PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 linea turbo tıkanması acil yardım!!

hadekaa
31-03-2013, 14:53
arkadaşlar aracım 2009 model linea 1.3 emotion aracımı 1.3 75 beygir puntosu olan bi arkadaşım kullandı kullandıktan sonra arabamın motorunun açılmamış olduğunu söy ledi. Bende aracımı iyi bir ustaya götürdümve ustada turbosunun tıkalı olduğunu söyledi bu sorunla karşılaşan veya ilgilenen arkadaşlardan acil yardım bekliyorum birde aracımın yol bilgisayarında yakıt tüketiminin 13lt olduğunu gördüm yardımlarınızı en kısa zamanda bekliyorum

Maxi
31-03-2013, 15:12
sorun nedir onu yazarmisiniz

hadekaa
31-03-2013, 15:39
sorun nedir onu yazarmisiniz

aracımın çekişi bana düşük geldi bide yakıtta gözle görülür bi artış var 120den sonra araba çıkmıyo bide bip diye ötüyo hız sınırını aştınız yazısı çıkıyo.dünde taksiye bindim lineaya araba benmkinden daha seriydi bunuda farkettim

By_emre
31-03-2013, 15:53
1.3 Dizel için 13 Litre kesinlikle çok Aracını birde yetkili servise göstersen sorunun neyden yaptığını öğren dışardada parçayı alıp yaptırırsın

Equinox
31-03-2013, 15:57
1.3 lineada fazlasını bekleme zaten 120-130 dan sonra gitmesini istiyorsan gaza otur 160-170 e çıkar mazotu da içer ama.

Direksiyonun solundaki menü tuşundan girip hız limitini kaldırabilirsin, o zaman uyarı vermeyecektir yada istediğin bi hıza ayarlayabilirsin.

Yakıt olarak fazla bakım yapılalı çok olduysa filtrelerini yağını filan bir değiştir derim çok farkediyor gidişi de yakıtı da.

Km kaçta bu arada?

Zorbey
31-03-2013, 16:20
Turbo tıkalı neymiş çok merak ettim.Turbo üzerindeki debimetrenin fişini çıkarıp aracınızı kullanın.Eğer araçta düzelme varsa muhtemelen o parça bozuktur

hadekaa
31-03-2013, 16:32
aracımı 73.000 binde aldım ve şuan 78.000 de en son bakımını kaç binde yapıldığını bilmiyorum yağını filtresindende haberim yok ondanda olabilir ama turbosu tıkalı demesi beni düşündürdü

Kadyr
31-03-2013, 16:34
Turbo tikali terimini ilk defa duydum piston asagi gibi birsey bu

Zorbey
31-03-2013, 17:12
Turbo tikali terimini ilk defa duydum piston asagi gibi birsey bu

Aynen çok doğru :D

asilkan_25
02-04-2013, 01:12
1.3 lineada fazlasını bekleme zaten 120-130 dan sonra gitmesini istiyorsan gaza otur 160-170 e çıkar mazotu da içer ama.

Direksiyonun solundaki menü tuşundan girip hız limitini kaldırabilirsin, o zaman uyarı vermeyecektir yada istediğin bi hıza ayarlayabilirsin.

Yakıt olarak fazla bakım yapılalı çok olduysa filtrelerini yağını filan bir değiştir derim çok farkediyor gidişi de yakıtı da.

Km kaçta bu arada?

https://www.youtube.com/watch?v=fsO5qtIpb_4

XSi
02-04-2013, 07:23
bu araçlarda yol bilgisayarın iki farklı gösterme şekli var

1 - km / lt, yani 1 litre yakıt ile gidebileceğin km
2 - lt / 100 km, yan, 100 km için gerekli yakıt litresi

senin durumun ilk seçeneğe uyuyor 13 km / lt , 2 ci versiyona göre çevrilmiş hali - 7,69 lt / 100 km.

Gelelim diğer meselelere turbo tıkalı diyen usta karbüratör zamanlarından kalma heralde :) kaçarak uzaklaş..

Senin bu araçta yapacağın 2 minik bakım var

1. Maf (Hava akış metre) sensörünü temizletmek
2. Map (Basınç) sensörünü temizletmek

Özel fiat servisine gidip, bu iki sensörü söküp balata spreyi ile temizlemelerini iste.

Özellikle MAP sensörü EGR dolayısıyla baya kirleniyor.

Bu iki minik bakımı yaptırdıktan sonra sorun devam ediyorsa fikir verelim gene..

hadekaa
02-04-2013, 14:48
bu araçlarda yol bilgisayarın iki farklı gösterme şekli var

1 - km / lt, yani 1 litre yakıt ile gidebileceğin km
2 - lt / 100 km, yan, 100 km için gerekli yakıt litresi

senin durumun ilk seçeneğe uyuyor 13 km / lt , 2 ci versiyona göre çevrilmiş hali - 7,69 lt / 100 km.

Gelelim diğer meselelere turbo tıkalı diyen usta karbüratör zamanlarından kalma heralde :) kaçarak uzaklaş..

Senin bu araçta yapacağın 2 minik bakım var

1. Maf (hava akış metre) sensörünü temizletmek
2. Map (basınç) sensörünü temizletmek

özel fiat servisine gidip, bu iki sensörü söküp balata spreyi ile temizlemelerini ist

özellikle map sensörü egr dolayısıyla baya kirleniyor.

Bu iki minik bakımı yaptırdıktan sonra sorun devam ediyorsa fikir verelim gene..

kardeş nekadara patlar peki busöylediklerinbide kesinbunlardamı sıkıntı onuda bilmiyorum yani anlıyacağın bi usta ya gitsem bana değişikşeyler söyliyecek ve kazıklanacam servise gitsem onlarında fiyatları bi hayli yüksek

levent
02-04-2013, 15:12
Çok paraya patlamaz ayrıca kardeş dediğin kişi senden 8 yaş büyük "abi" kısacası.

hadekaa
02-04-2013, 15:27
Çok paraya patlamaz ayrıca kardeş dediğin kişi senden 8 yaş büyük "abi" kısacası.

kusura bakma yaşa bakmadım abi diyim farketmez böyle şeylere takılmam :) sağolasın fikirin için bişey daha sorucam servise göstericem sorununu peki sorunun neyden kaynaklandığını bulucak bu insanlar ona ek bi ücret alırlarmı öğrenciyim daha onun için soruyorum yani kısacası abi bunda bi sorun var diycem oda bi bakalım dediğinde sorunuda söylediğinde ücret alırlarmı nekadarla gidiyim oraya bide servis kaçta kapanıyo abicim :)

XSi
02-04-2013, 15:39
kusura bakma yaşa bakmadım abi diyim farketmez böyle şeylere takılmam :) sağolasın fikirin için bişey daha sorucam servise göstericem sorununu peki sorunun neyden kaynaklandığını bulucak bu insanlar ona ek bi ücret alırlarmı öğrenciyim daha onun için soruyorum yani kısacası abi bunda bi sorun var diycem oda bi bakalım dediğinde sorunuda söylediğinde ücret alırlarmı nekadarla gidiyim oraya bide servis kaçta kapanıyo abicim :)

bende çok takılmam ama sen gene dikkatli davran, bazıları rahatsız olabilir.

Ben senin yerinde olsam kendim girişirdim, yol göstermek için bir foto koyalım

http://img687.imageshack.us/img687/5944/92277733.jpg

Bunların fişini söküp, uygun tornavida veya torx anahtarla söküp, herhangi bir yedek parçacıdan alacağın 5 tl lik balata spreyi ile bi güzel temizle ve kuruduktan sonra tak yerine.