PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buğday tüccarlığı

furkane
05-03-2013, 20:21
Arkadaşlar Geçen gün bir tanıdık ile bir araya geldik. Kendisi buğday tüccarlığı yapıyo 6.-7. Ay'da Çiftçiden Buğday'ı alıyor, Devletin deposuna bırakıyor cüzi bir kira karşılığında 2-3. Ay'da Satıyor ,Bu 6-7 aylık dönemde kazancının %30-40 arası olduğunu söylüyor. Devlet taban fiyat açıklıyor sonrasında Borsası oluşuyor ve satılıyor. Aynı zamanda tanıdığımız buğday'ı una çevirip extra bi kazanç daha saglıyomuş tabi bu ayrı bi mesleki bilgi gerektiyor. Kar'lar güzel gözüküyor ,Aramızda bu tarz tarım tüccarlığı ile ilgilenen var mı ?

Dodoo
05-03-2013, 20:35
Bir iş bulamadın kendine :)

furkane
05-03-2013, 20:38
Bu iş kendime değil aile büyükleri için, derinliği var mı diye merak ediyorum ? Anlatıldığı kadar kolay mı, zorlukları var mı vs. vs...

salihbilgin
05-03-2013, 20:43
aslında paran varsa çok kolay...buğdayın kalitesine ve cinsine göre fiyat verirsin kış geldim mi buğday olsun saman olsun direkt fiyatları artar.yaz sonu çok olduğu için çiftçilerinde paraya ihtiyacı olduğundan elden çıkarırlar ucuz ucuz satarlar yani.ama bu işi bi kaç üründe yapmak daha mantıklı.mesela biz yulaf balyesini 17 liradan sattık kışın 23e 24e kadar çıktı bi balyede bu sen düşün gerisini

BthnKrkt
05-03-2013, 21:16
Ithal bugday, mazota gubreye gelen zamlardan sonra en azindan bizim bolgemizde uretim ucte-dortte birine dustu diyebilirim. Bugdayda nem, guluten vb degerler fabrikalarin alis fiyatini etkiliyor. Eger saglam esnaflarla nakit calisip depolama maliyetiniz dusuk olursa para kazanabilirsiniz.

furkane
05-03-2013, 21:35
Bildiğim kadarıyla bu piyasada daha çok nakit dönüyor , çek , senet oranı az . Depolama konusunda Devletin yerleri mevcut hem güvenilinir + uygun

hddsheriff
05-03-2013, 21:43
çeşit çeşit buğday var , bu işi yapacak aile büyükleri anlar mı bu işten ?

BthnKrkt
05-03-2013, 21:47
Bildiğim kadarıyla bu piyasada daha çok nakit dönüyor , çek , senet oranı az . Depolama konusunda Devletin yerleri mevcut hem güvenilinir + uygun

Bizde zahirecilik yapiyoruz. Bugday isini direk birinci el ciftciden siz alacaksaniz bugdayin cinsi vb durumlar fiyati etkileyen faktorler. Ama bi kac bolgeden esnaftan alip depolamayi dusunuyorsaniz cok dikkatli olmalisiniz. Gerci yapmak istendikten sonra bunlar kolay seyler.

furkane
05-03-2013, 21:47
Anlar ama anlasılmasada cok zor değil gibi. Çeşitlerine bende baktım birde Çiftçiyle çalışmak çoğu esnaf ile çalışmaktan daha iyi olabılcegını düşünüyorum

furkane
05-03-2013, 21:51
Bizde zahirecilik yapiyoruz. Bugday isini direk birinci el ciftciden siz alacaksaniz bugdayin cinsi vb durumlar fiyati etkileyen faktorler. Ama bi kac bolgeden esnaftan alip depolamayi dusunuyorsaniz cok dikkatli olmalisiniz. Gerci yapmak istendikten sonra bunlar kolay seyler.

