PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tein SUPER STREET ?????????

coolvtec
10-02-2013, 10:21
Aramızda tein SUPER STREET coilover (BASIC değil) kullanan var mı arkadaşlar. Düşüncelerinizi alabilir miyim?

TEIN USA | PRODUCTS | SUPER STREET (http://www.tein.com/products/super_street.html)

MeRtCaN
10-02-2013, 11:18
Ben kullanıyorum abıcım 2006 yılında almıstım

koni den tein e geçtım
gayet guzel ve ınanılmaz bır yol tutusu var en alt ayarında bile konfor bozulmuyor

sertlıgı cok ıyı

tek kusuru var cok aşırı basmıyor ideal ayarında yere indiriyor :)

coolvtec
10-02-2013, 11:56
Ben kullanıyorum abıcım 2006 yılında almıstım

koni den tein e geçtım
gayet guzel ve ınanılmaz bır yol tutusu var en alt ayarında bile konfor bozulmuyor

sertlıgı cok ıyı

tek kusuru var cok aşırı basmıyor ideal ayarında yere indiriyor :)

ehee, bilmiyordum senin kullandığını mertcan. yerde ararken gökte bulmuş gibi oldum. basic modeli değil değil mi? super street?

koni ile teinleri karşılaştırıp 10 üzerinden not verir misin ikisine de ?

STP
10-02-2013, 12:06
Ben sikibinde kullaniyorum, cok cok iyi performansli ama koni sport ve yayda efsane tutunur. Vtectede koni vardi .Coilin avantaji kaldir indiri abi. Konide gecerli sertlik yumusaklikta var

coolvtec
10-02-2013, 13:37
Ben sikibinde kullaniyorum, cok cok iyi performansli ama koni sport ve yayda efsane tutunur. Vtectede koni vardi .Coilin avantaji kaldir indiri abi. Konide gecerli sertlik yumusaklikta var

koni sport lardan coillere geçenler ciddi fark olduğunu söylüyorlar aralarında. ben de o yüzden merak sardım bu işe. (bende koni sport +eibachlar var)

ksport alacaktım ama almışken tein super streetleri bi araştırayım dedim.

MeRtCaN
10-02-2013, 13:44
Superstreet damper var abı bende

Teın den once konı + eıbach yay vardı
en sert ve en dusukte pınpon topu gıbı sekıyordu
yol tutus ıyı ama cok zıplıyordu

daha sonra teın lerı taktım
6 kısı ıstanbuldan geldım boyle bır konfor hıc bır seyde yok

konı yay 10 uzerınden 5
teın coılover 10 userınden 8 verrım

gokhan035
10-02-2013, 13:47
2 set koni 3 sette coilover kullandım, coilover ı kıyaslamam bile koni yle, yol tutuşu konforu vs. coilover başka bi dünya.

Tein in super streetleri Mertcan ın dediği gibi kısıtlı bir miktar indiriyor aracı, daha çok indirebildiğin daha üst serileri var tabi ama o zamanda fiyat alıp başını gidiyor.

K-Sport, D2 racing, Buddy Club gibi coiloverlarda ise arabayı yerle bir yapabiliyorsun kullanıcıya kalmış ve bu markalarda 36 kademe sertlik-yumuşaklık konfor açısından mükemmel ayar imkanı sunuyo.

oGuZ555
10-02-2013, 13:56
peki Tein mi K Sport mu desek ? Bende alıcam o yüzden soruyorum

coolvtec
10-02-2013, 14:18
peki Tein mi K Sport mu desek ? Bende alıcam o yüzden soruyorum

aynen :)

tein super street vs ksport ? (aralarında max 200usd fark var. )

shumi
10-02-2013, 14:20
ksport kullanıyorum çokta memnunum ama 2 si arasında tein tabikide :icon_tup:

örtmen buddy club ıda bi incelesen :)

coolvtec
10-02-2013, 14:53
ksport kullanıyorum çokta memnunum ama 2 si arasında tein tabikide :icon_tup:

örtmen buddy club ıda bi incelesen :)

bu ksport da ne satmış kardeşim. 5 coilden 4 ü ksport :) bir bakayım buddy cluba da. bizim papuççide vardı.

shumi
10-02-2013, 16:50
eee k sport ucuz ve güzel :)

pabuçcide varsa bakma,çök hemen morukcum :D

stlegal
10-02-2013, 16:58
bunların arasında buddy clubu tek geçerim (hepsini kullandım)

elpadre
10-02-2013, 17:01
tecrube konustu :)

