PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Getz şanzıman& debriyaj

MEGFB
24-03-2013, 10:02
s.a arkadaşlar getz aracımın birinci dişlisini otomatik vitesli modelindeki birinci dişli ile değiştirmek istiyorum bendeki 3.5.. otomatikteki 2.8.. bir de ebaydan stage 3 debriyaj buldum gerek var mı standart bir araç için teşekkürler

Y.Emre
24-03-2013, 11:37
Getzlerdeki şanzımanın ne tipte bir otomatik şanzıman olduğu hakkında bir bilgin var mı ? Ben bilmiyorum.

Birkaç ihtimal var, otomatikleştirilmiş manuel, otomatik (planet dişli), otomatik (cvt).
otomatik getz'in şanzımanı otomatikleştirilmiş manuel ise belki belki uyabilir ancak planet dişli yada cvt ise mümkün değil. Ayrıca, manuel şanzıman nedir, otomatik şanzıman nedir hiç araştırmadın sanıyorum?

MEGFB
24-03-2013, 12:27
Getzlerdeki şanzımanın ne tipte bir otomatik şanzıman olduğu hakkında bir bilgin var mı ? Ben bilmiyorum.

Birkaç ihtimal var, otomatikleştirilmiş manuel, otomatik (planet dişli), otomatik (cvt).
otomatik getz'in şanzımanı otomatikleştirilmiş manuel ise belki belki uyabilir ancak planet dişli yada cvt ise mümkün değil. Ayrıca, manuel şanzıman nedir, otomatik şanzıman nedir hiç araştırmadın sanıyorum?

araştırmadım forumda hyundai ile ilgisi olanlar bilebilir bide bi şey soracağım 1. vitesden 2.vitese alırken çok zorlanıyorum debriyaja basıp rölantiye geldiğinde rahat geçiş yapabiliyorum debriyajda standart araç için stage 3 takılmasının ne tür avantajı var?

rekord2000
24-03-2013, 12:32
baskı balatanı değiştirirsen araban düzelir sanıyorum

Y.Emre
24-03-2013, 12:58
araştırmadım forumda hyundai ile ilgisi olanlar bilebilir bide bi şey soracağım 1. vitesden 2.vitese alırken çok zorlanıyorum debriyaja basıp rölantiye geldiğinde rahat geçiş yapabiliyorum debriyajda standart araç için stage 3 takılmasının ne tür avantajı var?

Odun gibi olup sol ayaga kas yaptırması dışında hiç. Oem debriyaj kaçırıyormu ki stage 3 kullanasın. ayrıca 1 2 de değil 3 :D

MEGFB
24-03-2013, 14:06
Odun gibi olup sol ayaga kas yaptırması dışında hiç. Oem debriyaj kaçırıyormu ki stage 3 kullanasın. ayrıca 1 2 de değil 3 :D

olmuşken en iyisi olsun diyorum 3 ü teşekkürler empo :D

MEGFB
24-03-2013, 14:07
baskı balatanı değiştirirsen araban düzelir sanıyorum

teşekkürler şanzıman yağı etki edebilir mi?

oğuz
24-03-2013, 14:22
aklında yanlış düşünceler var.tuning forumlarında fazla takılma,takılcaksanda daha yararlı bilgilere bak :) stage 3 fln gerek yok yani vites geçişindeki problem başka birşeyden dolayı.

İbrahim Erdem
24-03-2013, 14:31
Senkromeçlerine baktır eğer cırtlama ve vitese geçerken sorunun varsa.

Y.Emre
24-03-2013, 14:54

Şanzımanının başına bir iş geldi mi ? Biryere sürtme çarpma falan gibi? Gelmediyse, Orjinal yağını hiç değiştirdin mi ? Değiştirmediysen hiç elleme öyle kalsın. Ondan değildir.

olmuşken en iyisi olsun diyorum 3 ü teşekkürler empo :D

Yok öyle dünya. :)

rekord2000
24-03-2013, 16:27

araç kac km'de ki? şanzıman yağı değişimi için çok uzun kmler yapmış olman gerekir, motor yağı gibi bir şey değil şanzıman yağları, hem daha kalındır hemde eksileceği bir unsur yoktur. şanzımanda eğer kaçak vb gibi bir sorun yoksa ve daha önce değiştirilmemiş ise kesinlikle yağı ellemenizi tavsiye etmem. sorunun baskı ayırmıyor, balatada bitik sanırım, set halinde baskı balata bilya değişimi aracın debriyajını pamuk gibi, geçişleride çok rahat yapacaktır, orjinal parça kullanmanızı tavsiye ederim.

MEGFB
24-03-2013, 18:34
aklında yanlış düşünceler var.tuning forumlarında fazla takılma,takılcaksanda daha yararlı bilgilere bak :) stage 3 fln gerek yok yani vites geçişindeki problem başka birşeyden dolayı.

aslında benim düşüncem debriyajı değiştireceğim madem değişecek daha iyi bi ürün alıp sıkıntı yaşamamak oemin kaybını biraz daha azaltmak gibi birşeydi vites geçişimde şöyle bir sıkıntı var bir den yada boştan 2 ye aldığım zaman 2 nin yerine girdiği zaman sanki vites kolunda hala dönen bir dişli var gibi titriyor aracım ikinci el ve 108 bin km de ben değiştirmeyi düşünüyorum bu dediğim sorunları yeni yeni yapmaya başladı

MEGFB
24-03-2013, 18:36
Senkromeçlerine baktır eğer cırtlama ve vitese geçerken sorunun varsa.

teşekkürler baktırıyım onlara cırtlama 2 den 3 hızlı vites atışlarında yapıyor

MEGFB
24-03-2013, 18:40
Şanzımanının başına bir iş geldi mi ? Biryere sürtme çarpma falan gibi? Gelmediyse, Orjinal yağını hiç değiştirdin mi ? Değiştirmediysen hiç elleme öyle kalsın. Ondan değildir.