Size pm atıyorum

BthnKrkt
05-03-2013, 21:56
Anlar ama anlasılmasada cok zor değil gibi. Çeşitlerine bende baktım birde Çiftçiyle çalışmak çoğu esnaf ile çalışmaktan daha iyi olabılcegını düşünüyorum

Esnaf var esnaf var :) 15 yildan fazla calistigimiz fabrikar, kisiler var. Ciftciden almak iyi gibi gorunsede bugdayin yuklenmesi nakliyesi. Yuklicek adam, tasit vs sartlari bazen paranlada yaptirsan sikinti oluyor. Sormak danismak istediginiz bisey olursa istediginiz zaman mesaj atanilirsiniz.

furkane
05-03-2013, 22:01
Esnaf var esnaf var :) 15 yildan fazla calistigimiz fabrikar, kisiler var. Ciftciden almak iyi gibi gorunsede bugdayin yuklenmesi nakliyesi. Yuklicek adam, tasit vs sartlari bazen paranlada yaptirsan sikinti oluyor. Sormak danismak istediginiz bisey olursa istediginiz zaman mesaj atanilirsiniz.

Attım Bile :)

initial-D
06-03-2013, 07:37
20-30bin tl ile olcak işler değil

çiftçiden direk alacakasın ama etraftaki büyük zahirecilerle ve fabrikalarla rekabet edebilecek fiyattan alman gerekecek.kışın satarkende malını verdiğin gibi parayı veren sana "lanet olsun kar mar istemiyorum,paramı kurtarayım yeter" dedirtmeyecek biyere satmaya çalışacaksın.çok çok daha fazla buğdayı olduğu için senden daha ucuza verenle kapışmaya çalışacaksın..öyle küçük çiftçiden azar azar toplar depolarım dersen bu da zor.hemen hepsi kooperatife biyere borçlu olduğundan malını veriyor kışın kullandığı krediye karşılık.vs vs

çok çok zor bir iş değil ama öyle yazın ver parayı al kışın ver malı al parayı şeklinde okadar kolay bir iş değil.

TünayK
06-03-2013, 07:58
sektör içinden adam olarak söylüyorum...oto yıkama yada bir yerlere kafe açmaya benzemez bu iş. 30-40bin ton depolama yapamıyor iseniz zaten sansınız yok. tonu 400 dolardan bi zahmet çarpın konu nerelere gidiyor bi görün. daha buğdayın tipi kalitesi çeşidine girmedik bile milyonlarca detay var. aman diyim uzak durun. anlatıldığı gibi değil bu işler.

gökan
06-03-2013, 08:07
İsi bilmiyosaniz girmeyin riskide var....

furkane
06-03-2013, 08:20
sektör içinden adam olarak söylüyorum...oto yıkama yada bir yerlere kafe açmaya benzemez bu iş. 30-40bin ton depolama yapamıyor iseniz zaten sansınız yok. tonu 400 dolardan bi zahmet çarpın konu nerelere gidiyor bi görün. daha buğdayın tipi kalitesi çeşidine girmedik bile milyonlarca detay var. aman diyim uzak durun. anlatıldığı gibi değil bu işler.

+200 Ton Depolama yapabılcek kapasitedeyiz. Kafe işinle neye göre benzetebiliyorsunuz ? Biraz Rakamı abarttınız gibi 30-40bin Ton olarak. Tanıdığımız 300-500bin ile rahat rahat dönüyomuş . Hatta malını yeni bitirimiş 500 bin 730 bin yaptım dedi

rahatsız
06-03-2013, 08:22
bence iyice araştırıp girin, forumlara vs. sorarsanız hic pozitif seyler göremezsiniz. her sey memnuniyetsiz. bu durumda kimsenin bir sey yapmaması gerekiyor.

furkane
06-03-2013, 08:22
İsi bilmiyosaniz girmeyin riskide var....

Kimse direk Risk Şudur diyemiyor ama kimine Göre Zor olmayan bi iş kimine göre'De ciddi zor.

can_ank
06-03-2013, 08:23
30.000*400=12M$ sermaye var ise, bundan çok daha karlı alüminyum ticaretini tavsiye ederim. En azından bundan daha az sermaye ve daha az riskli bi sektör.
Buğday vs. tarzı tarım ürünleri hava durumu ile direk bağlantılı olduğundan benim gözümde hep risklidir

tool
06-03-2013, 08:24

1trilyon mal alsak
1trilyon risk sermayesi yapsak yeter mi?

furkane
06-03-2013, 08:24
bence iyice araştırıp girin, forumlara vs. sorarsanız hic pozitif seyler göremezsiniz. her sey memnuniyetsiz. bu durumda kimsenin bir sey yapmaması gerekiyor.

