PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CD/DVD-ROM suz usb belleksiz windows xp kurulumu ?

0M42
09-04-2013, 22:04
Arkadaşlar P3 işlemcili eski bir laptop um var bu cihaza xp kurmak istiyorum ancak dvdrom u arızalı okumuyor bios versiyonuda eski olduğu için usb belleği açılışta görmüyor yani usb üzerinden de kurulum yapamıyorum.

Bu durumda cihazın hdd sini harici disk kutusuyla başka bir bilgisayara bağlayıp formatlasam ve xp kurulum cd sinin içindeki tüm dosyaları hdd ye kopyalayıp tekrar laptop a taksam kuruluma başlarmı bu şekilde ?

Yada önereceğiniz alternatif yöntemler varmı ?

Yigit-Y
09-04-2013, 22:06
Hdd yi cikar bir masaustu pc ye takip kur

0M42
09-04-2013, 22:15
Masaüstü ye nasıl bağlayacağım peki ? :) windows kurmak istediğim harddisk 10 gb ide arayüze sahip masaüstü bilgisayara sadece harici disk kutusu ile usb den bağlayabiliyorum.

ProdriveSTI
09-04-2013, 22:15
Bios'a girip boot seçeneğinden usb hdd'yi ilk sıraya getirdin mi ?

Edit : Ayrıca xp cd'sinde ki dosyaları hdd'ye kopyalayıp direk kurulum yapamazsın,USB MultiBoot programı ile cd'den usb'ye kopyalama başlatman gerekli.

Yigit-Y
09-04-2013, 22:18
Laptop harddiski sok pc ye tak mevcutdakini sok pc den dene ben bir keresinde yedirdim

0M42
09-04-2013, 22:55
Bios'a girip boot seçeneğinden usb hdd'yi ilk sıraya getirdin mi ?

Edit : Ayrıca xp cd'sinde ki dosyaları hdd'ye kopyalayıp direk kurulum yapamazsın,USB MultiBoot programı ile cd'den usb'ye kopyalama başlatman gerekli.

Bios un boot bölümünde usb namına hiç bir şey gözükmüyor yani görünenler sadece cihazın hdd si dvdrom ve floppy bunların dışında başka bir şey yok araştırdım eski bilgisayarların bios ları usb üzerinden boot edilemiyormuş o zaman ki bioslar bunu desteklemiyormuş.

Bahsettiğin USB Multiboot u biraz daha detaylı anlatırmısın ?

Tayfun-E30
09-04-2013, 23:01
Frimware yokmu biosu guncellesen usb sporttu vardir belki? disket varmi? Baslangic disketi olusturulabiliyomu?

ProdriveSTI
09-04-2013, 23:07
Bios un boot bölümünde usb namına hiç bir şey gözükmüyor yani görünenler sadece cihazın hdd si dvdrom ve floppy bunların dışında başka bir şey yok araştırdım eski bilgisayarların bios ları usb üzerinden boot edilemiyormuş o zaman ki bioslar bunu desteklemiyormuş.

Bahsettiğin USB Multiboot u biraz daha detaylı anlatırmısın ?

Programın amacı xp cd'sinden usb belleğe aktarım sağlayıp kuruluma hazır hale getirir.Yani direk xp cd'sindeki dosyaları usb belleğe atmakla olmuyor.

XP için 4 gb windows vista,7 için 8 gb'lık usb öneriyorlar.

Zaten programı açtığın zaman seni yönlendiriyor nasıl yapman gerektiğine dair...

Eğer ki öyle birşey yoksa bile resimli ve videolu anlatımları bol bol mevcut birazcık uzun sürüyor yalnız.

0M42
09-04-2013, 23:12
Biosunu güncelledim ama sanırım o zamanlarki bios lara böyle bir özellik eklenmemiş yani usb üzerinden boot olmuyor cihaz.

Başlangıç disketi ile cihazı açmak hiç aklıma gelmemişti elimde win98 sistem disketi de var xp nin tüm kurulum dosyalarını hdd ye atsam ve hdd yi bu şekilde cihaza taksam cihazıda win98 sistem disketi ile açsam msdos üzerinden hdd nin içindeki dosyalara erişebilirmiyim bu şekilde kurulumu başlatabilirmiyim ?

ProdriveSTI
09-04-2013, 23:16
Biraz beklerseniz eğer şuan elimde ki USB Multiboot programını upload ediyorum.PM olarak yollayabilirim.Başka isteyen olursa yollarım.İçerisinde videolu anlatımda mevcut.

Tayfun-E30
09-04-2013, 23:19
Eski bios oldugu icin boot device olarak usb portunu sorgulamayacaktir..
Cihazda calisan isletim sistemi varmu su an?

0M42
09-04-2013, 23:26
Cihazda xp yüklüydü ama o zamanlar dvdrom çalışıyordu dvdrom üzerinden kurulumu yapmıştım şu anda işletim sistemi yok hdd yi harici disk kutusu ile masaüstüne bağlayıp formatladım şuan içi boş hiç bir şey yok.

ProdriveSTI teşekkür ederim pm yada buradan hiç farketmez

_Emre_
09-04-2013, 23:30
Laptop harddiski sok pc ye tak mevcutdakini sok pc den dene ben bir keresinde yedirdim

Chipsetlerden dolayı çoğu zaman hata veriyor bu yöntem ama dediğiniz gibi yeme ihtimali var.

WinToFlash programını öneririm. USB belleğe windows kurulum cd'sini aktarmakta kullanılan çok basit arayüzü olan bir programdır kendisi.

Tayfun-E30
09-04-2013, 23:34
Baska pcde 98 kurup hdd bolupp xp setupini bir kisma koyup 98 den setup.exeyi calistirinca yuzde 90 olur, aceleniz yoksa leptop cdromu universaldir, konularinizdan hatirladigim kadariyla eliniz alette tutuyo 20-30 liraya bir tane cd rom alip takabilirsiniz yada baska bir leptoptan odunc alabilirsiniz ..

Tayfun-E30
09-04-2013, 23:36
Ya oneriyosunuzda nasil boot edicek?

0M42
10-04-2013, 13:08
Sorunu hallettim arkadaşlar ProdriveSTI arkadaşım sağolsun pm den program göndermişti ancak çıkamadım işin içinden ikinci el bir cd sürücü ile mevzuyu hallettim :)

Hepinize teşekkür ederim :icon_tup: