PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo revizyonu ve kat iptali

61TS061
19-03-2013, 22:35
arkadaşlar merhaba.aracımın turbosundan aşırı bir ıslık geliyordu.bugün agr kodlu TDİ aracımın turbosunu revize ettirdim.usta senin kat dolmuş dedi.hatta kat yüzünden turbon boşluk yapmış dedi.katın üst tarafını spiral ile keserek içini boşalttık ve tekrar kaynatıp yerine taktık.turboyu ise emme palini değiştirip tamir takımını yeniledik ve eski milinin balansını yapıp yerine koyduk.sonuç güzel ama yine bir hafif bir uğultu geliyor.bunun sebebinin kattan gelen ses olduğunu katın içinin boşalmasının bu sesi yaptığını söyledi usta.turbonun balansının düzgün yapıldığından da eminim.sizce bu kat iptalinin olumlu ve olumsuz yanları neler olabilir.kaç hp almışızdır mesela?ben çekişte çok fazla bir artış hissetmedim.teşekkürler...

tdipower
19-03-2013, 22:40
o turboların hafif ıslık sesi vermesi normal balans düzgün yapılsada vnt15 serisi turbolar sıfır kutusundan çıksa bile hafif ıslık sesi verir endişelenmeyin :)

Kadyr
19-03-2013, 22:42
Birde kat iptal olunca o ses daha belirgin oluyor

By_HaNNibaLL
19-03-2013, 22:58
Kat susturucu görevide görür boşaltildiğinda susturucu görevi gider ve ses artişi olur bu sebeplede eskiye göre biraz daha rahat eksoz gazi geçişi sağlar

61TS061
19-03-2013, 23:06
o turboların hafif ıslık sesi vermesi normal balans düzgün yapılsada vnt15 serisi turbolar sıfır kutusundan çıksa bile hafif ıslık sesi verir endişelenmeyin :)

teşekkürler...benim turbo vnt değil yalnız.düz wastegate olan.90 bg olanından benim aracım.düz turbolarda da bu ses olur mu?

tdipower
19-03-2013, 23:08
vnt olmasada yine ıslık sesi olur evet :)

outlaw
19-03-2013, 23:39
yeni konu acmiyim dedim hazir konusu varken ...
istanbulda doru düzgün balans yapabilen tavsiye edebileceginiz bir yer var mi ?

A.Gökçe
20-03-2013, 22:53
- Outlaw ikitelli dolapdere sanayi de YENER TURBO var. Bu işte zımba. :)
O ses te kat tan yapabilir bizde sizin sistemle kesip içini boşalttık tekrar kaynattık inceden bi ses geldi arabaya yeniden. :) turbo ile bi ilgisinin olacağını zannetmiyorum içiniz rahat olabilir.

61TS061
20-03-2013, 23:03
gaza bastığımda değil de gazdan ayağımı çektiğimde rölanti devrine düşerken geliyor ıslık sesi.eski bozuk turboyla seyir halindeyken de sürekli uğulduyordu o kesildi zaten.bugün arabanın altına doğru eğildim.gerçekten de egzostdan geliyor gibi ses.

kemal20
20-03-2013, 23:38
renault 1.5 dci turbolarında, corsa 1.3 cdti turbolarında ayağınızı gazdan çektiğinizde devir düşerken hafif biıslık sesi geliyor.bazı araçlarda bu ses var. fakat seyir halinde,sabit hızla giderken belli devirde ayağınız gazdayken gene ıslık sesi geliyorsa turbonun balansını iyi yapamamışlardır diye tahmin ediyorum.zaten balans bozuksa aracı sıkıştırarak kullandığınızda git gide ses artacaktır.katın içini boşalttıysanız alt devirler zayıflamış,üst devirleriniz daha canlı olmuştur diye düşünüyorum(yazılım yoksa çok farkedemezsiniz)

tolga_55
21-03-2013, 05:48
Bendede 1700-1900 devir arası ıslık çalıyor. Mitsubishi turboyu orjinal tamir takımıyla toplayacak bir yer söylerseniz çok makbule geçer

61TS061
21-03-2013, 08:48
renault 1.5 dci turbolarında, corsa 1.3 cdti turbolarında ayağınızı gazdan çektiğinizde devir düşerken hafif biıslık sesi geliyor.bazı araçlarda bu ses var. fakat seyir halinde,sabit hızla giderken belli devirde ayağınız gazdayken gene ıslık sesi geliyorsa turbonun balansını iyi yapamamışlardır diye tahmin ediyorum.zaten balans bozuksa aracı sıkıştırarak kullandığınızda git gide ses artacaktır.katın içini boşalttıysanız alt devirler zayıflamış,üst devirleriniz daha canlı olmuştur diye düşünüyorum(yazılım yoksa çok farkedemezsiniz)

TEŞEKKÜRLER...tam da böyle oluyor hareket halindeyken ses yok.ayağımı çektiğimde geliyor.zaten balansı yaparken ustanın yanındaydım.bilgisayardan takip ediyordum.tüm grafik eğrisi normal sınırlar içine gelene kadar ayarladı verdi.

