PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marka Fanatikliğini Konuşalım

Fatih
20-04-2013, 21:49
Merhaba arkadaşlar;

Daha önce başka forumlarda konuştuğumuz bu konuyu burda da konuşmak istedim.
Bu forumda açmaya çekindim açıkçası sebebi çok fazla fanatik üye olması ve metal yığını için hakarete varan yorumlar yapılması.

@cem Bey'e pm attım kendisi de bu konuyu konuşmamızın iyi olacağını söyledi.

Konumuza gelirsek;
Ben asla takım tutar gibi marka fanatiği olmaktan yana değilim. Fakat çevre baskısı ister istemez ön yargı oluşturuyor.
"Sakın peugeot alma çok arıza çıkarır".
"Renault ne anlar araba yapmaktan".
"Opellerin elektronik arızaları bitmek bilmez". gibi örneklerle sizlerde karşılamışsınızdır.

Örneğin; ben Fransız araçlarına karşı hep mesafeli yaklaşıyorum. Sonra düşünüyorum artık otomobil sektörüde globalleşti birçok firma kaliteli, güvenli, ekonomik, tasarımı güzel araçlar üretiyor. Fakat satın alma noktasına gelince yine önyargılar engelliyor.Bu gibi yaklaşımlar piyasada çok iyi araçların hakettiği değeri görememesine sebep oluyor.

Modeller üzerinden örnek verecek olursak, nerdeyse her markanın efsaneleşmiş bir modeli bulunuyor.
Örnek; Civic VTİ, 106 GTİ, Golf GTİ, Saxo VTS, BMW E30 vb. bunlar ilk aklıma gelenler.
Şimdi aynı segmentte bulunan her aracın artı ve eksileri bulunuyor. Bana göre hiçbiri dört dörtlük değil!
Birinin performansı iyi diğerinin yol tutuşu diğerinin konforu.
Burda seçimi bizlerin kriterleri belirliyor.

Bir modelin karşı ki dükkanda bir benzeri vardır. Öyle olmasaydı diğeri dükkanı kapatmak zorunda kalırdı. Sizler daha iyi bilirsiniz daha çok para harcayan geçer.

Yanlış anlaşılma olmasın kimsenin otomobil sevgisine laf yok.
Bu forumda otomobiliyle konuşan insanlar var.
Marka fanatizmine objektif olunduğu sürece karşı değilim.
Nasıl olabilir; evet benim aracımın olumlu yönü budur, olumsuz yönü budur, senin aracının artıları bunlardır. Bunun bilincinde olarak ben bu aracı tercih ettim olgunluğundaysa bence sorun yoktur.

Bağnazlık söz konusuydu bence problem vardır.
Yada benim anlattığım fanatizm değil sempati duymak olabilir.

Saygılar.

Mutu
20-04-2013, 21:53
Bu fanatiklik birçok marka konusunda gözlerimizde ön yargı oluşturuyor ayrıca. Marka bekçisi birisi hayatında hiç binmediği bir markaya ya da o markanın modeline b*k atabiliyor mesela. Hiç bir zaman marka savunucusu olmadım( herhangi bir markanın sürekli yenilikçi tavrından ötürü, marka konusunda olumsuz yargıların azalması için çok dil dökmüşümdür, çok yazmışımdır.), örneğin hyundai'ye karşı önceden ön yargılıydım, fakat era, elentra, i30 sonata gibi modellerini kullandıktan sonra ön yargım sıfıra indi. Markadan ötürü bütün modellere ön yargının gereksiz olduğunu anladım.

Umarım bütün marka fanatiği olup, diğer markalara sallayanlar ya da itin poposuna sokanlar aynı şekilde bu durumun farkına varabilir.

Day Walker
20-04-2013, 21:55
12 seneyi aşkın süre toyota da çalıştım ama şimdi yaptığım işten dolayı her markaya çok yakınım sorunsuz marka yok gibi ama her marka aracının ve kullanıcının garanti dahilinde yanında o yüzden çok bir fanatakliğim yoktur.

mert_can 41
20-04-2013, 22:00
Çin arabaları hariç benimde pek marka fanatikliğim yoktur bu sorun babamda çok var babama göre renault,vv,bmw,mercedes,toyota var baska araba yok ne yazıki :(

Göki,ZD
20-04-2013, 22:03
Yıllardır bu forumda konusulan ve hiç bir zaman sonuca ulaşılmayan ve ulaşılmayacak bi konu, ben söyliyim ne olucagını, 7-8 sayfa güzel gidicek, biri gelip pimi çektikden sonra o 7-8 sayfa önce nokta virgül ve uslub abideleri çark edicek..

İlm almancılar konfordan 200 de viski keyfinden başlıcak
Japonlar bilmem kac sene önce yaptıkları teknolojiden
Fransızlar siz susun :D

Makinist
20-04-2013, 22:03
Valla milletin yarıldığı 2000 model civic parasına 2010 model punto evoya biniyoruz şuan. Sizce hangisi?

Göki,ZD
20-04-2013, 22:06
Valla milletin yarıldığı 2000 model civic parasına 2010 model punto evoya biniyoruz şuan. Sizce hangisi?

Ben 7-8 sayfa sürer demiştim :D bu ne acele..

thedevil
20-04-2013, 22:06
Amaç nedir ? Yani yapmamamız gereken birşey mi var ? Diyelim hondayı sevmiyorsam ve kullandıysam ya da pug veya X bir araç bunu bir arkadaşıma sakın alma çok yakar gibi şeyler ya da araç konserve kutusu gibi şeyler söylememelimi?

Makinist
20-04-2013, 22:07
Ben 7-8 sayfa sürer demiştim :D bu ne acele..

Yaw napim dayanamadım :D

İbrahim Erdem
20-04-2013, 22:07
Marka fanatikliği ile marka merakı veya ilgisi vardır bir de.Yani insanlar bazı araçları sevmiyordur zevkine hitap etmiyordur mesela ben broadway leri hiç sevmedim.Ama araca laf etmem çünkü anlamsız olur. Belli araçlara belli tarzlara ilgisi olabilir insanın veya belli koşullarda tercih etmek istedikleri de.sonuçta otomobil merakı denilen şeyin temelinde zevk yatıyor.

Ama bir markayı modeli körü körüne savunmak ,sadece kendi zevkini düşünüp diğer marka modellere laf atmak ve bunun için gereksiz tartışma çıkarmak tamamen saçma birşey.

131mirafiori
20-04-2013, 22:09
Benim gözümde marka yoktur ancak eski araç takıntım var... Yeni model bir araca bindiğimde kendimi elektronik dünyasında hissediyorum... Yolda bi arıza yapsa bilgisayara bağlamadan ne olduğunu anlayamassın bile :) Eski araçlar öyle değil ama soruna göre arızası bellidir... Çoğu zaman 2 adet mandalı açarsın içine üflersin araba çalışır :)

Bu arada araba yapmayı İtalyanlar çok iyi beceriyorlar :)

thedevil
Ya da konuda geçen herhangi birisine konuşmayalım mı ? Görüş belirtmeyelim mi ? Bu araba bana göre çöp demeyelim mi?

63owen63
Marka fanatikligi her sektörün,alanın sorunu..

Bakın bilgisayarcı abiler :)

Cevap: GEREKSİZ MARKA FANATİKLİĞİ (http://forum.donanimhaber.com/m_26946791/mpage_2/tm.htm)

Makinist
20-04-2013, 22:13
Ağa yazın yaaa benim gibi cesur olun. 1998 falan filana bineceğime şuna binerim deyin. Geçsin gitsin şu marka fanatikliği :D

painkller
20-04-2013, 22:15
bu marka fanatikliği bence insanların pireyi deve yapmasından kaynaklanıyor. yani adam bir araba alıyor, 2-3 gazlıyor kral benim oluyor. bence hiçbir araba mükemmel değil, her araba sırf kötüde değil, iyi yönleride vardır kötü yönleride kişiden kişiye farklı hitap edicek yönleride vardır. japoncuların almancıların fransızcıların ayrı ayrı olması bence bu ülkede modifiyeyi geliştiren unsurlardan biri ama çeşitli hal almadı, veya abimde atıyorum honda, bmw var bende alıyım 2 jantla araba zaten 10 numara oluyor gibi görüşler yüzünden belli araçlar gün yüzüne çıktı, tarafları oluştu.

cümlelerimi tamamlarken, bende bir markanın delisiyim nissan. ama bu demek değilki bu arabaları her yerde her şekilde savunurum, elimden geldiğince iyi ve kötü yönlerini söylerim. ama ben arabamı seviyorum, onunla uğraşmayı seviyorum. bu yüzden ona karşı farklı düşünüyorum, savunma gereği duyuyorum. şuda bir gerçekki bende dahil, çoğu insanın kompleksleri var, gün yüzüne vuranlar veya vurmayanlar, ben hiç bir şekilde 2000+ bmw ve mercedes sevmem mesela. bundan dolayı çıkıyor bu sorunlar taraflar bence...

