PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : K-Series Stock İntake Manifold Flow Test

PPR engineering
12-02-2013, 13:16
K-Serisi ile uğraşanlar Rbc,Rrc sorularına hem cevap olsun hemde hep beraber yararlanın istedim test değerlerine görede en uygun manifoldu en uygun setup'ta kullanmanız için buraya ayrıntılı olarak yazacağım.

Test ettiğimiz manifoldlar:Ep3 Typer Oem İntake Mavi,Fn2 Typer Oem İntake Kırmızı,Rbc Yeşil,Rrc Mor.

Sf600 PortCom Digi.

Test Ortamı:30 derece sıcaklık.

Kalibrasyon:28 Wc Range 4

Bütün Manifoldların 4 portuda teste tabi tutulmuştur.

http://img812.imageshack.us/img812/7681/rbcrrcrspprbintaketest.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/rbcrrcrspprbintaketest.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Tepkileri manifoldların
http://img688.imageshack.us/img688/9504/tepki.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/688/tepki.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Prb: 8400 rpm e kadar bolton araçlarda yeterli daha üst devirlerde basınc artıyor flow düşüşü yaşanıyor.

Rsp: 8400 rpm e kadar bolton araçlarda yeterli daha yüksek devirlere cıkıldığında basınc prb ye göre daha fazla artıyor flow eğrisine etkisi yine prbye oranla daha fazla.

Rbc:12 Cr civarı setuplar için ideal manifold basınc yuksek devirlere kadar kendini flow la bereber koruyor bu cr deki N/A araçlar için gercekten iyi.

Rrc:Geldik rrc ye 12 cr setuplarında rbc ile arasında buyuk farklılıklar olmasada daha ciddi setuplarda kendisini bariz gösteriyor özellikle final kısmı 1port rrc ye oranla cok basarılı daha eşit vacum sağlıyor..

Test arasında yer almasada birazda skunk2 k20 için ürettiği manifolddan bahsedelim bolton setuplarda başarısı rbc rrc ye göre daha düşük ancak yine büyük farklar yok ama turbo yuksek cr n/a tercih elidelibilir

Bu tabloda genel anlamda baktık elbetteki modlandıklarında bu değerler oldukça değişir modlulardanda örnek koyardım ama gereksiz reklama gireceğini düşündüğüm için gerek duymadım.

Yararlana bilirseniz bu bilgilerden ne mutlu bana.

Saygılarımla.

meh66
12-02-2013, 13:25
Kanka eline saglik guzel aciklayici bilgiler

Serhat Y.
12-02-2013, 13:32
tabloyu nasıl okumamız gerektiği ile ilgilide biraz bilgi alabilirmiyiz. sol taraftaki 285-280 gibi değerler neyi ifade ediyor, m3 hava miktarımı? mavi çizgideki dalgalanma normalmi?

PPR engineering
12-02-2013, 13:34
tabloyu nasıl okumamız gerektiği ile ilgilide biraz bilgi alabilirmiyiz. sol taraftaki 285-280 gibi değerler neyi ifade ediyor, m3 hava miktarımı? mavi çizgideki dalgalanma normalmi?

Soldaki Tablo cfm değerleri aşşağıdaki tablo port gaz kelebeğinden başlayarak 1,2,3,4

STP
12-02-2013, 13:42
Bosuna RRC takmadik :)

B.Aktepe
12-02-2013, 13:48

fiyat performans oranına göre baktığın zaman, stage 2 setup a kadar RRC çok gerekli değil bana kalırsa.

rbc 200 dolarsa, rrc 500 dolar.

PPR engineering
12-02-2013, 13:51

Hangi setup selcuğum?

Juggernaut
12-02-2013, 13:52
Portlu rbc,rrc modifiyeli rsp bende bunları merak ediyorum sana zahmet...:)

PPR engineering
12-02-2013, 13:54
Portlu rbc,rrc modifiyeli rsp bende bunları merak ediyorum sana zahmet...:)

Teknik bilgiden cıkar reklama girer stage 1 portlu 300 cfm eşit stage2 port 350 üst sınır setup a göre portlandığı için 400 cfm üst sınara kadar taşınır.

STP
12-02-2013, 14:08
Hangi setup selcuğum?

