PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski Araç Sahipleri Dikkat (Sigorta Sizlere Patlıyor)

BaybuRtlu69
10-03-2013, 20:57
ZORUNLU Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, eski araç sahiplerine pahalıya patlayacak.

Bu araçlarda poliçe bedelleri, aracın ikinci el fiyatlarına ulaşacak. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Ekonomik ömrü dolmuş araçların trafikten çekilmesini hızlanacak” dedi

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, SİGORTA şirketlerinin son 6 yılda 3 milyar lira zarar etmesine yol açan Zorunlu Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, Doğan, Şahin Kartal, Broadway, Renault 9, Taunus, Anadol gibi eski model araç sahiplerine pahalıya patlayacak. Buna da eski model araçların yeni nesil araçlarda artık standard olarak yer alan ABS, ESP, EBD, ROP, TCS gibi sürüş güvenliğini artıran sistemlerden yoksun olması yol açacak. Bu uygulamadan ayrıca, sık sık kaza yapan sürücüler de nasibini alacak. Kaza riski yüksek olan araçlar, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken 10-12 kata varan fiyat farklarını üstlenmek zorunda kalacak. Bu tip araçlarda Trafik Sigortası poliçe bedelleri, aracın neredeyse ikinci el fiyatlarına ulaşabilecek. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Artık 33 farklı sigorta şirketinden 33 farklı poliçe teklifi alınabilecek. Bu durum gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesini hızlandıracak” dedi.

http://i.imgur.com/jCxVuoM.jpg

YILLIK ZARAR 750 MİLYON TL
Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçişle birlikte araç sahiplerinin zihinlerinde oluşan sorulara da açıklık getiren Tunçay, Türkiye’de 2008 yılından itibaren kaza tespit tutanağı uygulamasına geçilmesiyle birlikte, Kasko Sigortası kapsamında değerlendirilmesi gereken bir çok hasar ödemesinin Trafik Sigortası kapsamında gerçekleşmesine yol açtığını, bunun da Zorunlu Trafik Sigortası’nda hasar ödeme boyutlarını artırdığını söyledi. “Böyle olunca da sigorta şirketlerinin Trafik Sigortası’ndan zarar etmeleri kaçınılmaz oldu. Sadece son bir yılda gerçekleşen zarar 750 milyon TL’yi buldu” dedi.

Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlarla riski düşük araçlar arasında önemli oranda poliçe farklılıklarının oluşacağını söyleyen Tunçay, “Daha önce her araç sahibi riskli olsun olmasın aynı tarife üzerinden poliçe bedellerini ödüyordu. Bundan böyle, riski az olan araç sahipleri ile riski yüksek araç sahiplerinin poliçeleri arasında önemli oranda fiyat farkı oluşacak. Bugüne kadar sabip fiyat, kazasız araç sahiplerinin sık sık kaza yapanların zararını da üstlenmek zorunda olduğu için daha yüksek prim bedellerini ödemek zorunda kalmalarına yol açıyordu. Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlar, risksizlere kıyasla daha fazla prim ödemek zorunda kalacak. Yıllardır hiç kaza yapman sürücüler olduğu gibi her yıl 20-30 kez kaza yapan sürücüler de var. Artık yılda 10 hasar yapan araç, hiç yapmayana oranla 10 kat, 12 hasar yapan 12 kat daha fazla prim ödemek zorunda kalacak” dedi.

RİSKİ TEKNOLOJİ FARKI ARTTIRIYOR

Ayrıca, Kartal, Şahin, Doğan, Taunus, Broadway, Renault 9 gibi eski model araçların da yeni nesil araçlara oranla daha yüksek poliçe bedellerini ödemek zorunda kalacağını söyleyen Tunçay, bunun da nedenini eski model araçların teknoloji farkı nedeniyle yenilere göre daha fazla kaza riski oluşturmasına bağladı. Yeni nesil araçlarda artık elektronik stabilite programı ESP, EBD destekli ABS fren sistemi, fren destek sitemi BAS, patinaj engelleme sistemi TCS, takla önleme sistemi ROP, yokuş iniş destek sistemi DBC, yokuşta güvenli kalkış sistemi HAC gibi güvenlik uygulamaları artık standart özellikler arasında bulunuyor. Böyle olunca da kaza risk oranı diğer araçlara göre oldukça düşük seviyede kalıyor.

‘Pert’te fiyat karmaşası yok

TÜRKİYE Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan da, Kasko Sigortası’yla ilgili değişikliklere açıklık getirerek, “Kasko’da pert olan aracın değeriyle ilgili fiyat karmaşası, ortadan kalkacak. Poliçelerde pert durumunda hangi fiyatın baz alınacağı yer alacak. Anlaşmalı servis uygulamasında ise sürekli gittiğiniz servisle hangi sigorta şirketi anlaşmalıysa, onu araştırıp, tercih edilecek” dedi.

Kazasızlık indirimi şirkete göre değişecek

KASKO’da kademeli olarak yüzde 60’a kadar uygulanan kazasızlık indirimi de artık kalkıyor. Bu ancak, artık kazasızlık idirimi uygulanmayacak anlamına gelmiyor. Aksine kaza yapmayan arçlara şirket politikalarına göre daha fazla ya da daha az indirim uygulanabilmesine imkan sağlayacak

bhb
10-03-2013, 21:01
bu ne diyo la? Arkadaş herkesinki fakire kalkıyo

kadir jdm civic
10-03-2013, 21:06
harbi içine ediyorlar türkiyenın küfür edilmeyecek gibi degil arkadaş adamın 5 bın tl ye türkiyede alabildigi araç tofaş yurtdışında 5 bın tl ye BMW ye biniyolarla hemde yüksek modellerine nasıl bir zihniyeti var ben 5 bın tl ye BMW bınebilesem neden gidip tofaş alayım ki hayatımı riske sokayım.
ötv adı altında yüzde 130 gibi yalnış olmasın bir vergi alınıyor araçlardan 10 bın tl lik araç türkiyeye gelince 20-30 bın tl arasında fiyata satılıyor satmasınlar arkadaş 10 bıne gelen araç 13 bıne satılsın bizde sıfır araçlara bınelim

0zan
10-03-2013, 21:08
her eski araç kullanan kişiyi proje aracı olduğu için eski araç kullanıyor falan mı sanıyorlar?

