PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6 ohm hoparlörü 4 ohm da çalıştırmak ?

c20let
16-04-2013, 17:14
Elimde 17 cm'lik 2 tane bass hoparlörü var. Evde kullanılan ses sisteminden söktüm unutmuştum ne zamandır evde duruyordu. Üzerinde 170 rms güç verdiği yazıyor.

Geleyim asıl soruma. Araç için amfiler genel olarak 4 ohm'da çalışıyor. Bu hoparlörü 4 ohm güç veren bi amfi ile beslediğimde ne gibi sorunlar çıkabilir. Güç kaybı yaşayacağımı okudum ne düzeyde etkiler bu güç kaybı ? Alacağım amfinin gücü ne kadar olmalı eğer çalıştırabilirsem?

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Maxi
16-04-2013, 17:30
Elimde 17 cm'lik 2 tane bass hoparlörü var. Evde kullanılan ses sisteminden söktüm unutmuştum ne zamandır evde duruyordu. Üzerinde 170 rms güç verdiği yazıyor.

Geleyim asıl soruma. Araç için amfiler genel olarak 4 ohm'da çalışıyor. Bu hoparlörü 4 ohm güç veren bi amfi ile beslediğimde ne gibi sorunlar çıkabilir. Güç kaybı yaşayacağımı okudum ne düzeyde etkiler bu güç kaybı ? Alacağım amfinin gücü ne kadar olmalı eğer çalıştırabilirsem?

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim.

kesin kaybı hesaplayamazsında şöyle bir genelleme yapılabilir

4 ohmda 100 watt verebilen bir anfiye sen 8 ohmluk hoparlör takarsan
gücün yarıya düşer gibi düşün..

başkada bir sıkıntı yaşamazsın.

problem tam tersinde olur.
yani anfin 8 ohm içindir
sen 4 ohm hoparlör takarsan problem olur

hoparlörler 2 taneymiş
o zaman onları paralel bağlarsın 4 ohm olur.

hoparlörün üzerinde 170 rms yazıyorsa ve bu doğru ise
anfininde en fazla bence 150 watt rms olması lazım en fazla
(2 hoparlörü paralel takarak kullanırsan yani 4 ohm olursa)

c20let
16-04-2013, 17:53
kesin kaybı hesaplayamazsında şöyle bir genelleme yapılabilir

4 ohmda 100 watt verebilen bir anfiye sen 8 ohmluk hoparlör takarsan
gücün yarıya düşer gibi düşün..

başkada bir sıkıntı yaşamazsın.

problem tam tersinde olur.
yani anfin 8 ohm içindir
sen 4 ohm hoparlör takarsan problem olur

hoparlörler 2 taneymiş
o zaman onları paralel bağlarsın 4 ohm olur.

hoparlörün üzerinde 170 rms yazıyorsa ve bu doğru ise
anfininde en fazla bence 150 watt rms olması lazım en fazla
(2 hoparlörü paralel takarak kullanırsan yani 4 ohm olursa)

Çok teşekkürler abi. Paralel bağlayınca 4 ohm oluyorsa eğer hoparlörler benim 170+170= 340 rms 4 ohm'da tek kanaldan veren bi amfi mi almam gerekiyor ? Doğru mu anlamışım ?

Hoparlörler sony marka sanırım verdiği güç doğrudur.

Maxi
16-04-2013, 18:01
yok hayır
Bu hoparlörleri paralel bağlarsan sana gereken anfi:
4 ohmda 150 watt rms çıkış veren tek kanal bir anfi.

cXe
16-04-2013, 18:05
hoparlör 6 ohm değil mi? paralel bağlantıda 3 ohma düşer, çoğu oto amfisi 3 ohmda sorun çıkarmaz

Maxi
16-04-2013, 18:47
off acayip dalmışım
hoparlörler 6 ohm değilmi pardon
ben hep 8 ohm diye düşündüm durdum...

aynen paralel bağlantıda 3 ohm olur
doğrudur, çoğu oto anfisi 3 ohm destekler

ama anfi tarafında pek değişen birşey olmaz
gene size 150 watt rms çıkış veren tek kanal bir anfi lazım
daha güçlü anfide hoparlörler patlayabilir.

murat_ileri
16-04-2013, 18:48
öncelikle bu hoparlörler nedir; subwoofer, woofer, midrange, tweeter? evde kullanılan cihazların kendi kabininin akustik yapısı sayesinde oda içerisindeki konumlandırmasından dolayı yeterli şiddeti almaktasınız, bu hoparlörler araca bağlandıgında tamamen farklı bir akustik içerisinde istediğiniz performansı vermeyecektir. anfi seçimi konusunda hakan abi bu cihazları zannedersem subwoofer olarak algıladıgı için paralel baglamanı tavsiye etti, şayen bahsedilen cihazlar normal hoparlör ise stereo bağlaman gerekli. hoparlörlerin 6 ohm olması sadece rms degerde düşüş saglar ve tonlamada biraz geri kalır, evde kullanılan ürünler ile araç hoparlörleri arasında ciddi bir fark vardır dolayısı ile fazla zorlamamanızı tavsiye ederim.

