PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi AWD'yi seçmeliyim?

ceratoniaorg
06-03-2013, 21:37
Allah kısmet ederse yazı başı Kıbrıs ile ilişkimi mezun olup tamamen kesicem ve yaklaşık 2 sene gibi binebileceğim hızlı birşey almak istiyorum dizel dizel nereyekadar:D

Pek fazla boya takıntısı olan biri değilim değişme olmadıktan sonra pek takılmam yani tabi abartılmış şekilde düzeltme olupta boyanmadıysa. Çünkü 5-6 yaşında bir araç bakıyorum ve boya elbet olacaktır:)

AWD bir araç almayı düşünüyorum fakat hangi marka ve model alacağım konusunda çok kararsızım. Alacağım aracın her araba alacak insan gibi sorunsuz olmasını elbette isterim ama bu konuda biraz titizimdir. KM takıntım var biraz birde sigaradan nefret eden biri olduğum için sigara yanığı yada tavanda fln sigara sararması vs varsa o arabadan direk soğurum keşke hiç içilmemişini bulabilsem:D şaka bir yana bu klasmandaki araçlarda genelde şanzuman ve yürüyen sıkıntıları mevcut takip edebildiğim kadarı ile bu yüzden en az başımı ağıratacak marka ve modeli seçmek isterim. Birde konsol veya kapı-bagaj vs seslerine deli olurum gıcırtı çıtırtı vs asla olmamalı kullanacağım araçta. Yaşına göre elbette araçta bir iki şey olabilir ama kronik olan ne var ne yok bilmiyorum hangi marka da bu daha çok yaşanır hangisinde bu tip şeyleri gidermek zordur/kolaydır bilmiyorum bu yüzden sizlere danışmak istedim.

Aracın tutunmasına ve yürüyenine çok önem veren birisiyim benim için bunlar ilk etapta gelir sanırım amatör olarak ralli ile ilgilenmemden kaynaklı. İlk etapta yapacağım ekstraları önce yürüyene harcarım yani motor ekstrası sonra gelir.

İlk etapta düşündüğüm araç elbette hawkeyes bir sti başka bir kasası kesinlikle değil ama EVO 9 veya S3 te aklımı çelmiyor değil. Kısaca 06-07 model STI veya EVO yada 07-08 Model S3 arasında kararsızım. KM açısından bakıldığında genelde Evo'lar çok güzel KM lere bulunabiliyor diğer bir yandan STI ların genelinde bir değişim söz konusu şanzuman olsun motor olsun hep araçlarda ya forged motor yada sıfırlanmış şanzuman oluyor:D S3 te ise çok temiz araçlar bulmak mümkün.

Biraz uzun oldu ama sizce hangi aracı neden seçmeliyim? Yakıt konusunda yorum yapmanıza gerek yok. Teşekkürler...

constantine_502
06-03-2013, 21:48
b5 kasa a4 alınıp yapılabilir. 25000 gibi a4 bulabilirsiniz zaten 1.8 t quattro sonra üzerine harcarsınız çok da şık olur.

bilalMW
06-03-2013, 21:59
b5 kasa a4 1.8t quattro ideal tercih olur.

semih
06-03-2013, 22:04
5-6 yaşında diyor b5 kasa öneriyosunuz
edit: bana kalırsa kesinlikle evo

ceratoniaorg
06-03-2013, 22:10
aynen seçim sadece yukarıda bahsetiğim 3 araç ve bahsettiğim model yılları arasında olacaktır. başlığa bakıp direk awd önerisi yapmazsanız sevinirm. Yinede teşekkürler

bilalMW
06-03-2013, 22:10
5-6 yaşında diyor b5 kasa öneriyosunuz
edit: bana kalırsa kesinlikle evo

5-6 yaşında olsun diye öneri vermedim zaten..

ceratoniaorg bütçe nedir ? tırmanma ve mahalli filan mı düşünüyorsun ?

President
06-03-2013, 22:15
Gönlüm EVO diyor, aklım paran yok pulun yok sen sus senin aklın ermez bu işlere diyor :D

turbo16
06-03-2013, 22:17
hafifletilmiş ve güzel modlanmış s3 tek geçerim :icon_tup:

ceratoniaorg
06-03-2013, 22:25
5-6 yaşında olsun diye öneri vermedim zaten..

ceratoniaorg bütçe nedir ? tırmanma ve mahalli filan mı düşünüyorsun ?

yok hyr yanlış anlaşıldım sanırım zaten genelde tırmanma ve mahallilere katıldım ve n2 palio ile bu tadı aldım. Orda bahsettiğim yine bu amatör sevgiden dolayı tutunmaya viraj kabiliyetine daha fazla önem vermem.

