PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devirdaim ( su pompası arızası )

serci
13-03-2013, 15:07
Merhaba aracım 90 model civic sedan benzinli lpg yok

Sorun su arac su eksıltmeye başlamıstı az az bende eklıyıp devam edıyordum.Bu aralar kaloriferde ısıtmamaya basladı bende şüphelenip su kaçağı varmı kontrol ettim

Soğutma suyunu yenıledım tıkanmıstır belkı diye

Bugün suyunu tamamladım araç rolantide ısınmaya basladı

yedek su deposu fokurdamaya başladı tabi bu arada da fan açtı

Gözlemlediğim olay su fan bayagı bı uzun calıstı o ara hortumları kontrol ettim

Radyatörün üstündeki hortum bayagı sıcak şişti iyice

Fakat radyatörün altından devirdaime giden hortum buz gibi ve boş içinden su geçmiyo anlıcagınız

Bu arada kontrol ettim egzostan beyaz duman falan yok

Bu arıza bana su pompasının calısmadıgı anlamına geldi Doğrumudur ??

Mr.K
13-03-2013, 15:15
sistemde hava var bence..

serci
13-03-2013, 15:18
Ben sanırım yanlıs yazdım radyatörün altından giden hortum termostata gidiyodu dimi ??

O hortum hiç ısınmıyor benımksıının

Hava almayı nasıl hallederiz?

Mr.K
13-03-2013, 15:21
Ben sanırım yanlıs yazdım radyatörün altından giden hortum termostata gidiyodu dimi ??

O hortum hiç ısınmıyor benımksıının

Hava almayı nasıl hallederiz?

hava alma tipasindan :D araci calistircaksin acicaksin ful sicak havalandirmayi iceride.

elin yanana kadar sicak geldiginde sistemdeki havayi almis oluyosun zaten..

clioGT
13-03-2013, 15:22
hangi hortum hangisi anlamadım ama benzer durum defenderda vardı herşeyi söktük değiştirdik vs. sonra olay termostattan çıktı:)

serci
13-03-2013, 15:36
hangi hortum hangisi anlamadım ama benzer durum defenderda vardı herşeyi söktük değiştirdik vs. sonra olay termostattan çıktı:)

olay burda sanırım acıklayııcı olmustur

http://img69.imageshack.us/img69/8080/radyatrrrr.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/radyatrrrr.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

serci
13-03-2013, 15:37
hava alma tipasindan :D araci calistircaksin acicaksin ful sicak havalandirmayi iceride.

elin yanana kadar sicak geldiginde sistemdeki havayi almis oluyosun zaten..

Hocam valla elımden her iş geliyo zaten motor mezunuyum öğrenemedıgım beceremedıgım olay bi triger değişimi sente ayarı bıde su hava olaylarını çözemedim..

0M42
13-03-2013, 15:48
Termostad sorunuda olabilir en son ne zaman değişti termostad ? Termostadın sağlamlık kontrolü vardır termostadı söküp kaynar suyun içine atın 2 dk ya kalmaz tamamen açılması gerekiyor açılmıyorsa yada yarım açılıyorsa arızalıdır değişmesi gerekir.

Ayrıca hava alma mevzusu genelde aracın suyunu ekledikten sonra radyatör kapağı ve tahliye bidonu kapağı açık bırakılır bu şekilde motor fan açana kadar çalıştırılır hava bu şekilde alınır ancak aracınızın soğutma sistemini bilmediğim için kesin bu şekilde olur diyemem bazı araçlarda sırf havanın alınabilmesi için hava alma subapları mevcut.

DetailEF
13-03-2013, 15:51
Termostatı sökün bir de öyle deneyin, sorun bence termostatta, başka birşey olsa boruların hepsinin ısınması gerekir :)

06KrL06
13-03-2013, 16:15
Termostat arızalı.

serci
13-03-2013, 17:06
Sorun çözüldü gibi dediğiniz gibi sistemde hava varmıs.

0M42 Dediğin gibi yaptım radyatör kapagını acık bıraktım fan acana kadar bu arada suyu eksıltıkkçe tamamladım daha sonra kaloriferi de sıcağa acıp denedim ısınıyor.

Yani hava almamız gerekıyomus