STP
10-02-2013, 17:10
koni sport lardan coillere geçenler ciddi fark olduğunu söylüyorlar aralarında. ben de o yüzden merak sardım bu işe. (bende koni sport +eibachlar var)

ksport alacaktım ama almışken tein super streetleri bi araştırayım dedim. abi biliyosun ben 8 sene kullandim vteci, koni sport ve 5 lik yay vardi, trafikte gazlamasindan dragina ve pistte time trial gibi hepsinde kullandim. Benim aracimda sekme yoktu rahatsiz edici bi sekilde. Yol tutus olarak coilover ile koni yayin arasinda fark hissedilir derecede olamaz bana gore. Sonucta coiloverin amirtisorude sertlik yumusaklik ayarli sadece ustunde indir kaldir mekanizmasi var. İki sistemide araci 5 cm basacak sekilde kullanasak coilin yol tutus ustunlugunu getiren sey nedir bende bunu merak ettim?

MiaMi
10-02-2013, 18:34
abi biliyosun ben 8 sene kullandim vteci, koni sport ve 5 lik yay vardi, trafikte gazlamasindan dragina ve pistte time trial gibi hepsinde kullandim. Benim aracimda sekme yoktu rahatsiz edici bi sekilde. Yol tutus olarak coilover ile koni yayin arasinda fark hissedilir derecede olamaz bana gore. Sonucta coiloverin amirtisorude sertlik yumusaklik ayarli sadece ustunde indir kaldir mekanizmasi var. İki sistemide araci 5 cm basacak sekilde kullanasak coilin yol tutus ustunlugunu getiren sey nedir bende bunu merak ettim?

Koni + Tein yaydan Racelanda geçmiştim biliyorsun , senin zamanındaki koni kalitesi yok sıfır aldım 3. ayında sol kafadan patladı garantiden hilmiler değiştirdi , racelanda geçince arabanın tepkileri o kadar değiştiki bam güm vuran araba neredeyse hiç içeriye rahatsızlık vermiyordu, hayvan gibi gazlamadım ama yol tutuşu koniye göre daha iyi geldi belki lastikleride sıfırlamıştım ondandır. Bu arada koninin body'si ile racelandın arasında yarım parmak kalınlık farkı vardı neredeyse belki asıl absorbe farkı bundandır.

STP
10-02-2013, 23:31
Raceland ile koni :) ciddi olmaman lazim bence :) tb ye en cok binen sensin, konide ne sorun gordun :) sekme tutmama vs :)

MeRtCaN
10-02-2013, 23:37
abi biliyosun ben 8 sene kullandim vteci, koni sport ve 5 lik yay vardi, trafikte gazlamasindan dragina ve pistte time trial gibi hepsinde kullandim. Benim aracimda sekme yoktu rahatsiz edici bi sekilde. Yol tutus olarak coilover ile koni yayin arasinda fark hissedilir derecede olamaz bana gore. Sonucta coiloverin amirtisorude sertlik yumusaklik ayarli sadece ustunde indir kaldir mekanizmasi var. İki sistemide araci 5 cm basacak sekilde kullanasak coilin yol tutus ustunlugunu getiren sey nedir bende bunu merak ettim?

kanka yay ıle cok ılgısı var sanırım

Ozgun un vth da konı vardı ama yayları cok serttı hıc sekmıyordu mesela araba
bende eıbach ıle cok sekıyordu araba top gıbı :)

gokhan035
11-02-2013, 04:19
Selçuk sen şanslı koni kullanıcılarındanmışsın demek ki :) Civic ve type-r da koni kullanıpta patlamayanı görmedim daha, kendim dahil. Sen şanslıymışsın.

İkisini de 5cm indirirsen gerisi yay uyumuna bakar. Coilover ı üreten abiler yay ın sertliğini cartını curtunu mühendisliğini ona göre yapıyorlar sonuçta. Koni de olay sadece amortisör, hangi yay ve kaçlık yay ile kullanılacağı belli değil burada da kullanıcının seçimlerine göre yol tutuş ve konfor farklılıkları açığa çıkacaktır tabi ki.

Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok parayı ayıran herkes coilover kullanıyor, koni nin amortisörleri mükemmel olsaydı o zaman kendileri de coilover üretmezdi.

