PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : i-DTEC dizel motor Türkiye'ye geliyor.

mcy
16-04-2013, 07:12
2013 model civiclerde i-dtec 1.6 120hp dizel motorlar satışa çıkacakmış. artık honda'da da dizel motor seçenekli aracımız olacak. demek ki bundan sonraki hondalarda da dizel seçenekler göreceğiz.. :) haberin linkini aşağıda paylaşıyorum.

bu arada 20 nisanda test sürüşleri başlayacakmış ;)

Fiyatlar:
Yeni Civic HB 1.4L i-VTEC Comfort (benzinli) 48.900 TL
Yeni Civic HB 1.4L i-VTEC Sport (benzinli) 51.900 TL
Yeni Civic HB 1.6L i-DTEC Comfort (dizel) 61.000 TL
Yeni Civic HB 1.6L i-DTEC Sport (dizel) 64.000 TL

Yeni (2013) Honda Civic dizel fiyatları + teknik özellikleri | Otomobil.com.tr (http://www.otomobil.com.tr/yeni-2013-honda-civic-dizel-fiyatlari-teknik-ozellikleri/)

http://www.otomobil.com.tr/wp-content/uploads/2013/04/Yeni_Civic_1.6-litre_i-DTEC-dizel-motor.jpg

halilcan9455
16-04-2013, 07:29
12 Bin TL güzel fark koymuşlar.

free-hifi
16-04-2013, 07:31
O zman yakıt garantisi almışlar

coders
16-04-2013, 07:31
fiyatlara bak 70 bin tl nerdeyse civic :)

stlegal
16-04-2013, 07:33
dizel gelmesinin kimseye faydası olmaz bu fiyatlarda .12 bin tllik farkı kapatmak için epey yol yapmak lazım .
55 depo benzin yapar
ortalama 275 bin km yapar.
marka fanatikliğide bir yere kadar

Low-Rider
16-04-2013, 07:36
Benzinli modeli ile dizel arasında ki fark uçurum, Honda garip işler yapıyor son zamanlarda

cagri-35
16-04-2013, 07:42
Yakıt konusu hondanın en buyuk dusmanı su anda. Yenı cıvıc cok yakın arkadasımda var 10.5 11 lt yakıyor. Sırf bu yuzden yetkılı servıste montaj yaptırıp yıllar sonra lpg lı sıfır arac sattılar,garantı dahılınde. Dızelıde bu yuzden gelıyordur ancak kımse lpg lısı varken yanasmaz dıye dusunuyorum arada 10 000 tl den fazla fark var. Alan olurmu ıllakı olur ancak hacım mı kuculturler donanımmı azaltırlar naparlar bılmıyorumda daha uygun fıyattan cıkması lazımdı bence tutunabılmesı ıcın. Zaten kasa oldukca marjınal ve herkese hıtap etmıyor. Bakalım gorecegız.

stlegal
16-04-2013, 07:48
yıllar geçtikçe hondanın daha fazla yakmasıda entersan bir durum..

cem_subasi
16-04-2013, 07:51
Bence türkiyede peynir ekmek gibi satar bu araç

SONE-R
16-04-2013, 07:54
C segmentinde 60 liranın altında dizel kalmadı ki, hondanın ucuza satmasını bekliyorsunuz. 61 binlik dizeli alırsın, yine yüksek fiyata 2.elde satarsın.. :)

mcy
16-04-2013, 07:57
Yakıt konusu hondanın en buyuk dusmanı su anda. Yenı cıvıc cok yakın arkadasımda var 10.5 11 lt yakıyor. Sırf bu yuzden yetkılı servıste montaj yaptırıp yıllar sonra lpg lı sıfır arac sattılar,garantı dahılınde. Dızelıde bu yuzden gelıyordur ancak kımse lpg lısı varken yanasmaz dıye dusunuyorum arada 10 000 tl den fazla fark var. Alan olurmu ıllakı olur ancak hacım mı kuculturler donanımmı azaltırlar naparlar bılmıyorumda daha uygun fıyattan cıkması lazımdı bence tutunabılmesı ıcın. Zaten kasa oldukca marjınal ve herkese hıtap etmıyor. Bakalım gorecegız.

bu söylediğin çok mantıklı. civic dizel yapacaklarına jazz dizel veya city dizel yapsalarmış fiyatlar bu kadar çıkmazdı.

luca55
16-04-2013, 08:43
Yeni Golf 1.6 TDI 105 PS BlueMotion Technology Highline 65.000 TL
Titanium 1.6TDCi 115PS 5K 63.955 TL 63.955 TL 62.060 TL
Auris Dizel 1.4 D-4D Premium 61,100 61,100
Yeni AstraHB 1.3Dizel 95HP Cosmo 63.841 60.341
renault megane 1.5 dci hb full olanları sıfır fıyatını bılmıyorum ama ıkıncı ellerı 45-50 arası

gordugunuz gıbı aynı katagoride hondaya tercıh edılebılecek aracların fıyatları hemen hemen aynı ;) yuksek fıyat sadece hondaya ozgu degıl

şaman
16-04-2013, 08:45
hondanın benzinlileri hiç bir zaman az yakmadıki almış başını bir şehir efsanesi gidiyor, civic 1.6 motoru aynı segmentteki araçlarla yakıt konusunda arasında uçurumlarda yok, eşek yükü para donanım yok yemişim hondasını, arkadaşımda 2011 civic var 10-11 lt lerden bahsediyor nerde kaldı teknoloji, 64.000 tl dizel civic illaki alan olucak onlarda fanatikleri, bilinçli kişilerin bu paraları vereceğini sanmıyorum

stlegal
16-04-2013, 08:51
Bu kadar bilen adamin arasinda yorum yazmiycaksin

mcy
16-04-2013, 08:53
Comfort donanım seviyesinde şehiriçinde 4.0 lt/100 km, şehirdışında 3.3 lt/100 km, ortalamada ise 3.6 lt/100 km olarak açıklanıyor.

Sport donanım seviyesinde ise tüketim değerleri sırayla 4.1 lt/100 km, 3.5 lt/100 km ve 3.7 lt/100 km olarak belirtiliyor.

SONE-R
16-04-2013, 09:02
son süratin 207 olması iyiymiş.. :)

Tunacan
16-04-2013, 09:02
Önemli olan mevzu yazılım yapılabilecek mi? :)

TameR
16-04-2013, 09:07
12 bin tl ile zaten benzinliye bin yani

KSK-VTEC
16-04-2013, 09:07
Sitemizede üye hüseyin çevik testine gitti geçen hafta araç normal dizellerden çok sessizmiş

KSK-VTEC
16-04-2013, 09:08
Önemli olan mevzu yazılım yapılabilecek mi? :)

OBD bağlantısı varmış

Mpower
16-04-2013, 09:12
O değil de çok ateşli dizel kapışmaları olur ,yada ies mi i dtec mi falan :D

ilkercom
16-04-2013, 09:25
yıllar geçtikçe hondanın daha fazla yakmasıda entersan bir durum..

Hocam bazı detaylar atlanıyor o yüzden çok yakıyor. ilk aldığımda şehir içi 8 litreyi geçmezdi. ben 71 k km de aldım aracı. 100k devirdiğinde 10 litreyi geçer oldu. üzerinden performans lastiklerini söktüm ses sistemini söktüm. sübap ayarı yapıldı şu anda yine 7,5 8 litre yakıyor.

jettanın filan 65 liraya satıldığı yerde civic dizel her türlü satılır. sport donanımı bayağı dolu. kartsız çalıştırmasından tut her türlü ekipman mevcut.

zamanla fiyatı düşse de binsek diyeceğim imkansız bişey.

Honda nın iddaası şu ; en performanslı , en az yakan , en hafif dizel 1,6 olacak dediler.

Ve kötü haber. Sedan kasada olmayacak. otomatiği olmayacak.

sword
16-04-2013, 09:58
Alirken benzinliden pahali ama satarkende pahali:-)

efe_
16-04-2013, 10:38
Bence iyi oldu , geç oldu ama iyi oldu

ilkercom
16-04-2013, 10:45
1,8 benzinli veya 2,2 dizel getirseler 100 130 bin lira olacak demek ki fiyatı :D

batuu
16-04-2013, 10:49
5 seneye 2.el piyasası karışır :D

c20let
16-04-2013, 10:57
dizel gelmesinin kimseye faydası olmaz bu fiyatlarda .12 bin tllik farkı kapatmak için epey yol yapmak lazım .
55 depo benzin yapar
ortalama 275 bin km yapar.
marka fanatikliğide bir yere kadar

Cem abi haklısın ama 10 yıl gibi uzun bi süre kullanmayacaklar için yine satarken yüksek fiyata satacağından benzinlisine göre tercih edenler olacaktır.

ilkercom
16-04-2013, 11:05
55 depo ile 275 bin km yapsak zaten ne isteriz :D orda bi hesap hatası var.

tüketimin benzinliye göre 3 kat daha düşük olduğunu düşünürsek bence mantıklı.

60 bin liraya alınan aurislerde vsc cuise kontrol gibi donanımlar yok. bu araç auris ve golf e göre daha dolu bir ara. sadece golf dsg ile fark yaratır.

SONE-R
16-04-2013, 11:07
ilker öyle diyosun da, çok basit bir donanım olan 4 camın tek dokunuşla açılmasını, honda hala üstün bir donanım sanıp, en dolu modeline koymuş.. :D :D
yıl 2013 hala tek dokunuş yok yuh..

stlegal
16-04-2013, 11:13
55 depo ile 275 bin km yapsak zaten ne isteriz :D orda bi hesap hatası var.

tüketimin benzinliye göre 3 kat daha düşük olduğunu düşünürsek bence mantıklı.

60 bin liraya alınan aurislerde vsc cuise kontrol gibi donanımlar yok. bu araç auris ve golf e göre daha dolu bir ara. sadece golf dsg ile fark yaratır.
Hondayi ucuz stabil diye tercih ediyoruz ama o fiyatklara golf varken alnirmi iyi karar vermek lazim.harbiden depo hesabini iyi yapmisim abukuslemi yaptik ne :)

atituti
16-04-2013, 11:16
bu arabanın sadece motorunu getirseler yine alıp evinde salonunda çalıştıranlar olabilir.fanatiklik bi yere kadar fark cok büyük gibi geldi bana, ama efsane ilanları görür gibiyim sahibinden dizel vtec.

efe_
16-04-2013, 11:16
Yahu kaç yıllık hb civic halen sitede duruyor , yenilenmemişmiydi? Yeni civic yazıyor halen :)

facia
16-04-2013, 11:17
Manuel vites gelirse herşeye rağmen vw 'ler tercih edilecektir dizel araçlarda...

SONE-R
16-04-2013, 11:18
Yahu kaç yıllık hb civic halen sitede duruyor , yenilenmemişmiydi? Yeni civic yazıyor halen :)

almanya ve UK siteleri güncellenmiş.. 3-4 güne bizimki de güncellenir yeğenim merak etme..

Ghan
16-04-2013, 11:24
Sınıfındaki araçlarla donanımı konforu kafa kafaya,daha az yakıyor,fiyatı aynı.Bence çok satacak.Fb7 hiç satılmaz diyolardı her taraf fb7 dolu.

timucintt
16-04-2013, 11:48
Aracın pahalı olma nedeni motorun avrupa kasalı civice uyarlanmasından kaynaklanıyor.... euro civic herzaman normal civicten pahalıydı ve daha donanımlı ve sağlamdı + dizel olunca o fiyatlara çıkması normal... HONDA artık ayrıca o eski ucuz marka değil, fiyatdan çok kalite ön planda yeni FN kasa civiclerde... aynı sınıfın araçları çok daha pahalı dizelde, ayrıca kullanılan diesel teknolojisi piyasada şu andaki en verimli ve sessiz diesel olarak litaratüre geçeceği kesin....

Ranthor
16-04-2013, 11:50
eski hondalarin az yakmasinin sebebi hafif olmasi esasinda.
rakiplerinin guvenlik kozunu ortaya koymasindan sonra, civiclerde corollalarda cok agirlasti.

astra h ile zamanindaki civic ls ler arasinda daglar kadar fark vardi.

simdiki jenerasyonda benzerler ve benzer yakiyorlar zaten

ilkercom
16-04-2013, 12:29
ilker öyle diyosun da, çok basit bir donanım olan 4 camın tek dokunuşla açılmasını, honda hala üstün bir donanım sanıp, en dolu modeline koymuş.. :D :D
yıl 2013 hala tek dokunuş yok yuh..

Şimdi hocam bi corollanın donanıma bak bi de mevcut civiclerin. geçen bi arkadaş corolla aldı. 56 bin lira verdi benzinli otomatik araca. VSC yokmuş. İstesen bile koymuyorlar demişti. dizelde cruise yok.

Yine bakınca VW ile donanım olarak nerdeyse aynı. üstelik trendline seviyesinde bi donanım getirseler çok daha ucuza satılır.

Civicin bu paraya satılma sebebi emsalleri pahalıyken biz neden ucuza satalım kafası. adamların çok satma derdi yok. az satalım çok kazanalım mantığı. jazz ve diğer araçlar ingiltere ile aynı fiyata satılıyor. hatta 1,4 hb civic de aynı para. ingilterede 2 bin sterlin daha pahalı dizel. bizde 5000 sterlin gibi fark var.

FN ve FK kasa ingilterede kalkalı 10 ay oldu. yani adamlar geçen sene hazirandan beri yeni kasa kullanıyor. 1,4 ve 1,8 benzinli. 2,2 dizel seçenekleri vardı. 1,6 dizel seçeneği de yine bir kaç aydır mevcut.

bize dizel gelmeme sebebi yakıy kalitesi filan değil. 2,2 dizel motoru yıllardır satıyorlar. bize gelse 130 bin liraya kim civic dizel alıcak. bi köşede 3,20D var. diğer köşede daha performanslı fakat neticede honda civic var.

