PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tavukculuk sektörü ve Tavuk eti hakkında bilgilendirme

Sayfa : [1] 2

Orhan
31-01-2013, 13:34
Arkadaşlar,
Ben tavukçuluk sektöründe farklı firmalarda 10 yılı aşkındır hizmet veren ve yönetici pozisyonunda çalışan biriyim.
Bu sektörle ilgili o kadar akıl almaz iddialarda bulunuluyor ki bazen sadece gülüyorum.
Bu konuyu açmakta ki amacım sizleri bu konu da aydınlatmak

İddaa 1: 17 günde yumurtadan civciv çıkartıyorlar
Cevap: Böyle bişey mümkün olsa bunu yapabilen biri olsa dünyanın en zengin insanı olurdu. Böyle bişey mümkün değil. Doğaya aykırı. Tavuklar normal kuluçka süresi 21 gündür ve bununla oynayabilmek mümkün değildir.

İddaa 2: Bunları 41 günde kesiyorlar çünkü 43 gün sonra ölüyorlar
Cevap: Evet 41 günde kesim ağırlığına ulaşır. Ama bakılmaya devam ederseniz hayatına devam eder.

İddaa 3 :Hormon veriyorlar
Cevap: Hormon vermiyorlar. Tavuklar ışığa duyalı hayvanlardır yaşadıkları ortam aydınlık olduğu sürece normal yasamsal faaliyetlerine devam ederler. Ve bu nedenle daha fazla yem tüketirler. fazla tüketilen yemde et olarak depolanır.
Hormon verilmiyor nerden biliyorum çünkü üretilen ve satılan bir hormon ilacı vs yok
Olsa bile hormonlar yapısal olarak hassas protein zincirlerinden oluşur yeme ya da suya katamassınız direk enjeksiyon yapmanız lazım
En küçük işletme 5.000 hayvanlık olduğuna göre yapmaya başlasınız bile bitirinceye kadar kesim günü gelir

İddaa 4: Yapma yem ile besliyorlar
Cevap: Yapma yem dedikleri yem fabrikalarında üretilen yemler
İçinde bildiğiniz mısır, buğday, soya vb. tahıllar bulunmaktadır. onun dışında hayvanın ihtiyaç duyabileceği vitaminler ve mineraller katılır. Tüm bu maddeler kırıcılarda kırılır sonra besin maddeleri eşit olsun diye karıştırılır, ya pelet halinde ya da toz halinde yedirilir.
Artık bi çok işletme yemden bulaşabilen hastalıklardan korunmak için pişirilmiş yem kullanıyor. Yani kaliteli yem karlılık için çok önemlidir.

İddaa 5: Bu hayvanların gdo'lu
Cevap : Beyaz et sektöründe kullanılan ırklar yaklaşık 150 yıllık mazisi olan ırklardan seçilerek bugünlere getirilmiş ırklardır. Ve Türkiye'de bulunan ırklar tüm dünyada kullanılan ırklar yani Türkiye'de denetimler çok sıkı olmasaydı bile bu ırklar diğer Avrupa ülkelerinde kullanılamazdı.
Özet olarak bu ırklar seçilerek ve seçilenler üretilerek bu günlere gelmiştir.
Pedigrili hayvan besleyenler ya da arap atının, ingiliz tayının bizim yerli sütçü beygirlerinden neden pahalı olduğunu bilenler benim ne demek istediğimi anlayacaktır.

Bu konu üzerinden sizinde merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim

HaKo
31-01-2013, 13:38
Bu KFC ler ve bazı piliç firmaları için söyleniyordu, hayvanlar sırf et yapsın diye yemlerine ilaç karıştırılıyormuş, hayvanlar ayakta zor duruyormuş kemikleri o kadar güçsüz kalıyormuşki en ufak darbede kırılıyormuş vs. bu konu hep aklımı kurcalamıştır benim.

BARR
31-01-2013, 13:41
Benimde arkadaşım büyük yumurta üreticisi piyasadaki sölenen şeylere gülüp geçiyor, hatta bende fabrika ve çifliğe gittim iddiaların çoğu asılsız.

SOMEONESPECIAL
31-01-2013, 13:43
Tavuk Sanarak Yediiniz Et Aslnda Tavuk Deil - haber365.com (http://www.haber365.com/Haber/Tavuk_Sanarak_Yediginiz_Et_Aslinda_Tavuk_Degil/)

29unda ki haber

naci
31-01-2013, 13:46
Kanka sen yanıtladın ya artık içim rahat ;)

Orhan
31-01-2013, 13:50
Bu KFC ler ve bazı piliç firmaları için söyleniyordu, hayvanlar sırf et yapsın diye yemlerine ilaç karıştırılıyormuş, hayvanlar ayakta zor duruyormuş kemikleri o kadar güçsüz kalıyormuşki en ufak darbede kırılıyormuş vs. bu konu hep aklımı kurcalamıştır benim.

Kanatlıların genel olarak kemik yapısı zaten çok zayıftır. Ben köylere gittiğimde de benzer vakaları gördüm atlarken zıplarken ayağı kanadı kırılan hayvanlar gördüm bu olabilecek bişeydir.
Ama bu durum olumsuz bi durumdur. Kar etmek isteyen hiç bir firma hayvanın ayağı kırılsın istemez aksine sağlıklı olsun yeme suya ulaşmada sıkıntı yaşamasın ister çünkü ayağı kırılan ne yeme ulaşabilir nede su tüketebilir.Bu hayvan malesef itlaf edilir. Ekonomik değeri yoktur. Çünkü kırıktan dolayı iç kanama oluşur etteki görüntü hiçte iştah açıcı olmasa gerek.
Et yapsın diye ilaç katıyorlar dedikleri tahminen vitamin mineral karışımlarıdır.
Son 5 yıldır da insanlarda da kullanılan prebiyotik bakterilerde kullanılmaya başlandı.(prebiyotik bakteriler insan tüketiminde süt ve süt ürünlerinde barsakları rahatlatmak içinde kullanılır tavukçulukta da aynı amaçla kullanılır(
Ama tüm bunlar hem sağlık bakanlığı hem de tarım bakanlığı onaylı vitamin ve minerallerdir.

Orhan
31-01-2013, 13:58
Tavuk Sanarak Yediiniz Et Aslnda Tavuk Deil - haber365.com (http://www.haber365.com/Haber/Tavuk_Sanarak_Yediginiz_Et_Aslinda_Tavuk_Degil/)

29unda ki haber
Artık popüler olmak isteyen herkes ete süte sarmaya başladı biri çıkar baklagillerde şu var der
Öbürü çıkar süte bilmem ne katıyorlar der
Ve hepside bu sayede meşhur oluyorlar
Adam tıp hekimi ben veteriner hekimim çıkıp desem ki bu herif saçmalıyor bana diyecekleri sen ne bilirsin adam doktor :D
Yani tıp hekimi tavuğu bilmez civcivi bilmez ama sözünün kıymeti var
Adam çıkmış konuşuyor herkeste izliyor ve inanıyor.
Şunu unutmayın tüm özel sektörler kar amacıyla çalışır.
Tavukçuluk sektöründe sürü sağlığı kuralları uygulanır yani bireysel tedavi ya da müdahale yapılamaz ve her zaman hastalıklardan korunmak daha ucuza gelir o nedenle ilaç uygulaması yerine aşı uygulaması yaparız.
Bu aşılarda genellikle suya katılarak yapılır yani uygulaması da çok kolaydır
Hayvan suyu içerken aşı bakterisini de alır.

Kanka sen yanıtladın ya artık içim rahat ;)

Kanka bizim ailemizde tavuk eti tüketiliyor kızım ailem vs. severek tüketiyoruz sıkıntı yok :)

powERS
31-01-2013, 13:59
gümrükleme depolama işinde çalışıyorum orhan abi.

şimdi bizim mıntıkamızda olan antrepoya yurt dışından yem katkı maddesi gtip inde maddeler geliyor.

birkere denk geldi ithalatçısına sordum nedir bu diye.

yumurtalarla ilgili dedi. suyuna karıştırılıyormuş hayvanların, suluklara bir damla jumbo boy 2 damla çift sarılı dedi ama

nasıl bir hesaplama yapıyorlar kaç hayvan için geçerli o suluk?

hee diyip geçmiştim pek inandırıcı gelmedi ama bunun gibi birşey olabilirmi?

ahk
31-01-2013, 14:06
tavuk eti normal diyemezsiniz. karadenizde bu işi yapan arkadaşım 25-35 gün arasında civcivleri geri alıyorlar demişti.
Ha sonuçta balıklarda çiftlikte aşılanıyor vs. sonra biri çıkıyor dip balığı zehirli diyor. ooooo herşeye göre beslensek aç kalıcaz :)

Orhan
31-01-2013, 14:09
gümrükleme depolama işinde çalışıyorum orhan abi.

şimdi bizim mıntıkamızda olan antrepoya yurt dışından yem katkı maddesi gtip inde maddeler geliyor.

birkere denk geldi ithalatçısına sordum nedir bu diye.

yumurtalarla ilgili dedi. suyuna karıştırılıyormuş hayvanların, suluklara bir damla jumbo boy 2 damla çift sarılı dedi ama

nasıl bir hesaplama yapıyorlar kaç hayvan için geçerli o suluk?

hee diyip geçmiştim pek inandırıcı gelmedi ama bunun gibi birşey olabilirmi?

Bahsettiği şey vitamin premixi genelde 20-25 kiloluk ambalajlarda satılır yerlisi de var ama kaliteli olduğu için genelde yurt dışından ithal edilir.
İçindekilere örnek olarak
A vitamini(beta karoten).Yumurtanın sarısına koyu renk verir.
ben yumurta sektöründe değilim ama aynı ürünleri yem kalitesi düştüğünde bizde kullandık.
Yumurtacılarda yumurtanın büyüklüğünden ziyade sayısı önemlidir. yumurtacı ırklar verimleri en yüksek olduğu durumda 72 saatte 2 yumurta yumurtlarlar.
eğer çift sarılı yumurtlarsa bu yumurta sayısı 1 'e düşer yani adam %50 zarar eder
Aslında çift sarılı yumurta üreticinin hiç de istemediği bi yumurtadır.
Çünkü ne viyole sığar ne bi işe yarar onlar için özel üretim bi viyolde ben görmedim genelde kabukları da ince olduğu için nakliye esnasında kırılır.
Aklınızda bulunsun küçük yumurtalar genç hayvan yumurtası olduğu için daha besleyici ve lezzetlidir.
Aslında insan biyolojisinde olduğu gibi 20'lik çıtırla 40'lık olgun abla arasındaki fark gibi:D

miniks
31-01-2013, 14:10
Horman vermeleri imkansız zaten maliyeti inanılmaz arttırır

Bende fabrikada ve dag evinde tavuk hindi besliyorum

arkadaşın dedigi gibi sürekli aydınlık ortamda kalsalar cok cabuk büyürler

Orhan
31-01-2013, 14:13
tavuk eti normal diyemezsiniz. karadenizde bu işi yapan arkadaşım 25-35 gün arasında civcivleri geri alıyorlar demişti.
Ha sonuçta balıklarda çiftlikte aşılanıyor vs. sonra biri çıkıyor dip balığı zehirli diyor. ooooo herşeye göre beslensek aç kalıcaz :)

Tavuk eti değil zaten PİLİÇ ETİ

Sığır eti ile dana eti gibi
Koyun eti ile kuzu eti gibi
tavuk eti ile piliç etide farklıdır.

yediğiniz piliç etidir ve normal ettir.
bakın her denilene inanmayın benim yazdıklarımı da sorgulayın
İşletmenin kar etmesi için bu hayvanları 2-2,5 kilo olması lazım
Marketten karga gibi minnacık tavuğu alırmısın :confused:
Hayvan zaten son 10-12 gün et tutmaya başlıyor 25. günde olacağı ağırlık en iyi bakım şartlarında 1 kilo hadi iç organları çıktı kalır sana 700 gr kime satacaksın o hayvanı

naci
31-01-2013, 14:14
Kanka BİM in yumurtaları da genelde küçük oluyor, mecburen alıyoruz, yanlış bir tercih değildir umarım :)

drahte1905
31-01-2013, 14:16
Bu konu üzerinden sizinde merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim

Peki kilosu 25 TL olan organik tavuk, 15TL olan serbest arazi tavugu ve kilosu 6 TL olan yetistirme tavugun ne farki var ?

Orhan
31-01-2013, 14:17
Horman vermeleri imkansız zaten maliyeti inanılmaz arttırır

Bende fabrikada ve dag evinde tavuk hindi besliyorum

arkadaşın dedigi gibi sürekli aydınlık ortamda kalsalar cok cabuk büyürler

Ya sen hayvan besleyen bi insansın
kaliteli bir ırktan gelen bi köpekle nerden geldiği belli olmayan bi köpeğe aynı şartlarda bak bakalım ne olacak aralarında fiziksel farkı bırak davranışları bile başka oluyor.

yani anlatmaya çalıştığım konu merak ettiğiniz bir çok konu aslında doğada mevcut
Abim benden daha çok yer ama kilo almaz bende ne yesem kilo alırım
İnsan olarak pek kıymetli değilim ama horoz olaydım çok kıymetliydim :D

TünayK
31-01-2013, 14:19
orhan başkan tavuk unundan bahsetsene biraz orası biraz karanlık gibi...

elpadre
31-01-2013, 14:21
valla ben horoz dovusturuyorum cevdetın uyku problemı oluyor kafesını ortuyorum ve babamın spor ılaclarından verıyourm bayagı bı etkısı oluyor yakında igneye baslıcagız bolgesel vurucam ama ınsallah cevdete bırsey olmaz

TünayK
31-01-2013, 14:22
valla ben horoz dovusturuyorum cevdetın uyku problemı oluyor kafesını ortuyorum ve babamın spor ılaclarından verıyourm bayagı bı etkısı oluyor yakında igneye baslıcagız bolgesel vurucam ama ınsallah cevdete bırsey olmaz

recm edileceksin hazır ol:)

Bülent76
31-01-2013, 14:23
Peki kilosu 25 TL olan organik tavuk, 15TL olan serbest arazi tavugu ve kilosu 6 TL olan yetistirme tavugun ne farki var ?

Çok güzel bir nokta, ben de cidden merak ediyorum bunun cevabını :icon_tup:

K.O.
31-01-2013, 14:24
çok erken kesiliyor die bişe duymuştum ben.asıl sormak istediğim size neden bu etlerin tadı bu kadar yavan? küçükkken dedemlerin bahçesin cin tavuğu olurdu.tabiki kıyaslamak saçma olur ama ne eti et onun yaninda nede yumurtasi.son yıllarda özellikle tavuktan inanilmaz uzaklaştım ve tek nedeni tadinin yavan olmasi.markalar değişiyor ama tat ayni sanki.bu konuda bilgili birini bulmuşken sormak istedim :) bide food company die bi belgesel var izlemeyenler mutlaka izlemeli.

KingoAtmo
31-01-2013, 14:25
Ama ne yazıkki tavukların tadı çoook yavan :)

Orhan
31-01-2013, 14:25

tamamen maliyet

Entegre üretim tavuklar günde 23 saat aydınlıkta dururlar
40-45 gün beslenirler. metrekarede 10 hayvan beslenir.
Daha az alanda daha fazla üretim yaparsın.
daha kısa sürede daha fazla üretim yaparsın
10.000 lik işletmeye sadece 1 bakıcı yeterli olur.

Organik tavuk dedikleri
Civciv aynıdır. Extra aydınlatma yapılmaz
70-90 gün arasında besi yapılır.
Metre kareye 5-6 hayvan konulur.
hayvan daha uzun yaşadığı için yaşam için daha fazla enerji harcar 40. günden sonra kilo alımı yavaşlar ve daha çok yem tüketir.

Serbest arazi tavuğu dediğin çıkma tavuktur.
Yani yumurtacı ırkların ekonomik ömrü tamamlandıktan sonra satılmasından ibarettir aslında kart tavuktur.
Pişerken geç pişmesinden ve etinin sert olmasından anlayabilirsiniz;)

SONE-R
31-01-2013, 14:28
orhan peki tavuğun işe yaramayan parçalarını, örneğin ibiği, ayakları vs onları sizden veya yakınınızdaki çöplerden alan oluyor mu? tavuk dönerlerine bu tarz parçaların katıldığını duymuştum..

Ramiz
31-01-2013, 14:28
bilgilendirme için teşekkürler , konunun uzmanını bulmuşken bende şu geçenlerde piyasanın yüzde 20 sini elinde tutan ve bu işi bırakan firmayı merak ettim biliyorsanız paylaşabilirmisiniz ?

ahk
31-01-2013, 14:29
25-35 değil 40-45miş yanlış hatırlamışım.

peki organik yani köyde etrafda dolaşıp çöp möp ne bulursa yiyen tavuğun yumurtası mı yoksa market yumurtası mı sağlıklı?

TünayK
31-01-2013, 14:30
çok erken kesiliyor die bişe duymuştum ben.asıl sormak istediğim size neden bu etlerin tadı bu kadar yavan? küçükkken dedemlerin bahçesin cin tavuğu olurdu.tabiki kıyaslamak saçma olur ama ne eti et onun yaninda nede yumurtasi.son yıllarda özellikle tavuktan inanilmaz uzaklaştım ve tek nedeni tadinin yavan olmasi.markalar değişiyor ama tat ayni sanki.bu konuda bilgili birini bulmuşken sormak istedim :) bide food company die bi belgesel var izlemeyenler mutlaka izlemeli.

hepsi orhan başkanın firmadan çıktığı için tadları aynı:D

powERS
31-01-2013, 14:30

peki organik yani köyde etrafda dolaşıp çöp möp ne bulursa yiyen tavuğun yumurtası mı yoksa market yumurtası mı sağlıklı?

valla yumurtayı bılmıyorumda dolanan köy tavugunun etı acaıp lezzetli.

ozgurluk
31-01-2013, 14:31
O fiyat farkı zannediyorum yetiştirilen tavuğun cinsinden kaynaklanıyor.

Köyde akrabaların yetiştirdiği tavuklardan hatırladığım kadarıyla ; et tavuğu / et civcivi diye andıkları bi cins vardı. Bu civcivler hakikaten 1.5 ay gibi bir sürede kocaman olup şişiyorlardı.

Öyle ki 1 ay sonunda tavuğa yaklaştığınızda sizden kaçamıyor , ayakları o ağırlığı kaldırmakta zorlanıyordu .

Aynı dönemde yetişen bir köy tavuğundan çıkan civciv ise aynı sürenin sonunda et tavuğunun yarısına ancak ya geliyordu ya gelmiyordu.

Ama lezzet olarak baktığımızda 40 günde yetişen pilicin tadı, diğerine nazaran saman gibi geliyordu.

Orhan bey bu konuda tecrübeli , daha sağlıklı bir bilgi verecektir sanıyorum.

K.O.
31-01-2013, 14:34

başarılı bi analiz :D

Orhan
31-01-2013, 14:34
orhan başkan tavuk unundan bahsetsene biraz orası biraz karanlık gibi...

Çakal beni tufaya düşürecen hemi :D
Tavuklar doğası gereği sadece otla beslenen hayvanlar değildir.
O nedenle yemlere hayvansal proteinlerde katılır.
Merak edenler google'a esansiyel aminoasitler ve esansiyel yağ asitleri yazarak inceleyebilirler
Köy tavukları boşuna börtü böcek kovalamıyorlar

Evet et tavuk eti değil piliç etidir ve ucuz protein kaynağı olarak üretilir.
Lezzet ön plandaysa uzun süreli besi yapılan çiftlik tavuğu denilen etler tüketilebilir

Quantum
31-01-2013, 14:36
bilgilendirme için teşekkürler , konunun uzmanını bulmuşken bende şu geçenlerde piyasanın yüzde 20 sini elinde tutan ve bu işi bırakan firmayı merak ettim biliyorsanız paylaşabilirmisiniz ?

