PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracım hiç bir şekilde balans tutmuyor

Umut209
29-01-2013, 18:26
arkadaşlar 3-4 kere Ankara'da olsun Eskişehir'de olsun götürmediğim yer kalmadı 30tl vermekten imanım gevredi mazottan daha cok balans ayarına para verir oldum ama bir türlü eylül ayında aldığım Goodyear gt3 lastiğinden sonra aracım hiçbir şekilde balans tutmuyor Lastiği aldığım yer ve götürdüğüm Rot-balans ayarı yapan yerler lastikte sorun olmadığını söylüyor En son Speedy'de baktırdım 110da titreme başlarken şimdi 120-130larda başlıyor Sizce bu işi kim çözebilir Ankara'da. neden kaynaklı olabilir? jantlarımda yamukluk olup olmadığına baktırdım onun dışında neden kaynaklanır bilmiyorum :confused:

Mivec_4G63
29-01-2013, 18:33
Aynı sorun benimde başıma geldi, araba sola doğru çekiyordu. Sağolsun bi usta ön takım tamamen gitmiş bu lastik nasıl kopmamış hayret falan dedi :D Ondan sonra 300 liraya ön takımı komple yenilediler, 1 hafta sonrada lastik alıp 2 tane eğik jantımı düzelttirdim ondan sonra bir gr sapma olmadı. Ön takım, ya da jant geliyor benim aklıma başka yere göstermeyi deneyin

Umut209
29-01-2013, 18:37
Aynı sorun benimde başıma geldi, araba sola doğru çekiyordu. Sağolsun bi usta ön takım tamamen gitmiş bu lastik nasıl kopmamış hayret falan dedi :D Ondan sonra 300 liraya ön takımı komple yenilediler, 1 hafta sonrada lastik alıp 2 tane eğik jantımı düzelttirdim ondan sonra bir gr sapma olmadı. Ön takım, ya da jant geliyor benim aklıma başka yere göstermeyi deneyin
Rot ayarında bi sorun yok sağ sola çekme yapmıyor.Titremesi bir türlü kesilmedi

Schumi
29-01-2013, 18:40
Jantlarının göbeği çıkıyor mu. Eğer çıkmıyorsa sadece yer balansı mı yaptırıyorsun ?

silent furious
29-01-2013, 18:42
taktığınız jant orjinalinden büyük se göbeğe plastik bilezik takılıyor boşluğu almak için o bilezik te tam oturmuyorsa balans yaptırıyor başıma gelmişti

Kadyr
29-01-2013, 18:44
Arac uzerinde balans yaptirdinmi

Umut209
29-01-2013, 18:45
Jantlarının göbeği çıkıyor mu. Eğer çıkmıyorsa sadece yer balansı mı yaptırıyorsun ?

Aracın jantları saç jant göbeğinden kastınız ne bilmiyorum ama çıktığını sanmıyorum :)lazer ile balans yapılıyormuş jantları sökmeden onuda denedim çözülen bir şey olmadı

kelalper
29-01-2013, 18:49
yer balansında çözülüyor olması gerek. Lastikte jantla balans yoktur belki ama koyduğun bijondan tut diske kadar balansı etkileyen başka şeyler var. Arkadan iterlerde şaft balansı yapılır ama sizin araba önden çeker.

Umut209
29-01-2013, 18:50
taktığınız jant orjinalinden büyük se göbeğe plastik bilezik takılıyor boşluğu almak için o bilezik te tam oturmuyorsa balans yaptırıyor başıma gelmişti

hiç jant almadım aracıma fabrikasyon saç jant var üzerinde

Umut209
29-01-2013, 18:51
yer balansında çözülüyor olması gerek. Lastikte jantla balans yoktur belki ama koyduğun bijondan tut diske kadar balansı etkileyen başka şeyler var. Arkadan iterlerde şaft balansı yapılır ama sizin araba önden çeker.