BK da RRC vardıya kankacım :)

aktepe, 900 lıraya aldıgım ıcın RRC yı dert olmadı :D

Bulut Y.
12-02-2013, 14:09
Skunk I da Araya sikistirivereydin ya kaan abicimm

Serviste 1000 tl gibi bi rakami var diye biliyorum.

PPR engineering
12-02-2013, 14:11
Skunk I da Araya sikistirivereydin ya kaan abicimm

valla elimde yok kardeşim olursa ayrı eklerim olmazmı geldiğinde stock ölçüp?

B.Aktepe
12-02-2013, 14:12

Hatırlıyorum hatırlıyorum :)

PPR engineering
12-02-2013, 14:14

hatırladım hatırladım bk iidi

Bulut Y.
12-02-2013, 14:15
Nabalim sokelim rbc mi alalim simdi kaan abi anlamadim. Burada hepimiz araclar yurusun diye ugrasiyoruz

PPR engineering
12-02-2013, 14:26
Nabalim sokelim rbc mi alalim simdi kaan abi anlamadim. Burada hepimiz araclar yurusun diye ugrasiyoruz

Testler ortada Ygz typer da da vardı yasin sokup rbc aldı..

mesela bende mugen beyin varken oem intake vardı :)8600 dönüyodum gaytette iyi idi.

Skunk2 Diğerlerinden daha kısa runnerları iç yapısı itibari ile final velocıty leri daha az basınç ve daha az hava hızına sahip bu yüzdende yüksek sıkıştırmada daha ideal.

meh66
12-02-2013, 14:29
Yani yuksek sıkıstirmada skunk beklentilerine iyi cevap verebilir olemi kanka

PPR engineering
12-02-2013, 14:33
Yani yuksek sıkıstirmada skunk beklentilerine iyi cevap verebilir olemi kanka

Tabiki mehmet daha iyi olacaktır sanıyorum cıkacak değerler tam aklımda yok yuzeysel test etmiştim geçmiş zaman rrc ye yakın olmalı aralarındaki tek fark rrc ile basınc (skunkkunun) :D finali daha hacimli

Söle bir şeyde var setuplar bu işleri cok değiştirir mesela miniksilerin setup ı afı vardı yanlış hatırlamıyorsam o manıfold mesela cok üst setuplarda cok ciddi değerler oynatır ne kadar ekmek o kadar köfte.

mtcvtc
12-02-2013, 23:30
rrc aldık doğru yaptık sanırım sıkıştırmamızda yüksek egzantriğimizde agresif:)

PPR engineering
13-02-2013, 17:46
rrc aldık doğru yaptık sanırım sıkıştırmamızda yüksek egzantriğimizde agresif:)

Yukardaki şartlara uygun kullanacaksanız gayet iyi bir seçim.

Burak Kasim
13-02-2013, 18:22
RRC gercekten pahali RBC'ye gore.

Benim duydugum kadariyla stok olarak sadece +1HP fazla oldugu ne kadar dogru yanlis bilmiyorum tabiki.

Buyuk setuplarda is yapiyorsa alinabilir dedigin gibi Kaan ama gunluk araclar icin gercekten fuzuli fiyat olarak.

Bide yurtdisinda kimse bole Emme manifoldunu Port and Polish yaptirmiyor, cidden senin verdigin servis veli nimet Turkiyede bu isi yapanlar icin.

RRC'yi alan direk takiyor ondanda mutlu kalmiyor, fiyat/performans acisindan.

Sana Kosgep'ten ARGE destegi almak lazim Kaan, makineye yatirim yapip kendini daha cok gelistirirsin isallah ;)

PPR engineering
13-02-2013, 18:32
RRC gercekten pahali RBC'ye gore.

Benim duydugum kadariyla stok olarak sadece +1HP fazla oldugu ne kadar dogru yanlis bilmiyorum tabiki.

Buyuk setuplarda is yapiyorsa alinabilir dedigin gibi Kaan ama gunluk araclar icin gercekten fuzuli fiyat olarak.

Bide yurtdisinda kimse bole Emme manifoldunu Port and Polish yaptirmiyor, cidden senin verdigin servis veli nimet Turkiyede bu isi yapanlar icin.

RRC'yi alan direk takiyor ondanda mutlu kalmiyor, fiyat/performans acisindan.

Sana Kosgep'ten ARGE destegi almak lazim Kaan, makineye yatirim yapip kendini daha cok gelistirirsin isallah ;)

Yatırım yapmaktan aç geziyoruz :)Wet Flow,Flow Master,Velocıty tester,Yeni bir Şey daha var anlatırım skype ten

Alt setuplarda fark az ama üst setuplarda faydası cok hissediliyor bilalin tercih sebebide bu yoksa rbc de alabilirdi.

