PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka Değişikliği Hakkında

Melih-Ö
14-04-2013, 22:29
Noter satışında araca plaka değişikliği istedim. Satış ücreti farkınıda ödedim. Fakat işlerimin yoğunluğundan ilgilenemedim. İzlemem gereken yollar nelerdir?

Beşiktaşda satışı gerçekleştirdik, plaka benim ikametgahıma göre mi çıkacak yoksa satış yapılan yere göre mi ? Bir de plaka belli oldu diyelim hasar çıkarsa plakada itiraz edebiliyor muyuz prosedür nedir? Bilenlerden yardım istiyorum. Trafik sigortası kesildi aracın.

EDİT: HALLETTİM :)

Sabahtan trafik şubenin ordaki muamelciye gittim ek1 doldurttum fotokopileri çektirdim. 20 TL verdim.
Sonra içeri girip evraklarımı verdim, bana bir kağıt verdiler plakamı belirledir. O kağıtla gittim soförler odasından plakamı bastırdım. 23 TL.
Döndüm trafik şubeye 1de gel dediler, 1de gittim ruhsatı aldım.
Ruhsatımı aldıktan sonra cevizlibağ vergi diaresine gidip nakil vasıtalara kaydını yaptırdım ek1 kağıdı ile. Bütün işlemlerimi 1 gün içersinde hallettim Toplam maliyet 43 TL

EmreS13
14-04-2013, 22:33
Konusu açılmışken sorayım bende :)
Aracı istanbuldan aldım. Plaka değişikliği talebi ettim farkı noterde ödedim.
Trafik sigortasını yaptırdım. Plaka çıkarma emniyette ne kadar ücrete çıkıyo hiç bilmiyorum çünki.
Birde ankarada bu konuda yardımcı olabilcek birisi varsa çok memnun olurum.
(Yemek hediye) :D

Uur
14-04-2013, 22:40
Noter satışında araca plaka değişikliği istedim. Satış ücreti farkınıda ödedim. Fakat işlerimin yoğunluğundan ilgilenemedim. İzlemem gereken yollar nelerdir?

Beşiktaşda satışı gerçekleştirdik, plaka benim ikametgahıma göre mi çıkacak yoksa satış yapılan yere göre mi ? Bir de plaka belli oldu diyelim hasar çıkarsa plakada itiraz edebiliyor muyuz prosedür nedir? Bilenlerden yardım istiyorum. Trafik sigortası kesildi aracın.

Ben şöyle yaptım.
Aracı Ankaradan aldım.
İstanbulda 34 plaka taktırmak için trafik şubeye gittim. Orada bu işleri halleden sigortacı abinin tanıdığıyla buluştum. Herşey dahil 150 lira verdim. Tüm git gelleri halletti.
Eğer çalışıyorsan ve işlerin yoğunsa birine yaptır çünkü gelgit çok yapıyormuşsun bende yoğundum uğraşamıyordum.
Plaka ikametgahına göre çıkıyor.
Örnek: Fatih mevlanakapı da oturuyorsan FM plaka veriyorlar artık.Böyle birşey yapmışlar ilginç.

Ama kendin uğraşacaksan.
Önce trafik şubenin orda bi form alıp dolduruyorsun(Muameleci senin yerine halledicekse onunla gidip formu doldurup imzalaman mecburi). Plaka işlerinin toplamda 100 liraya yakın bir masrafı var sanırım. Sonra gidip bu plakaları mühürletmen gerekiyor.

He ayrıca o işlem bittikten sonra Vergi dairesine gidip ruhsat plaka ilişkisini yeniletmen gerekiyor yoksa, gib.gov.tr den vergi borcu vs. baktığında sistemde böyle bir plaka kayıtlı değil gibi saçma birşey çıkıyor(Bunu da eşe dosta kardeşine vs. yaptırtabilirsin).

Melih-Ö
14-04-2013, 22:45
Bu kadar prosedür var mıdır ya? Google amcadan baktım biraz randevu alınıyor falan yazmışlar bu doğru mu ?

onursumer
14-04-2013, 22:46
ya bende plaka değişmesin deidm uğraşmamak için

satışı yaptık bana geçici ruhsat verdiler yenisi evemi gelcek benmi alıcam :D

Aranel Ciryatan
14-04-2013, 22:48
ya bende plaka değişmesin deidm uğraşmamak için

satışı yaptık bana geçici ruhsat verdiler yenisi evemi gelcek benmi alıcam :D

adrese geliyor dostum. bende değiştirmedim 06 dolanıyorum. uğraşılmaz o işlemlerle zaten online ödeniyor artık herşey.

Melih-Ö
14-04-2013, 22:49
Noterden çıkınca pişman oldum zaten keşke değiştirmeseydim dedim ama iş işten geçti :(

KGüneyli
14-04-2013, 22:53
Kanka, avcılar hangi plakayı veriyorsa o plaka cıkar. ikametgahın nerdeyse oranın plakasını veriyorlar artık. Mesela GJ sultangazi deydi bi ara bitti. Şimdi Farklı bi harf veriyor.

Melih-Ö
14-04-2013, 22:54
Kanka, avcılar hangi plakayı veriyorsa o plaka cıkar. ikametgahın nerdeyse oranın plakasını veriyorlar artık. Mesela GJ sultangazi deydi bi ara bitti. Şimdi Farklı bi harf veriyor.

O zaman ben Avcılar Şubeye gidicem, randevu muhabbeti doğru mu? Bir de bu plaka olayında hasarı nasıl çözecez ya.

KGüneyli
14-04-2013, 22:57
O zaman ben Avcılar Şubeye gidicem, randevu muhabbeti doğru mu? Bir de bu plaka olayında hasarı nasıl çözecez ya.

Sen aynen avcılar şubeye git kanka. Hasar muhabbetini bilmiyorumda, (Büyük ihtimal sildiremessin,) Zaten kolay kolay eski plaka vermezler kanka, Hep yeni plaka veriyorlar. benim arkadasların coğunda yeni seri plaka denk geldi. Özel bişey istemessen eskilerden:)

Melih-Ö
14-04-2013, 23:01
Sen aynen avcılar şubeye git kanka. Hasar muhabbetini bilmiyorumda, (Büyük ihtimal sildiremessin,) Zaten kolay kolay eski plaka vermezler kanka, Hep yeni plaka veriyorlar. benim arkadasların coğunda yeni seri plaka denk geldi. Özel bişey istemessen eskilerden:)

Arabada hasar yok, alcağımız plakada hasar çıkmasın derdim bu. Sitede konusu vardı çünkü Reşatın başına gelmişti.

KGüneyli
14-04-2013, 23:02
Arabada hasar yok, alcağımız plakada hasar çıkmasın derdim bu. Sitede konusu vardı çünkü Reşatın başına gelmişti.

Bunu en iyi şubeden örenirsin, Silerlermi silmezlermi.

Yeni seri plakalardan olsun de, Eski plakalarda hasar kaydı oluyormuş bi arkadasımın basına geldi de. Ağzı laf yapan adamsın sen melih:) uyanık ol .

Melih-Ö
14-04-2013, 23:04
Bunu en iyi şubeden örenirsin, Silerlermi silmezlermi.

Yeni seri plakalardan olsun de, Eski plakalarda hasar kaydı oluyormuş bi arkadasımın basına geldi de. Ağzı laf yapan adamsın sen melih:) uyanık ol .

Ağzımız laf yapıyor diye diye tövbe tövbe :D Randevu var mı onuda söyle?

KGüneyli
14-04-2013, 23:05
Ne randevusu olum, Biz arkadaşa yeni kasa civic aldık 1 hafta oldu direk şubeye selamun aleyküm dedik girdik:) Benbilmem randevu falan. haha

Melih-Ö
14-04-2013, 23:09
Ne randevusu olum, Biz arkadaşa yeni kasa civic aldık 1 hafta oldu direk şubeye selamun aleyküm dedik girdik:) Benbilmem randevu falan. haha

Öğrenmek istediğim buydu selamın aleyküm girip gidiyoruz başkan :D

KGüneyli
14-04-2013, 23:10
Aynen çiçeğim :D Ama bak kesin bilgi değil, Biz bu şekilde işlem yaptık sadece belki randevuludur:D

Melih-Ö
14-04-2013, 23:13
Devlet işlerinden harbi sıkılıyorum zaman kaybı komple.

