PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaliper ve silikon

brs852
13-02-2013, 17:27
İşçilik maliyetini ödemek saçma geliyor 25-30 liralık kapağa 100 lira işçilik çok fazla... Silikonla yapıştırmayı düşünüyor daha önce silikonlamış yada uygun silikon önere bilecek birisi var mı ? bugün oto boyacısına gittim siyah silikon istedim dayanır mı dediğimde o sıcağa dayanıcağını sanmıyorum dedi nedir acaba uygun silikon ?

AEM
13-02-2013, 17:30
sıcağa dayanıklı slikonlar var diye biliyorum, en yakın zamanda kendi aracıma yapmayı planladığım işlemlerden bi tanesi.

özgür67
13-02-2013, 17:38
benim aracımda kaliper kapakları 1 seneden fazla süredir silikonlu olarak takılı.Hiç sorun yaşamadım.Silikonu temas eden yerlere özellikle sıkmalısın.Sanayiden siyah silikon ile yapmıştım.Güçlü olanlardan istemiştim ama marka hatırlamıyorum

brs852
13-02-2013, 17:53
İşte bende oto boyacısından istedim siyah silikon verdi ama o kdr sıcağa dayanmaz dedim bnde en azından sorun yaşamayan birinin silikon markasını bilirsem ondan alırım dedim

mehmetRS
13-02-2013, 18:11
o oto boyacılarının kullandıgı cok kaliteli siyah silikonlar var, hatta hafiften mat duruyorlar.. ısıya dayanıklıklar. Isındıgında tuttuğu şeyi çekmezseniz,yerinde duruyorsa problem yok bırakmıyor zaten.

BthnKrkt
13-02-2013, 18:13
Bu kaliperler kapakları soguma konusunda sıkıntı yaratmıyormu? Benim cogu zaman disk morarmış, jantlar bile alev alev oluyor. Sanmıyorumkı erimeden yada koku yapmadan dursun

erhanarici18
13-02-2013, 18:23
bas silikonu gitsin kardeşim
5 liraya siyah silikon aldım nalburdan 1.5 senedir düşmedi
ısınmadan erimeden bahsetmişler ama hiç bi sıkıntı yaşamadım ben

brs852
13-02-2013, 18:29
bas silikonu gitsin kardeşim
5 liraya siyah silikon aldım nalburdan 1.5 senedir düşmedi
ısınmadan erimeden bahsetmişler ama hiç bi sıkıntı yaşamadım ben

adam bana alman malı siyah silikon verdi 6,5 lira çok ısıya dayanır mı bilemem dedi iyice öğren öyle al istersen dedi sıkıntı yok diyorsan basıyorum en bolundan :D

alihan_27
13-02-2013, 18:29
Yüksek sıcaklık bölgelerinde genellikle kırmızı renkli(siyah renk olanlarıda var) silikon kullanılır. 400 C' civarına kadar dayanıklı olur. Tabancasız, diş macunu gibi tüpte olanlarıda var. Üzerinde yüksek ısı dayanımlı silikon yazar.

brs852
13-02-2013, 18:30
Bu kaliperler kapakları soguma konusunda sıkıntı yaratmıyormu? Benim cogu zaman disk morarmış, jantlar bile alev alev oluyor. Sanmıyorumkı erimeden yada koku yapmadan dursun

eriyenini henüz görmedim duymadım ama kapak gercekten sağlam bir kapak

brs852
13-02-2013, 18:37
kırmızı silikon mu siyah silikon mu :)

Chn53
13-02-2013, 18:40
eriyenini henüz görmedim duymadım ama kapak gercekten sağlam bir kapak

arkadaşımın arabasıyla 150 km yol gittik durmadan hiç indiğimizde çok pis iğrenç bi koku geliyordu kaliperlerden. onunki silikonlu değildi vida ile tutturulmuştu

ladaman
13-02-2013, 18:41
WÜRTH POWER yapıştırıcı-sızdırmaz siyah beyaz ve gri rengi mevcut işim gereği araçlara senelerdir yüzlerce sıktım daha bir hata görmedim

ama özellikle POWER serisi olacak....

alihan_27
13-02-2013, 18:44
kırmızı silikon mu siyah silikon mu :)

Kırmızı silikon daha sağlıklı olur ama bence siyahta kullanılabilir. Şöyle söyleyeyim kaliper için, hırdavatçıya gitsem kırmızı bulamasam, kaliteli siyah alır sıkarım. Elinizde varsa, dandik bişeyde değilse sıkın gitsin.

brs852
13-02-2013, 18:48
elimde henüz birşey yok iyice kesinleştirip öyle alma istedim kırmızı daha iyi ama siyahta olur diyorsunuz birde şu würth power'ı araştırıcam...

ladaman
13-02-2013, 18:52
renk muhabbetini ben anlıyamadım silikonda marka+özelliktir çünkü würth olsun sika olsun veya berner olsun belirli renkleri yokki siyah silikon ama ne marka bileşeni ne kırmızı silikon ilk defa duydum ama kırmızı olarak sıvı conta var

bizim depoda binlerce silikon var belki ama kırmızı silikon ilk defa duydum
.