Bence,

oem amor.+yay stage 1 ise, Koni stage 2, Coilover stage 3 ve olayın sonudur.

Koni de Tayfun un da bahsettiği gibi çukurlarda çıkardığı inanılmaz bi ses var bam güm ne varsa, Coilover da böyle bişey yok konfor abidesi, tabi ayarlı olanlar :)

izo
11-02-2013, 05:16
superstreet'te elektronik kontrol unitesi de takliliyor diye biliyorum. araba icinden ekran uzerinden ayr yapabiliyorsunuz.

STP
11-02-2013, 05:45
Kw gibi bi firmanin coilover amortisorude koni cikio diyim ben size siz anlayin :)

stlegal
11-02-2013, 06:20
allla allla biz başka arabalaramı bindik ben konide hiç bunları yaşamadım o kadar taktık söktük sattık .ama şu var son bir kaç senedir piyasada konınin çakması dolaşıyor ayırt etmesi neredeyse imkansız sizler ona denk gelmiş olabilirsiniz.

STP
11-02-2013, 06:39
2003 te aldim konileri baycudan. Dusmedigim cukur kalmadi ist kosullarinda zerre sorun cikmadiki herzaman ovunmusumdur konilerimle patlamadilar 8 sene diye ki 5 lik yayi 2 bakla kesip en alt tablada kullandim :) stlegalin tege de aldik baycudan koni oda sorun yasamadi hic

recky
11-02-2013, 08:22
bende koni kullanıyorum bilal abiden aldım 2009 da sıfır olarak vti a takmak kısmet oldu
1 sene oluyor sıkıntı yasamadım henuz cok sukr.
coil çok başka bişey tabi. Ben de değiştiricektim coil e gecıcektim bana 32 kademeyi kullanmassın biile, ayarı yapıcak adam bulamassın, ve koniyi söküp coil e geçmeye hiç gerek yok giibi büyüklerimden ,bilgili, tecrubeli insanları dinledim almadım.

B.Aktepe
11-02-2013, 08:32
2001 den beri çeşitli araçlarımda koni amortisör kullandım, bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Şu anda da koni amortisör ve skunk2 coil springs kullanıyorum, yay sertliklerini kendim belirledim. Çok memnunum. Ayrica tavsiyem, ground control upper mounts kullanmanız.

Ama bu seti sıfır olarak tedarik etmektense, güzel bir coilover almak daha masrafsız olucaktır.

Mechanix
11-02-2013, 10:28
Tein Super Street de olmayan ;

-Upper Mount w/ Camber Adjustment
-Yay dan Bağımsız Yükseklik Ayarı

Bunlar artık bazılarının orta kalite dediği ama aslında Tein kadar kaliteli olan doğu mallarında bile var. Aynı fiyatlara yada daha uyguna daha fazla özelliği olan aynı kalitede ürün tercih etmek yerine sadece Tein'in markasına para vermiş oluyorsunuz aslında.

2 Sene Koni, 8 Sene Tein Drift Spec kullandım , ama müşterilerime XYZ , D2 gibi markalar öneriyorum .

kanashibari
11-02-2013, 10:47
3 seneyi aşkındır koni sport ve değişik yay kombinasyonları denedim. hiç birinde problem yaşamadım. Ses yapıyor kısmıda şundan kaynaklanıyor tein yay ile kullandığımda ses yoktu fakat eibacha geçtiğimde ise ses yaptı sebebi ise eibach sportline serisinin üst baklaları birbirine değiyordu burdan ses yapıyordu. Koni düzgün bir yay kombinasyonu ile gerçekten çok güzel bir ürün. Coil kıyası yapmıyorum sadece tecrübelerimi aktardım.

coolvtec
11-02-2013, 16:16
Konilerin sorun çıakrdığına ben de şahit olmadım. Arabama yaptığım ikinci hareket konilerdi 6 yıl önce ve sorunsuz kullandım. Ama artık coillere geçmek istiyorum.

Sonuç olarak, sağlamlık, kullanım vb.

Tein SS mi Ksport Pro mu çünkü aralarında 100-150usd fark var sadece ve biri çin biri capon malı.

Kısaca siz olsanız hangisi alırdınız???

