PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hafif Kaput

MEGFB
17-03-2013, 07:52
s.a arkdaşlar hafif kaput ile ilgili bir kaç sorum var aracım getz

1 hafif kaputu var mıdır?

2 getz e özel kaportacılarda hafif kaput yapılabilir mi

3 sert plastikten kaput olur mu yüksek hızlarda ne sıkıntı çıkarır

kickbuttowski
17-03-2013, 08:04
Bahsettiğiniz parça sanırım Carbon Fiber.

Getz için aftermarket olarak karbonfiber kaput yok.
Kalıbı alınıp karbonfiber üreten bir yer de yaptırılabilir ama türkiyede benim bildiğim öyle bir yer yok.
Sanıyorum fiber kaput dökülebilir. Fiber sert olduğu için çabuk kırılır ve esnek değildir sanıyorum yüksek hızlarda bir sorun olmaz. Karbon fiber kaput ise yüksek hızlarda esneme yapar ama özellikle çapraz ve üst üste dökülürse sac kadar ve hatta daha da dayanıklıdır.

C2VTS
17-03-2013, 08:11
Vardir.Hatta clio rs'lerde kuş kaput olarak bilinir.Onların ki aluminyum diye biliyorum.Mika türevi bir malzemeden kaput yapılabilir.Fiberdende olur.Karbonfiber pahalliya patlar ama.

Eğer sağlam şekilde montajı yapılırsa ve kaput mandalı takarsan merak etmene gerek olmaz.Yuksek hızda ruzgardan dolayi şişebilir.Sallanır ama kaput mandali tutar onu.
Amacı merak ettim.Araç getz mi? Getz'e hafif kaput neden ?

MEGFB
17-03-2013, 08:30
Vardir.Hatta clio rs'lerde kuş kaput olarak bilinir.Onların ki aluminyum diye biliyorum.Mika türevi bir malzemeden kaput yapılabilir.Fiberdende olur.Karbonfiber pahalliya patlar ama.

Eğer sağlam şekilde montajı yapılırsa ve kaput mandalı takarsan merak etmene gerek olmaz.Yuksek hızda ruzgardan dolayi şişebilir.Sallanır ama kaput mandali tutar onu.
Amacı merak ettim.Araç getz mi? Getz'e hafif kaput neden ?

araç 1080 kilo belli yerlerinden hafifleteceğim hafiflediği zaman yükselecekve performansı artacak yay taktığım zman daha güzel olacak sizin önerdiğiniz tuning işlemi nedir plastik kaputun negatif yönlerinden biri aracın aküsnü filan çalabilirler mi

MEGFB
17-03-2013, 09:38
Bahsettiğiniz parça sanırım Carbon Fiber.

Getz için aftermarket olarak karbonfiber kaput yok.
Kalıbı alınıp karbonfiber üreten bir yer de yaptırılabilir ama türkiyede benim bildiğim öyle bir yer yok.
Sanıyorum fiber kaput dökülebilir. Fiber sert olduğu için çabuk kırılır ve esnek değildir sanıyorum yüksek hızlarda bir sorun olmaz. Karbon fiber kaput ise yüksek hızlarda esneme yapar ama özellikle çapraz ve üst üste dökülürse sac kadar ve hatta daha da dayanıklıdır.

teşekkürler hafif kaputtan kastım ince saç kaput veya türkiyede maliyeti düşük bir malzemeden yapılan kaput tu ayrıca şahsi fikrim orj kaput gibi sert plastikten üretilen bir kaput da olabilir mi

01ayk01
17-03-2013, 15:07
olabilir olabilir ama bosa.ugrastan ote gidemezsin kaputla.. jantlari hafif jant yap.arabanin icini bosalt daha mantikli ama gel.gelelimki swap.yapmadiktan sonra pek.bse ifadr etmez hevesini.kirmak.icin soylemiyorum yanlis anlama sakin

