PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CANON 5d mark 2 mi 3 mü?

blumenberg
04-03-2013, 14:37
mrb arkadaşlar..

Yakın bir zamanda profesiyonel bir makine almak niyetindeyim.. Uzun zamandır ara ara araştırıyorum. Canon'da niyet kıldım gibi.. Bir arkadaşım 2 makineden birinden bir gıcık kaptın mı onu almazsın demişti gerçekten de doğru çıktı. Nikon'un gerçekten fotoğraftaki renk kalitesi canon'dan iyi,video'da ise Canon bariz bir şekilde önde fakat 2'sini de elime aldığımda lens ile makine arasında dönen yere tam parmağımı oturttuğumda Nikon'da dönmekte zorlanıyor, Canon'da ise böyle bir sıkıntı olmuyor.. Neden parmağını ortasına atıyorsun diye soranız olacaktır, bende bilmiyorum ama Nikon'da her seferinde oraya denk geliyor, Canon'da ise elimi lense attığımda dönen kısma gelmiyor, bu da Nikon'dan uzaklaşmama yetti doğrusu.. :)

Gelelim asıl konumuza, biliyorum bu işler bütçe meselesi, benim bu zamana kadar Canon 650d alma niyetim vardı fakat bir kere alıcam tam olsun iyisi olsun derken kendimi Canon 5d mark 2 ve 3'de buldum.. Bütçem mark 2'ye yetmekte fakat biraz daha zorlayıp mark 3 de alabilirim, ama yok sen ilk defa kullanıcaksın sana 650d yeter diyeniniz olacak mı merak içerisindeyim.. Bu arada Nikon'un 7000d modeli de kafamı biraz da olsun karıştırmakta.. Şimdiden vereceğiniz fikirler benim için önemli, tşk ederim..

denizalpakinci
04-03-2013, 14:49
Bro ilk DSLR ın olacaksa çok pro bişeyle başlamaya gerek yok tabi bütçe sıkıntın yoksa alınabilir.Bi süre MARK II kullandım çok başarılı bi alet yapmışlar.Hayırlı olsun şimdiden.

Tuncer M.
04-03-2013, 14:52
http://www.techturkey.com/forum/members/17116-mert-gundogdu.html

Canon forumundan tanıdığım kadarıyla kendisi 5d mark2 kullanmakta ve de mark3 de inceledi. Kendisine öm yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyorum. :)

tool
04-03-2013, 15:00
5d butun serisini ve 60d kullandim;
Ne amacla kullanicagini soylersen bende yardimci olmak isterim

HondatugraL
04-03-2013, 15:42
nikonda bakmalısınız bence

GÖKTÜRK
04-03-2013, 16:39
daha önce fotoğraf makinesi kullanmışlığın var mı abi ? 5d çok hard bi makine bence zorlanabılırsın eğer daha önce kullanmıslıgın yoksa. bende baslangıc olarak nikon d5100 aldım beni yeterince memnun bıraktı

Ramiz
04-03-2013, 16:46
Bende nikonun hangi modelinde sorun yaşadın onu sorabilirmiyim ?

Tugral
04-03-2013, 17:33
Bence 5d gibi bir makinayla fotoğraf hayatına başlamayın. Bütçe meselesi tabi ama sonra ucuz fiyata satılıyor kaçırıp alamıyoruz üzülüyoruz :D

tool
04-03-2013, 18:43
daha önce fotoğraf makinesi kullanmışlığın var mı abi ? 5d çok hard bi makine bence zorlanabılırsın eğer daha önce kullanmıslıgın yoksa. bende baslangıc olarak nikon d5100 aldım beni yeterince memnun bıraktı

Neresi hard, film degilki: hemde P modu var miss

omerbeytekin
04-03-2013, 20:52
İlk makinaniz mutlaka giris seviyesi bi slr olsun, cunku mark serisi size cok karisik gelecektir. 650 d ile baslamanizi eger bu isi severseniz devam etmenizi tavsiye ederim. Zira bu ise bir araba parasi dokup makinenin profesyonelliginden dolayi bu isten vazgecenler var. Ben 450d kullandktan sonra 50d kullanmaya basladigimda epey bir sure zorlandim.

Canselmo
04-03-2013, 21:07
Bende 2 aydır 650d kullanıyorum daha yeniyim yavaş yavaş bu makineyle öğreniyorum herşeyi gercekten yeniyseniz hiç gerek yok şu an 5d mark 2 ye

650d cok cok işinizi görür .. zaten fotoğrafcılık biraz hayal gücü eğer makinenizde hayal gücünün ötesine gidemeyecek şeyler olursa bu sefer mark2 veya mark 3 e geçersiniz

immortalboss
04-03-2013, 21:16
Hocam kendi izlenimlerimi aktarayım.İlk aldığında yabancı bir alet oluyor.İlk 20 pozu A modunda çekiyorsun.Vs...Manuel mod tamamen yaratıcılığına kalmış.5D çok güzel bir alet.Ben 1000D kullanıyorum.Çok da memnunum.Size söyleyeceğim en önemli şey kozmetik olarak makineyi dikkatli kullanın.Darbe olmadan zaten kolay kolay bozulacak bir alet değil.Ben 1500 lira civarına güzel bir takım düzebilirim.1450 civarına mâl ettim kendi ekipmanımı.

Maxi
04-03-2013, 21:16
ama yok sen ilk defa kullanıcaksın sana 650d yeter diyeniniz olacak mı merak içerisindeyim..

sana 650D fazla bile..

ne markı? şaşırdınızmı
ilk motorun yamaha 600RR olması gibi mark serisi

HKA
04-03-2013, 21:48
sana 650D fazla bile..

ne markı? şaşırdınızmı

Şahsen ben bu konuda katılmıyorum.

Ehliyetini alan bir çoçuğa GT3 RS almak saçma olabilir ama bu iş farklı sonuçta.

Tehlike arz eden bir durum yok ortada. Bütçesi müsaitse tüm makinelerin mantığı aynı sonuçta. Ne ile başlamak istiyorsa başlayabilir. A yada P moduna alacak çekim yapacak ilk etapta. Daha sonra M modunu öğrenicek devam edicek.

Bunun icin 500D ile başlayıp sonra 60D, sonra 7D, daha sonra Mark 2-3 almasına lüzum yok. Bu sizin bahsettiğinizden daha maliyetli bir secenek olur.