Ya adam parası neye yetiyorsa onu kullanıyor? bankaya borçlansın da yemesin içmesin araba mı alsın?

Okan.A.A
10-03-2013, 21:12
Harbi çok akıllı bi sistem kurmuşlar türkiye de torosdan şahinden doğandan bol nevar bari sigortayı bunlara patlatalım ya yaptırırlar devlete nakit gelir yada araçlarını verirler demişler

BU®AK
10-03-2013, 21:14
Yav arkadaş bu klasik otomobil sevenleri de vurur. Bende var mesela 76 model full orjinal 90k km de tüv den sıfır hata ile geçiyor sadece hafta sonu çalıştırıp biraz yol yaparım geri garaja çeker bırakırım. Bu demek oluyo rki trafik sigortası 1000 tl belkide daha fazlası gibi bir rakama gelecek. (Araba aynı sigorta şirketi aynı acenteden 15 senedir kaskolu!!!) Bu nasıl bir dünya? Böyle yaparak nereye varacaklarını sanıyorlar? Fazla kazaya karışanın ehliyetine arabasına el koysunlar onlar zaten pimi çekilmiş bomba ne zaman patlayacağı belli olmaz ama bu ne arkadaş! İlla her şeyi illegale çevirecekler aşağılık herifler...

BLuEBoY
10-03-2013, 21:14
trafik sorununu çözemeyince benzini şişirdiler baktılar halen herkes biniyor dediler bari parası olmayan binmesin.. helal olsun güzel taktik...

b.ustaoglu
10-03-2013, 21:22
ne şerefsiz bi kişilik bunlar ya... sen benzine, vergiye eşşek yüküyle zam yap bunlarda yetmiyormuş gibi millet gece gündüz 800 lira için çalışsın, avrupada ki 20bin tllik araba burda olsun 50-60 bin tl sonra kalk bir de eski arabaların masraflarını arttır. bu millet napacak acaba ?

sanki biz bilmiyoruz yeni model arabaya binmesini...

yemin ediyorum bazen türkiyede yaşamaktan utanıyorum. daha doğrusu türkiye gibi güzel bir memleketi bunlar gibi beyinsizler yönettiği için utanıyorum.

darkmoon
10-03-2013, 21:25
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/149666-yeni-sigorta-sistemi-hakkinda.html

blow07
10-03-2013, 21:28
Bakalım daha ne kadar soyacaklar bizi ?

arkın_aLLen
10-03-2013, 21:40
Sistemin iyi ve tartışılacak düzenlenmesi gereken kötü yönleri var fakat Türkiyede araç sayısı kısmen de olsa doyuma ulaştı bu tip yaptırımlar sonrası mecburen ikinci el ucuzlayacak ve sıfır da ucuzlayacak avrupadaki gibi mecburen olacak Avrupadada ikinci el araçların sigortası araç fiyatına oranla yüksek bizde de öyle olacak zamanla ikinci elde fiyatlar da ucuzlayacak otomotiv sektörndekilerin de görşleri bu yönde fakat bu süreç hemen olacak değil...

06KrL06
10-03-2013, 21:48
Öncelikle sigorta şirketleri önce eksperlerine baksın sonra servislere baksın tutanakları incelesin zaten başka birşey yapmasına gerek kalmaz onun bunun yediğini eski araç sahiplerine kesmeye kalkmasınlar.

Eski araç deyince sadece tofaşa renaulta gelmeyecek bir dünya klasik araç var mercedesi bmwsi vsi varda var neye göre ayrım yapacaklar hepsine mi bindirecekler ???? Ne olacak o zaman 90 model altı araçlar yasaklansın polisler çeksin hurdalıklarda presslesinler kurtulsunlar.

Öyle abartı rakam çıkartabileceklerini zannetmiytorum çünkü büyük bir pazar ama sigorta fiyatlarının artacağı kesin...

c20let
10-03-2013, 21:51
Böyle bir şey olursa ne yaparım kestiremiyorum ama 2 litre benzin döküp yakmak en mantıklısı gibi geliyor. Kaç yıldır biriktirdim paramı anca bu yaz bi araba alabildim. Şimdi yine bana kaldırdılar.

darkmoon
10-03-2013, 21:52
Sistemin iyi ve tartışılacak düzenlenmesi gereken kötü yönleri var fakat Türkiyede araç sayısı kısmen de olsa doyuma ulaştı bu tip yaptırımlar sonrası mecburen ikinci el ucuzlayacak ve sıfır da ucuzlayacak avrupadaki gibi mecburen olacak Avrupadada ikinci el araçların sigortası araç fiyatına oranla yüksek bizde de öyle olacak zamanla ikinci elde fiyatlar da ucuzlayacak otomotiv sektörndekilerin de görşleri bu yönde fakat bu süreç hemen olacak değil...

avrupadaki adam 2-3 bin euroya 97-98 bmye biniyor senin insanın bu fiyata ancak renault 12 ye biniyor.. Avrupa Avrupa diyicekseniz o zaman avrupadaki insanların imkanını ve maaşlarını sunucaksınız ondan sonra avrupa diyiceksiniz senin köylün çiftçin altgelirlin dargelirlin anadoludaki insanın bu paraları ödiye bilirmi..
binmesinler efendim o zamanmı diyicez tamam binmezler o zaman at arabalarına geri dönerler gene avrupalılar amerkialılar gelir 2013 türkiyesinde insanlar at arabasıyla geziyor diye kamearlara çeker kendi ülkelerinde yayınlar bizi tüm dünyada yerin dibine sokarlar..