Şeker Piliç neden battı? (http://www.f5haber.com/borsagundem/seker-pilic-neden-batti-haberi-3642808/)

Ramiz
31-01-2013, 14:38
Şeker Piliç neden battı? (http://www.f5haber.com/borsagundem/seker-pilic-neden-batti-haberi-3642808/)

teşekkürler

K.O.
31-01-2013, 14:38
anladım teşekkürler bilgilendirmeler için

Orhan
31-01-2013, 14:41
orhan peki tavuğun işe yaramayan parçalarını, örneğin ibiği, ayakları vs onları sizden veya yakınınızdaki çöplerden alan oluyor mu? tavuk dönerlerine bu tarz parçaların katıldığını duymuştum..

Yok vermezler zaten satışı yasak bi ara uzak doğu ülkeleri insan tüketimi için alıyorlardı ama artık almıyorlar sanırım.
Tavuklu köpek mamaları sorunu cevabıdır.
Bir kısmıda yine yemlerde kullanılıyor

Sorunun büyük nedeni devletten alacakları kdv iadeleri

benim için farketmez
hastalık taşımasın yeter

Len açık etme

valla yumurtayı bılmıyorumda dolanan köy tavugunun etı acaıp lezzetli.
Alışkanlıkla ilgili bende markettinden hoşanıyorum

B.Battal
31-01-2013, 14:45
Bu aralar beni düşündüren bir konuydu açıklamalar için teşekkürler.

Peki piyasadaki x kasap'tan satın alacağımız bütün tavuklar sağlıklı mıdır?
Özellikle şu markanın üretimi olan tavukları alın diyebileceğiniz bir marka var mıdır?

Talh@
31-01-2013, 14:46
Tavukların ayakları uzak doğuya satılıyormuş. Ve para ödemeden aldığınız bu ayaklar oralarda çok iyi para ediyormuş.Böyle bişey varmı? Varsa bu işe derhal girmek isterim :)

TünayK
31-01-2013, 14:46
Çakal beni tufaya düşürecen hemi :D
Tavuklar doğası gereği sadece otla beslenen hayvanlar değildir.
O nedenle yemlere hayvansal proteinlerde katılır.
Merak edenler google'a esansiyel aminoasitler ve esansiyel yağ asitleri yazarak inceleyebilirler
Köy tavukları boşuna börtü böcek kovalamıyorlar

Yok abi tufadan değil onu her zaman düşürüm de:D hakikaten ben biraz araştırdım o işi tadı kaçtı bi süre sonra araştırmadım. senin bildiklerin nedir diye merak ettim:)

aslan
31-01-2013, 14:57
Daha önceleri tavuklar açık bir şekilde satılıyordu yeni yasaya göre poşetlerin içerisinde satılmaya başlandı peki bu ne kadar sağlıklı?

tarik
31-01-2013, 14:58

Bunu izleyen adam aç kalır yahu ..

Gıda AŞ - FOOD, INC. [Belgesel] -1- - Dailymotion video (http://www.dailymotion.com/video/xjatgj_gyda-ay-food-inc-belgesel-1_news#.UQp13r89qSo)

Orhan Hocam, senle direk bir ilgisi yoktur muhtemelen ama piyasadaki Tavuk Dönerler hakkında söylicek bişeylerin var mı :)
1 liraya olanlardan..

İbrahim33
31-01-2013, 14:59

Onları sucuk yapıyorlar :)

SONE-R
31-01-2013, 15:02
Onları sucuk yapıyorlar :)

yok yaw.. uscuklar halis mulis eşek etinden yapılıyor.. :D :D

berkay_aydin
31-01-2013, 15:12
Çok iyi bir konu oldu abi teşekkürler, dedem yaşındaki adam makara yapıyor o olmuyor işte...

Emir_b16a
31-01-2013, 15:16
sıkıntı ztn tavuk etinde değil

yemlerde ve değerlenrime ürünlerde sucuk salam sosis çoğunun içinde tavuk kemiği var hayvan yemleride hayvan kemiğinden üretilebilio

Orhan
31-01-2013, 15:18
Gıda ile ilgili unutulmaması gerekenler

*Normal lop et 10 liraysa 5 liraya kıyma olmaz. oluyorsa da etten yapılan bi kıyma olmaz :D
*10 liralık etten 10 liralık sucuk olmaz firesi vardır 12 liranın altında olamaz
*1 liralık sütten 3 liralık peynir olmaz 6-7 litre sütten 1 kilo peynir olur onunda maliyeti 7 liradır.

Fiyatlar atmosyon oranlar gerçektir.
Her türlü ürünü alırken yerken bu hesaplamaları düşünün

Dodoo
31-01-2013, 15:19
Çok iyi bir konu oldu abi teşekkürler, dedem yaşındaki adam makara yapıyor o olmuyor işte...

+Rep Berkay sana :p :D

Tavuk eti dışarda, özellikle sıcak havalarda yenmesi sıkıntılı olan bir et çeşidi. Yazın mümkün olduğunca tavuk dönerden uzak durun :)

Orhan
31-01-2013, 15:22
Daha önceleri tavuklar açık bir şekilde satılıyordu yeni yasaya göre poşetlerin içerisinde satılmaya başlandı peki bu ne kadar sağlıklı?

+Rep Berkay sana :p :D

Tavuk eti dışarda, özellikle sıcak havalarda yenmesi sıkıntılı olan bir et çeşidi. Yazın mümkün olduğunca tavuk dönerden uzak durun :)

Doğrudur çabuk bozulur. o nedenle ambalajsız ve soslanmış ürünlerden uzak durun
Kokuyu maskelesin diye bazı uyanıklar baharatlarla sosluyorlar.
O nedenle tüm gıda ürünlerinizi ambalajlı alın ve son kullanma tarihlerine bakın

Orhan
31-01-2013, 15:24
ucuza tavuk dürüm olayını bilmiyorum ama 100 gr tavuk eti koyuyor min 70 kuruş et fiyatı
pişti etti vs et maliyeti 1 lira oldu ekmek vs derken 2 lira maliyeti

Tugral
31-01-2013, 15:24
kimse sormamış. Bu işin içinde birisi olarak sorarım size ;
Tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan :D
Ya arkadaş canım tavuk çektyi piliç hamburger yapimde yiyim en iyisi :)

Orhan
31-01-2013, 15:27
kimse sormamış. Bu işin içinde birisi olarak sorarım size ;
Tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan :D
Ya arkadaş canım tavuk çektyi piliç hamburger yapimde yiyim en iyisi :)

yumurta tavuktan çıkar.
yumurtadan da civciv çıkar civcivin de dişisi de olur horozu da :D

Shadow_Dancer
31-01-2013, 15:33
Bu aralar beni düşündüren bir konuydu açıklamalar için teşekkürler.

Peki piyasadaki x kasap'tan satın alacağımız bütün tavuklar sağlıklı mıdır?
Özellikle şu markanın üretimi olan tavukları alın diyebileceğiniz bir marka var mıdır?

Bende bu sorunun cevabını merak ediyorum.

Orhan
31-01-2013, 15:33

Üzerinde kesim günü son tüketim tarihi vs. yazıyorsa poşette olmasının bi zararı yok

Orhan
31-01-2013, 15:37
Marka önerisinde bulunmam her firmanın farklı tarzı vardır.
Kiminin etleri fazla yağlı olur kimi yağsız olur.
Ben daha çok buna göre karar veriyorum.
Genelde büyük firmalar çoğu konuda daha dikkatli ve üretim kalitesine daha çok harcama yapıyorlar.
Çünkü kaliteli yem ve biyogüvenlik en masraflı işler etin kalitesine de en çok etki eden faktörler o nedenle adı sanı bilinen büyük firmaları tercih etmenizi önerebilirim

c20let
31-01-2013, 15:37
Gıda ile ilgili unutulmaması gerekenler

*Normal lop et 10 liraysa 5 liraya kıyma olmaz. oluyorsa da etten yapılan bi kıyma olmaz :D
*10 liralık etten 10 liralık sucuk olmaz firesi vardır 12 liranın altında olamaz
*1 liralık sütten 3 liralık peynir olmaz 6-7 litre sütten 1 kilo peynir olur onunda maliyeti 7 liradır.

Fiyatlar atmosyon oranlar gerçektir.
Her türlü ürünü alırken yerken bu hesaplamaları düşünün

Aslında en önemli bu bence gidip kilosu 3-4 lira olan salam sucuk sosislerden alırsanız bile bile lades demiş oluyorsunuz

Tuncer M.
31-01-2013, 15:39
tamamen maliyet

Entegre üretim tavuklar günde 23 saat aydınlıkta dururlar
40-45 gün beslenirler. metrekarede 10 hayvan beslenir.
Daha az alanda daha fazla üretim yaparsın.
daha kısa sürede daha fazla üretim yaparsın
10.000 lik işletmeye sadece 1 bakıcı yeterli olur.

Organik tavuk dedikleri
Civciv aynıdır. Extra aydınlatma yapılmaz
70-90 gün arasında besi yapılır.
Metre kareye 5-6 hayvan konulur.
hayvan daha uzun yaşadığı için yaşam için daha fazla enerji harcar 40. günden sonra kilo alımı yavaşlar ve daha çok yem tüketir.

Serbest arazi tavuğu dediğin çıkma tavuktur.
Yani yumurtacı ırkların ekonomik ömrü tamamlandıktan sonra satılmasından ibarettir aslında kart tavuktur.
Pişerken geç pişmesinden ve etinin sert olmasından anlayabilirsiniz;)

+ olarak Bolu'da dedemin beslediği hayvanlardan birisidir tavuk. Ayda min. 5-6 tavuk, kuşun türünü bilmiyorum malesef, yırtıcı kuşlar tarafından öldürülüp götürülür ya da yaralanır kesmek zorunda kalır dedem. Masraflı iş organik tavuk ya da serbest arazi tavuğu fazlasıyla. :D

Orhan
31-01-2013, 15:40
İlave olarak işlenmiş ürünleri çok tercih etmeyin eti et olarak tüketin kıyma tüketeceksiniz gözünüzün önünde lop etten çektirin
Tarım bakanlığını son kararnamesi çok başarılı artık karma ürün yapılamayacak
Yani dana etinden yapılan suçuğa tavuk eti katılamayacak

TünayK
31-01-2013, 15:46
sağdan soldan bilmediğiniz markalardan ürün almayın...entegre tesisler her zaman diğerlerinden daha sağlıklıdır emin olun.. hayvancılık sektörünün içinden biri olarak söylüyorum...

not: mesleği merak edenler için cevaplayım..at hırsızıyım...

Semii
31-01-2013, 15:48
sağdan soldan bilmediğiniz markalardan ürün almayın...entegre tesisler her zaman diğerlerinden daha sağlıklıdır emin olun.. hayvancılık sektörünün içinden biri olarak söylüyorum...

not: mesleği merak edenler için cevaplayım..at hırsızıyım...

dişi at hırsızı...

Onamdar
31-01-2013, 15:49
arsa maliyeti hariç
tamamen altyapısıyla birlikte 5000 lik ve 10000 lik bi tesisin maliyeti yaklaşık ne kadar olur :)

TünayK
31-01-2013, 15:50
dişi at hırsızı...

merhaba patron...son gelenleri bu akşam teslim edicez...rahat ol...

TünayK
31-01-2013, 15:51
arsa maliyeti hariç
tamamen altyapısıyla birlikte 5000 lik ve 10000 lik bi tesisin maliyeti yaklaşık ne kadar olur :)

havalandırma ve üretim sistemi bende yaklaşık 50k €:)

Orhan
31-01-2013, 15:57
arsa maliyeti hariç

Tavukçuluk değişik bi iştir girdin mi çıkamassın :D
İşletmede otomasyon ne kadar iyi olursa ilk yatırım maliyetlerin ne kadar akıllıca olursa üretimde o kadar karlı olur.
5-10 binlik işletmeler artık pek de karlı değil en az 20.000 lik olmalı

Fiyat konusunu soracağım
Bide bu aralar kriz var maliyetler baya arttı

Onamdar
31-01-2013, 16:05
havalandırma ve üretim sistemi bende yaklaşık 50k €:)
En önemli nokta sanıyorum havalandırma ve izole edebilmek olası bi hastalık riskine karşı.
Yani dış çelik konstruksiyon tarzı yapıp
altyapı filan tamamlandığında geriye 50 euro ya havalandırma ve üretim sistemini kuruyosun. Kaçlık tesisde bu rakam geçerli abi.:)

Tavukçuluk değişik bi iştir girdin mi çıkamassın :D
İşletmede otomasyon ne kadar iyi olursa ilk yatırım maliyetlerin ne kadar akıllıca olursa üretimde o kadar karlı olur.
5-10 binlik işletmeler artık pek de karlı değil en az 20.000 lik olmalı

Fiyat konusunu soracağım
Bide bu aralar kriz var maliyetler baya arttı

Özel değilse giderler düştükten sonra verimli bi tesiste 10bin hayvan 45 günde ne kadar bırakıyor.:)

cemsultan
31-01-2013, 16:08
Madem ki bilen biri var, bende bir soru sorayım;

Bu pazarda orda burda satılan civcilerden yumurtalık diye aldıklarımız uzun süre yaşarken, etlik diye satılanlar 45 günde neden çatlayıp ölüyor?

Bahçede tamamen organik ortamda ve normal gün ışığı ile yaşıyor olmalarına rağmen?

Bu etlik denilen hayvanlar farklı bir ırk mı, yoksa sıkca denildiği gibi genetiği ile oynanmış hayvanlar mı ?
Türkçesi; bu hayvanlara da sağlıklı diyebilir miyiz?

KMR2-GT
31-01-2013, 16:09
En önemli nokta sanıyorum havalandırma ve izole edebilmek olası bi hastalık riskine karşı.
altyapı filan tamamlandığında geriye 50 euro ya havalandırma ve üretim sistemini kuruyosun. Kaçlık tesisde bu rakam geçerli abi.:)

Özel değilse giderler düştükten sonra verimli bi tesiste 10bin hayvan 45 günde ne kadar bırakıyor.:)

cok degısıyor benımde 15bınlık tavuk cıftlıgım var. tum gıderler cıkınca yaklasık 4,5-5 bın lira kalır 10bınlık tesıten.

her zaman 45 gun kalmıyor.mesela 35 gunde aldılar bızden son partide. duruma gore veterıner ne uygun görürse

ama 80bın lık tesıste 60bın kazananda gordum :D nasıl yaptılar bılmıyorum :D

maskaran
31-01-2013, 16:12

maliyet farkları olabilirmi acaba? yada malı tatlı satma mantıgı

c20let
31-01-2013, 16:16
Marka önerisinde bulunmam her firmanın farklı tarzı vardır.
Kiminin etleri fazla yağlı olur kimi yağsız olur.
Ben daha çok buna göre karar veriyorum.
Genelde büyük firmalar çoğu konuda daha dikkatli ve üretim kalitesine daha çok harcama yapıyorlar.
Çünkü kaliteli yem ve biyogüvenlik en masraflı işler etin kalitesine de en çok etki eden faktörler o nedenle adı sanı bilinen büyük firmaları tercih etmenizi önerebilirim

Peki ben yağsız ürün tercih ediyorum kaliteli yağsız üretim yapan önereceğin tavuk firması hangisidir abi. Buradan yazmak istemezsen p.m de atabilrisin. Ben öğrenci olarak en çok tükettiğim madde tavuk ve yumurta daha dikkat etmek istiyorum

Onamdar
31-01-2013, 16:17
cok degısıyor benımde 15bınlık tavuk cıftlıgım var. tum gıderler cıkınca yaklasık 4,5-5 bın lira kalır 10bınlık tesıten.

her zaman 45 gun kalmıyor.mesela 35 gunde aldılar bızden son partide. duruma gore veterıner ne uygun görürse

ama 80bın lık tesıste 60bın kazananda gordum :D nasıl yaptılar bılmıyorum :D

birim maliyet azalacağı için tesisin büyüklüğü arttıkça kar marjı artar diye düşünüyorum.
Hocam merak ettiğim canlı hayvanda sigorta olayı nasıl oluyor.
Yangın sel hastalık gibi durumlarda üretim yapamadığın için oluşacak zararı karşılıyacak ürünler var mı

Orhan
31-01-2013, 16:18
Madem ki bilen biri var, bende bir soru sorayım;

Bu pazarda orda burda satılan civcilerden yumurtalık diye aldıklarımız uzun süre yaşarken, etlik diye satılanlar 45 günde neden çatlayıp ölüyor?

Bahçede tamamen organik ortamda ve normal gün ışığı ile yaşıyor olmalarına rağmen?

Bu etlik denilen hayvanlar farklı bir ırk mı, yoksa sıkca denildiği gibi genetiği ile oynanmış hayvanlar mı ?

Bireysel direnç diye bişey var bizim kullandığımız ırklar et yönle seçilmiş hayvanlar ve her zaman olumlu şartlarda bakılıyor yani yaşam gücü düşüktür.
Köy tavuklarına göre hastalıklara daha az dirençlidir.
Soğuğa sıcağa vs. daha duyarlıdırlar.
Ama çatlayıp ölmek gibi bir durum görmedim ben
Kuş gribi sıkıntısında hayvanlar satılamadığı için 70-80 gün beslenen sürüler oldu ama sizinki gibi bi durum olmadı
Şimdi yine aynı hayvanlar çiftlik tavuğu olarak 70- 80 gün besleniyor yine bişey olmuyor yani hayvanın yaşam ömrü uygun şartlarda köy tavuğundan farksızdır.
Ha şu da var köy tavuğuna küflü ekmeği ısla ver hiç bişey olmaz bu garibanlar aynı şartlarda hastalanıp ölür.
Cevabı Türkçe olarak bu hayvanlar sağlıklı ve normal hayvanlardır.

senna
31-01-2013, 16:20
Tam okuyamadim telefondan boluda baya kumes var artik 100 binlokten asagi nerdeyse kumes yok:)

Orhan
31-01-2013, 16:23
Tam okuyamadim telefondan boluda baya kumes var artik 100 binlokten asagi nerdeyse kumes yok:)

Kapasite ne kadar büyükse otomasyon ve havalandırma ne kadar iyiyse hijyen şartları ne kadar başarılı ise o kadar karlı;)

cemsultan
31-01-2013, 16:36
Ha şu da var köy tavuğuna küflü ekmeği ısla ver hiç bişey olmaz bu garibanlar aynı şartlarda hastalanıp ölür.
Cevabı Türkçe olarak bu hayvanlar sağlıklı ve normal hayvanlardır.

Olayın özeti bu sanırım, çünkü evdeki yemek artıklarının hemen hepsi tavuklara verilir, bahsettiğiniz gibi bir durum olmuş olabilir.

Çatlamaktan kastım aşırı kilo alması idi, ama dediğiniz gibi doğal şartlara alışık olmayan bir tür demek ki.

Teşekkürler bilgiler için.

TünayK
31-01-2013, 16:41

çok değişken bir rakam yazıdğım onu önemseme...çok farlı uygulamalar. fiyat herşeyden etkileniyor. duvar kalınlığından bile..üretim modulu dedıdıgım otomasyon sisitemi ise apayrı bir dünya çok farklı özelliklere karşı çok farklı fiyatlar var...yanı tamamı ile projeye göre fiyat çıkarıyoruz biz..o yüzdenne desem yalan...ama şunu söyleyim tavukçuluk işi eğer içinde yetişmediyseniz yapılacak iş değil. çok ciddi tecrübe gerektiren bir iş...