Kişisel tavsiyem, önce iyi düşünüp karar vermek. SLR ile yüksek kalite profesyonel fotograf çekmek mi istiyorsunuz? Sadece özel günlerde iyi bir makine ile fotoğraf çekmek mi? Bu işi öğrenip profesyonel fotoğraf çekeceğim diyorsan ve set için 5000 TL + ödeyecek(ve seni sıkıntıya sokmayacak) bir bütçen varsa Mark 2 alabilirsin. Yeterli olur. Mark 3 ile Mark 2 arasındaki fiyat farkı bence özellik açısından gereksiz fazla. Fiyatına göre Mark 2 çok başarılı bir makina. Ben 1.5 sene kadar kullandım. Ancak sadece özel günlerde iyi fotoğraf çekmek istiyorum diyorsanız kesinlikle SLR a paranızı kaptırmayın. Alır bir SLR-Like serisi makine devam edin. (CanonPowershot, Fujifilm S5*** serisi vb. gibi)

İyi fotoğraf çekmek, makineye hakim olmak, iyi bir göze sahip olmak ve sanatsal düşünebilmekten geçiyor bana göre. Tercih edeceğiniz makine sadece size yol dostu olacaktır. Yoksa ne fotoğraflar çekildi bugüne kadar 350D ve altı serisi makinelerle 5D sahipleri bile çekemedi. Siz beceremedikten sonra 1D serisi bile olsa fark etmiyor bunuda unutmayın.

blumenberg
05-03-2013, 09:37
Bro ilk DSLR ın olacaksa çok pro bişeyle başlamaya gerek yok tabi bütçe sıkıntın yoksa alınabilir.Bi süre MARK II kullandım çok başarılı bi alet yapmışlar.Hayırlı olsun şimdiden.

broo janta bir sıra gelmedi gitti :) önce afrika şimdi de foto makine, bro mark 2 iyi mi diyorsun? yoksa baya mı iyi?

http://www.techturkey.com/forum/members/17116-mert-gundogdu.html

Canon forumundan tanıdığım kadarıyla kendisi 5d mark2 kullanmakta ve de mark3 de inceledi. Kendisine öm yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyorum. :)

tşk ederim bir iletişime geçeyim bakalım ne diyecek :)

5d butun serisini ve 60d kullandim;
Ne amacla kullanicagini soylersen bende yardimci olmak isterim

ne amaçla kullanacagımı söylim hem prof'a yakın fotolar çekmek istiyorum hem de güzel videolar çekmek istiyorum hareketli..

nikonda bakmalısınız bence

nikon'a baktım fakat dediğim gibi lens'lerde sıkıntı var gibi geldi bana, sogudum açıkcası biraz.. :(

daha önce kullanmışlığım kısa bir süre var, cok uzun süre kullanmadm, fakat canon 650d'nin açma kapama olayı cok hoşuma gitti dogrusu :) hard bir makine derken ?

Bende nikonun hangi modelinde sorun yaşadın onu sorabilirmiyim ?

valla elime 3200d de aldım 7000d de.. hepsinde sorun aynı sanki, tam ortaya aldıgımda parmagımı dönmekte zorlanıyor, fakat Canon'da böyle bir skıntı yok her şekilde dönuyor, sanırım malzeme kalitesinden..

Bence 5d gibi bir makinayla fotoğraf hayatına başlamayın. Bütçe meselesi tabi ama sonra ucuz fiyata satılıyor kaçırıp alamıyoruz üzülüyoruz :D

satacagım zaman sana ilk opsiyon tanırım olmaz mı :)

Neresi hard, film degilki: hemde P modu var miss

P modu ? amatorler için mi oluyor?

İlk makinaniz mutlaka giris seviyesi bi slr olsun, cunku mark serisi size cok karisik gelecektir. 650 d ile baslamanizi eger bu isi severseniz devam etmenizi tavsiye ederim. Zira bu ise bir araba parasi dokup makinenin profesyonelliginden dolayi bu isten vazgecenler var. Ben 450d kullandktan sonra 50d kullanmaya basladigimda epey bir sure zorlandim.

zorladıgı için bıktırıyo mu yoksa. ben ögrenmeye açık bir insanım aslında.. herkes sanırım 650d ile başla diyo bu durumda :)

Bende 2 aydır 650d kullanıyorum daha yeniyim yavaş yavaş bu makineyle öğreniyorum herşeyi gercekten yeniyseniz hiç gerek yok şu an 5d mark 2 ye

650d cok cok işinizi görür .. zaten fotoğrafcılık biraz hayal gücü eğer makinenizde hayal gücünün ötesine gidemeyecek şeyler olursa bu sefer mark2 veya mark 3 e geçersiniz

hayal gücüm kuvvetlidir mesela deniz kenarı bir okulda egitim alıcam bu yaz, hemen kurdugum hayal; okuldan cıkar cıkmaz mayolarla denize okuldan atlamak gibi bi hayale kapılmıştım :)

Hocam kendi izlenimlerimi aktarayım.İlk aldığında yabancı bir alet oluyor.İlk 20 pozu A modunda çekiyorsun.Vs...Manuel mod tamamen yaratıcılığına kalmış.5D çok güzel bir alet.Ben 1000D kullanıyorum.Çok da memnunum.Size söyleyeceğim en önemli şey kozmetik olarak makineyi dikkatli kullanın.Darbe olmadan zaten kolay kolay bozulacak bir alet değil.Ben 1500 lira civarına güzel bir takım düzebilirim.1450 civarına mâl ettim kendi ekipmanımı.

ilk zamanlarda yabancı gelecek ama tanışıcaz inş, girişken biriyim aslında :) ben genelde A modunda çekerim gibime geliyo, kendi ayarlasın :) M mod'da da değişik şeyler çıkıyo galiba..? makine zaten sürekli çantasında olur bi diğer sorum ise 650d'ler sanırım yagmur kar'a dayanıklı değil mark 2 bu konuda nasıl? dayanıklı mı? yarın birgün yagmur'da camera'yı su'dan kaçırmak da istemiyorum..

sana 650D fazla bile..

ne markı? şaşırdınızmı

ben hızı severim.. :) pejo 207'den e92 320d'ye atladım mesela, şimdi de porsche ondan sonra da italyanlara atlamayı planlıyorum aslında, çok mu gereksiz olur mark?

Şahsen ben bu konuda katılmıyorum.

Ehliyetini alan bir çoçuğa GT3 RS almak saçma olabilir ama bu iş farklı sonuçta.

Tehlike arz eden bir durum yok ortada. Bütçesi müsaitse tüm makinelerin mantığı aynı sonuçta. Ne ile başlamak istiyorsa başlayabilir. A yada P moduna alacak çekim yapacak ilk etapta. Daha sonra M modunu öğrenicek devam edicek.

Bunun icin 500D ile başlayıp sonra 60D, sonra 7D, daha sonra Mark 2-3 almasına lüzum yok. Bu sizin bahsettiğinizden daha maliyetli bir secenek olur.