Yok öyle dünya. :)

şanzımanı ne durumda olduğunu bilmiyorum şanzıman sürtecek kadar aşağıda değil karter daha aşağıda ve en aşağıda salıncak var lifte kaldırdığımızdan biliyorum orjinal yağı servisde değişti

_muhaRRem
24-03-2013, 18:41
Sanziman yagini degis debriyaj olarakda oem den sasma. Turbo yapcsksan stage lere girmen lazim. 85hp icin gereksiz motor kulaklarini yorarsin kendinde yorulursun.

MEGFB
24-03-2013, 18:44
araç kac km'de ki? şanzıman yağı değişimi için çok uzun kmler yapmış olman gerekir, motor yağı gibi bir şey değil şanzıman yağları, hem daha kalındır hemde eksileceği bir unsur yoktur. şanzımanda eğer kaçak vb gibi bir sorun yoksa ve daha önce değiştirilmemiş ise kesinlikle yağı ellemenizi tavsiye etmem. sorunun baskı ayırmıyor, balatada bitik sanırım, set halinde baskı balata bilya değişimi aracın debriyajını pamuk gibi, geçişleride çok rahat yapacaktır, orjinal parça kullanmanızı tavsiye ederim.

108 binde şanzıman yağını ne tür bir yağ olduğunu biliyorum ama değiştirdiğim yerde motor yağıda değişti eksiltme yapıyordu aynı marka yağ kendi ustamda değiştirdim eksiltme yok şuan debriyaj değiştirilince gerçekten araç pamuk gibi oluyor araç bakımını sanayide yaptırmayı istediğimden dolayı value yada kore malı bir debriyaj taktıracağım teşekkür ederim :D

Y.Emre
24-03-2013, 18:54
Valeo olmasın o :) Bi sıkıntı yoksa şanzıman yağı eksiltme yapmaz ama hayırlısı. Her cevap yazacağın kişi içinde ayrı ayrı mesaj atma, hepsini tek mesajda topla çorba gibi oluyor böyle.

2den 3e geçerken cırtlama varsa o muhtemelen senkromeçlerden.
1den 2ye yada boştayken 2ye almaya çalıştığında zorluyorsa, ayrıca baskın balatan bilyende bitmiş olması muhtemel.

MEGFB
24-03-2013, 18:58
Sanziman yagini degis debriyaj olarakda oem den sasma. Turbo yapcsksan stage lere girmen lazim. 85hp icin gereksiz motor kulaklarini yorarsin kendinde yorulursun.

teşekkür ederim şanzıman yağı bu araç 2.2 litre alıyormuş internette araştırdığıma göre hep 2 litrelik satılıyor kalan kısmı nasıl yapabilir yada 3 litrelik kutular var mı mobil 75 90 almayı düşünüyrum sizin öneriniz

MEGFB
24-03-2013, 19:01
Valeo olmasın o :) Bi sıkıntı yoksa şanzıman yağı eksiltme yapmaz ama hayırlısı. Her cevap yazacağın kişi içinde ayrı ayrı mesaj atma, hepsini tek mesajda topla çorba gibi oluyor böyle.

2den 3e geçerken cırtlama varsa o muhtemelen senkromeçlerden.
1den 2ye yada boştayken 2ye almaya çalıştığında zorluyorsa, ayrıca baskın balatan bilyende bitmiş olması muhtemel.

valeo fransız değil mi? bide eksiltme yapan motor yağı idi teşekkür ederim bir daha kine öyle yaparım

atarktan
25-03-2013, 17:51
teşekkürler baktırıyım onlara cırtlama 2 den 3 hızlı vites atışlarında yapıyor

Bu kronik midir bende de var aynı cırtlama 2-3 arasında :D

Y.Emre
25-03-2013, 17:54
En çok kullanılan vitesler olmasından dolayı değil diyorsunuz yanı ? :)

MEGFB
27-03-2013, 01:44
Bu kronik midir bende de var aynı cırtlama 2-3 arasında :D

aracınız getz mi benim sorunun kronik olduğunu sanmıyorum herkes biliyorki böyle araçları sert kullanımda bakımları erken geliyor

En çok kullanılan vitesler olmasından dolayı değil diyorsunuz yanı ? :)

anlamadım :(

Y.Emre
27-03-2013, 02:22
aracınız getz mi benim sorunun kronik olduğunu sanmıyorum herkes biliyorki böyle araçları sert kullanımda bakımları erken geliyor

anlamadım :(

Şöyle sorayım, araba kullanırken en çok hangi vitesleri kullanıyorsun ? Genelde 2 3 4 kullanılır, haliyle en çok onların senkromeçleri yıpranır. Birazda sert kullanınca tamam işte. :)

MEGFB
27-03-2013, 12:44
Şöyle sorayım, araba kullanırken en çok hangi vitesleri kullanıyorsun ? Genelde 2 3 4 kullanılır, haliyle en çok onların senkromeçleri yıpranır. Birazda sert kullanınca tamam işte. :)

ama benim sanki senkromeçlerden gelen cırtlama değilde debriyaja tam basmazsanız vitese geçirmeye çalıştığımızda olan bi cırtlama gibi senkromeçlerde normal atışlarda bile cırt cırt ses geliyor