PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fiberglass - polyester yapımı?

mehmetRS
03-02-2013, 21:25
Merhaba arkadaşlar,

daha önce evde denediğimde ufak çaplı çatapatlı bir yanma reaksiyonuna neden olduğum şu fiberglass işini muhakkak anlayan birilerinin çıkacağı techturkey'e sormak istiyorum :)

Şimdi şu beyaz kırçıllı malzemeden elimde var okey, bir renksiz sıvı var, birde pembeye çalan bir sıvı..birde yine şeffaf ama daha koyu kıvamda bir sıvı ki sanırım bu resin oluyor..

Ben bu işi yapmaya calısırken aldığım herif, bana bir karışım sırası tarif etti fakat ona uydugumda ufak çatırdamalarla karıştırdığım tüm malzeme küle döndü resmen, garip bir koku yayarak ve ısınarak, resmen alevsiz şekilde yanmaya başladı, kaldırdım attım camdan aşağı..

Özetleyecek olursak, bu 3 malzemenin "ki siz bu işlerden anlayanlar bu malzemelerin adını zaten biliyorsunuzdur" karışımı nasıl olmalı? neye dikkat edilmeli? azar azarmı yapılmalı, birisi Allah aşkına şu sanayide dükkan dükkan gezip cevap alamadığım soruyu cevaplasın..lütfen

Şimdiden Teşekkür ederim

halilkarakas
03-02-2013, 21:30
ilk önce şeffaf sıvı sonra çok az ölçekte pembe sıvı ...isimlerini bilmiyorum + ölçeğini :D

fazla beklemeden sürmen lazım yoksa donar.

mehmetRS
03-02-2013, 21:33
ilk önce şeffaf sıvı sonra çok az ölçekte pembe sıvı ...isimlerini bilmiyorum + ölçeğini :D

fazla beklemeden sürmen lazım yoksa donar.

birde bu ikisinden baska şeffaf az miktarda bir sıvı daha var..pembeyle yalnız başına asla karıştırma dedikleri..

Skyhawk34
03-02-2013, 21:36
şeffaf zaten çok az dokulcek değerleri onemli yakınsak bende yaparım yardımcı olurum ücret falan istemiyorum yeterki işiniz görülsün yakınsak sorun yok :)

detaylarıda pm attım

halilkarakas
03-02-2013, 21:37
birde bu ikisinden baska şeffaf az miktarda bir sıvı daha var..pembeyle yalnız başına asla karıştırma dedikleri..

o iki şeffafı karıştırıcan en son pembeden az koyucaksın abicim :D

Skyhawk34
03-02-2013, 21:40
o iki şeffafı karıştırıcan en son pembeden az koyucaksın abicim :D

pembe zaten polyesterin kendisi değilmi onun yanında su gibi birde serteleştirici veriolar 1 kapak

daha 1 hafta once yaptım fiber işide unutmam kolay kolay :D

mehmetRS
03-02-2013, 21:41
şeffaf zaten çok az dokulcek değerleri onemli yakınsak bende yaparım yardımcı olurum ücret falan istemiyorum yeterki işiniz görülsün yakınsak sorun yok :)

detaylarıda pm attım

pm aldım, sabah arayacağım :)

mehmetRS
03-02-2013, 21:45
pembe zaten polyesterin kendisi değilmi onun yanında su gibi birde serteleştirici veriolar 1 kapak

daha 1 hafta once yaptım fiber işide unutmam kolay kolay :D

aynen cok azcık bir şeffaf var, su kıvamında..pembeyle asıl yogun olan seffafı karıştırmarmadan bunların şişelerini bileyaklastırma yan yana demiştiherif.. sanki atom bombası sporgazetesi..

Skyhawk34
03-02-2013, 21:45
pm aldım, sabah arayacağım :)

tamammdır yarın gorusuruz :)

alfonso4474
03-02-2013, 22:37
polyesterı balını kullncagın kadar dök pembeyı 1.2 çay kaşığı dök şeffaf olanı çok değil damla olarak dök nerde yapıcan bilmiyom ama ben 3.5 damla yapıyom ilk başta sonra elyafı yediryom sonra şeffafı fazla katıp bitiryom yeşil hale geliyo karışım çok çabuk sürüp hemen donup kalıyo sonra ,siz şeffaf olanı çok koymuşunuz ondan duman ve kararma yanma oluyo hemen :)daha önce palioya kapılara ve arka pandizot ,bagaj kapama ,caddye arka kısma pandizot yaptım sıkıntı çekmedim

mehmetRS
03-02-2013, 22:48
polyesterı balını kullncagın kadar dök pembeyı 1.2 çay kaşığı dök şeffaf olanı çok değil damla olarak dök nerde yapıcan bilmiyom ama ben 3.5 damla yapıyom ilk başta sonra elyafı yediryom sonra şeffafı fazla katıp bitiryom yeşil hale geliyo karışım çok çabuk sürüp hemen donup kalıyo sonra ,siz şeffaf olanı çok koymuşunuz ondan duman ve kararma yanma oluyo hemen :)daha önce palioya kapılara ve arka pandizot ,bagaj kapama ,caddye arka kısma pandizot yaptım sıkıntı çekmedim

heh.. cok tesekkurler valla, aradıgım cevap bu sanırım.. o cok az miktarda olan su kıvamındaki suyu fazla koydum ben sanırım.. ondan sonra çarşı pazar karıştı zaten :)

alfonso4474
03-02-2013, 22:54
evet onu az koycan dırek donar lastık gıbı yumuşak bişi olur

mehmetRS
03-02-2013, 22:56
anlasıldı,gelsin parcalar şimdi o ye :)

onurc
03-02-2013, 23:00
heh.. cok tesekkurler valla, aradıgım cevap bu sanırım.. o cok az miktarda olan su kıvamındaki suyu fazla koydum ben sanırım.. ondan sonra çarşı pazar karıştı zaten :)
:D:D:D:D:D:D Kolay gelsin abicim.

mehmetRS
03-02-2013, 23:03
:D:D:D:D:D:D Kolay gelsin abicim.

eyvallah kardeşim :)

dj_batukaan
03-02-2013, 23:06
:) bu arada yapmaya çalıştığınız nedir..

mehmetRS
03-02-2013, 23:16
:) bu arada yapmaya çalıştığınız nedir..