Kişisel tavsiyem, önce iyi düşünüp karar vermek. SLR ile yüksek kalite profesyonel fotograf çekmek mi istiyorsunuz? Sadece özel günlerde iyi bir makine ile fotoğraf çekmek mi? Bu işi öğrenip profesyonel fotoğraf çekeceğim diyorsan ve set için 5000 TL + ödeyecek(ve seni sıkıntıya sokmayacak) bir bütçen varsa Mark 2 alabilirsin. Yeterli olur. Mark 3 ile Mark 2 arasındaki fiyat farkı bence özellik açısından gereksiz fazla. Fiyatına göre Mark 2 çok başarılı bir makina. Ben 1.5 sene kadar kullandım. Ancak sadece özel günlerde iyi fotoğraf çekmek istiyorum diyorsanız kesinlikle SLR a paranızı kaptırmayın. Alır bir SLR-Like serisi makine devam edin. (CanonPowershot, Fujifilm S5*** serisi vb. gibi)

İyi fotoğraf çekmek, makineye hakim olmak, iyi bir göze sahip olmak ve sanatsal düşünebilmekten geçiyor bana göre. Tercih edeceğiniz makine sadece size yol dostu olacaktır. Yoksa ne fotoğraflar çekildi bugüne kadar 350D ve altı serisi makinelerle 5D sahipleri bile çekemedi. Siz beceremedikten sonra 1D serisi bile olsa fark etmiyor bunuda unutmayın.

60d ile 650d arasında iyi olan 650d sanırım.. fakat 60d yi nikon 7000d ile kıyaslıyorlar ve nikon bariz önde.. iyi düşünüp karar vermek istiyorum dediğiniz gibi, fakat kafam karışıyor, ilk etapta full frame işi, canon 650d'ler full frame değil bildiğim kadarıyla.. daha iyi çekim için ff olması önemli değil midir? bir de mark'lar da odak noktaları daha da fazla.. yanlış bir tercih yapmak istemiyorum açıkcası? :)

tool
05-03-2013, 10:14
@blumenberg
sizin temel fotograf egitiminiz var mi?

yagmura dayanikli makina ya 7D alacaksiniz yada mark3

Onamdar
05-03-2013, 10:22
600d kullanıyorum 1 seneden fazla oldu
geçen arkadaşın mark 2 sini aldım bi denemek için.
Uzaya fırlatılmaya hazır bi uydu gibi geldi bana
Fazla komplike

Canselmo
05-03-2013, 10:35
fazla odak noktasi sizi yanıltmasın odak noktası biraz göz boyama ..

Mark serileri gercekten cok farklı cihazlar.. 650d Pratik e hafife alınmayacak bir makine bence 650 d alın güzel bi lens tripot işinizi çok rahat görür.

alicancalis
05-03-2013, 10:46
600d kullanıyorum 1 seneden fazla oldu
geçen arkadaşın mark 2 sini aldım bi denemek için.
Uzaya fırlatılmaya hazır bi uydu gibi geldi bana
Fazla komplike

Eğer böyle düşünüyorsanız kusura bakmayın ama herhalde çoğunlukla sadece AUTO modunda resim çektiğinizi düşünürüm. Mk2-3 gibi full frame bir makine ile daha ucuz seri arasında temel ayarlarda pek bir fark yoktur. Burada paranın esas gittiği yer sensör kalitesi ve ullanılan malzeme kaliteidir. Yoksa Manuel moddada en basit makine ile en pahalı makine arasında hiçbir fark yok diyebiliriz. tabiki birisinde 5 birisinde 55 tane af noktası olabilir ama, 5 noktayı kullanımasını bilene 55 noktayı kullanmak sorun olmaz. Aynı şekilde diyafram ve enstantene ayarlarındada temelde hiçbir fark yoktur.

Bu sebeple imkanı olan kişi MK3 ile başlasa bana kalırsa hiçbirşey değişmez.

Ramiz
05-03-2013, 10:53
Bence birazda elma ile armutu karsilastiriyorsunuz gibi d3200 ve d7000 5d nin sinifinda makineler degiller birde d800 veya mumkunse d3 e bakin derim bakalim ayni rahatsizlil onlardada varmi ?

Onamdar
05-03-2013, 11:03
Eğer böyle düşünüyorsanız kusura bakmayın ama herhalde çoğunlukla sadece AUTO modunda resim çektiğinizi düşünürüm. Mk2-3 gibi full frame bir makine ile daha ucuz seri arasında temel ayarlarda pek bir fark yoktur. Burada paranın esas gittiği yer sensör kalitesi ve ullanılan malzeme kaliteidir. Yoksa Manuel moddada en basit makine ile en pahalı makine arasında hiçbir fark yok diyebiliriz. tabiki birisinde 5 birisinde 55 tane af noktası olabilir ama, 5 noktayı kullanımasını bilene 55 noktayı kullanmak sorun olmaz. Aynı şekilde diyafram ve enstantene ayarlarındada temelde hiçbir fark yoktur.

İstediğini düşünebilirsin Autoda yada hazır modlarda 1 tane bile resim çekmemişimdir. Ki sana bişey ispatlamak zorunda değilim.
Kendi düşüncem en başta fazla büyük geldi alışkın olmadığım için. 600d deki menü kolay her ayarın kısayol tuşu var. En kullanıcı dostu menü gördüklerim arasında.
Hobi olarak yapılcaksa 650d yeterde artar bile.

Providence
05-03-2013, 11:29
Mark II yada Mark III olsun asıl para harcıycağın şey objektifler bunu unutma :) bodyler gelip geçer önemli olan objektifler :) Bende Mark III düşünüyordum ama hevesim kaçtı son dönemde açıkçası biraz. Mark II fiyat performans olarak daha uygun şu anda , özellikle ikinci el de çok uygun makineler war , mark III için şu an ki fiyatlar bence oldukça yüksek.

Arkadaşlar hazır modlar yada auto anı yakalamak için gerekli şeyler , hazırlık yapıp çekim yapmak ve anı yakalamak zorunda olmak farklı iki şey , fakat ikisi de bu işin parçası boşuna birbirinize bıdı bıdı etmeyin , önemli olan aldığın makineyi kullanmak :)

Kısacası mark II yada III tamamen bütçene kalmış , ki her zaman upgrade yapmak kişiye çok daha fazla para kaybettirir ; dx body alacak lens alacak sonra bunları satarken zarar edecek ki muhtemelen totalde 1 fx lens parası ziyan etmiş olacak sonra fx formata geçecek :D Kesinlikle fx formatta başlaman çok daha iyi olur.

HKA
05-03-2013, 11:30
broo janta bir sıra gelmedi gitti :) önce afrika şimdi de foto makine, bro mark 2 iyi mi diyorsun? yoksa baya mı iyi?

tşk ederim bir iletişime geçeyim bakalım ne diyecek :)

ne amaçla kullanacagımı söylim hem prof'a yakın fotolar çekmek istiyorum hem de güzel videolar çekmek istiyorum hareketli..

nikon'a baktım fakat dediğim gibi lens'lerde sıkıntı var gibi geldi bana, sogudum açıkcası biraz.. :(

daha önce kullanmışlığım kısa bir süre var, cok uzun süre kullanmadm, fakat canon 650d'nin açma kapama olayı cok hoşuma gitti dogrusu :) hard bir makine derken ?

valla elime 3200d de aldım 7000d de.. hepsinde sorun aynı sanki, tam ortaya aldıgımda parmagımı dönmekte zorlanıyor, fakat Canon'da böyle bir skıntı yok her şekilde dönuyor, sanırım malzeme kalitesinden..

satacagım zaman sana ilk opsiyon tanırım olmaz mı :)

