PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spor araba tercih sorunsalı?

BamBam
03-04-2013, 11:53
Merhabalar,

Sahip olduğum MeganeCoupe’yi (BAM Coupe) satıyorum, ben daha foruma yazmıyorken arkadaşım ProdriveSTI satılık konusunu açmıştı zaten. Bu arada ben de araba bakmaya başladım, haliyle kafalar biraz karıştı tabi. Armut piş ağzıma düş hoş birşey değil tabi kendi araştırmamı yaptım tabi fakat farklı fikirler iyidir diye düşünüyorum. Önce kendi fikirlerimi, istediklerimi, alternatiflerimi belirticem siz de fikirlerinizi gerekçeleriyle birlikte açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Gelelim nasıl bir araç istediğime; şu anda 2001 MeganeCoupe kullanıyorum (bkz. foto), spor görünümü, motoruna göre performansı, zamamnına göre zengin donanımı, masrafsızlığı ve sağladığı inanılmaz ekonomi yüzünden aracımdan çok memnunum fakat 4 yıl oldu ve artık değişiklik şart düşüncesiyle harekete geçtim. Daha konforlu, daha güçlü ve daha yeni model bir araç almak istiyorum.

http://img406.imageshack.us/i/dscn8721v.jpg

http://img641.imageshack.us/i/dscn8747t.jpg

Olmazsa olmazlarım:

- Tek kapı, hatta mümkünse gerçek coupe karoseri. (fazladan iki kapıya hiç ihtiyacım yok :) )
- En az 150-160hp motor. Uzun yolda standart 2.0 dizeliyle ya da ne biliyim 1.4 turbosuyla yanaşanlar karşısında keyif kaçırmayacak üzmeyecek bir performansı olsun, 200+hptabiki candır :). (Tartışmaya mahal vermesin, standart= aile arabası vsvs. anlamında, anladınız işte)
- Zengin donanım. Ne kadar donanım o kadar iyi.
- Deri koltuklar, ya da en azından deri koltukların mükemmel görüntüsünü aratmayacak kadar kaliteli koltuklar.
- Cam tavan ya da en kötü ufak bir sunroof. Ferahlık iyidir…
- TRİM sesi olmasın. İç aksamdan gelen seslere dayanamıyorum. En fazla basit işlemlerle yalıtımı yapılacak, giderilebilecek sesleri makul karşılayabilirim.
- Hernekadar atmosferiklerin devir çevirmesi beni benden alsa da, daha yeni nesil (ya da vergisi düşük diyelim :)) turbolu araçlar mantık olarak ağır basıyor. Daha doğuruşu, 2-3 yıl sonraki arabam olarak bir FN2 düşündüğümden bu hissiyatı bastırıyorum diyelim.
- 90.000km üst limit...

Bunar şimdilik aklıma gelenler; Gelelim alternatiflere:

Renault Megane II RS
Halihazırda Renault kullanmamın vereceği marka taraftarlığı dışında, Nurburgring başarısı (kilitli diferansiyelli ve çıtır modlu hali), 2.0T 225hp motoru, zengin donanımı ve konforu artıları. Eksilerine gelince yakıt tüketimi, yüksek vergisi, modifiye uygulamalarının ülkemizdeki diğer benzer araçlar kadar çok olmaması…
Eksi hanesine piyasası çok canlı değil diyecektim ama 1 aydır baktığım, SFK RS, 37000km’deki siyah RS ve Tekirdağ’daki mavi RS hepsinin ilanı kalktı, satıldılar mı bilemiyorum!!! Bu arada MRS’lerin idamesinin alternatifler arasındaki en masraflısı olduğunu da düşünüyorum. O yüzden çok istememe rağmen biraz mantık çerçevesinde geriliyor.

