PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yay presleme-kestirme

izmirlicem
18-03-2013, 22:06
bunlardan hangisi daha sağlıklı olur? airride düşünüyorum ama önümüzdeki 3-4 ay şehir dışına çıkmam zor gibi. şimdilik bende basıyım biraz dedim aracı. 5 cmlik yaylar yetersiz benim için.

PoWDeR!
18-03-2013, 22:14
forumu biraz ararsan bu konu hakkında konuşuldu tartışıldı ve sakıncalı olduğu söylendi..

ben de diyorum yapma.. Git coil al istediğin gibi bas.. diger türlü press işine girme Saygılar

PoWDeR!
18-03-2013, 22:16
http://www.techturkey.com/forum/karsilastirmalar/112814-spor-yay-mi-yoksa-press-mi.html

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/116127-yay-isitma-press-hakkinda.html

buralara bir gözat..

berkay_aydin
18-03-2013, 22:22
Soğuk press en sağlıklısı, 8-9 cm'den sonra amortsiör de yapılırsa daha iyi olur..

Jeandan-R
18-03-2013, 22:47
O kadar araştırdım, çıkardığım sonuç şu: " Hiçbir press işlemi sağlıklı değil. Yay kesme işlemi de onun kadar sağlıksız. Oem amortisör+spor yay da bi yere kadar. En kesin çözüm bir markanın coil over'ını satın almak."

Can's
18-03-2013, 22:49
O kadar araştırdım, çıkardığım sonuç şu: " Hiçbir press işlemi sağlıklı değil. Yay kesme işlemi de onun kadar sağlıksız. Oem amortisör+spor yay da bi yere kadar. En kesin çözüm bir markanın coil over'ını satın almak."

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup: :icon_tup:

emre55
18-03-2013, 23:03
soğuk press yaptırcaktım bende, bir iki kişiyle konuştuktan sonra 2 bakla kestim yayları 1 2 aydır böyle Allah a şükür ne sekme ne konfor kaybı hiçbirşey yok, sağlıklı değil ama yaza kadar böyle idare edicem sonra custom coilover yaptırcam.

low&slow
18-03-2013, 23:49
Press daha sağlıklıdır. Konforda eksilme olmaz. Fakat bahsettiğim soğuk press.

aLperTunga
18-03-2013, 23:53
ben 6 senede 106da çeşitli marka spor yay kullandım.gecen sene ilk sahibinden ellenmemiş bi araba aldım orjınal yaylarını 8 cm soguk preslettim.Sonuç şöyle diyeyim sana konfor olarak spor yayla kıyaslanmaz bir hale geldi.Sanki aracımı hiç basmamış gibi oldu.8cm alçaldı aracım ve orjınal halinden hiç farkı olmadı.Çok iyi ve çok konforlu oldu sonuç..spor yayda olan sekme olayı bu sistemle kesinlikle olmadı.kesinlikle presi tavsiye ederim.(arac üzerinde ısıtma felan yaptırma sakın)

gökberk
19-03-2013, 00:08
Soğuk pres nasıl yapılıyor ? Tornacıya gidip yayı mı sıkıştırtıyorsunuz ?

Calderon
19-03-2013, 00:18
İkiside sakat uygulamalar :icon13:

Y.Emre
19-03-2013, 01:03
2side birbirinden sakat işler. Hele 'soğuk preste hiç konfor kaybı yok.' diyor olmanız iyice korkutuyor.

Daha önce birsürü konuda da tartışıldı edildi özet geçeyim, yaptığı işin önünü arkasını düşünen kişiler araştırırsa detaylı halde bulurlar zaten.

Isıl işlem de, sıcak-soğuk preste yaylarda plastik deformasyona sebep olacak ve kırılmasını orjinal yaylara göre (yada spor yaylara göre) çok kolay bir hale getirecektir.

Ayrıca, basitçe her yayın bir esneklik sabiti vardır. Yaydan bakla kestiğinizde de sıcak soğuk preslediğinizde de yay sabiti aynı kalacak, ancak yayınızın toplam hareket alanı olması gerekene göre oldukça kısa kalacaktır. Buda demek oluyor ki, arabanızın süspansiyon sisteminin düzgün olmasına en çok ihtiyaç duyduğunuz acil anlarda süspansiyonunuz sizi yarı yolda bırakmak için bahane arayacaktır. Olmamasını dilerim ama bunu yapacaktır da.

Yaylarınızı kestirmeyin ya da presletmeyin. O iş için üretilmiş spor yaylar yada coiloverlar alın.

Edit: buradan sonraki kısım eklemedir.

Hatta aracınız için üretilmiş olanı varsa aşağıya resmini ekleyeceğim tipte yaylar kullanmanız aracınızı alçaltmak için kullandığınız yaylardan alacagınız konforu arttıracaktır.
Bunlar değişken sabitli yaylar olup düşük yüklerde daha konfor özellikli, yaya binen yük arttığındaysa daha sert karakteristikli olacaklardır.

http://www.moogproblemsolver.com/moog/wp-content/uploads/2012/08/moog_variable_rate_coil_springs.png

levent
19-03-2013, 01:20
Kısacası paran azsa progressive spor yay, paran varsa coilover, paran yoksa gameover diyoruz.

mr.korhan
19-03-2013, 10:25
soğuk pres işi birazda aracın yayından yayına değişiyor, örneğin bakla araları müsade edilen araçlar var , edilmeyen araçlar var, ben lagunamda önlerin biraz basılmasını istiyordum, spor zaten bulamıyorsunuz bulsanızda coil alsanız o fiyata daha iyi, zaten coilde yok :D , gittim soğuk press yaptırdım. bakla araları inanılmaz çoktu ve ben sadece 3cm soğuk press yaptırdım, arkadaşlarında dediği gibi hiçbir spor yayın konforuyla yan yana dahi gelmez. orjinal konforunda diyebilirim. çok uygun meblağa istediğim şekli elde ettim, ayrıca not olarak bu işle artık proflaşmış kimseler mevcut adamlar 2-3 cm i geri dahi açabiliyorlar.

Y.Emre
19-03-2013, 11:01
yayın orjinal şeklinin az yada çok bozulması bahsettiğim plastik deformasyona sebep olur, malzemenin kimyasını bozar. Başta ilk deformasyonu yapıp kısaltıyorsunuz malzeme zarar görüyor, sonra birde eski haline çeviriyorsunuz malzeme bir deformasyon da o zaman görüyor ondan sonra da haydi hayırlısı..

Canselmo
19-03-2013, 11:11
Arkadaşım presletti 5 cm civarı şu an top gibi sekiyoruz araçta.

yol tutuşu da o kadar kötü oldu arkası cok sekiyor ve viraja sekicek diye giremiyoruz bile

mr.korhan
19-03-2013, 13:11
işte yukarda bahsetmiştim aracın yayından yayına çok farkediyor , laguna nın yayı bu 3 cm i çok rahat tölare edebilecek bir yaydı preslettim aşağı yukarı 1 yıl olacak hatta tatilde engebede kullandım, karda esp devreye girmesine kadar herşeyi yaşadım çok şükür en ufak bi problem yok. ama her aracın yayı press te aynı sonucu vermez.

flexamin
19-03-2013, 14:20
bmw de pressletme nasıldır acaba? fiyat olarak ne kadar press?

berkay_aydin
19-03-2013, 14:22
Orjinal yaylar zaten yumuşak, bakla sayısı fazla, 7-8 cm istiyorsanız mümkünse 5 cm yay alıp 3 cm pressletin, orjinal yay sertliğinde 7-8 cm zaten heryere sürter..

S.Özeren
19-03-2013, 14:23
tz bendeyken nerdeydiniz

mcy
19-03-2013, 14:29
bizde de bir sorun var.
2012 model citroen c-elysee araca yay bulamıyorum coilover da yok. orijinal yay alıp soğuk pres yapmayı düşünüyoruz başka şansımız kalmadı sanki.

Y.Emre
19-03-2013, 14:29
Markanın vs önemi yok preste. Hepten yanlış bir iştir.

Kahn23
19-03-2013, 14:31
Peki Namiştayn ve ANK'nın önündeki araçlar boşuna mı bekliyor ?

S.Özeren
19-03-2013, 14:36
burda press e kötü diyenlerin kaçı press yaptırdığını merak ettim

Y.Emre
19-03-2013, 14:41
Peki Namiştayn ve ANK'nın önündeki araçlar boşuna mı bekliyor ?

Yapılan işin rağbet görmesi 'doğru' bir iş olduğu anlamına mı geliyor ?

burda press e kötü diyenlerin kaçı press yaptırdığını merak ettim

Yaylarda üretimi dışında herhangi bir işlemin yanlış /kötü olduğunu söyluyorum. Hiç yaptırmadım, yaptırmam da.

S.Özeren
19-03-2013, 14:44
Yaylarda üretimi dışında herhangi bir işlemin yanlış /kötü olduğunu söyluyorum. Hiç yaptırmadım, yaptırmam da.

ben 25 ay pressli ve dip basık arabamla gezdim , ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdim sana göre ?

berkay_aydin
19-03-2013, 14:59
2 corsam oldu birisinde koni amortsiör ve h&r yay vardı, diğerinde presli fk ve el yapımı amortisörler vardı, aynı şekilde kullandım, aynı yol tutuşunu verdi neredeyse, konilerde acaip sesler geliyordu birde.. Böyle anlatınca saçma geliyor ama pressli yay kullanmayan bilemez :D

Y.Emre
19-03-2013, 15:07
ben 25 ay pressli ve dip basık arabamla gezdim , ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdim sana göre ?

25 ay değil 250 ay da gezmiş olsan, kullandığın yayın üretildiği sağlamlıkta olmadığını kabul etmen gerekir. Ayrıca kullandığın marka yayın üretildiği malzeme bu durumu absorbe edebilecek özellikte de olabilir. Her üretici, ürettiği her yay modeli için aynı malzemeyi kullanmıyor. Sizdekinde sorun olmamış olsa da, buradaki mesajları üye olan olmayan farklı farklı malzemeler kullanan insanların okuduğunu düşünerek söylemek durumundayız.

Ne olabilirdi konusuna gelince, basitçe yayın kırılması diyeyim. Uyarı yapmak için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Yol tutuş kaybı da diyeceğim ancak, düz mantıkta araç yere yakınlaştığı için yol tutuşun da arttığını söyleyeceginizi düşündüğüm için söylemiyorum.

S.Özeren
19-03-2013, 15:44
25 ay değil 250 ay da gezmiş olsan, kullandığın yayın üretildiği sağlamlıkta olmadığını kabul etmen gerekir. Ayrıca kullandığın marka yayın üretildiği malzeme bu durumu absorbe edebilecek özellikte de olabilir. Her üretici, ürettiği her yay modeli için aynı malzemeyi kullanmıyor. Sizdekinde sorun olmamış olsa da, buradaki mesajları üye olan olmayan farklı farklı malzemeler kullanan insanların okuduğunu düşünerek söylemek durumundayız.

Ne olabilirdi konusuna gelince, basitçe yayın kırılması diyeyim. Uyarı yapmak için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Yol tutuş kaybı da diyeceğim ancak, düz mantıkta araç yere yakınlaştığı için yol tutuşun da arttığını söyleyeceginizi düşündüğüm için söylemiyorum.

ben bu yaşıma kadar belki 100 kişinin aracını press yaptırdık hiç birinde kırılma olmadı ? Senin kırılma dediğin olay kaynakla egzozcuda ısıtılıp düşürme şeklinde sonradan yaşnanan sorunlar olmasın , bak bunda sana sonuna kadar katılıyorum

evet benim arabam hayvan gibi yol tutuyordu , bunu bitek ben demiyordum ama forumda arabama binen bir çok kişi söyler..

Sen olaya düz mantık bakıyorsun yok zemine yaklaşınca , yok böyle diğeceğini bildiğim için falan filan geç bunları , benim aracımın yol tutma sebebi h&r yaya 3cm press yapmam değildi kullandığım adrenalin s001 serisi lastikti , sen yürüyeninin ne kadar iyileştirirsen iyileştir lastik olmadan o yolda duramazsın

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Eğer hayatında hiç yaptırmadıysan press, coil çok konuşmanın anlamı yok ben bu dediklerimin hepsini yaptırdım bilgilerimi paylaşıyorum

Y.Emre
19-03-2013, 16:30
ben bu yaşıma kadar belki 100 kişinin aracını press yaptırdık hiç birinde kırılma olmadı ? Senin kırılma dediğin olay kaynakla egzozcuda ısıtılıp düşürme şeklinde sonradan yaşnanan sorunlar olmasın , bak bunda sana sonuna kadar katılıyorum

evet benim arabam hayvan gibi yol tutuyordu , bunu bitek ben demiyordum ama forumda arabama binen bir çok kişi söyler..

Sen olaya düz mantık bakıyorsun yok zemine yaklaşınca , yok böyle diğeceğini bildiğim için falan filan geç bunları , benim aracımın yol tutma sebebi h&r yaya 3cm press yapmam değildi kullandığım adrenalin s001 serisi lastikti , sen yürüyeninin ne kadar iyileştirirsen iyileştir lastik olmadan o yolda duramazsın

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Eğer hayatında hiç yaptırmadıysan press, coil çok konuşmanın anlamı yok ben bu dediklerimin hepsini yaptırdım bilgilerimi paylaşıyorum

Eğer ki, önünüzde sadece 2 seçenek olarak egzozcuda ısıtıp düşürme ve pres seçenekleri var ise, 2si arasında tabiki press. Ancak coilover yada hali hazırda satılan yay varsa 2sininde gereği yok.

Ben şu konu boyunca lastik hakkında tek kelime yazdığımı hatırlamıyorum. Aynı araçın düzgün bir coilover+adrenalin s001 lastik konfigrasyonu ile, preslenmiş yay + adrenalin s001 lastik konfigrasyonun kıyaslamasında pres + adrenalin s001'ın daha iyi yol tuttuğunu söylemeyeceğinizi düşünüyorum.. :)

Ayrıca hiçbirinin doğru bir iş olmadığını düşünsem de, sizin yaptığınız gibi aftermarket hali hazırda 3 yada 5 cm alçak bir yay alıp onu 1 2 cm presslemek orjinal yayı 8-9 cm preslemeye göre daha akıl karı bir iş..

Son olarak, yayların yük altında boylarının kısalması yada uzaması şeklinde tepki verdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak, bu yük yayın kapasitesinin üzerinde olduğunda yayın yapısı da bozulur. Sıkışmış yada uzamış durumda kalır. İşlevini olması gerektiği gibi/kadar yapamaz. Preste zaten tam olarak bu iştir.

Siz yapıyorsanız/yaptırıyorsanız devam ediniz. Herkesin doğruları kendine sonuçta.

Not: mesajı yazarken ufak birde araştırma yaptım, özellikle yurtdışı forumlarda gördüğüm kadarıyla kırılan yayları özellikle bakmadan farkedemeyeceğiniz durumlarda az değil. Adamlar "arabanın kış bakımını yaparken farkettim ki, arabamın arka yayları kılırmış" tarzında cümleler kurmuşlar.

Ek.Civic_Spoon
19-03-2013, 16:42
soğuk press denilen olayı duydum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum, bildiğin prese koyup dibine kadar ezerek mi yapılıyor ??

Evrenoz
19-03-2013, 17:59

Sen kimsin? 1 kişi...

100 kişiye de yaptırmışsın, etti 101 kişi.. 100 de ben vereyim, etsin sana 201 kişi...

Yaptırdığın işin arkasında herhangi bir Ar-Ge ya da mühendislik var mı? Yok.. Bastır emmi bastır, 3 cm'e geldi mi? Geldi, dur..

Senin yaptırdığın işlem bu. Bu işlem için de otomobil tekniğinin tavan yaptığı bu forumda, sana işin doğrusunu anlatanlara "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diyemezsin. Envai çeşit yay üreticisi envai çeşit Ar-Ge çalışması, test yapıyor. Mal mı onlar? Bilgisiz mi onlar? Hiç mi yıllarca dirsek çürüten bu insanların aklına gelmemiş suyu verilmiş metali presletip daha kısaltmak? Sen misin bu alemin zekisi?

Bu işin bir doğrusu vardır bir de çakması vardır. İsteyen istediğini yapar. Lâkin dünya standarlarınca kabul edilen, arkasında mühendislik çalışmaları olan bir işleme bi kaç senelik deneyimin ve sanayideki "bastır la bastır" türevi yorumlarla iş yapan ustalardan gördüklerinle "doğru budur" diyemezsin. Hele işin mühendislik açısından doğrusunu anlatana, çakma işlemlerini doğru diye lanse etmeyi hiç yapamazsın.

Techturkey'in kuruluş amacı doğru teknik bilgiyi insanlara ulaştırmaktır.

S.Özeren
19-03-2013, 18:06
Sen kimsin? 1 kişi...

100 kişiye de yaptırmışsın, etti 101 kişi.. 100 de ben vereyim, etsin sana 201 kişi...

Yaptırdığın işin arkasında herhangi bir Ar-Ge ya da mühendislik var mı? Yok.. Bastır emmi bastır, 3 cm'e geldi mi? Geldi, dur..

Senin yaptırdığın işlem bu. Bu işlem için de otomobil tekniğinin tavan yaptığı bu forumda, sana işin doğrusunu anlatanlara "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diyemezsin. Envai çeşit yay üreticisi envai çeşit Ar-Ge çalışması, test yapıyor. Mal mı onlar? Bilgisiz mi onlar? Hiç mi yıllarca dirsek çürüten bu insanların aklına gelmemiş suyu verilmiş metali presletip daha kısaltmak? Sen misin bu alemin zekisi?

Bu işin bir doğrusu vardır bir de çakması vardır. İsteyen istediğini yapar. Lâkin dünya standarlarınca kabul edilen, arkasında mühendislik çalışmaları olan bir işleme bi kaç senelik deneyimin ve sanayideki "bastır la bastır" türevi yorumlarla iş yapan ustalardan gördüklerinle "doğru budur" diyemezsin. Hele işin mühendislik açısından doğrusunu anlatana, çakma işlemlerini doğru diye lanse etmeyi hiç yapamazsın.

Olur bidahakine öyle yaparım , olmadı bi telde açar nasıl yapmam gerektiğini sorarım engin bilgilerinizle bana yol gösterirsiniz

sizin o 3 cm geldi dur dediğiniz olayda press de değil , ısıtılmış yayda olur.

Evrenoz
19-03-2013, 18:16
Olur bidahakine öyle yaparım , olmadı bi telde açar nasıl yapmam gerektiğini sorarım engin bilgilerinizle bana yol gösterirsiniz

sizin o 3 cm geldi dur dediğiniz olayda press de değil , ısıtılmış yayda olur.

Memnuniyetle gösteririm.

Isıtılmış, kesilmiş, preslenmiş, üstüne bastırılmış, alttan ittirilmiş... Bunların hepsi teknik ve mühendislik açısından yanlıştır. Bu forum içerisinde Mühendislik çalışmaları karşısına "doğru bilgi" diye çıkarılamaz.