P modu ? amatorler için mi oluyor?

zorladıgı için bıktırıyo mu yoksa. ben ögrenmeye açık bir insanım aslında.. herkes sanırım 650d ile başla diyo bu durumda :)

hayal gücüm kuvvetlidir mesela deniz kenarı bir okulda egitim alıcam bu yaz, hemen kurdugum hayal; okuldan cıkar cıkmaz mayolarla denize okuldan atlamak gibi bi hayale kapılmıştım :)

ilk zamanlarda yabancı gelecek ama tanışıcaz inş, girişken biriyim aslında :) ben genelde A modunda çekerim gibime geliyo, kendi ayarlasın :) M mod'da da değişik şeyler çıkıyo galiba..? makine zaten sürekli çantasında olur bi diğer sorum ise 650d'ler sanırım yagmur kar'a dayanıklı değil mark 2 bu konuda nasıl? dayanıklı mı? yarın birgün yagmur'da camera'yı su'dan kaçırmak da istemiyorum..

ben hızı severim.. :) pejo 207'den e92 320d'ye atladım mesela, şimdi de porsche ondan sonra da italyanlara atlamayı planlıyorum aslında, çok mu gereksiz olur mark?

60d ile 650d arasında iyi olan 650d sanırım.. fakat 60d yi nikon 7000d ile kıyaslıyorlar ve nikon bariz önde.. iyi düşünüp karar vermek istiyorum dediğiniz gibi, fakat kafam karışıyor, ilk etapta full frame işi, canon 650d'ler full frame değil bildiğim kadarıyla.. daha iyi çekim için ff olması önemli değil midir? bir de mark'lar da odak noktaları daha da fazla.. yanlış bir tercih yapmak istemiyorum açıkcası? :)

Burada 60D mi 650D mi özelliklerine çok takılmayın. 650D 60D'den daha alt seviye bir makinadır. Rakam kücüldükce sınır artar yani. 5000D - 500D - 50D - 5D gibi.. Dediğim gibi 650D serisinin en eskileriyle bile(300D-350D) inanılmaz fotoğraf çeken insanlar var. Burada önemli olan senin fotoğraf kabiliyetin. Tabiki full frame makineler daha fazla nokta detayı alabildiği için daha net olabilir. Ama bu senin kolay kolay gözünle ayırt edebilecegin bir şey değil.

Altta paylaştığım fotoğraf 550D ye makro objektif takılarak çekilmiş.
http://www.wexphotographic.com/webcontent/images/akatie/Canon100mmf2.8L/Adam5small.jpg

Sen bütçeni ve hangi gövdeye sahip makina istediğine karar ver bence. Yoksa bu işin içinden çıkamazsın.

tool
05-03-2013, 11:31
Mark II yada Mark III olsun asıl para harcıycağın şey objektifler bunu unutma :) bodyler gelip geçer önemli olan objektifler :) Bende Mark III düşünüyordum ama hevesim kaçtı son dönemde açıkçası biraz. Mark II fiyat performans olarak daha uygun şu anda , özellikle ikinci el de çok uygun makineler war , mark III için şu an ki fiyatlar bence oldukça yüksek.

video produksiyon yapilmayacaksa eger birde 6D deneyin;
fiyat-performans olarak fotrografta cok basarilidir ;)

Onamdar
05-03-2013, 11:43

Arkadaşlar hazır modlar yada auto anı yakalamak için gerekli şeyler , hazırlık yapıp çekim yapmak ve anı yakalamak zorunda olmak farklı iki şey , fakat ikisi de bu işin parçası boşuna birbirinize bıdı bıdı etmeyin , önemli olan aldığın makineyi kullanmak :)

Kısacası mark II yada III tamamen bütçene kalmış , ki her zaman upgrade yapmak kişiye çok daha fazla para kaybettirir ; dx body alacak lens alacak sonra bunları satarken zarar edecek ki muhtemelen totalde 1 fx lens parası ziyan etmiş olacak sonra fx formata geçecek :D Kesinlikle fx formatta başlaman çok daha iyi olur.

Bir heves dslr alanların % 80 i 3 ay sonra ya makinalarını satıyorlar yada daha sonra kullanıcağını düşünerek bi kenara kaldırıyorlar.

xq288
05-03-2013, 11:48
ilk defa DSLR makine kullnacaksanız mark 2 -3 hiç bulaşmayın (arkadaşla demiş P modu var ) P modunun bir sürü ayarı mark serisinde normal orta ve giriş seviyesi DLSRlarda İSO bile ayarlanmıyor ?
ki p modunda bir gece dışarı çıktığınız düşünün hiç bilmeyen bir kişi arkadşını çekmeye çalışacak ama bakıcak yok bulanık olmuş , titrek çıkmış (hayır alay konusu olursunuz " bin liralar saydın çektği fotoya ) makine almakla iş bitmiyor ..
İlk başlamak bütçe meselesi değildir ! giriş seviyesi almak daha mantıklı çünkü işe hevesiniz artar .. birden işin sonunu bulursanız o işin zevki çıkmaz..

Birde konunun yeri burası değil burası araba forumu (tamam aramıza kullanan çok prof insanlar var ) ama bunların için özel forum sitelerinde yardım almak daha sağlıklı olur ..

fotoğrafı makine çekmez ... canon 20d 30d vs vs bu tarz ucuz makinelerle de çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz Mark3 alınca harikalar yaratamazsınız

Providence
05-03-2013, 12:15

walla su anda bi yandan uygun fiyatli d3x bakiyorum ama millet ucmus :) 6d ile mark 3 un arasinda pek ciddi bir fiyat farki yok maglesef o nedenle 6d almayi pek dusunmedim ama bir bakarim tekrardan :)

Providence
05-03-2013, 12:22
Bir heves dslr alanların % 80 i 3 ay sonra ya makinalarını satıyorlar yada daha sonra kullanıcağını düşünerek bi kenara kaldırıyorlar.

o konuda haklisin , bir heves alip kullanmayanlar mutlaka war , bende d300 u alirken hayatta kullanmazsin , ufak makine ile foto cekmiyosun bunu mu tasiycan diyen bi ton arkadasim oldu , bu noktada kendini bilmek onemli :)

blumenberg
05-03-2013, 17:37
@blumenberg
sizin temel fotograf egitiminiz var mi?

yagmura dayanikli makina ya 7D alacaksiniz yada mark3

bir eğitimim yok fakat çabuk öğrenebiliyorum.. 650d'ler yağmura dayanıklı değil sanırım?

fazla odak noktasi sizi yanıltmasın odak noktası biraz göz boyama ..

Mark serileri gercekten cok farklı cihazlar.. 650d Pratik e hafife alınmayacak bir makine bence 650 d alın güzel bi lens tripot işinizi çok rahat görür.

güzel bir lens derken 135 stm olandan mı almam gerekiyor, cünkü video odaklama özelliği Af bunlarda geçerli imiş sanırım, stm lens alınmadıktan sonra 650d almanın da bir mantıgı yok diyorlar? bir de 18-135 stm is olan lens bana yeterli gelir mi yoksa yanında da 18-55 is 2 ya da 55-250 is 2 almam da gerekli mi?

değişmeyecekse mark 3 almanın bir mantıgı yok gibi geldi bana şimdi, bir de 5 ile 55 af noktası kullanmanın yolu fotoyu çekerkenki detay nedir?