Bütçe ortalama 70K civarı ki zaten model aralığını buna göre verdim. Hali hazırda var olan n2 mide satıp alacağım aracın üzerine harcamayı düşünüyorum. Ama aracı almak için ortalama 70K gibi bir rakam düşünüyorum.

ceratoniaorg
08-03-2013, 17:55
bir güncellesek yorumları alsak...

kickboxer
08-03-2013, 18:31
2005 sti öneririm motor ve sanzuman olarak dayanımı çok yüksektir
2005 üstü sti larda sekmanlarında sıkıntı vardı güzel bir garajda motor yapılmış olanlarından bulursan sıkıntısız olur awd seçeneğine gelince symmetric bir sistemi secmektense bilgisayar desteğiyle tamamlanmıs asymmetric sistem seçmek ise tamamiyle sana kalmış

levent
08-03-2013, 18:56
tamamen keyif arabası olacaksa evo , günlük kullanımda üzmesin dersen s3 , ikisinin arası keyfe daha yakın olsun dersen sti olur benim tercihim, 3 ünün yeri ayrı bence :D

BuRaK_eFe
08-03-2013, 19:57
sti daki ses beni her zaman cezbetmiştir nedense sti dan başkasını düşünemedim bile

Burak Kasim
08-03-2013, 20:07
Gunluk kullanmak istiyorsan tabiki S3 al, rahat rahat binersin.

Ama bunlar benim icin onemli degil dersen o zaman ilk tercihim Evo olurdu sonrada S3 ile Subaru arasinda kalirdim.

ceratoniaorg
08-03-2013, 20:45
2005 sti öneririm motor ve sanzuman olarak dayanımı çok yüksektir
2005 üstü sti larda sekmanlarında sıkıntı vardı güzel bir garajda motor yapılmış olanlarından bulursan sıkıntısız olur awd seçeneğine gelince symmetric bir sistemi secmektense bilgisayar desteğiyle tamamlanmıs asymmetric sistem seçmek ise tamamiyle sana kalmış

çok aydınlatıcı bir bilgi oldu benim için çok teşekkürler. Fakat bende de blobeye'den ziyade hawkeye hastalığı olduğu için 2006 ve 07 ye yöneldim. Motoru yapılmayan sti zaten yok gibi fakat nerede ve kim tarafından toplandığı önemli tabiki. Ama şu ikilemde de kalıyorum sürekli biraz eski kafalılık olduğu için motoru yeniden toplanmış bir araçtan ziyade anahtar değmemiş bir araç seçmek daha mantıklı olmazmı diye. Tabi bunu motor yapılmamış bir sti ile yapılmış için demiyorum sti yerine anahtar değmemiş bir evo yada s3 mü şeklinde.

tamamen keyif arabası olacaksa evo , günlük kullanımda üzmesin dersen s3 , ikisinin arası keyfe daha yakın olsun dersen sti olur benim tercihim, 3 ünün yeri ayrı bence :D

Günlük kullanıcam fakat keyif arabası olacak sebebide şu yıllardır ya güçlü dizel e segmenti araçlar yada düzenli olarak 1.4 dizel araç kullandım kıbrısta olmam dolayısı ile. Dolayısı ile antalya'ya döndüğümde artık farklı şeyler istiyorum. Ne istediğimi bilmiyorum diye bir durumda söz konusu değil aslında seçimim tabiki sti lakin işte diğerlerini çevremdekiler aklıma sokuyor.

sti daki ses beni her zaman cezbetmiştir nedense sti dan başkasını düşünemedim bile

Gunluk kullanmak istiyorsan tabiki S3 al, rahat rahat binersin.

Ama bunlar benim icin onemli degil dersen o zaman ilk tercihim Evo olurdu sonrada S3 ile Subaru arasinda kalirdim.

Teşekkürler yorumlar için.

Zero
10-03-2013, 00:15
Konu benimde ilgimi çok çekti resmen his ve gelecek planlarıma tercüman olmuşsun.Çocukluğumdan beri hayalim hep bi gc8di(o zamanların efsanesi) sonra bugeye derken 2003 sti lar falan geldi o hayal hiç geçmedi.Evo hep 2.plandaydı sonra ecufast Alper abi çok ilginç bir şekilde evoyu soktu aklıma.Derken audinin s3 ü o kadar agresif olmamakla birlikte çok başarılı bir motorla seçenekler arasına zorla soktu kendini.Bu konunun yorumlarını ilgiyle takip edeceğim.Motoru düzgün yapılmış bi 2.5sti hiç anahtar değmemiş bir sti a tercih edilmelimidir mesela?Subaru ve evolar için özellikle bilenlerden yapılı ve gt30 veya gt35 li (misal) olduğunu varsayarsak ne gibi noktalar önemlidir?Misal evoda aktarma ile ilgili bir parçada sorun yaşanıyormuş doğru mu?

mehmetelt
10-03-2013, 00:24
ben S3 tercih ederdim.

