PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ukraynada eğitim

Mpower
17-04-2013, 21:31
Bu ağustos ayında ukrayna ya üniversite eğitimi için gidicem fakat ukrayna ile ilgili pek fazla bir bilgim yok daha önce forumdan gıden oldu mu ? Nasıl bir yerdir ? Yaşam şartları ? Türk insanına nasıl davranırlar ?

Bir de bölüm olarak istediğim bölümü okuyabılıyorum fakat bu konuda sınır olmadığı için çok kararsızım bu konu ile ilgilide yardımınızı beklıyorum (Not:Matematiğim zayıf :)

ALERER
17-04-2013, 21:41
ukrayna'nın neresine gideceksin?

Mpower
17-04-2013, 21:42
ukrayna'nın neresine gideceksin?

Kharkov olması lazım

_sinan_
17-04-2013, 22:12
Harkov çok güzel şehir, uzun süre kalmadım ama canlı ve gelişmiş biryer. Ayrıca ucuza sürekli uçak var İstanbul'a. Bu çok çok büyük bir artı mesela benim İstanbul'a gelmem yolculuk bazen 20 saat kadar sürüyor çünkü vasıta yok 10 saat havaalanında beklemeler falan. Bilet fiyatlarıda çok uygundu, ha bunun sana eksi yönü Türkiye'den gelenin gidenin çok olur :D

Onun dışında Rusya'da okuyorum, benzer ülkeler olduğundan eğer sorun varsa elimden geldiğince yanıtlayabilirim.

Not: Şehrin adını söylemek zordur bu arada, uyuz bir telaffuzu var..

Mpower
17-04-2013, 22:22
Harkov çok güzel şehir, uzun süre kalmadım ama canlı ve gelişmiş biryer. Ayrıca ucuza sürekli uçak var İstanbul'a. Bu çok çok büyük bir artı mesela benim İstanbul'a gelmem yolculuk bazen 20 saat kadar sürüyor çünkü vasıta yok 10 saat havaalanında beklemeler falan. Bilet fiyatlarıda çok uygundu, ha bunun sana eksi yönü Türkiye'den gelenin gidenin çok olur :D

Onun dışında Rusya'da okuyorum, benzer ülkeler olduğundan eğer sorun varsa elimden geldiğince yanıtlayabilirim.

Not: Şehrin adını söylemek zordur bu arada, uyuz bir telaffuzu var..

Teşekkür ederim ilginiz için peki kendimi ifade edebilcek kadar rusça ne kadar sürede öğrenebilirim ?

rebeloghy
17-04-2013, 22:29
kharkiv diye biliyordum ben aynı şehir sanırım, bizim eskisehir gibi ögrenci oranı yüksek bir yer. yaşam bize göre çok ucuz. 500 dolar ile cok cok rahat yasanır. 4000 dolara falan on numara e46 325 alınır :) yıllık yurt ücreti 120-200 dolar civarıdır. bütün bu ucuzluklar çok güzel fakat benim gitmekten son anda vazgeçme sebebim de bu olmuştu. etrafınızda çok sayıda aç insan olcak.. asyadan afrikadan gelen bir sürü öğrenci, cebindeki 50 doları gören büyük sıkıntın olur. tek gitmek için çok sıkıntılı ülke ukrayna.

gokayy
17-04-2013, 22:35
Şimdi ben merak ettim :D Buranın eğitimi nasıldır peki ? Şuan Özyeğin Üniversitesinde okuyorumda orayı çok merak ettim şimdi bide siz yıllık yurt ücreti 200 dolar diyorsunuz,500 dolar ile çok rahat yaşanır diyorsunuz üstelik yurt dışı.Dediğim gibi eğitimi nasıldır ?

ALERER
17-04-2013, 22:59
kharkov'a gitmedim. ama genel olarak ucuz bir ülke yaşam türkiyeye göre çok daha ucuz hele alkol ve sigara bedava fiyata. tanıştığım bi kaç türk öğrenci vardı tl ye göre 600 liraya herşey dahil geçiniyoruz derlerdi. yalnız sebze ve meyvayı burdaki gibi taze olarak bekleme çünkü ukraynayada türkiyeden gittiği için pek düzgün şekilde gidemiyor. genel olarak insanları iyidir sıcakkanlı ve güleryüzlüdür yalnız erkekleriyle fazla tartışmaya kalkma çünkü türk gibi dövmezler hastanelik olursun. giderken belki için buruk olabilir ama oraya gittiğinde türkiyeye dönmek istemiyceksin ortamlardan dolayı :) zonguldaktan evpatoria' ya feribot seferleri var öğrenciler 100$ ' a gidiyor. dili rusçadır dilden korkma rusça aslında kolay bir dildir. para birimi grivnia'dır. 8 grivnia 1$ dır.

_sinan_
17-04-2013, 23:13
Rusça sana bağlı ama ilk yıl sonunda günlük hayatta öyle böyle konuşuyor olursun. İlk zamanlar falan kasacak bayağı hazır ol yani.

