PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yarışçı lisansına sahip olmak ve yarış aracı yapmak???

brkkksln
09-02-2013, 21:16
selam arkadaşlar.

ufak ufak aracımızı tamamlarken boşluktan aklıma takıldı tecrübeli arkadaşlara danışayım dedim.

aracı sadece drag amaçlı kullanacağız diğer zamanlardada trafikte seyir halinde bulanacak tabiki takribi haftanın 1 ya da 2 günü. lakin gerekse bazı polislerin kafalarına göre yaptığı (db ölçer özelliğine sahip kulaklarıyle dinlediklerinde gürültülü bu çektim parka muhabbeti) denetimlerden sıkıldım bunaldım.

birde her muaynede koltukları sök diğerlerini tak egzozu sök ıvır zıvır uğraşmakta yorucu ve lüzumsuz bana göre.

şimdi aracın yarış aracı olarak geçmesi için yarışçı lisansımı almam gerekiyor yoksa araçta belli özellkilerin kesinlikle bulunmasıda gerekiyormu?

lisans için tosfedin hazırladığı bir form ile yola çıkıp biraz ordan biraz burdan yatırılan parala vs sanırım tamamlanıyor ve seneleik aidatlar ödeniyor. sitesini kurcaladım biraz ama meblaları göremedim.

tırmanma vs. gibi kollarda niyetli ve heveslide değilim arabamada acırım o parkurlarda.amaç sadece drag.

bu konular hakkında bilgi verebilecek olanlar vardır sanırım aramızda.

GokhanRS
09-02-2013, 21:21
yarış araçları trafiğe çıkamaz. orjinalinin dışına çıktığın anda proje çizdirip onaylatman sonra o şekilde muane sokman lazımki o yüksek egzoz sesiyle de o proje onaylanmaz araç trafiğe çıkamaz.

yani ya cezalara katlanıcan. yada yarış zamanları haricinde egzozun sessiz olacak. mesela cat out yada varex tarzı egzoz sistemi ile.

onun dışında koltuklar sökük rollbarlı sağı solu şişirilmiş araçlar yarış alanına çekici ile gider. her ne olursa olsun. bırak yarışçı lisansını astronot diploman olsa gene bağlanırsın o tür araçla.

brkkksln
09-02-2013, 21:24
yarış araçları trafiğe çıkamaz. orjinalinin dışına çıktığın anda proje çizdirip onaylatman sonra o şekilde muane sokman lazımki o yüksek egzoz sesiyle de o proje onaylanmaz araç trafiğe çıkamaz.

yani ya cezalara katlanıcan. yada yarış zamanları haricinde egzozun sessiz olacak. mesela cat out yada varex tarzı egzoz sistemi ile.

onun dışında koltuklar sökük rollbarlı sağı solu şişirilmiş araçlar yarış alanına çekici ile gider. her ne olursa olsun. bırak yarışçı lisansını astronot diploman olsa gene bağlanırsın o tür araçla.

yarış araçlarının trafikte dolaşımı serbest dostum. muaynedende bakanlığın belirlediği plaka aralığında olduğu için belirli şartlar göz ardı edilerek geçiyor.

roll cage koymuyorum. astronot diplomam olsa keşkede uzay mekikleriyle yarışsak...

Chn53
09-02-2013, 21:24
gökhan abi hadi egzozu anladık ama rollbarlı araba niye trafiğe çıkamıyor ? ne zararı var trafiğe çıkmasında ?

GÖKTÜRK
09-02-2013, 21:27
abi arabayı sadece yarışlarda kullanacaksan trafikden çektirsene ? tam emin değilim ama trafikden çektirirsen araca vergi falanda vermezsin sanırım

Chn53
09-02-2013, 21:29
abi arabayı sadece yarışlarda kullanacaksan trafikden çektirsene ? tam emin değilim ama trafikden çektirirsen araca vergi falanda vermezsin sanırım

konuyu oku haftanın 1-2 günü trafikte kullanılcak yazıyor .

brkkksln
09-02-2013, 21:30

aracı sadece pistte koşturmaya yapmadıkki dostum :)

gökhan abi hadi egzozu anladık ama rollbarlı araba niye trafiğe çıkamıyor ? ne zararı var trafiğe çıkmasında ?

bildiğim kadarıyla cage kullanımında kaskta zorunlu ekipman oluyor. kaza anında içerde o borularla akraba olmak pek iyi sonuçlar doğurmaz.yanlışım varsa düzeltin.