Fanatizm filan diyen arkadaşlara da tavsiyem bu motor piyasaya çıkana kadar fazla sallamayın sonra kapak olmasın. Testlerde herkes çok beğenmiş aracı. Sessiz ve güçlü. ayrıca en ekonomik dizel diyorlar. Yılların dizel düşmanı olarak beni bile etkiledi.

bason
16-04-2013, 12:29
İlk serilerde fiyat daha düşük olur gibi geliyor yoksa bu kasa ile ve bu şasi ile bu parayı ödemek zor. Donanım ve 120 ps ibaresi ile satılırsa satılır. Civic sedanı bu kadar çok görmemizin asıl sebebi bir alt segment dizel mi? Yoksa bir üst segment benzinli mi? Kavgasıdır. Asıl merak uyandıran 1.6 CDTİ astra.:) Uygun bir fiyat politikası ile yıkar ortalığı şahsi fikrim.:)

bason
16-04-2013, 12:35
Şimdi hocam bi corollanın donanıma bak bi de mevcut civiclerin. geçen bi arkadaş corolla aldı. 56 bin lira verdi benzinli otomatik araca. VSC yokmuş. İstesen bile koymuyorlar demişti. dizelde cruise yok.

Yine bakınca VW ile donanım olarak nerdeyse aynı. üstelik trendline seviyesinde bi donanım getirseler çok daha ucuza satılır.

Civicin bu paraya satılma sebebi emsalleri pahalıyken biz neden ucuza satalım kafası. adamların çok satma derdi yok. az satalım çok kazanalım mantığı. jazz ve diğer araçlar ingiltere ile aynı fiyata satılıyor. hatta 1,4 hb civic de aynı para. ingilterede 2 bin sterlin daha pahalı dizel. bizde 5000 sterlin gibi fark var.

FN ve FK kasa ingilterede kalkalı 10 ay oldu. yani adamlar geçen sene hazirandan beri yeni kasa kullanıyor. 1,4 ve 1,8 benzinli. 2,2 dizel seçenekleri vardı. 1,6 dizel seçeneği de yine bir kaç aydır mevcut.

bize dizel gelmeme sebebi yakıy kalitesi filan değil. 2,2 dizel motoru yıllardır satıyorlar. bize gelse 130 bin liraya kim civic dizel alıcak. bi köşede 3,20D var. diğer köşede daha performanslı fakat neticede honda civic var.

Fanatizm filan diyen arkadaşlara da tavsiyem bu motor piyasaya çıkana kadar fazla sallamayın sonra kapak olmasın. Testlerde herkes çok beğenmiş aracı. Sessiz ve güçlü. ayrıca en ekonomik dizel diyorlar. Yılların dizel düşmanı olarak beni bile etkiledi.

Testlerde beğenilmiş olması reklamda olabilir bu segment dizel motoru ilk kez kullanıyor Honda reklama ihtiyacı var. Sessizlik ve ekonomi deyince aklıma ilk toyota dizelleri gelir japonlar iyi yaparlar fakat bu sadece motor olayı değil. Araç totalde iyi ise satılır. Birde her markanın belli bir k,tlesi vardır onlarda zaten diğer araçlara bakmadan alırlar herkes pastadan payını alır bir şekilde. Yakıt tüketimi konusunda ise teorik ile pratik arasında fark oluyor. Bu arada ki fark önemli yoksa teknik verilerde ki değerleri yakalamak zor oluyor ne kadar yakınsa o kadar iyidir.

Seven7
16-04-2013, 12:36
Hem uygun olsun, hem az yaksın, hem çok kaçsın, hem full donanım olsun, hem sessiz çalışsın, bunların hepsi bir arabada olsun. Maalesef yok öyle bir dünya. :)
Ben ön konsolda kocaman navigasyonu olup da arka camlarının 'bırakın tek tuşla inmesini' otomatik olmayan yeni Clio'lara 40bin istendikten sonra her şeye olabilir diyorum.

onursumer
16-04-2013, 12:38
64bin tl ye otomatik dizel olsaymış bence rakipleri arasında sıyrılma şansı olurmuş

sadece duz vites gelmesi istanbul gibi trafik çilesi olan şehirlerde satışını engeller

ilkercom
16-04-2013, 12:42
Testlerde beğenilmiş olması reklamda olabilir bu segment dizel motoru ilk kez kullanıyor Honda reklama ihtiyacı var. Sessizlik ve ekonomi deyince aklıma ilk toyota dizelleri gelir japonlar iyi yaparlar fakat bu sadece motor olayı değil. Araç totalde iyi ise satılır. Birde her markanın belli bir k,tlesi vardır onlarda zaten diğer araçlara bakmadan alırlar herkes pastadan payını alır bir şekilde. Yakıt tüketimi konusunda ise teorik ile pratik arasında fark oluyor. Bu arada ki fark önemli yoksa teknik verilerde ki değerleri yakalamak zor oluyor ne kadar yakınsa o kadar iyidir.

Alman sitelerinde bile beğendiler. Reklam olduğunu sanmıyorum. Testte sanırım 2. oldu. motoru filan beğendiler de konfordan puan kırdılar ellaam :) . toyota dizel hayatta almam. cruise yok vsc yok. ne anladım ben c segmenti arabadan. clio bile koymuş o donanımları.

Bu kategoride astra getirsin yeni motoru ona bakmak lazım. megane bi motor koyacaktı ne oldu onu bilmiyorum o araç fena değildi. Bir de civic. Kia ile hyundai de plase olur. fiyatına göre iyi arabalar.

emreaydın
16-04-2013, 12:44
araçtaki tork ne bilgisi olan varmı ben 300 diye bişeyler duydum yoksa şehir efsanesimi

bason
16-04-2013, 12:45
130 luk DCİ çok iyi motor Mercedes te kullanmaya başlayacak sanırım bir kaç değişiklik yapar Mercedes 135 filan olur öyle kullanır belki.:) Yalnız VSC olayı filan motor ile alakası yok motoru harikadır Toyotanın. benzinli gibidir lüzumsuz ani patlamalar filan yoktur çok güzel bir dizeldir.:) Yakıt performans oranı en iyi dizelerdendir . Donanımdan dolayı ve 1.4 oluşundan dolayı almak istemezsiniz bilemem ben sadece motor olarak baktım olaya.:)

dirk
16-04-2013, 12:45
Jetta varken gidip civic almam :( motor 120 hp iyi güzel olmuş bence fiyatta iyi ama rakipler cook sağlam

Low-Rider
16-04-2013, 12:46

Burada eksik hondadır , diğer firmalar salak mı deli gibi arge yapıp çeşitli hacimlerde dizel motor çıkartıyor ve çıkarttı bugüne kadar ? Honda çok geç kaldı bu kadar basit

KGüneyli
16-04-2013, 12:46
Dizel motor getirmesi güzel olucak hondanın. Getirdiği gibi satıcakta adamlar:) Alanı cok olur eminim.

Ama kasa olarak cok kötü, Hani göz alışır zamanla ama çin malı araclara benzetiyorum ben. Fuarda yakından inceleme fırsatım olmuştu. İçi Fiesta gibi daracık:) Hondayı geniş diye sevdik biz:)

ilkercom
16-04-2013, 12:48
130 luk DCİ çok iyi motor Mercedes te kullanmaya başlayacak sanırım bir kaç değişiklik yapar Mercedes 135 filan olur öyle kullanır belki.:) Yalnız VSC olayı filan motor ile alakası yok motoru harikadır Toyotanın. benzinli gibidir lüzumsuz ani patlamalar filan yoktur çok güzel bir dizeldir.:) Yakıt performans oranı en iyi dizelerdendir . Donanımdan dolayı ve 1.4 oluşundan dolayı almak istemezsiniz bilemem ben sadece motor olarak baktım olaya.:)

sadece motoru verseler taksak olabilir. ancak bir şase ve donanım gerektiği için toyota eleniyor. sıfır km auris ile kendi aracım arasında kalmıştım. cruise olmaması ve vsc olmaması ile eledim. adamlar bişeyi tam yapsa diğerini eksik yapıyor.

Bütün markaların için aynı adam jazz a vsa koymuş klima dijital arka camlar manuel :D

onursumer
16-04-2013, 12:52
Burada eksik hondadır , diğer firmalar salak mı deli gibi arge yapıp çeşitli hacimlerde dizel motor çıkartıyor ve çıkarttı bugüne kadar ? Honda çok geç kaldı bu kadar basit

aynen çok geç kaldılar ozellikle 1.6 hacimli dizelde ve daha duşukleride aynı benim kia 1.1 crdi 3 silindir 75hp :D jazz gibi donanım zengini kategorisinde şık olan bir aracın dizeli olmaması eksi bence

ilkercom
16-04-2013, 12:52
Burada eksik hondadır , diğer firmalar salak mı deli gibi arge yapıp çeşitli hacimlerde dizel motor çıkartıyor ? Honda çok geç kaldı bu kadar basit

Kesinlikle haklısın. mercedes bile 1.6 araba getirdi buraya. suç honda türkiyenin. adamlar sedan civic haricinde bişey satmak istemiyorlar. ÖTV zammından 1 sene evvel 1,8 benzinli motor ithalini durdurup 1,4 getirmeye başladılar. 1 sene süresince ellerinde hem 1.4 hem de 1.8 vardı. alan aldı sonra gelmedi daha. bizim arabalar da pijj oldu. servise gidiyorsun adamlar aval aval bakıyor. balıkesirde adamlar serviste deponun yerini bulamadılar. ben söyledim ön koltuğun altını sökün diye. inatlarına arkayı sökmeye çalıştılar. dizaynına kandık aldık.

ilkercom
16-04-2013, 12:55
Jetta varken gidip civic almam :( motor 120 hp iyi güzel olmuş bence fiyatta iyi ama rakipler cook sağlam

105 hp jetta varken ben de 120 hp araba almam. gider 65 hp clio alırım. sabretmeyi öğrenirim :D rampaya giriyorsun clio ile devir beklemek var sabır var. civic ile hooop çıkmak var. tam ergen işi.

XSi
16-04-2013, 12:59
tek başına dizel motor yetmez, acilen çift kavramalı şanzıman yapılmalı..

yapanlar aldı başını gitti bkz: VW DSG, RENAULT EDC

ilkercom
16-04-2013, 13:03

Honda bayağı bi bağnaz/yobaz firma bu konuda. Motorsikletlere koymuşlar çift kavramayı arabalarda yok. Belki 5 sene sonra CVT koyarlar. :D

Dizel otomatik alacak olsam Reno alırdım. Biraz sıkıntısı varmış fakat yinede iyi makina. Arkadaş reno bayiinde çalışıyor. 130 luk megane iyi diyordu. gelsin yıkılacak piyasa filan demişti. durum nedir bilmiyorum.Şükür ki otomatik sevmiyorum :)

SONE-R
16-04-2013, 13:20
Arkadaş reno bayiinde çalışıyor. 130 luk megane iyi diyordu. gelsin yıkılacak piyasa filan demişti. durum nedir bilmiyorum.

beklendiği gibi çıkmadı. alan satıyor..

wiesmann
16-04-2013, 13:24
Sınıfındaki araçlarla donanımı konforu kafa kafaya,daha az yakıyor,fiyatı aynı.Bence çok satacak.Fb7 hiç satılmaz diyolardı her taraf fb7 dolu.

Aracın pahalı olma nedeni motorun avrupa kasalı civice uyarlanmasından kaynaklanıyor.... euro civic herzaman normal civicten pahalıydı ve daha donanımlı ve sağlamdı + dizel olunca o fiyatlara çıkması normal... HONDA artık ayrıca o eski ucuz marka değil, fiyatdan çok kalite ön planda yeni FN kasa civiclerde... aynı sınıfın araçları çok daha pahalı dizelde, ayrıca kullanılan diesel teknolojisi piyasada şu andaki en verimli ve sessiz diesel olarak litaratüre geçeceği kesin....

+1905 :icon_tup:

dun bana da Honda Bora`dan davet geldi hani aralarindaki fiyat farki olmasa alirdim...arabamin herseyini cok seviyorum tek derdim benzin :icon13:

bu arada her yeni model arabada b.k atanimiz cok (bende dahil) ozellikle yeni bmw 1 icin satmaz derken heryerde gorur oldum...

yasasin klavye elestirmenligi ;)

KSK-VTEC
16-04-2013, 13:27

Yeni type R böyle birşeyden bahsetmişler . bu arada yeni type rr da 1.6 lt twin scroll lu turbo bir motora sahip olucak güç olarakta 280- 300 civarı imiş rakam olarakta 85 bin lerde düşünüyormuş. mış müş çok kullandım hondada çalışan arkadaşımın aktardıkları

bason
16-04-2013, 13:38

Toplasan 10 ilan var, buradan bunu çıkartmak zor.:) Ayrıca şunu da belirtmek isterim Renault bu motoru iyi de pazarlayamadı. Yok hacmin de en güçlü dizel filan diye çıktıda biraz üzerine düşmediler gibi. Daha çok Nissan'a yaradı bu motor.:D

Numan
16-04-2013, 13:47
herşey bi yana da ,Asıl mesele vtec açıyormu ??

Seven7
16-04-2013, 14:00
herşey bi yana da ,Asıl mesele vtec açıyormu ??

Dizeller zaten yüksek devirli motorlar değil, 5500'de vtec açıyor arabalar, dizelde zaten devir bandı 5000-6000'e kadar. Ne yapacak 3000'de vtec mi açacak? :)

Sercanius
16-04-2013, 14:28
dizel furyasının ilk başladığı zamanlarda honda piyasaya her modelde farklı motorlarla girmeliydi ama maalesef o atılımı gerçekleştiremedi 2.2dizel ile piyasaya girdi demek yanlış olur o bir anlamda deneme ve yoklama idi.. Birazda hondanın ekmek yediği asıl pazar kuzey amerika o yüzden ilgilenmedi belkide bilemiyoruz ama ciğeri 5 para etmez firmalar 3.dünya ülkelerine dizel araba satarak zengin oluyorlar, giderek büyüyorlar, hondanın bu stratejisi pahalıya mal olmaz umarım..

hondanın benzinlileri hiç bir zaman az yakmadıki almış başını bir şehir efsanesi gidiyor, civic 1.6 motoru aynı segmentteki araçlarla yakıt konusunda arasında uçurumlarda yok

hondanın eski model araçlarının hepsi çok çok az yakan araçlardır, 1.4, 1.6, 2.0, 2.2 farketmez hepsi yakıtı koklar.. efsane felan değil bu gerçek..

ilkercom
16-04-2013, 14:33
1,8 civic kullanıyorum şehiriçi 8 litre ortalaması var. Köprü trafiğine bile girsem 10 litreyi geçmez. Emsalleri olan golf , focus megane gibi araçlar 1.8veya 1,6 ile daha az yakamıyor. hatta TSI motorlar bile köprü trafiğinde 10 litreden az yakmıyor.