burakcan
10-03-2013, 21:55
ulan adam resmen geber fakir moduna geçmişşş

RSBurak
10-03-2013, 21:59
ben dahil kimse ödemez herhalde :)

arkın_aLLen
10-03-2013, 22:00
avrupadaki adam 2-3 bin euroya 97-98 bmye biniyor senin insanın bu fiyata ancak renault 12 ye biniyor.. Avrupa Avrupa diyicekseniz o zaman avrupadaki insanların imkanını ve maaşlarını sunucaksınız ondan sonra avrupa diyiceksiniz senin köylün çiftçin altgelirlin dargelirlin anadoludaki insanın bu paraları ödiye bilirmi..
binmesinler efendim o zamanmı diyicez tamam binmezler o zaman at arabalarına geri dönerler gene avrupalılar amerkialılar gelir 2013 türkiyesinde insanlar at arabasıyla geziyor diye kamearlara çeker kendi ülkelerinde yayınlar bizi tüm dünyada yerin dibine sokarlar..

Mesajıma yazdım orada da 2000 euroluk aracın sigortası 500 600 euro bizde defiyatlar ucuzlayacak ama bir anda düşmesini kimse bekleyemez çeşitli yaptırımlarla olur

darkmoon
10-03-2013, 22:05
Mesajıma yazdım orada da 2000 euroluk aracın sigortası 500 600 euro bizde defiyatlar ucuzlayacak ama bir anda düşmesini kimse bekleyemez çeşitli yaptırımlarla olur

biliyorum ben gelir farkına değinmek istedim o 500-600 euroluk fiyatlar bizde telaffuz bile edilemez edilirse kimse ödiyemez 5-6 bin tl ye araca binen adam bin tl - iki bin tl sigorta ödiyebilirmi buna imkan mantık varmı.. samimi söyliyim öyle bir konumda adamın mantığı büyük ihtimal şu olur trafiği madem ödeyemiyorum vergiyide ödemem ordanda 200-300 tl karım olur tüvede giremem zaten ordanda 100-200 tl karım olur..

arkın_aLLen
10-03-2013, 22:10
biliyorum ben gelir farkına değinmek istedim o 500-600 euroluk fiyatlar bizde telaffuz bile edilemez edilirse kimse ödiyemez 5-6 bin tl ye araca binen adam bin tl - iki bin tl sigorta ödiyebilirmi buna imkan mantık varmı.. samimi söyliyim öyle bir konumda adamın mantığı büyük ihtimal şu olur trafiği madem ödeyemiyorum vergiyide ödemem ordanda 200-300 tl karım olur tüvede giremem zaten ordanda 100-200 tl karım olur..

Haklısınız bununla ilgili de hurda yasası benzeri bir çalışma yapılıcak vergi ödemezse haciz gelir artık 2-3 puldan sonra hacizi koyuyor devlet muayenenin cezaları filan arttı onlar yaptırılmazsa devletin işine gelir zaten bir yerde amaç araçları borçlandırıp trafikten çekmek

Burak
10-03-2013, 22:14
Herkes illegal moda geçecek anlaşılan.

slowmotion
10-03-2013, 22:15
bende de eski araç var,ama kaza oranım sıfır. ödeyeceğim sigorta 450tl. adam 9786967 kez kaza yapmış ödeyeceği tutar 550-600. bu sistem çok saçma bence, fiyatları susarak yine kabul edeceğiz :(

darkmoon
10-03-2013, 22:16
Haklısınız bununla ilgili de hurda yasası benzeri bir çalışma yapılıcak vergi ödemezse haciz gelir artık 2-3 puldan sonra hacizi koyuyor devlet muayenenin cezaları filan arttı onlar yaptırılmazsa devletin işine gelir zaten bir yerde amaç araçları borçlandırıp trafikten çekmek

orda yanılıyorsunuz işde hurda indiriminde insanlar kendi gönlüyle araçlarını veriyor bir menfaati var çünkü bunda devlet gelicek zorla aracı almaya kalkıcak ya aracı bulamıycak yada karşı taraf tatsızlık çıkartıcak heleki anadoludaki adamın tüm serveti iki ineği bir kapıdaki torosuysa adam canını verir o arabayı vermez.. araçlar artık hayalet kimlikler üstüne falan yapılır yani kısaca bu mevzu olursa illegalite alır başını gider..

hakzer
10-03-2013, 22:16
bu ne diyo la? Arkadaş herkesinki fakire kalkıyo

ÇOK DOĞRU :bravo:

16EC813
10-03-2013, 22:19
tam bir vergi ülkesi olduk yaa ,tek bir üretim yok daya gitsin gariban vatandaşa ..........

painkller
10-03-2013, 22:20
ye kürküm ye, bu günlerde geçeçek. esp abs ymiş. millet ozaman perten toplama ucuz arabaları alıp gücü yettiğince binicek, yeni diye güvenicekmi yani? Allah rızası için, torosa anadola mecburiyetten (zevk veya sevdiği için değil) binen adam, parası olsa onamı biner? hadi olduda yeni model toplama bi araba aldı? senelerdir binip bildiği arabamı daha güvenli? yeni arabasımı.

biz sattırmamaya uğraşıyoruz, her satıcam lafı geldiğinde aman etme eğleme diyoruz. bunlar bizim değer verdiklerimizi kullandırtmamak için can atıyorlar. gerekirse sigortasız kullanırım, yapabilicek herşeyi yaparım. ama ben ihtiyarı değişmem.

arkın_aLLen
10-03-2013, 22:32
orda yanılıyorsunuz işde hurda indiriminde insanlar kendi gönlüyle araçlarını veriyor bir menfaati var çünkü bunda devlet gelicek zorla aracı almaya kalkıcak ya aracı bulamıycak yada karşı taraf tatsızlık çıkartıcak heleki anadoludaki adamın tüm serveti iki ineği bir kapıdaki torosuysa adam canını verir o arabayı vermez.. araçlar artık hayalet kimlikler üstüne falan yapılır yani kısaca bu mevzu olursa illegalite alır başını gider..

hurda yasası benzeri olucak ya sıfırda indirim yapılıcak ya araç karşılığı bir bedel ödenecek bu tarz bir şey yapılacak yoksa devlet kimsenin arabasını elinden alamaz konu arabalarımız olunca isyan çıkar... ama arabaları almak için şimdiden sigortaydı muayeneydi bunun gibi zorluklar çıkartılıyor...