Orhan
31-01-2013, 16:41
Pardon bu kısmı okumamışım

Etlik denilen hayvanlar uzun zamandır bu yönde secilerek damızlık olarak kullanılan hayvanların çocuklarıdır.
Damızlıkcı firmaların ellerinde kendilerine ait tavuk ırkları bulunur. bu ırklar kendi aralarında çiftleştirilerek melezleme yapılır.
Oluşan melez yavrularda melez azmanlığı denilen durum oluşur
(Genetik olarak birbirine benzemeyen bireylerin birleştirilmesi sonucu oluşan melez yavrunun yaşama gücünün, beden yapısının ve verim özelliklerinin ebeveynlerinden üstün olması durumu)
Aslında yediğiniz tüm piliçler bu şekilde etlik yönde seçilen farklı ırkların melezlenmesi ile oluşur.

Adamın aslında yaptığı çok basit elindeki hayvanlardan et tutma kapasitesi iyi olanları yıllar önce ayırmış ve üretmeye başlamış tutulan kayıtlardan takip ederek seçmeye(seleksiyon)devam etmiş.
Bu dediğim olay 150 yıllık mazi ve ilk hayvanlar 90 günde 2,5 kiloluk kesim ağırlığına ulaşabiliyorlar mış.
100-150 yıl sonra ulaşılan sonuç 45 günde 2,5 kilo
Tıpkı holştayn ineklerin günde ortalama 45-50 kilo süt vermesi
İngiliz taylarınının ferrariden pahalı olması gibi
Yani adamlar aslında genetik mirası satıyorlar.
Zamanında bizde böyle çalışmalar yapsaydık bizimde yerli ırklarımız olabilirdi.
Geç kalınmış değil ama bu işe ciddi para ve zaman ayırmak lazım
En azından tarımsal üretimin bir dalında bu işe girilebilir.

Orhan
31-01-2013, 16:53
Ekstra bir bilgi olarak dünyada gıda ile ilgili prosedürlerin en gevşek tutulduğu ülke Amerikadır.

Onamdar
31-01-2013, 16:57
çok değişken bir rakam yazıdğım onu önemseme...çok farlı uygulamalar. fiyat herşeyden etkileniyor. duvar kalınlığından bile..üretim modulu dedıdıgım otomasyon sisitemi ise apayrı bir dünya çok farklı özelliklere karşı çok farklı fiyatlar var...yanı tamamı ile projeye göre fiyat çıkarıyoruz biz..o yüzdenne desem yalan...ama şunu söyleyim tavukçuluk işi eğer içinde yetişmediyseniz yapılacak iş değil. çok ciddi tecrübe gerektiren bir iş...

Valla abi bi yatırımcı var bi kaç farklı sektörle ilgili araştırma yapıcam onun için para sıkınıtısı yok fizibıl birşey olduktan sonra girer. Likitidesi yüksek bi iş olduğu için düşündüm beyaz et işini.
Metrekare bazında Yapı maliyetleri ne kadar oluyor yaklaşık.

Orhan
31-01-2013, 17:10
Bunu izleyen adam aç kalır yahu ..

Gıda AŞ - FOOD, INC. [Belgesel] -1- - Dailymotion video (http://www.dailymotion.com/video/xjatgj_gyda-ay-food-inc-belgesel-1_news#.UQp13r89qSo)

Bu videonun sonundaki kümeste hastalık var arkadaşlar hayvanlar ishal vs. görüntü normal değil yani

highpower
31-01-2013, 17:16
konuyla ilgisi yok ama belirli dönemlerde tezgahlarda renkli civciv satıyorlar onu nasıl yapıyorlar acaba mavi yeşil kırmızı v.s.

01ASU
31-01-2013, 17:18
5 yıldır yumurta sektöründeyim çiftliğimde var dolaşan hayvanda var bende kafes hayvanıda ne öğrenmek istiyorsanız size yardımcı olabilirim

bunlar serbest dolaşım
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrm5.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrmf.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrmh.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrmn.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

bunlarda kafes
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrx8.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrwg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrwq.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

bnm kendi markamda olduğu için üretimimizi paketleyip piyasaya gönderiyoruz
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrwv.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jlrx2.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

PROMINENT
31-01-2013, 17:19
tavuğun ayağını genelde çinliler alıyor. kızartıp akşamları bizdeki patos çitos vs gibi sosa batırıp yiyorlar. kuzenim yapıyor bu işi rusyada. ondan biliyorum. değişik bir sektör.

01ASU
31-01-2013, 17:20
tavuğun ayağını genelde çinliler alıyor. kızartıp akşamları bizdeki patos çitos vs gibi sosa batırıp yiyorlar. kuzenim yapıyor bu işi rusyada. ondan biliyorum. değişik bir sektör.

tavuğun ayağı olsun vs vs sadece sostamı kullanılıyor :) piyasada yenilen yarım kilosu 3 tl olan sosisler aslında tavuk eti mi sanıyorsunuz :)))))))))))

PROMINENT
31-01-2013, 17:34
yok yanlış anlamışsın o 3 tane zımbırtılı bastığı şey var ya o bacağı değil yani ayağı.. onu kızartıyor çinliler sosa batrırıp yiyorlar bilerek yani. tercih meselesi.

lethaldoze
31-01-2013, 17:44
Bilgilendirme çok yerinde olmuş, benimde merak ettiğim bir konuydu. Hatta benim çok ufak çaplı 300-400 tavukla bu işi yapan bi arkadaşım vardı o bile bu yalnış bilinen haliyle anlatıyordu..

senna
31-01-2013, 17:53
Tavuklarin arta kalab urunlerini cin kore vietnam vs gibi ulkeler aliyor hem kendileri yiyor hemde kopek kedi mamasina falan atiyorlar

Kumes isi garip istir parasi iyi gibi gorunur fakat bana kalirsa sıkıntili is cidden cocugunuz gibi oluyor ilgilenmeniz gerek firmalarla calistiginiz markalarla kuvvetli baglariniz olmasi lazim kumes kurmadan baglantilari yapilandirmak daha mantikli:)

abdullah songür
31-01-2013, 17:54
bende büyükbaş hayvancılık yapıyorum çiftligimiz var
siz işin içinde olmadıgınız için çogu şeyden haberiniz yok aslında
umut'un dedigi gibi tavugun ayagı sadece çine mi gidiyor :)

_FrKn_
31-01-2013, 18:01
konu isabet olmuş.bir kaç gündür bunu tartışıyorduk arkadaşlarla bizde :) tavuğa devam.

Orhan
31-01-2013, 18:03

Tabiki sadece Çin'e gitmiyor yazdığım postlarda yazıyor zaten
Ucuz gıda tüketmeyin.
Bildiğiniz yerden alın işlenmiş ürün alırken fiyatına bakın ham üründen daha ucuza işlenmiş ürün olmaz olamaz
Birde lütfen üstü kapalı konuşmayın insanlar yanlış anlayabilir ne anlatmak istiyorsanız açık açık yazın neden haberimiz yok

fsunnetci
31-01-2013, 18:04
Dünya genelinde tavuk etine östrojen verildiğini söyledi uzmanlar vede doğrulandı e bu nasıl oluyor bence fabrika üretimi tavuklarda zaten hayat yok kokuyor belli süre sonra ve köy tavuğu ile niye bu kadar farklı oluyorlar madem :rolleyes:

01ASU

kanka tavuk ayaklarıı sosiss olurr eşşekler 100 de 100 dana diye sucuk olur tavuklar daha seri olsun diye ışık açılır ömür kısaltılır yumurtanın sarısı koyu olsun diye ilaç atılır neler neler burası türkiye :)))))))

abdullah songür
zaten belli bişey fiyat konusu abi

yem girdisi çok pahalı

tavuk bide doymaz zaten :D

01ASU
31-01-2013, 18:06
hatta şuan konya genelindeki çiftlerde veba hastalığı var 1 aydır önüne geçilemedi ve bi kaç çiftliğe sıçradı 3 çiftlik tüm hayvanlarını kestiler

senna
Tavuk iyidir yaw biz evde bahcede bakariz bi tane ariza vardi baska tavugu sevince bizi kovalardi manyak:D

abdullah songür
kanka tavuk ayaklarıı sosiss olurr eşşekler 100 de 100 dana diye sucuk olur tavuklar daha seri olsun diye ışık açılır ömür kısaltılır yumurtanın sarısı koyu olsun diye ilaç atılır neler neler burası türkiye :)))))))

ben hayvan kesim hanesine gittim kanka

adamlar ineklerin içinden çıkan buzagıların (yavrusu)ihalesine girmiş adamlar :D

abdullah songür
31-01-2013, 18:08
hatta şuan konya genelindeki çiftlerde veba hastalığı var 1 aydır önüne geçilemedi ve bi kaç çiftliğe sıçradı 3 çiftlik tüm hayvanlarını kestiler

o konyanın çumra ilçesinde kanka

01ASU
31-01-2013, 18:10
ben hayvan kesim hanesine gittim kanka

adamlar ineklerin içinden çıkan buzagıların (yavrusu)ihalesine girmiş adamlar :D

haftabaşı başnakçı fiyatı açıkladı beyaz eski ana yumurta fiyatını dibe vurmuş şuan derdimden içmeye başladım valla dün 0.190 krştan verdiğim 1 adet yumurtayı bugün 0.150 ye verdim depresyon stayla

01ASU
31-01-2013, 18:11
o konyanın çumra ilçesinde kanka

aynen kanka veba salgını olmuş şuan sizin ordan bize gelen kamyonları bile yaklaştırmıyoruz çiftliğe iş sıkıntı

Orhan
31-01-2013, 18:20
Dünya genelinde tavuk etine östrojen verildiğini söyledi uzmanlar vede doğrulandı e bu nasıl oluyor bence fabrika üretimi tavuklarda zaten hayat yok kokuyor belli süre sonra ve köy tavuğu ile niye bu kadar farklı oluyorlar madem :rolleyes:

Sabahtan beri yazıyorum ya hiç okumadın ya da yazdıklarıma hiçbir değer vermedin.
Bu raporu kim hazırlamış nerden nasıl numune almış dünya genelinden numune almak ne demek bi düşünsene 100 hayvandan kan almak bana 3 saate mal oluyor.
hangi ekip tüm dünyayı dolaşmış ta tüm hayvanlardan numune almış üstelikte östrojen bulabilmiş.
haydi topladın ekibi aldın sadece Türkiye'de günde 500.000 hayvan kesildiğini var sayarsak 1 gr numune alsan 500 kilo numune yapar nerde işleyeceksin bu numuneyi
Dünyada bu dediğin bilimsel çalışmayı yapacak bir kurum bütçesi yok
Ayrıca kuşlar soğuk kanlı hayvanlardır. Bizler ise memelileriz bizdeki östrojen dediğin hormon onlarda bizdeki gibi bulunmuyor umarım bu bilgi senin için yeterlidir.
Üretilen ve satılan kanatlılarda kullanılan bir hormon preperatı getirene lisans ve yüksek lisans diplomalarımı hediye edeceğim
Köy tavuğu ile et tavuğu arasındaki farkları defalarca yazdım bu konuya girmeyeceğim

Uymadığın günlerde senin ömründen bir eksilme oluyor mu bende şimdilik olmadı :D

DetailEF
31-01-2013, 18:25
Orhan abi şimdi marketten piliç aldım CP marka, yiyeyim mi yemeyeyim mi :D

01ASU
31-01-2013, 18:26
Sabahtan beri yazıyorum ya hiç okumadın ya da yazdıklarıma hiçbir değer vermedin.
Bu raporu kim hazırlamış nerden nasıl numune almış dünya genelinden numune almak ne demek bi düşünsene 100 hayvandan kan almak bana 3 saate mal oluyor.
hangi ekip tüm dünyayı dolaşmış ta tüm hayvanlardan numune almış üstelikte östrojen bulabilmiş.
haydi topladın ekibi aldın sadece Türkiye'de günde 500.000 hayvan kesildiğini var sayarsak 1 gr numune alsan 500 kilo numune yapar nerde işleyeceksin bu numuneyi
Dünyada bu dediğin bilimsel çalışmayı yapacak bir kurum bütçesi yok
Ayrıca kuşlar soğuk kanlı hayvanlardır. Bizler ise memelileriz bizdeki östrojen dediğin hormon onlarda bizdeki gibi bulunmuyor umarım bu bilgi senin için yeterlidir.
Üretilen ve satılan kanatlılarda kullanılan bir hormon preperatı getirene lisans ve yüksek lisans diplomalarımı hediye edeceğim
Köy tavuğu ile et tavuğu arasındaki farkları defalarca yazdım bu konuya girmeyeceğim

Uymadığın günlerde senin ömründen bir eksilme oluyor mu bende şimdilik olmadı :D

heheh bunu sürekli tekrar ettiğini düşün peki abi :) sence hergün düzenli uyuyan insan mı uzun ömürlü sağlıklı olur her 2 güne bir düzensiz uyuyanmı :) ha çokta fifi ömrü kısalsın ne olucak sonuçta hepsinin sonu tavuk döner heheh :)))

01ASU
31-01-2013, 18:27
Orhan abi şimdi marketten et aldım CP marka, yiyeyim mi yemeyeyim mi :D

cp iyidir sıkıntı olmaz

Orhan
31-01-2013, 18:34
Orhan abi şimdi marketten piliç aldım CP marka, yiyeyim mi yemeyeyim mi :D

Bak başımdan geçen bi olayı anlatayım,
Kuş gribi zamanı ablamlardayım
Ablam her gün bir tane baged haşlayıp tavuk çorbası yapıp benim yeğene içiriyormuş.
Baktım buzlukta 6-7 poşete üst üste sarılmış vaziyette bi paket var dedim bu ne
Tavuk dedi korktum atacam dedi açtım baktım paket yarım :D
Yarısını yedirmişsin zaten dedim :D
Haberlerden sonra diğerlerini yedirmeye korktum dedi :D
Bunu diyen insan gazi işletme mezunu amerika masterlı kadın
Sen olsan ne dersin.
Bu işte medyanın gücüdür başka bişey değil

Sende CP'nin pilicini yiyebilirsin sadece biraz yağlı olur :D

DetailEF
31-01-2013, 18:41
Bak başımdan geçen bi olayı anlatayım,
Kuş gribi zamanı ablamlardayım
Ablam her gün bir tane baged haşlayıp tavuk çorbası yapıp benim yeğene içiriyormuş.
Baktım buzlukta 6-7 poşete üst üste sarılmış vaziyette bi paket var dedim bu ne
Tavuk dedi korktum atacam dedi açtım baktım paket yarım :D
Yarısını yedirmişsin zaten dedim :D
Haberlerden sonra diğerlerini yedirmeye korktum dedi :D
Bunu diyen insan gazi işletme mezunu amerika masterlı kadın
Sen olsan ne dersin.
Bu işte medyanın gücüdür başka bişey değil

Sende CP'nin pilicini yiyebilirsin sadece biraz yağlı olur :D

Yağı severim, suyuna pilavda yaparım şimdi oh mis :D

UGR_16
31-01-2013, 19:55
cp iyidir sıkıntı olmaz

CP'nin birçok kümes,kesimhane,kuluçka,ana damızlık inşaatını yapmışızdır, halada yapmaktayız.
Doğmuş bebek nasıl hastanede küvezde bakılıyor tavuklarında bir farkı yok:)
Güvenle yiyebilirsiniz.. ;)

ayku82
31-01-2013, 20:01
Yagsiz tavuk oneriniz nedir peki hangi marka en yagsiz pilici uretir ?

emp:)
31-01-2013, 20:02
Yetiştiricilik yapmak istesek nelere dikkat edicez nasıl bir süreç? Yapanlardan yardım bekliyorum detayları hakkında.

SekoLive
31-01-2013, 20:06
orhan abı kuruyolma tavuk dıye satılan tavukların tadı cıddo başka oluyor bunusırrı varmı ve her yerde bulamıyoruz

OBAN
31-01-2013, 20:41
Bilgiler için çok sagol. Tavuk candir vazgecilmezimdir heleki kelebek canandir :p bilmeyenler denemeyenler varsa tavsiye ederim.

TayfunS
31-01-2013, 21:43
Bilgiler çok güzel teşekkürler, soslu kanat ızgara bi numaradır :)

Low-Rider
31-01-2013, 21:52
Konu güzel olmuş, bu nugget'ların olayı nedir? İyi diyen var kötü diyen var?

Birde tavuk dünyasından çok sık yemek yerim ben çokta lezzetli ama yemesem mi bilemedim:D

Dodoo
31-01-2013, 22:05

Birde tavuk dünyasından çok sık yemek yerim ben çokta lezzetli ama yemesem mi bilemedim:D

Nugget ları ben de çok merak ediyorum, mümkün olduğunca tüketmemeye de çalışıyorum.

Tavuk Dünyası marka olarak beypiliç kullanıyordu yanılmıyorsam. Tavuktan yana bir sıkıntı olacağını sanmam ama soslu moslu şekillerde servis ettikleri için kilo alımına baya bir destek olur sanırım. :p :)

TurboM3
31-01-2013, 22:10

Nugget / burger / schnitzel gibi kaplamalı ürünler farklı kalitede üretilir.

İçinde ucuz kıyma ihtiva eden nuggetlar ucuza satılır.

Yerken ağızda kıyma tadı bırakır.

İçinde % 100 A kalite piliç eti ihtiva eden nuggetlar yerken keyif verir, kıyma tadı ve parçaları ağıza gelmez. Bu A kalite işlenmiş ürünleri ortadan kestiğinde BEMBEYAZ gözükür.

Ben nugget, burger, schnitzel, çıtır lokum gibi işlenmiş ürün üretiyorum. A kalite % 100 piliç etinden elde ediyorum. Marketler fiyatı beğenmiyor, ucuz ürün isteriz diyor ve ben de az üretiyorum. Yeni gıda kodeksine göre, İnşallah, mart ayından itibaren ucuz işlenmiş ürün kalmayacak. Kalitesiz ürünler inşallah yasaklanacak.

Evde bebeğime çocuğuma yedirmediğim ürünü üretmem, satmam.

Ama i.......e marketler hep ucuz mal istiyor. Kilosu 2 tl ye salam sosis satılıyor. Olur mu?

100 gram simitin tanesi 0,75 TL . Kilosu 7,5 TL

Simitin kilosu 7,5 tL. Köfte veya sosis kilosu 2 TL

Siz düşünün.

levent
31-01-2013, 22:14
Mert abi, bu nugget tarzı ürünlerin güvenilirliği konusundaki sorum şu şekilde olacak sana, kfc, mc, bg tarzı yerlerdekiler hakkında görüşlerin neler?

Fazla tüketmem fast food bu tip yerlerden genelde kebap tarzı ürünler yiyorum dışardan ancak hep aklımda olan bir konudur zira bu tip yerlerden yediğimde yan ürün olarak alıyorum çünkü :)

Dodoo
31-01-2013, 22:20
Mert abi, bu nugget tarzı ürünlerin güvenilirliği konusundaki sorum şu şekilde olacak sana, kfc, mc, bg tarzı yerlerdekiler hakkında görüşlerin neler?

Fazla tüketmem fast food bu tip yerlerden genelde kebap tarzı ürünler yiyorum dışardan ancak hep aklımda olan bir konudur zira bu tip yerlerden yediğimde yan ürün olarak alıyorum çünkü :)

Valla kfc de bu tip birşey görmedim ama mc ve bk nugget larını hiç beğenmiyorum, mc de nugget veya tavuk yerken tavuğun arasından pembe birşey çıkıyordu bi ara bilmiyorum nedir o :)

Low-Rider
31-01-2013, 22:27
@TurboM3, detaylı cevap için teşekkürler.

Sizin bu sektörde olduğunuzu biliyordum, büyük bir markaydınız ama unuttum şimdi adını. Edit:pak piliç ve mudurnuydu sanırım.

Levent'te benim soruma ek olarak fat-food firmalarının ürünlerini sormuş, o konuyu da merak ediyorum çünkü tüketiyorum baya.

