsun yemin ederim yahuu :D

cok doğru söylüyosun amacin ne olduğu belli inşallah daha iyi işler başarirsiniz

canozcan
29-01-2013, 02:19
adam kuru fasülyeyi ister düdüklüde yapar ister akşamdan ıslatıp tencerede yapar kime neki. sonuçta aldığın tatmin ediyor ve 2-3 gün dior. daha ne olcaktı

ibratice
29-01-2013, 08:22
bizim bu sitede amma çok cnc den anlayan portcu varmış kaan bunlarla güzel bir ekip kurup dünyaya açılabilirsin onlar birazdaha internette takılırlar sonra ver elini uzay sadece imkan ver TTNET.

classic0606
29-01-2013, 10:28
farkın hissediliyo kanka elıne emeğine sağlk ;)

kelalper
29-01-2013, 11:12
Kaan ellerine sağlık.

Bi sürü cnc videosu paylaşılmış. İçim acıdı yaw. Kapaklara o kadar haşin davranılır mı arkadaş. Ben zannediyorum cnc de ince uçlularla giriyorlar. Anaa giren aleti bi gördüm bildiğin HILTI yaw. Resmen içim acıdı.

zx-10rr
29-01-2013, 11:41
Kusura bakmayın mesajınız hakikatten kaynamış 600 suana kadar yapmadık.Ancak 2 modele cok çalıştık hayabusa N/A ve turbo çalışmaları. ve 1000 lik olarak r1 yaptık kapak olması yeterli ne kapağı olduğunun bir önemi yok hepsiniz yapabiliriz.

bilgi için teşekkürler.arkadaşları yönlendireceğim size.fiyat listenizi özelden mj atarmısınız rica etsem.

otto985
29-01-2013, 11:55
Bugün kapak açmak istesem ilk gidiceğim adam kaan abidir.

Kendisinin esnaflığı ve muhabbeti çok iyidir :) Yaptığı işlerin bazılarına canlı şahit oldum cidden dikkat,bilgi ve beceri isteyen bi iş.

Allah'ım daha bol versin abi.

Alper
29-01-2013, 12:52
KAaN kapak işi zor

dikkat et ileride bir gün yaptığın bir arabada kapak sökülür kapağı beğenmezler kapak çooook kötü işlenmiştir FALAN

otoparkta çalmışlar kapağı sökmüşler NASA benim kapağın peşinde zaten dersin ;)

bunlarda kulağına küpe olsun

hiç mi başımıza geLmedi . . . değil mi

Arenimo
29-01-2013, 14:25
KAaN kapak işi zor

dikkat et ileride bir gün yaptığın bir arabada kapak sökülür kapağı beğenmezler kapak çooook kötü işlenmiştir FALAN

otoparkta çalmışlar kapağı sökmüşler NASA benim kapağın peşinde zaten dersin ;)

bunlarda kulağına küpe olsun

hiç mi başımıza geLmedi . . . değil mi

gelmedi mi abi :)?

geldi burda o kadar gün ay uğraşmadık mı

Kapağın en son ne olduğu ortaya çıkmadı mı sende bizzat içindeydin şahit oldun işte :D

inkar etmeler yalanlar dolanlar

Kaan boşver sen iyi iş yaptıkça bazı insanlar ister istemez rahat edemezler huzurları bozulur bu kapakta heralde Türkiyede benden fazla ağzı yanan olmadı

Sen sen o yaptığın kapaklara cnc de amblem mi vurursun damgamı vurursun yap bişeyler kanka onada bul bi çare

bahadı-R
29-01-2013, 16:41
olum bostancıya niye gelmion ne zamandır göremiyorum seni özledim

miniks
30-01-2013, 10:35
Kaanın ilk bu işe başladığında yaptığı kapakları hiç beğenmiyordum

Hatta evo kapağı görmüştüm savaşın orda drahte de bilir o kapağı ondan dolayı ön yargılıydım

Taaaaki bilalin kapağı görene kadar

İnsanlar tecrübe ile kendilerini geliştirir kendisini geliştiren adam ise parasını kazanır

Kaan kendisini okadar çok geliştirdiki nerde ilk yaptığı işler nerde şimdikiler arada dağlar fark var

Ben 3 eksen 5 eksen mevzusuna girmem kendi kapağımı USA de yaptırdım

Ne kadar ekmek okadar köfte

Kaanın yaptığı fiyatlara USA den 5 eksen cnc de işlenmiş kapak alamazsınız

Ama Türkiyede de o fiyatlara en iyi kapağı kaan da işletirsiniz !

zx-10rr
30-01-2013, 12:14
Kaanın ilk bu işe başladığında yaptığı kapakları hiç beğenmiyordum

Hatta evo kapağı görmüştüm savaşın orda drahte de bilir o kapağı ondan dolayı ön yargılıydım

Taaaaki bilalin kapağı görene kadar

İnsanlar tecrübe ile kendilerini geliştirir kendisini geliştiren adam ise parasını kazanır

Kaan kendisini okadar çok geliştirdiki nerde ilk yaptığı işler nerde şimdikiler arada dağlar fark var

Ben 3 eksen 5 eksen mevzusuna girmem kendi kapağımı USA de yaptırdım

Ne kadar ekmek okadar köfte

Kaanın yaptığı fiyatlara USA den 5 eksen cnc de işlenmiş kapak alamazsınız

Ama Türkiyede de o fiyatlara en iyi kapağı kaan da işletirsiniz !

arkadaşlar bu yorum nokta bu konuya.tarafsızca yapılmış bir değerlendirme...

ukku
30-01-2013, 12:59
Güzel konu olmuş..
Kaan işe ilk başladığından beri sayısız iş yaptırdım.
Çoğu forumda dahi değil.
Herkes çok memnun.
Allah daha çok versin..

Bu arada, EG nerde EG?
Dönebiliyor mu o? 2 viraj dönek :D

Kekuti*
30-01-2013, 13:11
Güzel konu olmuş..
Kaan işe ilk başladığından beri sayısız iş yaptırdım.
Çoğu forumda dahi değil.
Herkes çok memnun.
Allah daha çok versin..

Bu arada, EG nerde EG?
Dönebiliyor mu o? 2 viraj dönek :D

dikkat et sahilde yakalamiim bu sefer cok gerginim :D :p

ukku
30-01-2013, 13:15
dikkat et sahilde yakalamiim bu sefer cok gerginim :D :p

Neyse ki viraj diye bi' şey icat olmuş.. :heyoo:

Patisever
01-02-2013, 22:30