S.Özeren
19-03-2013, 18:23
Memnuniyetle gösteririm.

Isıtılmış, kesilmiş, preslenmiş, üstüne bastırılmış, alttan ittirilmiş... Bunların hepsi teknik ve mühendislik açısından yanlıştır. Bu forum içerisinde Mühendislik çalışmaları karşısına "doğru bilgi" diye çıkarılamaz.

Kim istemezki arabasına Kw , xyz , k-sport vs.vs marka coil uygulamasın, almasın

Ancak fiyatları *****. Zaten ısıtan , kesen, pressleten adamın pek yol tutuşum çok iyi olsun , piste çıkıyim gazliyim derdi olmadığı için , ben diyorumki press herkesin abarttığı kadar sakıncalı bi olay değil , ama kesinlikle ısıtmayın gerçekten kırılıyor diyorum.

Yapıcaksanız illa ısıtmayın , pressletin yani diyorum, ben tecrübemi söyledim 25 ay kullandığımı ve güzel bir lastikle desteklediğimi, yol tutuşunun beni çok memnun ettiğini ancak lastik olmasa bu şekildede beni memnun etmiceğini imalı şekilde üst mesajımda yazdım.

Diğer arkadaşında belirttiği gibi ben bu olayı spor yay üzerine yaptığım içinde beni böyle memnun etmiş olabilir..

Benim anlatmak istediğim olay bu , marka coil kadar yol tutuş verir , onun konforunu sunar falanda demiyorum o yüzden kimseyi yanlışda yönlendirmedim , herşeyide ben bilmiyorum tabiki

Evrenoz
19-03-2013, 18:33
Kim istemezki arabasına Kw , xyz , k-sport vs.vs marka coil uygulamasın, almasın

Ancak fiyatları ***** zaten ısıtan , kesen, pressleten adamın pek yol tutuşum çok iyi olsun , piste çıkıyim gazliyim derdi olmadığı için , ben diyorumki press herkesin abarttığı kadar sakıncalı bi olay değil , ama kesinlikle ısıtmayın gerçekten kırılıyor diyorum.

Yapıcaksanız illa ısıtmayın , pressletin yani diyorum, ben tecrübemi söyledim 25 ay kullandığımı ve güzel bir lastikle desteklediğimi, yol tutuşunun beni çok memnun ettiğini ancak lastik olmasa bu şekildede beni memnun etmiceğini imalı şekilde üst mesajımda yazdım.

Diğer arkadaşında belirttiği gibi ben bu olayı spor yay üzerine yaptığım içinde beni böyle memnun etmiş olabilir..

Benim anlatmak istediğim olay bu , marka coil kadar yol tutuş verir , onun konforunu sunar falanda demiyorum o yüzden kimseyi yanlışda yönlendirmedim , herşeyide ben bilmiyorum tabiki

Bak bu konu çok farklı..

Herkesin cebinde para olmayabilir.. Heves etmiş de olabilir. Bana kalsa mecburiyet değil daha düşük araba ya da yolda tren gibi giden araba. Lâkin bunu istiyor da olabilir. Benim karışma haddim de yok, sıfatım da yok. Canı isteyen, çıkarsın yayı, kessin amortisör milini, kaynatsın.. Karışabilir miyim? Elbette hayır, ne haddime..

Ancak;

Burada sen ya da aynı görüştekiler bu tarz kesme biçme işlemlerini doğru bilgi diye lanse eder, hatta hatta karşınızda mühendislik açıklaması yapan birilerine "bilmiyorsun, konuşma" anlamına gelen açıklamalarda bulunursanız iş değişir. Buna karışırım.. Bu forumda, bilgi arayanlara doğru bilgi -ki doğru bilgi dünya standartlarınca kabul görmüş ve arkasında mühendislik ya da AR-GE çalışmaları olan bilgidir- sunulmalıdır. Techturkey'in kuruluş amacı budur.

Isıtma, kesme, biçme, presletme... Bunların hepsi yanlış. Isıtma ne kadar yanlışsa, bir defa şekle sokulmuş, suyu verilmiş metalin şeklini tekrardan değiştirmek de bir o kadar yanlıştır. Metalin kırılganlığı artar.. Senin yol tutuşunun süper olması, hadi lastiği bırak en boktan lastikle bile süper olması bir mühendislik açıklaması değildir. Başına 25-30 ay boyunca bir olay gelmemesi de bir kıstas değildir.. Hatta 25-30 yıl boyunca başına birşey gelmemesi de kıstas değildir.. Kıstas, fizik kanunlarıdır.. Kıstas, bu kanunlara dayalı hesaplamalarla oluşturulan çalışmalardır..

Tekrar üzerine basarak söylüyorum,

Isıtma, kesme, biçme, presletme.. Bunların tamamı yanlış hareketlerdir.. Bu forumda doğru bilgi diye sunulamaz. Hele bu yanlış bilgi "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diye mühendislik açıklaması yapana "doğruymuş" gibi lanse hiç edilemez.

İlla biri hakkında seçim gerekiyorsa, "her ikisi de yanlış, yanlış olma sebebi ve riski şudur. Ben xxxx yaptırdım, yy ay kullandım ve zzz sonucuna ulaştım" şeklinde bilgi verilebilir.

Emre Akçay
19-03-2013, 18:40
Vala ben 3.5 cm Vogtland almıştım eski aracım için. Düşmemişti araba. Daha sonra kestirmiştik yayları. Yalan olmasın ama 2-3 sene kesik yay ve mili kesilmiş amortisör ile gezdim. Hiç sorun yaşamadım. Ama 70-80'i de geçmedim. Çukurda durdum vs vs. Yani ben sorun yaşamadım diye başka biride sorun yaşamayacak anlamına gelmiyor. Geçen de Fiesta'ya press yaptırmıştık arkadaşımın. Geçen sordum nasıl rahat mısın diye. Çok memnunum dedi. Gerisini bilmem.

S.Özeren
19-03-2013, 18:51
Bak bu konu çok farklı..

Herkesin cebinde para olmayabilir.. Heves etmiş de olabilir. Bana kalsa mecburiyet değil daha düşük araba ya da yolda tren gibi giden araba. Lâkin bunu istiyor da olabilir. Benim karışma haddim de yok, sıfatım da yok. Canı isteyen, çıkarsın yayı, kessin amortisör milini, kaynatsın.. Karışabilir miyim? Elbette hayır, ne haddime..

Ancak;

Burada sen ya da aynı görüştekiler bu tarz kesme biçme işlemlerini doğru bilgi diye lanse eder, hatta hatta karşınızda mühendislik açıklaması yapan birilerine "bilmiyorsun, konuşma" anlamına gelen açıklamalarda bulunursanız iş değişir. Buna karışırım.. Bu forumda, bilgi arayanlara doğru bilgi -ki doğru bilgi dünya standartlarınca kabul görmüş ve arkasında mühendislik ya da AR-GE çalışmaları olan bilgidir- sunulmalıdır. Techturkey'in kuruluş amacı budur.

Isıtma, kesme, biçme, presletme... Bunların hepsi yanlış. Isıtma ne kadar yanlışsa, bir defa şekle sokulmuş, suyu verilmiş metalin şeklini tekrardan değiştirmek de bir o kadar yanlıştır. Metalin kırılganlığı artar.. Senin yol tutuşunun süper olması, hadi lastiği bırak en boktan lastikle bile süper olması bir mühendislik açıklaması değildir. Başına 25-30 ay boyunca bir olay gelmemesi de bir kıstas değildir.. Hatta 25-30 yıl boyunca başına birşey gelmemesi de kıstas değildir.. Kıstas, fizik kanunlarıdır.. Kıstas, bu kanunlara dayalı hesaplamalarla oluşturulan çalışmalardır..

Tekrar üzerine basarak söylüyorum,

Isıtma, kesme, biçme, presletme.. Bunların tamamı yanlış hareketlerdir.. Bu forumda doğru bilgi diye sunulamaz. Hele bu yanlış bilgi "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diye mühendislik açıklaması yapana "doğruymuş" gibi lanse hiç edilemez.

İlla biri hakkında seçim gerekiyorsa, "her ikisi de yanlış, yanlış olma sebebi ve riski şudur. Ben xxxx yaptırdım, yy ay kullandım ve zzz sonucuna ulaştım" şeklinde bilgi verilebilir.

abicim mühendisliğe girersek bizim arabalara yaptığımız şeyleri hiç bir , tasarımcı , mühendis , uzman kabul etmez

Neyse uzatmanın pek anlamı yok ben sizi anladım , sizde beni üst mesajımda anlamışsınız bana göre doğru olan başkasına göre yanlış olabilir gayet normal

Herkesin fikrine saygım var , imkanı olan bu işlere hiç girişmesin zaten kafası rahat olsun marka bir kit alsın taksın , paşalar gibi gezsin (coil ile dip gezme meraklıları için geçerli kendi bakış açından bakıyorum olaylara :D ) basıklık derdi olmayan için bissürü marka var zaten. 300 400 liraya bugünlerde pressde 200 300 arası pek fiyat farkı yok alsın marka yayını taksın

Merthan
19-03-2013, 19:23
Presslemeye herkes tehlikeli yazıyor,Nizamettin ustaya sorduğum zaman orjinal yay pres spor yaydan daha iyi yol tutar diyor

berkay_aydin
19-03-2013, 19:25
Hem yumuşak olucak hem konforlu, hemde iyi yol tutucak, öyle bir dünya yok, orjinal yayı 3-4 cm presletince araç nasıl girdiyse öyle çıkar benim bildiğim..

onur_si
19-03-2013, 20:00
bu konuda pres olayına girilecekse bu işin profu maslak nam amortisör, ben daha önceki araçlarıma da yaptırdım en çok verim aldığım orjinal yayı 6 cm soğuk press ve %60 amörtisör sertleştirme hem konfor hem yol tutuş ama ısıtma ve kestirme olayı daha sakat.