NOT: cihazları göremeden sadece genel yorum olarak yapmaktayım, kesin konuşabilmek için cihazların tam olarak bilinmesi gereklidir. yanlış yönlendirme yapmak istemem.

painkller
16-04-2013, 19:08
pek alakalı değil, ama eğer orjinal kabinli hoparlörleri söküp araca takıcaksanız ya kabinleriyle kullanın veya en iyisi bu işe bu hoparlörlerle hiç girmeyin. çünkü hoparlöre gerekli etkiyi, sesi ve titreşimi sağlamasına imkan tanıyan kabindir. bu kabin akustiği sağlıyor. 15w lık 10vm hop bile evde yetiyor bas sesine uygun bir kabinde. bu işte hoparlör kadar olmasada en önemli konulardan biri kabindir :)

c20let
16-04-2013, 19:15
http://img.donanimhaber.com/upfiles/577664/1913671BFF564AC9984F172514B7BC22.jpg

Telefondan giriyorum imla hataları için özür dilerim şimdiden.

Linki verdim yukarıda hoparlör o, sadece bass veriyor zannedersem ama subwoofer ve woofer farkını bilmediğim için yorum yapamayacağım. Sizlerin yardımını bekliyorum.

Birde ***** öğrencilik zor hoparlör için 150-200 vermek yerine aracımın başka eksiğini tamamlarım.araç hoparlörü kadar performans vermeyeceğini bende düşünüyordum.

cXe
16-04-2013, 20:12
pek alakalı değil, ama eğer orjinal kabinli hoparlörleri söküp araca takıcaksanız ya kabinleriyle kullanın veya en iyisi bu işe bu hoparlörlerle hiç girmeyin. çünkü hoparlöre gerekli etkiyi, sesi ve titreşimi sağlamasına imkan tanıyan kabindir. bu kabin akustiği sağlıyor. 15w lık 10vm hop bile evde yetiyor bas sesine uygun bir kabinde. bu işte hoparlör kadar olmasada en önemli konulardan biri kabindir :)

yurt dışında 10 cm lik hoparlörler ciddi bas sesi alan kişilerin youtube da birçok video su var, kabin çok önemli ama türkiye de bunun önemini bilen çok az insan var.

c20let
16-04-2013, 21:26
Güncel durum biraz acil sayılır amfi seçimini yapmam lazım. Bunları paralel bağlamam mı daha verimli yoksa direk amfiye mi bağlasam daha güzel ses alırım ?

cXe
17-04-2013, 11:00
paralel bağlantıda kullanman gerek, normal bağlantıda 6 ohmda en az 150 rms verecek streo amfi baya pahalı olur ama normal bir 4 kanal amfi köprüde rahatlıkla 150 rms güç verir

TameR
17-04-2013, 11:14
ohm direnaj yani basın yada hoparlörün dayanıklılığını belirten bi dalga

4 ohm amfi ile 6 ohm 8 ohm hoparlör çalışır sesten yana sıkıntı yaşamazsın

amfinin gücü neyse hoparlörden o çıkar..

c20let
17-04-2013, 13:28
ohm direnaj yani basın yada hoparlörün dayanıklılığını belirten bi dalga

4 ohm amfi ile 6 ohm 8 ohm hoparlör çalışır sesten yana sıkıntı yaşamazsın

amfinin gücü neyse hoparlörden o çıkar..

İyice aklım karıştı şimdi. Böyle bi yoruma denk gelmemiştim. Herkes 6 ohm hoparlörü 4 ohm veren amfi ile kullanırsan güç kaybı yaşarsın demişti.

murat_ileri
17-04-2013, 14:53
İyice aklım karıştı şimdi. Böyle bi yoruma denk gelmemiştim. Herkes 6 ohm hoparlörü 4 ohm veren amfi ile kullanırsan güç kaybı yaşarsın demişti.

kardeşim kafanın karışacağı bişey yok resim yüklemişsin ama sorunlu galiba görünmüyor, resim yükleyebilirsen sana net cevap vereceğiz.

sansar34
17-04-2013, 15:10
pek fazla guc kaybı olmaz ornek verıyorum

100w rms alabılıyorsan -4ohm luk bır anfıde 4ohm luk bı hoparlorde

6ohm hoparlor baglayınca tahmınen yaklasık 80w rms verırı dıye dusunuyorum

ama yukarıda dedıklerı gıbı anfı yada hoparlor degıldır sesı veren sadece kabındır tabı hoparlorun ohm degerı capı kabındekı konumu balolar bıle etkıleyen bı faktor

TameR
17-04-2013, 15:19

güç kaybı şöyle olur senin bağladığın amfi atıyorum 4 ohm 150 vatt bağladığın hoparlör 6 ohm 150 watt olursa güç kaybı yaşanır hoparlöründen tahmini 130 watt güç alırsın

bunun sebebide amfinin direncinin hoparlörün direncini karşılamamasıdır ama elindeki hoparlöre 20-30 watt daha güçlü bir amfi bağlarsan (ki gerek yok) tam randıman alınır..

umarım açıklayıcı olmuştur

c20let
17-04-2013, 16:00
kardeşim kafanın karışacağı bişey yok resim yüklemişsin ama sorunlu galiba görünmüyor, resim yükleyebilirsen sana net cevap vereceğiz.

