PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DLS Component İle Biraz Sıkıntılarım Var ?

Harun S.
03-03-2013, 23:06
Abilerim, arkadaşlarım merhaba;

Uzun bir süredir component arayışındaydım. Sizdende aldığım bilgiler doğrultusunda hakkımı Dls'den yana kullandım ve Ultimate Up6i (16cm) modelini aldım. Bugün bulunan boşluğumu değerlendirerek montaj işlemini yapmak istedim. Montaj sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Sonrasında denemek amaçlı biraz dinlemek istedim. Fakat aldığım ses oldukça boğuk ve zayıftı. Tizlerden ise alıştığımın dışında kalın bir ses aldım. Bu sonucu amfimin ayarsız olmasına bağladım. Amfimde daha önce 1 takım Cadence Xenith Modeli bağlıydı ve söküldü. (16cm). Amfi ayarlarına fazla zamanım olmadığı için bakamadım. Daha önce dls'nin ürünlerini kullanmadım. Sizce aldığım ses bumu olmalı. Bu ses doğru değilse sorun nereden kaynaklı olabilir. Ne yapmalıyım. Herşey için şimdiden teşekkürler. :)

Amfim: Sound Magus Ck75. 75x4 Rms. Ve Sadece 1 Takım Dls Ultimate Bağlı Durumda.

ruudvan
03-03-2013, 23:49
crossları bagladın mı.
dırek anfıden mı cıkıs aldın yoksa teypyten mı .
croslarında kesım degerlerı ne durumda
anfının gain ayarları ne durumda bunlar önemlı faktorler kı
up1i tweeter candır. şakır şakır çalar.
midleri dinlemedim hic ama utopia serisi için beklenenın altında performansı oldugu soylenır.

Harun S.
04-03-2013, 11:08
crossları bagladın mı.
dırek anfıden mı cıkıs aldın yoksa teypyten mı .
croslarında kesım degerlerı ne durumda
anfının gain ayarları ne durumda bunlar önemlı faktorler kı
up1i tweeter candır. şakır şakır çalar.
midleri dinlemedim hic ama utopia serisi için beklenenın altında performansı oldugu soylenır.

Rıdvan abi; amfiden gelen kablo ile crosslar bağlı durumda.
Crosslarda kesim değeri yok. Tek tip bağlantı bulunuyor. Fakat amfi ayarlarına bakmaya zamanım olmadı.
Tweeter'larda da şakır şakır bir şey duyamadım henüz :( Birde crosslarda lehimden kopmuş bir parça gördüm. Bu herhangi bir sorun olştururmu?

Kopan Parça Kırmızı İçinde İşaretli.
http://img339.imageshack.us/img339/5100/img1134g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/img1134g.jpg/)

ruudvan
04-03-2013, 19:16
etkı etmez olurmu onun detaylı fotosunu cekıpyolla sıfır mı ıkıncı elmı malzeme onlarıda belır .
c rosların camlarını cxıkart fotosunu cek buraya yukle bı bakalım.

Harun S.
04-03-2013, 21:09
etkı etmez olurmu onun detaylı fotosunu cekıpyolla sıfır mı ıkıncı elmı malzeme onlarıda belır .
c rosların camlarını cxıkart fotosunu cek buraya yukle bı bakalım.

Abi dediğin gibi crossları söktüm yerinden.
İgili lehimden kopmuş alanı işaretleyip fotoğrafını koydum.
Ürünleri 2. el olarak aldım yaklaşık 4 ay kullanılmış. Alırken hiç dikkatimi de çekmedi.
Yardımcı olursan çok sevinirim. Hevesim kaçtı valla :confused:

http://img705.imageshack.us/img705/4814/img1140eq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/705/img1140eq.jpg/)

meganes
04-03-2013, 21:50
Üstadım bunlar lehim kopukluğu falan değil,kondansatörler bildiğin patlamış,havaya uçmuş.Büyük ihtimalle o yüzden çalmıyo.Yanlış ayar yada aşırı yüklenmeden koruma amaçlı havaya uçmuşlar.Normalde onun içinde yağlı kağıt olması lazım.Bence siz aldığınız kişiye iade edin acilen