@dodoo, aldık kiloları zaten kardeşim sorma :D

Bim,a101 tarzı marketlerde görüyorum nugget tarzı çeşitli tavuk ürünleri,döner vs acaip ucuz fiyatlara.İçinde ne var kimbilir..

Dodoo
31-01-2013, 22:30
Geçen gün bizimkiler eve "iglo" marka nugget almıştı, lezzet olarak iyiydi, kalite olarak da iyi bir firma diye biliyorum. Bir denersin :p

senna
31-01-2013, 22:34

İçinde % 100 A kalite piliç eti ihtiva eden nuggetlar yerken keyif verir, kıyma tadı ve parçaları ağıza gelmez. Bu A kalite işlenmiş ürünleri ortadan kestiğinde BEMBEYAZ gözükür.

Ben nugget, burger, schnitzel, çıtır lokum gibi işlenmiş ürün üretiyorum. A kalite % 100 piliç etinden elde ediyorum. Marketler fiyatı beğenmiyor, ucuz ürün isteriz diyor ve ben de az üretiyorum. Yeni gıda kodeksine göre, İnşallah, mart ayından itibaren ucuz işlenmiş ürün kalmayacak. Kalitesiz ürünler inşallah yasaklanacak.

Ama i.......e marketler hep ucuz mal istiyor. Kilosu 2 tl ye salam sosis satılıyor. Olur mu?

Siz düşünün.

aynen öyle iyi ürün olduğunda pişerken kokusu bile değişik oluyor valla:)

şimdi şu yazılanları okuyorum farkına varıyor insan hangisi hangisi kötü yaw

esimsir
31-01-2013, 22:35
ben farklı bişey sorayım çifliklere girerken arabayı ilaçladıkları suda ne var araba ilaçlandıktan sonra yağmurda silecek çalıştırmaya gerek kalmıyoda su kayıyo...Bide ilaçlama işi tamamen formalitemi sonuç olarak arabanın heryerine işlemiyo bide niye dışardan gelene banyo yap diyolar gerci ben hep yıkanmadan giriyom zorlayınca alıyolar

Mikrop_Ali
31-01-2013, 22:37
Bilgiler icin tesekkurler aklimizda birsuru soru isareti vardi abi saolasin

OmerRS
31-01-2013, 23:11
Yurt disinda pisirdigim ve yedigim tavugun lezzeti cok farkli.nasil oluyor da hem daha lezzetli hemdaha ucuza tavuk satabiliyolar bizden?

thedevil
31-01-2013, 23:16
Köye gidiyorum babannemlerin civcivleri oluyor aradan 2-3 ay geçmesine rağmen babannem hala o hayvanlara civciv diyor ve ancak 6-7 ay gibi bi sürede kesiliyor.
Sizin dediğiniz bu 41 gün aydınlıkta kalması bu 6-7 ayamı tekamül ediyor ?
Yoksa tavukların türlerimi faklı ?

EDİT: üşemedim sordum :D Et tavuğu köy tavuğu diye ayrı ayrı tavuk varmış fakat ne olursa olsun bence şimdiki gıdaların çoğu zararlı diye düşünüyorum belki cahilce ama medya insanlara öyle empoze etti yanlış ya da doğru bilemiyorum en iyisi pilav üstü kuru.....

Emir_b16a
31-01-2013, 23:19
Yurt disinda pisirdigim ve yedigim tavugun lezzeti cok farkli.nasil oluyor da hem daha lezzetli hemdaha ucuza tavuk satabiliyolar bizden?

coğrafi koşullar, ırk, cins, yetişme tarz,ı verilen yem kalitesi, hayvanın stres durumu

bunların hepsi dediğinizi büyük ölçüde etkiler tabi sizin açlık durumunuz da etkiler o algıyı

neden daha ucuz :)

yaktıkları elektrik daha ucuz vergi daha az yem muhtemelen ithal değil kendi yaptıkları yem vs ithal yem die bişi yok derseniz üretim de makinaları ithal olmayabilir vergisi az olabilir vs vs :)

siz doğru bi soru sormuşsunuz bende size kısa ve öz cevap vereyim

basiretsiz siyaset vatan hainliği plansız işler deneyimsiz kişiler işte bunları sorduruyor halka :)

Orhan
01-02-2013, 07:39
Yetiştiricilik yapmak istesek nelere dikkat edicez nasıl bir süreç? Yapanlardan yardım bekliyorum detayları hakkında.
Zor iş hiç bilmiyorsan girme

orhan abı kuruyolma tavuk dıye satılan tavukların tadı cıddo başka oluyor bunusırrı varmı ve her yerde bulamıyoruz
yaşlı hayvanlar o nedenle farklı oluyor aslında yumurtacılardan çıkma tavuk alıp bu şekilde satıyorlar

İşlenmiş ürün ben pek tercih etmem eti et olarak tüketin

ben farklı bişey sorayım çifliklere girerken arabayı ilaçladıkları suda ne var araba ilaçlandıktan sonra yağmurda silecek çalıştırmaya gerek kalmıyoda su kayıyo...Bide ilaçlama işi tamamen formalitemi sonuç olarak arabanın heryerine işlemiyo bide niye dışardan gelene banyo yap diyolar gerci ben hep yıkanmadan giriyom zorlayınca alıyolar
Formalite değil çok önemli bi konu ve kullanılan dezenfektan gerçekten etkilidir.
Dezenfekatnın adını biliyorsan sana yardımcı olabilirm

Bize mısır çok pahalıya geliyor et lezzetinde de mısır çok önemlidir.
Yurdtdışında gdo'lu ürünleri yedirmede bi sıkıntı olmadığı için mısırı dayıyorlar hem et biraz daha sarı ve illlaki biraz daha lezzetli oluyor

sanctuary35
03-02-2013, 12:30
gıda sektörünün liderleri meyda ile çok güzel oynayarak insanların aklını çelebiliyor. aynı şekilde ilaç sektörüde medyayla çok oynuyor.

tool
03-02-2013, 12:40

Siz düşünün.

zincir halindeki ucuzluk marketleri yiginla ucuz islenmis urun satiyor,
bunlarin ureticileri nolur sizce?

EEE
03-02-2013, 13:06
zincir halindeki ucuzluk marketleri yiginla ucuz islenmis urun satiyor,
bunlarin ureticileri nolur sizce?

Saglıksız ürün satan ve üretenlere ne olursa olsun onemlımı
Gelecek nesıllerımızdekı genetık tehlıkenın farkında degılmısınız

fsunnetci
04-02-2013, 00:45
Tavuk diye bize yedirdiklerine bakın

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, tavuk yetiştiriciliğinde uygulanan yöntemleri eleştirdi.

Entegre tavuk tesislerinde çabuk büyüsünler diye ilaç verilen tavuklar kansere yol açıyor. Kuluçka süresi 17 güne inen tavuklar kesilmediklerinde kendiliğinden 45 günde ölüyorlar. İşte dehşete düşüren veriler;

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, sağlığımızla nasıl oynandığını ifşa etti. Verdiği bilgiler tüyler ürpertici.

HAYVANIN KARNINDAN TÜMÖR FIŞKIRIYOR

Dizdar'ın aktardıkları şöyle;

*"Tavuk diye önünüze konulan hayvanın kuluçka süresini kısaltılarak 17 güne indirdiler.
*Hayvanların bacak yapıları değişti.
*Bu hayvanlar 45 gün sonra kendiliğinden ölüyor.
*Yapılan araştırmada doğal ürünle beslenen civcivlerin 45 gün sonra ayakta duramadığı görüldü.
*Tavuk diye önünüze konulan hayvanın karnından tümörler fışkırıyor.
*Tavukçular tıptan 50 sene önde gidiyor.
*Bu endüstrinin görevi size üzerinde et tutturulmuş bir şey vermek. Hayvanın sağlıklı olması umurlarında değil. Bu işin ilginç yanı, bunun onayını da veterinerlerden alıyorlar.”

İLAÇ ENDÜSTRİSİ İÇİN SES ÇIKARMIYORLAR

Dünyada belli başlı kanserlerde artış gözlendiğini belirten Dizdar, “Dünyada bütün ülkelerde kanser artmıyor, bütün kanserler de artmıyor. Belli kanser türleri artıyor, bunu ABD de biliyor. Mevcut olan durumun farkındalar, çok umurlarında olduğunu sanmayın, hiç umurlarında değil. Çünkü paralelinde ilaç endüstrisi büyüyor. Geldiğimiz noktada bir ülkenin gıdasını ne kadar endüstrileştirirseniz, ne kadar markete tıkarsanız, uzun raf ömrü ile ne kadar bozulmaz hale getirirseniz hastalığın da o kadar arttığını görüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Dizdar, güvenli olan bakliyat ve hububat yenilmesini tavsiye etti.

_____ ALINTIDIR _____

BoraRS
04-02-2013, 01:20
Orhan hay agzina saglik. Ben de son zamanlarda tamamen kesmistim tavuk yemegi. Resmen irite olmustum. Simdi tekrar bilindik markalarla devam edecegim.

Firsat buldukca da Kandira' ya gidip hindi aliyorum kestirip dolapta stokluyorum. Tavsiye ederim.

MeMo
04-02-2013, 02:26

Siz düşünün.

Öğrenci evinde yaşıyorum bir gün ***** sıkıntı herkeste para bıttı bızde 4 kısı toplanıp hazır kofte aldık 2 yada 3 lıraya buyuk kutulardan sonra eve geldık pısırcem pısıremıyorum bole jöle gibi birşey kızarmıyor pişmiyor en sonunda biri tavadan kalkıp baba dedi kıyamadım yemeye bıraktım kaldılar öle :)

TurboM3
04-02-2013, 08:40

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, tavuk yetiştiriciliğinde uygulanan yöntemleri eleştirdi.

Entegre tavuk tesislerinde çabuk büyüsünler diye ilaç verilen tavuklar kansere yol açıyor. Kuluçka süresi 17 güne inen tavuklar kesilmediklerinde kendiliğinden 45 günde ölüyorlar. İşte dehşete düşüren veriler;

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, sağlığımızla nasıl oynandığını ifşa etti. Verdiği bilgiler tüyler ürpertici.

*"Tavuk diye önünüze konulan hayvanın kuluçka süresini kısaltılarak 17 güne indirdiler.
*Yapılan araştırmada doğal ürünle beslenen civcivlerin 45 gün sonra ayakta duramadığı görüldü.
*Bu endüstrinin görevi size üzerinde et tutturulmuş bir şey vermek. Hayvanın sağlıklı olması umurlarında değil. Bu işin ilginç yanı, bunun onayını da veterinerlerden alıyorlar.”

Dünyada belli başlı kanserlerde artış gözlendiğini belirten Dizdar, “Dünyada bütün ülkelerde kanser artmıyor, bütün kanserler de artmıyor. Belli kanser türleri artıyor, bunu ABD de biliyor. Mevcut olan durumun farkındalar, çok umurlarında olduğunu sanmayın, hiç umurlarında değil. Çünkü paralelinde ilaç endüstrisi büyüyor. Geldiğimiz noktada bir ülkenin gıdasını ne kadar endüstrileştirirseniz, ne kadar markete tıkarsanız, uzun raf ömrü ile ne kadar bozulmaz hale getirirseniz hastalığın da o kadar arttığını görüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

_____ ALINTIDIR _____

Kuluçka süresi Allah'ın belirlediği 21 günden 1 gün bile az değil, olamaz.

Yapan var ise İNSAN ÜSTÜ güçlere sahiptir. Y O K.

45 gün sonra ayakta durmaya devam ederler. Eğer yemi kesip tavuğu aç bırakırsan tabi ki ayakta duramaz. İnsanın da yemeğini kestiğinde ayakta duramaz.

Tavuğun yediği yemin en büyük kısmını MISIR oluşturur.

Ülkemize giren mısırlar GDO suzdur.

Mısırda GDO yok. GDO lu mısır ithalatı yasak.

Yemin içinde soya fasülyesi var. Soya GDO lu olabiliyor. Ülkemizde yeterli miktarda soya yetişmediği için ithal soya kullanılıyor. GDO lu soya olabiliyor.

Yediğimiz ÇUKULATA ve GOFRETLERİN içeriğine bakın.

SOYA ÜRÜNÜ İÇERİR yazıyor.

Soya GDO lu. Demek ki gofret ve çukulata da GDO lu.

GDO yani genetiği değiştirilmiş organizmaların insan sağlığına etkileri henüz tam olarak ortaya çıkmadı. Daha uzun süreli testler yapılmalı. 5-10-15 sene sonra daha net sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Benim tavsiyem İRİ piliç almak yerine orta boy piliç alın.

Sektörde 60 yıllık tecrübelerimizle GDO suz tamamen doğal tahıllarla beslenmiş pilici ürettik.

Google a doğal piliç yazınca çıkıyor.

sanctuary35
04-02-2013, 13:18

_____ ALINTIDIR _____

okuduğum kitap, mantığım ve beraber çalıştığım doktorlardan çıkardığım sonuç yeterince para verirseniz doktorlar herşeyi yaparlar, iyiye kötü, kötüye iyi, acıya tatlı bile derler kimsede hayır öyle değil demez çünkü adam koskaca doktor.
sözüm meclisten dışarı :icon_tup:

RottingChrist
04-02-2013, 14:21
marka ismi vermek istemiyorum ama şu sadece tavuk ürünleri satan fast food markaları kullandıkları ürünleri ülkemizden mi temin ediyorlar yoksa ithal mi? ithal olması mantıklı gelmiyor ama bazı arkadaşlar daha kaliteli daha ucuza oluyor demiş.

Orhan
08-02-2013, 09:15
marka ismi vermek istemiyorum ama şu sadece tavuk ürünleri satan fast food markaları kullandıkları ürünleri ülkemizden mi temin ediyorlar yoksa ithal mi? ithal olması mantıklı gelmiyor ama bazı arkadaşlar daha kaliteli daha ucuza oluyor demiş.

İthal tavuk ülkemizde yok
Aslında biz birçok ülkeye ihracat yapıyoruz

baymustang
08-02-2013, 09:53
:) bu konuyu okuyunca çok güldüm arkadaşlar.

defalarca http://www.facebook.com/babileziz sayfamda hileleri paylaşıyorum kim ne yapıyor nasıl yapıyor nasıl kar ediyor hepsi mevcut :)

gıda işine girmeden önce kilom 97 idi şimdi ise 82 :) soğudum yemeklerden hilelerden.

hile 6;

tavuk ürünleri nasıl mı? :(

en tehlikeli et ürünü bildiğiniz gibi tavuk etidir.
tavuk et terbiyeli olsa dahil 2 günde bitmesi gerekir fakat işletmeler maalesef iş olur düşüncesiyle etini fazla çeker ve tüketemez bu sebeple zehirlenmeler çok olur.

dana şişteki gibi etin suyudur aslında tehlikeli olan mangal ateşinde kuruyana kadar pişirin o et size zarar vermez ama kokusu mutlaka kırıktır.

bu arada piyasada kırık tavuk ürünleri satılmaktadır. yani kasaptan kokmuş ürün satılmaktadır bu sebeple onların piyasası genellikle hızlı tüketim olan tavuk dönerleridir.

fabrikalardan düzgün bir şekilde çıkabilir ama ya sonrası?

istanbuldaki tavuğun tadı başka balıkkesirde tavuğun tadı başkadır buda dağıtıcı firmaların şerefsizliğidir. kimse işin bu tarafına bakmıyorum.

tavuk taşlığını bileniniz var mı? tavuk eti kilosu 6,5 lira taşlığın kilosu 8 lira :)

tuhaf dimi? çünkü taşlığın rengi kırmızı :) kısaca öyle bir hileler var ki hem lokantalarda hemde kısaca heryerde.

lokanta ve işletmelerdeki hilelerin hepsini sizlere paylaşabilirim isterseniz :)

John
08-02-2013, 09:56
söylediklerinize tamamen inanıp gönül rahatlığıyla tavuk yiyebilmeyi çok isterdim, fakat maalesef yapamıyorum. markette sağda solda satılan yetiştirme tavukların hepsi sanki tek bir yerden çıkmış gibi aynı pis kokuyu aynı bembeyaz rengi ve saçma sapan tadı barındırıyor.

ben küçük bir yerde yaşıyorum ve köyler var etrafımızda. oralarda doğal besleniyor, dolaşıyor hayvanlar. haftada 2 bazen 3 gün farklı köylerden tavuklar geliyor, hazır kesilmiş temizlenmiş. rengi-kokusu-tadı-eti kısacası her şeyi farklı bu hayvanların. adam akıllı tavuk yediğini anlıyor insan. kesinlikle çamaşır suyuyla beyazlatılmış gibi değil rengi. kemikleri marketten alınanlar gibi kürdan kalınlığında değil, bildiğimiz kemik. tadını anlatmanın zaten gereği yok.

lütfen bana sıkış tıkış serbest dolaşmayan bir tavuğun-pilicin, türlü kimyasal işlemden geçirilmiş, ne olduğu belirsiz vitaminlar, antibiyotikler, prebiyotik mayalar eklenmiş, gdolu tahıllardan üretilmiş yemler ile beslenip, köyde serbest takılan, börtü böcek yiyen bir hayvanla aynı düzeyde sağlıklı olduğunu söylemeyin. benden buna inanmamı da beklemeyin.

her gün tavuk dönercilerin, tavukçuların çevresinden geçerken gelen o ağır koku, yemeğin içine dahi konduğunda ağıza gelen o acayip tat normal olamaz, doğal olamaz, sağlıklı olamaz.

benim kendi gözümle gördüklerim, yaşadıklarım ve görüşlerim bunlar ve tavuk yememeye, yedirmemeye devam edeceğim, aynı şekilde 1 hafta bozulmayan sütü-yoğurdu da yememeye devam edeceğim.

saygılar.

baymustang
08-02-2013, 09:57
Abi varya bir yer bi kebap yapıyorlar yok böyle birşey 6 liraya yiyorsun kebabı şahane çok kalabalık

:) benim sorum kebap yedikten sonra bi ekşime geldi mi?

Evet ama süperdi diye cevap alıyorum.

Sonuç şudur;

-ortamın kalabalık olması
- fiyatın ucuz olması

sağlıkla ilginizin olmadığını göstermektedir...

ozgurluk
08-02-2013, 10:08
:) bu konuyu okuyunca çok güldüm arkadaşlar.

defalarca http://www.facebook.com/babileziz sayfamda hileleri paylaşıyorum kim ne yapıyor nasıl yapıyor nasıl kar ediyor hepsi mevcut :)

gıda işine girmeden önce kilom 97 idi şimdi ise 82 :) soğudum yemeklerden hilelerden.

hile 6;

tavuk ürünleri nasıl mı? :(

en tehlikeli et ürünü bildiğiniz gibi tavuk etidir.
tavuk et terbiyeli olsa dahil 2 günde bitmesi gerekir fakat işletmeler maalesef iş olur düşüncesiyle etini fazla çeker ve tüketemez bu sebeple zehirlenmeler çok olur.

dana şişteki gibi etin suyudur aslında tehlikeli olan mangal ateşinde kuruyana kadar pişirin o et size zarar vermez ama kokusu mutlaka kırıktır.

bu arada piyasada kırık tavuk ürünleri satılmaktadır. yani kasaptan kokmuş ürün satılmaktadır bu sebeple onların piyasası genellikle hızlı tüketim olan tavuk dönerleridir.

fabrikalardan düzgün bir şekilde çıkabilir ama ya sonrası?

istanbuldaki tavuğun tadı başka balıkkesirde tavuğun tadı başkadır buda dağıtıcı firmaların şerefsizliğidir. kimse işin bu tarafına bakmıyorum.

tavuk taşlığını bileniniz var mı? tavuk eti kilosu 6,5 lira taşlığın kilosu 8 lira :)

tuhaf dimi? çünkü taşlığın rengi kırmızı :) kısaca öyle bir hileler var ki hem lokantalarda hemde kısaca heryerde.

lokanta ve işletmelerdeki hilelerin hepsini sizlere paylaşabilirim isterseniz :)

Emin olduğunuz bilgileri paylaşırsanız sevinirim, ilgiyle takip ettiğim bir konu. Nihayetinde hepimiz bu ürünleri tüketiyoruz. Ne yediğimizi bilmek isterim / isteriz .