Düzelttim sanırım görünüyordur artık. Farklı bi adrestende yükledim. Sarı renkli büyük hoparlörler abi.

http://l1304.hizliresim.com/18/k/m5l50.jpg

http://l1304.hizliresim.com/18/k/m5l50.jpg

pek fazla guc kaybı olmaz ornek verıyorum

100w rms alabılıyorsan -4ohm luk bır anfıde 4ohm luk bı hoparlorde

6ohm hoparlor baglayınca tahmınen yaklasık 80w rms verırı dıye dusunuyorum

ama yukarıda dedıklerı gıbı anfı yada hoparlor degıldır sesı veren sadece kabındır tabı hoparlorun ohm degerı capı kabındekı konumu balolar bıle etkıleyen bı faktor

güç kaybı şöyle olur senin bağladığın amfi atıyorum 4 ohm 150 vatt bağladığın hoparlör 6 ohm 150 watt olursa güç kaybı yaşanır hoparlöründen tahmini 130 watt güç alırsın

bunun sebebide amfinin direncinin hoparlörün direncini karşılamamasıdır ama elindeki hoparlöre 20-30 watt daha güçlü bir amfi bağlarsan (ki gerek yok) tam randıman alınır..

umarım açıklayıcı olmuştur

Anladığım şudur. İki hoparlörü de paralel bağlıyorum 140-150 rms güç veren bi amfi alıyorum. Güzel bi kabin yaptırıyorum bunlara. Mutlu ve huzurlu öğrenci işi kullanıyorum. Doğru mu anlamışım?

darkmoon
17-04-2013, 16:31
kaliteli marka bir coaxial 3 yollu 100-150rms lik kolon alıp anfiye bağlasan daha az emek vakit kaybı ve uğraşı olur hem ucuz ekonomik öğrenci işi olur hemde inan bu evdeki kolonlarından çok daha kaliteli berrak bir ses alırsın bu kadar atraksiyona girmene gerek kalmaz.. :)

cXe
17-04-2013, 17:27
Düzelttim sanırım görünüyordur artık. Farklı bi adrestende yükledim. Sarı renkli büyük hoparlörler abi.

Anladığım şudur. İki hoparlörü de paralel bağlıyorum 140-150 rms güç veren bi amfi alıyorum. Güzel bi kabin yaptırıyorum bunlara. Mutlu ve huzurlu öğrenci işi kullanıyorum. Doğru mu anlamışım?

elindeki hoparlörün tanesi 170 rms, sen bunları paralel bağladığında sana 3 ohmda 340 rms verecek bir amfi lazım, bu da 2 ohmda 400 rms üstü veren bir amfiye tekabül eder. eğer amacın sadece bas almak ise mono amfi kullan, 4 kanallı amfi ile senin iş çıkmaza girer

Maxi
17-04-2013, 20:21
elindeki hoparlörün tanesi 170 rms, sen bunları paralel bağladığında sana 3 ohmda 340 rms verecek bir amfi lazım, bu da 2 ohmda 400 rms üstü veren bir amfiye tekabül eder. eğer amacın sadece bas almak ise mono amfi kullan, 4 kanallı amfi ile senin iş çıkmaza girer

bu konuda eminmisiniz ?
170rms gerekmezmi? :beuj:

edit:
araştırdım haklıymışsın 340 rms anfi lazım.
güç ikiye katlanıyor tabi 3 ohm olacak anfi.

tabi o ucu ucuna gelir 300w rms daha iyi olur heralde

sansar34
17-04-2013, 20:42
bu hoparlorden adım gıbımı emınım 100w rms alamazsın tahmınen bu hoparlorden saglıklı olarak 60 ila 70w arası bır ses duyabılırsınız en basıtı fortex gıbı markaların en dandık dedılklerı hoparlorler bıle 60$ gıbı rakamlara satılıyor vede o hoparlorlerden bıle 50 60w uzerı ses alamazken kı sız o parayla bu hoparlorlerın cd anfı kısmıyla bırlıkte alırsınız yanı eger anfı fln alacaksanız bu tarz hoparlorle bırlıkte buyuk bır beklentı ıcerısınde olmayın yınede sızın ısınızı gorecek tarzda hoparlorlereger aracta kapılara koyacaksanız kapıların ıc kısmına ve dosemenın ıc yuzune cam elyafı doşeyın seste azda olasa degısır kolay gelsın :)