BU®AK
17-03-2013, 16:56
Karbon fiber işi ile uğraşan İstanbul garaja fiyat konusunda danışabilirsin.Kendi atölyelerinde bu işi yapıyorlar. Fiber den daha hafif malzeme sıkıntı yaratabilir rüzgar ve sürratle giderken kırılır ise direk ön cama çarpma riski yada sağa sola fırlayıp uçma riski var bence çok riskli. Fiber den yaptırabilirsin ama görüntü çok hoş olmuyor. Fiberden yaptırırsan kilitli kaput mandalı kullanman lazım. Sadece kaputla aracın ağırlığının çok azalacağını sanmıyorum. Aracın içini boşaltman daha mantıklı geliyor...

alihan_27
17-03-2013, 17:03
Cam fiber, karbon fiber vb. kompozitten neredeyse hertürlü ürün yapılabiliyor. Forum sponsorlarından TeamArt yapıyor mesela.
Gerekli enjeksiyon kalıbı olsa abs,pvc,pet vb. termoplastiklerden de yapılabilir.
Malzeme özelliğine uygun tasarımda kaburga/iskelet sistemide yapılırsa rijit olur, bükülme filan olmaz.
Kendi kaputumu cam fiber-epoksiden yaptım. İskeleti, köpük-cam fiber kompozitten yaptım. Fikir vermesi açısından kabuk yapımının birkaç fotosu(kaput 307'nin):
http://b1303.hizliresim.com/17/k/l5bl6.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/k/l5bmr.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/k/l5bqt.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/k/l5brw.jpg
Yalnız çalıştığımdan pek foto çekemedim, daha birçok aşaması var. (Fibercilerin genellikle kullandığı kırpılmış fiber kumaş bu işe uygun ve dayanıklı olmaz, ağır ve kırılgan olur.)

MrtYILDIZ
17-03-2013, 17:32
En kötü ihtimalle istanbul garageyle bi konuş istersen ..

MEGFB
18-03-2013, 15:58
beyler ilk başta çok teşekkür ederim herkese yorumları için ben ucuz maliyeti düşük bir şekilde hafif kaput yaptırmak istiyordum ama fiyatları nasıl olur bilmiyorum birde aracın arka kısmını ve içinden kilo vermeden araca böyle bişey kötü olur diye düşünüyorum saygılar iyi günler

KingoAtmo
18-03-2013, 16:49
En uygunu Fiberden yaptırman olacaktır.
Çok daha ağır olduğu için bagaj kapağı ile uğraşsan daha fazla ağırlık eksiltebilirsin.

MEGFB
24-03-2013, 10:03
En uygunu Fiberden yaptırman olacaktır.
Çok daha ağır olduğu için bagaj kapağı ile uğraşsan daha fazla ağırlık eksiltebilirsin.

arkadan eksilteceğim bu sefer önden de eksiltmem gerekiyor bu yüzden kaput demiştim fiber maliyetli olmaz mı

MEGFB
24-03-2013, 10:08
olabilir olabilir ama bosa.ugrastan ote gidemezsin kaputla.. jantlari hafif jant yap.arabanin icini bosalt daha mantikli ama gel.gelelimki swap.yapmadiktan sonra pek.bse ifadr etmez hevesini.kirmak.icin soylemiyorum yanlis anlama sakin

biz marea da bi kere yapmıştık araç spor araç gibi oldu bir den 2 ye aldığım zman bi çöküşlük var dı zayıflattığımız zamn direk devirleniyordu

murat_ileri
04-04-2013, 04:58
kardeşim güç agırlık orantısını kurmadan yola çıkma boşuna, hem düşük maliyet bekleme boşuna bunu kendi başına imal etmeye bile kalksan ciddi bir maliyetle karşılaşacaksın. illaki ben aracımı hafifletecem dersen akünü bagaja al stepmeyi sök sana kaputtan kazanacağın kilo farkını verir zaten.