GÖKTÜRK
09-02-2013, 21:30
konuyu oku haftanın 1-2 günü trafikte kullanılcak yazıyor .

kendimden 13 yaş büyük birine ne saygısız bişey söylemişim ? bence sorun senin gözlerinde abi.

GÖKTÜRK
09-02-2013, 21:31
aracı sadece pistte koşturmaya yapmadıkki dostum :)

abi 1-2 gün boyunca gittiğin yerlerde trafik çok olmuyosa rahat olursun diye düşünmüştüm

brkkksln
09-02-2013, 21:34
gözden kaçmış olabilir okurken.daha sakin olmakta stabil cevaplar yazmakta fayda görüyorum konuya.

her türlü yere giriyoruz arabayla.eşimle birlikteyken hele ciddi problem oluyor bazı polis combolar pampalar :)

GokhanRS
09-02-2013, 21:40
yarış araçlarının trafikte dolaşımı serbest dostum. muaynedende bakanlığın belirlediği plaka aralığında olduğu için belirli şartlar göz ardı edilerek geçiyor.

roll cage koymuyorum. astronot diplomam olsa keşkede uzay mekikleriyle yarışsak...

şimdi yarış aracından kastım belli bi bir modifiyeye uğramış araçlar. mesela performans egzozu yarış aracıdır serbestdir diye bir olay yok. yani rahatsızlık verici düzeydeyse trafiğe o egzozla çıkmak malesef yasak.

yani benle alakalı bir durum değil. kanunu baştan aşağı okudum. en iyi muamelecilerden tut bakanlıklara kadar. mühendisler odası şöförler odası nerelere danıştıysam bir yolu yok gürültülü egzozu ruhsata işletmenin yada ekstra birşeyler ödeyerek trafikte rahat gezebilmenin.

çıkar yasal olmayan şekilde gezersin polis denk geldiğinde kitler. denk gelmez çok gezersin v.s

ama kanuni değil işte. yarış aracından kastımın ne olduğunu aslında anladığını düşünüyorum.

_agr_
09-02-2013, 21:43
hem sesli olsun hem dikkat çeksin ama kimse tadımı kaçırmasın diyosun ? hııımmm türkiyede hemde trafik de o biraz zor işte :)

Kahn23
09-02-2013, 21:43
En.basit yaris araclari grup N oldugu halde onlar cikamiyor kaldi ki digerleri ciksin. Sen hic yolda roll-bar'li yaris egzos sistemine vs. sahip.arac gordun mu?

b.ustaoglu
09-02-2013, 21:44
yarış aracı ile gezemezsin... bizim izmitte duymuşsunuzdur kaç tane ralli arabasını pazar sabah gürültü yapıyo diye şikayet ettiler bağlıyolardı az kalsın çarşı içinden geçerken :)

GokhanRS
09-02-2013, 21:48
yarış aracı ile gezemezsin... bizim izmitte duymuşsunuzdur kaç tane ralli arabasını pazar sabah gürültü yapıyo diye şikayet ettiler bağlıyolardı az kalsın çarşı içinden geçerken :)

az kalsın değil bağlananına şahit olduk bu ülkede. ve tamamen kanuna uygun bağladılar. yasak yani gürültü çıkarıp insanları rahatsız etmek. yani bizim özgürlüğümüz başkasının özgürlüğüne zarar vereceği çizgide biter. bende çok seviyorum modifiyeli araçla gezmeyi ama polis çevirdimi gıkımı çıkarmıyorum. yaz abi hak ettik diyorum.

Chn53
09-02-2013, 21:52
abi son çare warex :)

K0213
09-02-2013, 21:55
artık yarış araçlarına muayne yapılabilecek diye duydum ama tabi ki eksoz olayında trafiğe uyarlı bazı düzeltmeler istenecektir diye düşünüyorum.

detaylarını öğrenince konuyu akfit görürsem bilgilendiririm :)

mechanic
09-02-2013, 21:55
aracın tip onay belgesi diye birşey var, orjinal bir aracın dikiz aynasını bile değiştirmek cezaya tabidir ve orjinale dönmesi gereklidir.
projesiz (şartları bellidir) olduğu anlaşılırsa bağlanır.
aracında yüksek ses çıkarırsa ceza yersin.
kısacası arabanın orjinalini değiştiremezsin, kanunlarla korunur.
bahsettiğim herşey trafikte yani yollarda geçerlidir,
aracını trafikten çekersen kümes bile yapabilirsin sana kalmış.