Tabiki bu konuyla ilgili benim çok fazla bi bilgim yok bu yüzden bu iş'le ilgilenen arkadaşlar yardımcı olabilir diye actım konuyu. 4.-5. ay arası Edirne yolları gözüküyor bana

TünayK
06-03-2013, 08:33
+30bin Ton Depolama yapabılcek kapasitedeyiz. Kafe işinle neye göre benzetebiliyorsunuz ?

30 bın ton depolama yapabilecek gucunuz var ise senin bize tavsiyeler vermen lazım dostum. Düzgün çarptın mı 400 amerıkan doları x 30.000 ton= wtf!!

1trilyon mal alsak
1trilyon risk sermayesi yapsak yeter mi?

bende 2 milyor para olsaydı bu işe girmezdim. ayrıca sadece buğday alıp satmakla para kazanmak çok kolay değil çünkü ülkede aktif 800'ün üzerinde un fabrikası var ve bu adamlar kendi buğdaylarınnı çiftçiden direk alıyorlar depolıyorlar un yapıp satıyorlar ve her biri para kazanamıyoruz diye ağlıyor...

furkane
06-03-2013, 08:36
30 bın ton depolama yapabilecek gucunuz var ise senin bize tavsiyeler vermen lazım dostum. Düzgün çarptın mı 400 amerıkan doları x 30.000 ton= wtf!!

bende 2 milyor para olsaydı bu işe girmezdim. ayrıca sadece buğday alıp satmakla para kazanmak çok kolay değil çünkü ülkede aktif 800'ün üzerinde un fabrikası var ve bu adamlar kendi buğdaylarınnı çiftçiden direk alıyorlar depolıyorlar un yapıp satıyorlar ve her biri para kazanamıyoruz diye ağlıyor...

Rakamı mesajımda düzelttim biraz abartı bi durum söylediğiniz rakamlar

furkane
06-03-2013, 08:39

dediğiniz gibi bi durum olsa tüccarlık zaidecilik kavramları neden var ki?Aracıya hiç gerek yok direk çiftçiyle un fabrikları daha bu aylardan baglantılarını yaparlar. Hem daha ucuza kapatmış olurlar piyasada satılcak olan mal satılmış olur onceden

TünayK
06-03-2013, 08:49
dediğiniz gibi bi durum olsa tüccarlık zaidecilik kavramları neden var ki?Aracıya hiç gerek yok direk çiftçiyle un fabrikları daha bu aylardan baglantılarını yaparlar. Hem daha ucuza kapatmış olurlar piyasada satılcak olan mal satılmış olur onceden

illaki var orada da bir pazar ona bir şey demiyorum. ancak şu anda ülkedeki büyük un fabrikaları 500Ton/Gün ve üzeri olanlar çok para kazanamazken direk alım ve çılgın miktarlarda depolama yoluna giderken sizin bahsettiğiniz pazar gittikçe küçülecektir. google yazınca çıkacağı için açık yazamıyorum ancak marketlerde hazır ekmekleri ile ünlü olan bir markanın un fabrikaları birer birer kapanıyor..sektörde sıkıntı var yani...arzu edenler yarın susesi otele gelsinler 4 gün kongre var..

anıl turan
06-03-2013, 09:00
yılda milyonlarca ton bugdayi ve hatta yuzbinlerce ton samani ithal eder durumdayken, iç piyasadan bugday toplayip para kazanmayı mı planlıyorsunuz?

kafa bulmak icin degil yanlis anlamayin, ben anlamadim sadece...

furkane
06-03-2013, 09:02
illaki var orada da bir pazar ona bir şey demiyorum. ancak şu anda ülkedeki büyük un fabrikaları 500Ton/Gün ve üzeri olanlar çok para kazanamazken direk alım ve çılgın miktarlarda depolama yoluna giderken sizin bahsettiğiniz pazar gittikçe küçülecektir. google yazınca çıkacağı için açık yazamıyorum ancak marketlerde hazır ekmekleri ile ünlü olan bir markanın un fabrikaları birer birer kapanıyor..sektörde sıkıntı var yani...arzu edenler yarın susesi otele gelsinler 4 gün kongre var..