Kadyr
20-04-2013, 22:17
Forumda cok honda fanatikligi var, varsa yoksa honda,honda bukadar iyi araba olsa herkeste olurdu...çin arabasina anti fanatikligim var sadece:) benim gozumde mersodur arac ama onada gucumuz yermiyor

63owen63
20-04-2013, 22:18
Konuya pek yazmayı düşünmüyorum, çünkü patlama konusunda yüksek bir risk arzediyor konu itibariyle..

Sadece '' açık fikirli '' olmayı öğrendigimiz zaman ; bu sorun, sorun olmaktan çıkar

Seven7
20-04-2013, 22:21
Marka delisi değilim, ama markanın yaptığı çoğu şeyi beğeniyorum. Bu başka bir şey, bir de gelip 'bu araba var ya uçan kuşa bile saplar şunu yapar bunu yapar, X araba mı be Y varken' vs gibi durumlara girilmesi sıkıntı oluyor.
Ben arabamı görünce mutlu oluyorum, arabamı kullanırken keyif alıyorum, ve o yüzden bu arabaya sahibim. Ama 98 model. 2010 model olup da aynı paraya satılan araba da var ama 98 model arabamdaki mutluluğu yada keyfi alamıyorum. Öyle olmadıktan sonra da bir anlamı kalmıyor kaç model olduğu, ne marka olduğu.

Fatih
20-04-2013, 22:21
Yıllardır bu forumda konusulan ve hiç bir zaman sonuca ulaşılmayan ve ulaşılmayacak bi konu, ben söyliyim ne olucagını, 7-8 sayfa güzel gidicek, biri gelip pimi çektikden sonra o 7-8 sayfa önce nokta virgül ve uslub abideleri çark edicek..

İlm almancılar konfordan 200 de viski keyfinden başlıcak
Japonlar bilmem kac sene önce yaptıkları teknolojiden
Fransızlar siz susun :D
Umarım bir yerlere ulaşır ve demir yığınları yüzünden kavga etmeden tartışabiliriz.
Zaten konuyu amacından saptıranlara gerekli yaptımlar uygulanacak.

Tek genel geçer doğru yoktur.
Sizin ihtiyaçlarınızı hangisi karşılıyorsa o.
Fakat bu diğerinin çöp olduğu anlamına gelmiyor.

Amaç nedir ? Yani yapmamamız gereken birşey mi var ? Diyelim hondayı sevmiyorsam ve kullandıysam ya da pug veya X bir araç bunu bir arkadaşıma sakın alma çok yakar gibi şeyler ya da araç konserve kutusu gibi şeyler söylememelimi?
Tabiki söyleyin.
Fakat vti alayına gider, gti benim kıçımı öpsün gibi manasız fanatiklik bahsettiğim.
Ayrıca kime göre konserve kutusu neye göre.

sword
20-04-2013, 22:22
japon - alman - fransız ... yapar TÜRK gazlar gerisi hikaye:D

thundra
20-04-2013, 22:24

buna sebep olan nedir bence bunu konuşmak gerekli opel vectra aracımı 10 bine zor satarken bi tanığım honda civic aracını 17 bine sattı 2000 modeldi. burda kim suçlu peki ben niye satamıyorum opeli o fiyata ?

Mert Safa
20-04-2013, 22:25
Sanırım bizde var bu :) 91-92 yılında Toyota'ya bulaşmış bizimkiler Ae92 Corolla ile başlamışlar ardından Ae101 gelmiş onun ardından da 98 Avensis. Hiçbirinde de yolda kalmamışız buda biraz fanatiklik yapmış sanırım :) 2007 yılında yeni araba arayışına girdik Volkswagen(Passat), Peugeot(407), Toyota(Avensis) üçlüşüne baktık şimdi Avensise biniyoruz ve acıkcası memnunum :) Toyota karşı ayrı bir sempatim var.

Makinist
20-04-2013, 22:25
Alın ben pimi çekim hadi. Bu ülkede iki fanatikliğe kılım arkadaş..! Birincisi bilmem kaç model arabaları neredeyse sıfır km araçlara değer görenlere. İkinciside futbol olayına. Sanki takımca bir oyunumuz, bi düzenimiz, bir stratejimiz, bir zaferimiz varmışcasına kavgalar ediliyor silahlar çekiliyor her seferinde. Geneli tesadüf...!

thundra
20-04-2013, 22:26

buna sebep olan nedir bence bunu konuşmak gerekli opel vectra aracımı 10 bine zor satarken bi tanığım honda civic aracını 17 bine sattı 2000 modeldi. burda kim suçlu peki ben niye satamıyorum opeli o fiyata ?

Fatih
20-04-2013, 22:26
Marka delisi değilim, ama markanın yaptığı çoğu şeyi beğeniyorum. Bu başka bir şey, bir de gelip 'bu araba var ya uçan kuşa bile saplar şunu yapar bunu yapar, X araba mı be Y varken' vs gibi durumlara girilmesi sıkıntı oluyor.
Ben arabamı görünce mutlu oluyorum, arabamı kullanırken keyif alıyorum, ve o yüzden bu arabaya sahibim. Ama 98 model. 2010 model olup da aynı paraya satılan araba da var ama 98 model arabamdaki mutluluğu yada keyfi alamıyorum. Öyle olmadıktan sonra da bir anlamı kalmıyor kaç model olduğu, ne marka olduğu.
Tam da anlatmak istediğim şimdi bu adama kimse enayimisin o araca o para verilir mi diyemez dememelidir. Adamın zevki bu lakin bu arkadaşta 2010 model x marka araç sahibine o da araba mı senin içinden geçerim diyemez. Çünkü 2010 modeli alan arkadaşın otomobil kültürü içinden geçmek üzere kurulu değildir.
Beklentisi farklıdır.

Göki,ZD
20-04-2013, 22:27
Umarım bir yerlere ulaşır ve demir yığınları yüzünden kavga etmeden tartışabiliriz.
Zaten konuyu amacından saptıranlara gerekli yaptımlar uygulanacak.

Ne demek uygulancak, adam fanatik diye sevdiği bişeyi savunuyor diyemi? O zaman fanatiklik nerde kaldı ?

PROMINENT
20-04-2013, 22:28
ama şu kesinki saxo 106 dan daha iyi.

Fatih
20-04-2013, 22:30
Alın ben pimi çekim hadi. Bu ülkede iki fanatikliğe kılım arkadaş..! Birincisi bilmem kaç model arabaları neredeyse sıfır km araçlara değer görenlere. İkinciside futbol olayına. Sanki takımca bir oyunumuz, bi düzenimiz, bir stratejimiz, bir zaferimiz varmışcasına kavgalar ediliyor silahlar çekiliyor her seferinde. Geneli tesadüf...!
Pim çekmek değil konuyu derinleştirdiniz.
Futbol ayrı bir saçmalık zaten.
Kendim Futbol Hakemiyim ne fanatikler gördüm üstelik amatör lig.
Ve bu fanatiklik yüzünden hapis cezasına çarptırılan taraftarlar oldu.
Nerde senin takımın yöneticin mahkeme günü kimse yoktu yalnız kaldın.
E değdi mi?