Ücret tavsiyelerini emin olup verelim arkadaşlar. Ben kendim için şöyle söyleyeyim fiyat kıyaslaması olarak ilk yıl (2 yıl önce) 600tl ile geçinirken şuanda iki katı zor yetiyor. Gerçekten hayat çok hızlı pahalanıyor, o yüzden fiyat yazarken birkez daha düşünelim güncel mi diye..

4000usd e46 falan yapmayın :D , yanlış bilgi vermeyelim. Büyük ihtimal ilan sitelesinde o fiyatı gördünüz ama açıklamasındaki 'не растаможен" yani gümrüksüz yazısına dikkat etmediniz...

_yekta_
17-04-2013, 23:13
denklik olayını iyi araştırdın mı ? denklik kesin veriyolar mı ? bu konu çok önemli.... bak ben hala bekliyorum 1 senedir yökün keyfini........

eğitim dili umarım ingilizcedir , yoksa zorlanırsın , akademiik dil ingilizce oldumu çok çok daha iyidir , yok kendim birşekilde öğrenmek istiyorum dersen dışarıda özel kurs ile yerel dili , rusçayı düzenli olarak halledersin....

Ve mümkünse ilk önce barların , diskoların , ker-hanelerin yerini öğrenmek yerine en yakın hastane , 24 saat bakkal , market , eczane , kamerası olan sotede olmayan atm , otobus durakları ve otobus düzeni vb şeyleri öğren mümkünse ilk gün öğren.... kaldığın adresi dakkasında aklına kazı yada bir kenara yaz

Asla insanları çözmeden , ortamları bilmeden , nerden nasıl kaçacağını bilmeden karı kıza salça olma , elini attın sarıldın diye yüzüne güldüğünü görünce tamamdır oldu bu iş diye düşünürsün halbu ki burda olmayan insancıl şekilde karşılık verip olmaz diyordur , birilerinden kemiklerin kırılana kadar dayak yeme mümkünse alkol alma yada kendini kaybetme , facebooktan skype tan gitmeden önce arkadaş ekle artık kız mı olur erkek mı olur sana kalmış , mutlaka birilerini bul , , dürüst delikanlı kızları bizim erkeklere 10 çeker , bizim kızlara 50 çeker , birşey anlamadın tabii gidince anlarsın ne demek istediğimi , düzgün kız buldun mu bırakma zaten oda sana samimi olur arkadaş olur ama sakın yatak matak muhabbeti ana hedef olmasın , orası türkiye değil ama sakın hakkında tüm bilgileri verme , baktın açık veriyor konuşmayı kes , unutma sana bir bilen lazım , dili öğrenmen içinde , hayatı tanıman içinde....

Fakir edebiyatı yapmak iyidir , para var diye kaliteli mekanlara gitme , biraz olagan insanlarla takıl , en düşük ortamlardan başla , türk olduğunu belli etme , karı kız konusunda dikkatli ol

bir kagıda yaz veya aklına yaz nerde , nasıl , ne zaman , var mı yok mu gibi soruları ekmek su yemek içicek nasıl denir bunları öğrenmeye bak

İlla türk birileri vardır sakın güvenme , paranı söyleme , sakın ortamlara girip alkolle , karı kızla aklının bulanmasına izin verme , birşeyler öğren , samimi ol , ama can ciğer olma , hemen arkanı dönüp gidicekmişsin gibi düşün.........

Unutma yabancısın , haklıda olsan haksız durumuna düşebilirsin , polise dikkat et , burdaki gibi işler yürümez aman dikkat , çevre edin , hatasız adam yoktur ama karakterli , güvenilir insan vardır , o insanların popo başka kafa başka oynıyanı az da olsa vardır , genellikle dünya umurlarında olmadıkları için kimseyi iplemezler .... iyi adamları diskodan ordan burdan bulmak kolay değildir , sosyal olmak için spor yapılan ortamlara gir , savunma sanatları olur , dövüş olur , golf olur , tuningciler orada da vardır onlarla olur , opera tiyatro gibi ortamlar olur fark etmez , türkiyedeki gibi düşünme , böyle ülkelerde kaliteli insanlar operaya gider , piyano barlara gider , diskoya bara ayak takımı gider o yüzden sakin türkiyedeki gibi düşünme , dil bilmesende sorun olmaz yarım yamalak konuşmak seni ilgi odağı yapar insanlar yardımcı olmak ister

Yemek yapmayı bilmiyorsan öğren yada yavaştan başla faydasını hep görürsün.... çevre yaparsın , insan tanırsın , birileri seninle tanıştırılır hemde karnın doyar :)

Cemaatten birileri vardır , illa vardır , içlerine girmene gerek yok ama içlerinden insanları tanıman sana fayda getirir , resmi işleri öğrenirsin , ortama uyup sapıtıp gitmene engel olur farklı konularda yardım alırsın, sokakta kalırsın sana kapılarını açarlar , vb şeyler aman dikkat iyi insanda var kötü insanda var her ortamda paranı gizle ...... kimse dört dörtlük değildir ama kul kula muhtaçtır hele gurbette....