Bende bu sıkıntıyı anlayamıyorum tamam bugday fıyatı bazı etkenlerden dolayı arttı geçmiş yıllara göre ama ülkemizde tüketimde var fazlasınla yada bu mantıkla düşünerek hata mı yapıyorum

mtahakorkmaz
06-03-2013, 09:10
kars da kıştan 250den arpaya paranı yatır köylüye yazın topla topladığın gibi 600e sat toprak mahsüllerinde olan kar payı her zaman yüksektir 6ayda 2ye 3e hatta 4e katlayan bile var

enesy
06-03-2013, 09:36
Yanlis anlasilmasin soyleyeceklerim ama ben senin kafa daki isin cok benzerini yeni yapmis bir insan olarak yazacagim.

Ben toptan meyve sebze ticareti yapiyorum ( muz salatalik domates biber patlican vs vs )

Ama bu kadar ciddi yatirim gerektiren ve risk iceren bir ise girmeye folrumdan gelecek bilgiler ile karar vermek bana fazla riskli geliyor.

Bu isi gercekten iyi bilen birisini yaniniza alip kar payi teklif edin. Siz maddi destek saglayin ama tabiki bunun oncesinde o konu ile ilgili arastirma yapin sohbet edin anlayan insanlarla , bir iki ciftciye yemek ismarlayin sorun sorusturun.

Ben halcilik ve meyve sebze toptanciligi ile ilgili fikir sahibi degildim fakat aylarca hale gittim geldim , sektorle ilgili hic umursamayacagimiz dergileri arastirdim okudum tek tek.

Ailesi halcilik yapan arkadaslarimla gunlerce aylarca takildim babalariyla amcalariyla oturdum sohbet ettim not aldim. Bunlarin sonucunda gidip hayatina bu ise adamis birisine ortak oldum. Allaha sukur zarar etmedim basladigimdan beri. Ama ben tek basima olsam 1 kilo salatalik alir satamazdim.

Ornegin ben hava guzelmis diyorum ortagim havadaki nem oranina bakip , havadaki yildizlara bakip domates 4 gune firlar diyebiliyor. Sizin de bu denli tecrubeli birisini bulup bir sekilde ikna edip ondan ogrenmeniz saglikli olucaktir.

Simdiden hayirlisi olsun

ademsezer
06-03-2013, 09:58
yem bayiliği yapıyorum işimle alakalı olduğu için ek iş olarak ben köylüden alıp depoluyorum 1000 ton kadar yılda.geçen yıl 53 krş a aldım 70 krş a sattım.ama ondan önceki 2 yıl hoş geçmedi batıda.arpa stoklamak daha iyi buğdaydan bence ama bu işin içinde olmayan birine tavsiye etmem.

miniks
06-03-2013, 10:06
bu tarz ticarette önce alıcıyı garantilemen şart. ondan sonra paran varsa çeşitleri çok. alüminyum depolamıştım bende bir keresinde.
gerı donusu 6 ay 1 yıl kadar surer bu tarz ıslerın ona gore malıyet hesabı olusturmak ve alıcının saglam olması sart.

TünayK
06-03-2013, 10:13
Bende bu sıkıntıyı anlayamıyorum tamam bugday fıyatı bazı etkenlerden dolayı arttı geçmiş yıllara göre ama ülkemizde tüketimde var fazlasınla yada bu mantıkla düşünerek hata mı yapıyorum

biz her zaman at gibi ekmek yiyeceğiz bu doğru ama o buğdayı kimin alıp un yaptığı önemli...bu iş artık büyük holdinglerin tekeline girmeye başladı dolayısıyla çokda uzun olmayan bir süre sonra sizin bahsettiğiniz ufak fabrikalara satış yapma işleri yalan olucak onu demeye çalişıyorum.

başalp
06-03-2013, 11:51
ben buğdayda tüccarın o parayı kazandığını hiç görmedim... konyada yaşıyorum yani buğdayın merkezinde, daha yeni konyanın en büyük buğday tüccarı battı.. hemde battığı para öyle az uz değil 275 milyon tl... devlet taban fiyatını açıklar ama pisayasada jilet doludur... bide buğdayı esas üreten çiftçi var, adam malını satmazsa nerden bulacan buğdayı... una çevirmede bile %30 gibi karlar yoktur...

başalp
06-03-2013, 11:52
bu tarz ticarette önce alıcıyı garantilemen şart. ondan sonra paran varsa çeşitleri çok. alüminyum depolamıştım bende bir keresinde.
gerı donusu 6 ay 1 yıl kadar surer bu tarz ıslerın ona gore malıyet hesabı olusturmak ve alıcının saglam olması sart.
alüminyumun nesini depolamıştın?

furkane
06-03-2013, 12:47
ben buğdayda tüccarın o parayı kazandığını hiç görmedim... konyada yaşıyorum yani buğdayın merkezinde, daha yeni konyanın en büyük buğday tüccarı battı.. hemde battığı para öyle az uz değil 275 milyon tl... devlet taban fiyatını açıklar ama pisayasada jilet doludur... bide buğdayı esas üreten çiftçi var, adam malını satmazsa nerden bulacan buğdayı... una çevirmede bile %30 gibi karlar yoktur...