Germanian
10-03-2013, 23:56
82 model arabam var 23 yasindayim 950 lira police cikti yaptirirsam cuksunler dedim arabanin koku 8.000 lira bu arada hic kazam yok 4 yillik.ehliyette satisi almadim bu yuzden arkadas ya terbiyesizligin kralini yapiyo bunlar biktim artik... bi firsatim olsa bi dakka durmam yururum tr denn

mert_can 41
11-03-2013, 00:08
Annem sürekli bastırıyo yurt dışına çık oku diye sanırım onun dediğini yapıcam durum bunu gösteriyo 8 euro ya e36 m3 buldum yurt dışı sitelerinde şaka gibi

GÖKTÜRK
11-03-2013, 01:25
fırsatı olan varsa kaçıp gitsin burdan yaşanmaz artık türkiyede kaldıra kaldıra bi hal oldular harbiden hortumu kendilerine bağladı bu o. .........

RSBurak
11-03-2013, 01:28
aynen daha fazla durmaya gerek yok en ufak fırsatı değerlendirmek lazım

Remon
11-03-2013, 02:23
bunlar durumu kötü olan insanları türkiye'de barındırmak istemiyorlar sanırım. Kardeşim herkesin durumu kendineyken sen niye ortalığı bulandırıyorsun ? zengin adam etilerde ortaköyde son model arabasıyla bar bar dolaşırken sen neden durumu kötü ailesini kıt kanaat geçindiren bir adama salça oluyorsun ? yok ya türkiyenin boku çıktı insanları her şeyden soğutuyorlar !!! pirince kömüre oy satanlar !! şimdi düşünsün bakalım oyunu verdikleri adamlar nasıl dönüp dolaşıp onlara saplıyorlar ;) adamlar resmen bize kaldırmışlar...

BüLenT GöReN
11-03-2013, 03:24
aga bunların yaptığı o*ospu çocukluğundan başka bişey değil

weST.27
11-03-2013, 04:19
98 model 306 var bende benide kerpecekler mi la ?

AEAlmas
11-03-2013, 05:57
Ötv kdv de kalksın o zmn avrupadaki gib herkes her aracı alabilsin böylelikle abs li araca binen cok olur

eser
11-03-2013, 06:18
İlk vurulanlardanim sanirim 99 model 306 gti 1600 tl :@

DetailEF
11-03-2013, 06:33
Hayırlısı olsun 1100 tl :surucu:

tremx
11-03-2013, 07:10
750 milyon tl zarar var hesabını garibana kesiyolar soyguncu şerefsizler.

darkmoon
11-03-2013, 10:16
millet artık evinde sahte poliçe hazırlar scannerda printerda gezer..

mmged_jan
11-03-2013, 10:29
sistem çok yanlış kişiye özel fiyat olmalı adam senede 3 kez kaza yapıyor araba servisten çıkmıyor yada babam gibi 30 senede sadece 3 kazası var adamın sırf arabası eski model diye neden sahilde yanlarken refüje patlayandan araba ile durağa dalan adamdan fazla para ödesin

adaletsizliğin daniskası

kaç yaşından sonra başlıyor bu kazık fiyatlar tt ye özel fason bir sigorta şiketi kurup ucuz ucuz sigortamı yapsak ne yapsak

aqustic
11-03-2013, 10:31
Bana da girecek demekki.74 model vosu boşuna aldık gibi bişey oldu :(

131mirafiori
11-03-2013, 10:45
istediklerini yapsınlar vazgeçmem bu sevdadan :)

free-hifi
11-03-2013, 10:48
adi karaktersiz herifler 7000-8000 e şahine biniyoruz en basit bulgaristanda o paralara nelere biniyorlar indirin fiyatları şahine doğanamı bineriz

vtecburhan
11-03-2013, 11:52
Nasıl olsa herkez 3 gun faceede twıtte ısyan eder sonra hersey unutulup eskısı gibı devam edecekler dıyorlar olay bu kadar basit

131mirafiori
11-03-2013, 13:33
Nasıl olsa herkez 3 gun faceede twıtte ısyan eder sonra hersey unutulup eskısı gibı devam edecekler dıyorlar olay bu kadar basit

Onlarda çözdüler olayı abi...

Burak Mehmet
11-03-2013, 14:17
çekerim jeepi trafikten bağlarım mondeonun arkasına heryere römorkta görütürüm hemde ağır offroad yaparım acımam aracıda acayip kırarım... hatta keser kamyonet yaparım...

DoganSuper
11-03-2013, 14:23
böyle bi saçmalık olabilirmi ya abs yok diye zam mı yapcaklar a.......

svtec
11-03-2013, 15:06
94 model araca 745 tl çıkardılar daha yeni

JenGoO
11-03-2013, 15:12
Avrupa standartlarından çok uzağız ama sistemi taklit edip garibana kırbac vuran zihniyetteyiz.. Yazıklar olsun ne diyim ki.. aile sevgisi olmasa içimde bir dk yaşamam burada da neyse..

Burak
11-03-2013, 15:13
Fiyatlar araca mı odaklı sürücüye mi odaklı peki? 94 model bir araca 25-30 senelik sıfır vukuatlı bir ehliyet sahip olsa o 750 lira 400 civarına iner mi?

darkmoon
11-03-2013, 15:16
33 tane sigorta şirketi varmış artık millet kapı kapı gezip en ucuzu hangisiyse muafiyetli falan onu yaptırır..

hddsheriff
11-03-2013, 15:17
Fiyatlar araca odaklı mı sürücüye odaklı mı peki? 94 model bir araca 25-30 senelik sıfır vukuatlı bir ehliyet sahip olsa o 750 lira 400 civarına iner mi?

4xx li rakamları unut 6xx den ucuz poliçekestirmek imkansız gibi görünüyor.

Burak
11-03-2013, 15:23
4xx li rakamları unut 6xx den ucuz poliçekestirmek imkansız gibi görünüyor.

m4TmArCZET4

MrtYILDIZ
11-03-2013, 15:38
:icon_tup:
her eski araç kullanan kişiyi proje aracı olduğu için eski araç kullanıyor falan mı sanıyorlar?

Ya adam parası neye yetiyorsa onu kullanıyor? bankaya borçlansın da yemesin içmesin araba mı alsın?

dirk
11-03-2013, 15:40
Golf 1 aldım olaya bak ;(

darkmoon
11-03-2013, 15:53
arkadaşlar 33 tane sigorta şirketi varmış yaptırıcaklar tek tek hepsiyle görüşsün muafiyetli falan yaptırabilir belki misal kaza anında 10 bin tl sini sen 10 bini sigorta falan öderse o tipde muafiyetli epey indirimli şeyler olabilir... madem serbest piyasa olmuş hepsi kafasına göre fiyat vericekdir en uygunu ucuzu hangisiyse ona yaptırırsınız.

131mirafiori
11-03-2013, 15:58
cezası olmasa hayatta yaptırmam... babamızın kaporta dükkanı var çeker yaptırırım orda...

S.Özeren
11-03-2013, 15:59
90 model flash ım var , zaten herşeyi eksik yaptırcağım varsada yaptırmam borcu biriksin, en son arabaya el koyarlar olur biter.

emre55
11-03-2013, 16:09

katılıyorum, 1 hafta konuşulur sonra paşa paşa ödenir o sigortalar..

b.ustaoglu
11-03-2013, 16:09
aslında en güzel arabyı trafikten çıakrıcan ne vergi, ne sigorta :D

Emre Ekrem
11-03-2013, 16:12
İlk vurulanlardanim sanirim 99 model 306 gti 1600 tl :@

1600 tl ne için?

turkerrr
11-03-2013, 16:13
muafiyetli trafik sigortası diye birşey yok arkadaşlar trafik sigortası standart teminattadır....

crazydog
11-03-2013, 16:14
Ya bide utanmadan sigorta şirketleri zararda diyorlar bi s.ktrsnler şerefsizler 2 - 3 sigorta firmasını çok iyi biliyorum yıllardır eğitimlerini yaparız zarar falan yalan hikaye daha çok nasıl kar yaparızın peşindeler.

emre55
11-03-2013, 16:16
450 küsürden yaptırdık 98 r19 unkini. seneye ne kadar sokacaklar bakalım :)

Schumi
11-03-2013, 22:11
Hasarsızlık olayı ne oluyormuş şimdi detay bilen var mı ?

GokhanRS
11-03-2013, 22:19
yorum yazacam sonra badem bıyıklılılar saldıracak ne alakası var bizle diye.

bu gün bir mininüse 3 Bin TL eski parayla 3 milyar soktular tüm şirketlerden 3 milyar geldi teklifler.

trafik sigortasıdır kasko sanmayın..

yani uygulama başlamış. vatandaşı Zikme operasyonu başarıyla uygulamaya alınmıştır.

Hayırlı Uğurlu Olsun. Sigorta şirketlerine ortak olan vekilleride açıklamadıkları için medyayıda kınıyorum. O.Çler artık sigortacılık sektörünede ortak oldular zamlar çok normal.

arfy
11-03-2013, 22:27
ozaman benim hiç şansım yok .. hem eski hem m3 .. abs den başka *** yok .. kaskoya zaten 5 milyar istemişlerdi en son .. onun yerine gidip 10 liraya 2. araba almıştım .. şimdi sigortayıda ebesinin nikahı yaparlar trafikten çeker kaçak göçek veya hiç kullanmayız..

GokhanRS
11-03-2013, 22:31
bence vekillerin plakaları kopyalayıp her türlü cezayı yemek. :D araçları trafikten çekip vekillerin plakalarından bastırıp onlarla ceza yemek çok iyi fikir :D

xILuciferIx
11-03-2013, 22:38
Babam her zaman ''Herkes parası kadar yaşasın parası kadar konuşsun parası olmayan peze**** ölsün'' der iyi oluyor daha beter olsun gene %50 alacaklar

thedevil
11-03-2013, 22:39
Başım ağrıyo bu gece olmaz ananıda al git

tstdrvr
11-03-2013, 23:19
"Yıllardır hiç kaza yapmayan sürücüler olduğu gibi her yıl 20-30 kez kaza yapan sürücüler de var. Artık yılda 10 hasar yapan araç, hiç yapmayana oranla 10 kat, 12 hasar yapan 12 kat daha fazla prim ödemek zorunda kalacak” dedi."

yalanın bu kadarı... 10 senedir üstüme kayıtlı araba var, 10 senedir kazaya karışmadım 500 lira sigorta parası veriyorum. karışsak ne olur bilemiyorum artık. ne günlere kaldık arkadaş ya :ofk:

hddsheriff
11-03-2013, 23:26
haziranda poliçem bitiyor , sigortam netten teklif aldım 920 tl çıktı :D geçen sene 290 tl ye yaptırmıştım Allahından bulsunlar. Birde kasko bitmiş dün bakalım yarın nasıl bir fiyat gelecek :D

FB10ur
12-03-2013, 01:11
Her sistemi avrupadan alıyorsun ama aldığın sadece sistem ne onların kullandıkları sistemdeki fiyat uygulamalarını yapıyorsun ne yakınından geçiyorsun.Ulan millette alım gücü olsa doğan,toros gibi araçlara mı biner bu insanlar,tamamen düşüncesiz,bencil,fikirden yoksun yaratıklar...

Sen sistemin çakmasını yürürlüğe koyuyorsun ama şartlarını aynı yapmıyorsun,alma bu kadar fazla vergi bak bakalım piyasada zevk olarak binilen eski arabaların dışında araç mı kalıyor.Yemin ediyorum en sonunda yurtdışında bir ülkeden sığınma isteyecek konuma geldik.Ama yine sosyal medya üzerinde 2 gün tantana yapacak insanlar sonra unutulacak..

tylan
12-03-2013, 02:02
ben hiç araba falan almayım :(

MBuğra
12-03-2013, 02:03
ben hiç araba falan almayım :(

mavi kent kartın var mı :D

tylan
12-03-2013, 02:12
mavi kent kartın var mı :D

Öğrencıyken bıle bınmedım ben özel halk mınibüsüne nereden olsun :D artık z.ke z.ke alıcaz :o

MBuğra
12-03-2013, 02:14
Öğrencıyken bıle bınmedım ben özel halk mınibüsüne nereden olsun :D artık z.ke z.ke alıcaz :o

merak etme tez vakitte alışırsın :D otobüse bindikten sonra alete okutuyosun kartını sonra biniyosun. :D

tylan
12-03-2013, 02:18
merak etme tez vakitte alışırsın :D otobüse bindikten sonra alete okutuyosun kartını sonra biniyosun. :D

bir ara face e gel de öğret bana onlar da ç3 m3 falan yazıyor. Esenlere gidicem diye yanlışlıkla fevzı paşa da falan ınmeyelım de :D

MBuğra
12-03-2013, 02:22
bir ara face e gel de öğret bana onlar da ç3 m3 falan yazıyor. Esenlere gidicem diye yanlışlıkla fevzı paşa da falan ınmeyelım de :D

abi inan onları bende bilmiyorum, tek bildiğim aydınkent, beldemiz tarafına ç8 ve ç3 ler gidiyor :) binmeden önce sorucan şöfere :D

tylan
12-03-2013, 02:31
abi inan onları bende bilmiyorum, tek bildiğim aydınkent, beldemiz tarafına ç8 ve ç3 ler gidiyor :) binmeden önce sorucan şöfere :D

boşver en güzeli pertten toplanmış araba almak hem artık onların sıgortası da yukselmıcekmiş zaten bızım mılletımız de ucuz olsun gerekırse pert olsun zıhnıyetı de var satması daha kolay olur :D

MBuğra
12-03-2013, 02:37
boşver en güzeli pertten toplanmış araba almak hem artık onların sıgortası da yukselmıcekmiş zaten bızım mılletımız de ucuz olsun gerekırse pert olsun zıhnıyetı de var satması daha kolay olur :D

seni bilmem ama artık benim için pert albealar akar :D

akif52
12-03-2013, 08:58
ahanda şuraya yazıyrum belki görürüz belki göremeyiz ** eminimki türkiyede oksijen vergisi çıkıcak ilerde yıllık aldıgımız nefesin vergisini ödeyecegiz.....

aslan
12-03-2013, 09:07
Desenize klasik hayallerimiz suya düştü

GokhanRS
12-03-2013, 09:09
yav ne klasiği yeni araçlara bile 1 milyardan fazla trafik sigorta ücreti çıkarır oldular.

sigortalar sağlam itelicek. geçmiş olsun yollarda bir sürü trafik sigortasız kaçak gezenler çoğalıcak birde onlarla uğraşıcaz.

hddsheriff
12-03-2013, 09:30
Trafik sigortam bitmeden fiyat teklifi istedim 750-950 tl arası fiyat geldi. Az önce kaskomu yeniledim 1050 tl tuttu. Bu nasıl bir mantık çözemedim. 93 model 318i touring.

aslan
12-03-2013, 09:32
Herhalde bu sene sigortasını en ucuz yaptıran benmiyim acaba? 283TL

tylan
12-03-2013, 09:34

yok abı ben de varım 99 3.20i 260 tl :) ama dun sattım alan arkadas 600 kusur sıgorta odedı :D

Emre Ekrem
12-03-2013, 09:37
Bende 99 306 gti için 320 tl verdim, bundan sonra hayal gibi, gerçi bu düzende hayal olan her şey zamanla gerçek oldu ya, neyse....

yaşar
12-03-2013, 09:47
amk spor gazetsi kapitalizmi .

xcel
12-03-2013, 10:18
başlığı hızlı okuyup anlamayınca LAAANNNNNNN dedim. eski bir ladamız var satıyoruz. 1500 lira sigorta borcu var. araba saten 2.500 lira. aracı satsamda borç bana kalacak sandım... :agbe:

Ahmet Bby
12-03-2013, 10:22
Bizim 1947 Model klasik aracımız var odamı pahalıya patlayacak bize yoksa :/

turkerrr
12-03-2013, 10:29
indirimli poliçelerde problem pek yok .... 200 - 300 tl civarı çıkıyor ....

1000 tl civarı tutanlar hasarlı yada yeni satış 4. basamak poliçeler ... ki yeni satışlarda 350 tl tutanda oluyor...

haberciler başka konu bulamayıp trafik sigortasına sardılar bu aralar ....

trafik sigortasında 7 basamak vardır ilk kez sigorta yapılırken 4. basamaktan yapılır ... hasarsız geçen her yıl bir alta inersin ...

1. basamak en pahalısı ... 7 basamak en ucuzu ...

yani 6. 7. basamak indirimde olanlar pek korkmasın ...

aslan
12-03-2013, 10:55
Hangi basamakta oldugumuzu nerden bilecegiz?

ozzi41
12-03-2013, 11:02

ASLAN bende 283 tl ye yaptırdım w115 e :)

aslan
12-03-2013, 11:04
ASLAN bende 283 tl ye yaptırdım w115 e :)

Benim w115 de henüz sigorta yok ben C4 e 283 tl ye yaptırdım

free-hifi
12-03-2013, 11:06
ahanda şuraya yazıyrum belki görürüz belki göremeyiz ** eminimki türkiyede oksijen vergisi çıkıcak ilerde yıllık aldıgımız nefesin vergisini ödeyecegiz.....

işediğimizin ...tığımızın parasını ödüyoruz normal değil mi :D

bakınız: KSUB

powERS
12-03-2013, 11:15
Bordrolular ülkesi. Türkiye.