senna
09-02-2013, 21:59
yarış araçlarının bir kısmına muayene yapılıyor onlarda plakalı olanlara onların ruhsatları vs var, liste halinde hangisi olduğu biliniyor içerisinde olan ve olmayan ekipmanların belirli düzeni olduğu için roll bar egzoz vs kusur sayılmıyor ama bildiğim kadarıyla trafiğe çıkmaları yasak normal trafikte seyredemeyebilirsiniz diye düşünüyorum

aracın yarış aracı olması için kullanıcının önemi yok aracın önemi var gerekli düzenlemeler vs yapıldıktan sonra buna dönüşür ama bununla alakalı proje çizerlermi bunu kabul ettirebilirmisin onu bilmiyorum yani ilk süreç nasıl onu bilmiyorum

onursumer
09-02-2013, 22:01
yarış için hazırlanmış bir araç zaten günlükte çok pratik değil bence

ciddi yarışılmak düşünülüyorsa günlük için ayrı araç alınıp yarışa hazırlanılıcak araç trafikten çekilebilir muayene vs derdide olmaz çekici ile istediğin yere goturursun

brkkksln
09-02-2013, 22:02
aracım filtreli sanayi yapımı uyduruk egzozlu bir araç değil.
proje aracı yaptık koşturmak için nefesi az daha açılsın diye.

egzoz yönünden yine sıkıntımız yok ama polis var polis var işte.camlarda film olmadığı halde filmli camların yazıyorum cezayı diyen amcalarımıza gerekli açıklamayı yapınca tamam beyfendi devam edebilirsiniz muamelesi istemiyorum.filmli değilse egzoz ses limitini geçmiyorsa yani hakkı neyse onu yapsınlar diyorum ama olmuyor tabi bu.

yarış araçlarının bağlanma evresine geldiğini duydum aynen dediğin gibi.

vaktinde kendi aracımın muaynesini yaptırırken yarışçı bi abimiz subisiyle geldi. anti lag ıvırt zıvır tabi makine. patara kütere girdi çıktı muayneden. biraz lafladık kendisiyle. muayneden sıkıntı olmadığını trafiktede artık serbestçe gezebildiklerini anlattı bana.

muayne istasyonuyla görüştüm bakanlıktan ellerine gelen listeyi gösterdiler.sanıyorum 8 10 plaka mevcuttu orada.o plakalar bir kaç kusur göz ardı edilerek araç muayene ediliyor dendi. tabi fren hortumu ıvırı zıvırı falan kusurları olursa kalıyormuş ama cage olsun egzoz olsun koltuk sayısı olsun bakılmıyor.

yolda cage ve egzozlu yarış aracı tahmini 2 3 tane gördüm. ankarada bu sayıda araç görmek bile her insana denk gelmez...

hem sesli olsun hem dikkat çeksin ama kimse tadımı kaçırmasın diyosun ? hııımmm türkiyede hemde trafik de o biraz zor işte :)

hem sesli olsun hem dikkat çeksin hemde insanlar tadımı kaçırmasın değil mevzu.o dediğin şeyleri ben 12 13 yaşlarında (kara cahillik dönemi diyorum buna) yapıp bi *** yaptık zannederken söylüyordum.ses çıkarmayan aracımı sıkmayan egzoz göster dostum varexin iki katı parasını verip alayım? varsa bildiğin ver önerini yoksa eğer varsa tavsiyen söyle.bu tarz laflarla kalabalık etmemek lazım konu içerisinde

ef186
09-02-2013, 22:04

Yarış araçlarının trafikte dolaşımı serbest değildir.

Özel etap olarak belirlenen servis alanı ve ralli etap startı arasındaki alanda yarış günü ve sadece belirlenen saatte geçiş yapabilirler .

sadece resmi katılımcı olunan yarışlarda normal trafiğe ait yollar özel etap olarak ilan edilir ise ve siz o yarışa resmi katılımcı iseniz kullanabilirsiniz o gün o yolda .

Bunun dışında garajdan sanayiye veya garajdan yarışın servis alanına giderken bile çekici ile gitmek zorundadır .

