PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Swaplamak

Berkel
12-02-2013, 18:11
öncelikle umarım doğru yere açmışımdır, swap yazıp arama yaptım ama istediğim bilgiyi tam elde edemedim. motor swaplamak için ne gerekiyor, yani kuralları ne, sonuçta her motor her arabay olmaz tahminimce neye göre motor koyuluyor, ***** sitede bi kaç motor gördüm aslında çok daha uç bir olay sanıyordum ama yapılabiliritesi varmış, yani hangi arabaya hangi motor olur olmaz bunu nasıl anlayabiliriz.

Time-R
12-02-2013, 18:20
* Honda marka araca honda motor koyulur. Arac neyse motorda ayni marka olacak sekilde.

* Dusuk hacimli motor koyulamaz.

* %30 daha yuksek silindir hacmi yada guclu koyabilirsiniz. (Makina muhendisleriyle anlastiginiz takdirde bu pek gecerli bir durum degil.)

* Hurda belgeli aractan sokulmus faturali yada sandik faturali motor koyabilirsiniz ruhsata isletmek icin.

EREN34
12-02-2013, 18:25
Yakit tipi degisemez. Dizel arabaya dizel benzinli arabaya benzinli motor

Berkel
12-02-2013, 18:36
* Honda marka araca honda motor koyulur. Arac neyse motorda ayni marka olacak sekilde.

* Dusuk hacimli motor koyulamaz.

* %30 daha yuksek silindir hacmi yada guclu koyabilirsiniz. (Makina muhendisleriyle anlastiginiz takdirde bu pek gecerli bir durum degil.)

* Hurda belgeli aractan sokulmus faturali yada sandik faturali motor koyabilirsiniz ruhsata isletmek icin.

doğru anladıysam, aynı marka olmak zorunda dimi

06KrL06
12-02-2013, 20:52
Tabi burada yazılanlar yasal olarak işletmek için gerekli prosedürler yoksa istediğini istediğin araca koyarsın ama işletemezsin.

Hangi motor hangi araca uyar konusuna gelince bunun belli bir çevçevesi yok anadola v8 motor koyanda var şahine wankel motorda.

Ama tabii direk çok kesip biçmeden konulabilecek motorları sorarsan sorduğunda marka modele göre zaten bu işi yapanlar anlatacaktır.

alperkirman
12-02-2013, 21:02
Yakit tipi degisemez. Dizel arabaya dizel benzinli arabaya benzinli motor

şimdi mk1 ye 1.9tdi swaplama hayali yalanmı oldu?(hem hacimden hemde mazot-benzin davasından)

0M42
12-02-2013, 21:06
Motorum işli değil ve iki ay önce muayeneden "motor no ile ruhsattaki no uyuşmuyor" ibaresi ile hafif kusurlu olarak geçtim 2014 ün son aylarına kadar muayenem var.

Bence bulunduğunuz şehirdeki tüv istasyonu ile bir görüşün burada olduğu gibi bazı şehirlerde müsama gösteriyorlar.

Ancak bunun şöyle bir dez avantajı var aracı satmak istersen devir veremiyorsun o zaman motor no işlenmesi gerekiyor.

tarik
13-02-2013, 07:18
Motorum işli değil ve iki ay önce muayeneden "motor no ile ruhsattaki no uyuşmuyor" ibaresi ile hafif kusurlu olarak geçtim 2014 ün son aylarına kadar muayenem var.

Bence bulunduğunuz şehirdeki tüv istasyonu ile bir görüşün burada olduğu gibi bazı şehirlerde müsama gösteriyorlar.

Ancak bunun şöyle bir dez avantajı var aracı satmak istersen devir veremiyorsun o zaman motor no işlenmesi gerekiyor.

Patron evet hafif geçiyorsun ama bu durum başına iş açmasın adamın ?

Diğer yanda satmak istediğinde noter bu durumu nereden bilecek ? (Satışta Muayene kağıdı yada hatta muayenin olup olmadığına bakılmıyor.)

EREN34
13-02-2013, 07:34
şimdi mk1 ye 1.9tdi swaplama hayali yalanmı oldu?(hem hacimden hemde mazot-benzin davasından)

Hacim hallolabiliyor. Tamamen sizin ve takipçinin ne kadar dişli olduğuna ne kadar ısırabildiğine bağlı.

