PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Sigorta Sistemi Hakkında

ismail_karakas
10-03-2013, 18:47
Yürürlüğe girecek olan araç sigorta sisteminde eski araçların sigortalarının neredeyse bu araçların 2.el fiyatları kadar olacağı söyleniyor. Bu doğru mudur? Eğer doğruysa benim gibi klasik araç sahibi olan arkadaşlar ne yapacağız? Birde komiklik olsun diye mi söylüyorlar bilmiyorum bu sisteme geçiş sebebi eski araçları yollardan kaldırmakmış. Eski araçlarda esp,asr,hava yastığı yokmuş. 2012 model olup yine bu özelliklere sahip olmayan aracımı alıp düşük sigorta ödeyince ne oluyor??

denizalpakinci
10-03-2013, 19:45
Bende haberlerde gördüm,böyle bi saçmalık olamaz.Vergiler yakıt cezalar falan bitti bi bu mu kaldı.İnsaf biraz insaf!

aodabasi
10-03-2013, 19:50
bende konu açmayı düşünüyodum çok saçma geldi bana 4-5 yıl önceki ötv olayına benziyo hiçbişey olcagı yok

ismail_karakas
10-03-2013, 19:51
Bu ülkede tek zevki bu araçlar olan insanlar var. Onların eski dedikleri araçlara çocuğu gibi bakan insanlar var. Umarım yürürlüğe girmez uygulama...

by_performance
10-03-2013, 19:51
Valla bende gazetede okudum, birde yazar doğan, broadway, taunus gibi eski model araçlar diye sıralamış. Bizde de alman taunus var, içime dokundu inceden ama uygulanırsa kötü olur bence düşük gelire sahip insanlar çok zorlanır.

ismail_karakas
10-03-2013, 19:53
Ülkeye gelecek olan araçlara esp,asp vs. güvenlik önlemlerini şart koşuyorlar sankide bahaneleri bu güvenlik önlemleri...

Skyhawk34
10-03-2013, 19:56
biz zaten niye yaşıyoruzki ölelimde rahatlasınlar

saqwert
10-03-2013, 19:57
bi burun deliğimiz kalmıştı düzüklemedikleri sıra onada geldi ....

arkın_aLLen
10-03-2013, 19:57
Bence yerinde bir uygulama olur fakat eksikler tamamlanırsa piyasadaki eski araçlar temizlenir ve ikinci eldeki fiyatlar düşer klasiklere de tüv vs. bir yerden klasik belgesi çıkartılarak gereken imtiyaz sağlanırsa iyi olur bence...

ismail_karakas
10-03-2013, 19:59
Klasik belgesi olursa tamam bir yere kadar. Ancak öyle bir uygulamanın söz konusu bile olacağını sanmıyorum:D Birde şunu düşünmek lazım. Adam köyde bağına bahçesine gidip gelmek için almış bir renault 12sw. Şimdi adam gitsin 4x4 mü alsın esp si var yeni model diye:D

Akın Sarıkaya
10-03-2013, 20:01
biraz düzenleme getirebilirlerse bu olaya iyi de olur aslında, mesela eski olupta gerçekten iyi kondüsyonda olan, muayeneden kusursuz geçen araçları bu durumun dışında tutarlarsa, gerçekten yıkık araçları trafikten çekmek için iyi bir yöntem olur da; bu sefer de şöyle bir durum var, o tür araçlara da zaten durumu iyi olmayan vatandaş biniyor, bu sefer o ne yapıcak..

saqwert
10-03-2013, 20:01
Bence yerinde bir uygulama olur fakat eksikler tamamlanırsa piyasadaki eski araçlar temizlenir ve ikinci eldeki fiyatlar düşer klasiklere de tüv vs. bir yerden klasik belgesi çıkartılarak gereken imtiyaz sağlanırsa iyi olur bence...

farzı misal veriyorum. golf mk1-mk2 ler pug 205 gti lar ae86 lar mantalar kadett ler vs vs diye uzar gider bu liste... bunlara klasik raporu vermezler hadi verdiler diyelim arabasına aşık olan insanlar ne yapacak ? arabam eski sigortası araba parası kadar haydi hurdaya vereyim mi diyecek ? :ofk: cidden yaşanılmaz bi hala geldi canım ülkem.

arkın_aLLen
10-03-2013, 20:05
farzı misal veriyorum. golf mk1-mk2 ler pug 205 gti lar ae86 lar mantalar kadett ler vs vs diye uzar gider bu liste... bunlara klasik raporu vermezler hadi verdiler diyelim arabasına aşık olan insanlar ne yapacak ? arabam eski sigortası araba parası kadar haydi hurdaya vereyim mi diyecek ? :ofk: cidden yaşanılmaz bi hala geldi canım ülkem.

