PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı Balata (Debriyaj)

barutçu
20-05-2008, 21:21
Son 3-4 aydır debriyajım hakkında bir sorun yaşıyorum.
Yaşadığım sorun kısacası: yağmurlu bir havada yokuşda arabayı kaldırmaya çalıştırdığımda sürtünme sesi gibi bir ses geliyor. Tabiki debriyaja basınca.
Normal kuru havada böyle bir sorun yok.
Kuru havada çok dik bir yokuşta kaldırmaya çalıştığım zaman balata kokusu gibi bir koku geliyor çok fazla olmamkla beraber.
Servise artık aracımı götürmek istemediğim için buradan sizin tavsiyeleriniz sonucunda iyi bir usta bulmaya çalışcam.(önerilere açığım izimirdeyim)
Aracı 5. viteste kaldırmaya çalışınca biraz ilerliyor sonra stop ediyor.
Baskı-Balata bitmek üzere herhalde anlamadım.
Araç 65.000km de 2004 Toyota Yaris.
Ayrıca merak ettiğim olay benim tahminimce bitmek üzere baskı balata. Bu durumda ne kadar KM yapar?
Şimdiden yanıtlar için teşekkürler.

TünayK
20-05-2008, 21:41
5.cı viteste kalkmak ne demektır yaw?

barutçu
20-05-2008, 21:49
5.cı viteste kalkmak ne demektır yaw?

5.viteste kalkarak ve ayrıca elfreni tam çekikken kaldırmaya çalışmak(arka tarafın yaylanması)
önden çekişli araçlar için konuşuyorum, bir test biçimidir die biliyorum.
başka bildiğin yöntem var mı?

TünayK
20-05-2008, 22:03
frene bas vıtese tak gaz ver ayagını debrıyajdan cek...devır yukselıyorsa debrıyaj cort(aynı bendekı gıbı) eger stop edıyorsa debrıyaj ııdır...

Schumi
20-05-2008, 22:36
3üncü viteste aracın rahat kalkıyorsan nerdeyse 1inci vites gibi debriyaj aynen cort :)

barutçu
20-05-2008, 22:37
tam olarak ne demek istediğini anlamadım.
frene basarak+ debriyaja basarak kalkmaya çalışmak?
devir tabiki yükselir bence, debriyaj ne kadar kaçırsada sonuçta ayağını debriyajdan çekince devir yükselir.
ama yarın denicem ;)
sağol.

barutçu
20-05-2008, 22:39
3üncü viteste aracın rahat kalkıyorsan nerdeyse 1inci vites gibi debriyaj aynen cort :)

evet aynen öyle, demekki debriyaj cort bende, ama baskı balata ikiside aynı anda mı biter?
onu çözemedim sanki bende balatalar sağlam ama baskıda bir problem var gibi geldi.
böyle birşey olebilir mi?
ilk defa başıma böyle bişi geldi cahilliğime verin :)

Serkan.S
21-05-2008, 02:42
Balata da problem var desek daha mantıklı olur.

barutçu
21-05-2008, 20:56
3. viteste bugün denedim, direk stop etti.

frene bas vıtese tak gaz ver ayagını debrıyajdan cek...devır yukselıyorsa debrıyaj cort(aynı bendekı gıbı) eger stop edıyorsa debrıyaj ııdır...

Devirde yükselme olmadı. Stop etti.

Koku nerden geldi onu anlamadım :(