brs852
13-02-2013, 19:06
renk muhabbetini ben anlıyamadım silikonda marka+özelliktir çünkü würth olsun sika olsun veya berner olsun belirli renkleri yokki siyah silikon ama ne marka bileşeni ne kırmızı silikon ilk defa duydum ama kırmızı olarak sıvı conta var

.

paylaşım yasak mı bilmiyorum ama yasak ise özür dilerim

SELSİL KIRMIZI YÜKSEK ISI SİLİKONU SIVI CONTA GittiGidiyor'da 71414094 (http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market/selsil-kirmizi-yuksek-isi-silikonu-sivi-conta-71414094)

erhanarici18
13-02-2013, 19:43
elini korkak alıştırma bol kullanmaya çalış
kaliper kapağının zeminide düz değil kaliperin zeminide düz değil boşluk kalmasın

alihan_27
13-02-2013, 19:47

.

Abi şimdi baktım, bizim kullandığımız akfix yüksek ısı silikonunun kırmızı hariç birde siyah renk olanı varmış. Siyahını hiç göndermedikleri ve kullanmadığımız için yanlış bilgilendirme olmasın. Contalama amaçlı kullanılabilirmiş ama yüzey sıyrılması rtv sıvı contalardan daha azmış. Teknik özellik formu http://www.akfix.com/Assets/Documents/Ht300_yuksek_isi_silikonu_20121011_161825.pdf
Zaten renk farkı ve özellik dediğiniz, markadan bağımsız, katkı maddesine göre değişiyor. Temelde kırmızı haricinde; siyahlarda karbon siyahı, beyazlarda titanyum dioksit, grilerde her ikisi karışık, şeffaf olanlarda birşey yok:) diye ayrılıyor. Yanlış bildiğim veya bilmediğim birşey varsa öğrenmekten memnun olurum.

brs852
13-02-2013, 20:06
Abi şimdi baktım, bizim kullandığımız akfix yüksek ısı silikonunun kırmızı hariç birde siyah renk olanı varmış. Siyahını hiç göndermedikleri ve kullanmadığımız için yanlış bilgilendirme olmasın. Contalama amaçlı kullanılabilirmiş ama yüzey sıyrılması rtv sıvı contalardan daha azmış. Teknik özellik formu http://www.akfix.com/Assets/Documents/Ht300_yuksek_isi_silikonu_20121011_161825.pdf
Zaten renk farkı ve özellik dediğiniz, markadan bağımsız, katkı maddesine göre değişiyor. Temelde kırmızı haricinde; siyahlarda karbon siyahı, beyazlarda titanyum dioksit, grilerde her ikisi karışık, şeffaf olanlarda birşey yok:) diye ayrılıyor. Yanlış bildiğim veya bilmediğim birşey varsa öğrenmekten memnun olurum.

hem size hemde site halkına sorayım kırmızı silikon mu yoksa siyah silikon mu ? yoksa kırmızı siyah farketmez ikiside aynı işi görür diyerekten hangisini bulursak onu mu kullanalım :)

GTCihad
13-02-2013, 20:10
Bende hep istedim ama cesaret edemedim , peki yolda giderken düşse ne olur ? parçalanır gider heralde tehlike yaratırmı acaba?

alihan_27
13-02-2013, 20:11
hem size hemde site halkına sorayım kırmızı silikon mu yoksa siyah silikon mu ? yoksa kırmızı siyah farketmez ikiside aynı işi görür diyerekten hangisini bulursak onu mu kullanalım :)

Baktım işte yüksek ısı silikonunun siyah renkliside varmış. Sen en iyisi kırmızı-siyah renge bakma:D. Bence kaliteliyse siyah kullan gitsin. Hatta kafana takılırsa ikisinden de al mix yap:)

brs852
13-02-2013, 20:16
Bende hep istedim ama cesaret edemedim , peki yolda giderken düşse ne olur ? parçalanır gider heralde tehlike yaratırmı acaba?

adamlar rx8-mustang gibi araçlara silikonla yapıştırmışlar haftada bir elinle kontrol edersin düşerse şansına çok büyük tehlike yaratıcağını sanmıyorum havalar biraz düzelse komple girişicem araca malzemeler hazır :) jantlar boyanıcak ayna kapakları panjur boyanıcak kaliperler takılacak :)

brs852
13-02-2013, 20:17
Baktım işte yüksek ısı silikonunun siyah renkliside varmış. Sen en iyisi kırmızı-siyah renge bakma:D. Bence kaliteliyse siyah kullan gitsin. Hatta kafana takılırsa ikisinden de al mix yap:)

hahahaha iimiş aynen yaa öyle yapıcam hangisi denk gelirse alıcam şansıma artık :)