o tip arabalara da verilmesi gerek zaten klasik belgesi sadece örnek belirli kriterler koyulmalı mesela lastik fren kemer vs. araba temizse işin özü o belge verilmeli

aydogdu1453
10-03-2013, 20:10

Piyasadaki eski araçları temizlemeleri imkansız.Bazı insanlar var araçlarına çocuklarından daha fazla önem veriyor.Yemiyor , içmiyor bakıyor aracına. :icon_tup:

İkinci elde fiyat düşmesi için önce sıfır km araçlardan ve vergilerden alınan haksız haraç kaldırılmalıdır. ( KDV'nin ÖTV'si olmaz arkadaş.Ama bu ülkede var. :icon13: ) Bunu da yapamayacaklarına göre ohoooooo hikaye. :icon_tup:

Klasik araç diye bir araç sınıflaması kesinlikle yapılmamalıdır.Onlar araçta bizim ki ne oluyo acaba. :D O işte yaşş.İllede kullancam diyosan gerekirse 2x yada 4x vergi kitlerler bunu da unutmayın. :icon_tup: Emisyon meselesi muhabbeti olursa eski Amerikanların canını alırlar. :D

Yine canları sıkıldı vurguna geliyorlar.İyi kötü bir arac sahibi oluyoruz onu da burnumuzdan getiriyorlar.Bu gidişin sonu kötü olacak.

Hayırlısı der zamanı gelince rest'i çekerim.

16EC813
10-03-2013, 20:13
iliklerimize kadar emecekler bu iyice belli oldu başkada bişey demiyom

darkmoon
10-03-2013, 20:25
Arkadaşlar başka konudada yazdım burdada yazıyım böyle bir şey yapmaları partilerin kendi bacağına sıkmak olur çünkü o araç sahipleri şu anki partilerin hepsinin tabanı oy veren kitlesini oluşturuyor renault12 kartal broadway bunlara en çok binen kimler anadoludaki köylümüz çiftçimiz şehirlerdeki dar gelirli insanlarımız yada manevi açıdan bu araçlara sevdalı insanlar neden biniyorlar illa parasızlıkdanda değil parası olupda binende var kaya gibi araç çünkü adam tarlayada giriyor şehirede iniyor.. bu insanların sayısı milyonlara ulaşır eğerki böyle bir şey yaparlarsa şu anki hükümetde dahil çok oy kaybeder.. tam aksine muhalefet partileri biz bunu kaldırıcaz dese çok oy kazanır.. bu sefer insanlar muayenesiz sigrotasız sürmeye başlarki bu daha fena yani iş illegalitede alır başını gider şehirlerdede aynı durum söz konusu olur..

ben bunu düşünmeden bunun hesabını kitabını yapmadan böyle bir şey yapabiliceklerini hiç sanmıyorum.. yaparlarsa cidden akıl tutulması yaşıyorlar demekdir ne yaparlarsa kendilerine yaparlar..

0zan
10-03-2013, 21:16
ben de olacağını sanmıyorum,

zira herkes eski aracıyla proje yapmıyor, neye gücü yetiyorsa o aracı kullanacak adam

atituti
10-03-2013, 21:21
Ben artik dar gelirlilerin sahine broadwaye bindigini gormedim, 'onlardan' olanlar alip yuruyor her birinde en az fluence var.

sinan-s
10-03-2013, 21:27
Büyük saçmalık yanıı

lethaldoze
10-03-2013, 21:52
Bu nedir ya böyle saçmalık mı olur. Bmw Mercedes kaza yaparsa ortalama bi hasar 10-15 bin tl. Şahin brodway kaza yapsa komle yapılsa 10-15'in yanından geçmez masraf. Hangi arabalar zarar ettiriyor sigorta şirketlerini önce ona baksınlar.

arkın_aLLen
10-03-2013, 22:13
Bu nedir ya böyle saçmalık mı olur. Bmw Mercedes kaza yaparsa ortalama bi hasar 10-15 bin tl. Şahin brodway kaza yapsa komle yapılsa 10-15'in yanından geçmez masraf. Hangi arabalar zarar ettiriyor sigorta şirketlerini önce ona baksınlar.

o tip araçların kaza riskinin fazla oduğu söylenmiş kazaya sebebiyet vermek de olabiliri.

Parsia
10-03-2013, 22:22
o tip araçların kaza riskinin fazla oduğu söylenmiş kazaya sebebiyet vermek de olabiliri.

valla hocam kazayı yapan araç değil sürücüdür. tamam eski bakımsız araçlarda kaza yapma riski biraz daha yüksek olabilir, sürücü değişkeni sabit baz alınırsa ancak yollardaki kazalara bakın, hep yüksek modelli albea accent linea vb. araçlar. eski araç kullananların çoğu arabasının ne olduğunu bilerek sürüyor. trafik sigortasında değişiklik yapılacaksa baz alınması gereken kriterlerden bazılarını söyleyeyim;

- şahsın ehliyetini aldığı tarihten itibaren yaptığı kazalar
- trafik cezaları (kırmızı ışık ihlali, radar cezaları vs.)
- 1 yılda yaptığı kilometre
- 1 yılda bulunduğu şehir ve konum
gibi gibi.

bu listede eğer kullandığı araç yazılacaksa en sonlarda yer alır. fakat unutulmamalıdır ki kazalar trafik kurallarına uyulmadığı için olur ve en önemli faktörü sürücüdür, araç değil. bunların yaptığı soygundan başka bir şey değil. ama %51lik kesim sayesinde bunu hakettik. her millet layık olduğu şekilde yönetilir.

