PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Küçük motorlu dizel araçlarda blow off

zpy26
07-02-2013, 16:07
umarım konu açılmamıştır çünkü bulamadım... 1.4 hdi aracım var blow off takmayı düşünüyorum herkes farklı birşey söylüyor kimisi turbonun ömrünü yer kimisi devreye girme süresini uzatır net bir bilgi alamadım sizce taktırmalımıyım getirisi götürüsü nelerdir ?

serqan23
07-02-2013, 16:09
eski aracımda 1,6 tdci fiestaya takmıstım herhangı bır sorunla karsılasmamıstım.

aslan
07-02-2013, 16:11
Takacak ustaya göre değişir ayarı iyi yapmazsa devirden düşünür cuff ladıgı zaman biraz düşüş yaşarsın sonra kendine gelir

B.Koçer
07-02-2013, 18:13
Ustaya bağlı kimi iyi montaj yapar birsey olmaz ama aracın zaten hacımı düşük pek bi verim alamazsın kaçırırsa basınç kaçırır uzun vadede turbon yaglanir falan filan

Osman Bahadır
07-02-2013, 23:05
Arabanın dizel veya benzinli olmasına bağlı. Benzinliyse bov'un da amacına uygun şekilde her türlü faydasından, nimetinden istifade edersin. Dizelse bir şekilde ses alır, karşılığında basınç verirsin. Uygulamadan kaynaklanabilecek riskler de cabası.

Çok yazıldı çizildi dizele blow off. Küçüğü büyüğü yok. Dizele bov lüzumsuz.

dieseland
08-02-2013, 11:59
1.4 tdci fiestamda kullanıyorum orj hks. blow offta montaj çok önemli. bukonuda güvendiğin bir ustaya taktırırsan bir sıkıntı yaşamazsın. sadece egsozdan attıgın dumanı blow off yag basıncı olarak atıyor buda motorunu biraz kirletebilir tek sorun bu sadece

TANIL TIMORCI
08-02-2013, 12:35
Daha yenı 1.3 multıjet aracıma taktırdım Mehmet Gazihan işlem yaptı çok memnunum hıc bır sıkıntı yasamıyorum

enesTI2
26-02-2013, 00:54
2 yıldır bendede mevcut TeamArt da takıldı sıkıntı yok

serhat306
26-02-2013, 01:11
1.4 206hdi de kullandim iki yil hks marka ne yarari var ne zarari cuflamaktan baska hic bir ise yaramiyor gaz pedalinin altina ters switch taktim acip kapatmak icin okadar birde 406 serenoid takmistim kendim yapmistim montajini...

berkay_aydin
26-02-2013, 01:15
1.4 206hdi de kullandim iki yil hks marka ne yarari var ne zarari cuflamaktan baska hic bir ise yaramiyor gaz pedalinin altina ters switch taktim acip kapatmak icin okadar birde 406 serenoid takmistim kendim yapmistim montajini...

Abi bu şekilde gaza basılmadığında sürekli selenoid açık kalmaz mı ? atıyorum yokuştan viteste inerken bov açık kalır gaza basınca kapanır ?

ANIL ERCAN
26-02-2013, 09:42
Ah ah 2 senemi Yedi bu blow off Sırf Yag atar ve cekişten düsürür diye Erteledikce ertelemiştim.. :)

1 Sene önce İstanbul garaj TeamART'taki İsmail Abi taktı benim arabayada HKS Blow off, çuffladıktan sonra herhangi bi Çekişten Düşme yasamıyorum, Yada yasıyorum Tork ve beygir yüksek oldugundan Hissetmiyorum. Hele chip yaptırdıktan sonra Acayip cufflamaya basladı yakında Diyaframını patlatırım gibime geliyor :) Acıp kapamalı Yaptırdım bende Yani istedigim zaman Acıyorum İstedigim Zaman kapatıp pasif hale getiriyorum.

İlk 1 2 ay Gece gündüz cafur cufur geziyordum Sonra sıkıldım Simdi kapalı konumda Çok nadir acıyorum :) Dizel'lere gerçekten herhangi bi faydası yok. Sadece Ses Cıkardıgı ses'te Benzinli turbolulardan Daha fazla nedenide Benzinli turbolularda Fazla basıncı atıyor, Dizellerde Komple bütün basıncı atıyor :D

Mantık Olarak arabanın cekişten düşmesi lazım cünkü Turbo hortumu/borusu'nun içindeki tüm basıncı bırakıyor ve turbo tekrar basınc basmaya baslıyor buda kısa süreli gecikmeye sebep veriyor yani Mantık olarak böyle olması lazım lakin Ben hissetmiyorum düştügünü Yani yokuslarda Bile Düşermi düşmezmi cekişten diye Melodi yaparak cıktıgımı hatırlıyorum :)

Montajına 200 Lira vermiştim, Simdi bakıyorumda gereksiz yere vermişim 200 lira Sesten baska bir Artısı yok Ve Dizel'e takıldıgı gerçekten Çok belli oluyor :) Zaten dizel arabaların Fındık kadar turbosu var bastıgı basınc belli Arabayı kaldırmaya zor yetiyor o basınc hele 1.4 70 75 beygirlik araba için Çok gereksiz..

Son Olarak Ara Sıra Blowun ucunda Ufak minik yağ lekeleri görüyordum, Sıkıntı etmiyordum Normalmiş cünkü Dizelde Yag atması, Lakin Chip yaptırdıktan Sonra Blowun Etrafında Sürekli Yag goruyordum Kapalı Oldugu Halde, Gittim teamart'a İsmail abi baktı Chipten sonra turbonun bastıgı fazla basınc Blowun Baglantı sekmanını Attırmıs Blow Yag ve Basınc kacırıyordu Bende diyorum Neden bu araba Chipten sonra alt devirleri dahada öldü. Söktük blowu güzelce Tekrar Sekmanını taktık Simdi taş gibi Gram yag lekesi Yok cufffladıktan Sonra :) ve Araba kendine Geldi Alt devirler bi canlandıki Sorma :) Bu seferde Turbo hortumu fazla basınctan Yerinden cıkıyordu tek Kelepce Tutmaya yetmiyordu Aldım 2 liraya nalburdan Kelepce Onuda taktım simdi taş gibin :) Sıkıntım yok :)