GokhanRS
13-02-2013, 20:32
biz vidaladık bircok araca öle 100 lira filanda değil 20 30 lira işçilik aldık. neresiymiş o öyle 100 lira işçilik alan :D

ladaman
13-02-2013, 20:33
sıvı conta apayrı birşey silikon apayrı birşey o kırmızı olan silikon özellikli sıvı conta iş yapıştırmaya geldimi olay değişir

yanlış anlaşılmasın senelerin verdiği tecrübemle konuşuyorum
-WÜRTH POWER
veya
-BERNER POWER sıkıntı yaşamazsınız

emirhan sph
13-02-2013, 20:43
100 tl iscilik nere alio ya :D sok jantlarini silikonu sikcagin yere zimpara yap temizle bas silikonu yapistir gitsin. Benim eski arbamda arkadakinin bitanesi ucmustu hic haberim bile olmadi :D hangi ara uctuysa. Kendi garajinda evinin onunde bile yaparsin bana sorarsan aklin orda olucagna boya kaliperleri en mantiklisi :)

ladaman
13-02-2013, 20:47
bu unimog un kasasını biz yaptık ve hiç bir yerinde ne bir vida var veya başka bir şey sadece panel sacları würth power ile yapıştırıldı ve sağlamlığını düşünün artık:D

dediğim gibi benim işim teknik araç imalatı ve modifikasyon işim gereği bu tür kimyasalar ile haşır neşirim ve merak ettiğiniz bir şey olursa danışabilirsiniz:icon_tup:

http://i46.tinypic.com/14e1gd1.jpg

brs852
13-02-2013, 20:56
Kaliperle birlikte montaja 120-130 lira istiyorlar... Aynen öyle yapacağım temizleyip basıcam silikonu... bu arada berner power ve würth power araştırıcam

brs852
13-02-2013, 20:57
100 tl iscilik nere alio ya :D sok jantlarini silikonu sikcagin yere zimpara yap temizle bas silikonu yapistir gitsin. Benim eski arbamda arkadakinin bitanesi ucmustu hic haberim bile olmadi :D hangi ara uctuysa. Kendi garajinda evinin onunde bile yaparsin bana sorarsan aklin orda olucagna boya kaliperleri en mantiklisi :)

Hiçte umurumda olmaz dayıcam silikonu hahahahah :icon_tup:

alihan_27
13-02-2013, 21:30
bu unimog un kasasını biz yaptık ve hiç bir yerinde ne bir vida var veya başka bir şey sadece panel sacları würth power ile yapıştırıldı ve sağlamlığını düşünün artık:D

dediğim gibi benim işim teknik araç imalatı ve modifikasyon işim gereği bu tür kimyasalar ile haşır neşirim ve merak ettiğiniz bir şey olursa danışabilirsiniz:icon_tup:

Yüksek ısıya maruz kalmayacaksa benimde favorim poliüretan deniz tutkalı ve epoksidir.
Ayrıca foto çok iyi, doldurulmuş unimoglara ayrı bir hastalığım var:)
Würth power'ı ilk fırsatta deneyeceğim. Neyse konu dağılmasın.

F4R
13-02-2013, 22:38
aslında bende istiyorum sarı renk kaliper kapağı alayım takayım ama beni korkutan soğuma olayı. zaten rs lerin frenleri şişmeye müsait bide bu kaliper kapağı daha kötü yapmasın? kendini soğtamayıp?

tdipower
13-02-2013, 22:50
boya malzemeleri satan yerlerden dyson PU sealant alıp yapıştırın ertesi gün kırmadan sökemezsiniz :)

brs852
13-02-2013, 22:56
aslında bende istiyorum sarı renk kaliper kapağı alayım takayım ama beni korkutan soğuma olayı. zaten rs lerin frenleri şişmeye müsait bide bu kaliper kapağı daha kötü yapmasın? kendini soğtamayıp?

Ben katılmıyorum bu olaya yazın asfalttan kac derece hava alıyor o sıcakta soğuk havayı bulan bi yere kapak engel olmaz gibi geliyor bana

brs852
13-02-2013, 22:57
boya malzemeleri satan yerlerden dyson PU sealant alıp yapıştırın ertesi gün kırmadan sökemezsiniz :)

Denemişliğiniz var galiba :)

tdipower
13-02-2013, 22:58
Denemişliğiniz var galiba :)

sürekli kullanırım birşeyleri yapıştırmak için :)

brs852
13-02-2013, 23:00
sürekli kullanırım birşeyleri yapıştırmak için :)

Janttaki sıcaklığa dayanır yani

tdipower
13-02-2013, 23:01
dayanır tabiki sorun olmaz

RedSun
13-02-2013, 23:01
getir ben yapayım 50 liraya :D ciddiyim

silikonlarsan balata değişminde kırmak zorunda kalabilirsin, ben kendi aracıma kendim yaptım kaliperlere delik açarak.

brs852
13-02-2013, 23:17
Deldirmeyi düşünmüyorum ya silikonlicam artık şansıma yinede teşekkürler

Schumi
14-02-2013, 00:43

Hocam sizde CNC'de vardır. Ne tür işler yapıyorsunuz. :D