16EC813
10-03-2013, 22:26
amaç sövüşlemek ya neyin kafasındasınız daha ,böle körü körüne bişeyleri savunan insanlar oldugu müddetçe bize böle vergileri çok geçirirler daha rahatolun :(

sarper
11-03-2013, 00:10
çekme belgesi alıp sahte plakayla dolaşmak lazım artık çevirmelerden bi şekilde kaçıp kurtulmak lazım :)

*AddO*
11-03-2013, 00:13
amaç sövüşlemek ya neyin kafasındasınız daha ,böle körü körüne bişeyleri savunan insanlar oldugu müddetçe bize böle vergileri çok geçirirler daha rahatolun :(

:icon_tup::icon_tup:

Anu
11-03-2013, 01:23
Güvenlik ayağına bizi yiyecekler :) ABS' si ESP' si olan araba hatalı sollama yapıp 120 km hızla karşıdan gelenle kafa kafaya girmiyor mu? Yüksek hızda girilen virajda şarampole uçmuyor mu? Ya da ışık ihlali yapıp kazaya sebebiyet vermiyor mu? Eğer bunları engelleyecekse 3 tane ABS, 2 tane de ESP alayım ben.

EfeTorunu
11-03-2013, 09:07
yaa arkadasım valla iyice cıgrından cıktı araçların zaten piyasası ne kadar ki bu adam yeni araç alsın adamın yeni araç almya gücümü var ozaman ötv kalksın vergiler kalksın avrupada bmw 5bin lira birda 15bin ayıptır valla insanlar eski sisteme dönecek eşek mi binsin :@

Anıl E.
11-03-2013, 09:09
Bu memleket insanı sahtekarlığa dolandırıcılığa sürüklüyor . Ne kadar illegal yöntem varsa başvuracak insanlar . Nasıl bir ülke olduk

Emre Ekrem
11-03-2013, 09:20
Ben artik dar gelirlilerin sahine broadwaye bindigini gormedim, 'onlardan' olanlar alip yuruyor her birinde en az fluence var.

aynen müdür, oylarına bir şey olmaz, onlardan olan zaten rahat yaşıyor.

Alperen-B
11-03-2013, 09:36
minimum kaç yaşında olması gerekiyormuş. yazık günah ya zaten parası olan adam niye o

arabaya binsin ki. vazelini almışlar ellerine sürüp nereye geçirsek derdine düşmüşler yeter

sövecem artık zor tutuyorum kendimi. bu kadar da enayi yerine konulmaz ki bi toplum.

darkmoon
11-03-2013, 09:40
benim eski aracım yok.. okudukça sinirden elim ayağım titriyor benki tarafsız kalmaya çalışan biriyimdir siyaseten ama böyle şeyleri okudukça bende zor tutuyorum kendimi..

ozgurluk
11-03-2013, 09:43
Gitgide insanları sahtekarlığa sürükleycekler, bakın görün sigorta işlemlerinde ne sahtekarlıklar çıkacak ortaya..

Ae86
11-03-2013, 18:34
Trafikte dağılacak şekilde giden araçlar gûvenlik nedeni ile ayıklansın ancak benim gibi aracını toplayan emek verenler ile neden aynı kefeye koyuyorsun? 2,5 senedir emek verip civarlarına kadar sıfır hale getirmişim tüvden de tek seferde geçecek vay efendim aracın eski gel geçireyim sana.... Allahınızdan bulun .....

gfb01
11-03-2013, 18:36
Bugun 2 3 araca sıgorta yaptırdık bıldıgın gecırıyorlar 93 model 205gti 381 lıra 2012 connect 890 lıra 2005 combo 520 cıktı

EvO 86
11-03-2013, 21:49
hala romantik yaklasanlar var olaylara, cok enterasan...

secomeco
11-03-2013, 23:03
Olan garibana olacak olsa da adaletsiz olan vergilendirme sisteminde olmuş olacak tüm düzenlemeler herkese yük bindiriyor.Yani bazı haber sitelerinde okuyorum yorumları "yok eski arabalar güvensizmiş,yok gariban edebiyatı yaparlar içlerinde 5000 liralık tesisat varmış,yok parası olmayan arabaya binmesinmiş" İnsanlar bir olup yanlışa karşı duracaklarına birbirlerini eleştiriyorlar ve daha da saçmalıyorlar.

Ae86
12-03-2013, 22:35
hala romantik yaklasanlar var olaylara, cok enterasan...

Romantik derken?