ön fren disklerimin zayıfladığı söylendi bakıma girdiğinde ama bununla alakası olucağını düşünmedim balansın disklerden kaynaklı olabilirmi?

kelalper
29-01-2013, 18:53
Saç jantlar belli bir noktadan sonra prese girsede düzelmiyor haberiniz olsun.

Evet disklerde balansa neden olur. Onlarda dönüyor *****.

bora1311
29-01-2013, 18:56
öneş rot balans, nihat usta, işinin ehlidir, tavsiye ederim...

şaşmazda can can oto aksesuarın sokaginda...

Umut209
29-01-2013, 18:57
Saç jantlar belli bir noktadan sonra prese girsede düzelmiyor haberiniz olsun.

Evet disklerde balansa neden olur. Onlarda dönüyor *****.

Alper abi yardımların için teşekkür ederim bilgilendirdin beni birde diskleri değiştirip deneme yapıyım

By_HaNNibaLL
29-01-2013, 19:02
işini bilen bi ustaya giderseniz zaten size bunca zaman neden bu eziyeti cektiğinizi anlatir gerekli bilgiyi verir cözer sorununu

yaşar
29-01-2013, 19:08
Lastiğin içinde lastik tozuna dikkat edin,lastik patlak üzerinde yürüdüyseniz ve pislik lastiğin içinde ise 110 120 km hızlarında titreme yapıyordu 3 4 defa balans yaptırdım sorunu sonradan çözdük:(
Kafayı kırıyorduk az daha :(

metin
29-01-2013, 19:37
aks falanda olabılır benım kangooda öyle çıkmıştı
araç basıkmı ?

dragon07
29-01-2013, 19:40
balans ayarlarında cıkmıyorsa jantın ve lastiginde sorun yoktur demektir.

yüzde 90 aks diyorum ben

mechanic
29-01-2013, 19:41
Fren yaparken balans titreme yapıyor mu ?

Umut209
29-01-2013, 19:50
aks falanda olabılır benım kangooda öyle çıkmıştı
araç basıkmı ?

araç basık değil

Fren yaparken balans titreme yapıyor mu ?

fren yaparken titreme olmuyor

brs852
29-01-2013, 19:52
buna benzer bir sorunda benim başıma geldi aracımı sokağa park ettim geçerken aracın lastiğine vurmuş ve rot kolunu eğip rot başını kırmıştı değiştirip balans için gittiğimde şasede kayba var çok az bunun şasecide çekilmesi lazım dedi sonunda çekildi ve düzeldi

Umut209
29-01-2013, 19:55
balans ayarlarında cıkmıyorsa jantın ve lastiginde sorun yoktur demektir.

yüzde 90 aks diyorum ben

sizce eğer akstan kaynaklı ise hangi parçasını değiştirmek gerekir komplemi almamız lazım ?

Umut209
29-01-2013, 19:59
buna benzer bir sorunda benim başıma geldi aracımı sokağa park ettim geçerken aracın lastiğine vurmuş ve rot kolunu eğip rot başını kırmıştı değiştirip balans için gittiğimde şasede kayba var çok az bunun şasecide çekilmesi lazım dedi sonunda çekildi ve düzeldi

şasede eğilme kayma var ise bunu balans yaparken dile getiriyolar öyle değil mi?

GokhanRS
29-01-2013, 20:08
şasede eğilme kayma var ise bunu balans yaparken dile getiriyolar öyle değil mi?

rotcuda ön takım kontrolü yaptırman lazım. aracın balans ttutmadığını defalarca balans yaptırmama rağmen titreme geçmediğini anlatman gerekiyor. o zaman şaseyi ölçer ön takıma bakar. aks boşluğuna bakar. yeri gelir bir disk bir amortisör bile saçmalamalara sebep olur.

iyi bir rotcuya gidip sorunu açıklayıp ön takımı kontrol etmesini istersen sorununu çözer.