ACTPK
09-02-2013, 22:08
yaris araciniz olsa vizesi olmasi disinda yapabileceginiz birsey yok isterseniz lisansiniz olsun isterseniz o sene turkiye sampiyonu olmus olun tum polis camiasina bu adam sampiyon oldu diye fotonuzu versinler. ceza yeme ihtimaliniz var. lisansim var yaris aracimi sanayide yarisa hazirlarken cok bagiriyor diye bagliyorlardi az daha. cekiciye falan bindirdiler zor indirdik. olay persembe gunu oluyor cuma gunu teknik kontrole giricekti arac. Bu arada olayda soyle gelisti frenleri degistirdik havalarini aldik ayarlarini limitorden ayarliyorum iceriden kendime gore. pesime dusmus polis motorla siren falan duymadim ben aracin frenlerini denedigimden onum bosken bi gazliyorum 1. viteste sonra frene yukleniyorum. adamda pesimde gezmis tum sanayiyi kaciyorum sanmis :) kisaca ne olursa olsun basa bela

GokhanRS
09-02-2013, 22:09
kime karşı yazdın bilmiyorum ama soru sordun bizlerde bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. üslupa gelince kesin konuşmamın sebebi kanunların kesin olması. bilmesem inanki yazmam.

ama araştırmadığım yer kalmadı biri şunu dedi biri liste gösterdi filan farketmiyor. yani yarış aracı hazırlayıp bu araçları trafikte polislere bak bana bunlar serbest karışamazsın diyebileceği belgeye sahip kimse duymadım görmedim. çünkü başvurmadığım tek bir kurum kalmadı. utanmasam alakasız olan tarım bakanlığına bile başvururdum :)

ama yok yani orjinalin dışına çıktınmı proje istiyorlar. hadi çizdirdin trafiğe uygun değil diyip gene izin vermiyorlar.

yoksa kimseyi rahatsız etmicek çözüm buluruz varex takarız gerekirse diyorsun ya, evet en iyi çözüm o. polis çıt ses duymadığı sürece karışamıyor. yoksa saçma sebeplerden hep takma peşindeler ve suratlarına çarpabileceğin bir evrak yok malesef. alırsan ilk oluruz. bizde pardon yanılmışız der nasıl yaptığını öğrenmeye çalışır faydalanırız.

brkkksln
09-02-2013, 22:12
kime karşı yazdın bilmiyorum ama soru sordun bizlerde bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. üslupa gelince kesin konuşmamın sebebi kanunların kesin olması. bilmesem inanki yazmam.

ama araştırmadığım yer kalmadı biri şunu dedi biri liste gösterdi filan farketmiyor. yani yarış aracı hazırlayıp bu araçları trafikte polislere bak bana bunlar serbest karışamazsın diyebileceği belgeye sahip kimse duymadım görmedim. çünkü başvurmadığım tek bir kurum kalmadı. utanmasam alakasız olan tarım bakanlığına bile başvururdum :)

ama yok yani orjinalin dışına çıktınmı proje istiyorlar. hadi çizdirdin trafiğe uygun değil diyip gene izin vermiyorlar.

yoksa kimseyi rahatsız etmicek çözüm buluruz varex takarız gerekirse diyorsun ya, evet en iyi çözüm o. polis çıt ses duymadığı sürece karışamıyor. yoksa saçma sebeplerden hep takma peşindeler ve suratlarına çarpabileceğin bir evrak yok malesef. alırsan ilk oluruz. bizde pardon yanılmışız der nasıl yaptığını öğrenmeye çalışır faydalanırız.

sana bir şey demedim dostum. dediğim adamın mesajını koydum cevam yazdım.
ukalalık yapana tahammülüm yok ne yazıkki.
o zaman varex kaçınılmaz son.muaynedede koltuk sök tak yapcaz.
gerçi eskiden uyduruk egzoz kafası vardı üzerinde ona bile cart curt ettiler.varex te ne olur bilemem.

Yarış araçlarının trafikte dolaşımı serbest değildir.

Özel etap olarak belirlenen servis alanı ve ralli etap startı arasındaki alanda yarış günü ve sadece belirlenen saatte geçiş yapabilirler .

sadece resmi katılımcı olunan yarışlarda normal trafiğe ait yollar özel etap olarak ilan edilir ise ve siz o yarışa resmi katılımcı iseniz kullanabilirsiniz o gün o yolda .