ön konsolda, göstergenin ve klima v.s düğmelerinin etrafını saran çerçeve var.. yıllara yenik düşmüş.. çatlaklar v.s.. onu yeniden yapmayı düşünüyorum.. yüksek ihtimal başarısızolacağım ilk seferde ama.. vakit bol:)

white light
03-02-2013, 23:19
hocam oncelıkle kolay gelsın aldıgın yer dogru soylemıs o ıkı maddeyı yanı penpe olan KOBALT ve seffaf olan MAC ıkısı aynı anda karıstırıldıgı taktırde bırden alev alır ve sondurmen zor olur yanında yangın sondurucu yoksa eger yardım ıstersen her konuda yardımcı olmaya calısırım polyester uzerıne ısım karısımıda su sekılde acıklıyım polyesterın ıcıne 2 3 damla kobalt damlatıp cok ıyı karıstırmanız lazım ve karıstırdıktan sonra havanın sıcaklıgına baglı olarak mac koyarsınız macı fazla koymanız halınde cok cabuk kurur fakat saglam olmaz catlamalr ve kırılmalar olur bu havalarda en fazla 5 ile 10 damla arası mac koyarsanız ıyı olur donma uzun olur ama saglamlık konusunda basarılı olur eger aklınıza takılan bır sey olursa seve seve cevaplarım

mehmetRS
03-02-2013, 23:23
hocam oncelıkle kolay gelsın aldıgın yer dogru soylemıs o ıkı maddeyı yanı penpe olan KOBALT ve seffaf olan MAC ıkısı aynı anda karıstırıldıgı taktırde bırden alev alır ve sondurmen zor olur yanında yangın sondurucu yoksa eger yardım ıstersen her konuda yardımcı olmaya calısırım polyester uzerıne ısım karısımıda su sekılde acıklıyım polyesterın ıcıne 2 3 damla kobalt damlatıp cok ıyı karıstırmanız lazım ve karıstırdıktan sonra havanın sıcaklıgına baglı olarak mac koyarsınız macı fazla koymanız halınde cok cabuk kurur fakat saglam olmaz catlamalr ve kırılmalar olur bu havalarda en fazla 5 ile 10 damla arası mac koyarsanız ıyı olur donma uzun olur ama saglamlık konusunda basarılı olur eger aklınıza takılan bır sey olursa seve seve cevaplarım

şu mac denen illeti işe hiç karıştırmazsak? donmazmı hiç? yoksa birkaçgünde donarmı acaba?

white light
03-02-2013, 23:33
donması cok zorlasır mecburen karıstıracaksın anadolu yakasındaysan yardımcı olurum

murat_ileri
04-02-2013, 04:02
şu mac denen illeti işe hiç karıştırmazsak? donmazmı hiç? yoksa birkaçgünde donarmı acaba?

karışımda kullanılan mavi yada pembe olan kobalt saydam olansa mac'dir. kobalt ve mac karıştıgı anda reaksiyona girer ve karışım miktarı fazlaysa parlama yapar dikkat et. karışımı ayarlarken hava soguklugu ve kullanacağın malzemeye göre ayarlaman gerekli elastik olmasını istiyorsan farklı sert olmasını istiyorsan farklı dojazı var. mac fazla olursa süremeden dondurma ihtimalin, çok az olursada donmama durumu var. bunları göz önünde bulundurup karışımı hazırla.

** yanında bir kova su bulundur, karışımın sen dozunu mutlaka kaçırırsın yanmaya başladıgında suyun içine at yangın çıkmasın :D

saqwert
04-02-2013, 07:59
koyu kıvamda olan polyester şeffaf olan sitren pembe gibi olanda sertleştirici :) önce polyesteri koyun daha sonra koyduğunuz polyesterin %20 si kadar sitren ve %5 i kadar da sertleştirici koyun.ben böyle yapıyorum sıkıntı yaşamıyorum.

saqwert
04-02-2013, 08:00
sertleştiriciyi çok koyarsanız malzeme kaskatı kesilir bunuda ekleyeyim :)

mehmetRS
04-02-2013, 09:08
parmağımla bastırdıgımda içeri çökmeyecek fakat, uzun bir parca olacağı içinde söküp takarken azcık esneme payı olacak bir kıvam istiyorum acıkcası.. %20 ye %5 bunu sağlarmı?

Ayrıca murat abi, ne demek kesin patlarırım yahu sakarmıyım ben arkadaş :D :D :D

saqwert
04-02-2013, 09:52
cam elyafı fazla kullanmayın o halde ne kadar cam elyaf olursa esneme o kadar azalır..cam elyafa polyesteri iyi yedirip hava bırakmadığınız takdirde sorun olmayacaktır diye düşünüyorum..