Emir_b16a
29-01-2013, 20:09

hyr getirmeyebilirler onlar sadece standart değerlere göre balanslayıp o halde bırakırlar

daha evel arkadaşın arabanın başına geldi arabada bişey var alans tutmuyo dediler şasi ölçüldü kule ölçüldü daha sonra arabanın tabanının yamuk olduğunu fark ettik
salıncakların ordan 0.5 cm kdr yukarda duruyodu 1 salıncağın ayağı

her şey olabilir amaa rot rot kolu akslar yani ön takım başta bi kontrolden geçmeli eğer bozuk değilse jantlar ve disklere bakılmalı eğer onlarda da bişey yoksa şasinize baktırın derim

dragon07
29-01-2013, 20:19
lastikler
jantlar
ön düzen
akslar
şase diye gider

frene basınca yalpalıyosa disklerdir.
hızlanırken yalpalıyosa gazdan ayagını çektiginde azalıyosa akstır
daha önce yapmıyosa şase degildir.ama sert çukura düştüysen daha önce kazası varsa aracın egilmiş olabilir.

fakat lastigin tabanıda dönmüş olabilir iyi kontrol ettirmek lazım

4kere rot balansa soktuysan lastik yada janttan olsaydı fark edilirdi

megane vardı böyle problemli 5-6 kere rot balansa götürdüm

ilk önce lastikleri degiştirdim jantları kontrol ettirdim olmadı
ön düzeni yaptırdım salıncaklara kadar degiştirdim olmadı
diskleri degiştirdim olmadı
çıkma aks aldım 2 tane yine olmadı

2 milyara 2 tane orjinal aks aldım oldu tabii düzeltene kadar 4milyarlık olduk :)

SPEEDY
29-01-2013, 22:01
Şasede kayma varsa araba balans yapmaz çekme yapar. Şaseden değildir sorun. Aracı balanscıya goturup dınamık balans yapmasını ısteyın (Ustanın uzerıne oturup tekerlegı dondurdugu alet). Burda zaten balans yapan kısı tekerlegın donusune gore problemı anında fark eder tabı usta ise. Eger bir problem gormez ve balanstan sonra titreme devam ediyorsa lastıgın tabanında hata vardır. Bunu Goodyear aldıgınızı soyledıgınız ıçın belırtıyorum cunku goodyearların tabanları hatalı cıkabılıyor ve satan kısıde balans yaparken lastıgın donusunu gordugu halde hıcbır problem yok abı dıyor :) Yanlız o gıttıgınız balanscıların hıcbırıne gıtmeyın bu sefer. Sizin balanscılar janta lastık lastıge jant dıyen ustalardan sanırım...

FaTiH44
29-01-2013, 22:38
bende eski aracıma birçok kez balans ayarı yaptırmama rağmen bir türlü 100+ hızlardaki titremeye engel olamamıştım.Daha sonra başka bir rot-balans ustasına gittim, abi senin lastikler eğilmiş dedi balans makinasında baktık cidden yalpalıyordu.Lastikleri değiştirdim sorun çözüldü.Sizin lastikler yeniymiş gerçi ama hiç belli olmaz,bir kontrol etmekte yarar var lastikleri.

E.Bozoglu
29-01-2013, 22:46
Aracın cektiği yön tarafından kazası varmı şase kaymışsa da tutmayabilir. tekerlek geride veya ilerde olduğu zaman

opelselim
29-01-2013, 23:05
Ön lastikleri arkaya arka lastikleri öne takıp deneyin en azından sorunun lastik veya janttan olup olmadığını anlarsınız.

kRo_bOy
29-01-2013, 23:11
banada aks gibi geldi
düzgün bi rot balanscıya alt takımını kontrol ettir akslarda boşluk var mı baktır

Umut209
29-01-2013, 23:21
lastikler
jantlar
ön düzen
akslar
şase diye gider

frene basınca yalpalıyosa disklerdir.
hızlanırken yalpalıyosa gazdan ayagını çektiginde azalıyosa akstır
daha önce yapmıyosa şase degildir.ama sert çukura düştüysen daha önce kazası varsa aracın egilmiş olabilir.