Bunun dışında garajdan sanayiye veya garajdan yarışın servis alanına giderken bile çekici ile gitmek zorundadır .

yarışçı amcamız bizi yemiş o vakit :)

yaris araciniz olsa vizesi olmasi disinda yapabileceginiz birsey yok isterseniz lisansiniz olsun isterseniz o sene turkiye sampiyonu olmus olun tum polis camiasina bu adam sampiyon oldu diye fotonuzu versinler. ceza yeme ihtimaliniz var. lisansim var yaris aracimi sanayide yarisa hazirlarken cok bagiriyor diye bagliyorlardi az daha. cekiciye falan bindirdiler zor indirdik. olay persembe gunu oluyor cuma gunu teknik kontrole giricekti arac. Bu arada olayda soyle gelisti frenleri degistirdik havalarini aldik ayarlarini limitorden ayarliyorum iceriden kendime gore. pesime dusmus polis motorla siren falan duymadim ben aracin frenlerini denedigimden onum bosken bi gazliyorum 1. viteste sonra frene yukleniyorum. adamda pesimde gezmis tum sanayiyi kaciyorum sanmis :) kisaca ne olursa olsun basa bela

ülkemizde bu sporu destekleyende yok anlayış gösterende yok ne yazıkki dostum.
iti kopuğu börülte börülte gezdiği apaçilik yaptığı için geneli çekiyor sıkıntıyı.

bunları bi sallandırcan bak bakim bida egzoz megzoz takıyolarmı :D

yarış için hazırlanmış bir araç zaten günlükte çok pratik değil bence

ciddi yarışılmak düşünülüyorsa günlük için ayrı araç alınıp yarışa hazırlanılıcak araç trafikten çekilebilir muayene vs derdide olmaz çekici ile istediğin yere goturursun

2. 3. araçlar sıkıntı değil. ben emek sarfedilmiş para dökülmüş tamamlanmış budur denmiş araçla turlamak istiyorum sıkıntı burda başlıyor.

GokhanRS
09-02-2013, 22:19
varex in orta susturucu şeklinde düz geçiş olanları var tavsiye ederim. hem görünmüyor hemde açtığında komple düz geçişe dönüp ortalığı yıkıyor. arkayada kibar bir uc takar dikkat çekmezsen yada hiç takmazsın karışamazlar kafan rahat eder bence.

brkkksln
09-02-2013, 22:25
varex in orta susturucu şeklinde düz geçiş olanları var tavsiye ederim. hem görünmüyor hemde açtığında komple düz geçişe dönüp ortalığı yıkıyor. arkayada kibar bir uc takar dikkat çekmezsen yada hiç takmazsın karışamazlar kafan rahat eder bence.

oda olabilir.ama sanıyorum varex in ortaları biraz hacimli.araç yere biraz yakın olunca takılma ihtimali kuvvetleniyor oraya buraya.

varex in sonda normal egzozmuş gibi görünen bir modeli varmı? düz çıkış abartı boyutta olmayan 63 e 63 lük felan.yahut 60 a 60 lık?

GokhanRS
09-02-2013, 22:28
oda olabilir.ama sanıyorum varex in ortaları biraz hacimli.araç yere biraz yakın olunca takılma ihtimali kuvvetleniyor oraya buraya.

varex in sonda normal egzozmuş gibi görünen bir modeli varmı? düz çıkış abartı boyutta olmayan 63 e 63 lük felan.yahut 60 a 60 lık?

tr distribütörü forumda, konusunda vardı öyle bişiler.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/125847-varex-egzoz-sistemi-konusu.html

brkkksln
09-02-2013, 22:59
Tesekkur ederim.irtibata geçeyim bakalim neler var neler yok...

MehmetCanA.
09-02-2013, 23:12

Soruya cevap verilmemiş. Bildiğim kadarıyla kaza sırasında karşıda ki arabaya verdiği hasar yüzünden. ***** rollbarlı arabada sıkıntı olmuyor ama karşı tarafa büyük sıkıntılar veriyor diye duymuştum.

dirk
09-02-2013, 23:59
projesiz ceki demiri bile yasak :( malesef tr şartlarında istediğiniz mümkün değil kendi aracımı egzozlu kullanıyorum ankarada yaşıyorsanız girmemeniz gereken yerler belli zaten kendi aracımda hiç problem yaşamadım :) Bu arada proje aracınızı merak ettim ? biraz bilgi verirmisiniz

.::EmrE::.
10-02-2013, 00:07
Konuyla çok alakası olmayabilir; üstünde livery olan araçla gezmenin yolu nedir? Araç ralli spec olmasın,standart araç,ancak kapı numarası,reklam,sticker,3-5 renk falan olmasının yasal bir yolu varmı? Misal;

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR5j08UYNdxmcJzllWrEzGuZrNDBbrdB vicq4lyN427e-DS8ZD-

brkkksln
10-02-2013, 00:07
projesiz ceki demiri bile yasak :( malesef tr şartlarında istediğiniz mümkün değil kendi aracımı egzozlu kullanıyorum ankarada yaşıyorsanız girmemeniz gereken yerler belli zaten kendi aracımda hiç problem yaşamadım :) Bu arada proje aracınızı merak ettim ? biraz bilgi verirmisiniz

Ilgine tesekkur ederim dostum.project cars kısmında konusu mevcut. Orada ayrıntılı anlatmaya çalıstım.