Fatih
20-04-2013, 22:31
Ne demek uygulancak, adam fanatik diye sevdiği bişeyi savunuyor diyemi? O zaman fanatiklik nerde kaldı ?
Hayır.
Gereksiz polemik yaratanlara ve tartışmayı hakaret ortamına taşıyanlara.

Makinist
20-04-2013, 22:32

Hacım sende onu 17bine alsaydın şimdi tuzun kuru olurdu anladın sen beni :D

fatiii
20-04-2013, 22:33
hiçbizaman marka fanatikliği yapmadımda sırf fanatikleri yüzünden hondayı sevmiim

Makinist
20-04-2013, 22:35
Pim çekmek değil konuyu derinleştirdiniz.
Futbol ayrı bir saçmalık zaten.
Kendim Futbol Hakemiyim ne fanatikler gördüm üstelik amatör lig.
Ve bu fanatiklik yüzünden hapis cezasına çarptırılan taraftarlar oldu.
Nerde senin takımın yöneticin mahkeme günü kimse yoktu yalnız kaldın.
E değdi mi?

Hayatta oynamam ve izlemem yani o derece yok bende. Sizde benim dediklerime yakın şeyler yazmışsınız futbol konusunda. Konu otomobil ama napim birden içimi döküverdim özür dilerim.

RSBurak
20-04-2013, 22:35
daha 6 yaşımda bir mavi impreza görmem ile başlayan bağlılık bugünlere kadar geldi nedeni yok :D kimsenin arabasına b.k atmam.saygı duyarım onunda o arabaya binmesinin vardır bir sebebi :)

sword
20-04-2013, 22:37

aracın zor satılması ayrı.. ederi ayrı bişey bence yanı sıfır almadıktan sonra ıstedığın araca bın aldığın rakamlara yakın satarsın... bazı markalar kolay bazıları zor satılıyor oda senın tercıhın ya zevkını duşunucen yada parasını

Fatih
20-04-2013, 22:42
Hayatta oynamam ve izlemem yani o derece yok bende. Sizde benim dediklerime yakın şeyler yazmışsınız futbol konusunda. Konu otomobil ama napim birden içimi döküverdim özür dilerim.
Estağfurullah.

16EC813
20-04-2013, 22:43
honda hayat onda
hep sevmişimdir bu sloganı :D

hondaya binene kadar sadece otomobiller vardı hondaya bindikten sonra fanatik hondacı oldum :

h.guroglu
20-04-2013, 22:44
aslında benimkisi fanatiklikmidir yoksa bir sevgimidir bilemedim bu güne kadar yerlisinede bindim japonada fransıza italyanada almanada

japon dayanıklı gideri fena değil ama çok fazla konforlu değil kısacası benim için çok fazla bir donanaıma sahip değil

fransız ekonomik yakıyor konforu idare eder gidişide ehh işte

italyan biraz fazla yakar genelinin emiş sesi iyidir güzel boğurur güzel gider ama gel gelelim biraz narin araçlardır

alman almanlar konforlu araçlardır gidişleride fena değildir namı diğer tank gibi araba derler ya işte öyledir konforda vardır dayanıklılıkta vardır gidişide vardır

işte ben bu yüzden alman araçları bende herzaman 3-4 tık öndedir

buna fanatiklikmi denir yoksa başka birşeymi denir bilmiyorum

overblack
20-04-2013, 22:46
bir otomobil forumunda insanların sevdiği markayı savunmasından daha doğal ne var? yoksa milletin her yaptığı arabaya yalaklık eden tiplerden olmak dahamı güzel?

thedevil
20-04-2013, 22:47

Tabi herkes banlansın :D geyik ban fanatik oldun ban zaten bizde mecliste devlet meseleleri konuşup ülke kurtarmak için görevliyiz biraz daha ciddiyet lütfen :P

ProdriveSTI
20-04-2013, 22:47
Ağır STI sapığıyım,900-1000 kg'lık yüklü araç ile STI'ı geçip sevinenlere baya bir gülüyorum.

Mavisine yandığım...

Low-Rider
20-04-2013, 22:49
Önyargıları yıkmak çok zor.

Genel olarak fanatiklik yapan insanlar fanatik olduğu marka dışına bakmamıştır.

Genel olarak hyundai ve kia geçmiş senelerde kalitesiz olduğu için herkes 5 para etmez der ** a son modellerini gidip incelememiştir bile.

Ya da geçmişte bazı modellerinde elektronik arıza yaşayan markanın üzerine yapışıp kalmıştır.

Opel'in de elektronik arızaları vardır özellikle kronik olarak beyin bozulması gibi ama Peugeot elektronik arıza konusunda ün salmıştır, Alman markası diye Opel'e kimse birşey demez.

Benim için marka modelin hiç önemi yok, verdiğim paraya bana en iyisini ne sunuyorsa onu alırım.

Honda konusuna hiç girmiyorum bile:)

TOLGACANSAHIN
20-04-2013, 22:51
Marka fanatikliği egolardan dolayı oluşuyor bence insanların genel özelliği adam ne alırsa en güzeli o en iyisi onun aldığı maldan daha güzeli olamaz öve öve bitiremiyorlar bu tarz insanlar genelde marka fanatiği oluyor.

Kötüyse adamlar kötü demeye çekiniyor aslında araba gitmiyor ama şey ımmm arabadan değil ustadan , ses geliyor ama yollardan, araba gitmiyor benzinden kesinnlikle araba kötü olamaz.

Marka fanatikliğim yoktur çoğu markadan insanların tavrından dolayı soğumusumdur kör cahil insanlar yüzünden.

OMTech
20-04-2013, 22:54
Bence bu bi çocuğun ilk heves ettiği şeyle alakalı.. ben taa 5-6 yaşındayken sıralı 6 silindirin sesini duydum. o gün otomotiv sektörü bitti benim için.. daha sonra zamanı geldi yaşımız tuttu kullanma fırsatı bulduk.. bi baktık ki vazgeçilmez olmuş :) sonra zamanı geldi soğudum zamanı geldi dahada bağladım ama babadan gelen bi tutku işte.. fanatizm değil. fanatizm bence rakip görülen markalara karşı olur. ben bmw'ye rakip görmüyorum. ama bunu şu anlamda söylüyorum.. honda mitsubishi subaru mercedes vw bunların hepsi ayrı dallarda ve hepsinin diğerine karşı bir üstünlüğü var.. bence pek rekabet değil yani tamamen size yaşattığı hissiyat.. hangisine daha yakınsanız odur.. fanatizmede gerek yoktur.. sıradan metal yığını diyemem ama uğruna kimsenin kalbini kırmaya canını yakmayada değmez :)

Sonuç olarak ben bmwciyim.. :)

mimit
20-04-2013, 22:54
marka fanatikliğim yoktur, japon alman ve fransız araçlarım oldu, hepsini ikinci el aldım canımı en az sıkan psa grubu araçları oldu,buna rağmen 0 km araç alcak düzeye geldiğimde tercihim japonlardan yana oldu, güzel başlayan hikaye 4 ay gibi kısa bir sürede kabusa döndü, kendime dedim ki bazı japonlar fransızlardan dizel alıyorsa, bu japonlar binekte dizel i tutturamıyor,ee hiç yolda da bırakmadı fransızlar,saç başta yoldurmadı, ozaman fransızlardan devam dedim son aracım bir fransız, ama bir gün HDİ motorlu bir Mazda 3 HB yapılırsa direk gözüm kayar.

BoraRS
20-04-2013, 22:55
Marka fanatikligi yapmayin. Alin bi Honda rahatlayin.

Ben hangi arabaya biniyorsam en güzel araba odur :D

MeRtCaN
20-04-2013, 22:57
Ben Honda fanatiğiyim
8 yıldır Honda ya bınıyorum Kısmets vti dan sonrakı arabam s2000 olacak

ama yarışmak ıcın 106 gti hazırlıyorum o nasıl olacak :D

BoraRS
20-04-2013, 22:58
Ben Honda fanatiğiyim
8 yıldır Honda ya bınıyorum Kısmets vti dan sonrakı arabam s2000 olacak

ama yarışmak ıcın 106 gti hazırlıyorum o nasıl olacak :D

O zaman çabuk terket burayi :D Hondacilarin yüz karasi!

Göki,ZD
20-04-2013, 23:00
Tabi herkes banlansın :D geyik ban fanatik oldun ban zaten bizde mecliste devlet meseleleri konuşup ülke kurtarmak için görevliyiz biraz daha ciddiyet lütfen :P

Ben bugune kadar geyikden hiç ban yemedim :D ama ceza puanı aldım.. Ciddiyet lütfen üzerime oyanama dayanamıyorum :D

sakhee
20-04-2013, 23:01
bende honda fanatigimiyim asikmiyim bilemiyorum
ama benimki daha cok duygusal :D
mesela bir yerde gecilen bir honda gorsem icim ciz eder
ama araba yuzunden kimseyle tartismadim, tartisacagimi sanmiyorum

benim taktigim usluplar ve saygisizlik.....

ama en cok ayar oldugum elimi ayagimi estiren sey
benim 10 da 1 im kadar arabadan anlamayan denyonun gelip 20 bilmem kac liraya 97-98 model araba mi olur
ben 300 liraya 100 beygir arabayi 130-140 beygir yaparim
biz bu isten anlariz abi sen bize sor...
daha arttirilabilir

buna hastayim ben
persembe gunu ayni seyi yasadim
lavugun canini yakmak istedim
26 liraya ikibin bilmem kac model honda alirmis
sonra da onu 140 beygir yaparmis bir hareketle
ben anlamazmisim o bu islerin inceligini bilirmis
kufur ettim suan yine........

MeRtCaN
20-04-2013, 23:01
O zaman çabuk terket burayi :D Hondacilarin yüz karasi!

HAHAHAH yapma abı :)

Life Is Honda :D

M3CSL
20-04-2013, 23:03
Konuyu acan arkadas cok mantikli seyler yaziyo tebrik ederim
yalniz onun bakis acisina ulasmak bazi hatta cogu kisi icin cok zor

tamamen kisisel beklentiyle alakali durumlar. bazilarinin onceligi performans, konfor. yol tutus, vs'
bazi markalar o dallarda uzmanlasiyor, ondan dolayi o seciliyor gerci son zamanlarda bir marka o konuda 10 ken dieri 5 almiyor hepsi ortalamayi sunuyor yol tutmuyor denilen wosvogenle bile kendini gelsitirdi,
onun icin bi marka superken dieri tu kaka deil, objektif bakilirsa bu durum gorulebilir, ama yukarda low riderin yazdiklarida cok dogru on yargilari yikmak cok zor. hayatin cogu yerinde oyle

AMA suda var benim bile artik yok olmuyor dedigim durumlarda var:Dreno ic mekan yapamiyor yada (yapmiyor) maliyet olabilir ama hedef kitle beklentisinden bence deil cunku bence kimse o ic mekana binmek istemez gibi geliyor,,
cekirdek yeteneklerde onemli bu konuda yani firma stratejisi bmw yillarca sportif agirlikli araclar uretti ama son zamanlarda konfor kisimiyla olayi dengelemeye gitti, ferraride ayni sekilde..

doush
20-04-2013, 23:07
Bir markaya fazla sempati duyulabilir bu tamamen keyif işi. Bir otomobilden ne beklediğine bağlı olabilir. 1 koltuğun konforu 4 kişiye farklı gelebilir.

Bu forumda çok yanlış gördüğüm şeylerden birincisi körü körüne bağlanmak bir markaya( bilgi sahibi olmadan hani bendeki en iyisi), diğeri de bu körü körüne bağlandığı markanın karşıtına *** atmak.

Forumda çok bilgisine güvendiğimiz insanların illa aklının köşesinde bir marka öne çıkar. Ama karşı tarafa *** attıklarını görmem. Çok bilgili değilim ama en azından ben yapmam. Eğer inada biniyorsa bilgiyle susturmak en güzelidir, gel 200 de direksiyon bırakalım bilmem neyle olmuyor. Arabayı biz yapmadık, mühendisler o bölgenin halkının ihtiyaçları doğrultusunda araç üretir. Bazısı koltğunu hafızalı ister, bazısı bucket koltukla dünyanın en rahat arabasındadır.

Ama şimdi bir abimiz çıkıp dedi bile 99 model parasına şuna biniyorum diye, hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin, 99 model binen gayet mutlu.

Ben de japonda Honda'yı daha çok seviyorum, almanda Mercedes, ama bindiğim 3 silindir benim beklentilerimi ailemin beklentilerini karşılıyor. Ama annem accordu geri istiyor asıl o fanatik napacağız bilmiyorum :)

sakhee
20-04-2013, 23:09
bu arada konu gayet guzel ama neden takip edenler az yaziyorlar ???

Low-Rider
20-04-2013, 23:10
bir otomobil forumunda insanların sevdiği markayı savunmasından daha doğal ne var? yoksa milletin her yaptığı arabaya yalaklık eden tiplerden olmak dahamı güzel?

İnsan sevdiği markayı savunur tabi ki ama onu savunurken kulaktan dolma bilgilerle yada hiç incelemediği bir model hakkında atıp tutanlar çok.

Sırf kendi sevdiği markanın modelin rakibi diye kötüleyenlerde var.

Mesele savunmak değil körü körüne fanatiklik yapmak

atituti
20-04-2013, 23:11
Bence bu bizim kultursuzlugumuzle gercegi goremememizle alakali. Yurt disinda besinci sinif insanlarin bile binmedigi arabayi burda yere goge sigdiramayan insanlar mevcut.

alihan_27
20-04-2013, 23:28
Birde marka antipatisinden (anti-fanatiklik) bahsedebilirmiyiz.

Bizim ailede kimsede marka fanatikliği yok. Çevremde bu tarzda düşünenlerde az değil. Sebebi de temel olarak hiç bir otomobil markası özellikle 2000'li yıllardan sonra müşteri beklentilerine odaklanmıyor(ultra lüks sınıf hariç). Yetmezmiş gibi otomobil müşterilerine/kullanıcılarına tıpkı soyulması gereken sürüler gibi yaklaştıklarından fanatikliği doğru bulmuyorum. Hatta biraz gereksiz buluyorum.

Ben Honda'dan, babamda Opel'den hiç hoşlanmaz. Bu iki marka dışında babam fiyat-performansa, ben modifiye edilebilirliğe bakarım. Artık fanatikliği geride bırakmalıyız bence.

BaybuRtlu69
20-04-2013, 23:41
97 model Civic Vti mı alsam yoksa 2007 Model x bir marka araç mı ikiside aynı para?

Hersye ragmen Honda bu, adamı on kere düşündurur.. :)

thedevil
20-04-2013, 23:52
Ben bugune kadar geyikden hiç ban yemedim :D ama ceza puanı aldım.. Ciddiyet lütfen üzerime oyanama dayanamıyorum :D

Anlaşıldı tamam!!!eğer dayanamayıp gerçekten birşeyler söyleme ve geyik ihtiyacı hissedersen özelden yardımcı olabilirim.
Arkadaşlar geyik yapmıyorum kıymetli forumdaşıma taktik veriyorum lütfen ban yapmayın ciddiyim:cool:

Cool işe yarar diye düşünüyorum...

blumenberg
21-04-2013, 00:38
Herkesin zevki başkadır, dediğiniz gibi kimisi 4 çeker sever kimisi önden çekiş ister kimisi de arkadan itişin verdiği huzuru seçer.. Bu işler tamamen duygusal, kim hangi aracı almaya gücü yetiyorsa o zamanla arabaya bütünleşir en iyisi onun için odur.. Mesela ben ilk araba kullanmayı öğrendiğimde pejo 207 kullanıyordum, şimdi başka bir marka biniyorum, o zamanlar pejo beni çok mutlu ediyordu, ama şimdi asla binmem, evdeki diğer arabalara da binmiyorum, cunku zevk vermiyor.. İlerde Ferrari'ye bindiğimde bu sefer şimdi bindiğime binmek istemicem biliyorum :)

Diyorlar ki mesela eski model araçları şimdi sıfır olarak üretseler alırım parasına bakmam, ben buna inanmıyorum açıkcası,