STP
11-02-2013, 17:03
Tein Super Street de olmayan ;

-Upper Mount w/ Camber Adjustment
-Yay dan Bağımsız Yükseklik Ayarı

Bunlar artık bazılarının orta kalite dediği ama aslında Tein kadar kaliteli olan doğu mallarında bile var. Aynı fiyatlara yada daha uyguna daha fazla özelliği olan aynı kalitede ürün tercih etmek yerine sadece Tein'in markasına para vermiş oluyorsunuz aslında.

2 Sene Koni, 8 Sene Tein Drift Spec kullandım , ama müşterilerime XYZ , D2 gibi markalar öneriyorum .

Yaydan bagimsiz yuksek ayari yani tupten donme benim s2k daki teinlerde var?

Mechanix
11-02-2013, 17:27
Tein in sitesinde yok gözüküyor , seninki farklı model olmasın?

TEIN USA | PRODUCTS | SUPER STREET (http://www.tein.com/products/super_street.html)

B.Aktepe
11-02-2013, 18:03
541-05-6725 - Pro-C Coilovers - Pro Series Coilovers - Suspension - Skunk2 Store (http://store.skunk2.com/suspension-tuning/pro-series-coilovers/pro-c-coilovers/pro-c-coilovers-536.html)

incelemeni tavsiye ederim.

monotube design, upper mount ve spring preload özelliği var. 12 kademe sertlik ayarı, ve çeşitli yay sertliği alternatiflerinde var ilerisi için.

fikir tabi.

gökan
11-02-2013, 18:05
konı artı coıl sprıngs kullanıyrm yuksek halındekı durumuyla aynı valla konı guzel ama sadece vıraj mıraj yapıp denemedım:)

coolvtec
11-02-2013, 18:43
541-05-6725 - Pro-C Coilovers - Pro Series Coilovers - Suspension - Skunk2 Store (http://store.skunk2.com/suspension-tuning/pro-series-coilovers/pro-c-coilovers/pro-c-coilovers-536.html)

incelemeni tavsiye ederim.

monotube design, upper mount ve spring preload özelliği var. 12 kademe sertlik ayarı, ve çeşitli yay sertliği alternatiflerinde var ilerisi için.

fikir tabi.

bunu ben bi inceliym :icon_tup:

MiaMi
11-02-2013, 20:15
Raceland ile koni :) ciddi olmaman lazim bence :) tb ye en cok binen sensin, konide ne sorun gordun :) sekme tutmama vs :)

O koniler ile alakası yok bence yeni serilerin

MiaMi
11-02-2013, 20:17
Selçuk sen şanslı koni kullanıcılarındanmışsın demek ki :) Civic ve type-r da koni kullanıpta patlamayanı görmedim daha, kendim dahil. Sen şanslıymışsın.

İkisini de 5cm indirirsen gerisi yay uyumuna bakar. Coilover ı üreten abiler yay ın sertliğini cartını curtunu mühendisliğini ona göre yapıyorlar sonuçta. Koni de olay sadece amortisör, hangi yay ve kaçlık yay ile kullanılacağı belli değil burada da kullanıcının seçimlerine göre yol tutuş ve konfor farklılıkları açığa çıkacaktır tabi ki.

Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok parayı ayıran herkes coilover kullanıyor, koni nin amortisörleri mükemmel olsaydı o zaman kendileri de coilover üretmezdi.

Bence,

oem amor.+yay stage 1 ise, Koni stage 2, Coilover stage 3 ve olayın sonudur.

Koni de Tayfun un da bahsettiği gibi çukurlarda çıkardığı inanılmaz bi ses var bam güm ne varsa, Coilover da böyle bişey yok konfor abidesi, tabi ayarlı olanlar :)

Kanka patladı dediğim ayar yerinden yağ kaçağı yaptı 20 gün kadar takip ettik sildik devam etti garantiden değiştirdik, o sıralarda bu şikayetin olduğunu söylemişti hilmiler

stlegal
12-02-2013, 07:03
parça numarasıda bunu al ordaki fiyata bakma 580$ fiyatı var
ORDER part # 77.1003.3535
http://www.progressauto.com/ecom/images/product/706.1265.800x600.CS-II_layout_(web).jpg

Coil-over kits Honda Civic 92-00 Honda Civic Coil-over kit (350/250) Progress Technology: Anti-roll bars, sport springs, coil-overs, camber kits and more since 1995! (http://www.progressauto.com/products/sfID1/133/sfID2/34/sfID3/35/listPage/2/productID/706)

bide bunu alırsan

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ7e7dXniDCq8rr3dEMS9X3yhIDMklrC evtRON1ir9SmJs9NE40cQ