Edit: 100w gıbı rakamlara kucumsenecek rakamlar degıl ben evde yaptıgım anfılerı bıle denerken max 20 30w arası acabılıyorum kı evın camları oynuyo kaldıkı kullandıgınız anfıler d class amp oludugu cektıgı gucun yaklasık %30 ısıya donusur gerıye kalan %70 yaklasık %45 veya 50sını kullanabılırınız ada kalıtelı malzeme kullanılmıssa. bence bole bır ıse gırecekesınız bısyler yapım guzel olsun dıyorsanız bıraz arastırma yapın bızde elımızden gelen yardımları yapalım :)

c20let
17-04-2013, 21:08
Sağolun yorumlariniz için. Yanlız verdiği güç fasa fiso yazılmış rakam değil zamanında epey yüksek paralar verilip alınmıştı kalitesiz uyduruk bi sistem değildi ki sesi beni fazlasıyla tatmin ediyordu. Kabinsiz kullanmayacagim ve hoparlör için su aşamada ekstra bi masraf yapmaktansa elimdekini değerlendirmek isitiyorum. Kafamdaki tüm soru işaretleri ortadan kalktı. 300 rms güç veren (4ohm) bi amfi alip bagajın iki yanına kabin yapıp kullanacağım.

alfonso4474
17-04-2013, 22:09
ses anfisi alırsan köprü bağlarsın yada mono alırsn en uygun fiyatlı 1tane al geç tak bağlantıyıda +ları birlşetir - leri birlşetir anfiye -lerden kablo cek anfiye +lardan kablo cek işlem tamam

sansar34
17-04-2013, 22:17
Sağolun yorumlariniz için. Yanlız verdiği güç fasa fiso yazılmış rakam değil zamanında epey yüksek paralar verilip alınmıştı kalitesiz uyduruk bi sistem değildi ki sesi beni fazlasıyla tatmin ediyordu. Kabinsiz kullanmayacagim ve hoparlör için su aşamada ekstra bi masraf yapmaktansa elimdekini değerlendirmek isitiyorum. Kafamdaki tüm soru işaretleri ortadan kalktı. 300 rms güç veren (4ohm) bi amfi alip bagajın iki yanına kabin yapıp kullanacağım.

ger daha orjınal bısy yapmak ıstıyorum arabaya artı kabın yaptırmayım dersen on taraftakı hoparlorlerın yerıne bunları koy kapı ızelasyonunu yap bır anfı al 4 cıkıslı stereo yada ben ugrasırım dıyorsan yapabılırsınde yada hazır kıtler ver ıstedıgın sekılde kutulayabılırsın. be bence en mantıklı ve temız olanıdır dıye dusunuyorum aynı kablo hatları uzerınden ojınal bı sekılde kullanırsın arabanı satarkende eskı seklıne alıp satarsın vede ses konusunda yeterınce tatmın olursun

not: on tarafa bu horlorlerı koyacaksan kabın ıcerısınde ıllakı ıkı yollu bır crossover devresı vardır yoksada ınternette satılıyor twıterlarıda kapı kenarlarına koyarsınız guzel olabılır bagazdada kalabalık etmez kabınlar

c20let
17-04-2013, 22:25
ses anfisi alırsan köprü bağlarsın yada mono alırsn en uygun fiyatlı 1tane al geç tak bağlantıyıda +ları birlşetir - leri birlşetir anfiye -lerden kablo cek anfiye +lardan kablo cek işlem tamam

Onlar kolay teypten amfi için çıkışı nasıl alacağım asıl bilmediğim konu bu.

ger daha orjınal bısy yapmak ıstıyorum arabaya artı kabın yaptırmayım dersen on taraftakı hoparlorlerın yerıne bunları koy kapı ızelasyonunu yap bır anfı al 4 cıkıslı stereo yada ben ugrasırım dıyorsan yapabılırsınde yada hazır kıtler ver ıstedıgın sekılde kutulayabılırsın. be bence en mantıklı ve temız olanıdır dıye dusunuyorum aynı kablo hatları uzerınden ojınal bı sekılde kullanırsın arabanı satarkende eskı seklıne alıp satarsın vede ses konusunda yeterınce tatmın olursun

not: on tarafa bu horlorlerı koyacaksan kabın ıcerısınde ıllakı ıkı yollu bır crossover devresı vardır yoksada ınternette satılıyor twıterlarıda kapı kenarlarına koyarsınız guzel olabılır bagazdada kalabalık etmez kabınlar

Kardeşim sadece büyük hoparlörler mevcut elimde ve kapılarda 16 cm'lik yuvalar mevcut ayrıca bu hoparlörün derinliği çok fazla kapıya yada arka cam önüne koyulacak gibi değil en iyisi kabinle kullanmak bence.

alfonso4474
17-04-2013, 22:46
teypten anfiye giden rca kablosu var okdr sen aldığında getir hallederim ben

c20let
17-04-2013, 22:54
Teypte rca çıkışı yok sanırım :D

cXe
17-04-2013, 22:59
hoparlörler 170 rms gücünde olabilir ama emin ol o kabinle 60 liralık jameson kadar bas alamazsın o nedenle bana kalırsa pek ümit bağlayıp para harcama.

teypten rca çıkışı elde etmek kolay, 15-20 lira değerinde bir deck çeviri (sahibinden.com a yaz kesin çıkar) rahatlıkla işini görür, ayrıca madem kaliteli hoparlörler o zaman ses hoparlörü olarak kullanman daha mantıklı, derinliği dert etme kabin şeklinde ceplikler var onlar senin işi çözer.

c20let
17-04-2013, 23:03
hoparlörler 170 rms gücünde olabilir ama emin ol o kabinle 60 liralık jameson kadar bas alamazsın o nedenle bana kalırsa pek ümit bağlayıp para harcama

hangi kabinle ?

cXe
17-04-2013, 23:06
fotoda görünen orjinal kabin ile

c20let
17-04-2013, 23:07
fotoda görünen orjinal kabin ile

Konuda onunla kullanacağımı yazmadım hiç sadece elimde sadece fotoda götünen büyük hoparlörler mevcut demiştim zaten.

cXe
17-04-2013, 23:23
ben kendi fotolarıdır diye düşünmüştüm, peki kabin işini nasıl yapmayı planlıyorsun? elinde yeterli parametrelerin olduğu sanmıyorum ama kabin özellikle bas konusunda çok önemlidir

c20let
17-04-2013, 23:26
ben kendi fotolarıdır diye düşünmüştüm, peki kabin işini nasıl yapmayı planlıyorsun? elinde yeterli parametrelerin olduğu sanmıyorum ama kabin özellikle bas konusunda çok önemlidir

Haklısın valla pek bilgimde yok açıkçası düşündüğüm yerin ölçüsünü alayım nasıl bi kabin yapmak lazım kararlaştıralım.

cXe
18-04-2013, 00:15
nasıl bir ton beklediğinde önemli, eğer sert baslar istiyorsan (sert derken şiddet olarak değel pıt pıt şeklinde sesler) kapalı kabin işini görür ama uğultulu uzayan baslar istersen portlu kabine ihtiyacın olacak, sen ölçülere bir bak sonra daha detaylı yardımcı olmaya çalışırız hep beraber.

darkmoon
18-04-2013, 00:40
Kabin yapımı için masraf ediceksin istediğin beslemeyide tam alamıycaksın.. anfi için dual mono en az 2ohm da arkadaş 400rms demiş ama bana göre 500 rms lik bir anfi alman lazım çünkü ev wooferlarının frekans aralığı arabalar için yapılan wooferdan farklıdır böyle bir anfide ciddi bir paradır.. dandik bir anfide alırsan ses falan alamassın bunu bil yapdığın masrafla kalırsın..

bu iş bu kadar mantıklı ve basit olsaydı inan herkesin evinde eskiden kalma müzik setlerinden yada sağdan soldan kalma kolonlar vardır herkes kullanırdı.. istediğin sadece woofersa basit kutu içi 30 cm lik bir woofer alsan ucuz yollu bir şey birde mono anfi alsan inan bu yapıcağın işlerden on kat iyi ses alırsın ve çok daha ucuza bir maliyeti olur..

yok ben illa bağlıycam diyorsan wooferların beslemesini ve direnç ayarlarını kontrol ettir normalde o woofer kutusunun iç kısmında bir kartıda olması lazım beslemeyi dengelemesi için çok ilkel bir nevi anfi gibi bir kart diye biliriz.. bilmiyorum bu kadar masraf yapmana değermi ama bunları kontrol et neticede bu kolonlar 12v ev elektriğine göre yapılıyor..

murat_ileri
18-04-2013, 00:43
kardeşim bu hoparlörler 170 rms deil, belirtilen güç woofer, mid ve tweeter toplamı olan rms değeridir. sen bu hoparlörleri bass amaçlı kullanacaksan kapalı kutu orjinal kabin boyutlarının 2sinin toplamın 2/3 kadarı bir ölçüde paralel olarak baglayıp, ucuza maletmek için jameson usa505 anfi ile mono bagla fazla yüklenme yakarsın 50 w rms civarı bir gücü var. hemde 2 kanalın boş kalır ileriye yönelik olur.

bu konuda eminmisiniz ?
170rms gerekmezmi? :beuj:

edit:
araştırdım haklıymışsın 340 rms anfi lazım.
güç ikiye katlanıyor tabi 3 ohm olacak anfi.

tabi o ucu ucuna gelir 300w rms daha iyi olur heralde

hakan abi hoparlörleri paralel bagladıgın zaman güç 2 katına çıksada çıkış voltajı düşer, en saglıklı gücü oto grubunda 4 ohm sürerek alınır. hoparlörün çalışma prensibi elektro mıknatıs mantıgı ile çalıştıgından volaj düşüşü elektro motor kuvvetinde düşmesine neden olur.

darkmoon
18-04-2013, 00:45
kardeşim bu hoparlörler 170 rms deil, belirtilen güç woofer, mid ve tweeter toplamı olan rms değeridir. sen bu hoparlörleri bass amaçlı kullanacaksan kapalı kutu orjinal kabin boyutlarının 2sinin toplamın 2/3 kadarı bir ölçüde paralel olarak baglayıp, ucuza maletmek için jameson usa505 anfi ile mono bagla fazla yüklenme yakarsın 50 w rms civarı bir gücü var. hemde 2 kanalın boş kalır ileriye yönelik olur.

banada öyle geldide polemik yaratmak istemedim onların verdiği rakamlar üstünden yazdım yoksa o wooferların bırak 300 ü 100 ü bile verebiliceğini pek sanmıyorum..

murat_ileri
18-04-2013, 12:47
banada öyle geldide polemik yaratmak istemedim onların verdiği rakamlar üstünden yazdım yoksa o wooferların bırak 300 ü 100 ü bile verebiliceğini pek sanmıyorum..

o dönemlerde p.m.p.o. degerleri satış pazarlama yönteminin gözde methodlarındandı, dolayısıyla üzerinde yazılan degerler, günümüz pazarında kabul görmemekte. arkadaşımız elindeki hoparlörleri degerlendirmek adına kullanabilir ama mucize beklemekte yanlış olur.

c20let
18-04-2013, 16:35
o dönemlerde p.m.p.o. degerleri satış pazarlama yönteminin gözde methodlarındandı, dolayısıyla üzerinde yazılan degerler, günümüz pazarında kabul görmemekte. arkadaşımız elindeki hoparlörleri degerlendirmek adına kullanabilir ama mucize beklemekte yanlış olur.

pmpo değeri 2800w olması lazım tam aklımda değil ama inandırıcı bi değer değil zaten. Bu hoparlörler 50w rms de vermez sanırım abi 50 çok düşük gibi düşünüyorum. Jbl gt4-12 vardı önceden ona göre daha güçlü bass sesi alıyordum bu iki hoparlörler.

cXe
18-04-2013, 18:01
bence olamaz demek yanlış olur, piyasada 150 rms civarlarında mid baslar bulunmakta neden bu hoparlör onlar kadar olmasın?

en kolay yöntem mono amfisi olan bir arkadaşının arabasına bağlayıp sonucu değerlendirmek.

darkmoon
18-04-2013, 18:14
50 rms de olsa 50 rmslik şeyi besleyen 220voltuk besleme ile çalışan bir ünite ile alınan empedans gücü ile arabadaki 12v ile çalışan üniteden alınıcak güç aynı olmıycakdır..çok basit kaba bir örnek veriyim evde kullandığınız 75wattluk bir ampülü arabaya taksanız ne olur aynı şey sönük bir ışık alırsınız evdeki gibi yanmaz..

cXe
18-04-2013, 19:37
aynı şey değil ki, o amfinin girişi ile alakalı bir durum, hoparlör için önemli olan çıkışta ki voltaj. voltaj daha doğrusu voltajın frekansı ile empadans değişir bu doğru fakat amfinin çıkışında giriş voltajı dönüştürülmüş durumdadır.

darkmoon
18-04-2013, 20:48
hoporlör için öyle ama bizim ev ünitelerindeki dinlediğimiz ses ana ünite vasıtasıyla çıkan ses yani o sese güvenip arabadanda ben bu sesi alırım mantığı yanlış onu demeye çalışdım evdeki ana ünitedeki sistemle arabadaki sistem farklı kısaca voltaj ve alınabilicek empetans değerleride çok farklı olucakdır..

sansar34
18-04-2013, 21:34
evde kullanılan şebeke voltajı 220ac ile 240 arasında degıskenlık gosterır ve alabılecegınız gerılım ıle akımda bına ve apartman ıcerısındekı dosenen tesısata baglı vede dıp gurultunun olma sebeplerıden bırısıde budur he konuya gelecek olursak bunlerın hepsını ınverter devrelerı ıle halledılebılecek seyler kı darkmoon adlı uyemız benden yaşca ve bılgı konusunda daha tecrubeli bır abım ona bazı konularda katılıyorum.

Ama soyle bısy var onemlı olan burada senın evde kullandıgın baglı olan amp yeterlı bas ve tızlerı alabılyorsun ama arabaya arac anfısıne baglayınca alamıyorusun ve bunun sebebı ılk olarak amp ıcerısınde kullanılan power katındakı transıstor yada entegrelerın karakterıstık yapısına baglı ıkıncı olarakta preamp devresıne ucuncu ve en buyuk faktorde devre kartında bulunan besleme katına baglı.

eger ugrasmak ıstersenız hazır amp kıtlerı satılıyor ab class amp kıtler var ıstedıgınız sekılde kutular ıstedıgınız wattaj degerlerınde amp yapabılırınız besleme katı olarakta ınverter devrelerı var yıne hazır satılıyor pazıl gıbı hepsını bırlestırebılırıp kullanabılırsınız

darkmoon
18-04-2013, 21:39
ben hiç ev sistemini araçda kullanmadım verim neticesi nedir bilmiyorum sadece mantık yürütüyorum :) zaten verimli olsa araba ses sektörü diye bir şey olmaz ev sistemiyle araba ses sistemi unisex bir şey olurdu :) ama ayrı sektörler..