Sonuç olarak herkesin zevki farklıdır, kimisi 100 metrede birilerini geçmeyi ve sonrasında sanayi kapılarında yatmayı göze alır ve zevkini arkadaşlarına şöyle geçtim böyle sapladım diye anlatarak zevk alır, kimileri +200 hızlarda 4 5 saat boyunca tık demeden yol almayı seçer.. Tamamen kişilerin kendi huzuruna kalmış :)

Faruk'S
21-04-2013, 00:48
aslında benimkisi fanatiklikmidir yoksa bir sevgimidir bilemedim bu güne kadar yerlisinede bindim japonada fransıza italyanada almanada

japon dayanıklı gideri fena değil ama çok fazla konforlu değil kısacası benim için çok fazla bir donanaıma sahip değil

fransız ekonomik yakıyor konforu idare eder gidişide ehh işte

italyan biraz fazla yakar genelinin emiş sesi iyidir güzel boğurur güzel gider ama gel gelelim biraz narin araçlardır

alman almanlar konforlu araçlardır gidişleride fena değildir namı diğer tank gibi araba derler ya işte öyledir konforda vardır dayanıklılıkta vardır gidişide vardır

işte ben bu yüzden alman araçları bende herzaman 3-4 tık öndedir

buna fanatiklikmi denir yoksa başka birşeymi denir bilmiyorum

konu bundan ibaret yoksa fanatiklik bi durum yok yani..

Ha şu vti lere tapanlara bende akıl sır erdiremiyorum ya...o değil adamda şahin var bmw ye çamur atıyo.bi de ona uyuz olurum :D :D yani her şey ortada senin amacın ne :D neyse hepsi bir çuval civata umarım tartışma çıkmaz..Konu açarak bi yaptırım olacagını sanmam.fikirler..zevkler..

shumi
21-04-2013, 00:55
bılmem yazmaya gerek varmı :D:D

Sımdıye kadar sevdıgım,ıstedıgım,gucumun yettıgı araclara bındım.Farklı markalarada saygı duyarım.Marka secımınde amacda cok onemlı,beklentılere karsı verılen paralarda...Dusunulen arac kesınlıkle zevke hıtap etmelı,hangımız ozel kosullar dısında ıstemedıgımız bır araca bınıyoruzkı ?

Markaların kronıklerı,hepsının kendıne ozgu + ve - lerı var tabı her aracın her markanın bır ust segmentı,daha kalıtelısı,daha pahalısı,dahası dahası mevcut :)

Ben hondayı sevıyorum,dıger arkadasım baska bır markayı...sevmek,her aracına bınmek ıstemek fanatıklıkse evet ben agır fanatıgım :) yukarıda belırttıgım gıbı;benım amacıma zevkıme bunlar uygun...ornegın hondanın b-k-f olarak tum serısıne bındım,hıcbır cıddı sıkıntı yasamadım,seneye yenı type-r gelıyor nasıpse onuda almak ıstıyorum.Demekkı bu araclar beklentılerımı karsılıyor,markayıda araclarınıda sevıyorum...

Kısaca,forum amacına uygun olarak hepımız arabaları,araclarımızı sevıyoruz fanatık olalım,saygı cercevesınde tartısalım ama karsımızdakı kısılerın heveslerını kıracak,ortamı gerecek,kucuk dusurecek yorum ve tartısmalardanda kacınalım.Bunu yapabılırsek ztn marka fanatıklıgının bıktıran,keyıf kacıran bolumunu elemıs oluyoruz

hondacı,bmwcı,pugcu,renocu vs vs...degısık terımler :)

Ben hangi arabaya biniyorsam en güzel araba odur :D

foregzempıl,en guzel yorum :D:D

Arenimo
21-04-2013, 00:56
Cok araca bindim fanatigi olmadim nedir verir parasini alir binersin satar baskasini alirsin

ghibli06
21-04-2013, 06:46
Üniversite yıllarında aşık olduğum araçlar vardı... bildiğin aşıktım, bir ajandam vardı orada resimleri dururdu, bmw e36 cabrio, cabrio porsche, maserati ghibli, AC cobra, 155Q4, calibra...

155im olmadı onun yerine 156ım var ama kalan bütün arabalara sahip oldum çok şükür, bana en çok zevki ise e36 cabrio ile maserati ghibli verdi... ben tek bir markanın fanatiği olmama rağmen, tek bir markanın bir insanın bütün zevklerini tatmin edeceğini düşünmüyorum... genelde 2 tip fanatik vardır, biri benim gibi hedefler koyar ona sahip olmaya çalışır diğeri ise sahip olduğuna taparcasına bağlanır, zaten sıkıntı da bu 2. grupta... insan illa o araca sahibim diye fanatik olmamalı, yarın neye bineceği belli olmaz, hep şunu derim 'insanın hayatının hangi döneminde hangi arabaya bineceği hiç belli olmaz'...

X5 değişecek mesela, X6 sevmiyorum X5 i de kullandık işte neden gidip chayenne ya da infiniti bakmayım ki? kim daha güzel kaliteli teknolojik araba üretiyorsa en azından deneme şansı veririm...

misery1903
21-04-2013, 09:00
Zevkler ve renkler belirtildiği gibi tartışılmamalı.
Arabaların ömründeki en büyük faktör marka, model, motor, teknoloji değil sürücüdür. Sürücü ne kadar dikkat ederse o motorun ve arabanın ömrü o kadar uzun olur. Türkiye'deki dizel ve turbo arabalara olan önyargının sebebi de budur. Sadece bakımlarla 200.000-300.000 gören turbo dizel de var 30.000'de turbo, triger değiştiren de var.
Araba alırkenki kriterler herkes için farklı. Kimi için sadece 0-100 önemli, diğeri için en ince detayına kadar yılda ne kadar masraf çıkartacağı. Kimi için güven vermesi, diğeri için az yakması yeterli.

Herkes için kriterler bu kadar farklı iken ısrarla o bundan, şu şundan üstündür demek pek mantıklı değil bence. Birine 98 Honda daha çok zevk verir, kimine teknolojik zımbırtıları bol 2010 bir araba. Bunlar arasındaki teknik farklılıkların araç sahipleri için çoğunlukla bir önemi yok ki, hangisi onu mutlu edecekse onu alıyor adam.

Diğer bir şey de kendi sınırlı çevremizden edindiğiniz tecrübeleri paylaşmak güzel bir şey de, bu olayları kanun olarak görmek bence yanlış. Benim tanıdığımın Honda'sının motoru 100.000 civarı rektefe gördü. Ben gidip Honda'dan cacık olmaz desem konu kilitlenir...

Arabanın ömrü sürücüye, marka model yıl donanım seçenekleri de sürücünün zevkine ve şartlarına bakar. At gözlüğüne gerek yok bence...

pirasa
21-04-2013, 12:44
marka fanatiklerini aykırı bir markaya sahip olmadan anlayamazsınız. hondanız varsa "iyi araba seri araba" derler, volvonuz varsa "bunlarda hiç insan ölmüyomuş" derler, toyotanız varsa "çok sağlam araba bunlar" derler. fakat bir protonunuz varsa parçası bulunmuyodur, ustası bulunmuyodur ve sürekli bir arızaya gebedir. kendisi direksiyon keçesini kadın pedi gibi ayda bir değiştirir ama onun arabası sorunsuzdur benim 2 senedir eşşek niyetine bindiğim fakat hiçbir arıza göstermeyen protonum sorunludur. 15bin liraya 95 model honda, 97 model toyota, 2000 model peugeot tavsiye ederler 2008 model proton almaya kalkarsın senden salağı yoktur.

gokcell13
21-04-2013, 12:49
Bence fanatiklik değilde insanların beklentileri ile alakalı bir durum.Herkes iyi olan şeyi tabiki referans eder.8 senedir honda kullanıyoruz.Zarar etmedik, yolda kalmadık, arıza yasamadık, servisi uygun, ikinci eli hızlı.Kim istez ki boyle bir araca sahip olmak.Diger markalarda boyle ise fanatiklik degil bence bu konu.