fakat lastigin tabanıda dönmüş olabilir iyi kontrol ettirmek lazım

4kere rot balansa soktuysan lastik yada janttan olsaydı fark edilirdi

megane vardı böyle problemli 5-6 kere rot balansa götürdüm

ilk önce lastikleri degiştirdim jantları kontrol ettirdim olmadı
ön düzeni yaptırdım salıncaklara kadar degiştirdim olmadı
diskleri degiştirdim olmadı
çıkma aks aldım 2 tane yine olmadı

2 milyara 2 tane orjinal aks aldım oldu tabii düzeltene kadar 4milyarlık olduk :)
umarım aynı senaryo benim başıma gelmez :)

Şasede kayma varsa araba balans yapmaz çekme yapar. Şaseden değildir sorun. Aracı balanscıya goturup dınamık balans yapmasını ısteyın (Ustanın uzerıne oturup tekerlegı dondurdugu alet). Burda zaten balans yapan kısı tekerlegın donusune gore problemı anında fark eder tabı usta ise. Eger bir problem gormez ve balanstan sonra titreme devam ediyorsa lastıgın tabanında hata vardır. Bunu Goodyear aldıgınızı soyledıgınız ıçın belırtıyorum cunku goodyearların tabanları hatalı cıkabılıyor ve satan kısıde balans yaparken lastıgın donusunu gordugu halde hıcbır problem yok abı dıyor :) Yanlız o gıttıgınız balanscıların hıcbırıne gıtmeyın bu sefer. Sizin balanscılar janta lastık lastıge jant dıyen ustalardan sanırım...
Ankara'da iyi bir tespit yaptırdıktan sonra garantisi devam ediyor diye biliyorum en kötü değiştirmelerini talep edicem lastikten ise sorun ama bunu gösterdiğim 5-6 yerden bi yer lastikteki sorunu tespit ederdi diye düşünüyorum

Aracın cektiği yön tarafından kazası varmı şase kaymışsa da tutmayabilir. tekerlek geride veya ilerde olduğu zaman
araçta sağ arka çamurluktan bi kazası var evet ama ben çamurluğu yaptırdıktan sonra dingilde bir eğilme oldu sonra dingili değiştirdim sorun yoktu eski lastikler ile 5 ay rahat bindim lastik aldım sonra başladı ama bunuda lastiğe bağlayamıyorum lastikte gözüken bi durum yok gibi akstan şüphelenmeye başladım iyi bir usta araştırıp ölçtürücem artık

Ön lastikleri arkaya arka lastikleri öne takıp deneyin en azından sorunun lastik veya janttan olup olmadığını anlarsınız.
öyle yaptık sorun hala çözülmedi sanırım jantlar ve lastiklerle ilgili bir sorun değil

Emir_b16a
29-01-2013, 23:22
lastiklerin yönlü olmasın ?

Umut209
29-01-2013, 23:23
banada aks gibi geldi
düzgün bi rot balanscıya alt takımını kontrol ettir akslarda boşluk var mı baktır
bütün aks mı değişmesi gerekir eğer akstaysa sorun yoksa keçe falan değiştiğinde sorun çözülürmü

Umut209
29-01-2013, 23:24
lastiklerin yönlü olmasın ?

yönlü derken biraz açabilirmisiniz? yönlü lastik nasıl oluyor bilmiyorum

Emir_b16a
29-01-2013, 23:32
http://www.techturkey.com/forum/genel/116238-yonlu-lastik-ve-cekme-olayi.html

kRo_bOy
29-01-2013, 23:33
aks değişmesi gerekir komple

onur_S
30-01-2013, 08:33
umut sende prof foto mak. vardı ,tam arkadan sağı solu net gösteren foto çeksene bi bana bi taraf daha yakın duruyor gibi gelmişti yanlış hatırlamıyorsam
bu aks olayı hassas bişey heralde , bi başka arkadaşın aracı yetkili serviste yapıldı ama eski yol tutuşu yok arabanın arkayı bırakıyor hemen

