PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobilini satışa çıkaranlar dikkat!

ClioRs182
08-03-2013, 14:31
İstanbul’da oto pazarları ve araç üzerindeki bulunan satılık ilanlarından ulaştıkları otomobil sahipleriyle sözde satış için anlaşan, gittikleri noterde "Abi sen satış sözleşmesini imzala para yolda geliyor." diyerek kandırdıktan sonra kaçtıkları öğrenilen 12 kişilik şebeke polis tarafından yakalandı.

Şüphelilerle birlikte bu şekilde satışı yapılan 20 otomobil polis tarafından otoparka çekildi. Polisteki ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler adliyeye çıkarıldı. Polis vatandaşaları uyararak parası alınmadan noter sözleşmelerinin imzalanmamasını istedi.

İstanbul’da son 6 ay içinde onlarca mağdur otomobillerini satmaya çalışırken dolandırıldığını söyleyerek polise şikayetçi oldu. Polis olaylarla ilgili başlattığı soruşturmada teknik ve fiziki takip başlattı. Yaklaşık 4 ay süren takip sırasında polis şüphelilerin organize bir şekilde dolandırıcılık yaptıklarını tespit etti. Şüphelilerin araç sahiplerine oto pazarlarında yada araçların üzerine bırakılan satılık ilanlarıyla ulaştıkları öğrenildi. Şüphelilerin bu kişilerle sözde satış için anlaştıkları daha sonra notere gittikleri belirlendi. Noter’de satış sırasında şüphelilerin kurbanlarını "Abi para yolda buraya ulaşmak üzere sen sözleşmeyi imzala", "Paran 5 dakika sonra hesabında olur." gibi sözlerle kandırarak satış sözleşmesini parayı vermeden imzalamasını sağladıkları öğrenildi.

Daha sonra bir bahaneyle para bekleyen kurbanlarını noterde bırakan şüphelilerin, parasını ödemedikleri araçla birlikte ortadan kayboldukları öğrenildi. Şüphelilerin güven sağlamak için ya 1000-3000 bin lira arasında kaparo verdikleri yada işadamı görüntüsü vermek için sahte bürolar hazırladıkları öğrenildi. Şüphelilerin bu yöntemi kullanarak aldıkları otomobilleri bir gün sonra başka kişilere devir ettikleri belirtildi.

Polis şüphelileri yakalamak için İstanbul ve Gaziantep’te yapılan operasyonda 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda yaklaşık 56 bin lira para 3 adet av tüfeği, bir adet kuru sıkı tabanca ele geçirildi. Öte yandan dolandırıcılık yöntemiyle satışı yapılan 20 otomobile el koyarak otoparka çekti.

Polisteki ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler adliyeye sevk edildiler. Yetkililer vatandaşları uyararak parasını teslim almadan Noter satış sözleşmelerine imza atmamaları konusunda uyardılar. Böyle bir durumla karşılaştırıldığında 24 saat içinde bir savcılığa başvurularak satışın iptalinin gerçekleştirilebileceğini belirttiler.

SErhat.
08-03-2013, 15:31
Geçen sene memlekette böyle bir olay duymuştum.

Adamlar Scirocco için geliyorlar. Bucak uzak olur diye Burdur'da buluşalım diyorlar. Saatini de mesai saati bitimine yakın ayarlıyorlar.

Buluştuklarında abi işte para bankada, ama noter hemen kapanacak. Gidip işi yapalım, parayı çekelim sonra demişler.

İmza atılmış noterde.

Adam aşağı inip para çekmeye gidiyorum demiş ve bir daha da dönmemiş.

Satıcı anlamış tabi durumu. Arabaya binip Bucak'a geliyor ve arabayı saklıyorlar bir yere. Zira yeni ruhsat sahibi başkası artık.

Dolandırıcı sonra telefon açmış ve 15.000 TL para istemiş ve karşılığında da aracın kaydını vereceğini söylemiş.

Satıcı kabul etmemiş.

En son geçende memlekete gittiğimde duydum; iş çözülmüş ama nasıl çözülmüş onu duymadım. Aracın kaydını geri almışlar. Ama yaklaşık 1.5 sene aracı sakladılar.

ÖZETLE; Kimse noterde eline parayı almadan imzayı atmasın. Varsın noter kapanacak olsun. Araba orda duruyor zaten. Parayı görmek gerek hep ilk..

İbrahim Erdem
08-03-2013, 15:34
Zamanında bir arkadaşımı bu şekilde düşürmeye çalışmışlardı. Arkadaş uyanıkmış ki paranın tamamını görmeden veya senet yapmadan satışı vermem demiş. Adam da 2 dakikaya geliyorum diyip toz olmuş.

mmtrıza
08-03-2013, 15:36
Her kim olursa olsun para bir yana satış biryana uygulamasına devam etmek lazım

orhan_guney
08-03-2013, 15:38
İstanbulun kerizi bitmez.