S.Özeren
21-04-2013, 13:11
Bendeki olay marka fanatikligi degilde ulkeden kaynakli . Benim acimdan alman araclari herzaman 5 adim ilerde

umu_vtec
21-04-2013, 13:48
vti ımda oldu gti ımda, bmw de aldım fordda volkswagende , hepsinin hoşuma giden yanları kendilerine göre üstün yönleri vardı hiçbir zaman marka fanatikliğim olmadı bence saçma birşey :)

AlpEren
21-04-2013, 13:56
Hepsini geçin de honda tam anlamıyla araba yapmaya ne zaman başlayacak acaba ?

ragıp
21-04-2013, 13:56
Ben tam bir marka fanatiğiyim. Amerikan Ford'larına hayranımdır. Ama kesinlikle önyargıyla yaklaşmam hiçbir markaya ve modeline. Sadece sempatim bu yönde. :) Bence aşırıya kaçmamak suretiyle fanatiklik, bir markayı, modeli benimsemek güzel bir şey.

senna
21-04-2013, 14:07
bir sorunun cevabını çok merak ediyorum herhangi bir markaya bağlantım saplantım yoktur bunu yazarken de gıcık olduğum vs algılanmasında s2000le ara gaz yapınca müthiş oluyorda şahinle yada ne bileyim e30la yapınca neden apaçilik oluyor neden :)

elbette gerçekten hakkını veren otomobilini seven insanlar var s2k sahipleri tanıdığım insanlarda yalnız bu neden böyle cidden çok garibime gidiyor benim facebookta da görüyorum booorp borp borp:D

marka fanatikliği konusunda elbet insanlar bazı otomobilleri diğerlerinden fazla seviyor ben supra severim ama şu an mesela gelipte körü körüne belirli koşullarda gtra karşı savunmam akıl var mantık var teknoloji var bazı konularda konuşurken cidden objektif olmak lazım:) teneke parçası bazıları kendini fazla kaptırıyor ne bize para veriyorlar nede otomobil kalp kırmadan yazmak lazım :)

doush
21-04-2013, 14:16

bi adam varmış adamın çocuğu olmuyomuş adam allaha her gün dua ediomuş demişki allahım bana bi ogul ver o na dünyannın en uzun ismini koyucam demiş ve bir ogluu olmuş oglunun adını boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo koymuş aradan yıllar geçmiş bu adam allaha yiine dua etmiş alahım bana bi ogul ver o na dünyanın en kısa ismini koycam demiş ve oglu olmuş ismini a koymuş bu boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo ve a büyümüş bunların bahçelerinde bi havus varmış boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo ve a ordaa oynarken boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düşmüş kardeşi a : boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo die baarmış ve annesine koşmuş annesine :anne boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düştü demiş annesi : aaa olum boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuzamı düştüüü? a: ewet anne boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düştü annesi: o zaman koş babana haber ver demiş a: baba baba boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuza düştü demiş babası : aaa boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuzamı düştü ? demişş a:ewet baba boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuza düştü demiş babası: o zaman koşup kurtaralım boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo yu demiş ve hepperaber: boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo die bararak havuzun başına gitmişler ve a: boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo su yüzüne çıkmış demiş

Doğu
21-04-2013, 14:28
Bazı istisnalar dışında fanatiklik olayı tamamen duygusal..

Ben vosvos kullanıyorum seviyorum vs. ayrı tabi ama herşey imkan meselesi. Param olsa 911 turbo alabilsem vosvosu yak deseler yakarım.

90 model subaruya binip foresterın yakıtı çok dendiğinde kaç kere subaruya bindin yeaaa diye çemkirenler, 80 model hondada donanım yok dendiğinde hayat biter vtec başlar diyenleri imkanları genişlediğinde görmek isterim :)

Kısaca fanatiklik yoktur, az imkan vardır diye düşünüyorum :)

rodya
21-04-2013, 14:54
Bazı fanatiklik olayları ise tamamiyle kişinin kendinden daha büyük bir zümrenin parçası olma isteğinden kaynaklanıyor.

FaruKsvs
21-04-2013, 14:59
Herkes fanatik olduğu markayla hayatında ki ilk karşılaşmasını düşünsün :)

%90'ı küçüklükten gelir. Babanın o marka bir arabası olmuştur. Ya da Karşı apartmanda oturan fatihlerin arabasıdır. Ya da babanın Almanyadan gelen arkadaşının arabasıdır. Belki de sokakta maç yaparken, mahalleden geçen düğün konvoyunda görmüşsündür. Baban eve bir katalog getirmiştir orda etkilenmişsindir. Gibi.

1997 de babamın vectra B'si vardı. Opel benim için dünyada ki tek markaydı o zaman.
99 yılında mahalleye bir bora geldi istanbuldan siyah ama nasıl güzel tertemiz bir araba. Camından baktım, kaç basıyor göremedim. Sahibi geldi "abi bu araba kaç basıyor" dedim.
"300" dedi. O zaman işte bora benim için bambaşka bir araba oldu. 300 basan arabaydı o boralar.

300 basmıyor belki ama çocukluğumda boradan bu kadar etkilenmem, bugün bile bora lafını duyunca irkilmeme sebep olur.

Bu fanatikliğin temiz halidir. Kirlenmemiş fanatikler bunlar. Hiç bir şeyini bilmediğin arabanın fanatikliğini, sadece markasını ve modelini söyleyerek yapıyorsundur çünkü.

Fanatikliğini, "geçen gün iki tekerini kaldırıma çıkarmış araba böyle yan duruyor ama bir güzel duruyor ki" diyerek ifade edersin.

Bir gün *birisi gelir senin sevdiğin arabaya "öyle araba mı olur lan" der. "hiç yol tutmuyor" der. "Benim dayımda vardı yokuşu 2'yle ancak çıkıyoduk" der. "onu alacağıma şunu alırım" "hem de şusu var onların" der.

Bugün fanatikliğinden şikayet ettiğimiz insanlar o *birisi yüzünden bu hale gelmiştir. *birisinin, senin sevdiğin arabayı aşağılaması, sadece eksik yönlerini konuşması, arabayı alanlara mal muamelesi yapması, insanı daha çok bağlıyor o markaya.

*sınıf arkadaşı, yan dükkanın sahibi, karşı bürodaki, annenin halasının sadece bir kez gördüğün torunu, gibi gibi.

Splendour
21-04-2013, 15:06
biz napalım opele biniyoz,zaten güzel ülkemde opel kullanan oranladığında bir elin parmağı kadar.hadi diyosun yurtdışında vardır fanatiği.Onlarda opel demiyo Vauxhall diyorlar,hep yalnızlık akü

turci
21-04-2013, 15:35
marka fanatikliğim yok fakat alfa'ya sempatim var.
156 yı kullandıktan sonra Almanya'da Alman aracı kullanmak gerektiğinin farkına vardım :)
bu yüzden istediğim 159 dan vazgeçtim :(
oğlum daha dün baba yine alfa alalım dedi :)

Calderon
21-04-2013, 15:36

Bu tipler olmaya devam ettikçe malesef üzülerek söylüyorum ki, arzu edilen saygı, sevgi çerçevesi dahilinde bir tartışma ortamı bulmamız zor olmaya devam edecektir..

Olayı markalarda değil, olayı beyinlerde çözmemiz gerekiyor

dragstar
21-04-2013, 15:54
marka fanatikliğinden ziyade ilk önce araba ve otomobil farkını anlamak lazım, bazı markalar otomobil yapar bazılarıda araba

mesela fiat kesinlikle araba üretiyor :D

turkerrr
21-04-2013, 16:03
ama şu kesinki saxo 106 dan daha iyi.

:D:D:D saxo nun da adı kötü işte ...

bende ferrari f355 e taparım ... f360 a f430 a değişmem ... 458 e belki :cool:

fdoganb
21-04-2013, 16:21
Marka fanatikliği: "typer mı gallardo mu sorusuna ciddi ciddi e tabiki typer spor gazetesi turbo yapar gallardoya saplarım nasılsa"dır.