EmreS13
14-04-2013, 23:14
Plaka için eğer istediğini almak istiyosan internetten ayırtıp gitmek daha mantıklıymış.
Ve randevu alıp gidince beklemiyomuşsun. Alım-satımcı bi abimle görüştüm şimdi öyle dedi.
Belki yardımcı olabilir melih. Sıradan plakada randevuya gerek yok. Ama bekleyebiliyomuşsun heralde biraz.

KGüneyli
14-04-2013, 23:15
MO plaka alalım sana bro :) Mucuk yardımcı olurum hangi şubedeyse biliosun özel plaka benim işim :D

Seven7
14-04-2013, 23:18
Benim bildiğim eğer 1 ay içinde başvurmazsan aynı plaka ile devam ediyorsun gibi bir durum vardı, uğraşmak istemiyorsanız parayı boş verip şuanki plaka ile devam edilebilir aslında. -Net bilmiyorum, yine de araştırın bunu.-

Dragger
14-04-2013, 23:20
Emniyete gitmeden önce randevu alman şart, yoksa bekler durursun.

Emniyete aracın üstündeki eski plakalar, noter satış sözleşmesi ve muamelecilerden doldurtacagın ek1 formu ile gitmen gerekiyor.

Evrakları senden alıp sana bir dosya açıyor, plakanın ne olacağını da orada yazıyor sana o kağıtla gidip plaka bastırıyosun. Eğer şubede cemiyet bölümü varsa direk ordan da basıp verebilirler.

Ruhsat için sana bir zaman söylüyor o gün de gidip ruhsatı alıyorsun. Ruhsatı aldıktan sonra da taşıtlar vergi dairesine gidip arabayı üstüne kaydettiriyorsun, noter satış sözleşmesi ile.

Bakırköy şubede ben 2 gibi evrakları teslim edip, akşamına ruhsat ve plakayı aldım çok hızlı çalışıyorlar.

Melih-Ö
14-04-2013, 23:22
Emniyete gitmeden önce randevu alman şart, yoksa bekler durursun.

Emniyete aracın üstündeki eski plakalar, noter satış sözleşmesi ve muamelecilerden doldurtacagın ek1 formu ile gitmen gerekiyor.

Evrakları senden alıp sana bir dosya açıyor, plakanın ne olacağını da orada yazıyor sana o kağıtla gidip plaka bastırıyosun. Eğer şubede cemiyet bölümü varsa direk ordan da basıp verebilirler.

Ruhsat için sana bir zaman söylüyor o gün de gidip ruhsatı alıyorsun. Ruhsatı aldıktan sonra da taşıtlar vergi dairesine gidip arabayı üstüne kaydettiriyorsun, noter satış sözleşmesi ile.

Abi çok teşekkür ederim sağolasın. Salı sabahı hareketli bir gün bekliyor beni o zaman :)

Melih-Ö
14-04-2013, 23:23
Benim bildiğim eğer 1 ay içinde başvurmazsan aynı plaka ile devam ediyorsun gibi bir durum vardı, uğraşmak istemiyorsanız parayı boş verip şuanki plaka ile devam edilebilir aslında. -Net bilmiyorum, yine de araştırın bunu.-

Yazık günah arada verdiğim paraya değsin sokağa atmışım gibi. çift noter satışı yapıyorsun.

