PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Brake Oil & Brake Hose

Sercan Keklik
05-05-2008, 23:06
Alfa Romeo 156ımdaki Mevcut Fren Sistemimi Degiştirip yerine Brembo Family B Caliper, Brembo 330x30 Deliksiz, Oyuksuz Disk ve Brembo Fren Balatası Aldım. Kitin içinden fren hortumu ve yagını çıkarttım :) Delikli almadım cünkü özgün çatladıgını söyledi kullananlarda en fazla 20.000 km sonra dertleniyormuş :) gerek yok... Oyukluda arkadaki diskle aynı oyukluları bulmak açısından zor olucagından onuda eledim :) o yüzden düz aldım.

Sebebi ise, Fren hortumu önce gözüme gereksiz gibi geldi sonradan degerini anladım :)
Yag ise brembonun verdigi yagı bir çok yurt dışı forumlarında Fiyatına göre performans vermedigini belirttiler.

Aldıgım Sistemin Resimleri;

http://img522.imageshack.us/img522/3569/familybgo7.jpg

http://img213.imageshack.us/img213/9895/evorp3.jpg

Evo 7-8-9 kaliperleriyle aynı kaliperler. Onlarda Family B Brembo kaliperleri kullanmaktalar.

Fren diski standart disk :) balatada standart balata oldugu icin resmini koymuyorum...

Arkalarda ise aracın standartı olan 276x10 ölçülerinde olan disklerimi Ate Disk ve Ate balata aldım, Diger firmaların balataları Alfa Romeolarda İETT otobüsü gibi ses yaptıgı için direk eledim :) Hatta aldıgım brembo balatada yapıyormuş sanırım onun yerinede Ate almayı düşünüyorum.

Şimdi işin özüne gelirsek.. Türkiyede Tornacıda rekorcuda onda bunda çakma çukma bir hortum yaptırmak istemiyorum... Marka olarak ne önerirsiniz? Türkiyede bulma olasılıgım nedir? Yurt dışında olsada np getirtiriz..

Yag konusunda ise takıntılı bir mobil fanatigi oldugum icin mobil koymayı düşünüyorum ama bu sisteme artık yazık olur gibi geliyor :) Castrol SRF yi herkes öneriyor fakat onunda gereksiz olucagının kanısındayım. Sonuçta Dot 4 yag alınıcak yagdan yaga ne gibi farklar olabilir? bunları test eden bir site veya PDF dökümanı varsa paylaşılırsa sevinirim.

Merkezi soranlar olursa... Önce montajı yapıcaz eger merkez yetersiz gelirse merkezide degiştiricem. Onuda aldım.

VteC_MaNiaC
05-05-2008, 23:18
Tek bildiğim gerçekten çok önemli bir modifikasyon olduğudur ... İyi günlerde kullan Ayrıca bildiğim kadarıyla Adlı hortumda getiriyordu başka bi yerde stokta bulman zor ... onun dışında bence dot4 hidrolik yağları genel olarak aynı özelliklere sahipler bence çok bi fark olmayacaktır ;)

Sercan Keklik
05-05-2008, 23:29
Teşekkür ederim. Adlı getiriyor fakat bana goodridge önerdiler... Sonuçta bu hortumun ısıya dayanması ve basınca dayanması cok önemli bi konu.. Her türlü hortum var yoksa :) Stock 1.6 120 hp araca 330x30 gibi ciddi bi deger. sistem alındıysa geri kalanıda adam akıllı yapmak istiyorum.

Schumi
05-05-2008, 23:37
DOT 5.1 yarış yağı kullansan daha iyi olur böyle bir sistem kanımca. Fren merkezinin özelliklerini öğrendin mi piston çapı ve maksimum uygulama basıncı nedir. Bu 4 pistonlu kaliperlere yeterli basıncı verebilecekmi. Ayrıca çelik örgülü fren hortumu olarka Goodrich marka kolay bulunur yeterli olucaktır.

Sercan Keklik
05-05-2008, 23:59
standartını bılmıyorum fakat aldıgımın çapı 22,2mm

piston çapı ve mak. basıncı hakkında malesef bilgim yok, bu konuda bir kaç frenci ile görüştüm hepsi hallederiz yaparız tarzında konuşan kişilikler oldugu için yüz göz olmak istemedim :) Bana kagıt üzerinde oturup bişey anlatmak yerine hallederiz abi yönteminde ilerliyorler buda hosuma gitmiyor..