Zero
10-03-2013, 00:25
ben S3 tercih ederdim.

Mesela sebep?Daha yeni bir araç olmasından dolayı mı ya da Alman oluşu mu?

ceratoniaorg
10-03-2013, 11:59
Konu benimde ilgimi çok çekti resmen his ve gelecek planlarıma tercüman olmuşsun.Çocukluğumdan beri hayalim hep bi gc8di(o zamanların efsanesi) sonra bugeye derken 2003 sti lar falan geldi o hayal hiç geçmedi.Evo hep 2.plandaydı sonra ecufast Alper abi çok ilginç bir şekilde evoyu soktu aklıma.Derken audinin s3 ü o kadar agresif olmamakla birlikte çok başarılı bir motorla seçenekler arasına zorla soktu kendini.Bu konunun yorumlarını ilgiyle takip edeceğim.Motoru düzgün yapılmış bi 2.5sti hiç anahtar değmemiş bir sti a tercih edilmelimidir mesela?Subaru ve evolar için özellikle bilenlerden yapılı ve gt30 veya gt35 li (misal) olduğunu varsayarsak ne gibi noktalar önemlidir?Misal evoda aktarma ile ilgili bir parçada sorun yaşanıyormuş doğru mu?

gc8 yada blobeye sti lara hiç özenmedim ama ciddi anlamda hawkeye hastalığım var 2006 2007 ama yukarıda arkadaşta 2005 sonrası için önemli bilgiler vermiş.

Msjında bold yaptığım yerde benim kafamdaki büyük sorulardan biri ve bu soruya NEDEN sorusunuda eklemek istiyorum.

Birde şu var fikir veren arkadaşlar genelde STI ve EVO ları beslemenin yani bakım olsun ufak çaplı arıza olsun S3 e göre çok maliyetli olduğunu söylüyorlar(Yakıt hariç). Bu illaki doğrudur ama nekadar doğrudur yani ne gibi rakamlar konuşuluyor ortada. Boxer ok çok yabancı olduğum bir konu ama Evo da öyle bir durum yok . Bu konuda detaylı bilgi verip beni ve konuyu takip edenleri aydınlatabilecek birileri yazarsa çok sevinirim.

TayfunS
10-03-2013, 13:10
Sanırım arabaya Türkiyede bineceksiniz. O yüzde audi sanki daha az uğraştırır polisle

FAGE12
10-03-2013, 13:56
2005-2008 arası Audi A4 2.0TFSI Quattro öneririm size.

Audi A4 2.0 T FSI Quattro 2006 Model 50.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Füme renk - 112486994 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-s-line-quattro-f1-vites-78.000-km-de-kazasiz-garaj-arabasi-112486994/detay)

şöle bişey olabilir mesela...

Adam sadece soyledıgı 3 aracla ılgılendıgını belırtmıstı farklı ornekler veren arkadaslara ;)

ceratoniaorg
10-03-2013, 14:40
Adam sadece soyledıgı 3 aracla ılgılendıgını belırtmıstı farklı ornekler veren arkadaslara ;)

aynen bahsettiğim 3 araç ve bahsettiğim model yıllarındaki üretimleri ile ilgileniyorum. Bu araçlar hakkında detaylı bilgi rica ediyorum ki aynı şekilde merak eden arkadaşlar içinde aydınlatıcı bir bilgi olacaktır. Ama mutlaka ilk postu okursanız sevinirim

kelalper
10-03-2013, 16:38
Evo ve STI ın karşılığı A4 dür S3 değil. Nedeni de A4lerde torsion A3lerde Haldex vardır. Haldex sürekli olarak devrede değildir. Sürüş karakterleri o nedenle çok çok farklıdır S3 ile diğerlerinin. A4 biraz daha yakındır. STI ve Evo güzel makinelerdir. Düzgünü ikisininde can sıkmaz.

ceratoniaorg
10-03-2013, 18:52
Evo ve STI ın karşılığı A4 dür S3 değil. Nedeni de A4lerde torsion A3lerde Haldex vardır. Haldex sürekli olarak devrede değildir. Sürüş karakterleri o nedenle çok çok farklıdır S3 ile diğerlerinin. A4 biraz daha yakındır. STI ve Evo güzel makinelerdir. Düzgünü ikisininde can sıkmaz.

haklısın ama s4 te hacim yüksek motor çok farklı artı aradığım fiyat aralığında anca 2004 model civarında araçlar mevcut. Dolayısı ile audi de s3 e yöneldim.