Adamlar kortejden geçerken tekme atıp geberin fakirler dicekler yakında.

ozzi41
12-03-2013, 11:21
Benim w115 de henüz sigorta yok ben C4 e 283 tl ye yaptırdım

Biran önce yaptır aslan bu zam olayı ciddi vergi gergi bindirmeyecekler bize bu arabaları

tylan
12-03-2013, 11:22
Bordrolular ülkesi. Türkiye.

Adamlar kortejden geçerken tekme atıp geberin fakirler dicekler yakında.

ister istemez sesli guldum :D

abdullah songür
12-03-2013, 11:23
başbakan biryere gider arkasında 150 araç var

benim 93 model arabamın sigortasına göz dikmiş

rekord2000
12-03-2013, 12:07
ayıptır artık ya arkadaş bir milletin sırtına da bu kadar binilmez ki! olan gene klasik ve eski araç sahiplerine oldu bakar mısın:(

DetailEF
12-03-2013, 12:08
En ucuz 1090 tl çıktı iyi mi :D Yaptırmıcam ilerde alan yaptırsın :D Zaten arabanın bir yere çıktığı yok bi geceleri çıkıyor o da haftada 1, belki 2 haftada 1 kere

ProdriveSTI
12-03-2013, 12:09
783 tl ye yaptırdım 31 aralık 2012'de...

ÜSTÜNERC
12-03-2013, 12:39
brodwey dogan süren adamın zaten parası yok bide ona para verecek.yazık vallaha milleti soymak ıcın herseyı yapıyorlar

CeM öZeR
12-03-2013, 15:35
Bir alanda daha ortalığın Zamına koydular helal olsun.

131mirafiori
12-03-2013, 15:40
783 tl ye yaptırdım 31 aralık 2012'de...

şimdi git sor bakalım panpa kaç para dicekler :)

serci
12-03-2013, 15:47
Yaptırmıyorum ..Bu kadar olmaz kı ya 5 liralık arabaya biniyoruz 1 lira sigorta mı ödücem

aydogdu1453
12-03-2013, 18:57
Arkadaşlar bu konuda son durum nedir ? Aslı var mı yok mu ? Bazı forumlarda bu konu tamamiyle Kuş Serisi düşmanlığına dönmüş durumda. :D

Adamlar Şahin-Doğan'dan kurtulacaz diye zil takıp oynayacak. :icon_wack

-aykt-
12-03-2013, 19:05

Valla ben öğrendim abi, sadece iskeleye hangileri dönüyor ona alışamadım. :D

ProdriveSTI
12-03-2013, 20:05
şimdi git sor bakalım panpa kaç para dicekler :)

1 ocaktan sonra 1000 TL'nin altında yaptıramazsın dedi sigorta şirketi.Zaten en ucuzunda yaptırdım,çoğu yerde bile 1000-1200 tl fiyat verdiler.:cool:

Thexerox
12-03-2013, 20:05
ne yani yıllarca uğraştım babamı ikna edicem diye kelepirde bi tempra buldum onu alamıyacakmıyım.Peki sigortada yaş etkilermi fiyatı??

powERS
12-03-2013, 20:16
LAANNN... arkadaş öyle çok bişeyde gözümüz yok dedik. genç adamız sağa sola gidicez saatimiz belli değil otobustu odu budu kovalamayalım dedik. taksicilere eyvallahımız olmasın dedik. kafamız estiğinde cıkalım dolasalım 2 hava alalım dedik.

öyle harlatalım cavlatalım uzatalım araya tırlar sokalım da demedık. a noktasından b noktasına gotursun dedık. ayagı yorgana gore uzatalım dedık az yaksın öz yaksın dedık.

5 6 liralık arabalar baktık 10 liralık bile bakmadım.
hafta sonundan haftasonuna ne kadar yer dolascaz ne yakcak dedık. zaten yaşlı motorda ufak cok vergısı olmaz dedık.

bune sımdı lan bune laann..

şimdi soruyorum.. bu da mı gol değil be bu da mı gol değil..

çorbamda gözü olanın kaşığı kırılsın.. daha ne denır bu adamlara..

RSBurak
12-03-2013, 20:16
ne yani yıllarca uğraştım babamı ikna edicem diye kelepirde bi tempra buldum onu alamıyacakmıyım.Peki sigortada yaş etkilermi fiyatı??

çok kötü etkiliyor.Eski aracın varsa ve yaşın gençse en tehlikeli gruptasın demek en pahalı primi çıkarıyorlar sana..Bir tanesi yaşa bakmıyordu ben onda yaptırdım ama hangisi hatırlayamadım Ocak 2013 te 280 lira.

h.savas
12-03-2013, 20:24
küfür günah mı şimdi ?

Thexerox
12-03-2013, 20:25
çok kötü etkiliyor.Eski aracın varsa ve yaşın gençse en tehlikeli gruptasın demek en pahalı primi çıkarıyorlar sana..Bir tanesi yaşa bakmıyordu ben onda yaptırdım ama hangisi hatırlayamadım Ocak 2013 te 280 lira.

O zaman ruhsatı babamın üzerine yaptırmamın birazda olsa faydasını görürüm herhalde.

RSBurak
12-03-2013, 20:27
O zaman ruhsatı babamın üzerine yaptırmamın birazda olsa faydasını görürüm herhalde.

aynen daha mantıklı olur kazası filan yoksa düşük çıkar bir nebzede olsa.

h.guroglu
12-03-2013, 20:27
ya nediyim bilmiyorumki satıyorum arkadaş arabayı lazım oldumu gidip kiralıcam en güzeli o vergisi yok kaskosu yok bakımı ıvır zıvırı yok ohh mis

Thexerox
12-03-2013, 20:29
aynen daha mantıklı olur kazası filan yoksa düşük çıkar bir nebzede olsa.