Harun S.
04-03-2013, 22:03
Üstadım bunlar lehim kopukluğu falan değil,kondansatörler bildiğin patlamış,havaya uçmuş.Büyük ihtimalle o yüzden çalmıyo.Yanlış ayar yada aşırı yüklenmeden koruma amaçlı havaya uçmuşlar.Normalde onun içinde yağlı kağıt olması lazım.Bence siz aldığınız kişiye iade edin acilen

Peki bu kondansatörlerin tamir yapılması mümkünmüdür. Tamiri yapıldığında seste ya da performansta kayıp-düşüş yaşarmıyım.

meganes
04-03-2013, 22:10
Üstündeki değerlere bakarak aynısını alıp takabilirsin,twetler sağlamsa seste bi problem olmaz eskisi gibi çalışır.Mesela üstüne bi voltaj yazar birde mikro farat Uf.Atıyorum 100v 25uF gibi.Yenisini takarkende + ve - uçlara dikkat edin karıştırmayın,nasıl söktüyseniz o şekilde takın

Harun S.
04-03-2013, 22:15
Üstündeki değerlere bakarak aynısını alıp takabilirsin,twetler sağlamsa seste bi problem olmaz eskisi gibi çalışır.Mesela üstüne bi voltaj yazar birde mikro farat Uf.Atıyorum 100v 25uF gibi.Yenisini takarkende + ve - uçlara dikkat edin karıştırmayın,nasıl söktüyseniz o şekilde takın

Anladım. Vallaha nediyim çok sağolun içimi rahatlattınız :) Tizler vs. hepsi sağlam. Kısa sürede sorunu çözüp bilgileniririm. Tekrar teşekkürler :)

ruudvan
05-03-2013, 09:19
arkadasın dedıgı gıbı kondansatorlerde problem var teyp elektronıkcısıne yolla yapsınlar.sıkıntı onlardan kaynaklı tam guc gıtmıyor hoparlorlere.

cXe
05-03-2013, 12:23
şuan üstün deki kondansatörler orjinal mi acaba, daha önceden değiştirilmiş olma ihtimali var iyice inceleyip öyle yenisini takın

Harun S.
05-03-2013, 19:55
şuan üstün deki kondansatörler orjinal mi acaba, daha önceden değiştirilmiş olma ihtimali var iyice inceleyip öyle yenisini takın

Evet. Üzerindeki kondansatörler orjinaldi.

Harun S.
05-03-2013, 20:01
Bügün kondansatörleri alıp yenileriyle değiştirdim. Şuan sıkıntısız çalışıyor. Fakat taktığım yeni kondansatörler 10uf 65v. Orjinalleri ise 13uf 100v. Orjinal olan değerleri hiçbir yerde bulamadım. Tanıdığımız bir yer 10uf 65v olan kondansatörlerin herhangi bir sorun yaratmayacağını töleranslı bir şekilde olduğunu söyledi. Bu işlem sağıklı bir şekilde olmuşmudur. Şimdi herhangi bir güç kaybı yaşarmıyım acaba?

darkmoon
05-03-2013, 20:05
kondansatörler gitmiş yapılır sorun değil yalnız aldığın seri hakkında bilmen gerekenler var aldığın seri üst seridir ref sınıfı spl ye giriyor 150 rms değeri vardır o comp takımın bir ara almayı çok düşündüğüm ama hakkını vericek bir anfi elimde olmadığı için almakdan vazgeçdiğim takımdır.. onun hakkını vericek sağlam bir anfi ve izalasyon o complara şartmı şart öyle kuru kuru takarsan aracını bilmiyorum ama vibrasyon sesleri alabilirsin alırsında..

Harun S.
05-03-2013, 20:42
kondansatörler gitmiş yapılır sorun değil yalnız aldığın seri hakkında bilmen gerekenler var aldığın seri üst seridir ref sınıfı spl ye giriyor 150 rms değeri vardır o comp takımın bir ara almayı çok düşündüğüm ama hakkını vericek bir anfi elimde olmadığı için almakdan vazgeçdiğim takımdır.. onun hakkını vericek sağlam bir anfi ve izalasyon o complara şartmı şart öyle kuru kuru takarsan aracını bilmiyorum ama vibrasyon sesleri alabilirsin alırsında..

