PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü problemi

Dentech
06-02-2013, 21:55
arkadaşlar,2010model 47000km de polo aracım var hergün toplam 1km falan kullanıyorum,evden fakülteye...2gün çalıştırmadığım zaman kışın low battery uyarısı verdi ve bugün marş basmadı,daha önceleri 5gün durduğu da oluyordu ama kış geldiğinden beri ve ben km yapmamaya başladığımdan beri durum bu,acaba şarj mı olmuyor bu mesafede,normal midir?aküyü değiştirme vaktim geldi mi yoksa?

tdipower
06-02-2013, 21:56
1km şarj için çok kısa bir mesafe. her seferinde marş bastığınızı düşünürsek bence sorun yol yapmamanızdan kaynaklanıyor

Dentech
06-02-2013, 21:59
şarj edip devam mı yani..?

dark
06-02-2013, 22:01
Biraz aracı çıkartıp dolanın 40 50 km yapın. Toparlama ihtimali yüksek toparlamaz ise bir akü alma yolu görünmüş size.

tdipower
06-02-2013, 22:01
yarım saat kadar dolaşırsanız akü kendine gelecektir halen sağlam ise :)

Dentech
06-02-2013, 22:06
önce şarj edip çalıştırayım o zaman..ama toparlamadığını nasıl anlayabilirim,yine rutinde 1km kullanınca sonuç aynı olacak sanki..?

KGüneyli
06-02-2013, 22:09
aku sağlamda olsa yarım saatte kendine gelmez, imkanın sarj et aksam tak sabah cıkartırsın. Sonra devam.

Eğer yine aynı sıkıntıyı yaşarsan yeni akü alırsın

Dentech
06-02-2013, 22:11
yanlış anlaşıldı sanırım şarj işini kabloyla arkadaşın arabasından yapıcam,ama sorun rutin de yine fazla km yapmadığım için aynı sorunla mı karşılaşacağım?

onursumer
06-02-2013, 22:14
bence aku için bi olcum yaptırın

benim en son akum bitmiyordu ama değerleri çok düştuğu için aracı zor çalıştırıyordu veya çalıştırmıyordu

bu sırada tum farlar teyp falan kusursuz çalışıyordu

Dentech
06-02-2013, 22:18

benim en son akum bitmiyordu ama değerleri çok düştuğu için aracı zor çalıştırıyordu veya çalıştırmıyordu

aynen,farlar,teyp,iç aydınlatmalarda sıkıntı yok aracı çalıştırmıyor

kadirsa
06-02-2013, 22:24

Öncelikle kesinlikle akünüzü ve aracınızın şarj değerini kontrol ettirin. Zaten bu esnada aracınızda kaçak olup olmadığı da ortaya çıkacaktır. Ona göre bir yol izlersiniz.

Ama öncelikle kesinlikle aküyü ve aracın şarj etme durumunu kontrol ettirin.

Mr.K
06-02-2013, 22:28
yanlış anlama ama 1km için kullanmanın ne manası var ki ? 1km denilen mesafe gözden ırak bile değil yahu..

Dentech
06-02-2013, 22:28
bu işlemi herhangi bir elektrikçi de yaptırabilirim sanırım,şarj dinamosu vs oldğunu düşünmüyorum çünkü hergün kullanırsam tık diye çalışıyor uyarısız sekmeden..ama 2gün bekleyince zor oldu,bugün de çalışmadı..

Dentech
06-02-2013, 22:32
o günün nasıl olacağı acil bir yere gidip gitmeyeceğim belli olmadığı için arabanın her an yanımda olması gerekiyor malesef,yanlış anlayacak bir şey yok yani..

Osman Bahadır
06-02-2013, 23:05
1 km'ye hiçbir akü dayanmaz. Yeni akü de alsan sonu farklı olmaz. Çünkü aküden marş anında çektiğin akımı bile geri vermiyorsun aküye... Üstelik soğuk havada akünün şarj hızı da, verimi de düşüyorken...

Arkadaşının arabasından kabloyla nasıl şarj edeceksin onu da anlamadım. Şarjdan kastın takviye midir?

Dentech
06-02-2013, 23:07
1 km'ye hiçbir akü dayanmaz. Yeni akü de alsan sonu farklı olmaz. Çünkü aküden marş anında çektiğin akımı bile geri vermiyorsun aküye... Üstelik soğuk havada akünün şarj hızı da, verimi de düşüyorken...

Arkadaşının arabasından kabloyla nasıl şarj edeceksin onu da anlamadım. Şarjdan kastın takviye midir?

takviye kablosuyla bağlayıp arabayı çalıştırcam en azından...çözüm gezmek yani,problem aküde değil bende :)