Balıkesir'de farklı İstanbul'da farklı konusunu biraz açar mısın ?

baymustang
08-02-2013, 10:23
Emin olduğunuz bilgileri paylaşırsanız sevinirim, ilgiyle takip ettiğim bir konu. Nihayetinde hepimiz bu ürünleri tüketiyoruz. Ne yediğimizi bilmek isterim / isteriz .

Balıkesir'de farklı İstanbul'da farklı konusunu biraz açar mısın ?

abi şimdi şöyle izah edeyim. fabrikadan ürünler tırlar ile sevkiyatı yapılıyor. ikitellide dağıtıcı firmaya gittim merak ettiğimden. baktım keskin bir koku var ama onlar alışmış tabii.

neyse bu adamlarda kasaplara marketlere veriyorlar ve bu adamlarda etin içine dışına su basıyorlar şahit oldum gramajı artsın diye özelliklede bütün tavuklara.

kasap satamadığını dondurucuya atıyor bakıyor iş var tezgaha koyuyor sende alıyorsun bir daha difrize atıyorsun evine misafir gelir diye 2 defa bir ürün difrizlenir mi?

ilk dükkanım aksarayda idi. bana yazın bi adam geldi 4 liraya tavuk alır mısın diye bende yaz fiyatı 8.5 liradan alıyorum. imkansız dedim adam geldi götürdü mekanına yolda yürürken ise lokantlara selam veriyor bunada mal veriyorum şunuda diye bende bi keriz benmiyim diye düşünüyordum.

adamın mekanına gittim ki girmez olaydım sanki şantiye etler hava uçuyor ama bir koku anlatamam :) adam ile biraz kanka olayım dedim aslını öğrenmek için meğersem piyasadan kırılmış tavukları yok pahasına topluyor nasıl olsa bozuldu diye bu adamda sirkeliyor bir güzel sonrada hoppp piyasaya :)

1.5 liraya tavuk döner satıcısının karını size hesaplayayım;
- 40 gr et pişirilmeden önce 55 gr ortalama 0,20 kuruştur
- merdicen altı ekmek yarım 0,20 kuruş
- yardımcı mazleme yeşillik domates filan bu arada halde çıkma alıyorlar :) 0,10 kuruş
- ucuza satanlar en az 80 kilo takıyor
- işçi ve dükkan gideri ile birlikte 0,25 liradır
buda 0,75 kuruş yapıyor

bide damping yapar ayranda verirse 0,18 kuruş :)

alın size 0,93 kuruş adamın karına bakın bi :)

Orhan
08-02-2013, 10:47
abi şimdi şöyle izah edeyim. fabrikadan ürünler tırlar ile sevkiyatı yapılıyor. ikitellide dağıtıcı firmaya gittim merak ettiğimden. baktım keskin bir koku var ama onlar alışmış tabii.

neyse bu adamlarda kasaplara marketlere veriyorlar ve bu adamlarda etin içine dışına su basıyorlar şahit oldum gramajı artsın diye özelliklede bütün tavuklara.

kasap satamadığını dondurucuya atıyor bakıyor iş var tezgaha koyuyor sende alıyorsun bir daha difrize atıyorsun evine misafir gelir diye 2 defa bir ürün difrizlenir mi?

ilk dükkanım aksarayda idi. bana yazın bi adam geldi 4 liraya tavuk alır mısın diye bende yaz fiyatı 8.5 liradan alıyorum. imkansız dedim adam geldi götürdü mekanına yolda yürürken ise lokantlara selam veriyor bunada mal veriyorum şunuda diye bende bi keriz benmiyim diye düşünüyordum.

adamın mekanına gittim ki girmez olaydım sanki şantiye etler hava uçuyor ama bir koku anlatamam :) adam ile biraz kanka olayım dedim aslını öğrenmek için meğersem piyasadan kırılmış tavukları yok pahasına topluyor nasıl olsa bozuldu diye bu adamda sirkeliyor bir güzel sonrada hoppp piyasaya :)

- yardımcı mazleme yeşillik domates filan bu arada halde çıkma alıyorlar :) 0,10 kuruş
buda 0,75 kuruş yapıyor

İşte burda günah kimde :mad:
O nedenle yediğiniz ürünün fiyatına bakın diyoruz arkadaş ambalajlı ve son kullanma tarihi üzerinde olan ürünleri alın bu sadece tavukta da değil tüm gıda sektörü için geçerli

baymustang
08-02-2013, 10:59
İşte burda günah kimde :mad:
O nedenle yediğiniz ürünün fiyatına bakın diyoruz arkadaş ambalajlı ve son kullanma tarihi üzerinde olan ürünleri alın bu sadece tavukta da değil tüm gıda sektörü için geçerli

fabrikaların günahı şuydu maaliyetlerin düşük olması için elbet bir hile karıştırılıyor bu allahın emri çünkü

fabrika neden kuruyolma yapmıyor sadece?

bu birincisi

salam sosis firmalarına neden tavuğu bonfile sadece beyaz et olarak vermiyor.

salam üreticilerinin hile yapmasına sebep oluyor?

bir sürü hile var üstad. fabrikalarında suçu var tırın soğutması arıza yapıyor ama ürünü yinede piyasaya sürüyor bunlarıda gördük ama asıl problem şu

son kullanıcaya hizmet verenlerde asıl hile. 2 senedir gıda işi yapıyorum ve savaşmaktan sıkıldım belki inanmıyacaksınız ama

- sağlık bakanlığına
- tarım bakanlığına
kendim dahil komşularımı şikayet ettim ne gelen oldu ne giden.

benim aylık giderim 20 binlira
yan komşumun gideri 8 binlira

bu hak değil mi?
-yabancu yuruklu insan çalıştır paralarını verme
-halden çıkma domates sebze al yemek yap
-hiç bir elemanı sigortalı değil
- ruhsat bişey yok
- gelen müşteriye hesabı geçiriyorlar sonra s.git çekiyorlar.

ben bu olaylar ile çok savaştım ama maalesef hiç bir denetim yok tvde gözükenler ise sallama işler :(

Vintage
08-02-2013, 11:24
geçen işyerinde konuyu konuştuk tavuktan uzaklaştım ama
burdaki konudan çıkardığım tavuğu bilindik markalı paketli alıp yemek sık sıkta tüketmemek

baymustang
08-02-2013, 11:31
geçen işyerinde konuyu konuştuk tavuktan uzaklaştım ama
burdaki konudan çıkardığım tavuğu bilindik markalı paketli alıp yemek sık sıkta tüketmemek

bu hileler tavuk içinde geçerli değil ki

tavuk taşlığından bahsettim yazılarımda bu tavuk taşlığı kırmızıdır ve tavuk etinden pahalı dana etinden ucuzdur.

köftelerde kebaplarda kullanıyorlar bu ürünü ondan dolayı hiç birşey yemeyin ozaman

Vintage
08-02-2013, 11:35
bu hileler tavuk içinde geçerli değil ki

tavuk taşlığından bahsettim yazılarımda bu tavuk taşlığı kırmızıdır ve tavuk etinden pahalı dana etinden ucuzdur.

köftelerde kebaplarda kullanıyorlar bu ürünü ondan dolayı hiç birşey yemeyin ozaman

bişey yememekte olmaz:)
bilindik yerden fiyatlarıda bilerek
ölü fiyat=(büyük olasılık)kalitesiz ürün

baymustang
08-02-2013, 11:37
bişey yememekte olmaz:)
bilindik yerden fiyatlarıda bilerek
ölü fiyat=(büyük olasılık)kalitesiz ürün

her zaman dediğim bir şey var gıdada ucuz ürün diye birşey olmaz hileli ürün vardır.

bizim insanlarımız ortama göre hareket ediyorlar. çok büyük firmalarda dahil ne hilelerin olduğunu çok iyi biliyorum ama dediğim gibi bunu bazen bizler yapıyoruz.

twin
08-02-2013, 14:21
bu paylaştığınız facebooktaki restaurant sizin herhalde değil mi :)

B.Battal
08-02-2013, 14:29
Bugün itibarı ile tavuk yemekten vazgeçtim. Geç bile kaldığımı düşünüyorum.
Sürekli gittiğim resorantlardan birinin işletmecisiyle ettiğimiz muhabbette "biz de artık satmıyoruz zaten müşteri de istemiyor" dedi. Anlattığına göre tavuk etleri lime lime oluyor parçalanıyormuş.
Kimisi iri büyük ve kırmızıyken aynı siparişle gelen diğer bir tavuk küçücük civciv gibi ve renksiz tatsız oluyormuş. Çalıştıkları marka herkesin bildiği en büyük piliç firmalarından biri üstelik.

ayku82
08-02-2013, 14:34
baymustang, facebooktakı restaturantın resımlerı cok guzel duruyor, yeri nerdedir gelıp tadına bakmak ısterız yemeklerın ? Kebap uzerıne mı genel olarak ?

baymustang
08-02-2013, 14:49
bu paylaştığınız facebooktaki restaurant sizin herhalde değil mi :)

benim restaurantım 2 senedir bu işi yapıyorum ve savaş veriyorum hile yapanlar ile :)

Bugün itibarı ile tavuk yemekten vazgeçtim. Geç bile kaldığımı düşünüyorum.
Sürekli gittiğim resorantlardan birinin işletmecisiyle ettiğimiz muhabbette "biz de artık satmıyoruz zaten müşteri de istemiyor" dedi. Anlattığına göre tavuk etleri lime lime oluyor parçalanıyormuş.
Kimisi iri büyük ve kırmızıyken aynı siparişle gelen diğer bir tavuk küçücük civciv gibi ve renksiz tatsız oluyormuş. Çalıştıkları marka herkesin bildiği en büyük piliç firmalarından biri üstelik.

işletmeci size reklam vermiş satmıyorum müşteri istemiyor diye bişey yok ben gayet iyi satıyorum.

baymustang, facebooktakı restaturantın resımlerı cok guzel duruyor, yeri nerdedir gelıp tadına bakmak ısterız yemeklerın ? Kebap uzerıne mı genel olarak ?

siirt yemekleri, kebap ve kahvaltı olarak merterde hizmet veriyoruz.

baymustang
08-02-2013, 14:57
arkadaşlar lokantanızı nasıl mı seçeceksiniz?

- bir kere eleman sayısı iyi ise ve hareketlilik var ise içeri girin
- işletmeci eğer rahatsa korkmayın :)
- oturdunuz masanıza aslında oturmayın etleri çaktırmadan gözetleyip ustasını görün
- neyse oturdunuz diyelim menünün içeriği ve dizaynı dikkat çekmesi gerekir anlaşılır ve resimlerini kendi çekimleri olması gerekir.
- garsona sakın bana ne tavsiye edersiniz demeyin çünkü işletmede son kullanma tarihi gelmiş ürünü verirler veya ençok ciroyu yapacak bir ürünü.
- siparişiniz gelmeden içecekleri istemeyin :) çünkü bitiyor o arada yine istiyorsunuz lokantalar içecekten para kazanır.
- yemeğiniz geldi ise az mı piş çok mu pişmiş dikkat edin eğer az pişmiş ise et çok sağlam yok kurumuş şekilde geliyorsa etin zehirini atmışlardır
- sunum, mekan, garson, masa filan hepsi hikayedir arkadaşlar. eğer hizmet almak isterseniz zaten hizmete para vereceğiniz bir yere gidersiniz eğer lezzet ise asıl iş merdiven altı mekanlar on numaradır.

yanlış anlamayın sizi soğutmak değildir amacım ama nerden biliyorsunuz ustanın lavabodan ellerini yıkamadan çıktığını?

onun için kalite imiş mekan imin hepsi mişli bunlar en iyisi işletmecinin herşeyi takip ediyor devamlı kaşı gözü oynuyor ise korkmayın girin malının arkasındadır böyle adamlar.

ozgurluk
08-02-2013, 16:08

buda 0,75 kuruş yapıyor

fabrikaların günahı şuydu maaliyetlerin düşük olması için elbet bir hile karıştırılıyor bu allahın emri çünkü

fabrika neden kuruyolma yapmıyor sadece?

bu birincisi

salam sosis firmalarına neden tavuğu bonfile sadece beyaz et olarak vermiyor.

salam üreticilerinin hile yapmasına sebep oluyor?

bir sürü hile var üstad. fabrikalarında suçu var tırın soğutması arıza yapıyor ama ürünü yinede piyasaya sürüyor bunlarıda gördük ama asıl problem şu

son kullanıcaya hizmet verenlerde asıl hile. 2 senedir gıda işi yapıyorum ve savaşmaktan sıkıldım belki inanmıyacaksınız ama

- sağlık bakanlığına
- tarım bakanlığına
kendim dahil komşularımı şikayet ettim ne gelen oldu ne giden.

benim aylık giderim 20 binlira
yan komşumun gideri 8 binlira

bu hak değil mi?
-yabancu yuruklu insan çalıştır paralarını verme
-halden çıkma domates sebze al yemek yap
-hiç bir elemanı sigortalı değil
- ruhsat bişey yok
- gelen müşteriye hesabı geçiriyorlar sonra s.git çekiyorlar.

ben bu olaylar ile çok savaştım ama maalesef hiç bir denetim yok tvde gözükenler ise sallama işler :(

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sen vatandaş olarak üzerine düşeni yapmışsın. Tebrik ederim.

Bize de tavsiyelerine dikkat ederek hareket etmek düşüyor..

Muharrem C.80
08-02-2013, 16:42
Mustafa aydınlatmışın gene ortalığı :) Şaka biyana beyaz etidir kırmızı etidir artık hepsi hemen hemen aynı felsefeyle üretiliyor. Az maliyet çok üretim bunun için herşey legal gibi görülüyor aslında değil ama piyasa bunu normal olarak addediyor artık.(bkz.Alışmak) Buna şöyle bir bakış açısı sunuyorum. Protein tozuyla ilaçla şişen insanlar la doğal sürecte geliştirmiş vücudunu oturtmus insan gibi sağlamlık açısından aralarında 5 bar fark çıkar:) eklemler en zor gelişen yerlerdir oturması yıllar alır o tavuklarda küçük büyük baş hayvanlardada öyle aslında daha kısa sürede kilolanan hayvanın eklem ve kemikleri gelişemediği için o tür pozisyonlara geliyor etinde tutma sürecinde hareket edebilen hayvanın doğal gelişeni daha lezzetli oluyor.

baymustang
08-02-2013, 16:45
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sen vatandaş olarak üzerine düşeni yapmışsın. Tebrik ederim.

Bize de tavsiyelerine dikkat ederek hareket etmek düşüyor..

inşallah faydalı olur herkese...

Mustafa aydınlatmışın gene ortalığı :) Şaka biyana beyaz etidir kırmızı etidir artık hepsi hemen hemen aynı felsefeyle üretiliyor. Az maliyet çok üretim bunun için herşey legal gibi görülüyor aslında değil ama piyasa bunu normal olarak addediyor artık.(bkz.Alışmak) Buna şöyle bir bakış açısı sunuyorum. Protein tozuyla ilaçla şişen insanlar la doğal sürecte geliştirmiş vücudunu oturtmus insan gibi sağlamlık açısından aralarında 5 bar fark çıkar:) eklemler en zor gelişen yerlerdir oturması yıllar alır o tavuklarda küçük büyük baş hayvanlardada öyle aslında daha kısa sürede kilolanan hayvanın eklem ve kemikleri gelişemediği için o tür pozisyonlara geliyor etinde tutma sürecinde hareket edebilen hayvanın doğal gelişeni daha lezzetli oluyor.

içimde var şeffaflık hacım bu arada sende reklamı çok seviyon :)

aslan
08-02-2013, 16:53
Baymustang restaurantım Merterde demişsin biz cumartesileri MC de toplanıyoruz bir ugrayalım mekana bakalım şu senin yemeklerin tadına olmadı ;)

baymustang
08-02-2013, 16:56
Baymustang restaurantım Merterde demişsin biz cumartesileri MC de toplanıyoruz bir ugrayalım mekana bakalım şu senin yemeklerin tadına olmadı ;)

bende geliyorum bazen arabayı babama verdiğimden beri nadiren geliyorum :)

dibimde benim mc beklerim hatta özel birşeyler hazırlarım :)

TayfunS
10-03-2013, 18:42
Şimdi haberlerde gördüm de korniş tavuk mu ne dedi anlamadım adını , 28 günlük tavuk gösterdi sadece nane, yonca vs tüketmiş tavukmuş . Tanesi 35 lira diyor.

powerfuL
10-03-2013, 20:17
bastan sonra okudum gormedım cıft sarılı yumurta nasıl oluyor google yazmadım buraya sorayım ıstedım

onur01
10-03-2013, 20:48
öncelikle insanlara bu konu ile ilgili açıklık getirdiğiniz için sizi tebrik ederim. gayet açık ve net herşeyi kısaca anlatmışsınız. bende bu sektörün içersindeyim...dediklerinize sonuna kadar katılıyorum ..

cabrioleter
10-03-2013, 21:41
GIDA A.Ş. adlı belgeseli izledikten sonra bir süre tavuk yiyemiştim ama eninde sonunda yeniyor :)

ama her tavuk yiyişimde 2 kez düşünürüm..

büyük marka diye çok itibar etmeyin bence..

http://gidahareketi.org/Files/Banvit-kuf.jpg

aşağıda bir yığın link var bunların arasında esnafın kendi yaptığı da şirketlerin yaptığı da devletin süper(!) uygulamarı da mevcut.
http://www.gidahareketi.org/Bozuk-Tavuk-Satana-Mahkemeden-1-Yil-Hapis-1411-haberi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Bim-Urunlerinde-Sorun-Olabilecegini-Kabul-Etti-1423-haberi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Mehdi-Eker--Gdo-yu-Yasaklamak-Mumkun-Degil-1398-haberi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Endustriyel-Tavuk-Yiyen-Kadinlar-Dikkat--1370-haberi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Soykirima-Ugratiliyoruz-Ey-Halkim--665-yazisi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Tavugun-Tuyunden-Yem-Uretmek-610-yazisi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Karteller-Neden-Gdo-lu-Soyada-Diretiyor--606-yazisi.aspx
http://www.gidahareketi.org/Tavukta-Arsenik,-Antibiyotik-Ve-Prozac-Da-Var-599-yazisi.aspx

typer46
10-03-2013, 22:07
ozaman siz şunu savunuyorsunuz tavuklarda ve yumurtalarda ne horman var nede kimyasal madde kullanılıyo ozaman hepsi saglıklı hiçbir kusur yok size göre.

Orhan
05-09-2013, 11:25
bastan sonra okudum gormedım cıft sarılı yumurta nasıl oluyor google yazmadım buraya sorayım ıstedım

Aynen insanlardaki ikizlik gibi
Aynı anda yumurta kanalına iki tane sarı düşerse oluşan yumurta çift sarılı olur
Bu durum hem civciv üretimi amaçlı sürülerde hemde yumurta amaçlı üretim yapan sürülerde kayıba neden olur ve istenen bir durum değildir.

Orhan
05-09-2013, 11:31
ozaman siz şunu savunuyorsunuz tavuklarda ve yumurtalarda ne horman var nede kimyasal madde kullanılıyo ozaman hepsi saglıklı hiçbir kusur yok size göre.