GÖKTÜRK
08-03-2013, 15:39
kocaman insanlar bile gaflete düşüyor demek ki dikkatlı olmak lazım

DetailEF
08-03-2013, 15:41
Devlet malı sandılar galiba bizim arabaları :)

ANCAMARO
08-03-2013, 15:46
Araba nerde,para nerde "organize işler"

220T
08-03-2013, 16:00
Geçenlerde bir iş adamı da programa çıkmıştı.Acil para lazım olmuş,arabasının ederi 80 bin lirayken 70 yazmış.Yine iş adamı olarak kendini tanıtan birileri gelmiş,adama 2500-3000 lira gibi bir kapora vermiş.Birkaç gün sonra ***** durum yaşanmış:"Para geliyor,imzayı atıver." Kaporadan dolayı güven duyan adam da atmış imzayı.İş adamı olmama rağmen yedim,siz dikkat edin diyordu.

multispace
08-03-2013, 18:31
çok dikkatli olmak lazım ortalık çakal dolmuş

atabay
08-03-2013, 18:43
Ilk once bankaya gidilir para hesaba yatar .sonra satis yapilir. Dedim adam dolandiricimiyiz dedi peki ben dolandiricimiyim dedim....

levent
08-03-2013, 18:49
Ilk once bankaya gidilir para hesaba yatar .sonra satis yapilir. Dedim adam dolandiricimiyiz dedi peki ben dolandiricimiyim dedim....

ya da para çekilir, çantada notere gidilir para alınır imza atılır.

sinan-s
08-03-2013, 18:50
Vay anasını bee...

EM-RE
08-03-2013, 18:58
En guzeli benim ve hakanin yaptigi gibi m3 u satarken otoparktaydi para alindi satis yapildi gittik otoparktan arabayi aldik.corvettede ayni sekilde hakan arabayi yikamaya birakti parasi yatti sonra notere gittik yikamanin parasini odedi teslim etti arabayi :)
En temizi araba otoparkta zaten kacicak hali yok..

adilhcl
08-03-2013, 19:57
yakalsık bır ay once avılarda bulustuk arac satısı ıcın noterde ıslemlerı yapalım parayı sırketten getırıyorlar dedıler ama noterde sıra bıze geldıgınde ortada para yoktu bende para yoksa arabada yok dedım sonra adamlar bı anda kayboldular ortalıktan

İsimleri soyledıklerıne gore : Ziya, Tufan, Muharrem ve aracı ustune alıcakları dıye belırttıklerı eda ısımlı bayan dı

aklınızda bulunsun arkadaslar ;)

BuRaK_eFe
08-03-2013, 19:59
ben içine sahte para karıştırılır tek tek bakmayım diye hesaba yatırttım öyle verdim satışı

mmtrıza
08-03-2013, 21:48
ya da para çekilir, çantada notere gidilir para alınır imza atılır.

Alici icinde satici icinde boyle olmasi gerekiyor

SGTI
08-03-2013, 21:58
Hic satis apmadigim icin bilmiyorum. Boylr bir sart kosulabilirmi acaba gun icinde su su hesabima yatirilacak 50000 tl karsiliginda aracimin devrini yapiyorum gibi. En temizi bu olur sanki? Sonucta tektek para sayilmaz noterde e adamda oncesinden parayi bankaya yatirmak istwmeyebilir

yasko
08-03-2013, 22:10
satıcının satışı yaptıktan sonra evrakları para teslim alana kadar vermeme hakkı var diye biliyorum..son aldıgım araçta aynı şey oldu banka öğle molasındaydı önce noteri halledelim dedik gecici evrak satıcıda kaldı parayı cektikten sonra teslim aldım hatta bukonuyla ilgili muhabbet geçmişti aramızda

Melih-Ö
08-03-2013, 22:14
Satarken aracı dükkanımda teslim ederim. Arka sokağımızda noter zaten. Yazıhanede parayı alırım doğru notere ondan sonra. Aracı alırkende yakınsa gene dükkanda alırım önce parayı veririm sonra satışı alırım. Bu iş böyledir, para ilk önce verilmeli-alınmalıdır. İyi niyetli olmak kötü bu devirde.

coastguard
08-03-2013, 22:31
adamın biri arabayı alıcak telefonda diyor ki işlerim çok yoğun siz buyrun ben aracı görmeden alıcam hesabınızı verin yol masraflarınızı havale edeyim gerçekten dediği gibi yapıyor .
masrafları havale ediyor adamlar gelince en güzel yerlerde yemek en iyi otellerde konaklama bide gece otele bırakırken diyor ki
-- abicim siz şu 10.000 alın benim size güvenimi gösteren bir sembol olsun siz çok düzgün adamlarsınız sabah gelirim satışı alırım üstüme noterde

Bu arada araç 110 bin TL sabah notere gidemiyorlar adamın işi çıkıyor
(buraya dikkat işi özellikle öğleden sonraya bırakıyor)

Dolandırıcı geliyor diyor ki

Abi hemen notere gidelim aracı alalım üstüme paranızı hemen çıkışta bankaya gideriz elinize sayarım geç kalmayalım daha fazla