Ayrıca araba az yaksa ne çok yaksa ne? adamlar petol fiyatlarında ki artışı aynı gün yansıtıyor. %11 düşüş oldu hala indirim gelmedi. Gelse de %3 gelecek. Biz de kuruş hesabını yapalım.

CRUEL
16-04-2013, 14:33
Haha 3000de dtec aciyordur:D

İbrahim33
16-04-2013, 14:42
Fiyatlara fazla takılmayın bence.Segmentteki bütün dizel araçlar(bravo dışında) hemen hemen o fiyatlarda , hatta daha bile yukarda olanları var.Araca gelirsek içi çok hoşuma gitti.Kendine has ve spor bir tarzı var.Ama dışı o kadarda hoşuma gitmedi.

XSi
16-04-2013, 15:14
Honda bayağı bi bağnaz/yobaz firma bu konuda. Motorsikletlere koymuşlar çift kavramayı arabalarda yok. Belki 5 sene sonra CVT koyarlar. :D

Dizel otomatik alacak olsam Reno alırdım. Biraz sıkıntısı varmış fakat yinede iyi makina. Arkadaş reno bayiinde çalışıyor. 130 luk megane iyi diyordu. gelsin yıkılacak piyasa filan demişti. durum nedir bilmiyorum.Şükür ki otomatik sevmiyorum :)

Honda Türkiyeden ziyade bağlı oldukları ana merkez çok ketum davranıyormuş.

Benim dayım Gaziosmanpaşa da Honda bayii devraldı, ordaki satış müdürü arkadaş anlattı, senelerdir yalvarıyorlarmış dizel motorlar için, Honda Türkiyede çok istemiş ama olmamış mış mış :)

Bizim şirkette Fluence EDC ler var, iyi güzel ama bi DSG değil :) Ama büyük konfor trafikte, bir sonraki aracım kesinlikle DSG/EDC tarzı bir şanzımanı olacak ona eminim :)

XSi
16-04-2013, 15:18
Yeni type R böyle birşeyden bahsetmişler . bu arada yeni type rr da 1.6 lt twin scroll lu turbo bir motora sahip olucak güç olarakta 280- 300 civarı imiş rakam olarakta 85 bin lerde düşünüyormuş. mış müş çok kullandım hondada çalışan arkadaşımın aktardıkları

Type r kaç tane satacaklar ki, bu dizel motorlu civiclere koyarlarsa böyle bir şanzıman pazarda çok yükselir honda. Gerçekten garip bir firma. Amerika odaklılar, avrupayı çok gözardı ediyorlar.

Galiba Kia Yeni Ceed lerde benzinli motorlarda sunmaya başladı bu tip şanzıman (çift kavramalı), dizelde de sunarlarsa vw e sıkı rakip olurlar.

Faruk'S
16-04-2013, 15:19
Bence fiyat önemli bi etken.

Yakın zamanda ki Citan örneği'ni herkes hatırlayacaktır.İstediği kadar Mercedes olsun.Yük arabasına Citroen berlingo,Fiat doblo,Volkswagen caddy max. 30-40k iken 53k istemek pazara biraz zor girecegini apaçık gösteriyordu.Ki beklenen de oldu.Koskoca Doğu Anadolu da 12 tane satıldıgını duymustum..

Honda hep gözümde sağlam kaliteli geniş bir arabadır ama bu rakipleri yanında 68k veripte alabileceğim bi araba degil.Özellikle tasarımı hiç hoş değil ? :(

TayfunS
16-04-2013, 15:22
Yıllar önce gelseydi keşke. Ha alacak durumum var mıydı yok tabi ki :) Pazarda kendine daha güzel bi yer bulurdu. Değerler çok iyi. 300 NM çok iyi. Tüketim de eğer fabrika verisiyle çok farklı olmazsa ne ala. Helal olsun

ilkercom
16-04-2013, 15:23
Honda Türkiyeden ziyade bağlı oldukları ana merkez çok ketum davranıyormuş.

Benim dayım Gaziosmanpaşa da Honda bayii devraldı, ordaki satış müdürü arkadaş anlattı, senelerdir yalvarıyorlarmış dizel motorlar için, Honda Türkiyede çok istemiş ama olmamış mış mış :)

Bizim şirkette Fluence EDC ler var, iyi güzel ama bi DSG değil :) Ama büyük konfor trafikte, bir sonraki aracım kesinlikle DSG/EDC tarzı bir şanzımanı olacak ona eminim :)

Onu geçsinler. Bi defa adamlar az satalım çok kazanalım zihniyetindeler. jazz fiyatlarını ingiltere ile kıyaslasınlar. sonra civic hb fiyatlarını. Jazz aynı fiyata satılırken dizel civic ingiltereden 5 bin sterlin daha pahalı.

wolkanku
16-04-2013, 15:28
60.000 tl ye ne aldın..civic :)

Time-R
16-04-2013, 15:37
Tipleride berbat, sedanlarida yok, honda motor co. ne yapiyor boyle.

individual
16-04-2013, 15:53
honda çok geç kaldı TR'de dizel için.Bu boşluğu en iyi değerlendiren marka kia ve hyundai oldu 1.5 Dizel motor seceneği ile.

ibratice
16-04-2013, 16:47
honda dizel teknolojisini yıllardır geliştiriyor bilen yada araştıran varmıdır bilmiyorum ama dünyada dizel,de blok olarak aleminyum alışımından blok kullanan ve yapan ilk honda motor co .dur .Birde honda ,Türkiye pazarı için yatırım ve kar bazlı bir citdi bir gayreti yok çoğu ana parçaları hala japonyadan geldiği için dünya piyasasında Türkiyeyi biraz geri planda bırakıyorlar japon hesabını iyi yapar buraya gelse herşeyi satar ama maliyet enbüyük engel bürokratik ve yasal engeller en basiti hybrit araçların vergisi Türkiyede lüks tüketime tabi dışarda teşvik için artı indirimli satılıyor .

facia
16-04-2013, 16:57
1,8 civic kullanıyorum şehiriçi 8 litre ortalaması var. Köprü trafiğine bile girsem 10 litreyi geçmez. Emsalleri olan golf , focus megane gibi araçlar 1.8veya 1,6 ile daha az yakamıyor. hatta TSI motorlar bile köprü trafiğinde 10 litreden az yakmıyor.

Ayrıca araba az yaksa ne çok yaksa ne? adamlar petol fiyatlarında ki artışı aynı gün yansıtıyor. %11 düşüş oldu hala indirim gelmedi. Gelse de %3 gelecek. Biz de kuruş hesabını yapalım.

Neyin 8lt si yapmayın yaa ben 7.1 tdi golf le yakıyorm baban 7.3 tdci focus ile yakıyor ankara trafiğinde ...1,6 civic arkadasım kullanıyor nispeten uzun yol yapıyor şehir trafiği %35 diyim mininmum 8.5 gordü.. İstanbulda beninle 8lt yakan insanlara hayranım....

estremo
16-04-2013, 17:05
Honda kurnazlarına bir ekmek kapısı daha çıktı deseniz ya:D ''Teyzeden dizel'', ''Amcadan km'de 10kuruş'' söylemlerini duyar gibiyim :)) Türkiye' de satışa sunulsun. İkinci elinin sıfırı geçeceğine eminim. .

TFSİ
16-04-2013, 17:17
Dizeli sartti zaten ama bu fiyata daha kaliteli olan golf yada jetta dizeli tercih ederim ama dizel cikarmalari iyi olmus benzinli civicler tuketimde 2,0 tfsi ile ayni yakiyor

TayfunS
16-04-2013, 17:27
60.000 tl ye ne aldın..civic :)

Ama bu son kasa poloların gti'ı çıktığında 50 bin lira ( ya da o civar ) olacağı duyulunca da deniyodu aynı şey. 50 bine polo mu olur vs diye. Tamam gti ama o da polo.

Piyasanın geneli yüksek

wiesmann
16-04-2013, 21:20
Neyin 8lt si yapmayın yaa ben 7.1 tdi golf le yakıyorm baban 7.3 tdci focus ile yakıyor ankara trafiğinde ...1,6 civic arkadasım kullanıyor nispeten uzun yol yapıyor şehir trafiği %35 diyim mininmum 8.5 gordü.. İstanbulda beninle 8lt yakan insanlara hayranım....

ankara`da econ`u kapatip bastigim donemde 8.1 sakin kullanimda 7.8

cagri-35
16-04-2013, 21:55
Yeni Golf 1.6 TDI 105 PS BlueMotion Technology Highline 65.000 TL
Titanium 1.6TDCi 115PS 5K 63.955 TL 63.955 TL 62.060 TL
Auris Dizel 1.4 D-4D Premium 61,100 61,100
Yeni AstraHB 1.3Dizel 95HP Cosmo 63.841 60.341
renault megane 1.5 dci hb full olanları sıfır fıyatını bılmıyorum ama ıkıncı ellerı 45-50 arası

gordugunuz gıbı aynı katagoride hondaya tercıh edılebılecek aracların fıyatları hemen hemen aynı ;) yuksek fıyat sadece hondaya ozgu degıl

Söz konusu karşılaştırılan araçlarda golf olsun focus olsun astra olsun hep en fullunu koymussunuz. ama civicte standart donanımlı ve sport var. Eger sadece ıkısı gelıyorsa amenna ancak bununda sedandakı gıbı elegance'ı vardır herhalde. O 70 lerı zorlar bu durumda varsa şayet. Hoş civic'in elegance'ı almanların bir alt donanımına neredeyse eşdeğer gibi gibi.

Esas beklenen motor bence bu segmentte opelin yeni euro 6 normundaki 1.6 yeni dizeli. Direk opelin kendi geliştirdiği bu motor 136 hp 320 nm torka sahip. Çok çok güçlü girecek piyasaya, güçlü dizel arayanlar zaten başka araca bakmaz güzel bir fiyattan satılırsa.

tdipower
16-04-2013, 21:58
hondanın dizellerinden alıp kullanan chipleyen vtec açıp dumanlayan falan varsa zevkle denemek isterim :D:D 250hp ye kadar kabul

drago
16-04-2013, 22:06
dizelini bilmem amma kasa değiştirdi be civic...

ilkercom
16-04-2013, 22:22
Cehalet kadar kötü bisey yok. 7 senedir ayni kasa satiliyor. Amma kasa değisti deniliyor. Tfsi kadar yakan sedan 1.6 o ayri bi konu. 1.8 daha az yakiyor.

Ayni paraya satilan diger dizellerden daha dolu olucak buyuk ihtimalle.

pcvirus
16-04-2013, 22:38
dtec tede vtec gibi bir teknolojimi kullanmışlar acaba ?
yani yine zamanlamalı subap felan mı var ??

|KaAn|
16-04-2013, 23:00
Otomatik olmaması -
Çift kavramalı otomatiğin hayal olması 2x -
Yeni-tanınmayan bir motor sunulması markacılar dışında önyargıyla yaklaşılır.
Almanlarla eşdeğer fiyat handikap.
Allah kolaylık versin.

efe_
16-04-2013, 23:04

:) ahh ahh. ÖTV'ler böyle olmasaydı tanıtım aracını alır binerdin
Harika bir motor üretti röno , piyasanın C segmentinde en verimli ve güçlü motoru.

Hakan Burak
17-04-2013, 00:04
Konu dışı olacak ama, bazı orta sedan araçlarda neden dizel motor seçeneği sunmazlar?

Örnek olarak Kia Cerato, Hyundai Elantra ve Honda Civic'te bu böyle.

Honda haricinde (Dizel motoru yeni çıkardılar.) bu ikilide dizel motor olsa çok tutar şahsen düşüncelerim bu yönde.

Mehmet Gazihan
17-04-2013, 06:50
SaniFeR765c

XSi
17-04-2013, 07:28
honda dizel teknolojisini yıllardır geliştiriyor bilen yada araştıran varmıdır bilmiyorum ama dünyada dizel,de blok olarak aleminyum alışımından blok kullanan ve yapan ilk honda motor co .dur .Birde honda ,Türkiye pazarı için yatırım ve kar bazlı bir citdi bir gayreti yok çoğu ana parçaları hala japonyadan geldiği için dünya piyasasında Türkiyeyi biraz geri planda bırakıyorlar japon hesabını iyi yapar buraya gelse herşeyi satar ama maliyet enbüyük engel bürokratik ve yasal engeller en basiti hybrit araçların vergisi Türkiyede lüks tüketime tabi dışarda teşvik için artı indirimli satılıyor .

rakipleri dizel teknolojisinde aya gitti, honda hala geliştirmeye devam etsin :)

hondanın Türkiyeyi geçtim avrupa için bir gayreti yok.

avrupa demek dizel demek, bende honda da 2.2 litre dışında dizel motor bilmiyorum açıkçası.

bir de bürokratik engel herkese var, sadece HONDA ya değil en basitinden hyundai ye kia ya da var.

halilcan9455
17-04-2013, 07:39
2.2 ile de 142 320 nm ve 150 bg 350 nm tork almışlar.

İşi çok ama çok zor Hondanın bakalım zaman neyi gösterecek.