Goodrich - Goodridge bu ürünü türkiyede nerde bulabilirim?

Schumi
06-05-2008, 00:02
Yazım yanlışı olmuş pardon :) Sahibinden.com yada gittigidiyor.com da gözüme ilişmişti. Bu arada fren merkezi çok önemli. Hatta şöle önemliki sadece fren merkezi değiştirerek bile fren performansı arttırabilirsin bazı araçlarda. Bu arada maliyet ne oldu disk kaliper ?

Sercan Keklik
06-05-2008, 00:21
18x8 jantın ıcıne ne kadar merkezde degiştirsek çirkinlik degişmicek :)
Sahibindende goodridge falan yok diye hatırlıyorum abı ama gene bakıcam..
Fiyat konusunda özel mesaj atıyorum..

Schumi
06-05-2008, 00:25
18x8 jantın ıcıne ne kadar merkezde degiştirsek çirkinlik degişmicek :)
Sahibindende goodridge falan yok diye hatırlıyorum abı ama gene bakıcam..
Fiyat konusunda özel mesaj atıyorum..
Yok fren merkezi derken kaliperin yerini kastetmedim. Hani direksiyon kutusunu arkasında fren hidroliğinin saklandığı haznenin ucunda fren yağını pompalayan Master Brake Cylinder yani.
http://www.2carpros.com/discovery/images/brake_master_455.jpg

Edit : Bu arada fiyatta sağlammış. Hayırlı olsun :)

Sercan Keklik
06-05-2008, 00:31
tamam ben onu degiştirsemde :) o çirkin görüntüden kurtulamıcagım ıcın fren kiti aldım :)
355x32 alıcaktım hatta ama o sefer abs beynı falan problem yaratıcaktı :Shock

Fiyat malesef saglam oldu bıraz :) özel sipariş oldugu icin.

MUGENPOWE®
07-05-2008, 00:58
olm sen satıyodn arabyı nıe masraf yaptn cnm ?

miniks
07-05-2008, 10:28
SerCy says: satmıyorum cünkü :)

demekki forumda fren yagı ve hortumu hakkında bilgi eksikligi var :p

Schumi
07-05-2008, 20:08
SerCy says: satmıyorum cünkü :)

demekki forumda fren yagı ve hortumu hakkında bilgi eksikligi var :p
Forumda eksik yok bence :) Piyasa malzeme az :)

Sercan Keklik
08-05-2008, 06:53
getirtiriz :) no problem..

Sercan Keklik
22-06-2008, 15:10
Halaaa yagda kararsız kaldım :)
SRF yi sildim aklımdan..
Tutela Extreme 5 ve Ate Super Blue arasında kaldım :S
Goodridge larıda sipariş geçtim :)
balata konusundada Ferodo DS2500 de karar kaldım..
Tek problem.. Şu fren merkezi konusunda beni detaylı bilgilendiricek insan :)

Symetnix
22-06-2008, 17:50
sercan aksam gel senı geniş geniş bılgılendırıyım keklıgım benım haha gule gule kullan kanks

SubieGuy
22-06-2008, 19:40
Bence fren merkezini kesinlikle değiştirmen lazım. Daha önceki kullandığın kaliperlerin birim pedal yolu ile gerekli disk ısırmasını sağlayabildikleri yağ hacmi ile; daha büyük yağ odacığına sahip Brembo'lar kesinlikle farklı. Yani yeni kaliperlerin diske gerekli basıncı sağlayabilmek için daha fazla yağın 4 adet pistonu itmesine ihtiyaç duyacaklar. Bu yüzden şu anda kullandığın westinghouse ve pistonun daha büyüğü ile değişmesi gerekli. Bunun için ayrı kitler var, ama bence senin aracının aynısının 2.0 motoru ile gelen yeterli olabilir. Eğer yeterli değilse Brembo'nun komple kitini tavsiye ederim, sıfır almana de gerek yok, bir çok std. brembolu araçtan çıkma da alabilirsin. EVO ve STi larda big brake kit takanlardan, kazalılardan vs vs alınabilir mesela..