Bold yaptığım kısım benm için önemli olan nokta bu iki araçta düzgünü nü nasıl ayırt edicez mesela sti da 2005 sıkıntısız gibi evoda da böyle bir durum söz konusumu?

bhb
10-03-2013, 19:30
edit yanlış oldu:)

ceratoniaorg
13-03-2013, 19:25
Güzel bir karşılaştırma videosu ile başlığı tazeleyelim. Yorumları, deneyim ve tecrübeleri bekliyorum. İlk postu okuyarak cvp yazarsanız sevinirim.
8oSz38uanlY

RSBurak
13-03-2013, 19:50
Evo ve STi arasında seçim yapmak zor gerçekten.İkisinede sahip olmak isterim ama boxer motorun sesi ve araca kattığı denge yüzünden STi tercih ederim :)

ceratoniaorg
13-03-2013, 23:19
Evo ve STi arasında seçim yapmak zor gerçekten.İkisinede sahip olmak isterim ama boxer motorun sesi ve araca kattığı denge yüzünden STi tercih ederim :)

Aynen boxer ın dengesi ve ciddi anlamda ağırlık merkezine olan etkisi beni cezbediyor. Zaten ilk postumda da belirttiğim gibi benim için viraj kabiliyeti denge tutuş vs büyük önem arz etmekte.

levent
13-03-2013, 23:33

Torsen diyecektin heralde abi :D Torsiyon Golf7 lerin arka süspansiyonu, dedim ne oluyoruz bi an afalladım sonradan jeton düştü :)

Aynen boxer ın dengesi ve ciddi anlamda ağırlık merkezine olan etkisi beni cezbediyor. Zaten ilk postumda da belirttiğim gibi benim için viraj kabiliyeti denge tutuş vs büyük önem arz etmekte.

Hepsi birden olsun diyosan bence Evo..

ambinte
13-03-2013, 23:45
Evo ve Sti benim hiç ilgimi çekmedi. Bu sitede konu açarak bende bir araştırma yaptım. Yaklaşık bir ay önce bir S3 aldım. Günlük kullanıyorum ve çok mutluyum kendisiyle.

Karakuş
14-03-2013, 00:29
Bende 3 4 ay kadar önce aynı araçlara bakarak ikilemde kaldım ve sonunda evo aldım. Bende sizin gibi 06 07 sti hayranıydım fakat ej25 lerin çok çabuk kırıldığını duyunca vazgeçtim. s3 ise "bana" soft geldigi için vazgeçtim. Evo yu ise hem dayanıklı oldugunu düşündüğümden, hemde yakışıklı buldugumdan aldım. Bende sizin gibi günlük kullanıyorum, hatta şu an kıbrıstayım. Ailemi alıp alışverişede gittim, sevgilimle akşam yemeginede. Sesi dışında kimse şikayet etmedi. Ama polis açısından çok problem çıkıyor. Arka kanadı sök diyende oldu, eksoza sövende. Polisin tek elit görecegi araba burda s3 olur sanırım. Sti ise bambaşka bir dünya. Evo ise gercekten çok eglenceli bir araç. Awd degil de sanki arkadan iter gibi tepkiler verebiliyor. Forumdada bolca karşılaştırmaları var, onlarda yardımcı olur size. Çok uzatmadan kısaca, karar sizin zevkinize ve isteginize bağlı. Hayırlısı olur insAllah

mehmetelt
14-03-2013, 00:32
Mesela sebep?Daha yeni bir araç olmasından dolayı mı ya da Alman oluşu mu?

sizinde belirttiğiniz gibi S3 daha yeni. alman veya japon farketmez. ikiside benim gözümde dünya devleri. ama S3 sanki daha az sıkıntı çıkarır gibi geliyor. az km li oynanmamış bir S3 yakıt ekonomisi bakımından da diğerlerinden oldukça ekonomiktir. 2. elide bence daha canlıdır. ama ben km de 1-1.5 tl yakıp 500-600 beygir yapıp binecem gibi bir düşünce varsa bişey diyemem.