Bence birazda elma ile armutu karsilastiriyorsunuz gibi d3200 ve d7000 5d nin sinifinda makineler degiller birde d800 veya mumkunse d3 e bakin derim bakalim ayni rahatsizlil onlardada varmi ?

karıştırmak değil 3200d segmentinde bir makineyi aldım elime canon 650d ile aynı kalitede değil hatta düşük kalite geldi bana, bir de 7000d aldım elime keza o da aynı şekilde.. dediğim rahatsızlıgı anladınız deeğil mi? belki dediğim şey nikon 800d'de böyle birşey yoktur,bakmadım açıkcası.

İstediğini düşünebilirsin Autoda yada hazır modlarda 1 tane bile resim çekmemişimdir. Ki sana bişey ispatlamak zorunda değilim.
Kendi düşüncem en başta fazla büyük geldi alışkın olmadığım için. 600d deki menü kolay her ayarın kısayol tuşu var. En kullanıcı dostu menü gördüklerim arasında.
Hobi olarak yapılcaksa 650d yeterde artar bile.

hobi'den ziyade biraz daha iş profesiyonel olabilir, hobi olarak yapılacaksa bile iyi olsun istiyorum :)

nikon'da hazır modların dışında u1 ve u2 özelliği vardı sanıyorum ki, canon'da böyle birşey var mı bilmiyorum, o 2 tane mod'a kişisel olarak ne istiyorsanız ayarlıyorsunuz, herhangi bir çekimde aile fotosunda mesela u1'i diğer prof fotolar çekmek istediğinizde ise u2 olanı kullanıyorsunuz vs. bence güzel birşey bu..bana bunların yanında mark 2 alırsam veya 650d alırsam ne gibi lens'ler alıcam önerebilr misniz?

Burada 60D mi 650D mi özelliklerine çok takılmayın. 650D 60D'den daha alt seviye bir makinadır. Rakam kücüldükce sınır artar yani. 5000D - 500D - 50D - 5D gibi.. Dediğim gibi 650D serisinin en eskileriyle bile(300D-350D) inanılmaz fotoğraf çeken insanlar var. Burada önemli olan senin fotoğraf kabiliyetin. Tabiki full frame makineler daha fazla nokta detayı alabildiği için daha net olabilir. Ama bu senin kolay kolay gözünle ayırt edebilecegin bir şey değil.

Altta paylaştığım fotoğraf 550D ye makro objektif takılarak çekilmiş.
http://www.wexphotographic.com/webcontent/images/akatie/Canon100mmf2.8L/Adam5small.jpg

Sen bütçeni ve hangi gövdeye sahip makina istediğine karar ver bence. Yoksa bu işin içinden çıkamazsın.

650d daha alt seviye bir makine fakat 60d'den daha yeni oldugu için sanırım daha iyi özelliklere sahip.. bu paylaştıgın fotograf bence gayet hoş 650d'de daha güzel fotolar çıkacaktır eminim, bu ddemekki biraz da kullanıcının becerisne kaldı bütçem dediğim gibi mark 2'ye rahat yetiyor, fakat jant'a bir türlü sıra gelmedi, 650d'nin yanında bir de jant mı alsam ahaha :) bu işin işinden çıkmak zor tabiki fakat ilk etrapta canon mu nikon mu olduguna karar vermek gerekiyor, ben bu ikilemde çok kaldım en sonunda canon'da karar kıldım, gönlüm hep canon'dan bir tık öndeydi her seferinde zaten..

aslında bende bir 15-20 yıl öncesine ait bir canon var, babam zamanında almış ve kenarda duruyo açıkcası, bu da onun gibi olmucak merak etmeyin, ben sürekli çekerim, videolarım her anı :)

ilk defa DSLR makine kullnacaksanız mark 2 -3 hiç bulaşmayın (arkadaşla demiş P modu var ) P modunun bir sürü ayarı mark serisinde normal orta ve giriş seviyesi DLSRlarda İSO bile ayarlanmıyor ?
ki p modunda bir gece dışarı çıktığınız düşünün hiç bilmeyen bir kişi arkadşını çekmeye çalışacak ama bakıcak yok bulanık olmuş , titrek çıkmış (hayır alay konusu olursunuz " bin liralar saydın çektği fotoya ) makine almakla iş bitmiyor ..
İlk başlamak bütçe meselesi değildir ! giriş seviyesi almak daha mantıklı çünkü işe hevesiniz artar .. birden işin sonunu bulursanız o işin zevki çıkmaz..

Birde konunun yeri burası değil burası araba forumu (tamam aramıza kullanan çok prof insanlar var ) ama bunların için özel forum sitelerinde yardım almak daha sağlıklı olur ..

fotoğrafı makine çekmez ... canon 20d 30d vs vs bu tarz ucuz makinelerle de çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz Mark3 alınca harikalar yaratamazsınız

sonuçta bir sergi falan yarışmalara katılmıcam fakat iyi prof fotolar çekmek istiyorum, dediğiniz gibi kullanıcıda bitiyo iş fakat makine ne kadar iyi olursa kullanıcıya düşen oran da azalıyo gibime geliyo :)

o konuda haklisin , bir heves alip kullanmayanlar mutlaka war , bende d300 u alirken hayatta kullanmazsin , ufak makine ile foto cekmiyosun bunu mu tasiycan diyen bi ton arkadasim oldu , bu noktada kendini bilmek onemli :)

bende diyordum bi zamanlar makineyi her zaman taşımazsın telefondan çekerim herşeyi diye ama gerçekten telefondaki cameralar çok da iyi değiller, hele gece çekiminde beni deli ediyorlar, hiç dogru düzgün kaliteli foto çekemiyorsunuz. :) artık bu fikrim değişti ve prof bi makinayı ihtiyaç duyuldugunu hissettim hayatımın her anında

Providence
05-03-2013, 19:38
fx makinanin faydasini zaten aksam ustu ve gece cekimlerinde goruyorsun :) dx makinalar maglesef yeterince isik toplayamiyor sensor boyutundan dolayi. User defined preset her iki markada da mevcut :)

immortalboss
05-03-2013, 19:52
Hocam A modunda çekerim genelde demişsiniz. :) Oraya kimse takılmamış. A modunda çekeceğiniz en güzel kare bana göre M modunda çekilmiş en kötü kareden daha kötüdür.Fotoğrafta asıl olan duygudur,bakış açısıdır.Yıllar önce çekilen fotoğraflara baktıkça çok duygulanırım.70'li yıllarda şu anda klâsik olarak baktığımız araçların siyah beyaz,ispanyol paça pantolonlu arkadaşla,bonus saçlarıyla çektirdikleri kareler ise tek kelimeyle şahane...İso mu vardı? Yoksa 18-55 veya 50 mm f 1.4 mü vardı. :) Ama duygu şu ankinden kat kat üstündü bana göre. ;)

blumenberg
06-03-2013, 09:04
fx makinanin faydasini zaten aksam ustu ve gece cekimlerinde goruyorsun :) dx makinalar maglesef yeterince isik toplayamiyor sensor boyutundan dolayi. User defined preset her iki markada da mevcut :)

işte en çok kafamı kurcalayan şey full frame olayı(fx).. dx bir makina aldıktan sonra ona göre de lens almak gerekiyor, bu 650d'ler fx değil, bugun üretilen fx makinaların dx uyumlu oldugu söyleniyor fakat sahip olunan megapixelin de yarıya düşmesini hesaba katmıyorlar