Fren hidroliği olarak ta, DOT4 yerine çok daha yüksek ısıda iş yapabilen DOT 5.1 tavsiye ederim. Dezavantajı hidrofilik (havadaki suyu emen) yapısı olduğu için DOT4'e göre daha çabuk bozulur, uzun ömürlü değildir, ama yıllık fren hidroliği değişimi ile bunu bertaraf etmek çok kolaydır. Ben fabrikadan gelen DOT4 yerine DOT5.1 racing fluid'e geçtiğimde, başka hiçbirşey değiştirmeden özellikle üst üste frenlemelerde hidroliğin kaynamaması yüzünden çok büyük fark gördüm. Fabrikalardan fren sistemi içinde std. DOT4 gelmesinin tek sebebi de, yıllık fren hidroliği değişiminin müşteriler için kabul görmemesidir, yoksa performans arabasında DOT4 ne arar anlamam.

DOT5.1'i bir de yüksek basıç ve sıcaklık altında genleşmeyecek örgü çelik hortum seti ile birleştirdiğinde her zaman sabit, ısındıkça performansı sıfırlanmayan bir sisteme sahip olursun.

Sercan Keklik
23-06-2008, 22:45
Bence fren merkezini kesinlikle değiştirmen lazım. Daha önceki kullandığın kaliperlerin birim pedal yolu ile gerekli disk ısırmasını sağlayabildikleri yağ hacmi ile; daha büyük yağ odacığına sahip Brembo'lar kesinlikle farklı. Yani yeni kaliperlerin diske gerekli basıncı sağlayabilmek için daha fazla yağın 4 adet pistonu itmesine ihtiyaç duyacaklar. Bu yüzden şu anda kullandığın westinghouse ve pistonun daha büyüğü ile değişmesi gerekli. Bunun için ayrı kitler var, ama bence senin aracının aynısının 2.0 motoru ile gelen yeterli olabilir. Eğer yeterli değilse Brembo'nun komple kitini tavsiye ederim, sıfır almana de gerek yok, bir çok std. brembolu araçtan çıkma da alabilirsin. EVO ve STi larda big brake kit takanlardan, kazalılardan vs vs alınabilir mesela..

Fren hidroliği olarak ta, DOT4 yerine çok daha yüksek ısıda iş yapabilen DOT 5.1 tavsiye ederim. Dezavantajı hidrofilik (havadaki suyu emen) yapısı olduğu için DOT4'e göre daha çabuk bozulur, uzun ömürlü değildir, ama yıllık fren hidroliği değişimi ile bunu bertaraf etmek çok kolaydır. Ben fabrikadan gelen DOT4 yerine DOT5.1 racing fluid'e geçtiğimde, başka hiçbirşey değiştirmeden özellikle üst üste frenlemelerde hidroliğin kaynamaması yüzünden çok büyük fark gördüm. Fabrikalardan fren sistemi içinde std. DOT4 gelmesinin tek sebebi de, yıllık fren hidroliği değişiminin müşteriler için kabul görmemesidir, yoksa performans arabasında DOT4 ne arar anlamam.

DOT5.1'i bir de yüksek basıç ve sıcaklık altında genleşmeyecek örgü çelik hortum seti ile birleştirdiğinde her zaman sabit, ısındıkça performansı sıfırlanmayan bir sisteme sahip olursun.

Malesef 2.0 ve 2.5 ların fren merkezlerı 1.6 nınkı ile aynı...

3.2 ninki farklı fakat oda olmuyormuş sanırım kafa yapıları farklı.. :Shock:

Diger araçlarınkı uyabilir demişsin şu an üzerindeki pistonun çapını bogazını vs bılmıyorum, diger araçlarınkınınde uyumu söz konusu olabilirmi kararsızım açıkcası.. Arkalarıda 305-28 2 pot brembolarla degiştirmeyi düşünüyorum yani merkez şart... ama nerden nasıl bulup yapıcaz bilmiyorum :))

yag konusundada işte aklımda SRF vardı fakat SRF nin cok cabuk bozuldugunu ve komple tüm sistemin söküp yıkanması gerekmesi gibi zahmetleri beni bu yagdan itti..
Tutela Extreme 5 e ve Ate Super Blue ya su an cok yakınım.. 2 si arasındada kararsız kaldım tutelanın kaynama noktası ateye göre ve SRF ye göre daha yüksek..