Jeandan-R
19-03-2013, 20:13
bu konuda pres olayına girilecekse bu işin profu maslak nam amortisör, ben daha önceki araçlarıma da yaptırdım en çok verim aldığım orjinal yayı 6 cm soğuk press ve %60 amörtisör sertleştirme hem konfor hem yol tutuş ama ısıtma ve kestirme olayı daha sakat.

6cm soğuk press ve amortisör sertleştirme sakat değil yani?

onur_si
19-03-2013, 20:29
6cm soğuk press ve amortisör sertleştirme sakat değil yani?

benim anlatmak istediğim kesme biçme olayı yerine soğuk press daha mantıklı tabiki bu işin en iyisi coilover almak ama pistte yarışmayıp her köşe başında gazlamayacaksan yapılabilir tamamen tercih meselesi herkez pistte yarışmak için basmıyor sonuçta arabasını

Jeandan-R
19-03-2013, 20:31
benim anlatmak istediğim kesme biçme olayı yerine soğuk press daha mantıklı tabiki bu işin en iyisi coilover almak ama pistte yarışmayıp her köşe başında gazlamayacaksan yapılabilir tamamen tercih meselesi herkez pistte yarışmak için basmıyor sonuçta arabasını

Aracı yere bastığınızda sertleşmesi gayet normal zaten, bunu gülün dikeni olarak kabullenmek gerekir. Hem basık hemde konforlu araba istiyorsunuz bunun riskini anlatamıyorum sorun orda.

EmreS13
19-03-2013, 20:37
Aracım golf mk2 soğuk pres arkalarda polonun spor amortisörü ve mil kesik olarak 1 yıldır kullanıyorum
Ne top gibi sekiyorum nede yaylanıyorum. Yol tutuşumda gayet mükemmel. Uzun yolda bile sıkıntı çekmedim.
Ama keşke para olsada kaliteli bi xyz coil set alıp kullansak :)

Edit: bu arada araba orjinalden 18cm civarı basık :D

onur_si
19-03-2013, 20:42
5 lik spor yay bile takılsa spor amörtisör gerekiyor 3-4 cm den sonra mutlaka amortisörlere müdahale etmek gerekiyor bunu da es geçmemek lazım yoksa araç yayın sertliğine mahkum oluyor amortisörler görevini tam yapamaz yol tutuş ve konfor - ye dönmüş olur

rebeloghy
19-03-2013, 20:47
Bu sanayi'de XXXX abiye sordumculuk, ben yaptım on numara cuk oturduculuk gerçekten birilerinin canı yanıp anlatılıp yayılana ve ders alınana kadar devam eder....

Yay denilen şey çakmak içinde de olsa ne bileyim uçlu kalem içinde de olsa , araba süspansiyonunda da olsa belirli hesaplar yapılarak üretilir, kullanılır.

Yay kesmek , yay ısıtmak, yay soğutmak vs vs can yakar bir gün üzer...

Yay ile girilen ilişki zinadır yapmayın etmeyin :) yayın bütün esneme, sekme, darbe emme vs özelliklerine müdahale etmiş olursunuz. Konforum, yol tutuşum mükemmel der kullanırsınız acısı başka bir yerden çıkar.

Araba için de herhangi bir makine için de üretilirken takılan her vidanın hesapları yapılmıştır. Bi vidayı burdan soğutursun, sorun yok sanarsın ama ilgili olduğu başka bağlantı parçalarına binen yüke etki etmiş olursun.

Özetle spor yay alın, spor yaydan önce spor amortisör alın, parası olan coilover alsın ama 150 liram var yay yok bu paraya napalım soguk press yaptık diyenin aracını almam ben alana da allah kolaylık versin mutlaka bir yönden sıkıntı yaşatır. Ya da bunların hepsini saçmalıktır Mühendislik diye bir dal yoktur :). Saygılar

cess
19-03-2013, 20:49
Benim merak ettiğim de şu;

Orjinal yaylar yerine Vogtland 3 cm lik yayları 2-3 cm daha presletsek nasıl olur?

Lastik çamurluk arası kapansın artık,yeter:)

Y.Emre
19-03-2013, 23:47
Sen kimsin? 1 kişi...

Bu ve diğer mesajların için teşekkür ederim abi.

Presslemeye herkes tehlikeli yazıyor,Nizamettin ustaya sorduğum zaman orjinal yay pres spor yaydan daha iyi yol tutar diyor

Kim sirkem ekşi der ? Adam o işin ticaretini yapıyor herhalde öyle söyleyecek ki sende spor yay amortisör almaktansa ona yaptırasın.

Şahsın kim olduğunu bilmiyorum, tanımıyorum.

Orjinal yaylar yerine Vogtland 3 cm lik yayları 2-3 cm daha presletsek nasıl olur?

e 3lüğü satıp 5 lik yay al ?

+ olarak herhangi bir kişi bazında yazmıyorum, buradan sonrakiler tamamen genel.

Okuldan bir hocam ile birlikte, (İlgilenen olursa, kendisi Odtü çıkışlı Makine Mühendisliği profösörüdür, Profluk ünvanını da Odtüden almıştır.) Bir yeni türde bir süspansiyon geliştirmeye çalışıyoruz. Daha ziyade ben fikirlerimi sunuyorum hesap kitapta tıkandığımda yardımcı oluyor yol gösteriyor.

Henüz bir araca monte edip deneyemesekte, sabit bir yerde ürettiğimizden yola çıkarak, yol tutuş ve konforu bir arada bulabileceğiniz tamamen mekanik bir sistem olacak. Haliyle üretmesi, bakımı vs de kolay ve ucuz olacak sanıyorum. Bir de, yükseltip alçaltmak çok daha kolay olacak ve 'yay' değiştirmek zorunda kalınmayacak. Hayırlısı diyelim..

levent
20-03-2013, 00:25

Nizamettin usta Malzeme Mühendisi mi? Doktora mı yapmış? Profesör mü olmuş?

Her denen doğru olsaydı...

Adamın işi o tabi ki iyi diyecek, kötü diyecek hali yok ya. Hangi esnaf malını veya yaptığı işi kötüler?

Quantum
20-03-2013, 00:38
Yürüyen aksamla oynamayın.. yay presletmek, kestirmek yerine spor yay alın.. o da kesmiyorsa custom değil, sanayi işi değil, baya markalı fabrikalarda üretilmiş coilover lardan alın. Ondan sonra kaza yaptığınızla kalmazsınız, başka insanların da canını yakarsınız aracınızı basma sevdanız yüzünden.. Bu işe ayıracak bütçeniz yoksa yaptırmayın kardeşim.. Kimseden eksik kalmazsınız merak etmeyin..

Merthan
20-03-2013, 08:53

Adamın işi o tabi ki iyi diyecek, kötü diyecek hali yok ya. Hangi esnaf malını veya yaptığı işi kötüler?
Bende senin gibi düşünüyorum zaten işte adam böle sölüyor ama yaptığın zamanda vuruntular başlıyor.Benim bunu yazmamdaki sebep dükkana gidip sorduğun zaman kesinlikle yay basmak daha iyi diyor ve insanlar buna inanıyor.
Buna bikaç kez şahit oldum özellikle sciroccolarda.
Pressletme olayından sonra herhangi bir sıkıntı yaşayan ben görmedim,duymadım ve çokta yapan arkadaşım var ama ben karşıyım ve aracım şahin falan olmadıktan sonra asla yaptırmam.Ben vuruntudan rahatsız oluyorum şahsen ama olmayanda çok kişi var.

Merthan
20-03-2013, 08:58

İşte aynı mevzuya çıkıyor hepsi.
Yapabilirsin bunu ama yayın durumuna göre preslemeyi yapıyorlar.
Bazı yayların bakla mesafesi birbirine yakın olduğu için kasiserden geçerken esneme payı kalmadığı için birbirine vuruyor ve yay özelliğini kaybediyor.
5 cm yay almani öneririm girme basma presleme işine bence.

cess
20-03-2013, 11:16
Sorunda o zaten, benim aracıma uygun 5 cmlik yay yok, olsa alıp takıcam..
Yapılan işin sağlıklı olmadığını bende biliyorum ama şartlar buna zorluyor..

Merthan
20-03-2013, 11:22
O zaman alicaksin 3.5 yay ve 1bucuk cm presleme yapın diceksin zaten olursa onlar söylüyorlar ama özelliğini büyük ölçüde kaybeder haberin olsun

levent
21-03-2013, 00:53
3,5 la devam ederim ben olsam 5cm takınca zaten amortisör ihtiyacın doğacak normal şartlarda tam performans veremeyeceği için.

Y.Emre
21-03-2013, 18:04

3.5 luk yay + mili daha kısa amortisör kullanmakta işinize yarayabilir. Yine sonradan yapma değilde, üretilirken daha kısa mil ile üretilmiş amortisörlerden bahsediyorum. Ancak araç bir yerde dururken (statik halde) bile bahsettiğim kısa milli amortisör yayı optimum konumuna göre sıkıştıracak ve bir miktar enerji barındıracaktır. Böyle birşey yaparsanız, süspansiyon sisteminizdeki cıvataları vs sık sık kontrol etmenizi öneririm. Ne olur ne olmaz.