Evet tavuk eti ve yumurtalarda hormon yoktur.
Nedeni böyle bir ürünün üretilmemesi ve kullanılamamasıdır.
Kimyasal madde terimi çok geniş bir terim ama şunu diyebilirim gıda kodeksinde belirtilen miktarların üstünde ya da olmaması gereken herhangi bir madde tespit edilirse adamın aklını alırlar.
Kesimhaneleri direk il müdürlükleri denetler
Restoran ve lokantaları ise ilçe müdürlükleri
Şikayetlerinize sonuç alamadığınızda ilçe-il-bakanlık şeklinde yukarı çıkın
Tarım ilçe müdürlükleri görmezden gelse bile bakanlık gıda konusunu düşündüğünüzden çok fazla dikkate alıyor.
Ben size sadece kurumsal şirketler ile ilgili bilgi verebilirim et toptancısı vs. işi sıkıntılı bir iş
O nedenle büyük firmaları tercih edin ve ucuz ürün tüketmeyin diyebilirim

Ranthor
05-09-2013, 11:40
en yakinim buyuk bir gida zincirinde satin alma direktoru,
ozellikle fast food markalarin çikın burgerlerinden koşarak uzaklaşın.

Hayvanın tüm etini aldıktan sonra, geri kalan kemikler, bacaklar, ibibik gaga vb, parçalanıp kilosu bilmem kaç sentten satılıyor. Tavuk kıymasından uzak durun.
Ayrıca bir kaç marka dışında taze kaşardan uzak durun.

efe_
05-09-2013, 11:45
nugget'lar felan şaka gibi et harici herşeyi bir güzel ezip birleştirip satıyorlar ama yiyoruz mecbur

mkerim
05-09-2013, 12:17
Tavuk yediğini inkar eden bir hayvandır. Diyerek söze başlayayım. Ticari olarak yetiştirip satılırsa eğer kar edilebilmesi için 45 günde yeterli ağırlığa ulaştırıp satmak karlı olduğundan büyük üreticiler bu yola başvurmaktadırlar. Oysaki Yenecek kıvama gelen tavuk en az 4 aylık olması gerekiyor. Oturup hesaplarsanız bu şekilde yetişmiş bir tavuğunda kilosunu 25 tl den aşağı satmamak gerekir. bu yüzden bir an önce büyütüp satılıyor. 45 günlük tavuk için jöle kıvamı tabiri kullanılşırken 4 veya 5 ay sonunda kesilen tavuklerın tadı bonfile et tadında ve kıvamında olumakta.

darkmoon
05-09-2013, 12:42
Tavuk yediğini inkar eden bir hayvandır. Diyerek söze başlayayım. Ticari olarak yetiştirip satılırsa eğer kar edilebilmesi için 45 günde yeterli ağırlığa ulaştırıp satmak karlı olduğundan büyük üreticiler bu yola başvurmaktadırlar. Oysaki Yenecek kıvama gelen tavuk en az 4 aylık olması gerekiyor. Oturup hesaplarsanız bu şekilde yetişmiş bir tavuğunda kilosunu 25 tl den aşağı satmamak gerekir. bu yüzden bir an önce büyütüp satılıyor. 45 günlük tavuk için jöle kıvamı tabiri kullanılşırken 4 veya 5 ay sonunda kesilen tavuklerın tadı bonfile et tadında ve kıvamında olumakta.

Aynen 4 yada 5 aylık tavuk genelde köy tavuğu diye tabir edilen tavuk oluyor.. egede akdenizde köy restaurantlarında falan yada ordaki orta ölçekli sanayi tipi çalışmayan restaurantlarda yiyebilirsiniz.. restaurant sahipleri genelde tavukları çevre köylerden alırlar..

Aydınlatma tavukda önemli olduğu için gündüzleri gün ışığından geceleride suni aydınlatma yoluyla tavukların büyütüldüğünü ve hayvanların erken yumurtaya gelmesine sebeb olmasına neden olduğunu duymuşdum.. Buda yumurtaların küçük bazılarının kanlı ve yumurtlama devresinin kısalmasına neden oluyormuş. ne kadar doğru bilemem..

Orhan
05-09-2013, 14:28
Aynen 4 yada 5 aylık tavuk genelde köy tavuğu diye tabir edilen tavuk oluyor.. egede akdenizde köy restaurantlarında falan yada ordaki orta ölçekli sanayi tipi çalışmayan restaurantlarda yiyebilirsiniz.. restaurant sahipleri genelde tavukları çevre köylerden alırlar..
Malesef bu doğru değil
Yedikleriniz genelde yumurtacı tavukların üretim sonunda kesilmesi neticesinde elde edilir ve köy tavuğu diye satılır.
Çevre köylerden almaya kalksa sizin dana etinden daha fazlasını ödemeniz gerekli

Aydınlatma tavukda önemli olduğu için gündüzleri gün ışığından geceleride suni aydınlatma yoluyla tavukların büyütüldüğünü ve hayvanların erken yumurtaya gelmesine sebeb olmasına neden olduğunu duymuşdum.. Buda yumurtaların küçük bazılarının kanlı ve yumurtlama devresinin kısalmasına neden oluyormuş. ne kadar doğru bilemem..
Yumurtlatma da erken yumurtaya gelme istenmez çünkü hayvan küçük olduğu için yumurta da küçük olur
Doğru bir ışık programı uygulanır ama bu ksıtlı uygulanır ki vucut gelişimi ile hormonal gelişim beraber ilerlesin

Bulut Y.
05-09-2013, 14:49
Bi makina varmışmış Bi ucundan komple tavuğu atıyormuşsun(kıl,yun,tüy,gaga,ayak alles inclusive) diğer ucundan nuggets chicken fingers vb urun çıkıyormuş

Doğruluk payı var mı?

mkerim
05-09-2013, 14:55
Malesef bu doğru değil
Yedikleriniz genelde yumurtacı tavukların üretim sonunda kesilmesi neticesinde elde edilir ve köy tavuğu diye satılır.
Çevre köylerden almaya kalksa sizin dana etinden daha fazlasını ödemeniz gerekli

Yumurtlatma da erken yumurtaya gelme istenmez çünkü hayvan küçük olduğu için yumurta da küçük olur
Doğru bir ışık programı uygulanır ama bu ksıtlı uygulanır ki vucut gelişimi ile hormonal gelişim beraber ilerlesin

Köy tavuğunun eti sert olur ve tadıda iyi olmaz. Çünkü o tavuklar yumurta tavuğudur. Eğer Etlik tavuksa tadı güzel olur. Fiyatıda bir o kadar güzel olur:)

TurboM3
05-09-2013, 16:11
Evet tavuk eti ve yumurtalarda hormon yoktur.
Nedeni böyle bir ürünün üretilmemesi ve kullanılamamasıdır.
Kimyasal madde terimi çok geniş bir terim ama şunu diyebilirim gıda kodeksinde belirtilen miktarların üstünde ya da olmaması gereken herhangi bir madde tespit edilirse adamın aklını alırlar.
Kesimhaneleri direk il müdürlükleri denetler
Restoran ve lokantaları ise ilçe müdürlükleri
Şikayetlerinize sonuç alamadığınızda ilçe-il-bakanlık şeklinde yukarı çıkın
Tarım ilçe müdürlükleri görmezden gelse bile bakanlık gıda konusunu düşündüğünüzden çok fazla dikkate alıyor.
Ben size sadece kurumsal şirketler ile ilgili bilgi verebilirim et toptancısı vs. işi sıkıntılı bir iş
O nedenle büyük firmaları tercih edin ve ucuz ürün tüketmeyin diyebilirim

58 yıldır tavukçuluk yapan ailenin 3.nesil tavukçusu olarak yazıyorum.

Hormon pahalı olduğu için tavuklara verilemez. Ekonomik fayda değil zarar verir.

Tavuklara "hasta oldukları" zaman antibiyotik verilir. Solunum yolu veya bağırsak hastalıklarında antibiyotik veririz.
Tavuk kesilmeden 15 gün önce antibiyotik vermeyi durdururuz. Eğer durmaz verirsek antibiyotik insana geçip direnç oluşturur. Türkçesi pilice verdiğim antibiyotik insana geçti , insan hasta oldu, aldığı antibiyotik eğer tavuğa verdiğimizi ile benzer etken maddeye sahip ise insanda hastalığı tedavi etmez.

en yakinim buyuk bir gida zincirinde satin alma direktoru,
ozellikle fast food markalarin çikın burgerlerinden koşarak uzaklaşın.

Hayvanın tüm etini aldıktan sonra, geri kalan kemikler, bacaklar, ibibik gaga vb, parçalanıp kilosu bilmem kaç sentten satılıyor. Tavuk kıymasından uzak durun.
Ayrıca bir kaç marka dışında taze kaşardan uzak durun.

MDM: Mechanical deboned meat. Yani mekanik kıyma. Evet bu ürünü almayın, zaten satılmıyor, yasak. Eskiden MDM den yani kıymadan işlenmiş ürün tabir ettiğimiz nugget, burger, sosis üretilirdi. Biz hiç bir zaman MDM kullanmadık. 2013 de MDM kullanımı yasaklandı.

MDM Afrika, Türki Cumhuriyetlere ihraç ediliyor. İç pazarda kullanılmıyor.

Nugget, burger, schnitzel gibi işlenmiş ürünler % 100 tavuk etinden üretiliyor.
İyi marka tercih edin.

Dikkat, işlenmiş ürün "kızartılıyor". kızartma ne kadar sağlıksız ise işlenmiş ürünler de o kadar sağlıksız. Kızartmada kullanılan yağın polaritesi kontrol ediliyor, sık sık değişiyor.

Kızartma olmalarının dışında işlenmiş ürünlerde sorun yok.

İp ucu vereceğim, yerken ağızda iyi tat bırakan işlenmiş ürünler alın.

nugget'lar felan şaka gibi et harici herşeyi bir güzel ezip birleştirip satıyorlar ama yiyoruz mecbur

Kesinlikle hatalı bilgi.

Fabrikamız 365 gün ziyaretçilere açık, habersiz gidip ziyaret edersin.

100 % piliç eti il nugger, burger gibi işlenmiş ürünler üretiliyor.

Sayın MKerim, bilgiler full yanlış. Maalesef tamamen hata var.

Bundan 45 sene evvel siz 1 yaşındayken beslenme ile bugün beslenme aynı mı?

Gıdaya erişim aynı mı değil. 45 sene önce bu günkü beslenme değerleri yoktu.

Yeni kuşak neden bu kadar uzun, neden acaba? Daha iyi beslendikleri için.

Yem, tavuk yemi 45 sene önce bu kadar ilerlememişti. Yem, nutrisyon bir bilim dalı.
45 sene önceki yemlerin enerji ve protein miktarı bugüne göre çok ama çok düşük.
Tavuk yeminin % 50 si mısır. Mısır protein kaynağı, enerji kaynağı.
Tavuk yeminin % 35 i soya fasulyesi. Fasulye protein kaynağı.
Tavuk yeminin % 10 u buğday. Buğday protein ve enerji kaynağı.
Yemin % 95 i enerji ve protein kaynağı.
Bunların dışında vitamin, mineral, kalsiyum veriyoruz.

Bu yemlerde sadece soya GDO lu olabilir. Soya hariç GDO lu hammaddesi kullanılmıyor.

GDO: yediğiniz çukulatadaki lesitin ful GDO lu, gofret, tatlı gıdalardan pasta, bisküvi, kek
tamamında GDO var. Ne zararı var şu an için bilen yok ama dünya gdo lu gıda tüketir.

Acıkıp benzinciden gofret alan GDO lu gofreti yer. Zararı var mı? Dünyada GDO çok yaygın.

Ayrıca piliçlerin genetikleri ile oynanmıyor.

Köy tavuğu: Köpekleri ele alalım. Kangal ile kaniş aynı ağırlıkta mı? 4 ay sonra aynı ağırlığa ulaşır mı Sayın Mkerim? HAYIR. Irk denilen bir kavram var. Kangal nasıl ki kanişten çok daha hızlı büyüyor ise tavuklarda da hızlı büyüyen ırklar var. ÇOK NET.

TAVUK BESLEMEDE KULLANILAN HER HAMMADDE BÜYÜK BAŞ, KÜÇÜK BAŞ VE BALIK BESLEMEDE DE KULLANILIR. Risk var ise kırmızı da yeme, balık da yeme. Ama risk yok.

Mkerim bey, siz bebekken pirinç unu (muhallebisi) ile beslenirken bugün bebeğin yaşına göre farklı mamalar var. Bebeklerimiz daha ciddi besleniyor.

köy tavuklarını veteriner kontrol edemez, uzak durmak lazım. fare, böcek ne varsa yer. Veteriner kontrolü yoktur.

Bu yüzden doğal veya köy piliçi entegre tesisten alınmalı.

KÖY TAVUĞU LEZZETİ İstiyorsan bana mesaj at, nereden alacağını söylerim. Gurme Piliç...

Bi makina varmışmış Bi ucundan komple tavuğu atıyormuşsun(kıl,yun,tüy,gaga,ayak alles inclusive) diğer ucundan nuggets chicken fingers vb urun çıkıyormuş

Doğruluk payı var mı?

Varsa hemen alalım, ah ah. Ne makine. Yok öyle bir dünya.

Tesislerimiz 365 gün halka açık, gelin görün.

gorke
05-09-2013, 16:18
herşey okey süper. peki hiç mi eksik bişey yok. kötü niyetli hiç mi firma yok? yanlış bir bilinçlendirme bence. şu şunu yapıyor üzerine konuşmak daha mantıklı. bizlerde gidip o ürünü almayız böyle konuşmak çok daha mantıklı.

TurboM3
05-09-2013, 16:22
Eklemek isterim;

Oğlum 8 aylıkken tavuk eti yedirmeye başladım.

Bugün 22 aylık mavuk mavuk deyip yiyor.

Kendi evladıma gönül rahatlığı ile tavuk eti yediriyorum. Zarar verse yedirir miyim? Ne için yaşıyoruz? Çocuklarımız için yaşıyoruz.

3. nesilim ve rahmetli dedemin nasihati "çocuğuna yedirmeyeceğin ürünü satma" .

rebelh
05-09-2013, 16:31
Eklemek isterim;

Kendi evladıma gönül rahatlığı ile tavuk eti yediriyorum. Zarar verse yedirir miyim? Ne için yaşıyoruz? Çocuklarımız için yaşıyoruz.

firmanızı pm olarak atabilirmisiniz?

dbahadir
05-09-2013, 16:33
abi o zaman neden bazı tavukların eti ot gibi? :S

xILuciferIx
05-09-2013, 16:35
firmanızı pm olarak atabilirmisiniz?

+1 bana da atasanız sevinirim

baymustang
05-09-2013, 16:42
Eklemek isterim;

abi seni gerçekten eski bir gıda işletmecisi olark tebrik ediyorum. sizler gibi üretici olan duyarlı iş yeri sahiplerine kalsak gerçekten iyi besleneceğiz.

fakat dağıtıcıların ve son kullanıcıya(kasap) satanların durumu vahim asıl ele alınması gereken nokta bana göre bu.

1 tavuk 3 defa dondurucuya girer mi?

evet girdiğini bizzat gördüm. ve bu konu ile ilgili çok savaş verdim ve rabbime ne zaman hile yapmayı aklımdan geçirirsem bu mesleği bıraktır diye dua ettim.

ne zaman yapmasamda aklımdan adana kebabına tavuk taşlığı karıştırmayı düşündüm ki o ay herşeyi kapattım. :)

geçenlerde gıda fuarında bir tavuk denedim. mudurnunun gurme tavuğu. psikolojikmiydi bilmiyorum ama 2 kişi 1400gr tavuğu silip süpürdük ve hiç rahatsız olmadık. rengini gören korkuyor ama ben seve seve aldım ve yedim. sanırım yemleri standart dışı kekik özlü bol proteinli yemlerle yediriyorlarmış.

zamanında mudurnu battı ama sanırım iyi adım atıyorlar artık?

mkerim
05-09-2013, 16:46
Ben görüneni ve damak tadından bahsediyorum. Köyde dolaşan tavuğu alın kesin eti kahverengi çıkacaktır. Tadı eğer çiğneyebilirseniz bir tad alırsınız. Köydeki bütün tavuklar yumurtalarından faydalanmak için beslenir. Zaten kestiğinizdede kalan en fazla 2kg olur. Tavuk tüketenlerin tabiri ile A4 kağıt kıvamında olan fabrika tavuğu yada üzerine ne etiket koyarsak o denilen tavuklar farklı. Fabrika tavuğuna Kalori olarak yada sıhhi olarak bir hata bulmak mümkün değil. Ama o kadar. Zaten Tavuğu 4 yada 5 aylık olana kadar besleyip satmak ticari olarak pek karlı bir iş değil. Yetiştirme şeklinden dolayı fabrika üretimi tavukların eti 4 - 5 aylık tavukların etinin yerini alamaz. Bu günkü şartlarda üretim bu şeklide. Acaba Gurme tavuklar Sabah gün ağırırken çam ormanlarında gezinip öğlene doğru kümeslerine girip kurt, yeşillik, domates, soğuk kavun karpuz yedikten sonra nemli toprağa uzanıp güneşleniyorlarmı??
dahası akşam içme sularında pekmez takviyesi varmı?? yada kesime girmeden önceki günlerde elle beslemerek ceviz yiyorlarmı...
Birde küçük not o bahsedilen bütün yemlerden zaten yiyorlar.
Bu şekilde yetişmiş tavuğun tadı fabrika tavuğu ile bir olmaz diye düşünüyorum.

ghibli06
05-09-2013, 17:18
Mert yaklaşık 1,5 aydır İstanbul'dayım :) hatta geçen hafta Erse'yle sahilde oturduk biraz... ona da dedim, kardeşim buranın tavuğunun tadı başka, martı olayı geyik mi gerçek mi?

abdullahduymaz
05-09-2013, 18:11
Eklemek isterim;

Bu acıklama benim için gayet tatmin edici oldu,firmanızın ismini pmden gönderebilir misiniz?

Dodoo
05-09-2013, 18:14
Valla herkes firma adı istiyor, ben de isteyeyim de gönlüm rahat yiyeyim bari. Sıkça tavuk tüketilir bizim evde :)

Frid
05-09-2013, 18:18
yavan oluyor diyenler aşçı işin ehlimiydi ona dikkat ettiniz mi :D

ersandeniz
05-09-2013, 18:21
Ben de alabilir miyim firma ismini? Cok tesekkurler

onursumer
05-09-2013, 18:41
tavuğu pişirmeyide bilmek lazım lezzeti ordan geliyor yoksa hepsi aynı :)

Onamdar
05-09-2013, 19:12

Aynen öyle asidi yüksek bi zeytinyağı kekik karabiber pul biber rendelenmiş sarımsak bi güzel harmanlıyıp dolanba atıcan bi gün bekletcn sonra ver mangala gitsin :D

TurboM3
05-09-2013, 19:55
abi o zaman neden bazı tavukların eti ot gibi? :S

LEZZET tamamen beslenmeye bağlı.

Aynı ırk ile çok farklı lezzetler elde ediliyor.

Örneğin aynı pirinç ile çok farklı lezzetlerde pilav yapabiliriz.

Lezzeti yem ve yemin güzelliği etkiliyor.

Ben de kendi tavuğumun lezzetine alıştım, dışarıda yediğimde ot gibi bulduğum tavuklar oldu.

abi seni gerçekten eski bir gıda işletmecisi olark tebrik ediyorum. sizler gibi üretici olan duyarlı iş yeri sahiplerine kalsak gerçekten iyi besleneceğiz.

fakat dağıtıcıların ve son kullanıcıya(kasap) satanların durumu vahim asıl ele alınması gereken nokta bana göre bu.

