PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Timer Nedir? Napar? Neden kullanılır?

Oz`
22-10-2005, 02:04
Turbo Timer sizin kullanmanıza göre arabanızın kontağı kapandıktan sonra nekadar çalışacağını hesaplayan bir cihazdır. Bunu yapmasındaki neden ise turbonun palleri çok yüksek devirler çevirmektedir siz 5 binde giderken 80 90 hatta 150 bin devirlere çıkabilmektedir doğal olarak turbonun durması sizin motorunuzdan 10 kat daha yavaş olacaktır. Bundan dolayı hemen arabanızı kaparsanız yağlama işlemi biteceğinden turbonun mili yağsız kalacak ve durana kadar kendine zarar verecektir buda balansının bozulmasın neden olacağından belli bir süreden sonra balans bozukluğundan çok yüksek devirlerde Paller sağa sola çarparak küçülecekleri için performans kaybına turbonuzun basınç basmamasına neden olur Bunların hepsini TurboTimer ile önleme şansımız var

2 çeşit Turbo Timer Var:
Type 0 :
Bu tip Turbo Timer da sadece turbonun dönüş zamanını hesaplıyorlar sadece zaman var.
Type 1 :
Bu tip Turbo Timerlarda zaman, lap time, cronometre, batery, hız, devir gibi seyler mevcuttur

Copyright: Oz` (TechTurkey)

Jehuty
08-11-2005, 07:33
Benim arabada Turbo yok ama Turbo Timer var işe yarar mı ?

grkm
08-11-2005, 17:08
Atmosferik arabalarada turbo timer koyulabilir. Görevini Oz´ yukarıda belirtmiş fakat atmosferik araçlarda performanslı kullanım sonrasında az da olsa rolantide çalışsa hiç fena olmaz.. Bu nedenle maddi sakıncası yoksa yararı olabilir ayrıca sahip olduğu modlarla 0-100 0-400 ölçebilmektedir..

Copyrighted by gRkm :p

Jehuty
08-11-2005, 17:43
Yok benim Turbo Timer öyle değil bunun tek görevi var oda aracın anahtarını çektikten sonra çalışmasına devam etmesi, aslında üstündeki alarmla geldi elektirkçiye bütün özelliklerini bağla dediğim için adam onuda bağlamış :)

grkm
08-11-2005, 18:57
Yok benim Turbo Timer öyle değil bunun tek görevi var oda aracın anahtarını çektikten sonra çalışmasına devam etmesi, aslında üstündeki alarmla geldi elektirkçiye bütün özelliklerini bağla dediğim için adam onuda bağlamış :)

hehe görevini yerine getirebilmesi için motorun çalışması gerekiyor ztn :D işte motorunuz rolantide çalışıyor ve hem soğutulma işlemi hızlı oluyor hemde yağlama.. Bu nedenle yinede faydası var diyebiliriz. Fazladan benzin yakıyor amaa derseniz diyebilcek birşeyim yok :)

Jehuty
09-11-2005, 13:43
Yok biliyorum zaten hani diğer msjında dedin ya başka modları var 0-400 ölçüyor diye ben o bakımdan dedim sadece görevini yapıyor + bir modu yok :D

T-MIVEC
09-11-2005, 14:52
dizellere taktığımızda aynı faydayı sağlar mı peki?
yeni nesil dizellerde pek düşük basınçlarla çalışmıyorlar

Oz`
27-11-2005, 01:24
tabiki aynı sistem bütün Turbolarda vardır :)

dizel yada başka bi turbo fark etmez

hakanTC
10-09-2006, 19:38
arkadaşlar yine abartmışsınız turbo timer bütün turbo ve atmosferik araçlara takılabilir görevi motor yaglama sisitemindeki devirli kullanmadan dolayı yağ dolaşımındaki yetersizliği aracı kontak kapattıktan sonra bir süre rolantide çalıştırarak tam yağlamayı sağlar

ef186
10-09-2006, 19:55
arkadaşlar yine abartmışsınız turbo timer bütün turbo ve atmosferik araçlara takılabilir görevi motor yaglama sisitemindeki devirli kullanmadan dolayı yağ dolaşımındaki yetersizliği aracı kontak kapattıktan sonra bir süre rolantide çalıştırarak tam yağlamayı sağlar

Turbo Timer sizin kullanmanıza göre arabanızın kontağı kapandıktan sonra nekadar çalışacağını hesaplayan bir cihazdır. Bunu yapmasındaki neden ise turbonun palleri çok yüksek devirler çevirmektedir siz 5 binde giderken 80 90 hatta 150 bin devirlere çıkabilmektedir doğal olarak turbonun durması sizin motorunuzdan 10 kat daha yavaş olacaktır. Bundan dolayı hemen arabanızı kaparsanız yağlama işlemi biteceğinden turbonun mili yağsız kalacak ve durana kadar kendine zarar verecektir buda balansının bozulmasın neden olacağından belli bir süreden sonra balans bozukluğundan çok yüksek devirlerde Paller sağa sola çarparak küçülecekleri için performans kaybına turbonuzun basınç basmamasına neden olur Bunların hepsini TurboTimer ile önleme şansımız var