XSi
19-04-2013, 22:17
öncelikle yaya uzay mekiği muamelesi yapmayı bi kenara bırakalım..

teknolojiymiş argeymiş süslü laflara çok gerek yok..

yay değiğin şeyin 4-5 tane parametresi var

1 çeliğin tipi: bu bellidir, yaylık çelik kullanırsın
2 yay telinin kalınlığı
3 sarım çapı
4 sarım sayısı
5 uzunluğu

bu parametreleri değiştirerek yaya belirli kuvvvetleri karşılatırsın.. yani ortada müthiş arge, uçuk kaçık teknolojiler yok, siktiriboktan yay işte, gözünüzde büyütmeyin..

yayın üretimini görmeyenler için anlatıyım, yay soğuk halde upuzun çubuk büyük sargı halde durur, yay sarma makinasında, sarmak istediğin çapa göre hazırlanmış milin etrafında çubuk döndürülerek yay formu verilir, yay ısıtılmaz

soğuk presle ne değiştirirsin?

çeliğin tipi? hayır
telin kalınlığı? hayır
sarım çapı? belki biraz deforme olabilir
sarım sayısı? hayır
yayın boyu? kesinlikle evet!!

dolayısıyla noluyor, yayın parametresi değişiyor, yay artık farklı kuvvetleri karşılamaya başlıyor..

ee yay üretilirken de soğuk halde bükülüyor, ve yay çeliği esnek, pressle basarak yay çeliğini çatlatamazsın ki?

yani sanayide yapılan herşey de tu kakadır diye boklamanın bir alemi yok. uygun şekilde yapıldıktan sonra soğuk pressle kötü bir sonuç alacaksın diye bir durum yok..

3-4 cm alçalacak şekilde yay basılırsa, amortisör normal çalışmasına devam edebilecek, fakat 8-9 cm alçalacak şekilde yay basılırsa, amortisör çalışma aralığını kaybedecek top gibi sekecek..

bu durum soğuk pressin suçu değil, fazla abartmanın sonucu..

genelde 3-4 cm den fazla alçaltma önerilmiyorsa, ha orjinal yay preslenip alçaltırsın, ha farklı parametrede sarılmış yay alırsın burda anormal bir durum ben göremiyorum..

gören de mantıklı bir açıklama yaparsa sevinirim..

Mühendiz düşünemedimi diye konuya girilecekse hiç girilmesin daha iyi, konunun başında parametreleri sıraladım, mühendisi tek derdi arabanın yere yakın olması değil, konfor, yol şartlarına uygunluk gibi kriterleri var olabilir.. bu durumda yay boyu parametresini farklı tutup üretim yapar..

Ben bunu değiştirebilirim, bu iyi de olabilir kötü de olabilir, ama olaya direk bu kötüdür, bu tekniğe uygun değildir diye yaklaşan kişileri çok anlamlayamadım

jdm039
21-04-2013, 19:36

:icon_tup: istanbuldaysan namiştain.daha da ileri gidersen canTürk.

safaks
21-04-2013, 19:50
Orijinal yayları preslemek konforda kayıp vermeyebilir ama , orijinal yayların yumuşaklığı nedeniyle daha çok esner. Buda hem sürtme riskini arttırır hemde yol tutuşu zayıflatır. Ama araç basık olur konfor kaybı pek olmaz.(Abartmadıkça) Spor yayları preslemek ise konforu minimuma indirir araba taş gibi olur. Yol tutuş normal yaya göre daha iyi olur. Ama sekme artar. İkiside sakat işlemler keşke para olsada herkez coil e geçse ama maalesef. İşi abartmadıça soğuk pres o kadarda tu kaka değil. Ama amortisörlerin daha çabuk yıpranıcağı kesin.

furkane
27-04-2013, 13:02
Bende coilex 5'lik yay almıştım arkalar camurluk ıle sıfır olmuştu önlerde bi parmak giriyordu dayanamadım preslettim, 7-8 cm inikti kafa, bir yıl kullandım sıkıntı olmadı ama sekme oldu

Sezgin
30-04-2013, 14:50
soğuk press yaptırcaktım bende, bir iki kişiyle konuştuktan sonra 2 bakla kestim yayları 1 2 aydır böyle Allah a şükür ne sekme ne konfor kaybı hiçbirşey yok, sağlıklı değil ama yaza kadar böyle idare edicem sonra custom coilover yaptırcam.

eski araçlarda zaten gözle gorulur bır konfor kaybı olacagını sanmıyorum..

Press ve yay kesme fazlasıyla amatörce. Ve çok sakat iş. Özellikle Pressten sonra yayları kullanıp cıkarın, bakla gıbı sağa sola açıldığını görürüsünüz. İmkan varsa bir markanın ( ap-kw-eibach-hr vb.) coillerini satın almak. Custom coillerde bir okadar güvensiz. Buna Türkiye'de yapılan Custom AirRide olayıda dahil.

Jeandan-R
30-04-2013, 17:24
:icon_tup: istanbuldaysan namiştain.daha da ileri gidersen canTürk.

Anadoluda karacahmet, avrupada zincirlikuyu

TameR
30-04-2013, 17:42
spor yaylar işinizi görmüyor ise coilover alın çünkü kesme yada presleme işleminde milimi milimine bir ölçü yada presleme esnasında basıncın heryere eşit dağılmasını ayarlayamazsınız

bu durumda olacakları otomotiv teknikerliği okumuş biri olarak söyleyeyim

ör: 120 km hızla ani bir manevrada eğer aracınız eşit boylarda değilse manevra anında ve sonrasında ciddi anlamda sapıtacaktır

veya preslenirken yayın içinde iç gerilme oluşursa yani malzemenin iç yapısında bir sertleşme olursa ki kesilme ve soğuk pres işleminde sıkca meydana gelir aracınız aynı oranda 4 yayda birden esnemeyeceğinden ani manevra yada makas atarken sizi ciddi anlamda tehlikeye sokar

saygılar

01ayk01
30-04-2013, 18:18

yazmadan gecemedim.. 2012 a6'ima spor yay bulamadim ilk zamanlar.. lastik aldigim yerin gazina gelip arabayi 3 cm preslettik. araba onden dustu motor agirligi var diye arkadan dusmedi.. lastik surtmez dedi her viraja girdigimizde surttu.. ben sert olmasini istemistim halbuki araba bi yaylaniyordu anlatamam bi engele gelir yavaslamazdim napacak die bilerek araba orjinalde 2 3 kere sekiyosa presli yaylar ile 8 9 sekiyordu arabadan soguttu resmen beni yani isin kisasi almanyadan bi abimden rica ettim eibach yay geldi taktim huzura erdim.. benm deneyimlerim boyle gerisi size kalmis.. bu arada arabami sakir usta yapti nam amartisor..

Nssn200sx
01-05-2013, 00:01
her ikiside tavsiye edilebilecek birşey değil..

Aykut106
01-05-2013, 22:44
yayların uzerindeki renkli noktaların anlamları varmı?

low&slow
01-05-2013, 22:59
Bu press için atıp tutanlar gerçekten nasıl yapıldıgını gorse ne dıcekler merak edıyorum :) Pakten mutlu sanayi sitesi no 21 turuncu kapı press işlemini merak eden buyursun gelsin. Hertürlü garantiyi veriyorum. Her hangi bi vurma veya ses olmuyor ve orj konforundan azalma olmuyor.

low&slow
01-05-2013, 23:02
spor yaylar işinizi görmüyor ise coilover alın çünkü kesme yada presleme işleminde milimi milimine bir ölçü yada presleme esnasında basıncın heryere eşit dağılmasını ayarlayamazsınız

bu durumda olacakları otomotiv teknikerliği okumuş biri olarak söyleyeyim

ör: 120 km hızla ani bir manevrada eğer aracınız eşit boylarda değilse manevra anında ve sonrasında ciddi anlamda sapıtacaktır

veya preslenirken yayın içinde iç gerilme oluşursa yani malzemenin iç yapısında bir sertleşme olursa ki kesilme ve soğuk pres işleminde sıkca meydana gelir aracınız aynı oranda 4 yayda birden esnemeyeceğinden ani manevra yada makas atarken sizi ciddi anlamda tehlikeye sokar

saygılar

tamer'im ömer ben yazdıklarına gercekten güldüm. Geldin dükkanda gördün kaç kez presslendiğini bu yazıyı nerden nasıl yazdın onu merak ettim şimdi :D

G_TT_I
01-05-2013, 23:32
Bende kisa yay var orjinaller yok, araba cok dusuk presletmenin ters mantiginda cekeletsek araba biraz yukselir mi?

Oznsrl
02-05-2013, 00:18
Amortisörlerim izmit cantürkte yapıldı. Tabladan düşürüldü milleri kısaltı artı sertleştirildi. İlk amortisörleri gördüğümde içimi bi korku kapladı izmitten istanbula 70 km yi geçmeden geldim çünkü kaynak yerleri bildiğin görünüyodu :D Yalan olmasın 1.5 seneyi geçti amortisörlerde maşallah diyim hala bi sıkıntı yok yaza kadar sadece 45 lik h&r yayla kullanıyodum yani totalde 7.5 cm basıktı.

Yazın namda 1.5 cm pres yaptırdım presten yana bi sıkıntı görmedim arka yaylarda aynı şekilde nam da 2 cm preslendi. Şuan tek sorunum millerin presten sonra biraz uzun kalması ve aracımda çok aşırı bi sekme yok sadece çokta nadir olsa millerin dibe vurma sesini duyuyorum

Kişisel yorumum bidaha araba alsam aynı işlemleri hiç düşünmeden yine yaptırırım :)

Sezgin
08-05-2013, 12:47
Bu press için atıp tutanlar gerçekten nasıl yapıldıgını gorse ne dıcekler merak edıyorum :) Pakten mutlu sanayi sitesi no 21 turuncu kapı press işlemini merak eden buyursun gelsin. Hertürlü garantiyi veriyorum. Her hangi bi vurma veya ses olmuyor ve orj konforundan azalma olmuyor.