Hiç ugraşmadan varex e geçiş yapılacak en kısa zamanda artık madem çaresiz kaldık.

hddsheriff
10-02-2013, 00:19

edit. 10krkter

alihan_27
10-02-2013, 04:06
Konuyla çok alakası olmayabilir; üstünde livery olan araçla gezmenin yolu nedir? Araç ralli spec olmasın,standart araç,ancak kapı numarası,reklam,sticker,3-5 renk falan olmasının yasal bir yolu varmı? Misal;
(fotoyu iki defa yer kaplamasın diye kaldırdım)

Şirket reklamları, vergisi ödenerek arabalara yapılıyor. Mesela yollarda tuborg, efes, vodafone, ciğerci ömer, lezzet döner vs. reklamlarıyla komple ya da kısmen kaplı araçlar var. İstenilen şey, iznini alıp, vergisini ödedikten sonra olabilir. Olabilir diyorum çünkü hiç lively olan araç görmedim yollarda.

.::EmrE::.
14-02-2013, 00:48
Şirket reklamları, vergisi ödenerek arabalara yapılıyor. Mesela yollarda tuborg, efes, vodafone, ciğerci ömer, lezzet döner vs. reklamlarıyla komple ya da kısmen kaplı araçlar var. İstenilen şey, iznini alıp, vergisini ödedikten sonra olabilir. Olabilir diyorum çünkü hiç lively olan araç görmedim yollarda.

Bahsettiğiniz durum yalnız tek bir marka için oluyor. Bu araçların üstünde onlarca marka ve logo var :soru:

GokhanRS
14-02-2013, 00:53
Bahsettiğiniz durum yalnız tek bir marka için oluyor. Bu araçların üstünde onlarca marka ve logo var :soru:

aracın dışına istediğin kadar sticker folyo v.s yapabilirsin. reklam alabilirsin istediğini yaparsın vergisini ödersen tabi. birde yasaklı reklamlar var mesela sigara v.s gibi bazı şeylerin reklamı yasak sanırım.

06KrL06
14-02-2013, 21:55
Grup N araçların plaka ve ruhsatları var.Muayeneden geçemiyorları polis bağlıyor yarışda çevirdi vs.Ancak geçen sene federasyonun çalışmaları vardı diye hatılıyorm bu konuda sonucu ne oldu bilmiyorum.Ama ralli otomobili olarak ruhsatada yazdırsanız muayeneden de geçirseniz trafikte yine sıkıntı yaşayacağınız aşikar sonuçta arabanın standart donanımımı bilmeyip v motor araçta çift egzoz çıkışı var abartı egzoz bu diye ceza yazan polisler var.

İbrahim Erdem
14-02-2013, 21:59
Soruya cevap verilmemiş. Bildiğim kadarıyla kaza sırasında karşıda ki arabaya verdiği hasar yüzünden. ***** rollbarlı arabada sıkıntı olmuyor ama karşı tarafa büyük sıkıntılar veriyor diye duymuştum.

roll cage takılı metal profilleri açıkta duran bir araçta kasksız kaza yapınca o profillerin kafada yaratacağı hasarı düşün bir de.Karşı taraftan ziyade olan içerdekilere olur.

sansar34
14-02-2013, 23:18
belkı alakasız gelebılır sıze ama dedıklerı gıbı kendın degıl karsındakı ınsana zararı asırı olabılır 80lerın sonuna dogru cam far ve demır tamponların yerını mıka yada pılastık malzemelere bırakmasının sebebı kaza anında yaya yada arac ıcerısındekı kullanıcılara az zarar vermektır kı avrupa standarlarına gore araclar uzerınde bulunan plastık tanponlara emın degılım ama 20kg olması lazımdı heralde basku kuvvet uygulanınca araca baglatı kopcaları kopuyo ve dusuyodu okulda anlatılmıstı kaza testlerını ona gore yaparlar motor kulaklarının kırılması ve motorun alta katlanması bunun gıbı dusunıldugunde sana bı zararı arac ıcınde dokunmaya bılır roll-bar ların ama karsı arac savunmasız bı durumda oldugu ıcın yasak dıye bılıyorum yanı en azından derslerde bıze boyle ogretıldı