Şuan Sound Magus Ck 75x4 Rms amfi ile besliyorum. Sadece DLS'er bağlı durumda. Aracım VW Transporter T5 herhangi bir titreşim yada ses almıyorum. Tavsiyeniz için teşekkürler :)

meganes
05-03-2013, 20:50
Kondansatörün voltajının 65v olması iyi olmamış aslında,keşke 100v veya üstü olsaydıda altı olmasaydı.Yüksek seslerde yine onun patlama ihtimali var,yada direk geçirgenlik yaparsa twetleri yakabilir

Harun S.
05-03-2013, 21:05
Kondansatörün voltajının 65v olması iyi olmamış aslında,keşke 100v veya üstü olsaydıda altı olmasaydı.Yüksek seslerde yine onun patlama ihtimali var,yada direk geçirgenlik yaparsa twetleri yakabilir

Anladım. Bunu söylediğiniz iyi oldu çok teşekkür ederim. Daha detaylı olarak araştırıcam 100v yada üstü olarak. Aklıma gelen perpa var oraya bakıcam ilk olarak. Bulamazsam avrupa yakasında şurada bulursun dediğiniz bir yer varmıdır?

meganes
05-03-2013, 21:13
Avrupa yakasında elektronik malzemeleri tamamiyle bulabileceğin,galatanın öteki ucundaki selanik pasajı ve karaköy pasajını önerebilirim

Harun S.
05-03-2013, 21:19
Avrupa yakasında elektronik malzemeleri tamamiyle bulabileceğin,galatanın öteki ucundaki selanik pasajı ve karaköy pasajını önerebilirim

Evet orayıda biliyorum aklımdan çıkmış :D Peki çok sağolun tekrar. Çok yardımcı oldunuz :)

ruudvan
05-03-2013, 23:35
yrn çağlayan elektroniği ara
elindeki takımdan patlayan kondansatorden bahset ve nasıl tedarık edebılıcegı sor ıllakı vardır bıldıklerı bısey
ithalatcı fırma onlar. yerlerı dudulluda satıs yada teknık servıs yok ama bılgı verıcek bırıne kesınlıkle yonlendırırler.

goldbergbrk
06-03-2013, 01:36
senn yaptıgın bnzınli araca dizel koyup gezmeye calışmakla esdeger o anfi ile o component zaten olmaz crosowerları tamir ettiysen tak dinle ama sana tavsiyem elindeki anfi yerine audıson focal dls hertz gibi bir anfi alıp aktif sürmek

Harun S.
06-03-2013, 10:17
senn yaptıgın bnzınli araca dizel koyup gezmeye calışmakla esdeger o anfi ile o component zaten olmaz crosowerları tamir ettiysen tak dinle ama sana tavsiyem elindeki anfi yerine audıson focal dls hertz gibi bir anfi alıp aktif sürmek

Amfi değişimine kısa sürede gidicem. Doğru diyorsun uygun bir amfi değil.
Teşekkürler tavsiye için.

darkmoon
06-03-2013, 10:34
150 rms lik up6i gibi bir seriyi besliycek kaliteli bir anfi alman lazım.. şu anki anfin ancak o kolonların çeyreğini bile zor besliyordur.. kaliteli derken ciddi anlamda kaliteli demek istedim :) complar on numara :) kapılarımdan falan ses gelmiyor deme nedeninde o sen şu anda o compları ancak çeyrek güçde hatta ondan bile belki düşük dinliyorsun yani tam verim almıyorsun o kolonların tam verimle çalıştırıcak hakkını vericek bir anfi kullanırsan senin bütün trimlerden kapı aksamlarından fazlaca vibrasyon alırsın o zamanda bir izalasyon şart olur.. :)

Harun S.
06-03-2013, 11:03
150 rms lik up6i gibi bir seriyi besliycek kaliteli bir anfi alman lazım.. şu anki anfin ancak o kolonların çeyreğini bile zor besliyordur.. kaliteli derken ciddi anlamda kaliteli demek istedim :) complar on numara :) kapılarımdan falan ses gelmiyor deme nedeninde o sen şu anda o compları ancak çeyrek güçde hatta ondan bile belki düşük dinliyorsun yani tam verim almıyorsun o kolonların tam verimle çalıştırıcak hakkını vericek bir anfi kullanırsan senin bütün trimlerden kapı aksamlarından fazlaca vibrasyon alırsın o zamanda bir izalasyon şart olur.. :)

Anladım. Ozaman bu amfi ile fazla çalmadan amfi değiştirmeliyim. Peki tavsiyede bulunacağınız amfi ve modeller nelerdir?