sansar34
18-04-2013, 22:20
hayır aslında mantık yıne aynı ama besleme katları farklı :)

ev sıstemlerınde artık smps devreler kullanılıyo eskı sıstemlerde trafo kullanılıyor ama malıyetı yuksek oldugundan pek tercıh edılmıyor deger sekılde cok fazla yer ve agırlık demek oluyor ama smps devrelerde ole degıl malıyetı trafolara gore daha ucuz ve daha hafıf kapladıkları yerlede daha kucuk

araclardada ınverter kullanılıyor power katı ve preamp katı kac volt kac amp ıle calısıyorsa smps katı gelen 12voltu ragule adıp yada converte edıp ona gore akım ve gerılım verıyor o yuzden sesde degısme olmuyor aynı power katını evdede yapıp beslemeyı trafo ve dıyot kondasatorlerle dogrultup power katını beslıcen ve ses yıne aynı olacak tabı ne kadar buyuk kondansator okdar akım cok akım ve daha temız bır akım ve gerılım dalgası demek oluyor :) artık araclarda kullanılan cogu ampler D Class amp oluyor sebebıde akunun omrunu bıtırmemek ıcın yoksa cıddı bır sekılde ayda bır aku degıstırmek zorunda kalınırdı ıstenıldıgı kadar class a sistemler uzerınde her zaman akım bulundurması sebebıyle harcanan gucun sadece ortalama %30unu kullanıyor gerı kalan ısı oluyor kı evde en son denedıgım transıstorlu anfının sogutucusu uzerınde yumurta kırıp pışirebilinecek sıcaklıga geldı :) vede amp 32w a class ben en fazla 25w gorebıldım gerısını sız dusunun :D

ıns yanlıs bır acıklama yapmamışımdır eksık yada yanlıs bılgım varsa duzeltın lutfen bende yanlısımı bılmıs olurum bu vesıleyle :)

murat_ileri
19-04-2013, 04:12
pmpo değeri 2800w olması lazım tam aklımda değil ama inandırıcı bi değer değil zaten. Bu hoparlörler 50w rms de vermez sanırım abi 50 çok düşük gibi düşünüyorum. Jbl gt4-12 vardı önceden ona göre daha güçlü bass sesi alıyordum bu iki hoparlörler.

hayır aslında mantık yıne aynı ama besleme katları farklı :)

ev sıstemlerınde artık smps devreler kullanılıyo eskı sıstemlerde trafo kullanılıyor ama malıyetı yuksek oldugundan pek tercıh edılmıyor deger sekılde cok fazla yer ve agırlık demek oluyor ama smps devrelerde ole degıl malıyetı trafolara gore daha ucuz ve daha hafıf kapladıkları yerlede daha kucuk

araclardada ınverter kullanılıyor power katı ve preamp katı kac volt kac amp ıle calısıyorsa smps katı gelen 12voltu ragule adıp yada converte edıp ona gore akım ve gerılım verıyor o yuzden sesde degısme olmuyor aynı power katını evdede yapıp beslemeyı trafo ve dıyot kondasatorlerle dogrultup power katını beslıcen ve ses yıne aynı olacak tabı ne kadar buyuk kondansator okdar akım cok akım ve daha temız bır akım ve gerılım dalgası demek oluyor :) artık araclarda kullanılan cogu ampler D Class amp oluyor sebebıde akunun omrunu bıtırmemek ıcın yoksa cıddı bır sekılde ayda bır aku degıstırmek zorunda kalınırdı ıstenıldıgı kadar class a sistemler uzerınde her zaman akım bulundurması sebebıyle harcanan gucun sadece ortalama %30unu kullanıyor gerı kalan ısı oluyor kı evde en son denedıgım transıstorlu anfının sogutucusu uzerınde yumurta kırıp pışirebilinecek sıcaklıga geldı :) vede amp 32w a class ben en fazla 25w gorebıldım gerısını sız dusunun :D

ıns yanlıs bır acıklama yapmamışımdır eksık yada yanlıs bılgım varsa duzeltın lutfen bende yanlısımı bılmıs olurum bu vesıleyle :)

ev ve oto grubu anfilerin başlıca farklı olmasının sebebi alternatif akım ve dogru akımdan kaynaklanan şebeke gücündendir. aracınız da temel olarak 12v(dc) 60 amp elektrik kapasiteniz vardır ama evde 220 v(ac) 1 amp kasapisete ile bu sistemi çalıştırırsınız. oto ve ev anfileri çıkış volatajları ölçüldüğü zaman evde kullanılan cihazların oto grubuna oranla çok daha yüksek volt degerine sahip oldugunu görürsünüz. bunun amacı sistemden çekilen elektrigin hoparlörü çalışırabilecek elektriksel kuvveti oluşturmasından kaynaklıdır.