Umut209
30-01-2013, 13:42
umut sende prof foto mak. vardı ,tam arkadan sağı solu net gösteren foto çeksene bi bana bi taraf daha yakın duruyor gibi gelmişti yanlış hatırlamıyorsam
bu aks olayı hassas bişey heralde , bi başka arkadaşın aracı yetkili serviste yapıldı ama eski yol tutuşu yok arabanın arkayı bırakıyor hemen

kanka ölçüldü dingil ve şase bide geçen arkadaşın 207ede baktım öyle duruyor dingilde bi sorun kalmadı ama önden balans tutmuyor chatin diye bi abi yardımcı oldu pmden bi yere götürücem bugun inşallah çözülcek

Ramiz
30-01-2013, 13:50
aks bencede içinden diş bile kırılmış olabilir

Umut209
30-01-2013, 14:05
aks bencede içinden diş bile kırılmış olabilir

abim eğer aksta sorun olsaydı ses yapmazmıydı?

Ramiz
30-01-2013, 14:10
bazen işte senin anlattığın gibi yüksek sürat te ses yapabiliyor

-batu-
30-01-2013, 14:25
lastiklerin tarihine bakarmısın?

efe_
30-01-2013, 16:01
Lastiklerden gibi geliyor ama ?

Umut209
30-01-2013, 23:40
lastiklerin tarihine bakarmısın?

9.2012di kontrol etmiştim alırken

Firat.M3
30-01-2013, 23:54
tüm yazılanları tek tek okuyamadım fakat, bilindik yerlerde bir sorun yoksa sorunun direksiyon kutunuzda olma ihtimali de yüksek. direksiyon kutunuzun sağlam olduğuna, boşluk olmadığına vs emin olun. Direksiyon kutusunda boşluk olan aracın rot ayarı tutmaz.

Umut209
31-01-2013, 23:30
tüm yazılanları tek tek okuyamadım fakat, bilindik yerlerde bir sorun yoksa sorunun direksiyon kutunuzda olma ihtimali de yüksek. direksiyon kutunuzun sağlam olduğuna, boşluk olmadığına vs emin olun. Direksiyon kutusunda boşluk olan aracın rot ayarı tutmaz.

nasıl anlıyabilirim direksiyondaki boşluğu?

SMTTKZ
01-02-2013, 00:12
poryadan olabilirmi acaba ?

Dou
01-02-2013, 00:16

Önce başlığı okudunuz mu onu soralım öyleyse ;)

Burak
07-04-2014, 18:37
Ne oldu acaba bu konunun akıbeti? Aynı sıkıntıyla uğraşıyorum. Akslara kadar geldi is.

golgeoyunu03
07-04-2014, 18:43
Aynı sorun bende de var, 80-100 arası direksiyonda titreme oluyor, ancak çok dert edilicek cinsten değil ama insan taktımı takıyor, en az 5-6 kere balans yapıldı ancak çözülemedi..
yer balansı hiç yaptırmadım, balanscım bir dahakine gel yer balansı yapalım dedi ama henüz gitmedim..

Burak
07-04-2014, 18:49
Kisliklar takiliyken de vardı, yazlıklara geçtim hala devam ediyor titreme. Diskler yamuk olabilir dendi. Yamuktu tornalandi. Olmadı. Arac uzerinde balans yaptırdım yine olmadı. Akslarda bosluk olabilir dediler. Baska ihtimal var mi merak ediyorum.

Okan.A.A
07-04-2014, 19:01
Benzer sıkıntı bendede vardı. 100 km ye kadar hiç bi titreme yoktu . 120 130 dedinmi titreme başlıyodu . Lastikçiye gittiğimde ön lastiklerin en iç dişlerinin gittigini gördüm.Lastikleri ön , arka değiştik sorun tamamen çözüldü.