2 çeşit Turbo Timer Var:
Type 0 :
Bu tip Turbo Timer da sadece turbonun dönüş zamanını hesaplıyorlar sadece zaman var.
Type 1 :
Bu tip Turbo Timerlarda zaman, lap time, cronometre, batery, hız, devir gibi seyler mevcuttur

Göründüğü üzere abartmamış açıklamışız değilmi ?

Ayrıca Turbo araçlarda turbo ömrünün uzun olması için gerekli olduğunu düşünüyorum .

Atmosferik araçlara gelince 250km ile gidip bi anda kontak kapamıyosanız + yağ sıcaklığınız normal değerlerde ise (yağın incelmesinden dolayı yetersiz yağlama olucağından dolayı ) kısa bi süre (çok kısa ) rölantide çalıştırıp kontağı kapamak yeterlidir.

Turbo araçlarda ise iş böledeğildir örnek vermek gerekirse geçen gece otobandan eve döndüğümde turbo timer 4 dk.25 sn den geriye saymaya başladı ... kendisi hesaplıyo gerekeni :) Akıllı cihaz yahu :):hahaha:

cem
10-09-2006, 19:56
+1 ef186

Bende anlamadım abartılanın ne oldugunu :)

Bu forum bilgi paylaşımı için war.

sulhi
10-09-2006, 20:03
ben bi arkadaşımın arabasında boluda tam 7 dakıka bekledım..arkadaşlarım namaza durmuşlardı ve hayretr ettim..

umut01
18-10-2008, 13:31
bu konuyu hortlatmak istiyorum. aradan geçen iki seneye göre değişen bişeyler varmı?

mrtngn
13-11-2008, 00:13
bu konuyu hortlatmak istiyorum. aradan geçen iki seneye göre değişen bişeyler varmı?

konu hortlamıs ama hortladığı gibi oldugu yerde kalmıs:):)

smdi bu turbo timer ı turbo dizellere takılabilirmii ve takıldıgında normal turbolu araclarda görev yaptıgı gibi yapabilirmi yaniii...bunu hep merak ettim ama hiç arastırmadım:):)..

bu turbo sıkıntısınıda cektim:(:( aracımız servise bakıma girdiginde turbonun bozuk odlgunu söylediler,sebebininde aracı hiç bekletmeden stop etmekten ve turbonun yağlanmasını tamamlamadıgından kaynakladındagını söylediler ve 700 küsür ytl yoğurtlu istediler....

bunun için gerckten artık öenm veriyorumm...turbo dizellerede uygulanaabilrimi ve normal turbolu araclardaki aynı görevi yaparmııı:soru:

baretta
13-11-2008, 00:20
Atmosferik arabalarada turbo timer koyulabilir. Görevini Oz´ yukarıda belirtmiş fakat atmosferik araçlarda performanslı kullanım sonrasında az da olsa rolantide çalışsa hiç fena olmaz.. Bu nedenle maddi sakıncası yoksa yararı olabilir ayrıca sahip olduğu modlarla 0-100 0-400 ölçebilmektedir..

Copyrighted by gRkm :p

Atmosferik araçlara takılabildiğini yeni öğrendim.. :) Gerek var mıdır sizce ? Bazen ciddi manada fazla sıkıştırıyoruz araçları anladıgım kadarıyla takarsakda motor ömrü açısından iyi birşey... midir ? :D Ve fiyatları yaklaşık olarak nedir ?

umut01
27-12-2008, 19:33
siteden takip ettiğim kadarıyla 2. el fiyatları 120-150 arasında değişiyor hks veya benzeri parçalar.

Evrenoz
28-12-2008, 10:25
Atmosferik araçlara takılabildiğini yeni öğrendim.. :) Gerek var mıdır sizce ? Bazen ciddi manada fazla sıkıştırıyoruz araçları anladıgım kadarıyla takarsakda motor ömrü açısından iyi birşey... midir ? :D Ve fiyatları yaklaşık olarak nedir ?

Atmosferik araçlarda kullanana rastlamadım. Luzumsuz bir ekipman olur.

Aracı aşırı sıkıştırmanın üzerine aracı kısa bir süre sakin kullanmak, veya hemen duyulacaksa gene kısa bir süre rölantide kalmak atmosferik araçlar için kafidir.