outlaw
21-03-2013, 10:19
merakimdan soruyorum, balans ayari yapilirken kac bin devirde test edip ona göre işlem yapiyorlar hic dikkat ettiniz mi ? bazi balans yapan yerlerin turbonun gercek hizinin yarisi kadar test yaptiklarini , sonrasinda araca takildiktan sonra full boost gorunce ötme,ses hatta daha kötü sorunlar actigini duydum.mesela yukarda arkadasin tavsiye ettigi Yener Turbo kac bin devirde balans yapiyor ?

kemal20
21-03-2013, 16:11
TEŞEKKÜRLER...tam da böyle oluyor hareket halindeyken ses yok.ayağımı çektiğimde geliyor.zaten balansı yaparken ustanın yanındaydım.bilgisayardan takip ediyordum.tüm grafik eğrisi normal sınırlar içine gelene kadar ayarladı verdi.

sorun yok o zaman.inşallah uzun süre sıkıntısız binersiniz.aracı zorluyorsaniz sıkıştırıp sıkıştırıp boşa atmayın.bu hareket de turbonun bozulmasina sebep olur.örnegin : 3-4-5 bastiniz.180-200lü hızlara çıktınız dip gaz.bu durumdayken boşa atmayın.

onur_S
21-03-2013, 16:18
merakimdan soruyorum, balans ayari yapilirken kac bin devirde test edip ona göre işlem yapiyorlar hic dikkat ettiniz mi ? bazi balans yapan yerlerin turbonun gercek hizinin yarisi kadar test yaptiklarini , sonrasinda araca takildiktan sonra full boost gorunce ötme,ses hatta daha kötü sorunlar actigini duydum.mesela yukarda arkadasin tavsiye ettigi Yener Turbo kac bin devirde balans yapiyor ?

Dediğiniz doğru.Turbo büyüdükçe rpm i düşüyor ama ben mitsubishi td025 yaptırdım emme pali 37 mm ,sonradan ne ölçüde pal takıldı bilmiyorum çok az daha büyük bi pal var ama arabamın turbosu 200.000 rpmlerde dönüyor ,balans yanlış hatırlamıyorsam 90000 rpm de yapıldı.
Ama sıkıntı var mı yok ? yaklasık 10 bin km oldu sesi mesi orjinal turbodan daha sessiz.

outlaw
21-03-2013, 23:29
peki neden orjinal devirlerde balans yapmiyorlar ? makina olmadigi icin mi yoksa baska sebepleride mi var acaba ? balans tam tutmazsa ses yapar,islik yapar onlari biliyoruz ,peki palin zarar görme parcalanma olasiligi varmidir, yada baska dezavantaj yaraticak durumlar ?

onur_S
22-03-2013, 08:40
peki neden orjinal devirlerde balans yapmiyorlar ? makina olmadigi icin mi yoksa baska sebepleride mi var acaba ? balans tam tutmazsa ses yapar,islik yapar onlari biliyoruz ,peki palin zarar görme parcalanma olasiligi varmidir, yada baska dezavantaj yaraticak durumlar ?

makineden dolayıdır.
diğerlerini turbocu vardır yada bilenler yanıtlarsa daha net olur

61TS061
03-04-2013, 23:27
arkadaşlar bazı ustalar kat olmadan turbonun zamanla bozulabileceğinden aracın randımanının düşebileceğinden bahsediyorlar.siz ne dersiniz bu işe?

OMTech
17-04-2013, 08:49
arkadaşlar bazı ustalar kat olmadan turbonun zamanla bozulabileceğinden aracın randımanının düşebileceğinden bahsediyorlar.siz ne dersiniz bu işe?

öyle bir durum olsaydı benim aracımın 5 defa turbo bitirmesi gerekirdi :) 220bin km de ve 190 bin km'dir chipli. yaklaşık 90 bin km'dir de katalitiği iptal durumda.. çok uzun vadede aşınmayı arttırabilir ama gaza basınca egsoz ne kadar kolay boşalırsa o kadar rahat olursunuz. kat iptali belki ayağı gazdan kaldırınca biraz kasar. ama turbo ömrüne %5ten fazla etkisi olacağını sanmıyorum.. tabi kullanım farkıda mevcut bu durumda..

Maxi
17-04-2013, 09:38

turbonun bozulması ile alakası yok..

ama aracın randımanı olayı doğru
tabi randımanı açıklayalım onların anlatmak istediği şu

katalitik sökülünce eksozdaki backpressure düşer ve senin alt devirlerin kötüleşir
gerçekten alt devirlerde motorun gücü bir miktar düşeceğinden dolayı sende birazcık daha fazla gaz pedalına basarsın ve sonuçta yakıt tüketimin artar.
ne kadar artar? birazcık artar.

ama üst devirlerde rahatlayan eksoz sayesinde gücün artar.