Yanlış anlamayın lutfen, sadece " Alman yaptı Türk düzeltti " mantığı bana ters geliyor

okadar. Hasan usta'nın yada X ustanın " garantisi benim abi " demesi benım için bir

anlam ifade etmiyor. Fabrikasyon bir ürün varken elle yapılanı tercih etmem. (

Tamamen Şahsi Fikrimdir ) iyi çalışmalar.

mcolgecen
08-05-2013, 19:09
Rocco aracımdaki h&r 35mm yayalarımın önlerini 2 cm presslettim hiç bir sorun yaşamadım ne sekme ne hoplama var gayet memnunun ama 4-5 cm preslenirse illaki yaylar özelliğini yitiricektir ayrıca lastiğin çamurluğa sürtüp sürtmeyeceğini presleyen kişi tahmin edemez .

emre55
08-05-2013, 22:53
eski araçlarda zaten gözle gorulur bır konfor kaybı olacagını sanmıyorum..

Press ve yay kesme fazlasıyla amatörce. Ve çok sakat iş. Özellikle Pressten sonra yayları kullanıp cıkarın, bakla gıbı sağa sola açıldığını görürüsünüz. İmkan varsa bir markanın ( ap-kw-eibach-hr vb.) coillerini satın almak. Custom coillerde bir okadar güvensiz. Buna Türkiye'de yapılan Custom AirRide olayıda dahil.

haklısınız, şu an 2 bakla kesik aracım, 2 tane amortisör aldım millerden de 3 cm daha kısaltıp biraz daha düşürmeyi planlıyorum, uçuk rakamlara coilover alamam, ki aracıma uygun marka coil olduğunu da sanmıyorum, tabiki en iyisi dediğiniz gibi.

therev
08-05-2013, 22:54
arkadaslar evet kirilmiyabilir, parcalanmiyabilir ama soyle bir ornek veriyim. bir arkadasim mazda 3 une coilover yaptirdi. 1200 lira gibi bir para odedi ve yaklasik 10 saatimiz sanayide gecti. arkadasin sucu degildi aracina gore coilover yoktu cunku. ben 650 tl ye fk coilover aldim 2. el. karsilastirma yapilirsa. benim arabam ilk baslarda cok sertti sonradan yukseklik ayarlari vs cozduk olayi. arkadasin araci asiri konforluydu fakat 1 2 ay sonra yipranmalar basladi. cocuk suan arabayi satma durumuna geldi. verdigi 1200 lirayami yansin kaybettigi vakte mi cektigi iskenceye mi?

evet boyle islemler yapiliyor sadece turkiyedede yapilmiyor. amerikada vs yayi bulunmayan amerikan araclarini yay kesip basiyolar. ama unutmayin bunlar hep bir kumar. ahmet e olmaz mehmet e olmaz size olur. en azindan birsey oldugunda hesap sorucaginiz bir sirket olsun karsinizda.

ayrica low&slow sen degilmiydin avmye caprz girerken arka yayi cikip konus acan yoksa ben yanlis mi hatirliyorum?

Sezgin
09-05-2013, 18:38
haklısınız, şu an 2 bakla kesik aracım, 2 tane amortisör aldım millerden de 3 cm daha kısaltıp biraz daha düşürmeyi planlıyorum, uçuk rakamlara coilover alamam, ki aracıma uygun marka coil olduğunu da sanmıyorum, tabiki en iyisi dediğiniz gibi.

Orası oyle, sizin suan yapabılecegınız başka bır alternatıfınız olmadıgı ıcın bu yol mantıklı :)

low&slow
12-05-2013, 18:57
Yanlış anlamayın lutfen, sadece " Alman yaptı Türk düzeltti " mantığı bana ters geliyor

okadar. Hasan usta'nın yada X ustanın " garantisi benim abi " demesi benım için bir

anlam ifade etmiyor. Fabrikasyon bir ürün varken elle yapılanı tercih etmem. (

Tamamen Şahsi Fikrimdir ) iyi çalışmalar.

O zaman boyanmış insaat demiri kullanmaya devam :)

arkadaslar evet kirilmiyabilir, parcalanmiyabilir ama soyle bir ornek veriyim. bir arkadasim mazda 3 une coilover yaptirdi. 1200 lira gibi bir para odedi ve yaklasik 10 saatimiz sanayide gecti. arkadasin sucu degildi aracina gore coilover yoktu cunku. ben 650 tl ye fk coilover aldim 2. el. karsilastirma yapilirsa. benim arabam ilk baslarda cok sertti sonradan yukseklik ayarlari vs cozduk olayi. arkadasin araci asiri konforluydu fakat 1 2 ay sonra yipranmalar basladi. cocuk suan arabayi satma durumuna geldi. verdigi 1200 lirayami yansin kaybettigi vakte mi cektigi iskenceye mi?

evet boyle islemler yapiliyor sadece turkiyedede yapilmiyor. amerikada vs yayi bulunmayan amerikan araclarini yay kesip basiyolar. ama unutmayin bunlar hep bir kumar. ahmet e olmaz mehmet e olmaz size olur. en azindan birsey oldugunda hesap sorucaginiz bir sirket olsun karsinizda.

ayrica low&slow sen degilmiydin avmye caprz girerken arka yayi cikip konus acan yoksa ben yanlis mi hatirliyorum?

evet bendim. Ön yaylarım 5cmlikti yetmemişti 2 bakla kesmiştim kısa geldiğinden çıkmıştı. Kesik yay çıkar zaten. Bizde hiçbir şekilde yay kesme yapmıyoruz. Ben kendi arabama yaptım neler oldugunu gordum neden baskasının arabasına yapayımda tehdıt konusu olusturayım :)

emre55
12-05-2013, 20:01
yay kesmeden şikayeti olmayan bir benmiyim :D 2 bakla kestik, ne konforda bi kayıp ne sekme var 4 aydır geziyorum nerdeyse, düşürmek için 1 bakla kesmek yerine hem kafam rahat olsun hem biraz daha düşsün diye, 2 amortisör aldım 3cm kısaltılıyor millerden düzgün şekilde, aracıma uygun marka coiloverı bırak yay bile bulunmuyor :)

Agah
12-05-2013, 20:42
yay kesmeden şikayeti olmayan bir benmiyim :D 2 bakla kestik, ne konforda bi kayıp ne sekme var 4 aydır geziyorum nerdeyse, düşürmek için 1 bakla kesmek yerine hem kafam rahat olsun hem biraz daha düşsün diye, 2 amortisör aldım 3cm kısaltılıyor millerden düzgün şekilde, aracıma uygun marka coiloverı bırak yay bile bulunmuyor :)

ben 7 bakla kestim ne sekme var ne konfor kaybı ne de vurma , atma ? ustası yaptıkdan sonra sıkıntısı yok :icon_tup:

kkursat01
12-05-2013, 21:05
3 bakla yay ısıtılarak kesildi ispiralle değil ;) hiçbir konfor kaybı yok yol tutuş on numara :)

01ayk01
12-05-2013, 21:16
3 bakla yay ısıtılarak kesildi ispiralle değil ;) hiçbir konfor kaybı yok yol tutuş on numara :)

sahseci yusuf mu yapti :D

uqur
12-05-2013, 21:18
yanlış anlamassanız hiç yol tutuşuna güvenmeyin benim yeni aldığım araçta kesik yayla arabada yol tutuşu diye bir şey yok keşke imkanınız olsaydı da yay alsaydınız

emre55
12-05-2013, 22:12
ben 7 bakla kestim ne sekme var ne konfor kaybı ne de vurma , atma ? ustası yaptıkdan sonra sıkıntısı yok :icon_tup:

ne iş o öyle 7 baklada bişey olmuyor ? 20 baklalı yay mı kestiniz ne yaptınız siz, amortisöre de işlem yaptınız sizde heralde.

NOT : Yay kesmeyi önermiyorum, başka alternatif olmadığından bunu yapmak zorundaydım :)

Boost Up
12-05-2013, 22:23
coilover almayın, herkes kestirsin

low&slow
12-05-2013, 22:39
Honda tarzı araclarda ve ona benzer yay kullanan araclarda yay kesılmesınde hıcbır sıkıntı olmuyor. Ef-ef-civic hb-civic sedan-si hepsinin yayı birbirine benzer bazıları aynıdırda. Geniş yaylı örneğin vtec2 gibi aracların yaylarında kesme işlemi sıkıntı yaratıyor genelde.

Geniş yaylı araclarda; hem yayı kesip hemde amortisor milini kısaltırsanız yay gene sıkısık durur atma gıbı bı sorun olmaz. Ama sadece yayı kesersenız sıkıntı yaratacaktır.