Adam malını satmaz ise derken ?

furkane
06-03-2013, 12:49
Yanlis anlasilmasin soyleyeceklerim ama ben senin kafa daki isin cok benzerini yeni yapmis bir insan olarak yazacagim.

Ben toptan meyve sebze ticareti yapiyorum ( muz salatalik domates biber patlican vs vs )

Ama bu kadar ciddi yatirim gerektiren ve risk iceren bir ise girmeye folrumdan gelecek bilgiler ile karar vermek bana fazla riskli geliyor.

Bu isi gercekten iyi bilen birisini yaniniza alip kar payi teklif edin. Siz maddi destek saglayin ama tabiki bunun oncesinde o konu ile ilgili arastirma yapin sohbet edin anlayan insanlarla , bir iki ciftciye yemek ismarlayin sorun sorusturun.

Ben halcilik ve meyve sebze toptanciligi ile ilgili fikir sahibi degildim fakat aylarca hale gittim geldim , sektorle ilgili hic umursamayacagimiz dergileri arastirdim okudum tek tek.

Ailesi halcilik yapan arkadaslarimla gunlerce aylarca takildim babalariyla amcalariyla oturdum sohbet ettim not aldim. Bunlarin sonucunda gidip hayatina bu ise adamis birisine ortak oldum. Allaha sukur zarar etmedim basladigimdan beri. Ama ben tek basima olsam 1 kilo salatalik alir satamazdim.

Ornegin ben hava guzelmis diyorum ortagim havadaki nem oranina bakip , havadaki yildizlara bakip domates 4 gune firlar diyebiliyor. Sizin de bu denli tecrubeli birisini bulup bir sekilde ikna edip ondan ogrenmeniz saglikli olucaktir.

Simdiden hayirlisi olsun

Teşekkürler Tabiki forumdan olcak iş değil sadece ön bilgi için yardım etmek isteyen edebilir insanlık ile ilgili bi durum. Sizin durumunuz daha da zor Domates, sebze bozulabılır seyler bugday saman'a göre daha risk'li işinizi yolunuza koyduysanız ne mutlu size , hayırlı işler

acn90
06-03-2013, 12:55
bu piyasada genelde nakit para konuşuyo arkadaslar :) çiftçi adam yaz sezonunda çıkarıyo mahsulü elinden çünkü bütün planları ödemeleri hasat zamanında oluyo ve bu işi yapacaksanız eğer buğday, arpa ve yulafın kalitesini ilk bakışta anlamanız gerekiyo zaten borsada satarkende ürünün kalitesine göre fiyat biçiliyo.

Tuncer M.
06-03-2013, 12:56
Dedem tüccarlığını değil de, boludaki evimizin un ihtiyacı için bu işi yapıyor. Fiyatların mevsimlik olarak değişiklik tabiki gösteriyor. Örneğin tarım yapanlar samanı yazın değil de, kışın satar birim başına daha pahalıya gider çünkü.

furkane
06-03-2013, 12:58
bu piyasada genelde nakit para konuşuyo arkadaslar :) çiftçi adam yaz sezonunda çıkarıyo mahsulü elinden çünkü bütün planları ödemeleri hasat zamanında oluyo ve bu işi yapacaksanız eğer buğday, arpa ve yulafın kalitesini ilk bakışta anlamanız gerekiyo zaten borsada satarkende ürünün kalitesine göre fiyat biçiliyo.