Opel için de 1.6 CDTİ için heyecanlanıp duruyoruz ancak değil Türkiye yabancı ülkelerde bile herhangi bir hareket yok sadece Zafira da satılmaya başlanmış dış ülkelerde bildiğim kadarıyla.
Türkiye ye gelmesi ne zamanı bulacak belli değil.
Opel zamanında Astra da yaptığını 1.9CDTİ dizel GTC atağını Corsa da 1..6 CDTİ ile yaparsa saatış patlaması yapacağını düşünüyorum.

ibratice
17-04-2013, 08:26
rakipleri dizel teknolojisinde aya gitti, honda hala geliştirmeye devam etsin :)

hondanın Türkiyeyi geçtim avrupa için bir gayreti yok.

avrupa demek dizel demek, bende honda da 2.2 litre dışında dizel motor bilmiyorum açıkçası.

bir de bürokratik engel herkese var, sadece HONDA ya değil en basitinden hyundai ye kia ya da var.

avrupada 1998ve sonraki yıllarında honda DİZEL motor kullandı bu zamana kadar orda üretilen modellerinde yanı EURO civic ve accord ve cr.v modellerinde .kendi motorunu 2002 yılında yaptı ilk aleminyum alışımından dünyada ilk honda yaptı şu anda gelen yeni motor hacim güç tork yakıt ve emisyon değerleri olarak başı çeker birde Türkiye ilk elektirikli arabayı 7 sene önce hondayla tanıdı ve yıllar sonra başka markalar getirdi yani kanun bürokrasi diğer markalara yok çünkü onlarda öyle bir sistem yoktu dünyada seri üretim yapıp hiybrit satan ilk marka, rakipleri 2 yıl sonra satışa başladı .Bugün dizel servislere dağıtılmaya başlandı .

ozgurluk
17-04-2013, 08:51
honda her türlü satar , mantıklı veya mantıksız olmasını tartışmanın bir anlamı yok.

araçlar piyasaya çıksın ve 1 yıl sonra bu konuya bakalım.. herkes vay anasına diyecek :)

Low-Rider
17-04-2013, 08:51
avrupada 1998ve sonraki yıllarında honda DİZEL motor kullandı bu zamana kadar orda üretilen modellerinde yanı EURO civic ve accord ve cr.v modellerinde .kendi motorunu 2002 yılında yaptı ilk aleminyum alışımından dünyada ilk honda yaptı şu anda gelen yeni motor hacim güç tork yakıt ve emisyon değerleri olarak başı çeker birde Türkiye ilk elektirikli arabayı 7 sene önce hondayla tanıdı ve yıllar sonra başka markalar getirdi yani kanun bürokrasi diğer markalara yok çünkü onlarda öyle bir sistem yoktu dünyada seri üretim yapıp hiybrit satan ilk marka, rakipleri 2 yıl sonra satışa başladı .Bugün dizel servislere dağıtılmaya başlandı .

Konumuz ne elektrikli otomobil ne hybrid otomobil, hiç biri benzinli ya da dizel otomobillerin hükmünü sürdüremez en azından yakın gelecekte.

Son kullanıcı motor bloğunun alaşımıyla ilgilenmez, müşteri bayiye gittiğinde satış danışmanı " efendim aracımızın motor bloğu aliminyum" dediğinde satışa + etkisi olmaz.Son kullanıcı verdiği para karşısında optimum performans sunup minimum yakıt tüketimine bakar, Honda bunu senelerdir sunamadı o yüzden Honda bayilerinin camında kocaman LPG ibaresi yer alıyor müşteri çekebilmek için.

Piyasada ne revaçta rakiplerin en çok neyi kullanıyor neye arge yapıyor ? Dizel motora, sene olmuş 2013 sen daha 1.6 hacimli dizelini yeni çıkartıyorsun o yüzden körü körüne Honda'yı savunmanın manası yok onu öyle bunu böyle yaptı diye.

Haa 20 sene sonra elektrkli veya hybrid otomobiller acaip tutulur moda olur işte o zaman Honda o sınıfta başı çeker çünkü uzun senelerdir en çok arge yapan firmalardan biri.

ilkercom
17-04-2013, 08:54
R16 motorlu 1,6 sedanları gören duyan honda çok geri kaldı diyor. en çok buna gülüyorum. Beyler adamlar neden avrupayı ve türkiyeyi önemsesin ki? türkiyede mevcut araç satış hacminin bilmem kaç katı kadar amerika pazarında satıyorlar. bunun daha brezilyası var ki korkunç büyük bir pazar. orda 1.8 motor ile satılıyor.

toyota prius kaç liraya satılıyor. bizim memlekette bürokrasi ciddi engel. yurt dışında accord ile civic arasında 5000 usd fiyat farkı var. bizde ki gibi arabanın 2 katı vergi vermiyor adamlar. 2,4 civic alıp biniyorlar. biz de yurt dışından k24 blok aldık diye sevinelim.

RCkid
17-04-2013, 08:56
1.8 civic motoru gercekfen teknoloji harikasi degil mi?
valla komik duruma dusuyorsunuz sirf sahip oldugunuz seyleri iyi gosterecegiz diye

ilkercom
17-04-2013, 08:57
Konumuz ne elektrikli otomobil ne hybrid otomobil, hiç biri benzinli ya da dizel otomobillerin hükmünü sürdüremez en azından yakın gelecekte.

Son kullanıcı motor bloğunun alaşımıyla ilgilenmez, müşteri bayiye gittiğinde satış danışmanı " efendim aracımızın motor bloğu aliminyum" dediğinde satışa + etkisi olmaz.Son kullanıcı verdiği para karşısında optimum performans sunup minimum yakıt tüketimine bakar, Honda bunu senelerdir sunamadı o yüzden Honda bayilerinin camında kocaman LPG ibaresi yer alıyor müşteri çekebilmek için.

Piyasada ne revaçta rakiplerin en çok neyi kullanıyor neye arge yapıyor ? Dizel motora, sene olmuş 2013 sen daha 1.6 hacimli dizelini yeni çıkartıyorsun o yüzden körü körüne Honda'yı savunmanın manası yok onu öyle bunu böyle yaptı diye.

Haa 20 sene sonra elektrkli veya hybrid otomobiller acaip tutulur moda olur işte o zaman Honda o sınıfta başı çeker çünkü uzun senelerdir en çok arge yapan firmalardan biri.

alüminyum blok direk ağırlığa etki eden bir özellik. ağırlık da tüketime ve performans a.

geç kaldılar vs bunlar doğru. ancak sebebi dediğim gibi bizim pazarın dar oluşu. önemsememeleri. vw grubunun amerikada pazar payı az mecbur avrupaya abanıyorlar. yoksa amerikada satanaz 1.4 tsi motoru. 2,0 tfsi ile girdiği halde yinede tırtlıyor.

uzun lafın kısası. honda geç yapmıştır. eksik de yapmıştır. sedan ve otomatik eksiğini çok önüne sürecekler. ancak bişeyler yapmış. bekleyip görmek lazım.

ilkercom
17-04-2013, 09:02
1.8 civic motoru gercekfen teknoloji harikasi degil mi?
valla komik duruma dusuyorsunuz sirf sahip oldugunuz seyleri iyi gosterecegiz diye

Ben sahip olduğum için teknoloji harikası değil. Teknoloji harikası olduğu için sahip oldum. :D

Daha dün ford motorda olan özelliklere bakıp ooo diyordunuz adamlar 2006 da aynısını koymuşlar. eksoz manifoldunun üst kapağa montesi. değişken geometrili emme manifoldu. vs vs. her devirde torkun eşit dağılımı gibi direk gündelik kullanıma etki eden detaylar var.

Adamlar meşhur D serisi ve B serisi motorun daha hafifini ve daha ekonomiğini yapmış koymuş. Ve dünya genelinde satışları ve başarıları belli.

Low-Rider
17-04-2013, 09:06
In honda we trust :D

ahmetbaha-drs
17-04-2013, 09:06
Aslında Honda, Civic'e 1.7 CDTI(Muhtemelen Isuzu-Opel) motor seçeneği koyup satmıştı ama tabi ki belirli ülkelerde. Yanılmıyorsam Amerika pazarında Sedan,İngiltere'de filan HB olarak.
Honda Civic | Auto Express (http://www.autoexpress.co.uk/honda/civic/15004/honda-civic)
Yeni Civic D-Tec ise bana göre çok tutmayabilir çünkü piyasa artık çok ciddi bir rekabet halinde ve tabi ki görünümünü herkes beğenmeyecektir Hatchbackin. Birde benim dikkat ettiğim genelde HB Civic'leri bayanlar ve gençler kullanıyordu otomatik-tiptronik seçeneği dizelde olmaması büyük eksik bundan dolayı.

RCkid
17-04-2013, 09:08
In honda we trust :D

Baska diyecek bir sey kalmiyor gercekten:)

ilkercom
17-04-2013, 09:11
aynen öyle. in honda we trust :D

zaman herşeyin ilacıdır. 2 sene sonra açar bakarız bu konuya.

mercedes E200 arabalar çıktığında herkes ooo bu çirkin dedi şu an piyasa e200 kaynıyor. Üstelik bmw 5 seri çılgın atmasına rağmen.

FD6 çıktığında çok kaba denildi. 1 ay sonra piyasa 1,6 civic kaynadı. üstelik beğenilmeyen R16 motor ve 5 ileri şanzıman ile. ( ben de beğenmiyorum ayrı konu)

Fb7 çıktı kimse beğenmedi. heryerde fb7 var.

Onu geçtim. kimse reno symbol süper diyip almıyor. her aracın bir kitlesi var. kimisi sempatizan kimisi başka bişey.

Bu raba satmaz veya kötü demek kendini komik duruma düşürmek demektir.

RCkid
17-04-2013, 09:17
Her arbanin bir alici kitlesi var, begenerek alan var mecburoyetten alan var. ya da imkanlar dahilinde daha iyisini elde edemedigi icin alan var. ama cok matrah olmayan birseyi surekli araya skstirip cok iyiymis gibi gostermek disardan bakinca komik. icerden oyle gozukmuyor olabilir.

drago
17-04-2013, 09:22
Cehalet kadar kötü bisey yok. 7 senedir ayni kasa satiliyor. Amma kasa değisti deniliyor. Tfsi kadar yakan sedan 1.6 o ayri bi konu. 1.8 daha az yakiyor.

Ayni paraya satilan diger dizellerden daha dolu olucak buyuk ihtimalle.

Laf banaysa eğer lafın başını editlemenizi isteyeceğim, durduk yere cahil cüvelek olduk lafa bak.

fd6 daha 2011de bitmedi mi?üzerine fb kasa çıkmadı mı?bir de bu çıktı işte kasa değişmemiş mi oluyor?

Cimmeria
17-04-2013, 09:27
R16 motorlu 1,6 sedanları gören duyan honda çok geri kaldı diyor. en çok buna gülüyorum. Beyler adamlar neden avrupayı ve türkiyeyi önemsesin ki? türkiyede mevcut araç satış hacminin bilmem kaç katı kadar amerika pazarında satıyorlar. bunun daha brezilyası var ki korkunç büyük bir pazar. orda 1.8 motor ile satılıyor.

toyota prius kaç liraya satılıyor. bizim memlekette bürokrasi ciddi engel. yurt dışında accord ile civic arasında 5000 usd fiyat farkı var. bizde ki gibi arabanın 2 katı vergi vermiyor adamlar. 2,4 civic alıp biniyorlar. biz de yurt dışından k24 blok aldık diye sevinelim.

türkiyeyi neden önemsesin ki ne demek yahu, adamların onlarca bayisi var, yüzbinlerce araç satıyor, türkiyeyi önemsemesi zaten piyasaya girmez. Yorum yaparken biraz bilerek yorum yapalım.

Adamlar umursamıyorlar dediğiniz ülkede 1997 senesinde fabrika açıp araç üretmeye başladılar.

SONE-R
17-04-2013, 09:31
ilker artık hondanın savunulacak yanı yok.. :D
ben de eski fanatik hondacıydım.. ama devir değişti, boynuz kulağı geçti.. honda geride kaldı..
honda bayileri önünde sineklik satılır oldu.. lpg de olmasa bayiler kapanacaktı..

ilkercom
17-04-2013, 09:31
Laf banaysa eğer lafın başını editlemenizi isteyeceğim, durduk yere cahil cüvelek olduk lafa bak.

fd6 daha 2011de bitmedi mi?üzerine fb kasa çıkmadı mı?bir de bu çıktı işte kasa değişmemiş mi oluyor?

Daha Hbkasa ile sedanın farklı olduğunu bilmiyorsun. FD6 2006 dan 2012 ye kadar üretilip satıldı. 6 sene eder.

FK2 kasa 2006 dan 2012 ye kadar üretildi. 6 yıl üretildi. ve halka elinde olanları satıyorlar. dmekki 7 sene önce alan adam hala yeni kasaya biniyor bu gün itibari ile.

Honda şimdi sık sık kasa değiştirmiş mi oluyor? Günümüzde zaten 6 senede bir üreticiler değiştiriyor yapıyı. sizin ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak durumu oluyor.

ilkercom
17-04-2013, 09:39
türkiyeyi neden önemsesin ki ne demek yahu, adamların onlarca bayisi var, yüzbinlerce araç satıyor, türkiyeyi önemsemesi zaten piyasaya girmez. Yorum yaparken biraz bilerek yorum yapalım.

Adamlar umursamıyorlar dediğiniz ülkede 1997 senesinde fabrika açıp araç üretmeye başladılar.

adamlar ayda 450 ile 550 araba satıyor. ve koskoca bayii ağı ve fabrika bununla geçinmiyor.

SONE-R hondayı savunmaktan ziyade sadece fırsat varken laf koyayım hıncımı alayım kafasında adamlar var. yanlışlığı da bırakın düzeltelim. adam 7 senedir satılan arabaya sık sık kasa değiştiryor diyor :)

Burda yeri geldiğinde hondanın kötü yanlarını da yazdım. Bu konuya da başka konulara da.

Onu geçtim Honda Türkiyenin facebook sayfasına yazdıklarımı okusan en azılı Honda düşmanı bu dersin :D

Bişeyi savunacaksam mantık çerçevesinde savunurum. Eleştireceksem de kanıtıyla eleştiririm. Honda çok yakıyor diyen adama yarım depoyla 450 km gittiğim seyehatin fotolarını atarım. veya şehir içinde her 50 litre ile 550 km gittiğimi söylerim. Bana göre azdır. 1,3 mj palioya binen adama göre çoktur. Bazı şeyler görecelidir. Bana göre de az yakan araba güvenli değildir. sürtünme katsayısı = yol tutuş = güvenlik > ekomomi.

Şimdi dizel satamaz diyen arkadaşlar acele etmesin diyorum konuyu fazla uzatmanın alemi yok.

Low-Rider
17-04-2013, 09:50
adamlar ayda 450 ile 550 araba satıyor. ve koskoca bayii ağı ve fabrika bununla geçinmiyor.

SONE-R hondayı savunmaktan ziyade sadece fırsat varken laf koyayım hıncımı alayım kafasında adamlar var. yanlışlığı da bırakın düzeltelim. adam 7 senedir satılan arabaya sık sık kasa değiştiryor diyor :)

Burda yeri geldiğinde hondanın kötü yanlarını da yazdım. Bu konuya da başka konulara da.

Onu geçtim Honda Türkiyenin facebook sayfasına yazdıklarımı okusan en azılı Honda düşmanı bu dersin :D

Bişeyi savunacaksam mantık çerçevesinde savunurum. Eleştireceksem de kanıtıyla eleştiririm. Honda çok yakıyor diyen adama yarım depoyla 450 km gittiğim seyehatin fotolarını atarım. veya şehir içinde her 50 litre ile 550 km gittiğimi söylerim. Bana göre azdır. 1,3 mj palioya binen adama göre çoktur. Bazı şeyler görecelidir. Bana göre de az yakan araba güvenli değildir. sürtünme katsayısı = yol tutuş = güvenlik > ekomomi.