Dar baklalı yay (honda civic ef ex eg si)
http://image5.sahibinden.com/photos/17/17/80/big_12017178004c.jpg

Geniş baklalı yay:
http://image5.sahibinden.com/photos/53/02/12/big_76530212x46.jpg

Birde bunların dısında balon tip yay var onlarda hiçbir şekilde kesme yapılamaz. Renault grubu aracların bazılarında var mesela sembollerde bunların presslerıde zordur dıger yaylara gore. Fotografta sagdakı...
http://image5.sahibinden.com/photos/04/21/97/big_510421974ir.jpg

Sezgin
12-05-2013, 22:51
Hahaha. Boyanmis insaat demiri almaya devam diyen arkadas, FK gibi basit markalardan baska yay oldugunun farkina var.Piyasadaki FK marka yay icin boyanmis insaat demiri diyorsan, %100 katiliyorum ve destekliyorum seni.kesinlikle oyle. ancak aksini iddia ediyorsan; Genc adamsin elin ayagi tutuyor, bilgisayar kullanmayi biliyorsun. Ac biraz bak bakalim gercek spor yay ve coilover nasil uretiliyormus. Arkasinda milyonlarca dolar harcanan bir AR-GE sisteminin oldugunun farkina var.

low&slow
12-05-2013, 23:13
Hahaha. Boyanmis insaat demiri almaya devam diyen arkadas, FK gibi basit markalardan baska yay oldugunun farkina var.Piyasadaki FK marka yay icin boyanmis insaat demiri diyorsan, %100 katiliyorum ve destekliyorum seni.kesinlikle oyle. ancak aksini iddia ediyorsan; Genc adamsin elin ayagi tutuyor, bilgisayar kullanmayi biliyorsun. Ac biraz bak bakalim gercek spor yay ve coilover nasil uretiliyormus. Arkasinda milyonlarca dolar harcanan bir AR-GE sisteminin oldugunun farkina var.

Bizim milletimiz ne zaman kaliteli malzemeyi seçtiki fk 160tl - hr 400tl ikiside aynı görevi görüyor mantığıyla fk'yı yapıştırıyorlar.
Bütün hafta yaptığım işi bana öğretiyorsan ne mutlu en büyük usta sensin üstad.

Sezgin
12-05-2013, 23:16
Ben is ogretmiyorum, haddime degil. Bir kere bile yay kesilme veya presleme islemi nasil yapilir izlemedim, gormedim. Yanlis anlasilmasin. Dedigin dogru, ama genelleme yapman yanlis. İnsanlar ucuza kaciyor, ama ben sagliksiz buluyorum. Buna senin yaptigin iste dahil. Tabiki tercih meselesidir, kimseye laf soylemeye hakkimiz yok :)

low&slow
12-05-2013, 23:26
Ben is ogretmiyorum, haddime degil. Bir kere bile yay kesilme veya presleme islemi nasil yapilir izlemedim, gormedim. Yanlis anlasilmasin. Dedigin dogru, ama genelleme yapman yanlis. İnsanlar ucuza kaciyor, ama ben sagliksiz buluyorum. Buna senin yaptigin iste dahil. Tabiki tercih meselesidir, kimseye laf soylemeye hakkimiz yok :)

Müşterimin yayı keselim veya ısıtalım dediği zaman biz yapmıyoruz şurası şurası yapıyor diyoruz. Hiçbir şekilde kesme veya ısıtma yapılmadı ve yapılma gibi bi ihtimalde yok. Soğuk presste makinamız var belirli bi tonaj basan yayı olctukten sonra makınaya koyarak baklaları ıc ıce sokarak olcusunu azaltıyoruz tonaj basmayı bırakınca yay tekrar kendı halıne donuyor fakat baklalar bıraz daha yakın oluyor bırbırıne daha sonrasındada baklalar bırbırıne yakın oldugundan tumsekten gecınce bırbırıne vurup ses yapmaması ıcın hortum gecırılıyor. Orj esneme ve orj konfordan hıcbır sekılde fark olmuyor. Aslında spor yaylarla aynı mantıkta sadece spor yayın demırı sertlestırılmıs oluyor. :icon_tup:

Melih-Ö
12-05-2013, 23:30
Ya arkadaşlar sosyal mesaj vermeyi, birbirinize iş öğretmeyi bırakın. Herkes neyin zararlı, neyin faydalı, neyin nasıl olduğunu gayet iyi biliyor. Yapan yaptırır, yaptırmayan yaptırmaz. Uyarırsınız gerisi kişiye kalmıştır.

Ömer 1 senede güzel bilgilenmişin aferin len. Geçen sene araba nasıl basarız coil nasıl yapıyoruz diyordun şimdi prof olmuşun yakışır :)

low&slow
12-05-2013, 23:33
Ya arkadaşlar sosyal mesaj vermeyi, birbirinize iş öğretmeyi bırakın. Herkes neyin zararlı, neyin faydalı, neyin nasıl olduğunu gayet iyi biliyor. Yapan yaptırır, yaptırmayan yaptırmaz. Uyarırsınız gerisi kişiye kalmıştır.

Ömer 1 senede güzel bilgilenmişin aferin len. Geçen sene araba nasıl basarız coil nasıl yapıyoruz diyordun şimdi prof olmuşun yakışır :)
İşin içinde olunca insan öğreniyor mecbur :rolleyes:
Gözlerimiz yollarda kaldı bi ara gelde ırzına geçelim mininin :D

Melih-Ö
12-05-2013, 23:35
İşin içinde olunca insan öğreniyor mecbur :rolleyes:
Gözlerimiz yollarda kaldı bi ara gelde ırzına geçelim mininin :D

Mini böyle kalsın kardeşim iyidir 5 cm yay :D

levent
12-05-2013, 23:53
coilover almayın, herkes kestirsin

Binlerce lira boşuna dökülüyor tabi yürüyen aksama, aslında en iyisi kes gitsin :D

Bizim milletimiz ne zaman kaliteli malzemeyi seçtiki fk 160tl - hr 400tl ikiside aynı görevi görüyor mantığıyla fk'yı yapıştırıyorlar.
Bütün hafta yaptığım işi bana öğretiyorsan ne mutlu en büyük usta sensin üstad.

Milletimiz cahil, imkanlar kısıtlı (yurtdışına göre), gerekli ar-ge yapıldıktan sonra uygun fiyatlı süspansiyon sistemi de üretilip halka sunulsa TR menşeili, kimse ıhh-kaka demez o mala :) Ki nice mekanik/elektronik parça üretiminin merkezi sayılabilecek bir ülkeyiz aslında, sadece endüstriyel alanda biraz daha atılım gerekli..

Aynı işlevi görmüyorlar aslında fakat biz milletçe gösterişi sevdiğimizden dolayı işlev = basık görünüm olarak algılanıyor, esas amaç başka o unutuluyor her zaman.

Aslında spor yaylarla aynı mantıkta sadece spor yayın demırı sertlestırılmıs oluyor. :icon_tup:

Sadece sertleştirilme ile spor yay ile aynı mantığa gelemez, kalınlık, elastiklik, baklalar arasındaki mesafe, sertlik vs vs diyerek uzatıp sayılabilecek bir çok etken mevcut bu işte. :icon_tup:

Sonuç olarak herkes amaç/fiyat doğrultusunda kendine uygun olanını kullanıyor, kesik olupta zıpır zıpır gezen bir araç beni tehlikeye atmadığı sürece ne hali varsa görsün derim :D

Melih-Ö
12-05-2013, 23:59
Milletimiz cahil, imkanlar kısıtlı (yurtdışına göre), gerekli ar-ge yapıldıktan sonra uygun fiyatlı süspansiyon sistemi de üretilip halka sunulsa TR menşeili, kimse ıhh-kaka demez o mala :)

Aynı işlevi görmüyorlar aslında fakat biz milletçe gösterişi sevdiğimizden dolayı işlev = basık görünüm olarak algılanıyor, esas amaç başka o unutuluyor her zaman.

Ben şu zamana kadar yol tutsun diye yapmadım araba basmayı sadece görsellikti işim. Yayda kestim, custom coilde yaptırdım kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım, ben memnundum ama kime göre bu dediklerim kaale alınır? O yüzden tartışmaya kimseye akıl vermeye gerek yok. Benim demek istediğim isteyen istediğini yaptırır, sadece uyarmak bize düşendir.

Emre Akçay
13-05-2013, 08:41
Bende eski aracım da kesik yay, kesik amortisör mili ile kullanmıştım. 3-4 sene sorunsuz gezdim. Çok sertti araba ama memnundum. Şimdi bidaha yapar mısın deseler yapmam. Aldım yeni arabaya 3.5 cm HR yetti de arttı. Görüntü yapıcam diye eziyet çekmenin anlamı yok.

eser
13-05-2013, 09:02
Bugune kadar hep yay amortisor kestim,hep memnundum yol tutusu olsun sekmesi olsun hosuma gidiyordu oem yay da kestim eibach da kestim alayina vurdum tasi :) 306 da once 5 cm apex yaylarim vardi onlari presledim oem amortisorlerle araba dustu istedigim gibi ama amortisorlere mudahale etmedigimiz icin sekme cok oldu.Artik konfor da istedigim icin gittim js suspansion coilover aldim arabama gayet memnunum kiz arkadasimla istedigim yere gidiyorum annemle pazara alisverise gidiyor kimse sikayetci degil bir citir da sekse yemin ediyorum tadindan yenmez.Annem alismis kadincagiz dusuk araba rahatsiz araba diye ilk binmek istemedi binincede ne guzel olmus bu dedi hem yerde hem rahat :)

Bu arada ben yay kesmeye karsi degilim isin b.konu cikarmayi sevdigimden konfor yok oluyor o yuzden istemiyorum

eser
13-05-2013, 09:03

Ogrenmis ogrenmis,bize is ogretiyor simdi :)

emre55
13-05-2013, 13:20
Bende eski aracım da kesik yay, kesik amortisör mili ile kullanmıştım. 3-4 sene sorunsuz gezdim. Çok sertti araba ama memnundum. Şimdi bidaha yapar mısın deseler yapmam. Aldım yeni arabaya 3.5 cm HR yetti de arttı. Görüntü yapıcam diye eziyet çekmenin anlamı yok.

benim 2 bakla kesik, 3 cm de milden kısaltıyorum şimdi, orjinal amortisöre göre düşüş olur mu ? 2 bakla kestim ama ne sekme var ne bişey.