Kazası yok 1994 den beri ehliyeti var en ufak bi tıklama bile yok :D

RSBurak
12-03-2013, 20:39
Kazası yok 1994 den beri ehliyeti var en ufak bi tıklama bile yok :D

Maşallah diyelim o zaman :) yalnız bu habere göre artık sürücüden çok aracın yaşı etkileyecek sigorta primini İnşallah bu gerçekleşmez..

mechanic
12-03-2013, 20:40
daha bu sigorta, sigorta firmalarının yıllık verilerine göre elde ettiği paranın sadece %10unu geri ödüyor.
yeni mtv açıklansın ben o zaman görürüm.
gerçi herkes memnun ya.

Ahmet Bby
12-03-2013, 21:26
Lanet olsun böyle sisteme başka ülkeler klasik araç kullanımını desteklesin bizimkilerde nasıl mikiceklerini düşünsün..

keskinli_ali
12-03-2013, 21:43
kaçak bineriz aq

Ahmet Saraçoğlu
12-03-2013, 21:44
şu konuyu her görüşümde moralim bozuluyor.Hesaplamaya kalksam hesaplayamam dahi ,uğraşasım gelmiyor mercedesle , silin konuyu en iyisi :D

M.degirmen
12-03-2013, 22:11
kaçak bineriz aq
yapcak birşey yok abi fotoshopla yaparız çakma bi sigorta devam aq zaten bindigimiz araba 3-4 liralık araba giderse toptan gitsin s2keyim içini ohh be rahatladım....
konunun başından beri okuyorum sinirlerim bozuldu neyse allahtan bodrumda bitane bianchi pisiklet var :)

sinan-s
12-03-2013, 22:17
Kaç modele kadar bu durum geçerli acaba..

ozzi41
12-03-2013, 22:39
şu konuyu her görüşümde moralim bozuluyor.Hesaplamaya kalksam hesaplayamam dahi ,uğraşasım gelmiyor mercedesle , silin konuyu en iyisi :D

katılıyorum +115

::ZaFeR::
12-03-2013, 22:53
Nisan'da sigorta sürem bitiyor.Bakalım kaç tl çıkacak.Geçen sene 360 TL vermiştim.

murat_ileri
13-03-2013, 03:48
keşke yapsalar hatta bununla sınırlıda kalmasın ekmegide 10 tl yapsınlarki yurdum insanı giren kazıga ses çıkarmayı ögrensin, 1 torba kömüre tav olanların poposundaki donda gidince rahat edecekler.

mmged_jan
13-03-2013, 08:03
Toplu halde trafik sigortası yapılırsa bireysel ütülmekten iyidir en azından grup indirmi olur

ama gerçi şaun firmalar zorunlu zaten elleri mahkum diye düşünüyor

dorukky
13-03-2013, 08:54
2 kurusluk zevkımız vardı onunda ıcıne edıcekler sıfır reno araba 60 mılyar usa da 60 mılyara sıfır mustang gelıyo hesap et devletmı bıze bakıyo bızmı devlete anlamadım

serci
13-03-2013, 19:54
yapcak birşey yok abi fotoshopla yaparız çakma bi sigorta devam aq zaten bindigimiz araba 3-4 liralık araba giderse toptan gitsin s2keyim içini ohh be rahatladım....
konunun başından beri okuyorum sinirlerim bozuldu neyse allahtan bodrumda bitane bianchi pisiklet var :)

Aklıma yattı :)

Polis poliçeyi sorgulamıyo nasıl olsa dimi :)

Bakıyo evrak varmı dıye

RSBurak
13-03-2013, 19:57
yalnız evrakta sahtecilik büyük suç bir ara trafikten çekili vaziyette dolaşmam gerekti plaka yaptırayım dedim orjinalleri yoksa hiç taktırma daha iyi dediler :)

darkmoon
13-03-2013, 20:02
arkadaşlar öyle şeylere bulaşmayın sakın 33 tane sigorta şiketi varmış illaki içlerinden bir kaçı bu açığı görüp ucuz muafiyetli falan farklı tarzda trafik sigorta şekilleri yapıcakdır

serci
13-03-2013, 20:04
Ya 5 milyarlık arabaya 1 milyar sigortamı ödenır ya .İnsanda heves falan bırakmadılar ya

serci
13-03-2013, 20:06
arkadaşlar öyle şeylere bulaşmayın sakın 33 tane sigorta şiketi varmış illaki içlerinden bir kaçı bu açığı görüp ucuz muafiyetli falan farklı tarzda trafik sigorta şekilleri yapıcakdır

Ya makul seviyelerde olsun yeter 2 sene önce 330 milyona 90 model honda civici yaptırdım.
Bu sene yine aynı model arac var 720 cıkıyo bu nedır??

darkmoon
13-03-2013, 20:36
Ya makul seviyelerde olsun yeter 2 sene önce 330 milyona 90 model honda civici yaptırdım.
Bu sene yine aynı model arac var 720 cıkıyo bu nedır??

eskiden çoğumuzun bir sigortacısı vardı ona gider yaptırırdık fiyatlar hepsinde standart olduğu için sormazdık bile ne kadar diye artık öyle değil fiyatları serbest piyasa ekonomisi yapmışlar haliyle sizde 33 tane sigorta şirketi varsa 33 ünede bakıcaksınız biri 720 der biri bin tl der biri 1200 tl der ama biride 500 der başka biri 300 der artık böyle olucak hepsine danışılıcak..

MatraX_07
13-03-2013, 22:57
tamam olur bi de dönelimm olur mu ?

BaybuRtlu69
13-03-2013, 23:52
Konuyu açtım ama, gordukce iyice geriliyorum.. 94 model bi broadwayimiz vardi yaknda onunda sgortasi bitiyor. Yapmicam anasni satiyim... bi duzenleme gelsin dgru dzgun ya