ceratoniaorg
14-03-2013, 00:45
Bende 3 4 ay kadar önce aynı araçlara bakarak ikilemde kaldım ve sonunda evo aldım. Bende sizin gibi 06 07 sti hayranıydım fakat ej25 lerin çok çabuk kırıldığını duyunca vazgeçtim. s3 ise "bana" soft geldigi için vazgeçtim. Evo yu ise hem dayanıklı oldugunu düşündüğümden, hemde yakışıklı buldugumdan aldım. Bende sizin gibi günlük kullanıyorum, hatta şu an kıbrıstayım. Ailemi alıp alışverişede gittim, sevgilimle akşam yemeginede. Sesi dışında kimse şikayet etmedi. Ama polis açısından çok problem çıkıyor. Arka kanadı sök diyende oldu, eksoza sövende. Polisin tek elit görecegi araba burda s3 olur sanırım. Sti ise bambaşka bir dünya. Evo ise gercekten çok eglenceli bir araç. Awd degil de sanki arkadan iter gibi tepkiler verebiliyor. Forumdada bolca karşılaştırmaları var, onlarda yardımcı olur size. Çok uzatmadan kısaca, karar sizin zevkinize ve isteginize bağlı. Hayırlısı olur insAllah

çok teşekkür ederim benim için değerli bilgiler. evet sti da biraz sıkıntılar var ama zaten temiz diyebileceğimizin alayı forged lemiş motorları. Hiç 2006 yada 7 motorunu 0lamış biri ile görüşme fikir alma şansım olmadı tam anlamı ile teknik bilgi alabilirsem kullanıcısından ozaman fikrim oturacaktır diye düşünüyorum.

kickboxer
14-03-2013, 18:38
çok teşekkür ederim benim için değerli bilgiler. evet sti da biraz sıkıntılar var ama zaten temiz diyebileceğimizin alayı forged lemiş motorları. Hiç 2006 yada 7 motorunu 0lamış biri ile görüşme fikir alma şansım olmadı tam anlamı ile teknik bilgi alabilirsem kullanıcısından ozaman fikrim oturacaktır diye düşünüyorum.

ne gibi teknik bilgiye ihtiyacın var yardımcı olmaya çalışıyım

kelalper
14-03-2013, 19:05
Torsen diyecektin heralde abi :D Torsiyon Golf7 lerin arka süspansiyonu, dedim ne oluyoruz bi an afalladım sonradan jeton düştü :)

Hepsi birden olsun diyosan bence Evo..

doğrudur yazım hatası.

ceratoniaorg
15-03-2013, 17:40
ne gibi teknik bilgiye ihtiyacın var yardımcı olmaya çalışıyım

öncelikle parça konusunda yani aftermarket olarak çeşitli yürüyen parçaları sti da mı evo da mı bulabilirim bushing set çeşitli salıncaklar lower barlar sway barlar strut brace vsvs gibi.

diğer bir sorularım ise motor ve şanzuman konusunda. Genelde 2005 sti ın en sorunsuz ve sağlam üretim olduğu söylenir bu hangi yönden nekadar doğru. Neden mod anlamında birşey yapmayan kullanıcılar bile sti da internallerini değiştiriyorlar. Araç seçim aşamasında motor konusunda neyi baz almak gerekiyor. Yapılmış motorumu yapılmamış az km li motorumu veya yüklü motorumu vsvs. Nelerden kaçınmak gerekiyor.

Artı olarak söylenildiği gibi sti kullanıcısı olmak rutin bakım olarak ciddi manada maddi yükmüdür. (yakıt olarak sormadım)

kickboxer
16-03-2013, 20:00
öncelikle parça konusunda yani aftermarket olarak çeşitli yürüyen parçaları sti da mı evo da mı bulabilirim bushing set çeşitli salıncaklar lower barlar sway barlar strut brace vsvs gibi.

diğer bir sorularım ise motor ve şanzuman konusunda. Genelde 2005 sti ın en sorunsuz ve sağlam üretim olduğu söylenir bu hangi yönden nekadar doğru. Neden mod anlamında birşey yapmayan kullanıcılar bile sti da internallerini değiştiriyorlar. Araç seçim aşamasında motor konusunda neyi baz almak gerekiyor. Yapılmış motorumu yapılmamış az km li motorumu veya yüklü motorumu vsvs. Nelerden kaçınmak gerekiyor.