CGTY
14-04-2013, 23:26
MO plaka alalım sana bro :) Mucuk yardımcı olurum hangi şubedeyse biliosun özel plaka benim işim :D

özel plaka senin işin de MO diye plaka olur muymuş onu sor bi istersen :)

Melih randevu al işin kolaylaşsın bekleme boşuna

Dragger
14-04-2013, 23:27
Melihim uzun sürecek birşey yok kardeşim, 5 dakikalık iş bunlar randevu alırsan :)

Plaka için eğer istediğini almak istiyosan internetten ayırtıp gitmek daha mantıklıymış.
Ve randevu alıp gidince beklemiyomuşsun. Alım-satımcı bi abimle görüştüm şimdi öyle dedi.
Belki yardımcı olabilir melih. Sıradan plakada randevuya gerek yok. Ama bekleyebiliyomuşsun heralde biraz.

İnternetten plaka ayırtılmıyor her şubede ya da komple kalktı sanırım...

Ben önceki arabamda internetten plakayı sectim, besiktas sube idi.

Bu arabada internette plaka secme cıkmadı, bakırköy şube.

Ama emniyetteki polise dosyaları cıkarttırdım olanlardan güzel olanı sectim :)

Melih-Ö
14-04-2013, 23:30
özel plaka senin işin de MO diye plaka olur muymuş onu sor bi istersen :)

Melih randevu al işin kolaylaşsın bekleme boşuna

Randevu şart ben şimdiden alayım ya :)

Melihim uzun sürecek birşey yok kardeşim, 5 dakikalık iş bunlar randevu alırsan :)

İnternetten plaka ayırtılmıyor her şubede ya da komple kalktı sanırım...

Ben önceki arabamda internetten plakayı sectim, besiktas sube idi.

Bu arabada internette plaka secme cıkmadı, bakırköy şube.

Ama emniyetteki polise dosyaları cıkarttırdım olanlardan güzel olanı sectim :)

Abi peki hasar olayı oldu mu sende? Sitede konu vardı hatırlarsan? Bundan korkuyorum ben.

onursumer
14-04-2013, 23:32
o silinebiliyor diye okumuştum en son o konuda biri yazmıştı

Dragger
14-04-2013, 23:34
Randevu şart ben şimdiden alayım ya :)

Abi peki hasar olayı oldu mu sende? Sitede konu vardı hatırlarsan? Bundan korkuyorum ben.

ya ben ona bakacaktım hatta mesaj attım galiba ama birşey gelmedi :)

bi sorgulatırım yarın yine ama halledilir bence onlar...

şase motor verirsin satarken, plaka vermezsin birşey olursa da.

GokhanRS
14-04-2013, 23:38
korkcak bişi yok melih. sıkıntı olursa ya tramere başvurursun yada bi satış daha yapar tekrar plaka değişirsin :)

ama yeni seri plaka veren avcılarda böyle bir sorun çıkmaz. genelde yky gibi plakalarda sorun çıkıyor.

benim plaka yky idi meğerse sigortacılar yk yky gibi plakaları geçici evrak çıkarmada çok kullanıyormuş ben bir ara kasko yapamamıştım başkası benim plakaya geçici kasko yaptığı için :D

bu arada avcılardaki emniyet yenilendi ve trafik şube gayet hızlı ve düzgün biyer oldu. sorduğunda her konuda yardımcı oluyorlar.

Saro-Ş
14-04-2013, 23:43
EK1 Doldurup Geçerli Sigorta Ruhsatın Ve Plakaların İle Emniyete Git Eğer Yoğun Değil İse Randevusuz Alıyolar Veriyosun Evrakları İçeri Pembe Şöförler Odası Dosyası İle Plaka Makbuzu Kesiyo Gidip Plakanı Bastırıyosun Sonra Yeni Plakaya Sigortanı Zeyillmi Nedir Öyle Birşey İle Geçiş Yaptırıp Tekrar Şubeye Dönüyosun Sigortayı Yeni Plakaya Geçmiş Olarak Kontrol Ediyolar Ruhsatını Veriyolar Sonra Yol Veriyolar

Özel Plaka İçin Ağzını Açsan 1000TL Diyolar Zaten

Melih-Ö
14-04-2013, 23:46
Salı sabahına randevuyu aldık. Araba zaten yarın dükkana giriyor. Plakalarını sökücem ek1 formunuda yarın doldururum bizim muamelecide evrakları tamamlarım. En kısa zamanda halledeyim şu işide çıksın aradan. Yavuz abi çok sağol :)

Dragger
14-04-2013, 23:46
Zeyili emniyetin görmesi gerekmiyor diye biliyorum.