1 tavuk 3 defa dondurucuya girer mi?

evet girdiğini bizzat gördüm. ve bu konu ile ilgili çok savaş verdim ve rabbime ne zaman hile yapmayı aklımdan geçirirsem bu mesleği bıraktır diye dua ettim.

ne zaman yapmasamda aklımdan adana kebabına tavuk taşlığı karıştırmayı düşündüm ki o ay herşeyi kapattım. :)

geçenlerde gıda fuarında bir tavuk denedim. mudurnunun gurme tavuğu. psikolojikmiydi bilmiyorum ama 2 kişi 1400gr tavuğu silip süpürdük ve hiç rahatsız olmadık. rengini gören korkuyor ama ben seve seve aldım ve yedim. sanırım yemleri standart dışı kekik özlü bol proteinli yemlerle yediriyorlarmış.

zamanında mudurnu battı ama sanırım iyi adım atıyorlar artık?

Çok iyi noktaya değinmişsin.

Çok açık yazacağım, filtre kullanmadım, kullanmam.

Tavuğu kesildiği anda 3 saat 45 dakika boyuca soğutuculu odalarda soğutup 3 dereceye düşürüp müşterilerimize soğutuculu tırlar ile sevk ediyoruz.

Her tır TESTO marka soğutucu kayıt cihazları ile takip ediliyor. LOGGER.
+ 4 derece üzerine çıkan tırlar seferden men edilir, analarını ağlatırım.

İstanbul'da satışı kendimiz yapıyoruz, 90 kamyonet tek tek ısı takibi yapılıyor.

Kasapa, restorana, otele, markete ürünü biz 4 derecede teslim ediyoruz.

Sorun bundan sonra başlayabilir.

A- müşterinin dolabı 4 dereceye düşürmeyebilir.
B- dolap direkt güneşe bakan noktalar var, tam güneşe çevirmişler
C- dolap 4 derece, müşteri sepete attı, 20 dakika markette gezdi, sonra vazgeçti tavuğu bıraktı. 20 dakika ürünü ısıttı. Buna da engel olamayız.

Gelelim 3 kere soğutana, burada ne demek 3 kere soğutmak?

+ 4 derece ürün - 40 şoka bir defa alınabilir.

Her sektörde olduğu gibi tavuk sektöründe de kötü satıcılar var.

SKT son kullanma tarihi yaklaşan ürünü satmaya çalışan kötü kalpli hayvanlar olabilir. Ama % 99 iyi niyetli satıcılar.

Pastanelerde satılan ay çöreklerinin nasıl üretildiğini bilir misiniz?
Gün boyunca artan kırıntıları toplayıp ertesi gün çöpe atmadan karıştırıp ay çöreği olarak satıyorlar. Ne artıyorsa pastane ay çöreğine çeviriyor.

Köfte: asla ve kata sokakta köfte yemem. Köfteye neler katılıyor?

1 kg dana eti alıp kıyma çektirseniz, hazır kıyma değil, gözünüz önünde kıyma yaptırsanız maliyet ne olur 18 TL Et süt kurumu.
Peki köftenin kg fiyatı nasıl olur da 6 TL olur? Nasılı siz cevaplayın.

Katıksız kıymadan daha pahalı olmalı, işçilik var.

Ben görüneni ve damak tadından bahsediyorum. Köyde dolaşan tavuğu alın kesin eti kahverengi çıkacaktır. Tadı eğer çiğneyebilirseniz bir tad alırsınız. Köydeki bütün tavuklar yumurtalarından faydalanmak için beslenir. Zaten kestiğinizdede kalan en fazla 2kg olur. Tavuk tüketenlerin tabiri ile A4 kağıt kıvamında olan fabrika tavuğu yada üzerine ne etiket koyarsak o denilen tavuklar farklı. Fabrika tavuğuna Kalori olarak yada sıhhi olarak bir hata bulmak mümkün değil. Ama o kadar. Zaten Tavuğu 4 yada 5 aylık olana kadar besleyip satmak ticari olarak pek karlı bir iş değil. Yetiştirme şeklinden dolayı fabrika üretimi tavukların eti 4 - 5 aylık tavukların etinin yerini alamaz. Bu günkü şartlarda üretim bu şeklide. Acaba Gurme tavuklar Sabah gün ağırırken çam ormanlarında gezinip öğlene doğru kümeslerine girip kurt, yeşillik, domates, soğuk kavun karpuz yedikten sonra nemli toprağa uzanıp güneşleniyorlarmı??
dahası akşam içme sularında pekmez takviyesi varmı?? yada kesime girmeden önceki günlerde elle beslemerek ceviz yiyorlarmı...
Birde küçük not o bahsedilen bütün yemlerden zaten yiyorlar.
Bu şekilde yetişmiş tavuğun tadı fabrika tavuğu ile bir olmaz diye düşünüyorum.

Telefonda konuştuğumuz gibi siz butik üretim yapıyorsunuz, beslemeye çok önem vermişsiniz, tebrikler, ancak kesim şartlarınız % 100 değişmeli, kontrol edilen, devlet tarafından denetlenen ortamda kesmenizi öneriyorum. Telefonda arz ettiğim gibi soğuk zinciri oluşturmanız lazım, bu da ancak fabrika kurarak mümkün. İlginiz, sevginiz takdire şayan.

İstanbul'a geldiğinizde evinize Gurme Piliç yollayacağım, test edin, beğeneceğinizi düşünüyorum.

Mert yaklaşık 1,5 aydır İstanbul'dayım :) hatta geçen hafta Erse'yle sahilde oturduk biraz... ona da dedim, kardeşim buranın tavuğunun tadı başka, martı olayı geyik mi gerçek mi?

Bülentcim martı değil KAZ, uçan kaz MORTON. MUHAHAHAA

Patron, martıyı kesim yaptığımız makinelere sokamazsın.

FİZİKSEL OLARAK MAKİNELERE SIĞMAZ.

Orta boy bir martıyı bile kesim makinelerine sokamayız, bırak büyük boyları.

El ile de kesemeyiz.

Günde 150.000 ile 450.000 arasında tavuğun kesildiği fabrikalarda el ile kesim imkansız. Dakikada 200 piliç makineden geçiyor.

Martı muhaaha. Bu iyiymiş Patron :)

Soslama, marinasyon önemli.

Yeni kesilen et, ister kırmızı et ister beyaz et olsun 1-2 gün dinlendirilmeli.
KAS ÖLÜMÜ dediğimiz RİGOR MORTİS 1-2 gün sürüyor. Hayvanlar kesildikleri zaman kasları hemen gevşemez, 1-2 gün zaman ister.

Bu nedenle, 1-2 gün eti dinlendirirseniz daha yumuşak et yersiniz.

volume81
05-09-2013, 19:56
aslında püf noktayı TurboM3 mert abi inceden vermiş :)

fabrikamız 365 gün açık istediğiniz zaman gelin görün diyor daha ne olsun :)

bu arada ben hariç tüm sülale yumurta ile uğraşıyordu son nesil babam'da yeni bıraktı

iş yapacaklara tavsiyem paranız varsa ve doğru düzgün yaparsanız para kazanırsınız yoksa markanız olmaz üretim belgeleriniz olmazsa tarım bakanlığı tepenize biner sermayeniz kadar ceza ödeyebilirsiniz :)

tavuk etinin sağlığından şüpheniz olmasın sadece nakliye market ve restoran seçimini iyi yapın diğer türlü üretimde hile hurda olmaz :)

Orhan53
05-09-2013, 20:34
TurboM3 bey firmanızın ismini alabilir miyim ? Kaliteli ürün tüketmekte fayda var.

ghibli06
05-09-2013, 20:53
Bülentcim martı değil KAZ, uçan kaz MORTON. MUHAHAHAA

Patron, martıyı kesim yaptığımız makinelere sokamazsın.

FİZİKSEL OLARAK MAKİNELERE SIĞMAZ.

Orta boy bir martıyı bile kesim makinelerine sokamayız, bırak büyük boyları.

El ile de kesemeyiz.

Günde 150.000 ile 450.000 arasında tavuğun kesildiği fabrikalarda el ile kesim imkansız. Dakikada 200 piliç makineden geçiyor.

Martı muhaaha. Bu iyiymiş Patron :)

haha ne bileyim işte gelmişken sorayım dedim, 3 liraya tavuk döner mi olur ya :D

Kahn23
05-09-2013, 20:56
haha ne bileyim işte gelmişken sorayım dedim, 3 liraya tavuk döner mi olur ya :D

3TL yine iyi. 1,5TL+ayran :icon_tup:

semprimena
05-09-2013, 21:32
Gurme, mudurnunun bir markasi degilmi. Mert beyde mudurnu tavukculuk sahibi sanirim. Bazi arkadaslar pm ile firma ismi istemis, iyi firma pm ile istenmemeli.

Equinox
05-09-2013, 21:33
Firmanızı bende merak ettim denemek istiyorum, ayrıca köy tavuğu için de mesaj atın demişsiniz. Rica etsem pm :)

Antalyalogy
05-09-2013, 22:02
Mert Bey firma ismi pm rica ediyorum..
Ürunlerinizi Antalya da bulabilirmiyiz ?

EREN34
05-09-2013, 22:04
Tavuk ile pek aram olmasada firma bilgisini bana pm atarmısınız? Arada sırada mangalda yiyorum onuda bari düzgün yiyeyim. Ne yediğimi bileyim

TurboM3
05-09-2013, 23:01
Gurme, mudurnunun bir markasi degilmi. Mert beyde mudurnu tavukculuk sahibi sanirim. Bazi arkadaslar pm ile firma ismi istemis, iyi firma pm ile istenmemeli.

+ 1. Gurme Mudurnu'nun markası.

Gurme Piliç lezzete önem verenler için ürettiğimiz bir piliç. Çıplak lezzet testlerinde sos kullanılmadan farklı olduğunu belirtiyor.

Gurme haricindeki piliçleri de gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

Tekrar ediyorum, sorgusuz sualsiz 365 gün tesisler ziyarete açık.

TurboM3
05-09-2013, 23:02
Benim en merak ettigim konu bukadar tavuga hangi baba yigit üflüyo

üflemek derken?

bkaraca
05-09-2013, 23:59
@TurboM3

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, yaklaşık 15 sene evvel Ürgüp'te Mudurnu Piliç vardı(restoran mantığıyla çalışan) ve neredeyse her hafta orda tavuk yerdik tadı hala damağımda lakin sonrasında kapandı ve Mudurnu iflas etti diye duymuştum. Sitenize girip bayilerinize baktım, acaba bayilerinize garanti verebiliyor musunuz(ürün kalitesi açısından, muhafaza sartları vs.). Cevabınıza göre temin edip denemek istiyorum.

wolrath
06-09-2013, 00:12
üflemek derken?

koyunları felan kestıkten sonra sısırıyorlar ya onu mu kastettı acaba :)

ümitech
06-09-2013, 00:25
koyunları felan kestıkten sonra sısırıyorlar ya onu mu kastettı acaba :)

bence kesim işinden bahsetti :)

Ae86
06-09-2013, 00:31
Ne yiyeceğimi şaşırdım.Fabrikasyon yani bisküvi, gofret, gazlı içecekler, cipsler vs gibi ürünleri artık yemiyorum. Ürünün içeriğini okuyorsunuz patates cipsi değil çöplük.Raf ömrü uzun olsun diye ilave bir sürü katkı maddesi çoğu paketlenmiş üründe bu yazdıklarım geçerli.Büyük marketlerden de uzak durmaya çalışsam da tavuk, et, balık gibi ürünleri almak için mecbur yine gidiyoruz.Tavuk yada et satın alacağım bu sefer hangi marka diye düşünmeye başlıyorum.Sonra paket içeriğini inceliyorum bu paranoyaklık bana epey zaman harcatıyor.Gıda konusunda gerçekten organik doğal beslenmek zor ve bütçe meselesi.Bende markaların açıkça yazılması taraftarıyım. İyi kötü bilinsin ona göre alalım çevremizi bilinçlendirelim.

wolrath
06-09-2013, 00:33
bence kesim işinden bahsetti :)

hmm helal babında mı? evet,haklısın.
dakıkada 200 defa dua edecek elemandan da bahsedıyor olabılır :):)

YUNUS
06-09-2013, 12:18
Yemlerin içine bir de kemik tozu vs kendi hamları falan katılıyor sanırım. Kuş hastalıklarına sebep olmuyor mu bu ?

bkaraca
06-09-2013, 12:37
Bence uflemekten kastı üreme ile alakali :)
Hangi babayiğit horoz demek istiyor.

_yekta_
06-09-2013, 17:01
helal kesim konusunda peki ne söyliyebilirsiniz ? çoğu doğru değil galiba ? kimisi elektirikten söz ediyor kimisi giyotinden başka şeylerden ?

cusse
06-09-2013, 18:03
helal kesim konusunda peki ne söyliyebilirsiniz ? çoğu doğru değil galiba ? kimisi elektirikten sö zediyor kimisi başka şeylerden ?

Benim kardeşim bu sektörde yani helal gıda sertifikası veren 1 kaç firmanın sahiplerinden bir tanesi öyle şeyler anlatıyor ki ne yiyeceğimi şaşırdım helal sertifikası alacak firmanın yumurta temizleyen fırçanın kılına kadar inceliyorlar aslında ıso'dan ve tse'den önce buna dikkat etmek gerekiyor,Yurtdışında bu işe çok önem veriliyor ki zaten müşterilerinin % 80'ni yabancı,helal sertifikası almış ve bu sektörde uzunca yıllardır var olanları tercih etmek en mantıklısı bence...:)

Bu arada konuyu açan arkadaş'a çok teşekkür ederim...:)

mkerim
06-09-2013, 19:35
Tavuğunda uygun olan kesim şekli var. Fabrikasyon üretim kesinlikle uygun olan yol fakat bazı küçük üreticiler işin kolayına kaçmak için değişik veya işi kolaylaştırıcı yola girdiklerinden biraz sakıncalı bir kesim tarzı oluyor. Kolay yolunsun diye sıcak sudan geçirip yolununca eti zarar görüyor. Tavuk eğer dondurulup çözüldükten sonra tekrar dondurulursa yenmesi durumunda tehlikeli. Ama etinden insana mikrop geçmesi oldukça zor. Tabi pişirilmesi durumunda.
Ayrıca o kadar tavuğu üflemeye gerek yok zaten kesilecekler. Aralarında horozda vardır onların zaten....
Bu helal kesim denince yaklaşık 400 koyunu sabah ezanında kesen kasap aklıma geldi. Gerisini siz düşünün... Bu tamamen üretici yada kesim yapanın insafına kalmış bir durum. Siz yediklerinizin tadı yerinde ise geri kalanlarında eksiksiz yapıldığını düşünün derim.

cookies
06-09-2013, 20:23
Merak ettiğim başka bir durum var benim.. Bu hayvanlar kendi bünyenizde mi yetişiyor yoksa dışarıda ki çiftliklerden mi tedarik ediliyor? Bolu'da çok fazla yetiştirici var köylerde onlardan da alım yapılıyor mu? Denetimleri nasıl oluyor acaba?

İbrahim Erdem
06-09-2013, 20:23
firma adını bir de ben pm alayım :)

GokhanRS
06-09-2013, 20:38
az önce bir kanat ızgara yemişim offfff :D misss misss..... hertürlü akar. markasına bile bakmam.

wolrath
06-09-2013, 20:42
az önce bir kanat ızgara yemişim offfff :D misss misss..... hertürlü akar. markasına bile bakmam.

aynen. dun kanatlandık bız de :D pırzola olmus 75tl. ucup gıtcez seneye kalmaz :hahaha:

mehmetRS
06-09-2013, 20:52
özel olarak merak ettiğim, şu kıkırdak ağzınıza geldiğinde onun elastiki yapısını hissettiğiniz zaman içi kalkamadan patır patır bunu yutan arkadaşlar, nasıl başarıyorsunuz? Yıllardır her tavuk yiyişim, bu tarz doku farklılıkları yüzünden hüsran ve kusmayla sonuclanmıştır.. Adamlar toplanıp ızgara parti yapıyor, ben kenarda köfte pişriyorum kendime :D

GokhanRS
06-09-2013, 20:54
özel olarak merak ettiğim, şu kıkırdak ağzınıza geldiğinde onun elastiki yapısını hissettiğiniz zaman içi kalkamadan patır patır bunu yutan arkadaşlar, nasıl başarıyorsunuz? Yıllardır her tavuk yiyişim, bu tarz doku farklılıkları yüzünden hüsran ve kusmayla sonuclanmıştır.. Adamlar toplanıp ızgara parti yapıyor, ben kenarda köfte pişriyorum kendime :D

ayy kıyamam. gel yamacıma ben sana arjantine köftepolos yapam nazik şey :D

mehmetRS
06-09-2013, 20:58
ayy kıyamam. gel yamacıma ben sana arjantine köftepolos yapam nazik şey :D

ayh ayh :D kıkırdaksız dimi :)

mkerim
06-09-2013, 21:00
Merak ettiğim başka bir durum var benim.. Bu hayvanlar kendi bünyenizde mi yetişiyor yoksa dışarıda ki çiftliklerden mi tedarik ediliyor? Bolu'da çok fazla yetiştirici var köylerde onlardan da alım yapılıyor mu? Denetimleri nasıl oluyor acaba?

Boludaki bütün tavuk ve benzer hayvanları toplasanız bile üretici firmadaki tavukların sayısını bulmaz herhalde:)

cookies
06-09-2013, 21:20
Boludaki bütün tavuk ve benzer hayvanları toplasanız bile üretici firmadaki tavukların sayısını bulmaz herhalde:)

Bilmiyorum üretim adedini.. Ama beypiliç-Erpiliç-Cppiliç-Mudurnu ve köytür fln da vardı zamanında irili ufaklı bir sürü firma var..

ghibli06
06-09-2013, 22:35
biri bana gerçekten şu 1,5-2-3 TL ye tavuk döner olayını anlatabilir mi peki?

TaGo
06-09-2013, 22:40
Ben yerim çok kaşımamak lazım kanka :)

mehmetRS
06-09-2013, 22:45

abi klasik bir laf var o durum için.. " martıdır o martı" :)

TurboM3
06-09-2013, 23:16
helal kesim konusunda peki ne söyliyebilirsiniz ? çoğu doğru değil galiba ? kimisi elektirikten söz ediyor kimisi giyotinden başka şeylerden ?

Helal kesim çok hassas bir konu.

Ticari kazanç sağlamak için dini ticarete alet etmek bana ters.

2009-2010 da Ortadoğu'ya ihracat yapabilmek için helal belgesi aldık.

İlerleyen yıllarda helal belgesi konusu cıvıdı.

Bu sene Mayıs ayında helal belgemizin iptalini için başvurdum.

Bana göre dünya üzerinde helal mi haram mı karar verecek hiçbir kurum yoktur, sadece mülkün sahibi Allah karar verebilir.

Bu konuda tek bir rehber var, KURAN-I KERİM, yani yüce Allah'ın ayetleri.

TurboM3
06-09-2013, 23:29

ALO DÖNER HATTI:

Bülentcim, baton döneri büfelere 6,40 TL den satıyoruz.

6,40 TL / Kg.
% 40 fire verir, ateş karşısında.

6,4 / % 0,6 = 10,66 TL bir kilo pişmiş dönerin piştikten sonraki maliyeti.

10,66 TL 1 kilosu pişmiş.

Ekmek arasında 80 gram döner var ise:

10,66 x 0,08 = 0,85 TL bu sadece tavuk dönerin maliyeti.

100 gram döner var ise maliyet 1,066 TL beher ekmek için.

ekmek, salatalık, tüp, işçilik, kira hariç.

asıl konu 3 tür döner var:

1- entegre tesislerin sattıkları döner var. Bizlerin ürettikleri.

2- merdiven altı tabir edilen, bir evin içinde üretilen dönerler var.