Schumi
23-06-2008, 23:46
Arkaları 2 pot brembo yapıcaksan sana sorayım. Senin el freni sistemin aracın üzerindeki disklerin balatayı tutması şeklindemi yoksa disklerin arkasında normalde bakınca görünmeyen tambur mı var (minik bir kampana gibi).

Sercan Keklik
24-06-2008, 02:07
Arkaları 2 pot brembo yapıcaksan sana sorayım. Senin el freni sistemin aracın üzerindeki disklerin balatayı tutması şeklindemi yoksa disklerin arkasında normalde bakınca görünmeyen tambur mı var (minik bir kampana gibi).

Şundanmı bahsediyorsun yoksa yanlşmı anladım :)

http://img174.imageshack.us/img174/9885/ekranalntsyo3.jpg

o sacdan bahsediyorsan koruma kapagı o çıkıyor

Schumi
24-06-2008, 23:04
Şundanmı bahsediyorsun yoksa yanlşmı anladım :)

http://img174.imageshack.us/img174/9885/ekranalntsyo3.jpg

o sacdan bahsediyorsan koruma kapagı o çıkıyor
Tmm sende tambur yok. Koruma kapağı olan modellerde olmuyor. Şimdi tam hatırlamıyorum ama şöyle anlatayım. Araç normal frenlerken kaliper balatalar ile diski sıkarak frenliyor. Ama el freni için o diskin arkasında görünmeyen bir kampana var. Eski araçlar gibi. El freni o kampanayı kullanıyor. Bu tarz araçlarda 2 pot çevirimi çok zor oluyordu. Senin bulduğun 2 pot frenlerde el freni özelliği mevcut değilmi.

Sercan Keklik
25-06-2008, 00:24
hayır yok.. :)
subarudan cıkma...

http://img510.imageshack.us/img510/1447/bremboreartop1yu2.jpg

subarularda bu sıstem nasıl bılmıyorum yani onlarda el frenı var ama bizimkilrde el freni icin bir sistem var, el freninden gelen 2 tel sayesınde arka kaliperler kendını kitliyor...

Bu konu hiç aklıma gelmemişti :)

Bu arada goodridge hortumlardan vazgeçtim, siparişi iptal ettim.. Nedenine gelince..

Goodridgelar shiple beraber 200 ytl gibi bi rakama mal oluyordu, bunun yerıne ben 70 YTL ye italyadan orjinal brembo hortumları almayı düşünüyorum :) Fren kitime göre, dandik bir ürün degil fiyatıda uygun sonuçtada brembo.. dışı sadece goodridgeler gıbı çelik örgü degil ve renklı degil, dışı lastik siyah.. sonuçta arkada gözükmeyecek çok dertte degil :)

Schumi
25-06-2008, 00:26
hayır yok.. :)
subarudan cıkma...

http://img510.imageshack.us/img510/1447/bremboreartop1yu2.jpg

subarularda bu sıstem nasıl bılmıyorum yani onlarda el frenı var ama bizimkilrde el freni icin bir sistem var, el freninden gelen 2 tel sayesınde arka kaliperler kendını kitliyor...

Bu konu hiç aklıma gelmemişti :)
İşte bu el freni olayı olmasa ben çooook ucuza evo dan çıkma arka kaliper bulmuştum :)

Sercan Keklik
25-06-2008, 00:29
çözümü yokmu? :)

yukarıyı edıtleyıp bısıler ekledım bu arada =)

Schumi
25-06-2008, 00:41
Çözümü çok zahmetli olduğunu okumuştum. Ve yapan kimse yok bu zahmete katlanıp. Hortum meselesine gelince. Çelik örgülü olması görüntü açısından değilde fren merkezinin yağı bastığında hortumların genleşmesi bu sebeple senin pedal basıncının ve dolayısı ile fren merkezinin yağ basıncının bir kısmının bu genleşme yüzünden kaliperlere tam iletilmemesi ve belki hissetmesende pedalda bir boşluk olması. Fren boşluğunu hissetmesende çelik örgülü hortumda bu esneme olmayacağından daha hisli bir frene sahip olucaksın. He dersenki çok mu lazım. Belki değil ama maksat sineğin yağı ile yemek yapmaksa bence çelik örgülü olmalı. Sanayilerdeki rekorculara bu hortumlar yaptırılabilir. Sonuçta bu hortumun içinden yağ geçiyor.

