PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar uzmanları yardım.

0M42
03-02-2013, 19:11
Arkadaşlar 1.2 ghz atom işlemcili ve 1 gb ramli bir bilgisayarım var herhangi bir upgrade şansım yok zaten cihazın çalışma hızı bana yetiyor ancak ne zamanki web tarayıcılar işin içine giriyor sinir krizlerim başlıyor işletim sistemi windows 7

Sanırım buna neden olan flash denilen zımbırtı.Bu flash denilen şeyi cihazdan silsem kaldırsam yokluğunu hissedermiyim ? Ne işe yarıyorki bu flash ? Ayrıca biraz araştırdım herkes html5 diye bir şey var onu öneriyor bilgisayarı çok daha az yoran kastıran bir şeymiş bilginiz varmı bu konuda ?

Ranthor
03-02-2013, 19:14
flash'ı silmene gerek yok, flash oynatmayı deaktive edebilirsin.
Evet flash yavaşlık yapabilir ama esas problemin hafızadan kaynaklanıyor. O kadar az hafıza ile dinamik içerik olan bir web sayfasında tıkanıp kalırsın.

0M42
03-02-2013, 19:24
Teşekkür ederim peki bu flash ın eksikliğini çekermiyim ?

Ayrıca usb den takılan bir cihaz varmış küçükte bir programı varmış bilgisayar bu cihazı harici ram olarak kullanıyormuş hatta bir yerde usb belleklerin bu şekilde kullanılabildiklerinden bahsedildiğini hatırlıyorum böyle bir şey biliyormusunuz ?

Ranthor
03-02-2013, 19:27
USB bellek zaten cok yavas, virtual memory'i ordan kullanmak ölüm olur.
Yerinizde olsam üzerindeki diski SSD ile değiştirirdim.
Ram yetmese dahi ( bu zamanlarda bilgisayar page-out yapar, yani harddiskten hafıza kullanmaya çalışır), normalde harddisklerde çok çok yavaşlığa yolaçan bu işlem, solid state disklerde (SSD) kabul edilebilir düzeylere geliyor.

mechanic
03-02-2013, 19:47
win xp yükleyin ram çok azmış..

depresif
03-02-2013, 20:30
atom işlemcili pclere zaten win7 ölüm gibi geliyor ve çok kasıyorlar. en iyi xp ye geçmek olur zaten ramde az.

bilalMW
03-02-2013, 20:33
netbookun var değil mi ? :)

win7 senin ömrünü yer. XP SP3'e geçebilirsin ya da Win8'e bak win8'i denemedim daha netbookta lakin 7'den daha az 200 mb kadar az ram harcıyor.. bunun haricinde SSD disk pcni tatmin edici şekilde hızlandırır ve daha uzun batarya ömrü sunar.

bende de aynı tür özelliklerde netbook var en başlarda hızlıydı 7 ile bile ama güncellemeler ala ala bi şişme yaşadı daha da ağırlaştı. Ama sana tavsiyem belki klişe gelebilir ama kelepir fiyatlı notebook kovala büyük tekbolojii marketlerinden.

cihan
03-02-2013, 20:58
bence temiz bir format atıp güncelleştirmeleri kapatın. zira BilalMW'nin dediği gibi güncelleştirmeler çok yavaşlatıyor. win7 için en az 1 gb ram önerilirken bir de bunlar büyük yük oluyor, netbooklar için.

0M42
03-02-2013, 21:50
Arkadaşlar çok teşekkür ederim cihaz Archos 9 windows tablet o yüzden xp kuramam kurarsam dokunmatik özelliğini kullanamam zaten cihazın marka modeli "Archos 9 Windows 7 Tablet" diye geçiyor satın alındığında içinde lisanlı win 7 kurulu oluyor.

Windows 8 i denedim çok ağır klasör gezintisi bile yavaş halbuki şu an cihazın çalışma performansından memnunum hatta kullandığım işletim sistemide yine windowsun kendi yazılımı sadece hafifleştirilmiş versiyonu Thin Pc diye geçiyor (home premium ile thin pc arasında bariz hız farkı var) linux kurmayı beceremedim bir türlü mecbur boğuşuyoruz başka bir cihaz alabilirim tabi ama hoşumada gidiyor kullanmakta istiyorum.

