PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli Ve Dizel Motorlar

osmanb
15-03-2013, 14:09
Benzinli ve dizel motorlarla ilgili a dan z ye herşeyi öğrenebileceğim bi kaynak arıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

tdipower
15-03-2013, 14:10
google da arama yapmayı denedinmi?

osmanb
17-03-2013, 20:33
tabikide.. ancak parça parça değil tamamen hepsinin bir arada bulunduğu kaynak gerekiyo

BthnKrkt
17-03-2013, 20:38
Amac ogrenmekse neden birarada?

Birkan61
17-03-2013, 20:55
Dostum, okulunu okuyorum :) Bölümüm otomotiv.. Benzinli ve Dizel motorları ders olarak görüyorum.

Fakat bunu anlatan hocalar bile farklı farklı kaynaklardan bizlere gösteriyor, anlatıyor.

Hepsini bir arada bulacağın bi yer olduğunu zannetmiyorum.

Lise zamanında meb'in sitesinden girer bakardık yazı yazmaya gerek yoktu tüm senenin notları orada olurdu ama bu zor iş malesef :)

Detaylı olarak kendin araştırıp bulman daha keyifli olur inan bana..

FaruKsvs
18-03-2013, 00:52
Altta verdiğim MEGEP linkinde bazı kaynaklar mevcut. İşine yarar mı yaramaz mı bilemiyorum çünkü inceleme fırsatım olmadı. Ne kadar kapasiteli bir kaynak hazırlanmış bilemem. Şunu da senin bilmen gerekli ki otomotiv de A'dan Z'ye bilgi kaynağı diye bir şey olamaz. Genel bilgileri toplarsın daha sonra merak ettiğin konuları ayrıca araştırman gerekir.

Mesleki ve Teknik Egitim Alanlari Program ve Dokumanlari (http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/)

Sol taraftaki menüden "MODULLER" e tıklıyoruz. Üstteki menülerden "MODUL ADI İLE ARAMA" kısmına gelip, arama motorunda modül koduna "525mt" yazıp aratıyoruz.

Bazı PDF'lerin durumu "hazırlanıyor" olarak görünüyor. Bunları da açabilmek için
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/525MT0077.pdf
Üstteki linkte yazılı olan "525MT0077" kısmını silip seçtiğiniz dosyanın modül kodunu buraya yazarsanız büyük ihtimal açabilirsiniz.

@osmanb "525mt" araması yaptıktan sonra gelen sayfada konu başlığında "dizel" veya "benzin" ibaresi gördüğün bütün dosyaları incelemelisin.

osmanb
20-03-2013, 14:57
herkeze teşekkürler :))

Y.Emre
20-03-2013, 15:34
Dalga geçmek yada ti'ye almak gibi bir amacım yok ama, Benzinli ve Dizel motorlar hakkında herşeyi öğrenebileceğini de nereden çıkardın ?

Bence pek mümkün olan bir iş değil açıkçası..
Geçenlerde oldukça detaylı sayılabilecek bir kaynak bulmuştum ancak şuan nereye koyduğumu bulamıyorum, bulursam eklerim

therev
20-03-2013, 15:39
Dalga geçmek yada ti'ye almak gibi bir amacım yok ama, Benzinli ve Dizel motorlar hakkında herşeyi öğrenebileceğini de nereden çıkardın ?

Geçenlerde oldukça detaylı sayılabilecek bir kaynak bulmuştum ancak şuan nereye koyduğumu bulamıyorum, bulursam eklerim

niye ogrenemesin ki? adam cernde deney yapip birsey kesfetmeye calismior hazirda olan bilgiyi ogrenicek. wikipedia diyesim geliyo ama ne kadar dogrudur tartisilir.

Y.Emre
20-03-2013, 15:48
niye ogrenemesin ki? adam cernde deney yapip birsey kesfetmeye calismior hazirda olan bilgiyi ogrenicek. wikipedia diyesim geliyo ama ne kadar dogrudur tartisilir.

Altını çizdiğim yeri gördün mü ?
İçten yanmalı bir motorun herşeyini 1 2 hatta 5 10 kaynaktan öğrenilebilecek birşey olduğunu mu düşünüyorsun ?

Üstün körü olarak herkes birşeyler bilir ama, anlarmısın mesela tüm sensörlerden ? Ateşleme sisteminin tamamından, ne bileyim soğutma sistemi hakkında herşeyi bilebilirmisin mesela ? Hatta tüm bloktan da vazgeçelim, sadece motor kapaklarında ki herşeyi bilebilirmisin ? (Sadece parça isimlerinden bahsetmiyorum.) Yada birkaç kaynaktan okuyup öğrenebilir misin ?