Çoğu çiftçi daha topraktaki ürünü bile satıyor , gelesiye bi şekilde, Adamın düğünü oluyo, para ihtiyacı oluyor veriyor.

tylan
06-03-2013, 13:29
benım amcam buğday tüccarlıgı yapıyor adam 40 senedir bu işin için de yılların kurdu ama iki yakası bir ara da hiç görmedim yıl da 4 ay calısıyorlar geceli gunduzlu yok oyle bişey adamların yattıgı yer bellı olmuyor bu işte en karlı yol icar yoluyla yapılan yanı tarlayı kiralayıp kendin ekip biçeceksin tabi bi biçer döverin olması şart yoksa biçer dövercinin nazını kaprısını cekersin hamalın kaprısı ayrı bir şey zaten paranla iş yaptıramadıgın zamanlar geliyor bazen yıl da en az 400 ton bugday+arpa depoluyorlar kendı deposun da ama her sezon kar etmiyorlar en kaliteli bugdayları bıle borsa da zarar edebiliyor. Samanı da para kazanmak ıstıyorsan hayvan sahıplerını tanıman onlara direk satman lazım aracıya verırsen ölü paraya gidiyor ya da malı kaptırabilyorsun karsız iş demiyorum karı çok suan bızden cok cok iyi durum da'lar Ama çekilcek çile değil atıyorum bı sezon da 600.000 tl zararın sana koymaması seneye aynı yerden devam etmen gerekıyor bu da cok yuklu bır sermaye gerektırır

devil_berk22
06-03-2013, 13:33
edirne taraflarına geliceksen buralarda uzunköprü ipsala tarafında çeltik tarlası bul icar olarak kiralayın en yüksek karlı kazanç bu şekilde olur.

furkane
06-03-2013, 13:45
edirne taraflarına geliceksen buralarda uzunköprü ipsala tarafında çeltik tarlası bul icar olarak kiralayın en yüksek karlı kazanç bu şekilde olur.

Kendi yerlerimizi biz icara veriyoruz, edirnede. O kadar derinlenmesine girildiğinde burdan ist. yürütülcek iş olmaktan çıkar

abdullah songür
06-03-2013, 18:20
ben konya'da yaşıyorum. çevremin %50 si çiftçi

isterseniz sizi tanıştırabilirim

waleska
06-03-2013, 19:02
Dışarıdan hoş gelen fakat işin içine girdinmi zorlaşan bir iş..Çekirdekden yetişmediyseniz kesinlikle zarar edersiniz..ama yok ben illa bu işi yapıcam derseniz 3-4 sene bi tüccarın yanında işi öğrenin

miniks
06-03-2013, 19:23
alüminyumun nesini depolamıştın?

2009-10 senesi ingiltere ali. Borsasi dusmustu 7tl pazar 4.9 tl ye dusmustu kiracim fenis aliminyum tesvik etti hizli satilan muhtelif profil aldik. Piyasa degeri 1.5 sene snra istedigimiz rakama geldi bidaha yapmadik. Arpa ve bugday daha mantikli ama ademin dedigi gibi gerekli depolama ve tonaj onemli

Thracian
06-03-2013, 19:39
Kendi yerlerimizi biz icara veriyoruz, edirnede. O kadar derinlenmesine girildiğinde burdan ist. yürütülcek iş olmaktan çıkar

Esnaf cocuğuyum, yıllarca baba işinde bulundum, şimdide işlerin başına geçtim.

Tavsiyem; UZaktan davulun sesi hoş gelir ata sözünü söylemek. Sebebi bir işi bilmiyorsan o işte çok uzun süre dayanamazsın. Yazdıklarındanda anladığım kadarda vur-kaç peşindesin (dolandırıcılık olarak söylemiyorum), Kişisel tecrübelerini bilmiyorum belkide yapabilecein bir iştir. Fakat bunca sene sonra öğrendiğim şeylerin başında bir işin çakallığını kendin bilmiyorsan o işe girmeyecek(yada ufaktan gireceksin)

furkane
06-03-2013, 20:45
Esnaf cocuğuyum, yıllarca baba işinde bulundum, şimdide işlerin başına geçtim.

Tavsiyem; UZaktan davulun sesi hoş gelir ata sözünü söylemek. Sebebi bir işi bilmiyorsan o işte çok uzun süre dayanamazsın. Yazdıklarındanda anladığım kadarda vur-kaç peşindesin (dolandırıcılık olarak söylemiyorum), Kişisel tecrübelerini bilmiyorum belkide yapabilecein bir iştir. Fakat bunca sene sonra öğrendiğim şeylerin başında bir işin çakallığını kendin bilmiyorsan o işe girmeyecek(yada ufaktan gireceksin)

Vur-Kaç dememek gerek, sonuçta bi yatırımla giriliniyor, amaç; tutunma gibi şansımız olursa her sene sermayiyeyi ve bilgi'yi artırıp devam etmek. Forum'da iş konularında olduğu gibi hep kararsızlık çıkıyor bu iş konularında. Kimi girilir , kimi riske değmez, kimi %30-40 kazanırsın derken , kimi kazanamassın ...