Benim Williams ruhsatta 1.4 mü 1.2 mi ne yazıyordu. Şu an 2.0 yazıyor motorda işli:)

Yakıt konusunda şans yok diye biliyorum.

senna
13-02-2013, 07:38
Hacim hallolabiliyor. Tamamen sizin ve takipçinin ne kadar dişli olduğuna ne kadar ısırabildiğine bağlı.

Benim Williams ruhsatta 1.4 mü 1.2 mi ne yazıyordu. Şu an 2.0 yazıyor motorda işli:)

Yakıt konusunda şans yok diye biliyorum.

bu işin takipçiyle falan alakası yok

şu an için yönetmeliklerde zaten hacim sınırmalası yok şu kadar fazla hacimli motor koyarsın edersin vs gibi bir durum yok,

güç sınırlaması var benzinli motorlarda %30 dizellerde %50 ye kadar daha güçlü motor takabiliyorsun

istersen 6 litrelik motor at clioya güç sınırlar içerisinde kalıyorsa işletirsin projende uygunsa

edit: güç sınırlaması var diyorum TSE yetkilileri zamanında konuştuğumda bu şekilde beyan etmişlerdi, tamimle biraz farklı şekilde yani yukarıda yazdığım gibi ama tamime göre tekrardan bi daha konuşmak gerekir

XSi
13-02-2013, 07:42
bu işin takipçiyle falan alakası yok

şu an için yönetmeliklerde zaten hacim sınırmalası yok şu kadar fazla hacimli motor koyarsın edersin vs gibi bir durum yok,

güç sınırlaması var benzinli motorlarda %30 dizellerde %50 daha güçlü motor takabiliyorsun

istersen 6 litrelik motor at clioya güç sınırlar içerisinde kalıyorsa işletirsin projende uygunsa

motorun gücünü veya nasıl belirliyorlar, faturada mı yazıyor?

senna
13-02-2013, 07:50
motorun gücünü veya nasıl belirliyorlar, faturada mı yazıyor?

TSE tamiminde yazdığına göre uzun oldu okuyalı ama eğer motor model yılı araç modelinden daha yeniyse tadilat raporu ile işlenebiliyordu, onuda motor mukayese raporu ile beraber sunarak yapılabilir kanımca, şu an için öyle proje görmedim ben daha

ama motor model yılı araçtan yaşlıysa teknik üniversitelerden belirli testleri yaptırmanız gerekiyor egzozla alakalı emisyonla alakalı 4 test olması lazım sanırım

mühendisler faturada yazarmı bilmiyorum ama yazsada o verileri kullanmayabilir muhtemel bir veri bankası var sanırım MMO'da ama ne kadar kullanılır kullanılmaz o kısmı bilmiyorum, çok sınırları olmayan bir iş olduğu için bana göre şu an için neyin ne olduğu pek belli değil ama tamim bu şekilde

birazdan kopyalıcam tamimi

senna
13-02-2013, 07:57
4.1. Motor değiĢikliği veya tadilatı:
4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil iĢlemi yapılmıĢ olan
araçlar üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili
yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.2. Ġmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmıĢ araçlar
üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini
sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.3. Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değiĢiklikleri, tadilat seti
kullanımı veya iĢlemci programlarında değiĢiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve
araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.
Orijinal tipinin haricindeki motor değiĢikliğinde;
-Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dıĢ gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli
motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor
için;
- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,
- Motor gücü: 80/1269/AT,
- Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,
Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.
Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu,
Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)
4.1.4. Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme iĢlemi yapılmıĢ olanlar dâhil,
kullanıldığı takdirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı
tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değiĢiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmıĢ olanlar dâhil)
kullanıldığı takdirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.
Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka,
tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk
belgesi, broĢür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma
veya hiç kullanılmamıĢ motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

TSE tamim 2011/2

http://www.tse.org.tr/docs/aitm-formlar%C4%B1/aracprojetamim.pdf?sfvrsn=7

aydogdu1453
13-02-2013, 09:25
Tamim'e göre herşey mümkün.Ama tse ya da trafik ne der orası tartışılır.Tamimdeki şartları sağladığın an sıkıntı yoktur.Swap yapanlar bu işleri daha iyi bilir.