Hocam A modunda çekerim genelde demişsiniz. :) Oraya kimse takılmamış. A modunda çekeceğiniz en güzel kare bana göre M modunda çekilmiş en kötü kareden daha kötüdür.Fotoğrafta asıl olan duygudur,bakış açısıdır.Yıllar önce çekilen fotoğraflara baktıkça çok duygulanırım.70'li yıllarda şu anda klâsik olarak baktığımız araçların siyah beyaz,ispanyol paça pantolonlu arkadaşla,bonus saçlarıyla çektirdikleri kareler ise tek kelimeyle şahane...İso mu vardı? Yoksa 18-55 veya 50 mm f 1.4 mü vardı. :) Ama duygu şu ankinden kat kat üstündü bana göre. ;)

öyle dememim sebebi ögrenene kadar m modu beni sıkıntıya sokabilir anlamında demiştim, teknoloji ilerliyor bizler de onlara ayak uyduruyoruz mecburiyetten..

tool
06-03-2013, 09:14
işte en çok kafamı kurcalayan şey full frame olayı(fx).. dx bir makina aldıktan sonra ona göre de lens almak gerekiyor, bu 650d'ler fx değil, bugun üretilen fx makinaların dx uyumlu oldugu söyleniyor fakat sahip olunan megapixelin de yarıya düşmesini hesaba katmıyorlar

lenslerinizi EF mount secerseniz istediginiz dslr canon'da kullanirsiniz:
ayrica bunlari biraz okuyun aliskanlik edinirsiniz...
Fotoğrafta kompozisyona giriş ve Görsel öğeler | BasÇek (http://www.bascek.com/4367/kompozisyona-giris-ve-gorsel-ogeler/)

not: sensor boyutu ile megapixel arasindaki baglantiyi ben anlamadim;
300D 6.3mp idi ve 50x70 baski alinabiliyordu;
ayfon 4S 8mp ondanda buyuk boy baski aldim ve sorun yok;
bina kaplamasi falan yapilmayacaksa neden buyuk boyut lazimki...

tool
06-03-2013, 09:18
Kadraj - Bölüm 3, Fotoğrafta Kompozisyon - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=GVqwZD7x1fc)

blumenberg
06-03-2013, 09:18
buradan almayı düşünüyorum, Digital Eye - Lenses (http://www.digitaleye.wozaonline.co.za/Lenses)

buradan bana 650d'ye uygun hangilerini almam gerekli.. çünkü video için kit olarak 18-135stm olanı odaklama yapabilmek için almak zorundayım zaten.. bunun yanında hangileri gerekli olur bana.. bana kalsa 55-250 ya da 70-300 almam gerekiyor galiba?

Tunacan
06-03-2013, 09:20
Eğer bu işe gerçekten meraklıysanız ve hakkını vererek yapacağım diyorsanız ilk iş olarak bence bir fotoğrafçılık kursuna gitmenizde fayda var.

Tavsiye edilir: Dijital Akademi Fotoraf Kursu, Eitimi ve Seminerleri (http://www.dijitalakademi.com/)

Melih Hoca bu işte başı çekenlerdendir...

Providence
06-03-2013, 09:31

öyle dememim sebebi ögrenene kadar m modu beni sıkıntıya sokabilir anlamında demiştim, teknoloji ilerliyor bizler de onlara ayak uyduruyoruz mecburiyetten..

fx makinada dx lens kullanmaniz cektiginiz fotoyu lens ile croplamaniz anlamina gelir , kisacasi dx lens fx sensorun tum yuzey alanini goruntulendiremez.

Providence
06-03-2013, 09:33
Bu arada 6d ye de baktim dp reviewdan high iso performansi oldukca basarili , eger uygun fiyatli yakalarsam alicam buyuk olasilikla

tool
06-03-2013, 09:37
Bu arada 6d ye de baktim dp reviewdan high iso performansi oldukca basarili , eger uygun fiyatli yakalarsam alicam buyuk olasilikla

DxOMark - Canon EOS 6D (http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Database/Canon/EOS-6D)

xq288
06-03-2013, 09:57
sonuçta bir sergi falan yarışmalara katılmıcam fakat iyi prof fotolar çekmek istiyorum, dediğiniz gibi kullanıcıda bitiyo iş fakat makine ne kadar iyi olursa kullanıcıya düşen oran da azalıyo gibime geliyo :)

hayır tam tersi makine ne kadar iyi olursa beklenti büyür.. dslr olduğu sürece çok iyi fotolar çekebilirsiniz lensiydi bodysi mp'i hiç önemli değil (taib gidip 6mp ile değil biraz baskı kalitesi olsun) çok çok iyi şeyler çıkarılabilir... sadece öğrenme amaçlı bir makine alında ki .. daha sonra alacağınız orta seviye ya da prof serisi bir makine arasında ki dağlar kadar farkı göreceksiniz...
arkadaşın biri yorum yapmıştı mark2 yi elime alınca uzaya fırlatılacak füze gibi gerçekten de öyle

Deagles48
06-03-2013, 11:20
Arkadaşlar Mark 2 ve 3 çok güzel makineler Canon'un göz bebekleri fakat bu makineleri standart lensler ile kullanırsanız olmaz ve L serisi yani Canon'un en kaliteli lensleriyle kullanmalısınız ki sizinde istediğiniz maximum performansı makineden alabilesiniz bu lenslerin fiyatlarıda 900-1000 dolar'dan başlar

Özet olarak lensleri unutmayın beyler lensler'de bir body kadar önemlidir

slave
06-03-2013, 15:04
600d veya 650 d alacağıma 2.el temiz garantili 60d alırım . Sanal tur çekiyorum bende az çok denedim hepsini 60d iyidir

Jerky
06-03-2013, 16:35
Lenslerden bahseden çok az kişi olmuş. Asıl önemli olan lens. Mk2 yada mk3 ile 50mm 1.8 kullanacağıma 600d-650d-60d gibi giriş-orta seviye ve lens çeşitliliği tercih ederim ki öyle de yaptım :) Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim, hem alışma sürecini daha hızlı atlatırsınız, hemde bir çok stilde foto çekebilirsiniz.

tool
06-03-2013, 17:03
1x.com sitesine bakip keyfinizi kacirmayin ayrica

blumenberg
06-03-2013, 18:28
Eğer bu işe gerçekten meraklıysanız ve hakkını vererek yapacağım diyorsanız ilk iş olarak bence bir fotoğrafçılık kursuna gitmenizde fayda var.