Gokturk01
06-03-2013, 20:47
Dostum benim babam çiftçi şu an tarladada buğday ekili.nakit hacmin fazla ise gelip bizim burda çukurovada tüccarlık yapabilirsi.gelir bir kantarla anlaşırsın şu fiyatada buğdayı alıyorum dersin tabiki 3,5 kuruş diğerlerinden fazla alcaksinki üretici seni tercih etsin kantarda tartılır tonu ne geldiyse heseplanır fiyatı ödenir ama.Ama burda tüccarlık öyle gelip bir sezon alıp gideyim demekle olmaz sabit bir yerin olmalı genellikle çiftçi kışın atacağı gübresini mazotunu tüccardan alır yazında gelir buğdayını döker masrafını düşer geriye kalırsa para alır üstüne borçlu çıkılmazssa iyi genellikle bizim burdaki tüccararlar tefeci gibilerdir.zaten küçük ölçekli çiftçiler tüccarla çalışır büyük çiftçiler ya gider devletin ofisine (toprak mahsullerine) yada kendi silo'larında stok yapıp kışın satarlar.Bu işi yapman için bir ucun köylü yada çiftçi olması lazım ve kıştan çiftiçiyi bağlaman lazımki sana versin yazın mahsülünü.bence iyi düşün sıkıntılı stersli işler firesi uçarı kaçarı çok olur

furkane
06-03-2013, 20:50
Dostum benim babam çiftçi şu an tarladada buğday ekili.nakit hacmin fazla ise gelip bizim burda çukur ovada tüccarlık yapabilirin gelir bir kantarla anlaşırsın şu fiyatada buğdayı alıyorum dersin tabiki 3,5 kuruş diğerlerinden fazla alcaksinki üretici seni tercih etsin kantarda tartılır tonu ne geldiyse heseplanır fiyatı ödenir ama.Ama burda tüccarlık öyle gelip bir sezon alıp gideyim demekle olmaz sabit bir yerin olmalı genellikle çiftçi kışın atacağı gübresini mazotunu tüccardan alır yazında gelir buğdayını döker masrafını düşer geriye kalırsa para alır üstüne borçlu çıkılmazssa iyi genellikle bizim burdaki tüccararlar tefeci gibilerdir.zaten küçük ölçekli çiftçiler tüccarla çalışır büyük çiftçiler ya gider devletin ofisine toprak mahsullerine yada kendi silo'larında stok yapıp kışın satarlar.Bu işi yapman için bir ucun köylü yada çiftçi olması lazım ve kıştan çiftiçiyi bağlaman lazımki sana versin yazın mahsülünü.bence iyi düşün sıkıntılı stersli işler firesi uçarı kaçarı çok olur

Teşekkürler yerlerimiz Edirne'de ve o bölgeyi , insanlarını tanıyoruz. Bilmediğimiz bölgede işe girmek daha da zorlaştırır

Gokturk01
06-03-2013, 20:55
Teşekkürler yerlerimiz Edirne'de ve o bölgeyi , insanlarını tanıyoruz. Bilmediğimiz bölgede işe girmek daha da zorlaştırır

Doğrudur dostum edirne bölgesinde buğday rekoltesi ne düzeyde dönüme ne verir mesela iç Anadolu 2,3 yıldır çok kötü gidiyor verimde çok önemli mahsül çok olursa para etmez kışında pek üstüne bir şey koymaz rekolte azsa çok kazandırır mesela benim balya makinam var sırf meraktan aldık bu sene depoya 5.bin balya koyduk tanesi yazın 5,6tl idi ve şu an vicdanlı davranıyorum besiciyide düşündüğümden 10 tl ye satıyorum.ama piyasası 12,16 arası bence buğdaydan ziyade depolayacak bir yerin varsa balya depola Düşün türkiye bile bulgaristandan balya ithalatı yapıyor kilosu 800.krştan