Şimdi dizel satamaz diyen arkadaşlar acele etmesin diyorum konuyu fazla uzatmanın alemi yok.

Şimdi senin araban aynı kasa ve üzerinde dizel motor olsa, 43-44 kuruş yerine 28-29 kuruş yaksa güvensiz mi olucak?

SONE-R
17-04-2013, 09:53
Bazı şeyler görecelidir. Bana göre de az yakan araba güvenli değildir. sürtünme katsayısı = yol tutuş = güvenlik > ekomomi.

bu sözünü görmemiştim. bomba bir laf.. diyecek bişey bulamıyorum.. :D :D

Low-Rider
17-04-2013, 09:56
bu sözünü görmemiştim. bomba bir laf.. diyecek bişey bulamıyorum.. :D :D

Tabi ki güvenli değildir..

Çok yakan gitmeyen arabanla az yaksın diye tın tın gidersin bu güvenlidir ama az yakan eh birazda giden arabanla zaten az yaktığı için tapagaz gidebilirsin ve buda güvensizdir :D

ilkercom
17-04-2013, 09:59
Şimdi senin araban aynı kasa ve üzerinde dizel motor olsa, 43-44 kuruş yerine 28-29 kuruş yaksa güvensiz mi olucak?

Aynı araba benzinli olup üzerindeki 225 45 17 lastikleri sökmeden güvenli olarak yol alabilir mi?

Ya da çok karıştırmadan söyliyeyim. palio 950 kilo ( ağırlığı iç hacim , performans ve yakıt olarak kıyasladım yoksa güvenlik ve yol tutuş ile bağlantısı direk değil) ve üzerinde 175 lastik olan bir araba. civic ile aynı klasmanda mı? Benzinli araba ile benzinliyi kıyaslamak lazım. dizel ile dizeli. Arkadaşın biri dün getz sattı. satana kadar şöyle iyi böyle güzeldi. bu gün ana avrat sövüyor getz e. dün az yakıyordu. :D

Düne kadar dizeli yoktu. eksikti. Honda Türkiyenin terbiyesizliği ve mevcut bürokrasi şartları ile gelemedi dizel. Gelseydi %130 ötv ile fiyatı 120 140 bin bandında olurdu. Bu sefer de neden bu kadar pahalı o paraya 320D alırım denilecekti ( haklı olarak)

2.2 motor 3,5 litre yakmış 8 saniyede 100 e çıkmış topspeed 250 görmüş kimse önemsemeyecekti.

Low-Rider
17-04-2013, 10:02
Aynı araba benzinli olup üzerindeki 225 45 17 lastikleri sökmeden güvenli olarak yol alabilir mi?

Ya da çok karıştırmadan söyliyeyim. palio 950 kilo ( ağırlığı iç hacim , performans ve yakıt olarak kıyasladım yoksa güvenlik ve yol tutuş ile bağlantısı direk değil) ve üzerinde 175 lastik olan bir araba. civic ile aynı klasmanda mı? Benzinli araba ile benzinliyi kıyaslamak lazım. dizel ile dizeli. Arkadaşın biri dün getz sattı. satana kadar şöyle iyi böyle güzeldi. bu gün ana avrat sövüyor getz e. dün az yakıyordu. :D

Düne kadar dizeli yoktu. eksikti. Honda Türkiyenin terbiyesizliği ve mevcut bürokrasi şartları ile gelemedi dizel. Gelseydi %130 ötv ile fiyatı 120 140 bin bandında olurdu. Bu sefer de neden bu kadar pahalı o paraya 320D alırım denilecekti ( haklı olarak)

2.2 motor 3,5 litre yakmış 8 saniyede 100 e çıkmış topspeed 250 görmüş kimse önemsemeyecekti.

Benim verdiğim örnek netti, palio falan sormadım alakasız farklı sınıf arabaları sen karıştırıyorsun.

Senin aracın aynı kasa dizel motor ile güvensiz mi olucaktı?

Piyasada aynı kasa ve hem benzin hem dizel motora sahip bir çok araç var o zaman alayı güvensiz..

Güvenlik sadece lastik tabanıyla oluyorsa sana iyi günler :)

ilkercom
17-04-2013, 10:07
Benim verdiğim örnek netti, palio falan sormadım alakasız farklı sınıf arabaları sen karıştırıyorsun.

Senin aracın aynı kasa dizel motor ile güvensiz mi olucaktı?

Piyasada aynı kasa ve hem benzin hem dizel motora sahip bir çok araç var o zaman alayı güvensiz..

Güvenlik sadece lastik tabanıyla oluyorsa sana iyi günler :)

Burda gelip çok yakıyor diyenlerin tamamı farklı araçlarla kıyaslıyorken ben de onu örnek verdim doğal olarak.

Yoksa yukarıda örneğini verdim 2,2 dizel versiyon var. Halen de ingilterede 1,6 dizel ile beraber satılıyor. Dizelin tüketimi belli.

Lastik tabanına gelince. aracın yere temas eden tek parçası lastik. belli özel durumlar olmadıkça lastik tabanı ince olup bir üst gruptan iyi yol tutan araç nadirdir.

Olay sadece Honda kötüdür formatına döndüğü için daha fazla bişey yazmıyorum. sizler daha iyi bilirsiniz.

Low-Rider
17-04-2013, 10:09
Vay arkadaş Honda kötüdür demişm şimdi de :D

ibratice
17-04-2013, 10:41

konunun hibrit olmadıgını biliyorum . aleminyum olayıda hondanın dizel üzerine yaptığı başarılı bir çalışma yani arkadaşın dediği gibi millet aya çıkarken honda uyumuyo.LPG olayına gelince honda yoğun baskı üzerine lpg montajına mecbur kaldı .(benzinli ya da dizel otomobillerin hükmünü sürdüremez )bu lafına sadece gülüyorum 2013 senesinde dünyada elektiriğin gücü tartışılmaz bile.benim yazdıklarım arkadaşların yanlış bildiklerine cevap şeklinde içinden bazı kelimeleri çekip bu şekilde yazman hoş değil.

mcy
17-04-2013, 11:02
bende 1.6 otomatik ep2 var. yol bilgisayarının gösterdiği 8.5L olarak şehir içi dolaşıyorum.
kar yağdığı ay 9.5 görmüştüm.
geçntiğimiz hafta kocaeline gittim geldim. 7.6L ile seyrettim.
bunu soran arkadaşıma söylediğimde. 8.5L duyunca ooo o ne lan öyle falan diyorlar.
ama bir benzinli motor için normal diye düşünüyorum ben.
belki daha düzgün olanı 6.5L yada 7.5L dir ama benim aracım sadece beylikdüzünde dolaşıyor ve en uzun 800m gidiyor hafta içi. o da bir iki defa. çünkü hafta içi iş yerini servisini kullanıyorum. hafta sonuda yine beylikdüzünde dolaşıyorum. ayrıca headers düz boru ve egzos ve filtre var.

ep2 den önce jazz vardı otomatik gd3 kasa olanında. ozamanda 6.5 ve 7.5 arasında seyrediyordum.
annemde city var otomatik o nunda verileri 6.5 ve 7.5 ...

bana her şey normal geliyor.

şimdi honda dizel motor getirecek ve şehir için 4.0L yakacaksın diyecek. sizce ben almazmıyım? gidip 60bin lira basıp hemen alırım.

Berkan
17-04-2013, 11:28
Burda gelip çok yakıyor diyenlerin tamamı farklı araçlarla kıyaslıyorken ben de onu örnek verdim doğal olarak.

Yoksa yukarıda örneğini verdim 2,2 dizel versiyon var. Halen de ingilterede 1,6 dizel ile beraber satılıyor. Dizelin tüketimi belli.

Lastik tabanına gelince. aracın yere temas eden tek parçası lastik. belli özel durumlar olmadıkça lastik tabanı ince olup bir üst gruptan iyi yol tutan araç nadirdir.

Olay sadece Honda kötüdür formatına döndüğü için daha fazla bişey yazmıyorum. sizler daha iyi bilirsiniz.

bir test vardı hatırlarmısın 98 de best handling diye top gearda
Top Gear Best Handling Car by Totenritt - Car Videos on StreetFire (http://www.streetfire.net/video/top-gear-best-handling-car_part-1_204110.htm)

ufak lastigemi büyük lastigemi kasayamı bakıyomuş yol tutuş:heyoo:

Low-Rider
17-04-2013, 11:49
konunun hibrit olmadıgını biliyorum . aleminyum olayıda hondanın dizel üzerine yaptığı başarılı bir çalışma yani arkadaşın dediği gibi millet aya çıkarken honda uyumuyo.LPG olayına gelince honda yoğun baskı üzerine lpg montajına mecbur kaldı .(benzinli ya da dizel otomobillerin hükmünü sürdüremez )bu lafına sadece gülüyorum 2013 senesinde dünyada elektiriğin gücü tartışılmaz bile.benim yazdıklarım arkadaşların yanlış bildiklerine cevap şeklinde içinden bazı kelimeleri çekip bu şekilde yazman hoş değil.

Bazı kelimeleri çekip yazmadım, bahsettiğin tüm konulara cevap yazdım/yazmaya çalıştım.

Ben ne yazmışım ? Yakın gelecekte benzinli ve dizelin hükmünü sürdüremez yazdım bu benim görüşümdür, menzil vs bakımından benim için mantıksız ben tercih etmem..

ibratice
17-04-2013, 11:57
Bazı kelimeleri çekip yazmadım, bahsettiğin tüm konulara cevap yazdım/yazmaya çalıştım.

Ben ne yazmışım ? Yakın gelecekte benzinli ve dizelin hükmünü sürdüremez yazdım bu benim görüşümdür, menzil vs bakımından benim için mantıksız ben tercih etmem..

Adamlar geç yada erken bir araba getirmişler araba güzel ben çok begendim ama bayi başına 7 araç gibi bir dağıtım olucak işin asli aslında daha tam gelmedi sayılır o yüzden arabanın tutulup tutulmayacagi SOS konusu değil alabilen kazanır .

mmged_jan
17-04-2013, 12:04
dtec açınça duman atar bunlar :D ne diyelim alan olur yazılıma vs tepkisi ne olur acaba

XSi
17-04-2013, 14:43

kia ve hyundainin satış grafiklerine bakarsak , dizele önem vermemenin Hondaya neler kaybettirdiğini görmek çok zor olmasa gerek.

Dizel konusunda herhangi bir büroksasi yok demek istediğim oydu.

Artık dizel motor yapmakta yetmiyor, dizel ve çift kavramalı şanzıman yapmak gerekli..

bu seçenekleri sunanlar aldı yürüdü:

vw dsg li ve renault edcli satışları da ortada..

Hondanın sadece 1.6 dizel motoru satışlarını arttıracak mutlaka, ama en kısa sürede DSG tipi bir şanzımanda eklenmeli.

cagri-35
18-04-2013, 17:16
Yıllarca lpg ye üvey evlat yaptı honda bayiileri, kesınlıkle önermedi ve kullanıcıların araclarını dırekt garantı dısı bırakıp herseyı buna bagladılar. Ancak satısları direkt etkilendiği için flaş bir karar ile lpg ile araç satmaya başladılar. Ben bizzat satıcı arkadaşın fabrika çıkışı lpg li dediği aracın İzmir'de hangi lpg ci tarafından ne şekilde yapıldıgını biliyorum. Piyasada 1300 1500 bandındaki kiti serviste takılıp ardından tıra yükleyipte tüve sızdırmazlıga götürünce adı fabrikada takılmış oluyor. Her bayii fabrika o zaman :) İşin diğer yanıda bu sisteme 3000 lira istenmesi ve dışarıda yapılırsa aynı sistem arac garantı dısı kalırken, serviste yapılınca garanti verilmesi. Başka bir forumdada 6 yıl garanti verildiği ancak lpg lilere bunun 3 yıla düşürüldüğü yazıyordu. Birkaç müşteri şikayetinden çıkmıştı olay. Yani o bakımdan bakınca geç gelen bu dizel gerçekten honda için avantajlı ancak çoooook geç kalmıştır. Son 1 haftadır bu arac hakkında cevremde kiminle konustuysam yorumlar olumsuz. Sadece bgun telefonda honda civic sahibi ve aşırı derecede fanatik olan bir arkadaşım övdü. O kadar.Bakalım zaman göstericeki herkese hitab etmeyen bu kasa ile bu fiyatlara çok ciddi rakipleri varken nasıl satacagını.

darkmoon
18-04-2013, 17:27
dizelde altını çiziyorum dizel teknolojisinde hyundai kia grubu hondayı geçmişdir bence..
bu gün hyundai -kia grubunun 1.0crdi motordan tutda 3.0 crdi motora kadar aradaki onlarca dizel motor seçeneğini hiç yazmıyorum bile seçenekleri mevcut..

honda sadece bir çeşit 1.6 i-dtec motor çıkardı diye oda yıl oldu 2013 ancak çıkardı ..pazarını kurtarıcağını hiç sanmıyorum.. ama hayırlı olsun genede honda için bir adımdır hiç yokdan iyidir..

wiesmann
18-04-2013, 17:51
bende 1.6 otomatik ep2 var. yol bilgisayarının gösterdiği 8.5L olarak şehir içi dolaşıyorum.
kar yağdığı ay 9.5 görmüştüm.
geçntiğimiz hafta kocaeline gittim geldim. 7.6L ile seyrettim.
bunu soran arkadaşıma söylediğimde. 8.5L duyunca ooo o ne lan öyle falan diyorlar.
ama bir benzinli motor için normal diye düşünüyorum ben.
belki daha düzgün olanı 6.5L yada 7.5L dir ama benim aracım sadece beylikdüzünde dolaşıyor ve en uzun 800m gidiyor hafta içi. o da bir iki defa. çünkü hafta içi iş yerini servisini kullanıyorum. hafta sonuda yine beylikdüzünde dolaşıyorum. ayrıca headers düz boru ve egzos ve filtre var.

ep2 den önce jazz vardı otomatik gd3 kasa olanında. ozamanda 6.5 ve 7.5 arasında seyrediyordum.
annemde city var otomatik o nunda verileri 6.5 ve 7.5 ...

bana her şey normal geliyor.