3- büfedeki şef en ucuz tavuk ne ise onu alıp, kendisi soslayıp çubuğa takıyor. Bizim gibi denetlenmediği için, ssk, vergi, dezenfeksiyon maliyetleri olmadığı için daha ucuza mal edebilir.

En temiz en modern dönerin 1 ekmek içi maliyeti, sadece tavuk eti maliyeti kabaca 0,85 TL- 1,000 TL

coastguard
06-09-2013, 23:30

Abi 2.5 - 3 tl tavuk döner kurtarır. Ama ankara vs istanbul buralarda bunu yapan kurtarabilen adama helal olsun denir . En basitinden örnek veriyorum Sakarya'da çiğ köfte aynı marka porsiyon 3 tl ise istanbulda 4.5-5 tl mal aynı malzeme aynı ama bulunduğu yer olayı değiştiriyor.

Ürünün fiyatından çok nerede satıldığı daha önemli.

Ama bulunduğum şehirde 4-5 liraya adam gidip ekmek arası tavuk yemez.

01ASU
06-09-2013, 23:33
yumurta hakkında ne öğrenmek isterseniz yardımcı olurum yumurta çiftliğim var bir çok ile toptan veya paketli gönderiyorum

doush
07-09-2013, 01:24
almanyada helal denilen etlerin neredeyse hepsi domuz içerikli çıktı kuzenim söyledi bir kaç ay önce.. domuz yemediğimden değil haberiniz olsun :D

Mutu
07-09-2013, 01:33
almanyada helal denilen etlerin neredeyse hepsi domuz içerikli çıktı kuzenim söyledi bir kaç ay önce.. domuz yemediğimden değil haberiniz olsun :D

Olsa da yesek. Ne güzel kırmızı et yiyorduk uyguna. :D

Tadından anlaşılıyor zaten. satılan et dönerlerin tadı çoooook farklı, hepsi de almanyadan geliyodu ispanyaya. :D

doush
07-09-2013, 02:06
Olsa da yesek. Ne güzel kırmızı et yiyorduk uyguna. :D

Tadından anlaşılıyor zaten. satılan et dönerlerin tadı çoooook farklı, hepsi de almanyadan geliyodu ispanyaya. :D

he ya hamburger eti alıyordum 12 li 2 euro ahahaha :D

hakan308
07-09-2013, 08:31
ALO DÖNER HATTI:

Bülentcim, baton döneri büfelere 6,40 TL den satıyoruz.

6,40 TL / Kg.
% 40 fire verir, ateş karşısında.

6,4 / % 0,6 = 10,66 TL bir kilo pişmiş dönerin piştikten sonraki maliyeti.

10,66 TL 1 kilosu pişmiş.

Ekmek arasında 80 gram döner var ise:

10,66 x 0,08 = 0,85 TL bu sadece tavuk dönerin maliyeti.

100 gram döner var ise maliyet 1,066 TL beher ekmek için.

ekmek, salatalık, tüp, işçilik, kira hariç.

asıl konu 3 tür döner var:

1- entegre tesislerin sattıkları döner var. Bizlerin ürettikleri.

2- merdiven altı tabir edilen, bir evin içinde üretilen dönerler var.

3- büfedeki şef en ucuz tavuk ne ise onu alıp, kendisi soslayıp çubuğa takıyor. Bizim gibi denetlenmediği için, ssk, vergi, dezenfeksiyon maliyetleri olmadığı için daha ucuza mal edebilir.

En temiz en modern dönerin 1 ekmek içi maliyeti, sadece tavuk eti maliyeti kabaca 0,85 TL- 1,000 TL

Yanlışınız var Mert Bey tezgahta pişerken %40 fireyi et döner verir tavukta fire çok daha azdır.Normalin bir tık üstünde satın alınan et ve tavukla yapılan dönerlerin maliyeti aklınıza ne geliyorsa ekledikten sonra et 8 tl tavuk 2 tl dir.

baymustang
07-09-2013, 08:44
tavuk dönerin maliyetinde %40 fire olmaz. maksimum kuruyağan kadar pişirmesi sebebiyle %20 olur.

ozgurluk
07-09-2013, 08:53
yani diyosunuz ki 2 tl ye döner normaldir he mi :D

şaka bir yana,

bir arkadaş da bu kadar tavuğu nerden buluyorsunuz diye sormuş, bu sektörle alakam yok ama araştırıyorum zaman zaman.

buzdolabından bozma kuluçka makinaları var , hatta ve hatta biraz araştırırsanız ve yekten elektronik bilginiz var ise bu makinayı kendiniz bile yapabilirsiniz.

ısparta / eğirdir de samimi arkadaşlarım. bir ay kadar bir süre araştırdılar ve yaptılar. cayır cayır kuluçkaya yumurta basıyorlar. tavuk, bıldırcın vs.

volume81
07-09-2013, 08:57
hakiki tavuk döner sırt'dan yani fleto dediğimiz kısımdan yapılır

tabi kimse bunu yapmadığı için but vs karışında fire oranı düşüyor

%100 fletodan yapılırsa %40 vermese bile %20'den fazla fire vereceği kesin :)

volume81
07-09-2013, 08:58
yani diyosunuz ki 2 tl ye döner normaldir he mi :D

şaka bir yana,

bir arkadaş da bu kadar tavuğu nerden buluyorsunuz diye sormuş, bu sektörle alakam yok ama araştırıyorum zaman zaman.

buzdolabından bozma kuluçka makinaları var , hatta ve hatta biraz araştırırsanız ve yekten elektronik bilginiz var ise bu makinayı kendiniz bile yapabilirsiniz.

ısparta / eğirdir de samimi arkadaşlarım. bir ay kadar bir süre araştırdılar ve yaptılar. cayır cayır kuluçkaya yumurta basıyorlar. tavuk, bıldırcın vs.

evde babamla yaptık bizimki çok daha küçük boyutlusu ama :)

kendisi kuluçkaya felan yatırıyor bahçe'de besliyor felan :)

baymustang
07-09-2013, 09:01
hakiki tavuk döner sırt'dan yani fleto dediğimiz kısımdan yapılır

tabi kimse bunu yapmadığı için but vs karışında fire oranı düşüyor

%100 fletodan yapılırsa %40 vermese bile %20'den fazla fire vereceği kesin :)

buttan olursa daha güzel olur ama pahalı olur maliyeti :)

TünayK
07-09-2013, 09:20
Mert Bey,

Yemde tavuk unu kullaniyor musunuz?

TurboM3
07-09-2013, 09:37
Yanlışınız var Mert Bey tezgahta pişerken %40 fireyi et döner verir tavukta fire çok daha azdır.Normalin bir tık üstünde satın alınan et ve tavukla yapılan dönerlerin maliyeti aklınıza ne geliyorsa ekledikten sonra et 8 tl tavuk 2 tl dir.

Kendi yanlışınızı düzeltmek için Mudurnu'ya gelip 2 saat üretimi izleyip doğru fire % kaç görebilirsiniz. Kapılarımız her gün açık.

SekoLive
07-09-2013, 09:38
ya bide merak ettiğim bi durum var :D

kanatcıhaydara gidenler vardır adamdaki kanatlar bildiğin dambıl calsmıs gibi büyük ve lezzetli

bunların kanat tavuk kanadı değilmi?

TaGo
07-09-2013, 09:43
Tamamden organik tavuk üretimi varmıdır. Açık alanda serbest dolaşım yapan tavukların toplanıp sontasında işlendiği tesisler. Bu işi yapsak para kazanırmıyız.

mody
07-09-2013, 09:44

kanatcıhaydara gidenler vardır adamdaki kanatlar bildiğin dambıl calsmıs gibi büyük ve lezzetli

olsada yesek haydarda yau :D

bu arada senin SRK57 duruyor mu, yanlış hatırlamıyosam 28inde sapanca taraflarında otobanda gordum :)

SekoLive
07-09-2013, 09:45
olsada yesek haydarda yau :D

bu arada senin SRK57 duruyor mu, yanlış hatırlamıyosam 28inde sapanca taraflarında otobanda gordum :)

abi ben sattım haziranda şuan bende değil araçda plakada :)

olsada yesek fikrine katılmamak elde değil :D

mkerim
07-09-2013, 10:00
Tamamden organik tavuk üretimi varmıdır. Açık alanda serbest dolaşım yapan tavukların toplanıp sontasında işlendiği tesisler. Bu işi yapsak para kazanırmıyız.

Ruh halin uygunsa yaparsın. Deneme amaçlı 20 tavuğu etrafa bir bırakın ve seyredin sonra binlercesini bırakırsınız. Birde unutulmaması gereken en önemli nokta TAVUK YEDİĞİNİ İNKAR EDER.

serkanOC
07-09-2013, 10:02
Valla yanlış anlaşılmasın ama 3 katı fiyatına köy tavuğu diye alıp çoluğumuz çocuğumuz bari arada bi hormonsuz bir şey yesin dediğimiz ürün bildiğiniz at' tan kırma hindi gibi.. et i çok sever çok ta tüketirim.. marketten aldığım tavuk 15dk sonra sofrada, köy tavuğu diye aldırdığım yarım saatte halen pişiyo ??

volume81
07-09-2013, 10:11
Valla yanlış anlaşılmasın ama 3 katı fiyatına köy tavuğu diye alıp çoluğumuz çocuğumuz bari arada bi hormonsuz bir şey yesin dediğimiz ürün bildiğiniz at' tan kırma hindi gibi.. et i çok sever çok ta tüketirim.. marketten aldığım tavuk 15dk sonra sofrada, köy tavuğu diye aldırdığım yarım saatte halen pişiyo ??

işte o köy tavuğu değil :) yumurtalık vakti geçmiş kart tavuk :) o yuzden et sert ve zor pişer :)

hakan308
07-09-2013, 10:31
Kendi yanlışınızı düzeltmek için Mudurnu'ya gelip 2 saat üretimi izleyip doğru fire % kaç görebilirsiniz. Kapılarımız her gün açık.

Dükkanı devretmeseydik keşke buyrun gelin döner dükkanımızda siz yanlışınızı görün derdim ama malesef. 3 sene bu işi yaptık az çok nedir ne değildir biliyorum.

_yekta_
07-09-2013, 10:39
Helal kesim çok hassas bir konu.

Ticari kazanç sağlamak için dini ticarete alet etmek bana ters.

2009-2010 da Ortadoğu'ya ihracat yapabilmek için helal belgesi aldık.

İlerleyen yıllarda helal belgesi konusu cıvıdı.

Bu sene Mayıs ayında helal belgemizin iptalini için başvurdum.

Bana göre dünya üzerinde helal mi haram mı karar verecek hiçbir kurum yoktur, sadece mülkün sahibi Allah karar verebilir.

Bu konuda tek bir rehber var, KURAN-I KERİM, yani yüce Allah'ın ayetleri.

Eğer müslümanız diyorsak dini alet etmemiz gerekmez mi ?? eger yanlış düşünüyorsam lütfen uyarınız

Helal olup olmadığını anlamak için vahiy inmesine yada öldükten sonra hesap gününe kadar beklemek gerekmez düşüncesindeyim , zaten okuduğumuz ve bilenlerin aktardığı kadarıyla belli kurallar var ki dini birçok kaynakta bahsedilmektedir , açıkça herkes tarafından anlaşılıp , kesin bir şekilde helal olunup olunmadığına dair kanıya varilabilir olması gerekmez mi ?

Bu kurallara kimi şirketler biz zaten temiz üretim yapıyoruz , biz zaten bilimsel olarak gerekeni yapıyoruz diyerekten angarya iş gözüyle bakmakta , bunları zaten duyuyoruz

Sorduğum sorunun amacı reklam için helal vs şeyler söylemek anlatmak değil zaten herşeyde hile olduğu açık bu konudada yalan dolan muhakkak olucak , benim sormak istediğim burdaki bu işi yapan kişilerin bildikleri , tecrübeleri , ve yaklaşımları nelerdir ? sektöründe içinde olaraktan duyduklarınız nelerdir ?

eğer yanlış birşey söyledim ise özür dilerim , bu konu üzerinde biraz hassas bir insanım

TünayK
07-09-2013, 11:01
Mert Bey,

Mr Mert, i would like to remind you about the question above. Could you please answer this easy question?

Yours sincerely.

Semii
07-09-2013, 11:05
iplenmemek boyle bisi iste...

Arapcadan devam et bide

GokhanRS
07-09-2013, 11:10
Mr Mert, i would like to remind you about the question above. Could you please answer this easy question?

Yours sincerely.

i love your eyes, çünkü onlar very nice, bi kerecik look at me ondan sonra don't forget me, kalbim tic tac for you, becaus I LOVE YOU.

hacı tavuk unu napıyor ki? belkide soru çok basit olduğu için cevaplamamıştır. yani gerekli bir soru mu? önemli birşey mi tavuk unu muhabbeti?

TünayK
07-09-2013, 11:50
iplenmemek boyle bisi iste...

Arapcadan devam et bide

السيد ميرت ، أود أن أذكر لكم عن السؤال أعلاه . فأرجو أن الإجابة على هذا السؤال سهلة؟

@gokhan

I lev ye too:) tavuk unu onemli bir konu. Mert bey im aciklamasini bekleyelim

mkerim
07-09-2013, 11:51
i love your eyes, çünkü onlar very nice, bi kerecik look at me ondan sonra don't forget me, kalbim tic tac for you, becaus I LOVE YOU.

hacı tavuk unu napıyor ki? belkide soru çok basit olduğu için cevaplamamıştır. yani gerekli bir soru mu? önemli birşey mi tavuk unu muhabbeti?

Tavuk unu sindirilmesi zor olduğundan sistemli üretim yapan yerlerde kullanılması üretim safhasını uzatabilir. Besleyicidir.
Ayrıca ne zararı var??????

TünayK
07-09-2013, 11:55
Tavuk unu sindirilmesi zor olduğundan sistemli üretim yapan yerlerde kullanılması üretim safhasını uzatabilir. Besleyicidir.
Ayrıca ne zararı var??????

Her tavuk bir gun amcasinin oglunu yiyecek:)

mkerim
07-09-2013, 11:58
Her tavuk bir gun amcasinin oglunu yiyecek:)

Köpek ve kediler zaten yiyorlar....

TurboM3
07-09-2013, 12:44
Dükkanı devretmeseydik keşke buyrun gelin döner dükkanımızda siz yanlışınızı görün derdim ama malesef. 3 sene bu işi yaptık az çok nedir ne değildir biliyorum.

Biz 58 senedir tavukçuyuz.

Buyrun tesisimize gelin, bizi de bilgilendirin, biz de daha düşük fire ile pişmiş döner üretelim.

Organik üreten var, para kazanır mıyız çok genel bir soru.
Canlı işi çok zordur, canlı ile uğraşmak çok çok zordur.

Lezzeti veren sos. Sosa yatırıp 2 gün bekletip pişiriyorlar.

Evde farklı sosları denerseniz farklı ve güzel lezzetler elde edersiniz.

Mert Bey,

Tavuk unu kullanıyoruz, tüm Türkiye'de kullanılıyor.

Eğer müslümanız diyorsak dini alet etmemiz gerekmez mi ?? eger yanlış düşünüyorsam lütfen uyarınız

Helal olup olmadığını anlamak için vahiy inmesine yada öldükten sonra hesap gününe kadar beklemek gerekmez düşüncesindeyim , zaten okuduğumuz ve bilenlerin aktardığı kadarıyla belli kurallar var ki dini birçok kaynakta bahsedilmektedir , açıkça herkes tarafından anlaşılıp , kesin bir şekilde helal olunup olunmadığına dair kanıya varilabilir olması gerekmez mi ?

Bu kurallara kimi şirketler biz zaten temiz üretim yapıyoruz , biz zaten bilimsel olarak gerekeni yapıyoruz diyerekten angarya iş gözüyle bakmakta , bunları zaten duyuyoruz

Sorduğum sorunun amacı reklam için helal vs şeyler söylemek anlatmak değil zaten herşeyde hile olduğu açık bu konudada yalan dolan muhakkak olucak , benim sormak istediğim burdaki bu işi yapan kişilerin bildikleri , tecrübeleri , ve yaklaşımları nelerdir ? sektöründe içinde olaraktan duyduklarınız nelerdir ?

eğer yanlış birşey söyledim ise özür dilerim , bu konu üzerinde biraz hassas bir insanım

Vahiy gelmesini beklemiyoruz, Ayetler zamanında indirilmiş ve bu ayetlere bakarak yol haritamızı çiziyoruz.

“Allah’ın âyetlerini tasdik ediyorsanız, kesilirken üzerine Allah’ın adı anılmış olan hayvanların etini yeyin!” (En’** Suresi, 6/118)

Her gün kesim başlamadan önce Bismillahi Allahu Ekber deyip düğmeye basarız.

Tavukların nefes borusu, yemek borusu, atar damar, toplar damar doğru şekilde kesilir.

Kesimden önce ölenler kesilmez. Ölü hayvan eti yenmez.

Kan tamamen boşaltılır. Zaten kanı boşalmamış piliç mor renk ile belli olur. Kanı iyi boşalmaz ise raf ömrü kısa olur.

Bu konuda Diyanet'ten fetva alabilirsiniz.

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Ehl-i kitabın [Yahudi ve Hıristiyanların] pişirdiklerini, kestiklerini yemek helaldir.) [Maide 5]
Yurt dışında et yemek haramdır diyenlere Kuran-ı Kerim'den Allah'ın emri.

Mutu
07-09-2013, 13:04
he ya hamburger eti alıyordum 12 li 2 euro ahahaha :D

Aynen. :D :icon_tup:

GökhanO
07-09-2013, 13:26
Cahilliğime verin Tavuk unu nedir ?

GokhanRS
07-09-2013, 13:49
Cahilliğime verin Tavuk unu nedir ?

valla bende merak ettim. az bakındım googledan.

böyle bişi var. çok bişi anlayamadım.

Tavuk unu doğal bağırsak, baş ve ayak oranı ile mezbahalardan alınan taze kanatlı tüketim maddeleri yan ürünlerinin homojen, sabit karışımından gelir. Ne tüy artıkları ne de kan bulunmamaktadır. Dikkatli kurutma ile üretilir.

cusse
07-09-2013, 13:57
Biz 58 senedir tavukçuyuz.

Vahiy gelmesini beklemiyoruz, Ayetler zamanında indirilmiş ve bu ayetlere bakarak yol haritamızı çiziyoruz.

“Allah’ın âyetlerini tasdik ediyorsanız, kesilirken üzerine Allah’ın adı anılmış olan hayvanların etini yeyin!” (En’am Suresi, 6/118)

Her gün kesim başlamadan önce Bismillahi Allahu Ekber deyip düğmeye basarız.

Tavukların nefes borusu, yemek borusu, atar damar, toplar damar doğru şekilde kesilir.

Kesimden önce ölenler kesilmez. Ölü hayvan eti yenmez.

Kan tamamen boşaltılır. Zaten kanı boşalmamış piliç mor renk ile belli olur. Kanı iyi boşalmaz ise raf ömrü kısa olur.

Bu konuda Diyanet'ten fetva alabilirsiniz.

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Ehl-i kitabın [Yahudi ve Hıristiyanların] pişirdiklerini, kestiklerini yemek helaldir.) [Maide 5]
Yurt dışında et yemek haramdır diyenlere Kuran-ı Kerim'den Allah'ın emri.

Bence doğru olanı ve en hijjen olanı yapıyorsunuz,Birde kardeşimden duyduğum sizin firmanızın sırf bu yüzden helal sertifikası iptal olmuş gerekçesini duyduğuma göre tavukları tek tek kesmenizi istemeleri imiş çok saçma bence....Sonuç itibari ile siz en hijjen olanını ve islama en uygun olanını yapmaktasınız kurban bayramındaki manzaraları her sene 1 kez kendi gözlerimizle görüyoruz ne derece hijjenli olup olmadıklarını....