PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sonradan sunroof un zararları?

kobeanil11
16-05-2008, 18:14
beyler yaptıracağımdan değil arabamı değiştireceğim zatende, bir kaç yerde sorulduğunu gördüm, bide siz yorumlayın..

sonradan açtırılan sunroof için paslanma, boya olayına artık çözüm bulundu gibi anladığım kadarıyla ancak, takla, kaza durumunda oluşan tehlikeden bahsedilmiş;

araç tavanında saç altında neler mevcut? ben sadece saç ve cam sütunları ve kapılar arasındaki sütunlar arası bikaç bar var diye biliyorum, fabrika çıkış araçlarda ne değişiyorda tehlikesi azaltılıyor? bilenlerden bu konu hakkında yorum almak isterim.. :soru:

STP
16-05-2008, 18:28
sun roof olan araclar orjınalde tamamen farklı bı tavan yapısıyla ımal edılıyor,guclendırılmıs tavan barları cıtaları vs ıle tamamen degısık bır yapı.sunroofsuz ımal edılen aracın yapısıda buna gore ımal edıldıgı ıcın kesınlıkle o kısımda olan barlara denk gelıyor ve aracın saglam yapısı bozuluyor. ben kesınlıkle tavsıye etmem

imhotep
16-05-2008, 19:33
bende çok düşündüm yaptırayı ama tavan yapısını ve aracın mukavemetini bozacağını düşündüğümden vazgeçtim..

Safak
16-05-2008, 19:59
Mukavemet bozması vs bir yana... hadi barlara dokunmadan sadece sacı kestiğini farzetsek, gene de sacı kestiğin için ileriye dönül çürüme, ve su alma problemi ile karşılaşacaksın.

Aynı zamanda orj gibi olmayacağı içn araç esnediğinde "garç gurç" sesler geliyor sadece yukarı doğru açılan modellerde.

bora1311
16-05-2008, 20:21
sonradan sunroof bana da pek saglıklı gelmiyor, olucaksa orjınalınde olsun...
tavan uretimleri farklı oldugunu bende duydum, tavan bariyerleri ona gore dizayn ediliyormus...
tabi bide sonradan takıldıgı icin su alma, curume, ses yapma gibi sorunları da göze almak gerekiyor...

imhotep
16-05-2008, 20:24
maslakta sunroof canter var orası yaptığı işe garanti veriyor ama genede guvenemedim..

MiaMi
17-05-2008, 13:44
Biliyorsunuz ben tavanımı değiştirdim. 1 ay bekleyip orjinal sunroof lu tavan aldım. Gidip standart 98 civic tavanını alıp kestirebilirdimde ancak gelen tavana baktımki alakası yok. Orjinal sun tavanda çapraz barlar var normal tavanda ortada sadece bi kuşak. Emniyet açısından tavsiye etmem.

sercangolge
17-05-2008, 20:28
anlaşılan basit bi işçilikle olcak bişey değil.kesinlikle orji olması gerek.olmadı açıcaksın klimayı kapıcaksın camları verceksin içerde coşkuyuda takılcaksın serin serin :)

kobeanil11
17-05-2008, 22:16
Biliyorsunuz ben tavanımı değiştirdim. 1 ay bekleyip orjinal sunroof lu tavan aldım. Gidip standart 98 civic tavanını alıp kestirebilirdimde ancak gelen tavana baktımki alakası yok. Orjinal sun tavanda çapraz barlar var normal tavanda ortada sadece bi kuşak. Emniyet açısından tavsiye etmem.

heh işte bunu duymak güzel.. :) net bir açıklama olmuş, sağolasın :rolleyes:

Onuralp
20-05-2008, 08:52

Çöker yani :D

CemVteC
20-05-2008, 10:28
aslında dedığınız gıbı sağlıklı değıl dıye dusunuyordum ama benım hondada sonradan actırdıım webastoydu omur boyu garantılı hıç sorun olmadı 2 yıl falan o sekılde kullandıım su falanda almadıı ama yuksek hızlarda fıtıllerden ses yapıyordu cook..

mechanıcer
04-07-2008, 15:41
walla sonrada su alma ve yanlarda paslanma meydana gelıyor ben sahsen tavısye etmıyorum..