Sercan Keklik
25-06-2008, 00:50
Çözümü çok zahmetli olduğunu okumuştum. Ve yapan kimse yok bu zahmete katlanıp. Hortum meselesine gelince. Çelik örgülü olması görüntü açısından değilde fren merkezinin yağı bastığında hortumların genleşmesi bu sebeple senin pedal basıncının ve dolayısı ile fren merkezinin yağ basıncının bir kısmının bu genleşme yüzünden kaliperlere tam iletilmemesi ve belki hissetmesende pedalda bir boşluk olması. Fren boşluğunu hissetmesende çelik örgülü hortumda bu esneme olmayacağından daha hisli bir frene sahip olucaksın. He dersenki çok mu lazım. Belki değil ama maksat sineğin yağı ile yemek yapmaksa bence çelik örgülü olmalı. Sanayilerdeki rekorculara bu hortumlar yaptırılabilir. Sonuçta bu hortumun içinden yağ geçiyor.

alfada yapan çok :S ama nası yapıyorlar araştırıcam.. hatta örnek veriyim..

http://img523.imageshack.us/img523/9589/gt31mb81nq1.jpg

http://img169.imageshack.us/img169/6985/gt32rb21zp2.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/1552/gta072px81zy5.jpg

Hortumlara gelince ise tekrardan :) sanayı yapımına karşıyım.. ama kauçuk brembolarda aklıma ciddi anlamda yattı.. Goodridge in kalitesi tartışılmaz tamam ama brembonunda 330x32 4 pot kit için yaptıgı hortumda dandik degildir diye düşünüyorum?

Schumi
25-06-2008, 01:00
Son koyduğun fotoğrafta 2 tane kaliper var gibi. Acaba diğeri el freni için mi.

Sercan Keklik
25-06-2008, 01:19
o son resimdeki sistem 360 modenalarda var... :) bide onun ownersına bakıyım bu akşam :)

SubieGuy
26-06-2008, 23:15
Ortadaki resimde, o arka diskin ortasında elfreni tertibatı var. Eski kampanalı frenleri düşünün, işte o sistem olduğu gibi o diskin göbeğinde yer alıyor.
http://www.godspeedbrakes.co.uk/Subaru/Rear/Shoes_th.jpg
STi Brembo'larında da el freni arka diske gömülü, olduğu gibi alınırsa bir bracket ile direk kullanılabilir. http://www.godspeedbrakes.co.uk/Subaru/Rear/Fitting_Kit_th.jpg
Ayrıca son resimdeki tekli el freni kaliperi çözümü de mümkün, ama daha az bulunan bir çözüm.

Schumi
26-06-2008, 23:41
Aston Martin Vanquish vede Ferrari 360 dışında bu el freni kaliperini kullanan hangi araçlar var. Yani hangisinden çıkma olarak bunu bulabiliriz :)

Sercan Keklik
26-06-2008, 23:51
Aston Martin Vanquish vede Ferrari 360 dışında bu el freni kaliperini kullanan hangi araçlar var. Yani hangisinden çıkma olarak bunu bulabiliriz :)

abi gerek yokki :) orjinal kaliperin hidroligini sök, telli mekanizması calıssın al sana o kaliperin aynısı :)

Schumi
26-06-2008, 23:55
abi gerek yokki :) orjinal kaliperin hidroligini sök, telli mekanizması calıssın al sana o kaliperin aynısı :)
O zaman çirkin gözükür ya kocaman 2 tane kaliper. Bu şık ve güzel birşey :)

Sercan Keklik
27-06-2008, 00:22
:) ben bı bakıyımm bulurum büyük ihtimal :D

Schumi
27-06-2008, 17:34
:) ben bı bakıyımm bulurum büyük ihtimal :D
Bul bul. Ama ilk bulduğunu ben alayım lütfen :D

Sercan Keklik
27-06-2008, 17:41
resimlerini falan bulsak arkadan egeer kesın olucaksa bulurum :) italyada kaynak var

Sercan Keklik
27-06-2008, 17:49
farklı gibi duruyo :)
http://i6.ebayimg.com/04/i/000/91/fe/a589_1_b.JPG

portakal
28-06-2008, 10:33
konu ile alakasiz fakat, baska konularda da gördüğüm için söylemeden geçemedim.
neden konu başlığı ingilize? neden fren yağı ve fren hortumu değil?
diğer konulardada görüyorum , konuların başlığı yada içeriği ingilizce ifade ediliyor, Türkçenin suyumu çıktı ..