Tavsiye edilir: Dijital Akademi Fotoraf Kursu, Eitimi ve Seminerleri (http://www.dijitalakademi.com/)

Melih Hoca bu işte başı çekenlerdendir...

tamam işte hakkını vermek için önce iyi bir makine almam şart :) önce ona karar verebilsem eğitim aşamasına geçebilcem inş.. incelicem önerdiğiniz yeri tşk ederim :)

fx makinada dx lens kullanmaniz cektiginiz fotoyu lens ile croplamaniz anlamina gelir , kisacasi dx lens fx sensorun tum yuzey alanini goruntulendiremez.

o yüzden de almışken de fx makina mi almak gerekli :) bir de 6d olayına girersem hiç çıkamam sanıyorum bu kadar karmaşanın içinden :)

hayır tam tersi makine ne kadar iyi olursa beklenti büyür.. dslr olduğu sürece çok iyi fotolar çekebilirsiniz lensiydi bodysi mp'i hiç önemli değil (taib gidip 6mp ile değil biraz baskı kalitesi olsun) çok çok iyi şeyler çıkarılabilir... sadece öğrenme amaçlı bir makine alında ki .. daha sonra alacağınız orta seviye ya da prof serisi bir makine arasında ki dağlar kadar farkı göreceksiniz...
arkadaşın biri yorum yapmıştı mark2 yi elime alınca uzaya fırlatılacak füze gibi gerçekten de öyle

bariz bir fark varsa gerçekten 650d ile 5d mark2 arasında o zaman tercihimi yine mark'a kaydırmak zorundayım.. :)

Arkadaşlar Mark 2 ve 3 çok güzel makineler Canon'un göz bebekleri fakat bu makineleri standart lensler ile kullanırsanız olmaz ve L serisi yani Canon'un en kaliteli lensleriyle kullanmalısınız ki sizinde istediğiniz maximum performansı makineden alabilesiniz bu lenslerin fiyatlarıda 900-1000 dolar'dan başlar

Özet olarak lensleri unutmayın beyler lensler'de bir body kadar önemlidir

bana önerebileceğiniz L serisi lensleri sıralayabilir misniz.. 24-105mm f4 L olan bana yeterli gelir mi? bu kitle birlikte fiyatı 2635TL'ye gelecek bana. ne dersiniz?

600d veya 650 d alacağıma 2.el temiz garantili 60d alırım . Sanal tur çekiyorum bende az çok denedim hepsini 60d iyidir

650d 60d'ye nazaran daha iyi, tüm araştırmalarım bunu gösterdi?

Lenslerden bahseden çok az kişi olmuş. Asıl önemli olan lens. Mk2 yada mk3 ile 50mm 1.8 kullanacağıma 600d-650d-60d gibi giriş-orta seviye ve lens çeşitliliği tercih ederim ki öyle de yaptım :) Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim, hem alışma sürecini daha hızlı atlatırsınız, hemde bir çok stilde foto çekebilirsiniz.

işte bana da tam olarka hangi lensleri önerebileceğiniz gerekli aslında?

1x.com sitesine bakip keyfinizi kacirmayin ayrica

baktım gerçekten muthiş, hangi makinalar ile çekiliyo onlar?

tool
06-03-2013, 18:33
Fotografi olusturan kisi insandir makine sadece aktarmaya yarar;
Mark2 olmasi yada 1100d olmasi etkilemez

GÖKTÜRK
06-03-2013, 18:50
http://i1173.photobucket.com/albums/r589/bykaraca0606/DSC_0102_zps89686fd6.jpg

18-55 lens nikon d5100le çektim. 6 aydır fotoğraf cekıyorum cekmeye calısıyorum hiç bi fikrim yoktu başladığım zamanlar eğitimde almadım. fotoğraf çekmek kadar fotoğrafa shop yapabilmekde çok önemli abi buda kafanda olsun. çok daha alt katagoride fotoğraf makinesine sahip olupda photoshopla çok çok iyi şeyler elde eden arkadaşlarım var. tabi buda zamana + öğrenme isteğine bakar

Jerky
06-03-2013, 19:35
Tamamen ne çekeceğiniz ile alakalı lens seçimi.

Manzara, mimari çekim yapacaksanız geniş açı, portre çekecekseniz 50mm, 85mm, 135 mm prime lensler tercih edebilirsiniz. Macro çekicem derseniz 100mm 2.8 alabilirsiniz, kuş çekicem derseniz 300mm - 400mm alabilirsiniz. Bu liste böyle uzayıp gider. (tabii ki bu yazdıklarım şart değil, örnek verebilmek adına yazdım)

İlk planda bir body (crop sensor) bir prime lens birde zoom lens alırdım. Sonrasında ilgilendiğiniz stile göre ekipman alabilirsiniz. Tabii tripod, flash, filtre vb. şeylere de ihtiyacınız olabilir :)

Canselmo
06-03-2013, 19:43
video cekmek istiyorsanız 650d - 18-135 usm lens cok iyi otomatik odaklama yapıyor ve acaip sessiz hatta ses bile yok odaklama yaparken ..

24-105 L lens bu işin en doruk noktasidır L lenslerin kalitesi cok cok iyi .. Ama gene söylüyorum şu an bunların hiç bir önemi yok emin olun .. Yani 18-135 ile 24-105 lens arasında cok teknik farklar var ama bunu fotoğraflarda farkı yaratıcak sizsiniz

tool
06-03-2013, 23:44
Minibs'te... - Foto-Rportaj / FATH PINAR (http://arsiv.ntvmsnbc.com/modules/interactive/Foto-Roportaj/Minibuste/)

ozkanfaruk
07-03-2013, 00:55
Yerinde olsam makineye bu kadar kafa yormazdım. 600d veya 650d ile giriş yapardım. Özellikleri ne seni aşacaktır nede az kalacaktır. Önemli olan lens. Bu iki makineden birini alıp çeşit çeşit lens,filtre falan almalısın bence. Emin ol daha memnun kalacaksın.

GÖKTÜRK
07-03-2013, 01:13
Yerinde olsam makineye bu kadar kafa yormazdım. 600d veya 650d ile giriş yapardım. Özellikleri ne seni aşacaktır nede az kalacaktır. Önemli olan lens. Bu iki makineden birini alıp çeşit çeşit lens,filtre falan almalısın bence. Emin ol daha memnun kalacaksın.

aynen çok doğru buda. lens inanın makineyi çok etkiliyor :icon_tup:

blumenberg
07-03-2013, 16:14
18-55 lens nikon d5100le çektim. 6 aydır fotoğraf cekıyorum cekmeye calısıyorum hiç bi fikrim yoktu başladığım zamanlar eğitimde almadım. fotoğraf çekmek kadar fotoğrafa shop yapabilmekde çok önemli abi buda kafanda olsun. çok daha alt katagoride fotoğraf makinesine sahip olupda photoshopla çok çok iyi şeyler elde eden arkadaşlarım var. tabi buda zamana + öğrenme isteğine bakar

fotograf iyimiş baya.. :) demekki iş sürekli kurcalamakla ve çekmekle rayına oturacak gibi.. acemilik dönemlerimi kısa sürede atlatırım inş.. :)

Tamamen ne çekeceğiniz ile alakalı lens seçimi.