8.000rpm
08-09-2008, 10:12
ben önceki aracıma (1,6ies) yaptırmıştım maslak sunroof center'da...
evet tavanı keserken kuşağa denk geliyor ve kuşak kesiliyor. bu kuşak yaklaşık olarak "b" sütununun hizasında.
bu arada ne yazık ki araçlarımız ister orj sunroof ister ister orj kapalı tavan olsun , herhangi bir takla esnasında (allah korusun) tavan zaten ezilir. kuşaklara denk gelmeyen yerler zaten jöle kıvamındadır , elle bile esnetebilirsiniz rahatlıkla...
a+b+c sütunları aracın tüm yükünü zaten taşıyamaz..dolayısı ile sonradan sunroof yapıldığında takla atarsanız tavan ezilir diye birşey yok , tavan zaten her koşulda ezilir..
tam yatmazsanız , yan veya çapraz kalırsanız da bütün olarak tavan direklerden yana yatar veya yana kayar
şuna katılıyorum , aracın stabilitesini etkileyen bir faktördür tavan yapısı..çünkü karoserin tamamı her noktadan bir şekilde birbirine destek olmaktadır (burada şasiden bahsetmiyorum)
siz bu destek sistemini kestiğinizde bütünlük bozulabilir. araç yol tutuş manasında zorlandığında karoser olması gerekenden daha fazla esner..hatta cabrio otomobillerin de coupe veya sedanlara kıyasla daha zor üretilmelerinin ve daha ağır imal edilmelerinin de sebebi budur..
işin stabilite kısmını bu şekilde açıkladıktan sonra gelelim izolasyon kısmına ;
sunroof center daki ustalar 30 dk.da kesim işini hallettilerse belki 2-2,5 saat izolasyon işine vakit ayırdılar..
dolayısı ile sağlam bir izolasyon sonrasında ben yıllar boyu ne bir gacırtı ne bir çıtırtı sesi duydum ne de su alma-rüzgar girme problemi yaşadım...ne de sağı solu pas yaptı...
hatta sunroofun çerçeve montajı yapıldıktan sonra , tavanın o hamur gibi olan yerleri de eskisinden daha bi mukavemetli oldu...
uzun lafın kısası , bütün iş işçilikte bitiyor buna emin olun...
ama tabii ki aracın orjinalliğine müdahale , olmaması gereken bir durumdur..ama bu konuya takıntılı iseniz , illa sunroof istiyorsanız bilinçli olun ve bilinçli bir yerde yaptırın...
bu arada ben eski aracımla autodrom'da time-trial da yaptım , drag da yaptım..bana stabilite adına hiçbir sıkıntı yaşatmadı...

D16inside
20-11-2008, 02:47
8.000rpm paylaşım için sagol cok güzel anlatmışsın.