Öğrenirim diyorsan eyvallah. Ben hatalıyım, kusura bakmasın kimse.

osmanb
29-03-2013, 20:16

ben otomotiv bölümü öğrencisiyim okuldaki bilgiler yeterli olmuyor ve yaptığım işin en iyisi olmak istiyorum bu yüzdende herşeyini bilmek... bu imkansız değil ben boş vakitlerini gezip tozmaya harcıyan bi insan değilim tüm hayatım otomobil oldu ve bunun hakkını vermem gerek.

oğuz
29-03-2013, 20:31
bunları pc güncellemesi gibi kendine yükleyemezsin bir anda.bende oto.tek öğrencisiyim hocaların anlattıkları şeyler belli biryere kadar,gerisini öğrenmek için hep bakınman lazım forumlara fln burasıda bilgilerini geliştirmen için güzel bir forum.
direk herşeyi öğrencem diyip çıkma yola,merak ettiğin,aklına takılan ve karşına çıkan şeyleri araştırarak kendini ileriye götürebilirsin.otomotiv ile iligili herşey gün geçtikçe yenileniyor,gelişimleri takip et :)

Y.Emre
29-03-2013, 20:44
ben otomotiv bölümü öğrencisiyim okuldaki bilgiler yeterli olmuyor ve yaptığım işin en iyisi olmak istiyorum bu yüzdende herşeyini bilmek... bu imkansız değil ben boş vakitlerini gezip tozmaya harcıyan bi insan değilim tüm hayatım otomobil oldu ve bunun hakkını vermem gerek.

Olabilir, otomotivci olabilirsin bende makineciyim ne var bunda ? Bana sorarsan hiçbirşey. Şöyle söyleyeyim, yıllardır makine Prof'u olan adam 'ben motorların sadece mekanik kısmından biraz anlıyorum.' diyorsa, öğrenci olarak bizlerin 'herşeyi' öğrenicem, bu işte en iyi olucam sözleri çok dolu gelmiyor açıkçası :)

turbo16
30-03-2013, 00:45
Oku biraz bilgilen sonra Bursa küçük sanayisinde Sağır Orhan usta nın yanına git kafana takılan soruları ve teorileri sorabilirsin yani en iyi şey sahaya in mutfaktan öğren

HkN
30-03-2013, 16:46
Otomotiv o kadar geniş ve çok farklı bir sektörkü herşeyi bence pek öğrenemezsin. 1996'dan beri meslek içindeyim az çok tecrübe edindim :)

fastchild
30-03-2013, 19:02
Megep modülleri hatim et sonra yurtiçi sonrada yurtdışı forumları gezin
6speedonline , Motortalk.de vs. vs.

yerlide burası yeter bence Tech bölümü gayet faydalı

osmanb
27-04-2013, 23:13
bence bunu fazla büyütüyosunuz sonuçta ben bişey icad etmeye çalışmıyorum.Nıcolas-Joseph CUGNOT veya Rudolf Diesel gibi biri olmak istemiyorumki sadece bu adamların yaptıkları şeyleri öğrenmek istiyorum ve başarıcam...Var olan bilgiyi öğrenmek mümkün bence..sadece siz fazla büyütüyosunuz.

Gökhan Bilgin
27-04-2013, 23:25
Ben otomotivciyim makineciyim diye bi polemiğe gerek yok ne insanlar var makine mühendisi olmuş ama makinenin doğru yazılışını bilmeyen a'dan z'ye dediği arkadaşımın çalışma prensibi vs. Neden herkes yo öğrenemezsin olmaz diyor dediği gibi tekrardan bişey icat edilmiycek polemik yaratmaya çalışmayalım burası bişeyler öğrenebileceğimiz bi otomobil forumu ve büyüklerimiz abilerimizden bildiklerini paylaşmasıdır.

Y.Emre
28-04-2013, 00:48
Ne diyelim, umarım öğrenirsin ve yanıltırsın.. Birileri birşeyler başarsın da haksız olan biz olalım mesele değil.

@Gökhan Bilgin, makine kelimesi eskiden makina olarak kullanılıyordu. Tdk bile doğru yazımın bu şekilde olduğunu söylüyordu ancak zaman içinde Tdk makina kelimesini makine olarak değiştirdi. Bu sırada basitçe birkaç önceki nesil bu kelimeyi makina olarak öğrendikleri için öyle söylemeye devam ediyorlar. Kendi okulumda da 2 farklı bina girişinde 2 farklı şekilde yazıyor bu kelime. 2 Binanın yapılış yılları arasında biraz fark var.

Ancak yine söylüyorum A'dan Z'ye öğrenmekle çalışma prensiplerini öğrenmek çok farklı şeyler.