B.Aktepe
12-02-2013, 07:30
Cem abi progress lerin sertlik yumuşaklık ayarı yok malesef, monotube design değil ve spring preload özelliği de yok. Daha çok yarış aplikasyonlarında kullanılıyor, çeşitli yay sertlikleri ile vermişler kombine edilebiliyor.

stlegal
12-02-2013, 07:44
Cem abi progress lerin sertlik yumuşaklık ayarı yok malesef, monotube design değil ve spring preload özelliği de yok. Daha çok yarış aplikasyonlarında kullanılıyor, çeşitli yay sertlikleri ile vermişler kombine edilebiliyor.

bu linkini verdiğim mutluay hoca için yeterli olucaktır kanımca haftada bir gün 1 saat kullanılan bir araç.hem daha uygun fiyatı sertlik yumuşaklık illa gereklimidir sence?

B.Aktepe
12-02-2013, 07:55
bu linkini verdiğim mutluay hoca için yeterli olucaktır kanımca haftada bir gün 1 saat kullanılan bir araç.hem daha uygun fiyatı sertlik yumuşaklık illa gereklimidir sence?

Değil bence. Full fonksiyon coilover arıyor diye söyledim. Baktığı coilover lar genelde o tarz da o yüzden. Yoksa progress güzel coilover.

Yay sertlikleri içinde kg olarak bu şekilde seçmesi kolay olabilir.

Spring Rate Converter (http://www.hraefn.net/projects/spring_rates.php)

stlegal
12-02-2013, 08:07
Değil bence. Full fonksiyon coilover arıyor diye söyledim. Baktığı coilover lar genelde o tarz da o yüzden. Yoksa progress güzel coilover.

Yay sertlikleri içinde kg olarak bu şekilde seçmesi kolay olabilir.

Spring Rate Converter (http://www.hraefn.net/projects/spring_rates.php)

Arada ne gibi farklilik yasayabilir kullanim olarak ? Eksisi ne olur ?

B.Aktepe
12-02-2013, 08:22
Arada ne gibi farklilik yasayabilir kullanim olarak ? Eksisi ne olur ?

Günlük kullanımda sertlik ayarı ile + - 4kg ayarlanabiliyor, yay sertliği ile oynamadan günlük kullanım ve yarış yada deneme zamanı aracın sertliğini ayarlayabilir.

Günlük kullanım için amortisör üzerinden sertlik ayarı güzel bir uygulama bence.

progress de görmüşsündür abi günlük kullanım için önerdiği yaylar önler 350lbs/in arka 250 lbs/in.

ama autocross/drag setup ında önler 350 lbs/in arkalar 500 lbs/in.

ahk
12-02-2013, 08:50
peki en iyi marka ne olarak karar verildi.

B.Aktepe
12-02-2013, 08:53
Sanmıyorum bu forumda hiç kimse en iyi marka "bu" coilover diye söyleyebilsin. Herkes yorumlarını fikirlerini belirtiyor sadece. Coilover ların artıları eksileri özellikleri belirtiliyor. Fiyat performans oranına ve kullanım şekline göre doğru tercihi araç sahibi yapacaktır herhalde.

ahk
12-02-2013, 09:03
problem orda başlıyor araç sahibi konuya fransız olabilir :)
cusco-tein-hks bunlardan hangisi en konforlusudur? Cusco'dan fazla para karşılığı fazla konfor alınır mı?

stlegal
12-02-2013, 09:05
Bilal bu monotube dizayn olmazsa olmazmi sence coiloverda.

stlegal
12-02-2013, 09:06
cusco-tein-hks bunlardan hangisi en konforlusudur? Cusco'dan fazla para karşılığı fazla konfor alınır mı?

Kullanicidan kullanicaya cok fark ediyor ben buddy club desem bilal skunk2 diyebilir hasan progress cok iyi diyebilir..

ahk
12-02-2013, 09:12
Kullanicidan kullanicaya cok fark ediyor ben buddy club desem bilal skunk2 diyebilir hasan progress cok iyi diyebilir..

cusco, tein ve hks hariç alternatif yok bunlardan hangisi peki? cusco diğerlerinden pahalı buna değiyor mu?

B.Aktepe
12-02-2013, 09:15
Bilal bu monotube dizayn olmazsa olmazmi sence coiloverda.

Performans ve spor kullanımlarda monotube design tercih ediliyor abi.

