PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç içi aydınlatması hakkında

weST.27
15-03-2013, 01:59
Arkadaşlar 306 nın iç tavan aydınlatması tıpkı bir buzdolabı misali kapı belirli bi bölgeye gelince ışık sönüyor kapıyı açınca açılıyor buzdolabı gibi bi sınır var orada açılıp kapanıyor, akşamları sıkıntı çekiyorum anahtarı sokmak için kapının açık olması gerekiyor

Işık 5-6 saniye yada 10 saniye açık kalıp kapanmıyor bunun sebebi ne olabilir , bu tarz ledler ampuller var mıdır ( kendinden çakarlı led sistemi gibi 10 sn yanık kalıp sönen cins ledler ) yada bunun sebebi çözü mü nedir

teşekkürler şimdiden

ErayCerit
15-03-2013, 03:05
anahtarı takana kadar kapı açık kalsın,takınca kapatırsın. Classical türkish resolution :D

mehmetRS
15-03-2013, 07:20
lambayla alakalı bir durum değil o ama, sizin aracınızda muhtemelen kapıda bir switch var, kapı o switche bastıgı zaman lak diye sönüyor normal olarak..
cliolarda felan saniye saniye ışık şiddeti yavaşlayarak söner mesela, bunuda lambası yada ledi sayesinde değilde, sistemin elektroniği sayesinde yapıyor.
İşiniz tek ampül değişimiyle çözülecek birşey değil yani

halilcan9455
15-03-2013, 07:37
role takarak 5-10 saniye sonra sönmesini sağlayabilirsiniz işini bilen bir elektrikçi kolayca halleder.

denizalpakinci
15-03-2013, 08:23
Zaman ayarlı bi modül sayesinde rahatlıkla yapılabilir.Ampul degisimiyle hallolacak bişey değil malesef.

okankrgz
15-03-2013, 11:51
kapı menteşesinin alt kısmında swich var temas olduğunda lambayı söndürür. Bazıları değiştiriyor uzun yada kısa uçlu swich takıyorlar falan ama kurcalamanı önermem direk elinde kalıyo :D elektrikçi çözer işini

şaman
15-03-2013, 11:58
bence boşuna kurcalama aracını o kadar büyütülecek bir şey değil bir yeri yaparken bir yeri bozarsın sonuçta taksici değilsin :D akşam kaç kere araca biniyorsunki genç adamsın sen karanlıkta olsa o anahtar deliğini bi kerede bulman lazım :D

Maxi
15-03-2013, 12:01
yeni araçlarda kumandadan kapıları açtınmı iç aydınlatma yanıyor değilmi ?
sonra yavaş yavaş sönme olayıda var..

benimde böyle birşey yapmam lazım
normalde kumandaya basıyorum kilitler açılıyor, ışık yok
kapıyı açıyorum, tavan lambası yanıyor
içeri giriyorum kapıyı kapıyorum, tavan lambası yanık
anahtarı sokup çevirir çevirmez, lamba aniden sönüyor..

şimdi bu senaryoya göre sizce olması gereken en güzel değişiklik nasıl olmalı ?

c20let
15-03-2013, 12:04
Merkezi kilit açıldığında güç alıp örneğin 10-15 sn gücü verip sonra kapatan bi röle ile halledilir diye düşünüyorum. İyi bi elektrikçi bence halleder.

weST.27
16-03-2013, 13:36
hepinize tek tek teşekkürler

sanayi yolu görünüyor demek ki bize röle dediğinizi bi araştırayım ben :)

akşam kaç kere biniyorsun diyen abi :D ben 2. öğretimim hayatım akşam araba öğlen 4 e kadar uyur 4 ten gece 3 e kaar gezer :D

KGüneyli
16-03-2013, 13:43
- Elle müdale edemiomusun aracındaki lambaya :)

nosturkye
16-03-2013, 13:45
ışıklı kontak halkası al sorun çözülür

doush
16-03-2013, 15:10

2001 Accord'da uzaktan kumandayla acinca isik yanardi, kapiyi kapatinca yavas yavas sonmeye baslardi.. Anahtari bir kac defa sokamazsan tutturamazsan deligi isigi tekrar yakardi.. İmmobilizer a mi bagli algiliyor mu bilmiyorum..

2004 ibiza kapiyi kilitle acinca yaniyor, kapiyi kapatinca baya 1 dk kadar acik kaliyor anahtari sokup cevirirsen isigi kapatiyor..

Bunlarin karisimini yapabilirsiniz :)

darkmoon
16-03-2013, 15:26

geceuçuşu sitesinde o modülü yapan bir arkadaş vardı belki o arkadaş bu forumdada üyedir..

darkmoon
16-03-2013, 15:28
2001 Accord'da uzaktan kumandayla acinca isik yanardi, kapiyi kapatinca yavas yavas sonmeye baslardi.. Anahtari bir kac defa sokamazsan tutturamazsan deligi isigi tekrar yakardi.. İmmobilizer a mi bagli algiliyor mu bilmiyorum..

2004 ibiza kapiyi kilitle acinca yaniyor, kapiyi kapatinca baya 1 dk kadar acik kaliyor anahtari sokup cevirirsen isigi kapatiyor..

Bunlarin karisimini yapabilirsiniz :)

o sistemler benim bildiğim ecuya bağlı anahtarı sokduğun an ecu emri yolluyor ışıklar kapanıyor.

0M42
16-03-2013, 16:02
Ben zamanında paralel bağlı kondansatör grubunu tavan lambasına paralel bağlamıştım kapıları kapattığımda 4 - 5 sn küsür geç sönüyordu lamba ama sadece tavan lambasına bağlıydı.

Şimdilerde bende daha profosyonel bir şey yapmayı düşünüyorum.Kapı açıldığında iç donanımın ve tavan lambasının ışıkları yanacak ve kapı kapandığında gecikmeli olarak sönecek.

Aşağıda bununla ilgili basit elektronik devreler var ;

CCS PIC VIDEO DERSLERI WWW.Teknikders.com (http://www.teknikders.com/2-gecikmeli-sonen-lamba.html)

http://www.teknikders.com/data/gecikmelisonenlamba.jpg

http://img113.imageshack.us/img113/2094/f0ca3ab2dd57d35f818dxl2.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/6427/geciktiricidevre.jpg

Şemaların üzerindeki kondansatör değerleri arttırılırsa ışığın kapanırkengecikme süresi uzayacaktır.

darkmoon
16-03-2013, 16:23
uğraşmak istemeyenler en basidi arabanıza bir alarm takın alarmıların çoğunda ışıkların geç sönmesi olayı kendiliğinden var zaten.. özellikler kısmında okuyun varsa alın cenmax larda vardı galiba yanılmıyorsam desidede vardır.