Artı olarak söylenildiği gibi sti kullanıcısı olmak rutin bakım olarak ciddi manada maddi yükmüdür. (yakıt olarak sormadım)

iki markada zamanın rally base arabalarını üreten firmalar iki firmanında birçok aftermarket drivetrain parçası mevcuttur kesin fakat subaru daha uygun ve çoktur sanırım

Genel olarak sorularına cevap vereyim.
2004-05 ej207 motor koduna sahiptir Türkiyeye gelmiş en dayanıklı stock motorlara sahip subarulardır 400 500hp stock motoru sorunsuz kullananlar gördüm.
şanzuman konusunda sti ların yürüyenine :D insanı sınırlar içinde zarar vermen imkansız çooooook sağlamlar.
2.5 yanı ej257 motorlar Japon pazarında bulunmayan bir motor türüdür:)
sekmanları çok zayıftır
2.5 sti kullanıcıları kırıldı kırılcak sıkıntısından kurtulmak için yada kırdıkları için motor içini doldururlar.Bu yüzden emin ellerde yapılmış sahibi bilinçli bir 2.5 sti almanı tavsiye ederim.Liste tamamen senin seçimin 2.5sti gt42 ile kullananda var vf39 laada.
bakımı vs. sanıldığı kadar ağırda değildir düzgün bakılır binilir ise sıkıntısız kullanılabilir.

ceratoniaorg
16-03-2013, 20:26
iki markada zamanın rally base arabalarını üreten firmalar iki firmanında birçok aftermarket drivetrain parçası mevcuttur kesin fakat subaru daha uygun ve çoktur sanırım

Genel olarak sorularına cevap vereyim.
2004-05 ej207 motor koduna sahiptir Türkiyeye gelmiş en dayanıklı stock motorlara sahip subarulardır 400 500hp stock motoru sorunsuz kullananlar gördüm.
şanzuman konusunda sti ların yürüyenine :D insanı sınırlar içinde zarar vermen imkansız çooooook sağlamlar.
2.5 yanı ej257 motorlar Japon pazarında bulunmayan bir motor türüdür:)
sekmanları çok zayıftır
2.5 sti kullanıcıları kırıldı kırılcak sıkıntısından kurtulmak için yada kırdıkları için motor içini doldururlar.Bu yüzden emin ellerde yapılmış sahibi bilinçli bir 2.5 sti almanı tavsiye ederim.Liste tamamen senin seçimin 2.5sti gt42 ile kullananda var vf39 laada.
bakımı vs. sanıldığı kadar ağırda değildir düzgün bakılır binilir ise sıkıntısız kullanılabilir.

Çok aydınlatıcı bilgiler oldu benim için çok teşekkür ederim. . 257 ler amerikan pazarı için çıkarıldı sanırım ama emin değilim tabi fakat 70 k üstünde motor açmayan sti görmedim. Dolayısıyla sanırım yorumlara bakacak olursak yapılmış referanslı bir sti tercih etmek herzaman en doğru seçim olacaktır benim için. pm ile bir araç sorucam sana. teşekkürler tekrar.

tstdrvr
17-03-2013, 00:27
bende uzun süre sizin durumunuz gibi ikilemde kaldım. tercihlerim arasına s3 hiç girmedi. evo ve sti arasında 6 ay süren bi kararsızlık ve arama faslından sonra 45 gün önce blobeye sti almak nasip oldu. şimdi içimden sadece, 'keşke daha önce alsaymışım' diye geçiriyorum. ciddi manada bende çok araştırdım. ikisininde artıları eksileri var birbirine göre. ikisini de alsanız gözünüz diğerinde kalmaz bana göre, ama herşeyden önemlisi kendinizi birine daha yakın hissediyosunuzdur eminim. araştırma bi yere kadar kusura bakmayın bende olaya duygusal yaklaştım biraz :D umarım herşey istediğiniz gibi olur...

GokhanE.
17-03-2013, 00:37

ikisi için de çok çeşitli firmaların aftermarket ürünleri var, japon arabaları yapboz gibiler zaten incik boncuğuna kadar bulabilirsin. Kişisel merakım; neden ilk önce bushingleri yada strut barları sorduğunu merak ettim, düşündüğün arabalar zaten yol tutuşta gayet iyi olacaklar :soru:

ceratoniaorg
17-03-2013, 00:50
bende uzun süre sizin durumunuz gibi ikilemde kaldım. tercihlerim arasına s3 hiç girmedi. evo ve sti arasında 6 ay süren bi kararsızlık ve arama faslından sonra 45 gün önce blobeye sti almak nasip oldu. şimdi içimden sadece, 'keşke daha önce alsaymışım' diye geçiriyorum. ciddi manada bende çok araştırdım. ikisininde artıları eksileri var birbirine göre. ikisini de alsanız gözünüz diğerinde kalmaz bana göre, ama herşeyden önemlisi kendinizi birine daha yakın hissediyosunuzdur eminim. araştırma bi yere kadar kusura bakmayın bende olaya duygusal yaklaştım biraz :D umarım herşey istediğiniz gibi olur...