Sercan Keklik
28-06-2008, 12:10
başka konulardada gördüyseniz o zaman başka bi topic acıp orda iletseydiniz? Burda bir proje yapıyoruz, aradığımız parçalar nerdeyse bulunamıyacak şeyler, 1.6 arabanın fren sıstemını 330mm ye cıkartıp gelıcek sonucları görmek vs.. tamamıyle yorucu, eglencelı, sabır ısteyen bı konu ıle ugrasırken emege saygı gosterıcegınıze bu mesaj tuafıma gıttı =) Başka konu bulamamış buna yazmışsınız gıbı geldı.

http://www.techturkey.com/forum/newthread.php?do=newthread&f=2

Yukardaki linke tıklayarak derdınızı paylaşabileceginiz bir topic açabilirsiniz ama konumun altında daha fazla bu tür polemık cıkartıcak konuşmalar görmemekten yanayım.

portakal
28-06-2008, 20:02
Emeğine saygısızlık yapmadım, uğraşın ile ligili yorum bile yapmadım.
Aradığın parçalar bulunmayacaksa neden arıyorsun? neyse o ayrı konu zaten
Zaten konu yaptığın iş ile ilgilı değil , merak ettim soru sordum sadece.
Merak ettim neden Türkçeyi kullanmak varken, ingilizce yazma gereği duydun ?
Polemik yaratacak ne var ki ?
Sebebini halen merak etmekteyim, polemik yaratacak bir şey yok bence.
Canım istedi...
İngilizceyi seviyorum...
Yabancılara özeniyorum...

Gibisinden yada bam başka cevap verebilirdin..

yada hakikatten neden kendi dilimizi kullanmıyoruz diye düşünüp konu başlığını değiştirebilirdin.

Sercan Keklik
29-06-2008, 00:27
forum olarak ıngılızlere özeniyoruz özentiyiz o yüzden hep ingilizce konuşuyoruz biz zoruna gıden varsa tıklamaz ing topicleri.

Forumun ismi bile ingilizceyken gelip bunu niye yazdın hala bi anlam veremiyorum...

ama biz özentiyiz sen bize bakma aldırış etme falan sen türkçe aç türkçe yazarız onlara ing açarsan ingilizce yazarız, italyancan, fransızcan,almancan varsa onlarıda cevaplarız.. Amaç bilgi paylaşımı, ingilizcesinin, Türkçesinin, Almancasının ne anlamı varkı? Fren Hortumu yerine Brake Hose yazınca ne fark ettı onu anlamadım? Içi Türkçemi? Türkçe...

Neyse konuşmaya bile gerek yok girdigin forumun ismine tekrar bak sonra bişeyler yaz..

STeaM
29-06-2008, 00:35
sercan tamam biladerim sakin :)

brake hose brake oil yazmak bence bu işi araştıran arkdaşlar içinde gerekli, ing. karşılığını bilmeyenlerr yada her ekipmanın ing. karşılığını bilmeyenler olabilir böylelikle yardımcı olduğunu bile söleyebilirim.
teşekkürler :)

portakal
29-06-2008, 17:17
Stres yapmana gerek yok , Özentiyim dedim cevap verdin , istediğim sadece sorumun cevabıydı zaten. Ama bende sana tavsiye yabancılarda yada yabancıların dilinde özenecek birşey yok ama tabi sen bilirsin yine.

Sercan Keklik
29-06-2008, 21:50
ti-yiz, cogul konuştum ama onu bıle anlamamıssın. Ayriyetten anammısın babammısın bana burda ders verıyosun anlamadım.. Kişisel problemın varsa özel mesaj at yoksa artık terk et konumu lütfen burda prim yapma

madem bu kadar dert oldu forumun ıng olması konun ıng olması bı topıc ac tekturkiye.com u al kur forumunu türkçe takıl eng açanlara ders ver editlrsin topiclerini falan meşur olursun al sana prim...