Tabiki portlanınca hepsi değişiyor en cok yol kateden ise RSP fn2 buyuk artış sağlıyor ama tabi üst setuplarda yine yeterliliğini kaybediyor.

RRC Portlanıp 400 sınır değerlere gelinebiliyor.

Burak Kasim
13-02-2013, 18:46
Yatirim iydir, isini hakkiyla yapiyorsun, isallah daha cok gelisirsin kardesim.

Benim elimden bir yardim dokunursada seve seve yardimci olmak isterim.

Yurtdisindan tek eksik olan yonumuz teknolojimiz oda olursa gercekten made in Turkey urunler satilabilir dunyada ;)

PPR engineering
13-02-2013, 19:40
Yatirim iydir, isini hakkiyla yapiyorsun, isallah daha cok gelisirsin kardesim.

Benim elimden bir yardim dokunursada seve seve yardimci olmak isterim.

Yurtdisindan tek eksik olan yonumuz teknolojimiz oda olursa gercekten made in Turkey urunler satilabilir dunyada ;)

Teşekkür ederim burakcım mal satıyoruz ingiltere ve usa bu sene hedefimiz biliyorsun sende cabamız büyük farkımız hissetirmeye calışacağız.

Anti
13-02-2013, 20:00
Yatırım yapmaktan aç geziyoruz :)Wet Flow,Flow Master,Velocıty tester,Yeni bir Şey daha var anlatırım skype ten

Alt setuplarda fark az ama üst setuplarda faydası cok hissediliyor bilalin tercih sebebide bu yoksa rbc de alabilirdi.

Tabiki portlanınca hepsi değişiyor en cok yol kateden ise RSP fn2 buyuk artış sağlıyor ama tabi üst setuplarda yine yeterliliğini kaybediyor.

RRC Portlanıp 400 sınır değerlere gelinebiliyor.

Selam ustad,
Aracimda f/e/h, CAI, RRC, flashpro mevcut motor modifiyesi anlaminda, kesici 8800'de.
Rrc'den (polish yok su anda) tam avantajli olarak faydalanmak icin kac donmek gerekir asagi yukari (agresif cams kullanimiyla tabi) ?

Bu arada ilgilenen olursa Rsp fn2 manifoldum evde kuzu gibi yatiyor :)

EREN34
13-02-2013, 20:00
Oglum sen astronot olacakmissinda port polish ci olmussun:)

Birde dogru mu anladim? manifold basinci arttikca flow dusuyor. Yani hava be kadar piston hareketi ile cekilirse o kadar iyi

Burak Kasim
13-02-2013, 20:51
Teşekkür ederim burakcım mal satıyoruz ingiltere ve usa bu sene hedefimiz biliyorsun sende cabamız büyük farkımız hissetirmeye calışacağız.

Isallah Kaan, hedefler guzel, istendikten sonra basarilmamasi icin bi neden goremiyorum ben.

PPR engineering
14-02-2013, 02:47
Selam ustad,
Aracimda f/e/h, CAI, RRC, flashpro mevcut motor modifiyesi anlaminda, kesici 8800'de.
Rrc'den (polish yok su anda) tam avantajli olarak faydalanmak icin kac donmek gerekir asagi yukari (agresif cams kullanimiyla tabi) ?

Bu arada ilgilenen olursa Rsp fn2 manifoldum evde kuzu gibi yatiyor :)

Avantajlı kullanmak için malesef sırf cam yetmiyor sıkıştırma oranınızda yüksek olmalıdır su anda oem manifoldunuza göre avantajlısınız ancak rbc de yeterli olabilirdi sizin için ilersi açık rrc kullanabilirsiniz yuksek setuplarda

Oglum sen astronot olacakmissinda port polish ci olmussun:)

Race motorlarını geliştirmeye adamış insanlarız aslında hepimiz:)

Birde dogru mu anladim? manifold basinci arttikca flow dusuyor. Yani hava be kadar piston hareketi ile cekilirse o kadar iyi

söle basınç arttıkca ayni hacimlerde hava cok hızlanayor volum dusuyor. yanıma geldiğinde hatırlat bunla ilgili ufak bir tets yaparız.