PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arac kaplama ruhsata isletme tuv sorunsali

Sert@ç
23-02-2013, 22:19
Siyah aracimi garajda kirmiziya kaplamayi dusunuyorum ancak 1.5ay kadar gecirmis oldugum muayneyide aradan cikartmak istiyorum
Simdi ben aracin rengini degistirdigimde neler yapmam gerekiyor ?
Hazir muayneye gitcem hepsini aradan cikarabilir miyim ?
Renk degisimi icin fatura kesilmesi gerekiyor mu?
Ankarada tuvturk icin yardimci olabilcek birisi varmi ?

Renk degisimi konusunda onceki konulara baktim ancak ulkemizde hergun kanunlar degisiyor suan ki durum nedir

MeRtCaN
23-02-2013, 22:22
Aracını Kaplatıp Tuv turkten randevu alıyorsun

ve tuv e gıttıgınde hem muayene ve renk tesbıtı olacagını belırtıyorsun

her hangı bır ek1 belgesı fln doldurmana gerek yok

aracının muayenesı yapılıp renk tesbıtı yapılıyor
elektornık ortamda belge hazırlanıyor

ve muayene ıslemın bıtıyor

o belgeler ıle emnıyete gıdıp rengı ruhsata ısletıyorsun

emnıyete gıderken renk degısımı faturanı goturmeyı unutma yoksa ıslem yapmıyorlar

baska herhangı bır sey gereklı fegıl

ben yenı işlettım rengı arabamın :)

Sert@ç
23-02-2013, 22:49
Anladim cok sagol pek bu fatura boya faturasi mi yoksa kaplama faturasi mi olmasi lazim bazi yerler boyaci faturasi isteniyor diye duydum

Schumi
23-02-2013, 23:14
İşlemeyi sakın olaki kırmızı diye yapma. Kırmızı siyah diye yap. Arabanın tavanı bırak siyah kalsın kaplamadan önce çift renk olsun ruhsat. Yarın bir gün sökersen tekrar uğraşma. Sökersen kırmıyızı araba tekrar siyah olunca aynaları kırmızı yaparsın ruhsat değişimi gerekmez.

nostra
23-02-2013, 23:24
Aracını Kaplatıp Tuv turkten randevu alıyorsun

ve tuv e gıttıgınde hem muayene ve renk tesbıtı olacagını belırtıyorsun

her hangı bır ek1 belgesı fln doldurmana gerek yok

aracının muayenesı yapılıp renk tesbıtı yapılıyor
elektornık ortamda belge hazırlanıyor

ve muayene ıslemın bıtıyor

o belgeler ıle emnıyete gıdıp rengı ruhsata ısletıyorsun

emnıyete gıderken renk degısımı faturanı goturmeyı unutma yoksa ıslem yapmıyorlar

baska herhangı bır sey gereklı fegıl

ben yenı işlettım rengı arabamın :)

Bende haftaya hem muayene hemde renk değişimini işleticem ruhsata. geçen sene yaptırdığımda ek1 formu doldurmam gerekmişti.. ek1 doldurmadan gitsek sıkıntı yok yani öylemi ? sonra ek1 yok diye geri göndermesinler.

Sert@ç
24-02-2013, 00:51
İşlemeyi sakın olaki kırmızı diye yapma. Kırmızı siyah diye yap. Arabanın tavanı bırak siyah kalsın kaplamadan önce çift renk olsun ruhsat. Yarın bir gün sökersen tekrar uğraşma. Sökersen kırmıyızı araba tekrar siyah olunca aynaları kırmızı yaparsın ruhsat değişimi gerekmez.

Aynen bende oyle yapcam tavanida siyah birakacagim icin
Sokunce bi daha ugrasmamak icin hatta sarida yapmayi dusunuyorum olursa 1-2aya mat sari yapcam

ragıp
29-08-2013, 20:40
Konuyu hortlatmış olacağım fakat yeni konu açılıp kirlilik olmaması adına buradan cevap almaya çalışayım:

Aracımın muayenesi yaklaşık 1,5 yıl daha geçerli.

Fakat aracımdan şeritlerimi çıkardım. Bunu ruhsata işletmek istiyorum ancak, TÜVTÜRK'e gittiğimde aracın sadece renk tespitini yaptırıp, daha sonra bunu trafik şubede işletmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Yani muayene prosedürüne girmek istemiyorum.

Ayrıca; bir fatura gerekmediğini söyleyenler de oldu gün içinde bana, fakat fatura gerekli diyenler de olmuş burada gördüğüm kadarıyla. Sonuç olarak fatura falan yok elimde zira şeritleri söktüm sadece. Oysa ruhsatımda araç çift renk görünüyor.

Bunu düzeltmek adına TÜV'de muayeneye girmeden, eski muayenemin geçerliliği ile, sadece aracın rengine bakılması suretiyle bu rengi ruhsata işletebilmem mümkün müdür?

vtiaras
30-08-2013, 00:02
aracımın tavanı siyah olarak ruhsatıma işliydi aracımın muane zamanı geldiği için tavanı kendim söktüm tüvtürke gittim renk tespiti yapmak istiyorum dedim tüvtürkten belge aldım önce bahçelievler emniyet müdürlüğünden randeve aldım belge ve ruhsatla emniyete eşim gitti ve kaporta boya işçilik faturası istediler ki kendi söktüğümüzü söylememize rağmen fatura istediler kapprtacıdan kdv ödeyerek fatura kestirdim eşim bidaha emniyetten randevu aldı ilk nüshayı değiştirdik yanlız 1 hafta içinde tekrardan tüvtürke gitmeniz gerekecek oradan renk onayınızı aldıkan sonra tekrardan emiyetten randevu alıp 2 nüshanızı değiştiriyorsunuz bidaha renk değişimimi tövbe!!!!mutlaka mutlaka fatura istiyorlar faturasız gitmeyim tavan ise 200 tl fatura yeterli olacaktır.