KYB Americas Corporation Shocks & Struts | Technical Information | Monotube vs Twin-Tube (http://www.kyb.com/service/monotube.php)

Bilstein Shock Monotube vs Twintube.mov - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vrUuESt2Q9I)

vrUuESt2Q9I

http://www.tein.co.jp/e/special/ni_toryu/img/img_tigai.gif

http://www.tein.co.jp/e/special/ni_toryu/index.html

B.Aktepe
12-02-2013, 09:25

Konfor hissiyatı araca ve kullanıcıya göre değişir. Performans kıyası yapabilmek için de 3 coilover ında aynı seri ürünlerini aynı otomobilde yarış pistinde deneyimli bir pilot tarafından test edildikten sonra yorumlayabilir herhalde.

Konfor için coilover tercihi biraz zor olsa gerek.

stlegal
12-02-2013, 09:25
cusco, tein ve hks hariç alternatif yok bunlardan hangisi peki? cusco diğerlerinden pahalı buna değiyor mu?

pahalı olması değiyor anlamına gelmiyor malesef sen 600$ coille memnun kalırsın ben 2000$ coili beğenmiyebilirim.sizin kullanım amacınız ne olucak bütçeniz ne onu söylerseniz yardımcı oluruz. :)

ahk
12-02-2013, 09:42
2500$'ı geçmeyecek gt86 için arabayı biraz düşürsün yeter. İlk aradığım konfor.

stlegal
12-02-2013, 10:52
2500$'ı geçmeyecek gt86 için arabayı biraz düşürsün yeter. İlk aradığım konfor.

Bununla ilgili arastirma yapicam bildirim sana.

ahk
12-02-2013, 14:07
teşekkürler.

coolvtec
12-02-2013, 18:18
edit. sorumun cevabını buldum :)

stlegal
12-02-2013, 20:21
edit. sorumun cevabını buldum :)

Neymis ? :)

coolvtec
12-02-2013, 20:36
Neymis ? :)

:) PRO C ile PRO S II arasında ne fark var diye sormuştum, pro s sertlik ayarına sahip değillermiş...

Ayrıca arabaya binme süremi biraz abartmışsın, ne öyle haftada bir saat. şu sıralar ayda bir saat bi kere :D

Schumi
13-02-2013, 01:17
Nacizane tavsiyelerim.

Mümkün ise monotube bir ürün alın. Ancak en ufak bir yamulmada yada dış kasada hasarda cihaz çöp olur. Koniler twintube tasarımdır ve 206'da topuktan bükülür ama ona rağmen çalışır. Ama genede monotube iyidir.

Mümkünse sertlik ayar OLMAYAN bir coilover alın. 2 yada 3 farklı sertlikte yay satın alın. Yada doğru kilogram tansiyonlu yayı seçin.

Günlük biniyorsanız solid top mount yani metalden oluşan üst amortisör takozlarından almayın. Zaten Civic'te kamberi salıncaktan verebiliyorsunuz. Günlük binmiyorsanız alabilirsiniz ama konforu ciddi bozuyor.

İlla sertlik ayarlı bir ürün alıcam diyorsanız almayı düşündüğünüz ürünün sertlik ayarı ile alakalı bir araştırma yapın. Çooook kaliteli markaların bir ayarlanabilir ünitelerinde ayarlarda istem dışı sapmalar yaşanıyor. Tuhaftır ucuz (3500 dolar altı) ürünlerde en düzgün ayarlanabilirlik öncelikle Koni sonra Koni teknolojisi kullanan KW ve KW'nin alt markası olan AP'ta geçerli.

ahk
13-02-2013, 08:53
monontube için hks sayfasında da anlatıyor monotube olmayanların üretiminin kolaylığı nedeniyle ucuz olduğunu vs. anlatıyor.
Fakat street versiyonlarda monotube yok yani hep sport versiyonlarda monotube var. Bu da hergün kullananlar için konforu çok düşürmez mi?
Sertlik ayarı olmasın derken sertlik ayarını tam yapamazsınız demekmi istedin? elektronik araç içinden ayarlananlar olur mu? mesela tein edfc veya cusco e-con 2 gibi!

Schumi
13-02-2013, 10:45
Şimdi hocam süspansiyonda normalde bizim sertlik ve yumuşaklık tabir ettiğimiz ayar aslında tam olarak bahsettiğimiz gibi birşey değil. Konuyu da çok dağıtmadan anlatmaya çalışayım kısaca.