SSD iyi bir seçenek ama cihazıma uyumnlu bir ssd bulamadım ben zamanında araştırmıştım çok detaylı olmasada.Şimdi bu ssd konusunu tekrar araştırmaya başlıyorum.

Ayrıca şöyle bir durum var Archos 9 modeli 32 gb. ve 60 gb. olarak üretildi 60 gb. olanlar normal harddisk olarak 32 gb. lar ise ssd olarak üretildi ama malesef bendeki 60 gb. olanı :) ikinci ilan sitelerine bakındım belki arızalı bir cihaz olur parça satışı vs. yapar diye ama bir şey bulamadım.

Sonuç olarak ya bir ssd bulacağım yada kullanmak istiyorsam katlanacağım manası çıkıyor sanırım ?

hondafit
03-02-2013, 22:13
ram ekleyin?
anakartınız destekler muhtemelen 2 gb rami

0M42
03-02-2013, 22:19
Ram eklenmiyor açtım cihazı her şey anakarta on board elektroniksel işlem yapılması lazımki yükseltme yapılabilsin onuda kimse yapmaz uğraşmaz herhalde :)

Bu html5 denilen nedir peki bilen varmı ?

onursumer
03-02-2013, 22:22
Archos 9 lar zaten ssd değilmi ? kaç gb hdd gozukuyor

ozellikleri nedir tam cihazın ?

zaten atom işlemci 1 gb ram ile yapabiliceğin fazla birşey yok

xp kurarsan hızlanır evet ama klavye mause takıp kullanmaya başlarsın dokunmatik sıkıntı olabilir yazılım desteği bulamazsan

çok fazla birşey yapabiliceğini sanmıyorum :D

bu arada bence en duzgun windows8 ile çalışır gibi geliyor

0M42
03-02-2013, 22:44
Bende öyle sanıyordum ama inanki en berbat o çıktı :) dediğim gibi 32 lik ve 60 lık iki modeli var 32 gb olanlar ssd harddiske sahip 60 lıklar normal ne diye geçiyorlarsa artık bendeki cihaz da 60 gb.

onursumer
03-02-2013, 22:52
moralini bozmak istemem ama o cihazdan çok fazla bir performans alma şansın yok

atomun bile en vasat serisi var ustunde android kur bence uçak gibi çalışır :)

0M42
03-02-2013, 23:46
Olur kurarım tabi bana bu konuda yardımcı olurmusun ? :) Mesela androidin hangi sürümü nereden indiririm nasıl kurarım falan :)

0M42
04-02-2013, 01:52
Kolaymış şu anda kuruyorum.

Ayrıca html5 konusunu merak eden olursa ;

http://blog.tamindir.com/youtube-uzerinde-html5-destegini-etkinlestirmek_928/

0M42
04-02-2013, 13:46
Arkadaşlar androidi tablete kuramadım kurulumu aşağıdaki makalelere göre yapıyorum ;

Installation - Android-x86 - Porting Android to x86 (http://www.android-x86.org/documents/installhowto)

Install Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich On PC - Soul Dev Team (http://www.souldevteam.net/blog/2012/01/04/android-port-install-android-4-0-3-ice-cream-sandwich-on-pc/)

Ama kurmaya başladıktan sonra bitime yakın hata veriyor ;

http://c1302.hizliresim.com/16/4/jrm41.jpg

Usb bellekten kurmadan direk çalıştırabiliyorum ama kurulumda sorun yaşıyorum bölüm vs. oluşturmaya çalışmıyorum cihazda sadece android olacak şekilde kurmaya çalışıyorum ama sorun veriyor.Problem nedir sizce ?

aydogdu1453
04-02-2013, 16:06
Mesajda hdd'de yeterli disk alanı yok diyor.Format atmadan önce diski ext4-ext3-fat gibi biçimlere yeniden dönüştürmen gerekir.Android pc'me hiç yüklemedim ama temel mantık unix'le aynı.

Eğer multiboot yapacam diyorsan orası biraz karmaşık.Belirli başlangıç komutları var ki sana ubuntu ya da pardus kullanmanı öneririm.

Unix dağıtımlarında windows için yazılmış yazılımlarda sıkıntı var.Bunu da göz önüne al.Ama aynı işlevi yapan yazılımlarda mevcut.

Unix candır.