Buyur çevir.. Xenon.. CD.
zenon, sidi :) buyrun sıdık yarısına..

Schumi
29-06-2008, 23:30
Portakal. Teknik bir konuda gereksiz post kalabalığı yaratıyorsun bence. Hadi fotoğraf bölümünde PhotoShoot yerine niye Fotoğraf Çekimi yazmıyorsunuz desen anlarım ama bu tarz konularda bence abartmanın (Türkçe yanlılığında abartmanın) anlamı yok.

portakal
30-06-2008, 01:06
Sercy de biraz kompleks var galiba, olayı bam başka boyutlara sürükledi ,hatta saçmaladı.
Ne için prim yapacakmışım merak ettim. Ayrıca seni tanımam etmem ne gibi kişisel sorunum olacak ayrıca olsa da emin ol haberin olurdu.
Senin ne ananım, nede baban , neden sana ders vermeye çalışıyorum sadece yazma sebebini sordum fakat belkide şuçluluk hissettın ve Kabul de edemediğin için çamurlaştın.
Sadece bir soru sordum , ve bahsettiğim konuda son derece haklı olduğumu düşünüyorum tersini iddia eden nin ne gibi bir açıklaması olacak merak ediyorum, ve hatta tersinin iddia edilecek bir yanı olduğunu düşünmüyorum.

Sadece forum da değil. günlük konuşma, yada mekan yerleri gibi bir çok yerde malesef ingilizce kullanıyoruz. Bir şekilde kültürümüz le birlikte dilimize bozuyorlar ama malesef farkında olamıyoruz ve biri farkına varıp söylediği zaman , aldığım cevaplar ve olaya yaklaşım ortada..yazık..

Bunu tabi okuyan başka arkadaşlar için yazıyorum, sercy belli anlamayacak çünkü o olaya farklı pencereden bakıyor prim reklam meşhurluktan bahsediyor, büyümesi lazım sanırım biraz, yada agresif , saldırgan tavırlardan kurtulup mantık çerçevesinde konuşması ve daha önemlisi düşünmesi gerekiyor.

Ama ben Türkçe yazılabilecek şeylerin ingilizce yazılmasına son derece karşıyım.
Televizyon bile duyuyoruz artık ve çoğu kişiye artık normal geliyor.
Geçen gün bir program da güzel bir tasarım deneyeceği yerde güzel bir design dendi.
Buna benzer televizyonda sürekli oluyor.

Çok önemli bir konudan bahsederken , Türkcemizin kullanılmasından ve yok olmamasından bahsederken , bu konu malesef senin deyiminle konunu kirletmiş... senin "brake oil ve brake hose" daha önemli tabi, sonuçta bulunması imkansız olan parçaları arıyormussun, tabi halen anlamış değilim bir şeyin bulunmasının imkansız olduğunu bile bile insan neden arar.
Umarım sende benim cevap yazmam gerekn bir cevap yazıp olayı daha çirkin boyutlara çekmessin.

Fakat arkadaşlar çevrenize bir bakın, mekanlar , televizyon konuşmaları vs. dilimizi yok etmeye çalışıyorlar...

Sercan Keklik
30-06-2008, 01:15
bütn bunların cevabını sana yukarda verdım ınatla vermeyede devam edıcem..

http://www.techturkey.com/forum/newt...=newthread&f=2

Yukardaki linke tıklayarak derdınızı paylaşabileceginiz bir topic açabilirsiniz ama konumun altında daha fazla bu tür polemık cıkartıcak konuşmalar görmemekten yanayım.

adam ınsan olan 1 kerede anlar, eger bu kadar düşünüyorsa topic açar belirtir ama ADAM INSAN OLAN.

Sercan Keklik
30-06-2008, 01:21
Özgüncüm bu konuyu kitlermisin canım sıkıldım şu muhabbetten yerı ve zamanında gereklı uyarıyı dogru yolu gösterdik hala birşeylerin peşinde arkadaş.. ilk üye oldu bi tartıştı gene bi tartışma peşinde.. Ugraşıcak vaktimde yok, kale alıcak halımde..

kumdan kale yapsın benım konu kıtlenınce