şimdi honda dizel motor getirecek ve şehir için 4.0L yakacaksın diyecek. sizce ben almazmıyım? gidip 60bin lira basıp hemen alırım.

benimde fb7 den once 1.3 accentim vardi ortalamasi 7.6lt`ydi bunda sakin kullanimda 7.8lt.. acikcasi ilk basta fiyatina baktim hemen suanki arabama cok fark istemezlerse alirim diye ama 60k para vermek gelmiyor icimden..

dizelde altını çiziyorum dizel teknolojisinde hyundai kia grubu hondayı geçmişdir bence..
bu gün hyundai -kia grubunun 1.0crdi motordan tutda 3.0 crdi motora kadar aradaki onlarca dizel motor seçeneğini hiç yazmıyorum bile seçenekleri mevcut..

honda sadece bir çeşit 1.6 i-dtec motor çıkardı diye oda yıl oldu 2013 ancak çıkardı ..pazarını kurtarıcağını hiç sanmıyorum.. ama hayırlı olsun genede honda için bir adımdır hiç yokdan iyidir..

+1905 :icon_tup: libyada inanilmaz guzel hyundai, kia modelleri gordum dizel teknolojisinde bence TR de hyundai-kia, renault motorlarini zorlar ekonomide

cabrioleter
18-04-2013, 18:07

brezilya pazarının ilk 10 en çok satanında 3 vw 0 honda var. üstelik 1. araç da vw. amerikan pazarıda tek başına avrupa pazarını geçemez. kapitalist bir şirket günümüz dünyasında yok ben o pazara girmem yatırım yapmam lüksüne sahip değildir para kazanabileceği her yere gider.

cabrioleter
18-04-2013, 18:18

araba 8.5 snde çıkıyor 100 e top speed 135 mil = 217 km. şehiriçi de 5.1 lt yakıyor. ee 2.2 hacimle bunları yapamayacaksa bıraksın bu oyunu zaten.

bmw bunu 2.000cc ile 7.4 sn gidiyor 5.4 lt yakıyor 234 km son hız üstelik 100 kg daha ağır. bonus olarak otomatik vites, üstelik arkadan itişli aktarma kaybı var.

coolvtec
18-04-2013, 18:23
bu motoru JAzz a koyup cvt şanzıman yaparlarsa süper olir.

bason
18-04-2013, 18:34
benimde fb7 den once 1.3 accentim vardi ortalamasi 7.6lt`ydi bunda sakin kullanimda 7.8lt.. acikcasi ilk basta fiyatina baktim hemen suanki arabama cok fark istemezlerse alirim diye ama 60k para vermek gelmiyor icimden..

+1905 :icon_tup: libyada inanilmaz guzel hyundai, kia modelleri gordum dizel teknolojisinde bence TR de hyundai-kia, renault motorlarini zorlar ekonomide

Hyundai kendisi açıklama yaptı verilen teknik verilerin çok iyimser olduğu konusunda. Hyundai en çok yakan dizeller arasındaydı en azından yeni motorlarını bilmesem bile yakın geçmiş için 1.6 crdi ya da Getzlerden şikayetçiydi herkes çok yakıyor bu nasıl dizel diye.:)

timucintt
18-04-2013, 18:36
bu motoru JAzz a koyup cvt şanzıman yaparlarsa süper olir.

abi 1.4 değilde 1.5 dizeli var hondanın CVT şanzımanlı hindistan malezya tayvan tarafında satılıyor Brio modeli adı altında... bide yakın zamanda honda 1.2 dizeli uzak doğudaki minik arabalarına yerleştirecekmiş... o motoruda belki seneye avrupaya getirecekler :)

darkmoon
18-04-2013, 18:52
Hyundai kendisi açıklama yaptı verilen teknik verilerin çok iyimser olduğu konusunda. Hyundai en çok yakan dizeller arasındaydı en azından yeni motorlarını bilmesem bile yakın geçmiş için 1.6 crdi ya da Getzlerden şikayetçiydi herkes çok yakıyor bu nasıl dizel diye.:)

o dizelde değil amerikadaki benzinli motorlar içindi..

dizellerindeki ilk nesiller akranlarına göre bir litre falan fazla yakıyordu ama şu anki son nesiller epey bir ekonomik. ekonomik olmasa zaten taksiceler su gibi accent almazlardı şirketlerde getz almazdı..

bason
18-04-2013, 19:04
o dizelde değil amerikadaki benzinli motorlar içindi..

dizellerindeki ilk nesiller akranlarına göre bir litre falan fazla yakıyordu ama şu anki son nesiller epey bir ekonomik. ekonomik olmasa zaten taksiceler su gibi accent almazlardı şirketlerde getz almazdı..

Doğrudur yeniler hakkında pek bilgim yok zaten. Ben yanlış anlamışım kusura bakmayın. eski duyumlarım ve gözlemim doğruymuş teşekkürler.:)
Edit: o açıklamayı net olarak Dizeller için diye hatırlıyorum araştırıyorum hemen.

darkmoon
18-04-2013, 19:20
Doğrudur yeniler hakkında pek bilgim yok zaten. Ben yanlış anlamışım kusura bakmayın. eski duyumlarım ve gözlemim doğruymuş teşekkürler.:)
Edit: o açıklamayı net olarak Dizeller için diye hatırlıyorum araştırıyorum hemen.

Aramana gerek yok buyur haber :) zaten bu fazla yakışı american fedaral bürosu ortaya çıkardı :)

Hyundai, Kia to pay 900,000 owners for overstating mileage on window stickers | Motoramic - Yahoo! Autos (http://autos.yahoo.com/blogs/motoramic/hyundai-kia-pay-900-000-owners-overstating-mileage-125024437.html)

efe_
18-04-2013, 22:02
Honda (http://www.honda.com.tr/SeriesContentPages.aspx?series=civic-hb&page=genel-bakis)

Motor iyi ama dizayn yine kötü. Satmaz bu :D
Sedana koymalılar o motoru bence

darkmoon
18-04-2013, 22:09
düz vitesmi yok canım daha neler..

tool
18-04-2013, 22:24

sinifindaki en hafif motoru yapti neden dizel teknolojisinde geri kalmis durumda honda anlamadim acikcasi

2013 Honda - 1.6 i-DTEC Engine Technology explained - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wDwqg30zZx8)

SONE-R
18-04-2013, 22:28
sinifindaki en hafif motoru yapti neden dizel teknolojisinde geri kalmis durumda honda anlamadim acikcasi

2013 Honda - 1.6 i-DTEC Engine Technology explained - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wDwqg30zZx8)

Rollerdeki başarısı satışları etkileyecektir.. :D

Eworen
18-04-2013, 22:33
Ben bi kaç sene bu motora sahip hiç bir aracı almazdım
Yeni çıkan motorlar zaman içerisinde defalarca kez revize ediliyor ilk alanlar olası sıkıntılarıyla baş başa kalıyorlar..
Olacak diye bi kaide tabikide yok ama sıfırdan üretilen bir motorda temkinli olmakta fayda var muadili motorların tamamı uzun zaman önce çıktı hepsi çok kez revize edildi edilmeye devam ediliyor..
Öte yandan sadece HB de olması ciddi dezavantaj çünkü tasarım olarak başarısız sayılabilecek bir araç..

SONE-R
18-04-2013, 22:37
Ben bi kaç sene bu motora sahip hiç bir aracı almazdım
Yeni çıkan motorlar zaman içerisinde defalarca kez revize ediliyor ilk alanlar olası sıkıntılarıyla baş başa kalıyorlar..

polo GTi'ı ne zaman almıştın? ***** onun da yağ yakma sorunu çözüldü/çözülmedi hâlâ muamma...

darkmoon
18-04-2013, 22:38

2013 yılında olduğumuz için olmasın.. :) 15 yıldır nerelerdeydi..

atı alan üsküdarı geçdi 15 yıldır halk sınıfı araç üreten tüm akranları vw toyota hyundai renault psa grubunu geçdim suzuki gibi ufak firmalar bile dizel motorlu modellere geçdiler yıllardır... yıl 2013 oldu honda daha yeni dizel motora terfi etmiş bunlada övünmek çok ilginç geliyor bana :) hondada çok sevdiğim bir markadır yanlış anlaşılmasın ama koyu bir honda kullanıcısı bile olsam bunla övünmezdim şahsen..

Eworen
18-04-2013, 22:40
polo GTi'ı ne zaman almıştın? ***** onun da yağ yakma sorunu çözüldü/çözülmedi hâlâ muamma...

Polo GTI ın motoru sıfırdan üretilmedi twincharger motoru çok önce üretti VW
geliştirdi üstüne ekledi GTI motoru çıktı..
yeniden 1.4 TSI yaratmadı..

SONE-R
18-04-2013, 22:41
Polo GTI ın motoru sıfırdan üretilmedi twincharger motoru çok önce üretti VW
geliştirdi üstüne ekledi GTI motoru çıktı..
yeniden 1.4 TSI yaratmadı..

doğru ama yağ yakma problemi polo GTi motorunda yaşandı..

Eworen
18-04-2013, 22:46
doğru ama yağ yakma problemi polo GTi motorunda yaşandı..

Yani revize edilen üstüne eklenen motorlarda dahi sıkıntı olabiliyor un iyi bir örneği sayalım işte..
Veya daha önceki söylediğim gibi olsun ilk üretilen GTI larda çok sıkıntı oldu ki vw in yeni icat etmediği bir sistem olmasına rağmen

Tekrarlamakta fayda var olacak diye bi kaide yok ama harika muadilleri var iken ben i-dtec i en başta izleme-gözlemleme taraftarı olurdum..

ibratice
18-04-2013, 22:52
yeni dizel motor 4 kapı civic lere sığmadığı için takamamışlar yoksa takmayı denemişler ikincisi civic lpg modellerinin motor içi normalinden farklı yani araba banttan çıkıp şurdan 10 tanesine tüp takalım değil herkez yanlış biliyo kapak yanma odası sübaplar lpg ye göre dizaynı yapılıyo .

ibratice
18-04-2013, 22:57
Yani revize edilen üstüne eklenen motorlarda dahi sıkıntı olabiliyor un iyi bir örneği sayalım işte..
Veya daha önceki söylediğim gibi olsun ilk üretilen GTI larda çok sıkıntı oldu ki vw in yeni icat etmediği bir sistem olmasına rağmen

Tekrarlamakta fayda var olacak diye bi kaide yok ama harika muadilleri var iken ben i-dtec i en başta izleme-gözlemleme taraftarı olurdum..

honda bir motor teknoloji çıkarmadan önce yıllar öncesinden deniyor adamlar 5 sene sonra çıkartıcakları şeyleri şimdiden test ediyor biz fabrikada görüyoruz 2003 senesinde accord da elkas sistemi vardı şerit kontrol sistemi araba bildiğin kendi gidiyo biz ozaman inanmamıştık 4 sene sonra seri üretime eklediği bir özellikti .bence i-dtec i gözlemlemene gerek yok adamlar onu 3 yıldır test ediyor zaten o yüzden honda herzaman problemsiz araç olarak bilinir .

pcvirus
18-04-2013, 23:05
iyide honda bu teknolojiyi yeni çıkarmış olabilir ama honda nın dizel i zaten vardı türkiyeye gelmiyordu
bazı arkadaslar hondanın dizel ile yeni tanıştıgını düşünüyor sanırım

cemsultan
18-04-2013, 23:06
yeni dizel motor 4 kapı civic lere sığmadığı için takamamışlar yoksa takmayı denemişler

Valla üzerinize alınmayın ama böyle bir açıklama yapmaları tuhaf olmuş, tuhaftan öte saçma olmuş.

Mühendis falan değilim ama alt tarafı 1.6 dizel bir motor, nasıl sığmaz anlamak mümkün değil.

Başka gerekçeler yüzünden bu bahanenin arkasına sığınıyorlarmış gibi geldi bana.
(BRC ile yaptıkları anlaşma yüzünden belkide)

darkmoon
18-04-2013, 23:10
açıklamlar hakkaten komik dünyanın en büyük otombil ve motor üreticisi bir firma motoru kaputtan içerimi sokamamış :)) markayı yüceltelim derken hakkatten yerin dibine sokuyorsunuz honda istese o motoru fındık kadar yapar gene koyardı.. :)

honda dizel yeni üretmiyor ama dizelle fazla arasıda yok accordlarda bir ara 2.2 icdti getirtmişdi aynı motoru crv ye uyguladı bir dahada getirtmedi türkiyeye.

ibratice
18-04-2013, 23:12
Valla üzerinize alınmayın ama böyle bir açıklama yapmaları tuhaf olmuş, tuhaftan öte saçma olmuş.

Mühendis falan değilim ama alt tarafı 1.6 dizel bir motor, nasıl sığmaz anlamak mümkün değil.

Başka gerekçeler yüzünden bu bahanenin arkasına sığınıyorlarmış gibi geldi bana.
(BRC ile yaptıkları anlaşma yüzünden belkide)

burda değil japon denemiş takıla bilir belki ama onların sıtandart değerlerine uygun değilmiş .

Low-Rider
18-04-2013, 23:26
yeni dizel motor 4 kapı civic lere sığmadığı için takamamışlar yoksa takmayı denemişler ikincisi civic lpg modellerinin motor içi normalinden farklı yani araba banttan çıkıp şurdan 10 tanesine tüp takalım değil herkez yanlış biliyo kapak yanma odası sübaplar lpg ye göre dizaynı yapılıyo .

LPG'ye göre teknik değişiklik yapılan araçlar hangi ülkede üretiliyor ?

MCN21
18-04-2013, 23:46
yeni gelicek dizelin turbo sistemi vnt sanırım degilmi ?

cemsultan
19-04-2013, 00:00
burda değil japon denemiş takıla bilir belki ama onların sıtandart değerlerine uygun değilmiş .