Hawkeye tabiki daha fazla dikkatimi çekmekte ve bana daha atletik gelmekte. Yeni arabanızda hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin.

ikisi için de çok çeşitli firmaların aftermarket ürünleri var, japon arabaları yapboz gibiler zaten incik boncuğuna kadar bulabilirsin. Kişisel merakım; neden ilk önce bushingleri yada strut barları sorduğunu merak ettim, düşündüğün arabalar zaten yol tutuşta gayet iyi olacaklar :soru:

Biliyorum elbette çok ürün var ama işte TR şartlarında temin etme olayı düşündürücü aslında asıl sormak istediğim buydu. Yani ben bir civata için ebayda orda burda zaman harcamak shipping için zaman öldürmek yada ha geldi ha gelecek gümrüğe takılcakmı gibi sıkıntılara girmek istemiyorum.

Diğer bir soruya gelecek olursakta. Herkes fazla güç ister daha fazla hız ister ama benimde görüşüm bu yönde ve alacağım arabayı bu şekilde projelendirmek istiyorum biraz farklı olsun istiyorum. Daha önceki postumda belirttiğim gibi sanırım amatör olarak ralli ile uğraşmamdan bu merakımdan kaynaklanıyor. Tabiki tüm awd lerin yol tutuşları tartışmasız iyi ama neden daha iyi olmasın amacındayım. Belki iz genişliğini arttırırım yürüyende radikal değişiklikler yaparım vsvs. Benimde tutkum bu.

GokhanE.
17-03-2013, 01:04
Biliyorum elbette çok ürün var ama işte TR şartlarında temin etme olayı düşündürücü aslında asıl sormak istediğim buydu. Yani ben bir civata için ebayda orda burda zaman harcamak shipping için zaman öldürmek yada ha geldi ha gelecek gümrüğe takılcakmı gibi sıkıntılara girmek istemiyorum.

Diğer bir soruya gelecek olursakta. Herkes fazla güç ister daha fazla hız ister ama benimde görüşüm bu yönde ve alacağım arabayı bu şekilde projelendirmek istiyorum biraz farklı olsun istiyorum. Daha önceki postumda belirttiğim gibi sanırım amatör olarak ralli ile uğraşmamdan bu merakımdan kaynaklanıyor. Tabiki tüm awd lerin yol tutuşları tartışmasız iyi ama neden daha iyi olmasın amacındayım. Belki iz genişliğini arttırırım yürüyende radikal değişiklikler yaparım vsvs. Benimde tutkum bu.

güzel düşüncelerin var, aracında sürüş karakteristiğini değiştirecek değişiklikler yapmak güzeldir, yürüyenle başlaman güzel fikir :)

gel gelelim yurtdışı siparişlerinde belli başlı ufak tefek seylere gümrük ödemeyeceksin ama coiloverin, şase rigitleştiricilerin, jantların, adjustable winglerin sway barların, strut barların gümrüğe takılacak Allah'ın emri. bolt in roll cage yapim falan dersen hele ölçüden dolayı iyice zahmetli olacak senin için. Her marka için geçerli bu durum, Türkiye'de büyük firmaların distrübütörleri olmadığı ve hedef kitlesi düşük bir sektör olduğu için talebi yüksek ürünler dışında kimse ürün stoklaması yapmıyor. Ya kendin getirirsin, yada ticaret ahlakı düzgün birisine parça getirteceksin, günü gününe getirecek seni mağdur etmeyecek kişiler mevcut ama getirtecegin parçalar için kendin getirirsen 1 hafta, parçacın da max 1 ay içinde getirtir backorder olmadığı sürece.

Kısacası amerika sipariş backorder olmadığı sürece 5 iş gününden fazla değil, bu da çekilebilinecek bir naz.

ceratoniaorg
17-03-2013, 01:21
güzel düşüncelerin var, aracında sürüş karakteristiğini değiştirecek değişiklikler yapmak güzeldir, yürüyenle başlaman güzel fikir :)

gel gelelim yurtdışı siparişlerinde belli başlı ufak tefek seylere gümrük ödemeyeceksin ama coiloverin, şase rigitleştiricilerin, jantların, adjustable winglerin sway barların, strut barların gümrüğe takılacak Allah'ın emri. bolt in roll cage yapim falan dersen hele ölçüden dolayı iyice zahmetli olacak senin için. Her marka için geçerli bu durum, Türkiye'de büyük firmaların distrübütörleri olmadığı ve hedef kitlesi düşük bir sektör olduğu için talebi yüksek ürünler dışında kimse ürün stoklaması yapmıyor. Ya kendin getirirsin, yada ticaret ahlakı düzgün birisine parça getirteceksin, günü gününe getirecek seni mağdur etmeyecek kişiler mevcut ama getirtecegin parçalar için kendin getirirsen 1 hafta, parçacın da max 1 ay içinde getirtir backorder olmadığı sürece.