başalp
07-03-2013, 08:00
2009-10 senesi ingiltere ali. Borsasi dusmustu 7tl pazar 4.9 tl ye dusmustu kiracim fenis aliminyum tesvik etti hizli satilan muhtelif profil aldik. Piyasa degeri 1.5 sene snra istedigimiz rakama geldi bidaha yapmadik. Arpa ve bugday daha mantikli ama ademin dedigi gibi gerekli depolama ve tonaj onemli

hım anladım... bende alüminyum levha işiyle uğraşıyorumda ondan sordum... kör olursak lme ye bakmaktan olacaz :)

ek310
07-03-2013, 10:19
Un fabrikası işletmeciliği yapıyorum, çiftçi çocuğuyum ve yıllarca buğdayın merkezi polatlıda zahirecilikte yaptık.
bu işte kar marjı minimumdur çünkü her fabrikacı hergün en ucuz buğdayı nasıl alabilirim diye düşünür ve piyasayı araştırır. stok yapmak 2012 harmanı için mantıklıydı yapanlar kg başı 6-7krş para kazandı hadi 10 krş de. ama 2011 2010 harmanında stoklayanlar banka faizi kadar para kazandı ve indir bindir nakliye masrafları cabası. memlekette ekmek ucuz oldukça buğdaydan para kazanmak çok zor.
çok sağlam fabrikacıda kalmadı piyasada çünkü 120gün vade ile un satıyorlar bu paraların dönüşüde sıkıntılı olur, 3-5 düzgün çalışır sonra paranızı almak için çok uğraşırsınız, kazandığınız parayada değmez.
Bu işten kısa sürede çok para kazananlar kamyonun altını kalitesiz üstünü normal buğdayla doldurup kg başı karlılığı çoğaltır ya da fabrikayı finanse eder tefeci gibi istediği fiyattan işini döndürür.
bence hiç riske girmeyin çünkü buğday cinsleri kaliteleri çok farklılık gösterir ve bu iş için tecrübe mutlaka şart.

evren22
11-03-2013, 14:40
anladığım kadarıyla edirnede kendi yeriniz varmış kaç dönüm yeriniz var? Ben çiftçilikle uğraşan biriyim tüccarlık eskiden çok güzel işti. Temmuz ayında çiftçi biçerdi buğdayını gidip hemen tüccara satardı tüccarda ozamanının piyasa fiyatından 10 20 kuruş falan yüksek verirdi çiftçi gelsin diye sonrada kışın satardı %25le %50 kar aralığında. 3 4 senedir buğday fiyatları temmuzda da satsan ocak şubat ayında da satsan 3 aşağı 5 yukarı aynı fiyatlara gidiyor. Anlıcağın tüccarlığıda öldürdüler. Ben sana çiftçilikle uğraşmanı öneririm biz 900 dönüm işliyoruz kazancımız gayet iyi ve sende çalıştığımız gün sayısını toplasak 2 ay kadar çalışıyor. Çiftçilik kafana yatarsa pm yolla gelirimi giderimi yazarım iyi günler :)

altima
11-03-2013, 20:43
bak arkadaşım,, ben bu sölediğin işten zerre kadar anlamam ama ticarete kafam çalışır, az buçuk buna güvenerek yorum yapayım.

anladığım kadarıyla hiç anlamadığın bir işe girip bu işten kısa zamanda güzel kazanmak istiyorsun (inş yaparsın)

sen buraya başlık actıktan sonra google amcaya sordum, dedim ne iştir diye.. bak sana cıkan 3-5 başlığı kısaca yazayım.

bu işi yapmak isteyenler 1 sene oncesinden ilgili çiftciye gidip adamla anlaşıyorlar,, nakit para konusuyor burda..

ayarladığı çiftci yagmur camur olmasa urunu tahsil edip sana veriyor, o gunun fiyatını devlet soluyor,, ona göre muamele yapılıyor,,

bu iş için biraz şans birazda kısmet gerekli

bazı bu işi yapanlarda taşımacılardan şikayetçi,, elemanlar arabanın üstüne kaliteli olanını koyuyorlar,, altınada normal buğdayı koyuyorlar,, ondan sonra ayıkla pirinci..
verdiğin parayamı yanarsın,, ettiğin zararamı?

iyi düşün iyi koştur,,, iyi araştır.

saygılar
Rıdvan :)