onursumer
30-08-2013, 01:09
daha dun aracımın ruhsat renk değişimini yaptım

aracımın muayeneside bittiğinden once direk tuvturkten randevu aldım

standart muayeneye soktum ve ruhsat renk tutmadığından dolayı muayeneden kaldım

tuvturk bana tespit tutanağı verdi şu şase nolu aracın rengi şudur diye

bununla emniyetten randevu alıp dilekçe doldurdum ertesi gün ruhsatımı aldım bukadar :) muayene yaptırdıktan sonra 2. nushanında değişimini yapıyorlar

ragıp
30-08-2013, 11:33
aracımın tavanı siyah olarak ruhsatıma işliydi aracımın muane zamanı geldiği için tavanı kendim söktüm tüvtürke gittim renk tespiti yapmak istiyorum dedim tüvtürkten belge aldım önce bahçelievler emniyet müdürlüğünden randeve aldım belge ve ruhsatla emniyete eşim gitti ve kaporta boya işçilik faturası istediler ki kendi söktüğümüzü söylememize rağmen fatura istediler kapprtacıdan kdv ödeyerek fatura kestirdim eşim bidaha emniyetten randevu aldı ilk nüshayı değiştirdik yanlız 1 hafta içinde tekrardan tüvtürke gitmeniz gerekecek oradan renk onayınızı aldıkan sonra tekrardan emiyetten randevu alıp 2 nüshanızı değiştiriyorsunuz bidaha renk değişimimi tövbe!!!!mutlaka mutlaka fatura istiyorlar faturasız gitmeyim tavan ise 200 tl fatura yeterli olacaktır.

Fatura bulmam gerekiyor anlaşılan. Bir şekilde uyduracağım artık faturayı, teşekkür ederim.

ragıp
30-08-2013, 11:38
daha dun aracımın ruhsat renk değişimini yaptım

aracımın muayeneside bittiğinden once direk tuvturkten randevu aldım

standart muayeneye soktum ve ruhsat renk tutmadığından dolayı muayeneden kaldım

tuvturk bana tespit tutanağı verdi şu şase nolu aracın rengi şudur diye

bununla emniyetten randevu alıp dilekçe doldurdum ertesi gün ruhsatımı aldım bukadar :) muayene yaptırdıktan sonra 2. nushanında değişimini yapıyorlar

Öyleyse anladığım kadarıyla, tüvtürkten tespit tutanağı alıp daha sonra bunu emniyette ruhsata işletmekle problemimi halledebilirim.

Muayene prosedürüne girmeden sorunu çözmeyi umuyorum. Bakalım hayırlısı olsun.

vtiaras
01-09-2013, 23:38
Fatura bulmam gerekiyor anlaşılan. Bir şekilde uyduracağım artık faturayı, teşekkür ederim.

Rica ederim herhangi bir kaportacıdan kdv sini ödeyerek fatura kestirebilirsiniz

mehmetemren
22-01-2014, 23:21
ben aracımı kamoflaj desenine benzer bir şekilde kaplamak istiyorum ama 3 ya da 4 farklı renk var desenin içinde bunun için ne yapabilirim? ayrıca aracı şirket üzerinde de gösterebilirim

caadaass
16-11-2019, 17:21
Konuya bir güncel çekeyim, araç renk değişikliği sonrası ruhsata işletme prosedüründe herhangi bir değişiklik var mı? Randevu almadan Tüvtürk'e gidip renk tespiti yaptırıp oradan emniyete daha sonra tekrar araç muayene mi yaptırmak gerekiyor? Yakın zamanda renk değişikliği yapan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi?

ottoman32
17-11-2019, 09:22
bende ekliyim ruhsat sahibi olmadan bu işlem yapılabilir mi :)

enesy
17-11-2019, 21:17
Konuya bir güncel çekeyim, araç renk değişikliği sonrası ruhsata işletme prosedüründe herhangi bir değişiklik var mı? Randevu almadan Tüvtürk'e gidip renk tespiti yaptırıp oradan emniyete daha sonra tekrar araç muayene mi yaptırmak gerekiyor? Yakın zamanda renk değişikliği yapan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilir mi?

Tüv e genel muayene ye giriyorsunuz artık.

Tüv normal muayene sonrası kağıt veriyor o kağıtla notere giderek yeni ruhsat sayfası çıkartıyorsunuz.

Ama renk tespit muayenesi değil yeni kurala göre periyodik muayene yapıp tespit sağlanıyor.

Aracımın rengini değiştirdim, bu durumda ne yapmam gerekir?
Aracınızın geçerli GM ve EEM muayene süresi olsa dahi renk değişikliği yapılmış ise yeniden periyodik muayene ve egzoz muayenesi yapılmalıdır.

Muayene işlemi yaptırdıktan sonra Trafik Tescil Bürosuna ya da Noter Kurumuna başvurarak yapılan değişikliği tescil kayıtlarına 1 ay içinde işletmek zorundadır.

bende ekliyim ruhsat sahibi olmadan bu işlem yapılabilir mi :)

Ruhsat sahibi ya da noter vekaleti olan birisi gerekiyor. Noter ruhsat sahibi olmadan yapmıyor.