AlpEren
21-04-2013, 17:01
bi adam varmış adamın çocuğu olmuyomuş adam allaha her gün dua ediomuş demişki allahım bana bi ogul ver o na dünyannın en uzun ismini koyucam demiş ve bir ogluu olmuş oglunun adını boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo koymuş aradan yıllar geçmiş bu adam allaha yiine dua etmiş alahım bana bi ogul ver o na dünyanın en kısa ismini koycam demiş ve oglu olmuş ismini a koymuş bu boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo ve a büyümüş bunların bahçelerinde bi havus varmış boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo ve a ordaa oynarken boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düşmüş kardeşi a : boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo die baarmış ve annesine koşmuş annesine :anne boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düştü demiş annesi : aaa olum boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuzamı düştüüü? a: ewet anne boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo havuza düştü annesi: o zaman koş babana haber ver demiş a: baba baba boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuza düştü demiş babası : aaa boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuzamı düştü ? demişş a:ewet baba boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo havuza düştü demiş babası: o zaman koşup kurtaralım boraborarambodesterambodeledelepinkipiştirambo yu demiş ve hepperaber: boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo die bararak havuzun başına gitmişler ve a: boraborarambodesterambodeledelepinkipiştiramboooo su yüzüne çıkmış demiş

Torbacının numarasını pm atsana ..

PiscocuK
21-04-2013, 17:23
bende kendimce yorumlayayım o zaman.

geniş bir aileye sahibim hemen her markanın fena sayılmayan 2010 üstü modelleri mevcut.hemen hepsini hem meraktan hem test amaçlı kullandım.yinede benim kafama uymadı..benim hayalim hep 2005 altı arabalara binip istediğimi yapmaktan ibaret..yani deli param olsada hiç ferrari lambo gibi hayallerim olmadı hep typer 106 vti evo s2k gibi hayallerim oldu.

mesela jeep diyince aklıma thaeolar geliyor başka bişey düşünemiyorum.yıllarca pug kullandım kaç araba parası harcadım bunlardan sonra tü kaka rakip gözüyle baktığım hondaya bindim isteklerime verdiği cevap ve sorunsuzluğundan sonra honda tutkusu başladı..asla pug honda diye sidik yarışına girmedim sonuçta bu markaların sahipleri afferim len pugu iyi geçtin yada kötüledin al sana 1000 USD demedi :)

honda kullanıyorum mutluyum huzurluyum bana hondamı ancak daha iyi bir honda sattırır ;)

BurakDmrkl
21-04-2013, 17:41
arabalara laf yokda bende chevrolet kullanıyorum ama mumkunse bulundugunuz sehıre gore chevrolet alın servisler servis değil insan soyma merkezi ...

GokhanE.
21-04-2013, 17:52
Ben ergen gibi duvara posterini astığı arabayı milletin bindiği arabayla kıyaslayanlara bayılıyorum.

İnsan sahibi olup kullanmadan bir araba nasıldır anlayamaz kanaatindeyim, almadgn arabaya sempati duyarsın sadece.

X marka araç alacaksam ve foruma konu açtıysam kullanan, hatta uzun süre kullanan insanların fikirlerini alırım. "Emmimin eltisininoglunun patronunda var çok iyi/kötü araba" diye tavsiye çok görüyoruz. Fanatikler sagolsun.

rebeloghy
21-04-2013, 18:13
Bu araba fanatikliği konusunda bir grup gereksiz yorumcu var, bahsettiğiniz gibi posterini görüp yorum yapıyor, yolda bi kere geçtim sanıp araba değil diyor vs vs. Önemli olan ne yaptığını ne olduğunu bilen insanların bu grubu takmaması. At hırsızının biri geldi kafadan BaSıkKK Cİci MAchiNE yazdığı arabasıyla park halinde evo geçip boş yolda soba borusu eksozunu bağırtıp yorum yapınca bu yoruma bakmamak hiç uslup bozmadan gülüp geçebilmek gerekiyor...

Benim için araba Müzik gibidir. Müziğin her türlüsünü sever dinlerim, ihtiyacıma göre, yerine göre, koşula göredir bu. Her iyi şarkıcıyı dinlerim ama her şarkısını değil. Michael Jackson seviyorum diye albümünü alıp her şarkısını dinlemem, sevemem. Rihanna'ymıs banane 5 şarkısını dinlerim ben. Yeni albümmüş bana ne ben pon de replay dinlemek istiyorsam ? Yeni diye yeni albüm mü iyi oluyor ?

Araba da aynı işte. Markaya göre değil , gitmeyen 1.6 pancar almanları da sevmem , fransızın abuk subuk plastik hararetli arabalarını da sevmem hondacı mısın demeyin honda da city kadar yüz karası bir model üretebilmiş özel bi markadır bu konuda :)

Ben güzel olan arabanın fanatiğiyim. 1.4 tsi golf de severim çıtır yükler mis gibi gezersin, hondanın seriliğini severim saatlerce tapagaz gidip ne hararet cubuğu oynar ne tık der bunu severim, almanın konfor güveni büyük motor iyi performanslısı da asla değişilmez , bugeye bir sti da eşsizdir , EVO tme severim ben 7 8 9 10 değil 6 dır benim için evo. opel calibra severim, pejo 406 coupe severim (pininfarina hatrına) .. böyle uzar gider o gün için ihtiyaca hitap eden araçtır güzel araç.

Ama son olarak hondacılar içindir bu lafım bir hondacı olarak; 1.6 110 120 125 hplik vtec2 ies fd6 fb7 sahibi olup da uffffff honda ne kaçıyo be yok böyle seri araba hondacısı olmayın.
Her hondacı aracını type r sanarak gider yapıyor sıkıntı burda cıkıyor :)

Fatih
21-04-2013, 18:30
Selamlar arkadaşlar;

Kusura bakmayın dün akşamdan beri ancak yazabiliyorum.
Konu çok güzel ilerlemiş bir kaç kişi saptırmaya çalışsada muhattap olunmamış.
Özellikle genç arkadaşlarımız olgun bir şekilde yorumlamışlar.
Kendilerini tebrik ederim. Demek ki bu forum otomobil anlamında birşeyler katıyor üyelerine.

Yorumda bulunan herkese tek tek teşekkür ederim.

Konuya biraz daha farklı açıdan bakarsak; at-avrat-silah üçlemesine geliyor.
Bu konunun bir değişik versiyonunu DH'de konuşmuştuk.
Oradan @AXAPTA nickli arkadaşımızın yazdığı yazıyı alıntılıyorum.

Bu iç güdüsel bir şey.. Biraz yontmak gerekli bunu hissiyatları aslında..

At-Avrat-Silah 3lemesindeki "at", bu devrideki otomobil..

Erkek adamın "AT" ı iyidir, iyi olmalıdır.

Erkek adamın "AT" ı diğer atlardan üstündür.

Erkek adamın "AT" ına herkes gıpta etmelidir, onun güç simgesi AT ı dır çünkü.. Ne kadar iyi AT, o kadar güçlü ERKEK.. ATına kötü derseniz, güçsüz bir erkeksin demiş sayılırsınız..

"İYİ BİR AT", bir güç göstergesidir. Erkek adam güçlü olur mantığı..

Bu sebeple, altındaki otomobilin iyi olup olmamasına bakmadan o kişiye kullandığı otomobil, diğerler otomobillerden her türlü üstündür, iyidir!

Hatta aynı marka, aynı model, aynı renk vsvs aynı olan başka bir otomobilden bile daha iyidir kendisininki..

Buna "ilkel içgüdü" diyoruz işte.. Maskülen ya da ataerkil bir ailede yetişmiş tüm erkeklerde vardır bu duygu. Otomobiline kötü denmesi ile "erkek" liğine (kötü anlamda düşünmeyin bunu) laf edilmesi ile eşdeğerdir bu kişiler için.

Erkek adam kötü ATa binmez çünkü..

nosturkye
21-04-2013, 18:39
marka fanatikliği bence beklenti ve karşılık meselesi.
Senelerce mercedes bmw kıyaslandı ben bmwdan yana fanatik olurum tabi katogoride önemli.
ancak işkenceye dayanma konusunda sanırım bmw

elpadre
21-04-2013, 18:44
valla hıc marka takıntım olmadı gerekte duymuyrum :)

xILuciferIx
21-04-2013, 19:10
Para verip aldığım şeyin neden fanatiği olayım ki sanki ben o markayı ölümüne savununca fabrika bana indirim yapacak. Her markanın ayrı modellerini severim Opel'in F kasa astrasını Peugeot'un 106 GTI Subaru'nun impreza blobeyesini sadece severim ama fanatiklik yapmam.