Kısacası amerika sipariş backorder olmadığı sürece 5 iş gününden fazla değil, bu da çekilebilinecek bir naz.

Alacağım araçla ralli gibi bir düşüncem yok tabiki binek bir aracı zaten çevirmek çok büyük maliyetler gerektirir ama hemen hemen aynı performansı aynı ruhu taşımasını isterim çünkü nadirende olsa tırmanma parkurlarına vs giriyoruz. Ayrıca yarım cage gibi bir düşüncemde var ilerleyen zamanlarda.

Bunun haricinde tabiki gümrüğe takılacaktır vergisini vs öder alırız sıkıntı olmazda ben cabuk sıkılan bi yapıya sahibim beklenilen sürelerde gelmezse fln koyam parçasına der başka birşeye yönelirim fln bunu yaşamamak adına söyledim bunu:D O aşamaya geldiğimizde de elbette siteden abilerimiz kardeşlerimizle çevreden dostlarımızın yardımlarıyla birşeyler yapmaya çalışırız Allah izin verirse.

GokhanE.
17-03-2013, 01:28
Alacağım araçla ralli gibi bir düşüncem yok tabiki binek bir aracı zaten çevirmek çok büyük maliyetler gerektirir ama hemen hemen aynı performansı aynı ruhu taşımasını isterim çünkü nadirende olsa tırmanma parkurlarına vs giriyoruz. Ayrıca yarım cage gibi bir düşüncemde var ilerleyen zamanlarda.

Bunun haricinde tabiki gümrüğe takılacaktır vergisini vs öder alırız sıkıntı olmazda ben cabuk sıkılan bi yapıya sahibim beklenilen sürelerde gelmezse fln koyam parçasına der başka birşeye yönelirim fln bunu yaşamamak adına söyledim bunu:D O aşamaya geldiğimizde de elbette siteden abilerimiz kardeşlerimizle çevreden dostlarımızın yardımlarıyla birşeyler yapmaya çalışırız Allah izin verirse.

bahsettiğini iyi anladım, zaten bolt in roll cage demiştim sök tak caddede kullan :)
sen önce karar ver de ne alacağına gerisi kolay, arkadan iter japonlar da düşünebilirsin onlar için de aynı şekilde çok fazla aftermarket parça var. Cusco nun da son arabası zaten toyota gt86 :)

Sen aracını bul da parça işi kendin getirirsen 5 iş günü, parçayı başkası getirecekse de sorarsın hangi gün geleceğini günü gününe getiremiyorsa zaten bir daha çalışmazsın ;) gecen iyi olsun:heyoo:

ceratoniaorg
17-03-2013, 01:37
bahsettiğini iyi anladım, zaten bolt in roll cage demiştim sök tak caddede kullan :)
sen önce karar ver de ne alacağına gerisi kolay, arkadan iter japonlar da düşünebilirsin onlar için de aynı şekilde çok fazla aftermarket parça var. Cusco nun da son arabası zaten toyota gt86 :)

Sen aracını bul da parça işi kendin getirirsen 5 iş günü, parçayı başkası getirecekse de sorarsın hangi gün geleceğini günü gününe getiremiyorsa zaten bir daha çalışmazsın ;) gecen iyi olsun:heyoo:

aynen bolt on cage:icon_tup: awd den şaşmam hiçbir şekilde belki alacağım arabayı ileride genlerini bozarız yüzde 30 - 70 e çevirir rwd karakteristiğine getiririz belli olmaz tabiki ama öncelik awd:D

Çok teşekkür ederim fikir ve bilgiler için. Hayırlı geceler

Berk007
17-03-2013, 01:38
ben evo seçtim.
yine olsa yine evo seçerim düşünmem.
alır almaz bushinglerini değiştirdim. biraz elden geçirip yürüyen bakımlarını yaptım.
keyfime diyecek yok :)

ceratoniaorg
17-03-2013, 12:43
Sevindim sizin adınıza aracınızı biliyorum zaten oldukçada göze hitap eden çok güzel ve temiz bir araba. Allah kaza bela vermesin. Bakalım biz ne alıcaz:)