Neticede atmosferik araçlarda turbo gibi motor durduktan sonra hareketine devam eden ve yağsız kaldığından dolayı bozulabilecek bir parça yoktur.

JumboAli
28-12-2008, 15:10

2 çeşit Turbo Timer Var:
Type 0 :
Type 1 :

Bısı sormak ıstıodum ben. Otomatık cıvıc 'ım var Hks Son + Kat ıptalınden baska bısı yok ama uzun yoldan geldıgımızde calısır durumda bırakıorum 2-3 dk ve en son kapatırken kontagımı bır kere gaz verıyorum.

Bu motoru rahatlatırmı ve gereken yaglamayı yaparmı(yanlıs anlamayın bılmedıgım ıcın soruorum ogrenmek ıcın okuorum forumu)

Cihan
29-12-2008, 00:19
Elimde bir tane var geçen sene almıştım. Elektrikçiye gittiğimde hazır hiçbişe yok. Kabloları tek tek söküp denemem lazım demişti. Ben de vazgeçtim. Yani bizim tarz arabalarda malesef problem. Evo, subaru gibi arabalarda ise tak ve kullan denecek kadar kolay.

Bizim tarz arabalara bağlayan varsa paylaşırlarsa sevinirim :)

Ayrıca motor çalışırken kapılar kilitlenmeyeceği için ona göre bir alarm da taktırmak gerekli.

M_PROJECT
29-12-2008, 00:42
Elimde bir tane var geçen sene almıştım. Elektrikçiye gittiğimde hazır hiçbişe yok. Kabloları tek tek söküp denemem lazım demişti. Ben de vazgeçtim. Yani bizim tarz arabalarda malesef problem. Evo, subaru gibi arabalarda ise tak ve kullan denecek kadar kolay.

Ayrıca motor çalışırken kapılar kilitlenmeyeceği için ona göre bir alarm da taktırmak gerekli.

evoda subaruda zaten harici harness satiliyor o sekilde kullaniliyor . atmosferik e baglamak icin biraz elektrik isi var .

VteC_MaNiaC
30-12-2008, 22:55

bir ucuda elfrenine bağlanır turbo timerın elfreni indirldiği zaman araba stop eder ;) yani arabanın çalınma gibi bi riski yoktur

mechanıcer
30-12-2008, 23:17
YA corolla d-4 e takmas ıstyorus.montajını kım nerde yapar ? :)

HPMania
13-10-2012, 14:44
Konuyu hortlatıyorum ama birşey soracağım.
Turbo timer cihazı motoru ne zaman durduracağını nereden nasıl aldığı hangi veriler ile hesaplıyor ? Aynı hesaplamayı obd2 arayüzünden ecu' ya bağlanıp alabildiğimiz veriler ile yapabilir miyiz ?

997TT
13-10-2012, 15:42
Pro modlar haric,stop etmeden 10 sec say,yeterli ;)
Zaten kinse gazlayip hemen kenara cekip stop etmez sanirim...

HPMania
13-10-2012, 16:35
Aracın kullanım klavuzunda (Polo Gti) performanslı kullanım sonrasında 1-2 dakika beklenmesi tavsiye ediliyor, buna gore örneğin pro mod(stage2 ve üstü diye düşünüyorum) sonrasında belki de 2-3 dakika arasında beklemek gerekecek gibi geldi bana. Hazır bu işi yapan alet varken onu takmadan eldeki imkanlarla ne yapılabilir diye düşündüm.

yaşar
13-10-2012, 16:40
ben bi arkadaşımın arabasında boluda tam 7 dakıka bekledım..arkadaşlarım namaza durmuşlardı ve hayretr ettim..

Sulhi yorumu okudum agzım kulaklarıma vardı :) :D sonra tarihe bir baktım içim titredi :D

Onno
13-10-2012, 16:43
Cdti 1.3 orj motorlara uygulanır mı? garanti bozar mı AEM v.s. taktırsak.

yaşar
13-10-2012, 16:45
Cdti 1.3 orj motorlara uygulanır mı? garanti bozar mı AEM v.s. taktırsak.

Garantisi varsa büyük bir ihtimalle bozar diye biliyorum .

997TT
13-10-2012, 16:46
Bekleme durumunu soyle basite indirgemek mumkun;
İtobanda gaLadiniz,atasehir shell'e gelirken zaten turbonuz calismiyor yada park ederken en kotu 30 sec geciyor,bu evin garajina giris yada duracaginuz yere yanasirken yavaslamak gibi.
Ama otobanda gazlayip hemen tak diye stop eden yoktur ki bunun icin ekstra sebeb gerek.
Ben bir cok aracimi modladim,hicbirisinde timer yoktu. 2002 sti da merakimdan taktirmistim Dogan ustaya...