Sakın cahillik edip kumara , olmadık eğlencelere dalıp gitme sakın hayatınla kumar oynama

Görmemiş gibi yakın zaman araba alma , bir bak nasıl polis yaklaşımı , kaza maza olursa durumlar nasıl toparlanıyor , nerden olumsuzluk olur iyi araştır uzun zaman sonra araba işlerine soyun

Yok hayat kadınıymış , ker-haneymiş , grup sekslermiş .....vb şeylerden uzak dur , aman eğlence bulayım derken başkalarına eğlence olma......

Ve asla ama asla ben türküm bana birşey olmaz alayınızı ters çeviririm ülen........ falen gibi zıplamalar yapma adamların nufus çoğunluğu sporcu en kötü vücüt geliştirme yaparlar , başına ne geleceğini tahmin edemezsin bile ve inan filmlerdeki mafya amcalar orda bakıp gördüğün s kasa gl ml mercedeslerin içinde geziniyolar , bizim gibi şakayı bilmezler....... hatta bizi hiç bilmezler...... bırak öylede kalsın bizi bilmesinler :)

umarım yardımcı olabilmişimdir birazcık

gokayy
17-04-2013, 23:35
Abi sen hayat dersi vedin bırak Rusya'yı helal olsun vallahi. :)

s.alican
18-04-2013, 01:49
Ben kiev e gidip geliyorum devamlı.
Eğer bi sıkıntın olursa bana ulaş yardımcı olurum.kısaca açıklayayım ama sana;
oraya asla gittiğin zaman yabancı olduğunu hissettirme sanki bildiğin biryermiş gibi tedirgin olma.asla bana birşey yaparlar diye korkma yok mafya varmış yok şu varmış yok beni dövecekler edecekler korkma ingilizce yerine türkçe konuş ingilizceden daha iyi biliyorlar bende şok oldum ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar ben odessa da olsun kiev'de olsun hep yardım gördüm Allah'ı var.Senin tedirgin olduğunu hissederlerse her fırsatta parana göz dikerler..özellikle barlarda.sana gelen kadınlardan uzak dur paranı yer,ama sen git ben bu geceyi senle geçirmek istiyorum de seni beğenirse vaktini güzel geçirirse kabul eder gidersin eğlenmeye sonrası sana kalmış asla tepki görmessin eğer lezbiyen çıkmassa :D.Yemek olayında asla aç kalmassın orda gazlı su gazsız su var sen su istedin zman onlar gazlı su verir onu söyleyerek alıcan.yemek yiyecek yerler çok var aç kalmassın.market zinciri olan bi abimiz var türk bana çok yardım etti hakkını ödeyemem her konuda yardımcı oldu istersen tanıştırırım.taksiye ihtiyaç duyma sakın taksiciler bildiğin dürtüyor.yoldan geçen araca el at gidiceğin yeri söyle götürürler.alkol sigara aşırı ucuz..azeriler olur türkmenistanlılar olur özbek olur gürcistanlı olur senle samimiyet kurmak isterler sakın diyeyim.türk bulursan yardım iste ama karşılıksız yardım etmezler gibi gibi gibi benimde ilk seferde başıma gelen ve sonradan yaşadıklarım bu şekilde oldu hep takıldığın yer olursa bilgi veririm.

Mpower
18-04-2013, 06:57
Yekta abi çok güzel açıklama olmuş teşekkür ederim kumar içki karı kız pek işim olmaz zaten bir kız bulursam orda kaldığım süre boyunca aynı kızla devam ederim.
Ben oraya bir firma ile gidicem bu işlerle uğraşan yurt okul falan onlar halledicekler yurt dışı eğitim fuarında buldum bu firmayı güvenilir gibiler.Yardımcı olanlara teşekkür ederim

Bölüm olarak tavsiye edebilceğiniz bölümler var mı ? Ben otomotiv düşünüyorum ama matematik yok nasıl olur ?

Okan.A.A
18-04-2013, 07:19
http://www.youtube.com/watch?v=P5tafZoFyro

jackal_JAZZ
18-04-2013, 08:52
Bu konu tam zamanında açılmış.. ben de 16-20 Mayıs tarihleri arasında tatil amaçlı Kharkiv'de olacağım. "Mutlaka gidip görmen gerekir" dediğiniz yerler var mıdır? :)

İbrahim33
18-04-2013, 13:31
Kiev Otobüsü - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=P5tafZoFyro)

Bu ne yaaa :)

coastguard
18-04-2013, 13:50
Bu rusya ukrayna olayını lise bitmeden uyandım ben ince ince işledim babamı dedim şöyle iyi böyle iyi istediğin bölümü okuyabilirim sonra donanımhaber sitesinde bu akımı keşfedenlerle tanıştım iki grup adam vardı bu sitede bir grup , orada üniversite okuyup bu işten üniversiteye adam kazandırıp para kazanmaya çalışan bir grupda (kimse alınmasın)benimde dahil olduğum yata yata üniversite kazanmak isteyenler çünkü baraj puanı 140 yada 180 idi

Neyse uzatmıyım ben buhran halinde yaza girerken ne olursa olsun gidicem dedim finansman kaynağımı değiştirdim dedemi kandırdım o sponsor olucak gidicektim

çünkü aylık 500 tl ile haftada bir gece clublara aksan bile yeter deniliyordu.

Velhasıl kelam olaylar olaylar ben gidemedim

O siteden bir sürü konuştuğum arkadaşım gitti kimi voronezh kimi kharkiv kimi odessa

eee sonra ne oldu ?
Hepsi yalan oldu çoğu ilk sene sonunda döndü şimdi çoğu buradaki üniversitede okuyorlar
sebep hazırlık sınıflarını geçemediler çünkü çok zordu,
parasal olarak tükendiler çünkü söylenen fiyatlar hayal ürünüydü
ruhsal olarak etkilendiler çünkü kaldıkları yurtlar gittikleri hazırlık sınıfları bulundukları ortamlar Türkiyeden sonra onlara 90lı yıllar gibi geldi

Şimdi nerde duysam bu rusya ukrayna işini acaba derim
gitseydim ben neler yaşardım...

dip not: rusyada yada diğer ülkelerde gidipde başarılı olan arkadaşlar istisna dışıdır ama onlarda iyi bilirki tutunan insanda parmakla gösterilecek kadar azdır

daha ayrıntılı bilgi için dh sitesinde bulabilirsin kardeşim

imprezaWRC
18-04-2013, 15:20
Yekta abi çok güzel açıklama olmuş teşekkür ederim kumar içki karı kız pek işim olmaz zaten bir kız bulursam orda kaldığım süre boyunca aynı kızla devam ederim.
Ben oraya bir firma ile gidicem bu işlerle uğraşan yurt okul falan onlar halledicekler yurt dışı eğitim fuarında buldum bu firmayı güvenilir gibiler.Yardımcı olanlara teşekkür ederim

Bölüm olarak tavsiye edebilceğiniz bölümler var mı ? Ben otomotiv düşünüyorum ama matematik yok nasıl olur ?

Otomotiv düşünüyorsan ne işin var ta ebesinin Ukraynasında. Madem otomotiv istiyorsun o zaman doğru adres RWTH Aachen'dır.

Startpage - RWTH AACHEN UNIVERSITY (http://www.rwth-aachen.de)

Mpower
18-04-2013, 15:23
Bu rusya ukrayna olayını lise bitmeden uyandım ben ince ince işledim babamı dedim şöyle iyi böyle iyi istediğin bölümü okuyabilirim sonra donanımhaber sitesinde bu akımı keşfedenlerle tanıştım iki grup adam vardı bu sitede bir grup , orada üniversite okuyup bu işten üniversiteye adam kazandırıp para kazanmaya çalışan bir grupda (kimse alınmasın)benimde dahil olduğum yata yata üniversite kazanmak isteyenler çünkü baraj puanı 140 yada 180 idi

Neyse uzatmıyım ben buhran halinde yaza girerken ne olursa olsun gidicem dedim finansman kaynağımı değiştirdim dedemi kandırdım o sponsor olucak gidicektim

O siteden bir sürü konuştuğum arkadaşım gitti kimi voronezh kimi kharkiv kimi odessa

eee sonra ne oldu ?
Hepsi yalan oldu çoğu ilk sene sonunda döndü şimdi çoğu buradaki üniversitede okuyorlar
ruhsal olarak etkilendiler çünkü kaldıkları yurtlar gittikleri hazırlık sınıfları bulundukları ortamlar Türkiyeden sonra onlara 90lı yıllar gibi geldi

dip not: rusyada yada diğer ülkelerde gidipde başarılı olan arkadaşlar istisna dışıdır ama onlarda iyi bilirki tutunan insanda parmakla gösterilecek kadar azdır

Ne yapıcağımı şaşırdım ya çok farklı durumlar çelişik söylentıler var
bir yanım git oku orda diyor diğer yanım okuma çalış diyor.
Şimdi gitsem 1 senede dünya kadar para harcayıp geri dönme şansım yok

Tavsiye edebileceğiniz ülke var mıdır ? Amerika-İngiltere hariç vize alamadım bir senem gitti uğraşmak istemiyorum vize işleriyle

Mpower
18-04-2013, 15:28
‘ÖĞRENMİYORSA SUÇ BİZİM’ ANLAYIŞI!
Öğretmenlerin bütün öğrenciler ile ilgili olduğunu söyleyen Ener, ‘ Onlarda ‘derse gelen bir öğrenci başarılı olamıyorsa bunun suçu öğretmendedir. Ancak derse gelmeyen öğrenci başarısızsa bu öğrencinin suçudur’ anlayışı var. Öğrenci bir şeyi anlamadığında bununla ilgili dersler vermeye başlıyorlar. Sizin anlamanız için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. Ayrıca öğrencileri yakından takip ediyorlar. Bizim bir öğrencimiz 2-3 gün derslerde dalgınsa, bunu bize haber ediyorlar. Öğrencinin derslere gelmediğini veya kendini derse veremediğini söylüyorlar. Yani öğretmenler sadece derse girip çıkıp benim işim bitti anlayışı yok’ diyor.

DENKLİK VAR
Kharkiv’de 26 üniversitenin YÖK ile denkliği olduğunu söyleyen Ener, bu açıdan sadece TC Kimlik Numarası ile YÖK’ten denk okullar listesini alıp öğrencinin dosyasına koyduklarını ve böylece gönül rahatlığı sağlanmış olduğunu belirtiyor.

AYLIK MI? YA DA NİYE BU KADAR UCUZ? DİYORLAR..
Kharkiv’de eğitimin ve yaşamanın oldukça ucuz olduğuna değinen Ener, şehirde üniversite okumanın yıllık 5 bin dolar ile 6 bin 250 dolar arasında değiştiğini belirtiyor. Bu fiyata yemek hariç herşeyin dahil olduğunu belirten Ener, ‘Ailelere fiyatı söylediğimde aylık mı diye soruyorlar. Onlara hayır diyorum, Ukrayna’da devlet okulları politakası böyle. Fiyatlar bu şekilde. Üstelik şehirde yaşam da çok ucuz. Ev kiraları, yemekler ve eğlence her şey çok ekonomik. Örneğin geçen gün bir Ekonomi Üniversitesi’nde yemek yedik ve yalnızca kişi başı 2 TL ödedik. Alabalık, Gül böreği, pilav ve komposto.. Makarna bile 50 kuruş Türk Parası ile kuzu etinin kilosu 7 tl. Fiyatlar şaşırılacak düzeyde düşük’ dedi.

İLK SENE YURT ÖNERİSİ
Öğrencilerin ilk sene için yurtta kalmalarını istediklerini belirten Ener, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: ‘Eskiden yurtlar iyi değildi ancak şimdi yabancı öğrenciler için 3 yıldızlı otel konforunda yurtlar var. Burada öğrencilerimiz rahat ediyor. En azından ilk yıllarında hem şartlara hem çevreye alışana kadar burada kalmalarını temenni ediyoruz. Öte yandan bu durum yurtta kaldıkları için dillerini de ilerletmelerine neden oluyor. Ki bu da onlar için çok önemli bir durum.’

IRKÇILIK YOK EĞLENCE ÇOK
Kharkiv’de yabancılar ve özellikle Türklere çok sıcak bakıldığını söyleyen Ener, ‘Onlar neredeyse Türkiye hayranı. Her biri hayatında en az bir kez Türkiye’yi görmek istiyor. Bir çoğu zaten görmüş. Sizinle hiç yabancılık çekmeden konuşmaya geçiyorlar’ diyor. Gece hayatına da değinen Ener, taşkınlık çıkarmadan eğlenmeyi bilenlerin gecenin geç saatlerinde bile sıkıntı yaşamayacaklarını, Kharkiv’in polisiye bir şehir olmadığını belirtiyor.

OKUMAK SUDAN UCUZ!
Ener okulların fiyatlarına ilişkin olarak ise şu bilgileri veriyor: ‘Kharkiv’deki en düşük okulun aileye bir yıllık maliyeti, konaklama, eğitim, harçlar, vize, aklınıza gelebilecek bütün masraflar dahil 5 bin dolar (yemek hariç). En pahalı okul Tıp Üniversitesi ise 6 bin 250 dolar. Hayat şartları gerçekten çok ama çok ama uygun. Fiyatı yemek hariç belirtiyoruz çünkü 2-3 TL vererek güzel yemek yiyebilirsiniz ama gideceğiniz başka bir restoranda bu rakam 30 TL’ye çıkabilir.’

HER GEÇEN YIL ARTIYOR
Ukrayna’da eğitim konusu her geçen yıl daha fazla gencin dikkatini çekiyor. Eldeki verilere gore 2011 yılında 3 bin olan Türk öğrenci sayısının bu yıl 5 bin 500’ü bulması bekleniyor. Dünyanın 104 farklı ülkesinden öğrenci bulunan Ukrayna’da bu yıl yabancı öğrenci sayısının da 22 bin civarında olması bekleniyor.
Plus Education & Career – Can Eren ERYILMAZ

Beni gönderecek şirketin bana anlattıkları ve bir site ile röpörtajı

_sinan_
18-04-2013, 15:28

eee sonra ne oldu ?

DH 'da konuları hatırlıyorum, bende oraya konu açılmadan 1 sene önce gitmiştim Voronej'e. Aslında işin iç yüzü çok farklı. DH da geçen sene Voronej konusunda büyük dolandırıclık döndü diyebilirim. Ordan kaç tane çocuğu getirdi ve burda bıraktı, Voronej devlet üniversitesi site getirdi, aynı okula bağlı dandik arapların açmış olduğu yurtda ders görülen bir yere getirdi. Okul işleriyle vs. hiç ilgilenmedi. Gelenlerin birçoğunun dönmesinin başlıca sebebi bu, ha dersenki türkiyeden sonra 20-30 yl öncesinin filmleri gibimi etraf, evet. Sanki sokakta yeşilçam filmi çekilecek..

Para konusundada önceki postumda dediğim gibi 2 sene önce 500tl ile çok çok rahat bir şekilde geçinirken şuan 1200tl yetiyor.. Burdaki bütün öğrencilerin ortak derdi bu, ev kirama 1 senede %50 zam geldi ve eğer evden çıkarsam bu fiyata ev bulmam zor, sen düşün..

Mpower ;

öğretmenler için ' öğrenmiyorlarsa suç bizim' kısmı tamamen doğru. Eğer hergün okula gidip ders çalışırsan geçmemen imkansız. Ama şun kesin ve kesin söylemeliyim ki Rusya'da nasıl öğrendiğinden çok hergün okula gelip gelmediğin önemli, devamsızlık okulda en hassas konu..

DENKLİK VAR

Denklik işini mail veya telefon yoluyla yök'e ulaşıp sorucaksın , çok zor değil 1-2 saat telefon ile arama sonrası ulaşılabiliniyor.. Malesef öyle hemen aradımı açmaca yok..

Fiyatlar için aldatıcı oluyorlar , herzaman minimum fiyat yazanı 1,5 hatta 2 ile çarp ve minimum kabul et..

İLK SENE YURT ÖNERİSİ

Banada sorarsan ilk sene yurtda kal, yurtlar kötüdür, ciddi anlamda çok çok kötüdür resim vs. bulabilirim gerekirse ama ilk sene yurtda kalmak iyidir. Hem zevkli olur hemde dile daha çabuk ısınırsın.. Kız-erkek , rus-yabancı yurtlar için konuşuyorum, bazı şehirlerde farklı oluyor..

IRKÇILIK YOK EĞLENCE ÇOK

Harkov için birşey diyemem ama rusların içinde yabancılara karşı ırkçılık var. Hepsinde değil tabiki ama bazı adamların kanında var, zaten ortada birşey olmasa bukadar muhabbeti olmaz.. Ama harkovdayken insanlar çok sıcak kanlılardı ruslara göre..

Yazmaktan yoruldum, ama son söyliyeceğim şey bence bölüm olarak otomotiv yerine başka bir bölüm seç..

Mpower
18-04-2013, 16:23
DH 'da konuları hatırlıyorum, bende oraya konu açılmadan 1 sene önce gitmiştim Voronej'e. Aslında işin iç yüzü çok farklı. DH da geçen sene Voronej konusunda büyük dolandırıclık döndü diyebilirim. Ordan kaç tane çocuğu getirdi ve burda bıraktı, Voronej devlet üniversitesi site getirdi, aynı okula bağlı dandik arapların açmış olduğu yurtda ders görülen bir yere getirdi. Okul işleriyle vs. hiç ilgilenmedi. Gelenlerin birçoğunun dönmesinin başlıca sebebi bu, ha dersenki türkiyeden sonra 20-30 yl öncesinin filmleri gibimi etraf, evet. Sanki sokakta yeşilçam filmi çekilecek..

Para konusundada önceki postumda dediğim gibi 2 sene önce 500tl ile çok çok rahat bir şekilde geçinirken şuan 1200tl yetiyor.. Burdaki bütün öğrencilerin ortak derdi bu, ev kirama 1 senede %50 zam geldi ve eğer evden çıkarsam bu fiyata ev bulmam zor, sen düşün..

Mpower ;

öğretmenler için ' öğrenmiyorlarsa suç bizim' kısmı tamamen doğru. Eğer hergün okula gidip ders çalışırsan geçmemen imkansız. Ama şun kesin ve kesin söylemeliyim ki Rusya'da nasıl öğrendiğinden çok hergün okula gelip gelmediğin önemli, devamsızlık okulda en hassas konu..

DENKLİK VAR

Denklik işini mail veya telefon yoluyla yök'e ulaşıp sorucaksın , çok zor değil 1-2 saat telefon ile arama sonrası ulaşılabiliniyor.. Malesef öyle hemen aradımı açmaca yok..

Fiyatlar için aldatıcı oluyorlar , herzaman minimum fiyat yazanı 1,5 hatta 2 ile çarp ve minimum kabul et..

İLK SENE YURT ÖNERİSİ

Banada sorarsan ilk sene yurtda kal, yurtlar kötüdür, ciddi anlamda çok çok kötüdür resim vs. bulabilirim gerekirse ama ilk sene yurtda kalmak iyidir. Hem zevkli olur hemde dile daha çabuk ısınırsın.. Kız-erkek , rus-yabancı yurtlar için konuşuyorum, bazı şehirlerde farklı oluyor..

IRKÇILIK YOK EĞLENCE ÇOK

Harkov için birşey diyemem ama rusların içinde yabancılara karşı ırkçılık var. Hepsinde değil tabiki ama bazı adamların kanında var, zaten ortada birşey olmasa bukadar muhabbeti olmaz.. Ama harkovdayken insanlar çok sıcak kanlılardı ruslara göre..

Yazmaktan yoruldum, ama son söyliyeceğim şey bence bölüm olarak otomotiv yerine başka bir bölüm seç..

Abi bölüm değiştirmekte sıkıntı yok ta bölümler ile ilgili sıkıntım var yani hangi bölümler var pek bilmiyorum bu konuda bir kaç kişi yardımcı olsa çok makbule geçicek bu arada ilginiz için teşekkür ederim
Edit:Yurtların içinin fotoğrafını bulabılırsen öyle güzel olur ki
Ve fiyatlar 1,5 veya 2 ile çarp demişsin bu yeme içme parası mı ?

_sinan_
18-04-2013, 16:25
Abi bölüm değiştirmekte sıkıntı yok ta bölümler ile ilgili sıkıntım var yani hangi bölümler var pek bilmiyorum bu konuda bir kaç kişi yardımcı olsa çok makbule geçicek bu arada ilginiz için teşekkür ederim

bölümü kendine göre seçmelisin tabiki ama en azından otomotiv yerine makine mühendisliği düşünebilirsin..

Mpower
18-04-2013, 16:27
bölümü kendine göre seçmelisin tabiki ama en azından otomotiv yerine makine mühendisliği düşünebilirsin..

Biraz araştırıcam bu konuyu
Birde
Yurtların içinin fotoğrafını bulabılırsen öyle güzel olur ki

imprezaWRC
18-04-2013, 16:38
Ya bırak Ukrayna'yı, sen beni dinle, git Aachen'a, okulu başarıyla bitirdiğinde çeşit çeşit fırsatlar çıkıyor, hatta çok başarılıysan birisi gelip üzerine ağ atar alır götürür firmasına, sende yürür gidersin.

Vaktiyle Doktora'yı orada yapmaya niyetlenmiştim ama şu an evli olduğum hatun kişiyi burada bırakmak 2 sene daha bekletmek istemediğimden, öfff, özetle içimde patladı :D , git bari sen oku o okulda :)

_sinan_
18-04-2013, 16:42
Biraz araştırıcam bu konuyu
Birde
Yurtların içinin fotoğrafını bulabılırsen öyle güzel olur ki

üniversitenin ismi varsa netde resimleri vardır, neticede çok farklılık gösterir her yurt, benim okulumun 7 tane yurdu var mesela..

fiyat olarak, neticede onların hepsi öğrenci götürmek için söylenmiş fiyatlar, gerçekçi olması için bu şekilde hesaplaman gerekir. Atıyorum cafe de yemek 3tl derler sitelerinde vs. ama 6-7tl den aşağı insanın yiyebileceği türden birşey yoktur. Ha ama eğer istersen 3tl ye kocaman yemek var gibi.. O yurtdışı firmalarını çok iyi biliyorum, buraya öğrenci getirmem için vs. ulaşmışlardır bana konuşmaya gitmiştim falan. O yüzden ordaki rakamları baz alma..

barti
18-04-2013, 16:43
kardeşim odessada arkadasım okuyor daha dogrusu okuyamıyor afedersin .mı gtü dagıttı.yurtta kalma işi hikaye yapamazsın herkes eve cıkıyor.arkadaslık yok he tabiki iyi turkler vardır ama toprak topragı gurbette .. lafı cok dogruymus.

ayrıca 4 hatta 5 sene kharkivde yasanır mı oda var.ben 6 gece gittim kharkive turist olarak kim kimi koparırsa durumu var.azeri bi taksici bizi orda gezdirdi etti.6 gün boyunca sadece masaj,aksam gece klubu,gunduzde ukrayna diyince aklına ilk ne geliyosa onu yaptık.genel bi laf var orda yasayanlar iyi bilir cecenden canını,azeriden paranı,turklerden karını saklıcan diye.

ukraynanılar rahatsız tipler, her an kavga cıkabılır.turkuz alayına gider modunda takılmak tehlikeli.oranın güya reinasına gittik loca yapıyoruz diye orda vip diye geciyo bize cok tutulanlar oldu.adam klubun ortasında bize guc gosterısı dıye tek el sınav cekıyodu fln:)

Mpower
18-04-2013, 16:50
Ya bırak Ukrayna'yı, sen beni dinle, git Aachen'a, okulu başarıyla bitirdiğinde çeşit çeşit fırsatlar çıkıyor, hatta çok başarılıysan birisi gelip üzerine ağ atar alır götürür firmasına, sende yürür gidersin.

Vaktiyle Doktora'yı orada yapmaya niyetlenmiştim ama şu an evli olduğum hatun kişiyi burada bırakmak 2 sene daha bekletmek istemediğimden, öfff, özetle içimde patladı :D , git bari sen oku o okulda :)

Orası neresi abi ya :D

imprezaWRC
18-04-2013, 16:59
Orası neresi abi ya :D

Almanya'da bir kent, lokasyon olarakda Hollanda ile Belçika sınırında kalıyor.
Sen beni dinle, sonra bol bol dua edersin. :)
Dediğim okulda da kalıp kariyer yapabileceğin gibi, laboratuar imkanı veren veya okulun laboratuarlarını kullanan otomobil firmalarınada geçebilirsin.
Özetle, hayatın kurtulur. Ben Doktora'mı orada yapacaktım, çevresel ve ailesel hatta şimdi dinlemeyeceğim konular yüzünden gitmekten vaz geçmiştim.
İyi mi ettim, bilmiyorum, ama zaman zaman yani şimdi olduğu gibi aklıma gelir, derin bir offf çekerim.
Bu dediğim okula da öyle ipini koparan gidemiyor, yani gitmeyi başarırsan da, dengesizlere denk gelme şansın yok.

barti
18-04-2013, 17:11
eger ucuz yollu illa yurtdısı dıyorsan macaristana bakabılırsın

Mpower
18-04-2013, 17:13
kardeşim odessada arkadasım okuyor daha dogrusu okuyamıyor afedersin .mı gtü dagıttı.yurtta kalma işi hikaye yapamazsın herkes eve cıkıyor.arkadaslık yok he tabiki iyi turkler vardır ama toprak topragı gurbette .. lafı cok dogruymus.

ayrıca 4 hatta 5 sene kharkivde yasanır mı oda var.ben 6 gece gittim kharkive turist olarak kim kimi koparırsa durumu var.azeri bi taksici bizi orda gezdirdi etti.6 gün boyunca sadece masaj,aksam gece klubu,gunduzde ukrayna diyince aklına ilk ne geliyosa onu yaptık.genel bi laf var orda yasayanlar iyi bilir cecenden canını,azeriden paranı,turklerden karını saklıcan diye.

ukraynanılar rahatsız tipler, her an kavga cıkabılır.turkuz alayına gider modunda takılmak tehlikeli.oranın güya reinasına gittik loca yapıyoruz diye orda vip diye geciyo bize cok tutulanlar oldu.adam klubun ortasında bize guc gosterısı dıye tek el sınav cekıyodu fln:)

Aslında gidip görme şansım var ama 1 gün içinde anlaşılır mı neyin ne oldu birde o var ?

Mpower
18-04-2013, 17:15
Almanya'da bir kent, lokasyon olarakda Hollanda ile Belçika sınırında kalıyor.
Sen beni dinle, sonra bol bol dua edersin. :)
Dediğim okulda da kalıp kariyer yapabileceğin gibi, laboratuar imkanı veren veya okulun laboratuarlarını kullanan otomobil firmalarınada geçebilirsin.
Özetle, hayatın kurtulur. Ben Doktora'mı orada yapacaktım, çevresel ve ailesel hatta şimdi dinlemeyeceğim konular yüzünden gitmekten vaz geçmiştim.
İyi mi ettim, bilmiyorum, ama zaman zaman yani şimdi olduğu gibi aklıma gelir, derin bir offf çekerim.
Bu dediğim okula da öyle ipini koparan gidemiyor, yani gitmeyi başarırsan da, dengesizlere denk gelme şansın yok.

Abi benim ilk hedefim yurt dışı istediğimde Almanya idi fakat Almanya da sınavsız kabul etmiyorlar yanlış mıyım ?

Macaristan ı araştırıcam teşekkürler

imprezaWRC
18-04-2013, 17:20
Abi benim ilk hedefim yurt dışı istediğimde Almanya idi fakat Almanya da sınavsız kabul etmiyorlar yanlış mıyım ?

Macaristan ı araştırıcam teşekkürler

Evet gmat, toefl...vs sınavlara girip iyi bir skor elde etmen gerekiyor.

Mutu
18-04-2013, 17:44

4 arkadaşım vardı Almanya'dan, 4ü de philipste çeşitli bölümlerde projelere falan katılıyorlar, performansına göre devam ediyorsun. 3.5 ay burada kaldılar, destek primleri, sigortalarını falan yatırmaya devam ediyormuş philips. Bence de almanya iyi bir tercih olabilir. :icon_tup:

Ayrıca italyan bi arkadaşım duisburgta okuyor, almanya'da üniversite ücretsize yakın o sebeple almanyada okuyorum demişti. Okul masrafında da olmamış olur. :icon_tup:

Mpower
20-04-2013, 16:38
Şuan macaristan ve ingiltereye bakıyorum ingiltereye ihracat yapıyoruz ve ihracat yaptığımız kişi ile görüştük yardımcı olucağını söyledi bakalım

Fatih_
21-04-2013, 12:51
Mesajıma cevap vermedin nerden tanıyorum seni ?