@c20let arkadaşımızın belirttiği üzere her ürün kendi grubu cihazlarla performans vermesi için dizayn edilmiştir. evde subwooferın çalmadıgı gibi o hoparlörlere de oto amfisi fazla gelecek.

cXe
19-04-2013, 09:42
ev ile oto sistemleri arasında benim gördüğüm fark ilk olarak netlik, hoparlörlerde ohmaj arttıkça kalite artıyor (bunu farklı markalarla kıyaslayarak düşünmeyin, çift bobin bir basın 2 ohm ve 8 ohm bağlantı arasındaki farkı düşünün) haliyle direnç fazla olunca çıkış voltajıda 2-4 kat daha fazla olmak zorunda.

konu ile biraz alakasız olabilir ama subwoofer beslenecekse kesinlikle mono amfi almasınız. yukarıda arkadaşımın da belirttiği gibi ab sınıfı amfiler 30-50% verimler çalışırken d sınıfı amfiler 75-90% aralığında durum böyle olunca hem alt yapı için gerekli kablolar inceliyor hemde akü ömrümüz uzuyor. eski sistemimi evde kullanıyorum, 300 rms lik bası köprüleyerek ab sınıf amfiye bağladım ama hiçbir zaman son ses dinleyemedim çünkü akım kaynağım yetersiz geliyor ve amfi kendini korumaya alıyordu, birkaç gün önce mono amfimi basa bağladım daha yüksek ses aldım ve son seste bile kesme yapmıyor...

cXe
19-04-2013, 09:46
bu arada yine arkadaşımın yukarıda belirttiği gibi piyasada müzik sistemleri baya ucuzlamış durumda, bunun sebebi kalite düştüğü için değil teknoloji ilerlediği için. yıllar önce evlerde kullandığımız belki de milyarlar ödenerek alınan masa kadar kaset çalarlar şuanda 45 liralık aux lu hafıza kartlı el kadar teypler ile kıyaslanmaz

c20let
20-04-2013, 17:19
Şöyle bi ürün buldum,

ROADSTAR RDA6040 ANFİ ve RDH620C MİD TAKIM SET GittiGidiyor'da 82625011 (http://urun.gittigidiyor.com/garaj/roadstar-rda6040-anfi-ve-rdh620c-mid-takim-set-82625011)

fiyatı çok uygun geldi bu ev için olanları hiç kullanmasam bu amfiye 1 takım daha RDH620C mid takımı takıp bağlasam nasıl olur ?

sansar34
20-04-2013, 21:30
evlerde genellıkle kabınlar ıcerısınde 8 ohmluk hoparlorler kullanılır verde crossover ıle desteklenır arabalardada ona gore 4 ohm hoparlor kullanılır ve halıyle ses karakterıstık yapısı degısır ses bıraz daha orta frekanslarda daha baskın oluyor vede bılmıyorum dıkkat ettınızmı ama gıtarıstler fln genelde eminince yada celection gıbı hoparlorlerde 16 ohm kullanılıyor yada en duşuk 8 ohm sebebı ust frekansları daha cabuk tepkı verebılıyor

ilkercom
22-04-2013, 15:04
Şöyle bi ürün buldum,

ROADSTAR RDA6040 ANFİ ve RDH620C MİD TAKIM SET GittiGidiyor'da 82625011 (http://urun.gittigidiyor.com/garaj/roadstar-rda6040-anfi-ve-rdh620c-mid-takim-set-82625011)

fiyatı çok uygun geldi bu ev için olanları hiç kullanmasam bu amfiye 1 takım daha RDH620C mid takımı takıp bağlasam nasıl olur ?

Amfi hakkında bilgim yok ancak midler çok kaliteli. Hiç kafa karıştırmadan alabilirsin. Ben kendi aracımda daha önce scanspeak, vifa, focal vs markalar kullanmış biri olarak yadırgamadım bile. Kesinlikle karıştırma kafanı. burda herkes bişey yazmış. Ev hoparlörü arabada çalar çalmaz bunlar ayrı konu.

c20let
22-04-2013, 18:35
Amfi hakkında bilgim yok ancak midler çok kaliteli. Hiç kafa karıştırmadan alabilirsin. Ben kendi aracımda daha önce scanspeak, vifa, focal vs markalar kullanmış biri olarak yadırgamadım bile. Kesinlikle karıştırma kafanı. burda herkes bişey yazmış. Ev hoparlörü arabada çalar çalmaz bunlar ayrı konu.

Sağol abi cevap verdiğin için en iyisi bu hoparlör ve amfi takımını alıp bir takım hoparlör de yanına eklemek olacak. ***** yaz geldi 13 mayıs iş başı yapacağım. Elim bollaşınca mono amfi ve bass da alırım kafam rahat eder. Öğrenci bütçesiyle azcık ondan azcık bundan olmayacak belli. :D

ilkercom
23-04-2013, 13:35
Rica ederim midlerin perakendesi 86 lira kampanyalı 66. Lira aMfi 70 e geliyor. İlerde bi bas alır mono amfi ile bitirirsin

c20let
23-04-2013, 15:56
Rica ederim midlerin perakendesi 86 lira kampanyalı 66. Lira aMfi 70 e geliyor. İlerde bi bas alır mono amfi ile bitirirsin

Daha da uyguna mevcut abi hoparlörler. Aynen dediğin gibi yapacağım.

Roadstar RDH620C MİD COMPONENT TAKIMI 17CM GittiGidiyor'da 82296452 (http://urun.gittigidiyor.com/garaj/roadstar-rdh620c-mid-component-takimi-17cm-82296452)

darkmoon
23-04-2013, 18:00
46 liraya 360watt 120rms..