Golf V GT Sport
2009 modeller kronik sorunlardan arınmış diye okuyorum heryerde. Alman mühendisliği çok cezbediyor, 1.4TSI motoru, 170hp manuel, yakıt tüketimi, kendini ıspatlamış yazılımları, konforu ve vergisi çok aklıma yatıyor ama tek kapısı yok gibi, bir de dışarıdan bakınca aile arabası tadında hiç albenisi yok (zevk meselesi, kimse alınmasın) tabi tüm arabayı GTI parçalarıyla donatınca görünüm değişiyor ama iç mekan, ön göğüs ve özellikle koltuklar pek iç açıcı görünmüyor…

Renault Megane III Coupe
Aslında listemde yoktu ama geçen arkadaşımın 1.4T Impressor’una binince arabanın dışı özellikle arka tasarımı muazzam, tam bir “coupe”. Hele içine binince mest oldum hiç bu kadar kalite beklemiyordum. Koltuklar olsun, ön göğüs olsun, navigasyonlu ekranı ve joystickiacaip bütün halde ve ergonomik duruyor, yüksek model, yenilikçi tasarımı, yok yok donanım listesi ve dikkat çekici tasarımı cabası. Bu araç 130hp benim 1.6atmomeganecoupeyle denediğimizde stock olarak arada sadece3 boy belki az biraz fazlası oluyor. Bu da aslına bakarsak aman aman bir fark değil. Bu arabaya yazılım, filtre, egzos ne yapar düşünmek lazım???Iddalara göre evotech yazılımla 160hp garanti, diğer birkaç işlemle 170-180 aralığını yakalamak mümkün gibi. Eğer öyleyse yukarıda saydığım artılara bakınca MIIICoupe öne çıkıyor gibi…

Opel Astra 1.6T GTC
2008’li modellerden bahsediyorum, kasa kodunu tam hatırlayamadım. Hernekadaropellere ısınamasam da 180hp etkileyici geliyor. Geçen arkadaşımın 180lik insigniasının o ağırlığa göre gidişini görünce etkilenmedim desem yalan olur. Donanım olarak da zengin fakat dışında kullanılan kromlar, ön göğüs ve aracın ön tasarımı nedense beni hiç cezbetmiyor, spor araç havası yok gibi geliyor.

Alfa Romeo GT
Tasarım, görüntü, donanım, kalite hepsi var ama 2.0atmo motordan 165hp almış bırakmışlar. Kasanın ağırlığını da düşününce performansı çok düşündürüyor. Bir de 2.0 vergisi ödeyip, 2.0 yakıtı yakıp gidememek üzer diye düşünüyorum.Atmo motora birşeyler yapmak hele ki çok yaygın bir araç değilse hem masraflı hem de yorucu olabilir…

Peugeout 207 RC
Bu aracı bugün farkettim. Donanımı, performansı ve modifiyeye cevabı gayet tatminkar gibi görünüyor. Performans açsından kendi sınıfında hiç üzecek bir araca benzemiyor. Seneye satmaya kalksam piyasasının da gayet canlı olacağını düşünüyorum. Fakat 5 ileri vites olması çok ilginç sanki bilerek aracı eksik bırakmışlar gibi…herşeyi yaptın donanım görünüm vsvs..sene olmuş 2013, hadi araba 2010 model, o şanzıman nedir arkadaşım…uzun yolda 6ya atmanın keyfi varken???

Audi TT 1.8T Quattro

1.8T kendini ıspatlamış motoru, 225hp, hala farklı olan tasarımı (2001), donanımı, haldex 4x4üyle tam bir coupe, çok istememe rağmen satılıklarda bir türlü istediğim km'de ya da temizlikte bulamadım. istediğim gibi olanlar da uçuk fiyatlarda... :(

Benim aklıma gelenler bunlar, sizlerin de fikirlerini ve alternatiflerini merak ediyorum. Keşke yukarıdaki arabalardan ortaya karışık yapabilsem ama maalesef bazı şeylerden feragat etmek gerekecek ;)

Cevap yazanlara şimdiden teşekkürler…

Bu arada unutmadan bütçem 30bin belki zorlarsam taş çatlasın 35bini görebilirim.