Yani ruhsatı plakayı al, sonra sigortacından yeni plakaya gecirt kaskoyu trafiği devam :)

Melih-Ö
14-04-2013, 23:48
Zeyili emniyetin görmesi gerekmiyor diye biliyorum.

Yani ruhsatı plakayı al, sonra sigortacından yeni plakaya gecirt kaskoyu trafiği devam :)

Aynen abi muameleci de öyle dedi. İşlemler bitince götürücez plaka değişikliği yapacak sistemden.

Melih-Ö
16-04-2013, 16:18
Değişiklik yapacak olanlar için :)

Sabahtan trafik şubenin ordaki muamelciye gittim ek1 doldurttum fotokopileri çektirdim. 20 TL verdim.
Sonra içeri girip evraklarımı verdim, bana bir kağıt verdiler plakamı belirledir. O kağıtla gittim soförler odasından plakamı bastırdım. 23 TL.
Ruhsatımı aldıktan sonra cevizlibağ vergi diaresine gidip nakil vasıtalara kaydını yaptırdım ek1 kağıdı ile. Bütün işlemlerimi 1 gün içersinde hallettim :) Toplam maliyet 43 TL :)

hakanguclu
16-04-2013, 17:52
artık ağız tadıyla binmek kaldı yeni plakada gayet güzel beğendim ben app ve pleksi plakalıkla yakışıklı olur :)

CasabLanca
16-04-2013, 18:05
Değişiklik yapacak olanlar için :)

Ruhsatımı aldıktan sonra cevizlibağ vergi diaresine gidip nakil vasıtalara kaydını yaptırdım ek1 kağıdı ile. Bütün işlemlerimi 1 gün içersinde hallettim :) Toplam maliyet 43 TL :)

en son aşamadaki vergi dairesi mevzusunu anlayamadım kanka ben araç şirket adına felan mı?

Melih-Ö
16-04-2013, 19:37
artık ağız tadıyla binmek kaldı yeni plakada gayet güzel beğendim ben app ve pleksi plakalıkla yakışıklı olur :)

Eyvallah kardeşim benim ludinkkk :D

en son aşamadaki vergi dairesi mevzusunu anlayamadım kanka ben araç şirket adına felan mı?

Yok be kanka. Plakayı değiştiediğine dair vergi dairesine gidip sistemden kayıt yaptırıyorsun banada öyle dediler yaptım oldu :)

GokhanRS
16-04-2013, 19:46

kayıt yaptırmazsan internet üzerinden vergini ödeyemezsin. trafik cezanı gene internet üzerinden ödeyemezsin. onun için vergi dairesine yeni plakayı kaydettirmek gerekiyor. onu yapmış orda.

AlpEren
16-04-2013, 19:48
Bulunduğum ilçedeki emniyetten başka ilçede olan plakayı alabiliyormuyum bilen varmı arkadaşlar ? Emniyet plaka kalmadı diyerekten başka ilçeden isteyebiliyor diye biliyorum ama ?

EmreS13
16-04-2013, 19:49
p.tesi günü bende plaka çıkarttım ama bana bu vergi dairesi olayını hiç söylemediler. Yarın bi vergi dairesine gidip sorcam. İlginç geldi bana

GokhanRS
16-04-2013, 19:52
Bulunduğum ilçedeki emniyetten başka ilçede olan plakayı alabiliyormuyum bilen varmı arkadaşlar ? Emniyet plaka kalmadı diyerekten başka ilçeden isteyebiliyor diye biliyorum ama ?

kanuni olarak hiç bir engel yok. ben avcılarda ikametim varken çatalcadan plaka çıkarttım daha önce. ancak bazı şubelerin polisleri daha az insanla uğraşmak için olmayan bir kanunu hemen o an uydurup ikametin burda olmadığı için burdan alamazsın diyip başından kolayca savabiliyor. :)