1 way, 2 way ve 3 way denilen 1 - 2 ve 3 yollu ayar sistemleri var. Çoğu süspansiyon sisteminde ayar bulunmaz. Bulunduğu vakitte 1 ayar bulunur Koni gibi. Oda rebounding ayarıdır.

İdeal olan ve ayar sisteminden beklenen ayar düğmesini/vanasını 1 klik çevirdiğin zaman sadece o düğmeye/vanaya ilişkin ayarın değişmesi diğerlerinin değişmemesidir. Vede gene beklenen şey en yumuşak ve en sert arasındaki aralığın (scale) izin verilen klik sayısı kadar eşit parçaya bölünmesi ve linear yani doğrusal olmasıdır.

10 kademeli bir ayar sisteminde en yumuşak hali ile en sert hali arasında 40 birim değişiklik oluyorsa her tur yada klikin 4 birim vede sadece ilgili ayarda değişiklik yapması lazım. Ama çoğu öyle değil 0-4-14-15-16-18-20-28-36-40 felan gibi saçma bir dağılım olabiliyor.

Ama piyasada servet ödemeden alacağınız süspansiyonlarında %99.9 da rebounding ayarını 1 tur çevirinde compressing ayarıda en az 3-4 tura eş değer şekilde değişiyor. O kadar durum vahim ki bir çok markada rebounding ayarının en sert haline 7-8 tur kala (32 kademeli olanlarda genelde) compressing ayarı istemsiz şekilde en serte gelmiş oluyor.

Ayrıca ayarların tekrar edilebilir olması lazım. Normalde ayarlı olmayan süspansiyonlar dyno üstünde ayarlanır. Tabi bu imkan bizde yok. O zaman en azından şunu bekleriz. 12 tıklık pozisyondaki sertlik değerine her seferinde ulaşmak.

32 tık ayarı olan bir süspansiyonda en yumuşağa getirip 12 tık serte çevirince elde ettiğiniz ayarı 32 tık en serte çevirip 20 tık geri gelince elde edemiyorsunuz. Hatta şöyle komik şeyler olabiliyor. 32 tur en serte çevirdikten sonra 32 tur en yumuşağa bile çevirseniz süspansiyon en yumuşağa geçmeyebiliyor. Tam terside geçerli.

Ve en önemli kısım eşleşme (matching). Bu problem Koni'lerdede var. Normalde büyük koni satıcıları ellerinde dyno olur. Sıfır süspansiyonların paketlerini açarlar. Ölçerler. Birbirlerine yakın çiftler oluşturup satarlar. Çünkü ayarlı olması sebebiyle fabrikadan hepsi aynı aralıkta çıkmaz. Koni gibi ciddi olmayan çançinçon markalarda öyle birşey yok. Paketle gönder. Sağ ve sol amortisörün birbiri ile eşleşmeyen dyno grafikleri ve hatta birisinin en sertinin diğerinin en yumuşak haline yakın olduğu görülen durumlardan.

Yoksa sertlik ayarını yapmak çok zor değil. Tabiki Ralli'de etap kasıcak derece süper bir pilotajınız vardır harika lastikler vardır ve sizi şampiyon olmaktan alı koyan tek şey süspansiyon ayarı değilse yol arabası için ayarı yapmak kolay. Yeterli ayarladığınız şeyi bilin ve ayarladığını zamazingo işini yapsın.

Tein'in bile ayarlı olanlarında bazı sıkıntılar var ama diğer markaların yanında gözünüz kapalı Tein'e güvenebilirsiniz.

D2-XYZ-KSport aynı fabrikada üretilen aynı teknolojili ürünler.

BC-Megane Racing gene aynı fabrikada üretilen aynı teknolojili ürünler.

Shunk2'yi kim üretiyor bilmiyorum ama sokak coiloverları ile Race coiloverları farkı firmalar üretiyor. Race olanları çok iyimiş ama bir o kadar pahalı.

Ben ise Bilstein'ciyimdir. Çok güvenirim kendisine. Ama onların bile B16 ayarlı serisi alınmayacak bir seri idi 2011'e kadar. Sonra yeni bir seri geliştirdiler ayar için ve isimlerine yakışır bir ürün oldu. Ama fiyatı baya bir tuzlu.

Eğer benim gibi bu konulara kafayı kıranlar varsa çok fazla bu konuda nette bilgiler var. Uzun uykusuz gecelere sebep olabilir. 1 tane örnek atayım.

Autocross to Win (DGs Autocross Secrets) - ATW Home Page (http://farnorthracing.com/autocross_secrets.html)

coolvtec
13-02-2013, 10:57
paylaşım için teşekkürler schumi.

o bahsettiğin eşit tick grafiğini dün görmüştüm. Benim incelediklerim dyno ölçümü yapıllmı, skunk2 pro c idi ve 12 tickin hepsi eşit aralıklara sahipti diğeri ise ksport pro idi ve tüm tickler sona doğru yığılmıştı.

ayrıca sağ sol amartisörlerin eşit sertlikte olmama sorunu da orada gördüm. çoook önemli bir konu.

Schumi
13-02-2013, 11:03
Valla ne yalan söylüyeyim Shunk2 benim ilgilendiğim araçlar için ürün yapmıyor. O yüzden araştırmadım ama başka araştırmalarımda göz dolgunluğu oldu. Race serisi çok iyi diyorlar. Ciddi güçlerde önen çekişli turbo Honda araçlar ile pist kovalayanlar kullanmış memnun kalmıştı. Ama sokak ürünlerinden şikayet edende gördüm. Eğer sattıkları ürün için dyno grafiklerini gönderiyorlarsa alınır bence. Ayrıca sağ ve sol çift birbirisinin aynısı olmaz ama çok yakın olur. Eğer tek 1 tane yada ön arka için 2 tane dyno veriyorlarsa onlarda üç kağıtçı demek. 4 tane vermesi lazım.

B.Aktepe
13-02-2013, 12:45
Schumi teşekkürler bilgilendirmeler için.

ahk
13-02-2013, 13:32
bilgiler süper emeğine sağlık.

bilalMW
03-10-2013, 21:56
Aydınlattığın için teşekkürler Schumi Master. :)

esmerhan
03-10-2013, 22:26
d2,tein,buddy club, bunlar n arasındaa fazla fark yok herhangı bırısnı alabılrısın bence.
k-sport n farkı,, fıyat olarak bıraz daha uygun ve bı cok yerde bulabılıyosun

coolvtec
04-10-2013, 00:44
tercihimi skunk2 proC lerden yana kullandım ve çok memnunum. coilover ayrı bir dünya imiş, koni+eibach bir serapmış :)

http://d1303.hizliresim.com/17/5/ks85g.jpg

Schumi
26-04-2019, 21:16
Türkiye'de modifiye ileri giderken geri mi gitmeye başladı. 6 yıl önce neler konuşuyormuşuz. Şimdi tekrar yay press felan olayları başladı. Tamam Dolar 6 TL oldu ama araba basmak ekmek su gibi hayati ihtiyaç değil. Ama süspansiyon hayati bir parça.

MeRtCaN
27-04-2019, 08:42
Türkiye'de modifiye ileri giderken geri mi gitmeye başladı. 6 yıl önce neler konuşuyormuşuz. Şimdi tekrar yay press felan olayları başladı. Tamam Dolar 6 TL oldu ama araba basmak ekmek su gibi hayati ihtiyaç değil. Ama süspansiyon hayati bir parça.

2006 Yılında takmıştım Teın Superstreet Damper coıloverları honda civic vti a

yıl 2019 polo de STXA coılover var

bence gerı gıtme degılde artık olay modıfıyeyı nasıl ucuza yaparım kafası yoksa araba yol tutmus tutmamıs kımsenın umurunda degıl basık olsun yeter kafası :)

coolvtec
27-04-2019, 14:50
Gençlerin modifiye konusunda dünyadan haberi yok kusura bakmasınlar.

kanashibari
28-04-2019, 23:00
Gençlerin modifiye konusunda dünyadan haberi yok kusura bakmasınlar.

Sadece haberi yok artık kafa çukur kafası :(

G_TT_I
29-04-2019, 00:09
Aslinda suan imkanlar uctu 2000 senesinde coiloverlar kac paraysa suan ayni para :)
Hatta kendini kanitlamak isteyen firmalar cok iyi mallari eskiye gore cok uygun paralara satmaya basladi.
Aksine buyuk firmalarin urunleri de gram ilerleme olmadi, bide kalite dustu.

Gecenlerde reinharte, mcs gibi firmalara baktim baya iyiler, suan ohlins ucmus durumda