Dediğim gibi mühendis falan değilim ama yinede inandırıcı gelmedi bana, Japon'dan ziyade Honda Türkiye'nin topu Japon'lara atmasıymış gibi geliyor bana :)

Hem Japon dediğin adam ne yapar eder o motoru oraya sokar :D

timucintt
19-04-2013, 00:02

inanmayın şu hurafeye.... 2.2 dizeli heryere sığdıran honda 1.6 yımı sığdıramamış.. eee madem 1.6 yı sığdıramadı denildiğine göre 1.5 dizel brio motorunu neden takmamış o zaman civic sedanlara ? çünkü denenmediki sedanda :) çünkü uzakdoğuda dizel araç satılmıyor pazarlarda avrupadaki gibi :) onun yerine 1.6 1.8 2.0 i-vtec benzinli motorları ve yeni nesil 1.6 2.0 (earth dreams nesil)direkt injeksiyonlu motorları satılıyor ve tutuyor hondanın orada ondan :) avrupada sedanı gebzede montajladığı kasayada en aptal motorlarını montajlıyor honda argesi en düşük civicler trde satılanlar, onun için diesel motoru denemediler... UK'de üretilmiş olsaydı civic sedan o zaman görürdük sedanların dizelini :)

cemsultan
19-04-2013, 00:06
İngilizlerde de bu segmentte sedan kültürü yok zaten, o yüzden gerek görülmemiştir bile.

Ayrıca bu arabaların sedanı ile HB'i aynı şaseyi paylaşmıyor mu?
Ezelden beri bu böyle değil mi ?
En fazla arka kısmında fark olur diye düşünüyorum, burun kısmında o kadar ne fark olabilir ki ?

Arasts61
19-04-2013, 00:12
honda önce düzgün bi çift kavrama yapsın.
şanzıman olmadan motorun kralını yapsan faydası yok.

timucintt
19-04-2013, 00:18
İngilizlerde de bu segmentte sedan kültürü yok zaten, o yüzden gerek görülmemiştir bile.

Ayrıca bu arabaların sedanı ile HB'i aynı şaseyi paylaşmıyor mu?
Ezelden beri bu böyle değil mi ?
En fazla arka kısmında fark olur diye düşünüyorum, burun kısmında o kadar ne fark olabilir ki ?

aynen öyle tamamen kültür olayı HB avrupada başşta UK de herzaman daha çok tuttu hondanın 96-97 civic euroda 5 kapı HB idi yine mesela onu üretirken japonyada o aptal kasayı 4 kapı üretip adını domani koymuşlardı :) şaseye gelince UK de üretilen concerto-rover220 ile kanka idi motoru ise fransa pazarı için üretilen motorlar olan d14a1 Dual CV carblar montajlanmıştı üst verisonlarında d16a9 a6 çıkıyordu ama... oda direkt 5 kapı hatcback idi şase roverdı ağırlıklı olarak motorlarda honda yürüyende honda... bu yeni kasa civic hb ye gelince çok ayrı bir şase japonyada ve amerikadaki civic sedanla alakası yok hiç... roverlada alakası olmayan bir şase tamamen uk mühendisleri ve japonların azcık mınjıklamasıyla ortaya çıkan bir şase... yani EF EK EG gibi dğeil önü aynı arkasıda aynı sadece biraz uzun dğeiller yani bunlar :) tamamen ayrı bir sınıf bu kasa :)

timucintt
19-04-2013, 00:19

Çift kavramasıda geliyor hondanın yakın zamanda, merak etmeyin turbo benzinlilerde gelecek... :) daha küçük dizel motorlarda geliyor...

bason
19-04-2013, 00:19
Çift kavrama dediğimiz şanzımanlarında bu tip aile araçları için gereksiz maliyeti arttıran ve karmaşık sistemler olduğunu düşünüyorum BMW nin zf şanzımanı gibi gayet yeterli şanzımanlarda var piyasada. güçlü spor araçlar için tamam ama polo da filan gereksiz görüyorum şahsi fikrim.:)

cemsultan
19-04-2013, 00:23
aynen öyle tamamen kültür olayı HB avrupada başşta UK de herzaman daha çok tuttu hondanın 96-97 civic euroda 5 kapı HB idi yine mesela onu üretirken japonyada o aptal kasayı 4 kapı üretip adını domani koymuşlardı :) şaseye gelince UK de üretilen concerto-rover220 ile kanka idi motoru ise fransa pazarı için üretilen motorlar olan d14a1 Dual CV carblar montajlanmıştı üst verisonlarında d16a9 a6 çıkıyordu ama... oda direkt 5 kapı hatcback idi şase roverdı ağırlıklı olarak motorlarda honda yürüyende honda... bu yeni kasa civic hb ye gelince çok ayrı bir şase japonyada ve amerikadaki civic sedanla alakası yok hiç... roverlada alakası olmayan bir şase tamamen uk mühendisleri ve japonların azcık mınjıklamasıyla ortaya çıkan bir şase... yani EF EK EG gibi dğeil önü aynı arkasıda aynı sadece biraz uzun dğeiller yani bunlar :) tamamen ayrı bir sınıf bu kasa :)

Teşekkürler bilgiler için. :icon_tup:

timucintt
19-04-2013, 00:33
Çift kavrama dediğimiz şanzımanlarında bu tip aile araçları için gereksiz maliyeti arttıran ve karmaşık sistemler olduğunu düşünüyorum BMW nin zf şanzımanı gibi gayet yeterli şanzımanlarda var piyasada. güçlü spor araçlar için tamam ama polo da filan gereksiz görüyorum şahsi fikrim.:)

çift kavramayı Honda zaten büyük hacimli ve spor modellerinde kullanacak. Büyük ihtimallede Hacimli hybrid motorlu + dsg şanzımanlı olacaklar... küçük araçlarındada CVT yi kullanmaya dvm edecekler....

Arasts61
19-04-2013, 00:34

yakıt tüketimi , emisyon vs vs bi çok neden daha var?

overblack
19-04-2013, 00:41

ben bu forumda çok gülüyorum ya :) sonra tech bölümünde neden geyik oluyor diyorlar....

Berkan
19-04-2013, 00:41

bu komik olmamışmı biraz

videolar bölümünde öyle yada böyle fiat 500 e lambo motoru sokan varken koca fabrikamı sokamıycak

Arasts61
19-04-2013, 00:57
ben bu forumda çok gülüyorum ya :) sonra tech bölümünde neden geyik oluyor diyorlar....

komik olan honda nın durumu mu?
yoksa çift kavrama yapmaması mı,
yoksa şanzımanla motor arasında olan ve ciddi şekilde sorgulanması gereken ayarsız ilişki mi?
ya da motorların bi krallığının olması ve aralarından bi kralın seçimle iş başına gelmesi mi?

overblack
19-04-2013, 01:05
komik olan honda nın durumu mu?
yoksa çift kavrama yapmaması mı,
yoksa şanzımanla motor arasında olan ve ciddi şekilde sorgulanması gereken ayarsız ilişki mi?
ya da motorların bi krallığının olması ve aralarından bi kralın seçimle iş başına gelmesi mi?

komik olan dsg kullanan birinin honda kadar sorunsuz otomatik şanzıman yapan bir firmaya *** atması. hondanın hangi motoru ile şanzımanı arasında ayarsız bir ilişki var? ve sen bunun tespitini nasıl yaptın? senin eğitimin nedir? hangi mühendislik fakültesini bitirdin? mesela mekatronik konusunda derecelendirilmiş bir makalen filan varmı?

japon arabaları tr'ye ilk girdiğinde ben 17-18 yaşında filandım. sanayideki ustalar "aman uzak doğu arabası alınmaz diyorlardı" trajikomik dimi..

Arasts61
19-04-2013, 01:17
komik olan dsg kullanan birinin honda kadar sorunsuz otomatik şanzıman yapan bir firmaya *** atması. hondanın hangi motoru ile şanzımanı arasında ayarsız bir ilişki var? ve sen bunun tespitini nasıl yaptın? senin eğitimin nedir? hangi mühendislik fakültesini bitirdin? mesela mekatronik konusunda derecelendirilmiş bir makalen filan varmı?

japon arabaları tr'ye ilk girdiğinde ben 17-18 yaşında filandım. sanayideki ustalar "aman uzak doğu arabası alınmaz diyorlardı" trajikomik dimi..

ben çok anlamıyorum, bilmediğimden yazıyorum.
mühendis diplomam var ama mühendislikten anlamam.
sadece almanyanın 2. dünya savaşından sonra Morgenthau Planı ile tarıma dayalı bi ekonomiye dönüştürülmesinin mümkün olmaması ve bunun üzerine gerçekleştirdiği sanayileşme atağı ile ilgili bi etkilenmişlik durumum olabilir.

overblack
19-04-2013, 01:21
ben çok anlamıyorum, bilmediğimden yazıyorum.
mühendis diplomam var ama mühendislikten anlamam.
sadece almanyanın 2. dünya savaşından sonra Morgenthau Planı ile tarıma dayalı bi ekonomiye dönüştürülmesinin mümkün olmaması ve bunun üzerine gerçekleştirdiği sanayileşme atağı ile ilgili bi etkilenmişlik durumum olabilir.

zaten milletçe mühendis dendiği zaman sadece almanları bildiğimiz için böyle oluyor. birazda tarih bilseydin keşke.

uzun lafın kısası hondacı olarak şunu itiraf edebilirim aracın dış görüntüsü bana göre berbat. kişisel zevktir o ayrı mesele..ama hondanın araçlarında o bahsettiğin aktarma organları sıkıntısı olmaz.

Arasts61
19-04-2013, 01:31
zaten milletçe mühendis dendiği zaman sadece almanları bildiğimiz için böyle oluyor. birazda tarih bilseydin keşke.

uzun lafın kısası hondacı olarak şunu itiraf edebilirim aracın dış görüntüsü bana göre berbat. kişisel zevktir o ayrı mesele..ama hondanın araçlarında o bahsettiğin aktarma organları sıkıntısı olmaz.

tarih biliyorum aslında biraz, farkındayım yeterli değil, daha çok çalışacağım.
bi de vw e mail atacağım.
mal gibi yatmasınlar biraz argeye para yatırsınlar. dsg msg yalan işlerle uğraşmasınlar, otursunlar honda şanzımanı gibi sıkıntısız, sorunsuz sağlam bi şanzıman yapsınlar. ama 5 ileri olsun. oranlar da oyle kısa olmasın, az yaksın araba.

SONE-R
19-04-2013, 07:21

yoksa geçen hafta sen de mi YDS sınavına girdin? :D :D

uTku^
19-04-2013, 07:52
Gereksiz pahalı.ancak motor çok başarılı bence

mur_84
19-04-2013, 08:05
@timucintt harbiden Hong Gong da mısın abi.. Honda bilgine hayranım..:icon_tup:

dragon07
19-04-2013, 08:06
honda

uçak yapan
motorsiklet yapan
yat ve yat motoru yapan
robot yapan
otomobil yapan bi firma.yaparsa en iyisini yapar bence

facia
19-04-2013, 08:54
Yaparsa en iyisini yaparlar felan boş laflar.. Yapıcaklar o zaman... Yurtdışı felan beni ilgilendirmiyor... Bu ülkede 1.6disel otomatik vw grubuna rakip olacak kaç tane şanzuman + motor kombinasyonu var? Artık otomatik vites standart donanım olmaya başladı bizim ülkemizde de...

Arasts61
19-04-2013, 09:26
yoksa geçen hafta sen de mi YDS sınavına girdin? :D :D

Marshall Planının "karanlık ikizi" sendromu yaşıyorum, psikolojim normal değil:)

Mehmet Gazihan
19-04-2013, 09:55
yeni gelicek dizelin turbo sistemi vnt sanırım degilmi ?

Evet VNT3 Teknolojisi Kullanıyor. Bosch EDC17 İşletim ve CP4 Pompalı Piezo Enjektörlü Yakıt Sistemi var.

SONE-R
19-04-2013, 09:56
Marshall Planının "karanlık ikizi" sendromu yaşıyorum, psikolojim normal değil:)

ben 75 aldım, sen kaç aldın sınavdan? :D

bason
19-04-2013, 11:19
yakıt tüketimi , emisyon vs vs bi çok neden daha var?

Diğerleri içinde geçerli değil mi bu emisyon vs vs bir çok neden.
1.4 85 hp polo manuel ile DSG arasında 6 bin lira fark var. aralarında karma kullanımda 0.1 lt DSG avantajı var Manuele koy start&stop o 0.1 lt yi de karşılasın.;) hızlanma son hız vs aynı. Teknolojidir bir şey demem fakat giriş modelleri için gereksiz 6-7 bin lira fark ve yaşanan sorunlarda ortada. yok mekatronic yok tıkırtı filan bende test ettim kullandım ıslağı da kuruyu da. hoş tıkırtıyı gözlemleyemedim orası ayrı. Hızlı mı hızlı başka bir avantajı var mı yok. ZF de karmaşıktır bir şey demem fakat yapılabiliyor demektir bu. VAG DSG ye çok yatırım yaptı bende DSG taraftarıyım CVT filan beğenmem. Sadece bu kadar teknolojik olayı barındıran bir sistemin günlük ş.içi kullanılan modellerde hem maliyet hem sorunsuzluk açısından gereksiz görüyorum. Trend çift kavramalardır fakat çok çok sonra geçmeye başladı diğer firmalar.

Burak Mehmet
19-04-2013, 11:29
5k civic dizel Geldi bugün showrooma..
bizde 2 bayilik var birisi skoda diğeri honda..octavia da yeni geldi Civic 5k da. benzer fiyatlara bence octavia daha alınabilir bir araç...

darkmoon
19-04-2013, 11:29
yorumlara bakıyorumda ne kadar ilginç görende piyasada araç yok hondanın 1.6 dizel motor üretmesine çok ihtiyaç var sanır.. vw toyota opel bmw mercedes renault pegeout citroen hyundai kia fiat daha sayıyım mı ... yıllardır adamlar ufak hacimli orta hacimli büyük hacimli dizel motorlu araçlar üretiyorlar.. sanki bütün pazar hondanın dizel motor üremesine muhtaç öyle bir yazıyorsunuzki ..

honda dünyanın en büyük motor üreticisi firmalarından biri ama adamlar dizel motor fazla üretmiyorlar üretmiyor değiller üretiyorlar ama ciddi bir argeleri yatırımları yok belki amerika pazarında iyi bir konumları olmasından belki dizelde gelecek görmemesinden belki benzinli satışlardan çok memnunlar dizele gerek duymuyorlar.. ben hep buna bağlıyorum yoksa üretse hondada çok güzel kral bir dizel motor yapar yapmışda zaten sadece yıl olmuş 2013 ve bence hep diyorum atı alan üsküdarı dizel pazarında geçdi çokk çok geç kaldılar... her marka pazarını oturttu satışını yapdı bir kullanıcı kesmi oluşturdu dizelde..