AlpEren
16-04-2013, 20:04
kanuni olarak hiç bir engel yok. ben avcılarda ikametim varken çatalcadan plaka çıkarttım daha önce. ancak bazı şubelerin polisleri daha az insanla uğraşmak için olmayan bir kanunu hemen o an uydurup ikametin burda olmadığı için burdan alamazsın diyip başından kolayca savabiliyor. :)

Bunun için plakanın kayıtlı olduğu yerdeki emniyete gitmek gerekiyormu yoksa bulundugum ilçeden istetebiliyormuyum .. Teşekkür ederim bilgiler için :)

Melih-Ö
16-04-2013, 20:07
İkametgah neresiyse oradan almak en güzeli uğraşmadan :)

AlpEren
16-04-2013, 20:09
İkametgah neresiyse oradan almak en güzeli uğraşmadan :)

Uğraşmıycam hocam bulunduğum ilçenin emniyet müdürü tanıdık yapılabiliyorsa öyle rahatsız edicem emin olmadan gitmek istemedim :)

Melih-Ö
16-04-2013, 20:10
Uğraşmıycam hocam bulunduğum ilçenin emniyet müdürü tanıdık yapılabiliyorsa öyle rahatsız edicem emin olmadan gitmek istemedim :)

Müdür varsa iş tamamdır :D

GokhanRS
16-04-2013, 20:12

trafik şubelerden birinde emniyet müdürü tanıyorsan adına bile plaka çıkartırsın çok ucuza. aksi halde güzel plaka isteyince arkadaşlarında dediği gibi 1000 liradan kapı açıyorlar. helede ALP yada ERN gibi plakalar olursa uçuk çıkıyor.

yani aslında herşey mümkün tamamen gideceğin yerdeki insanlara bağlı. şans yani. kanunu olarak hiçbirinin engeli yok.

AlpEren
16-04-2013, 20:23
trafik şubelerden birinde emniyet müdürü tanıyorsan adına bile plaka çıkartırsın çok ucuza. aksi halde güzel plaka isteyince arkadaşlarında dediği gibi 1000 liradan kapı açıyorlar. helede ALP yada ERN gibi plakalar olursa uçuk çıkıyor.

yani aslında herşey mümkün tamamen gideceğin yerdeki insanlara bağlı. şans yani. kanunu olarak hiçbirinin engeli yok.

Biliyorum hocam sonu 0043 için 2.500 lira ERN için 17.000 lira demişti ancak boşta yotu .. Ben uzlaşmaya çalıştım 500 lira vereyim ğraşmadan alayım sonu 0043 olsun diye onu da kabul etmedi üstüne birde kavga ettim adamla çünkü elime bir kağıt verdi üstünde bir hesap numarası git yatır öyle gel dedi .. Sonuç ben plakaya para vermedim bundan sonrada vermem :)

Dragger
16-04-2013, 20:54
Vergi dairesi olayı önemli arkadaşlar, çünkü noterden satış bile yapmış olsanız araç vergi dairesinde eski sahibi adına görünüyor. Ordan aracı üstünüze geçirtmeniz lazım...

Saçmalık resmen ama memleket böyle işte naparsınız.

Melih-Ö
17-04-2013, 11:11
Vergi dairesi olayı önemli arkadaşlar, çünkü noterden satış bile yapmış olsanız araç vergi dairesinde eski sahibi adına görünüyor. Ordan aracı üstünüze geçirtmeniz lazım...

Saçmalık resmen ama memleket böyle işte naparsınız.

Abi çok yardımcı oldun çok teşekkürler :) İsim bitince dun aradım ama musait degildin heralde buradan teşekkür edeyim sağol abi :)

TFSİ
04-08-2014, 13:28
Aracimin satisi yapipacak ama plakasinin bende kalmasi icin hangi yolu izlemem gerekiyor bilen arkadas yardimci olursa sevinirim
Yoksa araci sattigimda plkayida vermemmi gerekiyor??