VteC_MaNiaC
20-11-2008, 11:13
ben önceki aracıma (1,6ies) yaptırmıştım maslak sunroof center'da...
evet tavanı keserken kuşağa denk geliyor ve kuşak kesiliyor. bu kuşak yaklaşık olarak "b" sütununun hizasında.
bu arada ne yazık ki araçlarımız ister orj sunroof ister ister orj kapalı tavan olsun , herhangi bir takla esnasında (allah korusun) tavan zaten ezilir. kuşaklara denk gelmeyen yerler zaten jöle kıvamındadır , elle bile esnetebilirsiniz rahatlıkla...
a+b+c sütunları aracın tüm yükünü zaten taşıyamaz..dolayısı ile sonradan sunroof yapıldığında takla atarsanız tavan ezilir diye birşey yok , tavan zaten her koşulda ezilir..
tam yatmazsanız , yan veya çapraz kalırsanız da bütün olarak tavan direklerden yana yatar veya yana kayar
şuna katılıyorum , aracın stabilitesini etkileyen bir faktördür tavan yapısı..çünkü karoserin tamamı her noktadan bir şekilde birbirine destek olmaktadır (burada şasiden bahsetmiyorum)
siz bu destek sistemini kestiğinizde bütünlük bozulabilir. araç yol tutuş manasında zorlandığında karoser olması gerekenden daha fazla esner..hatta cabrio otomobillerin de coupe veya sedanlara kıyasla daha zor üretilmelerinin ve daha ağır imal edilmelerinin de sebebi budur..
işin stabilite kısmını bu şekilde açıkladıktan sonra gelelim izolasyon kısmına ;
sunroof center daki ustalar 30 dk.da kesim işini hallettilerse belki 2-2,5 saat izolasyon işine vakit ayırdılar..
dolayısı ile sağlam bir izolasyon sonrasında ben yıllar boyu ne bir gacırtı ne bir çıtırtı sesi duydum ne de su alma-rüzgar girme problemi yaşadım...ne de sağı solu pas yaptı...
hatta sunroofun çerçeve montajı yapıldıktan sonra , tavanın o hamur gibi olan yerleri de eskisinden daha bi mukavemetli oldu...
uzun lafın kısası , bütün iş işçilikte bitiyor buna emin olun...
ama tabii ki aracın orjinalliğine müdahale , olmaması gereken bir durumdur..ama bu konuya takıntılı iseniz , illa sunroof istiyorsanız bilinçli olun ve bilinçli bir yerde yaptırın...
bu arada ben eski aracımla autodrom'da time-trial da yaptım , drag da yaptım..bana stabilite adına hiçbir sıkıntı yaşatmadı...

abi hepsine katlıyorum ... ama en çok canımı sıkan nokta 130 dan sonra yapmaya başladığı rüzgar sesi ... bu konuda yorumun nedir ... acaba yanlış model mi seçmiştik biz ?

Vtec-SEDAN
20-11-2008, 11:21
abi hepsine katlıyorum ... ama en çok canımı sıkan nokta 130 dan sonra yapmaya başladığı rüzgar sesi ... bu konuda yorumun nedir ... acaba yanlış model mi seçmiştik biz ?

benim sattığım Clio rs aracımda Webasto marka sunroof vardı. çok düzgün işçiliği ile birlikte fabrikasyon bir sunroof gibi kullanışlıydı. 200km gibi hızlarda bile rüzgar sesi kesinlikle yoktu.

8.000rpm
20-11-2008, 11:48

valla okanım o sorunun kaynağı , tavan yüzeyinde bir miktar yükseklik yapan kenar contaları sanırım...bir de belki bir miktar olması gereken yerden öne veya arkaya doğru montajı yapılmış olabilir..biliyosun bizim tavanların tam sunroof civarında öne eğimleri artıyor...aerodinami meselesi yani...
ama bak ne diyosun , 130dan sonra...
sonuçta bu fabrikasyon bişey değil , yapacağı tek dert 130dan sonra rüzgar sesi olsun bence...
paslanma-çürüme-su alma derdi olsa ya da tıkırtılar gacırtılar vs. gelse daha mı iyi?

8.000rpm
20-11-2008, 11:48
benim sattığım Clio rs aracımda Webasto marka sunroof vardı. çok düzgün işçiliği ile birlikte fabrikasyon bir sunroof gibi kullanışlıydı. 200km gibi hızlarda bile rüzgar sesi kesinlikle yoktu.

vebasto'da sanırım dış conta yok , yani tavanın içinde gizli conta var diye biliyorum...
bi de fiyat tabii sunroof center ile karşılaştırılamaz.. ;)

106arts
27-12-2008, 23:14
benim aractada sonradan acma sunroof war kac yıllık paslanma yada baska bi sorun olmadı hiç

106arts
27-12-2008, 23:17

aynen 200le giderken tık ses yok sunroofta bendede

ugursenkal
28-12-2008, 18:08
bende eskiden 97 model japon kasa corolla vardı ve ben ona sanroof actırmıstım nası sanroof ama tek kademeli sadece yukarı acılan tarzda ve bunda hiç bi sorun yaşamadım ne su alma problemim oldu nede tavanda sorun cıktı ama aynı seyi die sanroof lar için söliyemem