şimdi honda dizel yapmış pazara giricek ve bu firmaların son 15 yıldır oluşturduğu pazardan kendine ekmek kapma derdine düşücek sağlam bir otomatik şanzıman yapmassa ve fiyatını makul tutmassa ancak honda sempatizanı bir kesme çok az sayıda bir satış yapar bence..

bu konuda sanırım anlaşılmayan ne motor teknolojisi ne yakıp yakmadığı değil onlar zaten artık olmak zorunda önemli olan piyasadaki rakip akranlarına oranla farklı olan ne sunuyorsun eğer bir farkın yoksa insanları kendine sırf hondasın diye çekemessin o devir bitti artık diğer tarafdada o zaman sırf bmw mercedes vw diye araçlarda var marka değeri çok yüksek..

geçen hafta renault tourer edc şanzımanlı kiralık yaklaşık 1600 km yol yapdım tekirdağ edirne v.b araç yakıtı üflüyor şanzımanın tepkimesi çok iyiydi.. artık otomatik şanzımanlar bugün manuel şanzımanlı araçlardan daha seri daha performanslı ve daha az yakıyor ve en önemlisi şehir içinde büyük rahatlık kolaylık keyif insanları yormuyor.. sitesinde gördüğüm doğruysa honda bu motoru manuel şanzımanla getirtiyor buda bence bir kayıp..

kısaca ben olaya farklı bakıyorum bence honda sadece b segmentinde c segmentinde ve d segmentinde dizel pazarını gözden çıkarmış..

d segmentinde yeni accord içinde bu geçerli harika bir kasa yapmışlar araçda çok güzel donanım v.b her şeyi on numara ama gel görki o su gibi yakıtı içen 2.0 benzinli motor o arabayı pazarda mahvettti yiğenimde vardı 2012 yeni kasası şehir içi 11.5 yakıyordu zaten şehir içi fabrika veriside 10.4 aracın bu tip şeyler satışlarını çok düşürdü.. taksaydı güzel az yakan 2.0 dizel bir motor araba pazarda efsane satardı..

Quantum
19-04-2013, 11:50
Dikkat etiğim bir nokta var.. Burası otomobil severlerin buluştuğu bir topluluk.. Yani hiç birimiz otomobillere demir yığını gözüyle bakmıyoruz. Bu sevginin seviyeleri değişken de olsa hepimizin ilgi alanı otomobiller..

Bir sürü şey de biliyoruz yine kişiden kişiye farklılaşan değişken seviyelerde..
Dizel Honda konularında insanların yazdıklarını haftalardır okuyorum da;
Forumun çok büyük bir yüzdesi Honda nın iyi bir marka olduğunda hemfikir. Ancak dizel bir honda nın iyi bir fiyatla piyasaya çıktığında alınabilir bir otomobil olduğunda da hemfikir..

Aynısı FB civic çıktığında da öyle olmuştu.. Kimse almaz inanılmaz çirkin, tasarım rezaleti vs diye hepimiz yazıp çizdik.. Şu anda nasıl yollar? Deli gibi satıyorlar yine..

Dizel honda nasıl olacak? Adam girecek showroom a, ben bu arabayı istiyorum diyecek, 70bin i basıp gidecek.. Yan tarafta x markanın dizeli olsun isterse.. tipi hoşuna gidecek, 3-5 ay sıraya girmek istemeyecek, karısının/sevgilisinin hoşuna gidecek, bir şekilde alacak..

Fiyata falan takılmayın.. Bu araba çoooooook satacak hem de çok!.. Sen ben biz bu kadar parayı bu arabaya bağlamanın akıl karı olmadığını biliyoruz. Çünkü ilgiliyiz.. Alternatif markalar hakkında fikir sahibiyiz. Kimimiz çok üst düzeyde kimimiz ucundan da olsa biliyoruz bu işi.. Ama TechTurkey in, Türkiye otomotiv sanayi için potansiyel örnek oluşturduğunu olduğunu düşünmüyorum. Gerçek hayattaki müşteriler çok ama çok dangozca otomobil alıyorlar..

Dolayısıyla Honda Dizel modelini peynir ekmek gibi satacak..

doush
19-04-2013, 11:56
Honda'nın çalışmalarına bakarsanız hep daha temiz dünya mantığıyla çalıştığını görebilirsiniz. Dizel konusunda birazcık geç kalmış olabilir, ki 2.2 dizel bile kendi sınıfında en az yakan dizeldir, ama çok fazla hybrid otomobili var.. Vtec2 kasada bile hybrid vardı.. Amerikada mk1 civic o kriz zamanında amerikada yakıt çok pahalıyken herhalde efsane satış yaptı.. En az yakan en sorunsuz araba olarak.. Şu an hidrojenle çalışan araçları seri üretime geçirmeyi vs. planlıyor. Bir gün benzin bittiği gibi dizel de üretemeyecek kaynaklar biitnce. O zaman şimdiki çalışmalarının farkını göreceksiniz.

Arasts61
19-04-2013, 12:32
Diğerleri içinde geçerli değil mi bu emisyon vs vs bir çok neden.
1.4 85 hp polo manuel ile DSG arasında 6 bin lira fark var. aralarında karma kullanımda 0.1 lt DSG avantajı var Manuele koy start&stop o 0.1 lt yi de karşılasın.;) hızlanma son hız vs aynı. Teknolojidir bir şey demem fakat giriş modelleri için gereksiz 6-7 bin lira fark ve yaşanan sorunlarda ortada. yok mekatronic yok tıkırtı filan bende test ettim kullandım ıslağı da kuruyu da. hoş tıkırtıyı gözlemleyemedim orası ayrı. Hızlı mı hızlı başka bir avantajı var mı yok. ZF de karmaşıktır bir şey demem fakat yapılabiliyor demektir bu. VAG DSG ye çok yatırım yaptı bende DSG taraftarıyım CVT filan beğenmem. Sadece bu kadar teknolojik olayı barındıran bir sistemin günlük ş.içi kullanılan modellerde hem maliyet hem sorunsuzluk açısından gereksiz görüyorum. Trend çift kavramalardır fakat çok çok sonra geçmeye başladı diğer firmalar.

performans, yakıt vs manuelle karşılaştırıldığında hiç bi dsg zaten manuelle mücadele edemez.(oranlar aynı olmak kaydıyla.) ben zaten dsg yi manuelle karşılaştırmıyorum. ama turkiyede de artık otomatik şanzıman vazgeçilmez hale geliyor. (bayanlar araba kullanmaya daha çok başladıkça bu daha da artacak, sadece bir suru insan sıf eşi kullanabilsin diye otomatik almak zorunda :)
ayrıca trafik vs de cabası vs vs )

hondanın o mukkemmel sorunsuz şanzımanının yakıt tuketimini ne hale getirdiğini, normalde 10 saniyetin altında 0-100 gören aracı nasıl 12 sn nin ustunde 100 km ye çıkardığını, emisyonu nasıl artırdığını filan anlatmaya çalışıyorum.
ha ben çalıştım ne oldu? tarih konusuna biraz daha çalışmam gerektiği sonucuna vardık :):)

bason
19-04-2013, 12:39
performans, yakıt vs manuelle karşılaştırıldığında hiç bi dsg zaten manuelle mücadele edemez.(oranlar aynı olmak kaydıyla.) ben zaten dsg yi manuelle karşılaştırmıyorum. ama turkiyede de artık otomatik şanzıman vazgeçilmez hale geliyor. (bayanlar araba kullanmaya daha çok başladıkça bu daha da artacak, sadece bir suru insan sıf eşi kullanabilsin diye otomatik almak zorunda :)
ayrıca trafik vs de cabası vs vs )

hondanın o mukkemmel sorunsuz şanzımanının yakıt tuketimini ne hale getirdiğini, normalde 10 saniyetin altında 0-100 gören aracı nasıl 12 sn nin ustunde 100 km ye çıkardığını, emisyonu nasıl artırdığını filan anlatmaya çalışıyorum.
ha ben çalıştım ne oldu? tarih konusuna biraz daha çalışmam gerektiği sonucuna vardık :):)

Performans olarak yakıt olarak da DSG gibi modellerde mevcut teknik verileri yakalamak çok daha kolay.

Dünya bu yöne gidiyor zaten. 5 seneye kalmaz doğru düzgün manuel göremeyeceğiz yollarda bu da aşikardır. Bunun öncülerinden biri de VAG dır zaten. Olay sadece eşlerin araba kullanması ya da bayan şoförlerin çoğalması da değil. Tabi bu da bir nedendir haklısınız. Asıl neden insanlar bıktı artık manuelden. Trafik ne halde araç sayısı çok arttı birde tembelleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bunların sonucu otomatik. Herkes kendi payını arttırmak için yeni şeylerin peşinde.:)

İbrahim33
19-04-2013, 13:13
Dikkat etiğim bir nokta var.. Burası otomobil severlerin buluştuğu bir topluluk.. Yani hiç birimiz otomobillere demir yığını gözüyle bakmıyoruz. Bu sevginin seviyeleri değişken de olsa hepimizin ilgi alanı otomobiller..

Bir sürü şey de biliyoruz yine kişiden kişiye farklılaşan değişken seviyelerde..
Forumun çok büyük bir yüzdesi Honda nın iyi bir marka olduğunda hemfikir. Ancak dizel bir honda nın iyi bir fiyatla piyasaya çıktığında alınabilir bir otomobil olduğunda da hemfikir..

Aynısı FB civic çıktığında da öyle olmuştu.. Kimse almaz inanılmaz çirkin, tasarım rezaleti vs diye hepimiz yazıp çizdik.. Şu anda nasıl yollar? Deli gibi satıyorlar yine..

Dizel honda nasıl olacak? Adam girecek showroom a, ben bu arabayı istiyorum diyecek, 70bin i basıp gidecek.. Yan tarafta x markanın dizeli olsun isterse.. tipi hoşuna gidecek, 3-5 ay sıraya girmek istemeyecek, karısının/sevgilisinin hoşuna gidecek, bir şekilde alacak..

Fiyata falan takılmayın.. Bu araba çoooooook satacak hem de çok!.. Sen ben biz bu kadar parayı bu arabaya bağlamanın akıl karı olmadığını biliyoruz. Çünkü ilgiliyiz.. Alternatif markalar hakkında fikir sahibiyiz. Kimimiz çok üst düzeyde kimimiz ucundan da olsa biliyoruz bu işi.. Ama TechTurkey in, Türkiye otomotiv sanayi için potansiyel örnek oluşturduğunu olduğunu düşünmüyorum. Gerçek hayattaki müşteriler çok ama çok dangozca otomobil alıyorlar..

Abi , sedan olsaydı cidden çok satardı , bizim halkımız sedan aracı seviyor.Bu aracın tasarımının fanatik hondacılar dışında geniş bir kitleye hitap edebileceğini düşünmüyorum.

efe_
19-04-2013, 13:36
Motor iyidir ama tasarım gerçekten rezalet

Quantum
19-04-2013, 13:37
Abi , sedan olsaydı cidden çok satardı , bizim halkımız sedan aracı seviyor.Bu aracın tasarımının fanatik hondacılar dışında geniş bir kitleye hitap edebileceğini düşünmüyorum.

Çok çok haklısın.. Türkiye sedan cenneti.. Ancak Honda için "yağını suyunu koy devam et" mantığı, ilave olarak "mazutlu araba iyidir" düşünceleri yurdum insanının kafasından çıkmadığı sürece, ikisi bir araya geldiğinde dizel honda satar diye düşünüyorum.

tabi bu bir öngörü sadece.. bekleyip göreceğiz.. :)

Okan.A.A
19-04-2013, 22:24
Bu arada aracın ilk testi gerçekleştirilmiş pek fazla detaylara girmemişler ama izlemek isteyenler için buyrun :)
İlk Test - Honda Civic 1.6 i-DTEC - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=U-bvvM3FJMs)

arkatcaglar
19-04-2013, 22:35
Motor iyidir ama tasarım gerçekten rezalet

Katılıyorum son zmanlarda honda tasarım olarak cok kötü yeni olarak sadece hoşuma giden cr z type r oda türkiyeye gelecegini sanmıyorum

Seven7
19-04-2013, 22:36
Bu arada aracın ilk testi gerçekleştirilmiş pek fazla detaylara girmemişler ama izlemek isteyenler için buyrun :)
İlk Test - Honda Civic 1.6 i-DTEC - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=U-bvvM3FJMs)

Bu kadar anlamsız bir test olamazdı sanırım. Adamlar el freni bile çekmiş virajda ama motor sesinden bile bahsetmemiş.

ibratice
19-04-2013, 22:43
Bu kadar anlamsız bir test olamazdı sanırım. Adamlar el freni bile çekmiş virajda ama motor sesinden bile bahsetmemiş.

araçta nerdeyse hiç dizel sesi duymuyorsunuz

fore
19-04-2013, 22:45

Honda tam test yapılmasına müsaade etmemiş olabilir..

chaylak
19-04-2013, 22:51

uyduruktan test yapacagiz icine etmisler arabanin ya

wiesmann
20-04-2013, 01:10

mavi rengini begendigi icin hanimina impreza wrx alan adam biliyorum :D
teyzeden type r alan arkadasin konusuda forumda mevcut ;)

OguzU
20-04-2013, 04:55
alcağımdan değil ama bugün gittim bizzat gördm bence hoş bi kasa konforluda ama fiyat tuzlu yarın bereçteki hondada lansmanı var deneme sürüşüne katılcam arabayı alamayabiliriz ama deneme sürüşüdemi yapmıyaaah :D

Aranel Ciryatan
20-04-2013, 10:10
çok uzun bir yazı yazmıştım fakat şirketin proxy sistemi hata verdi ve mesajım kayboldu.

2008 FD6 85k km ye kadar kullandım. şuanda da FD7 var. genelde babam kullanıyor ve sıkışık trafikte işe gidip geliyor bence yakıtı gayet normal. dizel civic bence çok satacak ve piyasayı çok sallayacak.

sonuçta civic gerçekten çok başarılı bir araba. kasası genelde ilk başta sevilmez ama zamanla gözü alışır insanların bu klasik bir civic durumudur :D

Arasts61
20-04-2013, 10:13

esp nin kapatılabilmesi baya etkileyiciymiş :)

SONE-R
20-04-2013, 10:20
rocco siffredi tarzı el freni olmasaymış iyiymiş :D :D

deeperblack
20-04-2013, 14:31
Vidyo araç üzerine değilde esp yi kapatınca aracın neler yaptığı üzerine olmuş.