!!Adam öyle bir güven vermiş ki aracı satan adamın arkadaşı diyor ki abi etme parayı al ondan sonra ver satışı
Arkadaşı itiraz ediyor ya diyor oğlum insanlara güven biraz
Satış oluyor adamın üstüne geçiyor adam noter çıkışında
pırrrrrr uçup gidiyor

Polisti savcılıktı adam bu işte profesyonel
12-13 bin liraya adam tam 110000 tllik araç satın alıyor

siz siz olun kimseye güvenmeyin abilerim ortalık çakal dolu

ALPER-VNS
08-03-2013, 22:46

ben bunu kabul etmem araba alıcak olsam.. ne biliyim sonradan caymayacağını?

bankaya gidilir para saydırılır, noterde para teslim edilir alırken de satarken de

Tahir
08-03-2013, 22:59
Bir arkadaşımın babası istanbuldan bir araba alıp geldi araba anlatılan şekilde alınmış başkasından.Aracın asıl sahibi mağdur bizimkilerde olaydan habersiz tabi iş patladı şuan araba mahkeme kararıyla yediemin parkında ne gerçek sahibi alabiliyor ne bizimkiler olay mahkemeye taşındı ama asıl dolandırıcılar ortada olmayınca hakim bile ne yapacağını şaşırmış..

lethaldoze
08-03-2013, 23:07
ben içine sahte para karıştırılır tek tek bakmayım diye hesaba yatırttım öyle verdim satışı

Şirket arabasını satıyorum geçen sene, tabi sorumluluğu büyük.Kendi aracım olsa kendime sorumluyu sadece. En tırstığım olay sahte para vs.
İzmirden bi abi geldi çoook cana yakın ve samimi. Araba alım satım işi yapıyor servisi falan varmış. Daha pazar günü pazarda benim param yanımda diyince, abi sakat değilmi o kadar para gezion bari söyleme dedim bende :) sağlamız biz her türlü demişti.
Ertesi gün parayı alıcam sonra genel müdür İzmit'te ihalede, oraya gidip noter satışı yapıcaz.
Abi dedim sen parayı ver ben şirket hesabına yatırayım, sanada şirket antetli kağıdına yazı çıkartıp imza kaşe yapayım.(Bu zaman diliminde şirketteyiz, çay ikram ettimişiz yani belli normal bir şirketiz herkes faal çalışıyor. )
Tamam olur dedi.
Ben de ohhh dedim işte üstümde sıfır riskli bir sorumluluk. Para sahte bile olsa banka alıp şirket hesabına yatırıp dekontumu verdikten sonra.
Gittik izmite verdik satışı birde yemeğimnizi yedik dostane bi muhabbetimiz oldu. :)

Hatta geri istanbula beraber döndük, bi 5:28 var ona bakıcam yol iz bulmam zor olur yardımcı olurmusun dedi, beraber gittik, hatta alırsak arabayı sen onu kullanırsın dedi :D muhabbette geçti oda benim gibi bmw sever ve zamanında m3'ü falan da olmuş. Dedim gazlarım yalnız, canın sağ olsun dedi :) ama araba leşti, almadı :( dünyam başıma yıkıldı :D

B.Koçer
09-03-2013, 01:20
Artık nakit gelen parayada inanılmaz en temizi banka hesabına yatan para .

b.arica
09-03-2013, 08:56
O yöntemle biz dolandırıldık Babamın olaydan sonra kurduğu tek cümle bir anlık gaflet ne olduğunu anlamadım bile dedi. İstanbulun kerizi bitmez diye bir şey yok o an anlasanız bile nutkunuz tutuluyor bir şey engel oluyor. Sonuç olarak Megane 2 Hb elden gitti.. Hala da bir haber yok, ve gittiğimiz karakoldaki komiser alenen para istedi ve vermedik üstüne de ben gider yapıp tehdit ettiğim için 55 gün geç gitti dosya savcılığa.. Olayın ertesi günü araç bulunduğum semtte görülmesi ve polise şikayet edilip polislerin oraya gitmesine rağmen polisler hiç bir şey yapmadı..

0zan
09-03-2013, 13:27
Notere gidildiğinde imzalar atıldıktan sonra size sorarlar parayı aldın mı diye..

Hem parayı almayıp hem de satış sözleşmesine imza atıldığında yasal olarak yapılacak bir şey yoktur.

Eğer noter sözleşmesine karşı yapılacak bir şey olsaydı bu sefer de parasını alan kötü niyetli satıcılar da parayı almadım deyip sözleşme imzalandıktan sonra polise mahkemeye başvurur parasını tam olarak ödeyip aracı alan dürüst kişileri zan altında bırakabilirler.

Sonuç olarak parayı almadan düzenleme şeklinde noter satış sözleşmesine imza atıldığı vakit hukuken yapılacak hiç bir şey yoktur.

burakk.
09-03-2013, 14:35
Artık her ilde stabil çalışıyor şerefsizler