Swap yapmadan önce bir mühendislik firması ile görüş derim.Çünkü çoğu firma sadece eşit güçteki motor değişimini baz alıyor %30'luk kısım dahil.

0M42
13-02-2013, 09:48
Patron evet hafif geçiyorsun ama bu durum başına iş açmasın adamın ?

Diğer yanda satmak istediğinde noter bu durumu nereden bilecek ? (Satışta Muayene kağıdı yada hatta muayenin olup olmadığına bakılmıyor.)

Başına neden iş açsın tüv geçmene müsade ediyor oyun yok dalavera yok.Zaten yakında motor no diye bir şey kalmayacak.Ayrıca bizim burada devir vereceğin zaman araç tekrar muayeneye girmesi gerekiyor.Bu ülkenin kanun konusunda şehre göre g*tü başı ayrı oynuyor.

Schumi
13-02-2013, 10:08
Ben muamelecinin proje çizdirdiği mühendis ile konuştum satışını aldığım yedek motoru işletmek için. Bana mühendisin söylediği geç kaldığımdı. 2012'nin bilmem kaçıncı ayından itibaren hacim kesinlikle değişemiyormuş. 1600cc ise 1700cc dahi olmuyor artık dediler.

XSi
13-02-2013, 10:18
4.1. Motor değiĢikliği veya tadilatı:
4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil iĢlemi yapılmıĢ olan
araçlar üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili
yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.2. Ġmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmıĢ araçlar
üzerinde yapılacak motor değiĢikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini
sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.3. Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değiĢiklikleri, tadilat seti
kullanımı veya iĢlemci programlarında değiĢiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve
araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.
Orijinal tipinin haricindeki motor değiĢikliğinde;
-Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dıĢ gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli
motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor
için;- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,
- Motor gücü: 80/1269/AT,
- Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,
Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.
Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu,
Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)
4.1.4. Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme iĢlemi yapılmıĢ olanlar dâhil,
kullanıldığı takdirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı
tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değiĢiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmıĢ olanlar dâhil)
kullanıldığı takdirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.
Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka,
tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk
belgesi, broĢür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma
veya hiç kullanılmamıĢ motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

TSE tamim 2011/2

http://www.tse.org.tr/docs/aitm-formlar%C4%B1/aracprojetamim.pdf?sfvrsn=7

bu yazıya göre net olmayan bir durum var benim için ki motor yılı nasıl belirleniyor, muhtemelen satıcının beyanına göre, yurtdışından motor ithal edilirse (ki bir başka konuda kendi aracımız için kendi şahsımız adına 2.el motor(lar) ithal edebileceğimizi öğrenmiştik), fatura beyanıyla model yılını kendi aracımızın yılından fazla yazdırabiliriz.

Gene kendi önceki iş deneyimlerimden yola çıkarak motor ithalatında vergilendirme motor gücüne göre yapılıyor ülkemizde, motor gücü de fatura üzerinde yazıyordu (çinden dizel motor ithal ettim, kendi adıma şahıs firması kurmuştum bu iş için)

iç piyasada ise motor satışları noter kanalıyla oluyor, ama o satışlarda motor gücü ve motor yılı belirtiliyormu evraklarda onu bilmiyorum, yapan biri varsa belki yazar.

bir diğer konuda yukarıda siyah ile bold yaptığım yerlerden ilkine göre dizel - benzinli veya benzinli dizel çevrimi yapılabiliyor, yeterki testleri yaptırt ve raporlarını tadilat dosyasına ekle..

ikinci bold yaptığım noktada teknik servis raporu denmiş, bir markanın yetkili servislerinin hazırladığı raporlar geçerli oluyor manası çıkıyor burdan?

Bu durumda işler kolaylaşır, tanıdık aracılığıyla rapor düzenlenerek işlem tamamlanabilir.

EnesJdm
17-10-2014, 21:56
---------------

Schumi
18-10-2014, 00:17
Yasa dışı işlemlerin yapımı için akıl danışılacak bir ortam değil maalesef burası. Lütfen yazmadan önce 2 kere düşünün.