Emre Akçay
13-05-2013, 15:05
benim 2 bakla kesik, 3 cm de milden kısaltıyorum şimdi, orjinal amortisöre göre düşüş olur mu ? 2 bakla kestim ama ne sekme var ne bişey.

Benim 2 bakla kesikken sorun yoktu. Ne zaman milden kestirdim o zaman at arabasına döndü. Düşmesine düşüyor da esneme olmadığı için otobanda 120 km gibi süratlerde viyadüğe giriyodum Ayetel Kürsi okuyup çıkıyordum. Boş işler yane. Gerek yok.

eser
13-05-2013, 15:20
Benim 2 bakla kesikken sorun yoktu. Ne zaman milden kestirdim o zaman at arabasına döndü. Düşmesine düşüyor da esneme olmadığı için otobanda 120 km gibi süratlerde viyadüğe giriyodum Ayetel Kürsi okuyup çıkıyordum. Boş işler yane. Gerek yok.

Sadece amortisorun millerini kisaltip icine islem yapmazsaniz sonuc gayet normal,amortisorun yagininda degismesi hatta icinde yag kanallarina da mudahale gerekiyor

emre55
13-05-2013, 23:32

hadi ya o kadar kötü mü oluyor durum :/ başka alternatifim yok düşmesi için, bakalım bizde sonuç ne olacak, viyadüklerde falan sıkıntı sebebi esnememe oluyor o zaman, yüksek süratlara sık sık kullanıyoruz aracı çünkü sakata gelmeyelim..

Hem görüntü güzel olsun hem yolda sıkıntı yaşamayalım istiyoruz da bi çözemedik durumu :D

low&slow
14-05-2013, 00:26
hadi ya o kadar kötü mü oluyor durum :/ başka alternatifim yok düşmesi için, bakalım bizde sonuç ne olacak, viyadüklerde falan sıkıntı sebebi esnememe oluyor o zaman, yüksek süratlara sık sık kullanıyoruz aracı çünkü sakata gelmeyelim..

Hem görüntü güzel olsun hem yolda sıkıntı yaşamayalım istiyoruz da bi çözemedik durumu :D
Coilover yapalım sana o zaman. :))

Emre Akçay
14-05-2013, 08:43
Sadece amortisorun millerini kisaltip icine islem yapmazsaniz sonuc gayet normal,amortisorun yagininda degismesi hatta icinde yag kanallarina da mudahale gerekiyor

+1000. İşin ucuzuna kaçtık o zamanlar, parasızlığa da denk gelmişti. :)

emre55
14-05-2013, 14:45
Coilover yapalım sana o zaman. :))

o iş zor biraz :) coildede dip yapınca bi fark olucağını sanmıyorum, yine esneme olmıycak ve sekme olucak sonuçta, yanlışsa düzeltin :)

milden 3 cm le pek sıkıntı yaşıycağımı sanmıyorum ama bakalım..

levent
14-05-2013, 15:05
o iş zor biraz :) coildede dip yapınca bi fark olucağını sanmıyorum, yine esneme olmıycak ve sekme olucak sonuçta, yanlışsa düzeltin :)

milden 3 cm le pek sıkıntı yaşıycağımı sanmıyorum ama bakalım..

zıpır zıpır gezmeyeceksin ama, sekicek ama 1 kez sekip devam edicek :)

XSi
14-05-2013, 15:07

adamların bütçesini sen oluşturuyorsun heralde, ne bu milyonlarca!! dolar ar-ge..

uzay mekiği muamelesi yapmayın şu yaylara yaw

bu arada yay çeliği bellidir, inşaat demirinden yay yapamaz kimse

feroo
14-05-2013, 15:56
Sivas'dan anıl'ın leon . Eibach 50mm yayları taktı düşmedi araç . Şeytan dürttü sanayide güvendiğimiz ustamız beyin oldu araca. Önleri pres yapmadan ,kesmeden ısıtmadan bastı nasıl bastığını söylemiyor :) .Arkalara audi yayları taktı . Orjinal haliyle bile sert olan leon eibach'lardan sonra yine sertti ama şu an gayet yumuşak 2009 model konforlu bir aracın hakkını veriyor,hafif çukurlarda sekme olayları da yok gayet memnun . Birkaç fotoğraf .

http://i44.tinypic.com/35nd7rm.jpg

http://i44.tinypic.com/6e3ujk.jpg

http://i41.tinypic.com/2yuhmb9.jpg

levent
14-05-2013, 16:18
Ustanız bilgiliymiş aslında. Keza Jetta6 lara ABD de arka azıcık daha düşsün veya yükselsin diye Audi takozlarını / yaylarını kullanıyorlar :)
Ama önü nasıl basmış acaba? Onu öğrenmek lazım, takoz değiştirerek belki..

Sezgin
14-05-2013, 19:12
adamların bütçesini sen oluşturuyorsun heralde, ne bu milyonlarca!! dolar ar-ge..

uzay mekiği muamelesi yapmayın şu yaylara yaw

bu arada yay çeliği bellidir, inşaat demirinden yay yapamaz kimse

Hicbir buyuk firma ( eibach mesela ) sadece yay uretmiyor. Bazi seyleri okuyup gorup ogrenerek yazmakta fayda var. Az bi arastirirsan durumu goreceksin

XSi
15-05-2013, 12:01
Hicbir buyuk firma ( eibach mesela ) sadece yay uretmiyor. Bazi seyleri okuyup gorup ogrenerek yazmakta fayda var. Az bi arastirirsan durumu goreceksin

dostum, yay gibi basit bir üründe milyonlarca dolar arge olmaz, eibach dahil tüm büyük markalar, mutlaka ama mutlaka oem olarak otomotiv üreticilerine çalışıyorlardır. Yayın parametreleri ( şekli, yay çeliği, kalınlığı, sarım çapı, sarım sayısı) oem üretici tarafından veriliyor.. bu tarz bir iş yapan firmada milyonlarca dolar arge olmaz, mutlaka olur ürün geliştirme ama çok devasa birşey olmasını bekleme. olmaz. Araba üretmiyor binlerce ayrı parça tasarlansın, sadece yay.. farklı parametrelerde olabilir ama sistem aynı :)

Senin hatan şurda oluyor, yayı gözünde çok büyütüyorsun, ben önceki işimde makina üreten bir firmada idim, onlarca farklı yay yaptırıyorduk muhtelif ürünler için, biz bu yayları eibach dan KW den almıyorduk, kartal sanayi de uzmanlığı yay üretimi olan bir firmadan alıyorduk, parametreleri de biz veriyorduk (makina mühendisliği eğitimi almış kişiler için çok basit bir konudur)

varmak istediğim nokta, yaya uzay mekiği muamelesi yapmayın :)

Sezgin
15-05-2013, 14:37
dostum, yay gibi basit bir üründe milyonlarca dolar arge olmaz, eibach dahil tüm büyük markalar, mutlaka ama mutlaka oem olarak otomotiv üreticilerine çalışıyorlardır. Yayın parametreleri ( şekli, yay çeliği, kalınlığı, sarım çapı, sarım sayısı) oem üretici tarafından veriliyor.. bu tarz bir iş yapan firmada milyonlarca dolar arge olmaz, mutlaka olur ürün geliştirme ama çok devasa birşey olmasını bekleme. olmaz. Araba üretmiyor binlerce ayrı parça tasarlansın, sadece yay.. farklı parametrelerde olabilir ama sistem aynı :)

Senin hatan şurda oluyor, yayı gözünde çok büyütüyorsun, ben önceki işimde makina üreten bir firmada idim, onlarca farklı yay yaptırıyorduk muhtelif ürünler için, biz bu yayları eibach dan KW den almıyorduk, kartal sanayi de uzmanlığı yay üretimi olan bir firmadan alıyorduk, parametreleri de biz veriyorduk (makina mühendisliği eğitimi almış kişiler için çok basit bir konudur)

varmak istediğim nokta, yaya uzay mekiği muamelesi yapmayın :)
Ya tabi canim oyle zaten. Bende aksini iddia etmiyorum :) ama bu NChog. ' da Almanyadaki uretim fabrikasini gosterdi. Cidden inanilmaz buyuk bir yatirim var. Yay coil spacer amortisor vs. Cok buyuk bi zincire sahip alanda uretim yapiyorlar. Yoksa sadece bir yay icin tabiki cok buyuk bi arge yapmiyorlar :)

0M42
06-12-2016, 20:53
Soğuk pres e sağlıksız diyenler coillerini sonuna kadar indirdiklerinde ne yapmış oluyorlar?

WRC
03-06-2020, 18:56
Güzel açıklama olmuş tam yerinde :)

fuatozkan
24-06-2021, 14:10
Konu canlansın arka komple amortisör lerim yeni ama soğuk presli yaylarım

Arkayı 2 3 cm kaldırmak istiyorum takoz koymak mantıklı gibi geldi ankara da kim yapar yaptıran memnun kalan var mı

BYET
24-06-2021, 15:50
Konu canlansın arka komple amortisör lerim yeni ama soğuk presli yaylarım

Arkayı 2 3 cm kaldırmak istiyorum takoz koymak mantıklı gibi geldi ankara da kim yapar yaptıran memnun kalan var mı

Aynen hocam ben de takipteyim arkalar basık biraz, şöyle 3-5 cm arası kaldırıp spacer takma düşüncem var bakalım.