Manzara, mimari çekim yapacaksanız geniş açı, portre çekecekseniz 50mm, 85mm, 135 mm prime lensler tercih edebilirsiniz. Macro çekicem derseniz 100mm 2.8 alabilirsiniz, kuş çekicem derseniz 300mm - 400mm alabilirsiniz. Bu liste böyle uzayıp gider. (tabii ki bu yazdıklarım şart değil, örnek verebilmek adına yazdım)

İlk planda bir body (crop sensor) bir prime lens birde zoom lens alırdım. Sonrasında ilgilendiğiniz stile göre ekipman alabilirsiniz. Tabii tripod, flash, filtre vb. şeylere de ihtiyacınız olabilir :)

650d'de flash kendinde var fakat 5d mark 2 de yok, mark alırsam eğer flash da almam gerekecek sanıyorum.. hepsinden çekeceğime göre önceliğe göre alsam daha iyi o zaman. bir kere viddeo çekeceğim için stm lens almam şart, yanında bir de 300 lük ve macro için de 50mm lik mi almam gerekiyo :)

video cekmek istiyorsanız 650d - 18-135 usm lens cok iyi otomatik odaklama yapıyor ve acaip sessiz hatta ses bile yok odaklama yaparken ..

24-105 L lens bu işin en doruk noktasidır L lenslerin kalitesi cok cok iyi .. Ama gene söylüyorum şu an bunların hiç bir önemi yok emin olun .. Yani 18-135 ile 24-105 lens arasında cok teknik farklar var ama bunu fotoğraflarda farkı yaratıcak sizsiniz

herkes 650d stm lens konusunda hemfikir gördüğüm kadarıyla :)

hangi çeşit lensleri önerirsin, 135 stm nin yanında?

aynen çok doğru buda. lens inanın makineyi çok etkiliyor :icon_tup:

lens önerilerine açığım şuan :)

bu arada fiyatları yazayım size.. afrikadan alıcam gittiğimde.. uygun olduğu için de karar veremiyorum

1- EOS 650D

EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
EF-S 55-250mm IS II
EF 50mm F/1.8
Eyecup Ef
Camera Cover R-F-3
Wide Strap EW-100DBIV
Battery Charger LC-E8E
1m AC Cable(with E-type plug)
Battery Pack LP-E8
Battery Cover
Stereo AV Cable AVC-DC400ST
Interface Cable IFC-130U
Lens Cap E-58
Lens Dustcap E
Sandisk Extreme 16GB SDHC Card
Canon 300EG Bag

FİYAT: 935 TL

2- EOS 650D

EF-S 18-135 f/3.5-5.6 IS STM
Eyecup Ef
Camera Cover R-F-3
Wide Strap EW-100DBIV
Battery Charger LC-E8E
1m AC Cable(with E-type plug)
Battery Pack LP-E8
Battery Cover
Stereo AV Cable AVC-DC400ST
Interface Cable IFC-130U
Lens Cap E-67
Lens Dust Cap E

FİYAT: 899TL

3- Canon EOS 5D Mark II

24-105mm f4 L Series Lens

FİYAT: 2635 TL

4-Canon EOS 5D Mark III

24-105mm f/4L IS USM AF Lens
77mm Snap-On Lens Cap
Lens Dust Cap E (Rear)
EW-83H Lens Hood
LP1219 Soft Lens Case
LP-E6 Rechargeable Lithium-Ion Battery Pack (7.2V, 1800mAh)
LC-E6 Battery Charger
STV-250N Mini A/V Angled Male to 3 RCA Male A/V Cable
Eyecup Eg
R-F-3 Camera Cover
IFC-200U USB Interface Cable - 6.9' (1.9 m)
Wide Neck Strap EW-EOS5DMKIII
EOS Digital Solution Disk
Camera Instruction Book
Software Instruction Book
Pocket Guide
Digital Learning Center Leaflet

FİYAT: 3960 TL

blumenberg
18-03-2013, 18:01
Güncel....

blumenberg
26-05-2013, 03:14
Arkadaşlar Afrika işi benim eğitim sebepleri yüzünden kapora vermeme rağmen yattı, bu yüzden dayanmadım Ankara'dan cuma günü Canon 650d 18-135 stm lensli olandan aldım, nerde baktıysam bulamadım, en son 2 tane kalmıştı vatanda, bana nasip oldu.. Cuma Cumartesi biraz auto modunda denemeler yaptım, yarın çekim yapıcım arabam ve model ile birlikte, auto modunda mı çekmem gerekiyor sürekli :) bilemedim

fdogan
26-05-2013, 11:12
auto modu en son kullanacagın mod olsun bence slr makinada
benim tavsiyem av modunda cekim yapın diyaframı en dusuk tutun surekli

Tugral
26-05-2013, 11:39
Kullanım işinde autodab uzak durmaya calış. Manuelde kompozisyonuna göre ayar yapıp çekme denemelerine başla. Diyafram veya enstantane öncelikli modlarıda kullanabilirsin.

blumenberg
26-05-2013, 13:55
auto modu en son kullanacagın mod olsun bence slr makinada
benim tavsiyem av modunda cekim yapın diyaframı en dusuk tutun surekli

Kullanım işinde autodab uzak durmaya calış. Manuelde kompozisyonuna göre ayar yapıp çekme denemelerine başla. Diyafram veya enstantane öncelikli modlarıda kullanabilirsin.

şuan çekimden geliyorum o dediğiniz mod'larda çekmedim, çünkü tavsiyelerinize yetişemedim, otopark ve dışarda çekimleri tamamladık, fakat otopark'ta gece modu olan fotolar sanki daha iyi gibi çıktı, dışarda da auto mode açıktı hep, bakalım nasıl kareler yakalmışım, bakıcam birazdan, inş bir daha auto mode hatasına düşmem :)

bir de sd kart alman lazım dediler, sırf sd karta 215 gibi bir rakam verdim, x600 lexar marka profesiyonel 32gb.. bunlar 90mbs hızına imiş.. sizce hata mı ettim?

Tugral
26-05-2013, 15:07
iyi etmişsin. seri çekimlerde şişme olmaz rahat rahat asılırsın.

blumenberg
26-05-2013, 15:14
iyi etmişsin. seri çekimlerde şişme olmaz rahat rahat asılırsın.

ya şey gece mode'unda daha çok şişme oluyo sanki? 30-45 dk arası 500'e yakın foto çekmişim, çok mu abanmışım :) bazen bekledim mecburi, dediğiniz gibi şişme yaptı makine :) acaba kartın daha iyisini mi almam gerekirdi?