Makinist
21-04-2013, 20:09
İlk msjlarımı yanlış anlayın lütfen. Bütçeye göre aynı paraya 2000 model yada 2010 model araç almak tamamen zevk ve tercih meselesidir. Benim anlatmak istediğim aldıkları 2000 model aracı yere göğe sığdıramayanlar için. Altı üstü normal bir aile arabası yahu aldıkları. Bu neyin fanatikliğidir böyle?

Fatih
21-04-2013, 20:17
İlk msjlarımı yanlış anlayın lütfen. Bütçeye göre aynı paraya 2000 model yada 2010 model araç almak tamamen zevk ve tercih meselesidir. Benim anlatmak istediğim aldıkları 2000 model aracı yere göğe sığdıramayanlar için. Altı üstü normal bir aile arabası yahu aldıkları. Bu neyin fanatikliğidir böyle?
Ben size katılıyorum fakat aracını sevenleri yadırgamıyorum.
Garipsediğim tek doğrunun o araç olduğunu zannetmeleri ve diğer araçlara at gözlüğü ile bakmaları.

Bu ülkede 98 model Corolla GLİ ile 2007 model Accent Era aynı paraya satılıyor.
Arada 10 yıl gibi bir teknoloji farkı var.
Avrupada çoktan hurda olmuş araca bizde 18-19 bin istenebiliyor.

01ayk01
21-04-2013, 20:19
marka fanatikligim asla yok.. ama suna gelince sirasiyla , hundai era , peugeot 607 , honda civic, vw passat cc , audi a6 , bugune kadar sahip oldugum araclar icerisinde en rahat ettigim passat cc idi.. o yuzden o arabadan sonra bindigim tum vw leri sevdim sanirim.. bana ayri bi guzel geliyor artik vw arabalari gercekten basarili arabalar..

efe_
21-04-2013, 20:22
Fanatiklik değilde insanların beklentilerini eşit payda karşılayabilen bazı markalar olunca insan savunma pozisyonuna geçebiliyor ister istemez.
Akıllı telefonlarda mesela samsung galaxy serisi çok harika, mükkemmel diyen kesim olsada ben iphone severim kullanırım ama çok polemik konularınada girmem sonuçta benim firmam değil.
Fanatiklik daha heyecanlı,hararetli kişiliğe sahip kişilerde yoğun oluyor bence.Sakin kişilerde o kadar değil

_AS_
21-04-2013, 20:51
Fanatiklikten önce ön yargıyı yenmek lazım. Problem orada başlıyor.
Milletimize göre
Hyundai hala eralardan getzlerden ibaret
Fransızlar hala sorunlu
İtalyanlar hala dandik zannediliyor.
Kimse bilmiyor 1.3 mjet'in 1 milyon devirebildiğini
PSA gurubunun BMW ile ortak motor kullandığını
Hyundai nin küçük segment atmosferik benzinli ve turbo dizellerde en yüksek güçleri elde ettiğini ve inadına 5 sene garanti verdiğini.
Renault'un A serisine motor verdiğini (millete sorunca renault dizeli 100 binde bitiyor:))

Önce kalın kafalılık halinden kurtulmak objektif bakmak lazım. Herkes bir markaya sempati duyabilir. Ama 20 senede aynı marka araba kullansam yeni araba alırken bir bakarım diğer markalar ne yapmış diye kafama yatarsa beğenirsem golf 7 de alırım i30 da alırım ama megane almam işte sevmiyorum tipini:) Fransızları genel olarak bende sevmem pek bana hitap etmiyorlar ama bundan sonra hiç hitap etmicekler anlamına gelmiyor.

Bu arada fanatiklik deyince direk honda kullanıcıları geliyor aklıma:D

efe_
21-04-2013, 21:03
Fanatiklikten önce ön yargıyı yenmek lazım. Problem orada başlıyor.
Milletimize göre
Hyundai hala eralardan getzlerden ibaret
Fransızlar hala sorunlu
İtalyanlar hala dandik zannediliyor.
Kimse bilmiyor 1.3 mjet'in 1 milyon devirebildiğini
PSA gurubunun BMW ile ortak motor kullandığını
Hyundai nin küçük segment atmosferik benzinli ve turbo dizellerde en yüksek güçleri elde ettiğini ve inadına 5 sene garanti verdiğini.
Renault'un A serisine motor verdiğini (millete sorunca renault dizeli 100 binde bitiyor:))

Aslında satışlar bu dediklerini söylemiyor, forum ortamında takılan insanların genel kanısı bahsettiğiniz yönde ama dışarıda gündelik araç binicileri veya işin içinde olanlar böyle düşünmüyor

_AS_
21-04-2013, 21:12
Aslında satışlar bu dediklerini söylemiyor, forum ortamında takılan insanların genel kanısı bahsettiğiniz yönde ama dışarıda gündelik araç binicileri veya işin içinde olanlar böyle düşünmüyor aslında

Kurumsal bir ikinci el otomotiv satış firmasında satış uzmanıyım ve benim karşılaştığım muhabbetler genel olarak bu yönde tabi ki geçmişe göre değişiklik var ama hala eksiklikte var bu konuda e36 yı güncel orta sınıf araçlardan güvenlik olarak sağlam görenler var hala mesela.
Müşteri gelir şu fiyat aralığında şöle böle öle bir araba arıyorum der başlarsın seçenekleri sunmaya.
-o arabaya hayatta binmem kağıt gibi
-o marka araba kaynımda var dağıldı
-öteki çekmiyormuşş!! (kime göre?)
-Bunun şanzımanı sorunlu

gibi diyaloglarla çok karşılaştığımız için söylüyorum her şeyin başı ön yargı:)

BugraH4N
24-11-2014, 15:26
bi honda cıya hondayı bi golfcuye golfu sormayacaksın :D tenekede olsa kral kraldır

HaKo
24-11-2014, 15:45
insan marka sevebilir, zaten firmalar insanlar markayı sevip bağlansın diye milyonlar döküyor ama fanatik olmayı gerçekten anlamıyorum. Bazı tipler görüyorum öyle körü körüne savunuyorlar ki sanırsın sanki evine ekmeğini onlar veriyor.

Velhasıl otomobil bu sonuçta , birini alır birini satarsın, bugüne kadar hiç bir markaya bağlanmadım ama içlerinde çok sevdiklerim oldu tabii ki. Hatta elimden geldiğince hep değişik markaları deneyimlemeye çalışıyorum.

uygarr
24-11-2014, 16:01

tabikide punto evo

overblack
24-11-2014, 16:37
Allah 1 Fenerbahçe 2 Honda 3

focus musty35
24-11-2014, 17:50
kendı fıkrımce herkes parası yettıgı aracın fanatıgı araba olarak en fazla suanlık 50 000 tl lık araca bınebılrım o paraya bana gore ve sevdıgım araca gore mını cooper s bıldıgım sevdıgım arac abartmadıkca yorumlarım korurum ama 100 000 tl olsa e92 bmw alırım bmw fanatıgı olurum yıllardır araba muhabetlrının ıcındeyım 20 000 tl olan adamın bınecegı arac bellı 100 000 ı olanın bellı 100 000 tl olan adamın 25 lik xxx arabaya bndıgını gormedım sırf fanatıklık ıcın yanı aslında herkes butcesı yettıgı kdr fanatık tabıkıde asırıya kacanlarda var

phantom
25-11-2014, 01:40
bizde her konuda fanatiklik/militanlık/körü körüne bağlanma var. bence milli çapta genel bir durum bu.

samsung telefon alıyor, artık dünyanın en iyi telefonu samsung oluyor. başka bir marka ile ilgili olumlu bir yorum gelirse bunu samsung'a küfür olarak algılıyor.

aslında şahsına küfür olarak algılıyor, sanki telefonu bizzat evde imal etmiş gibi acayip bir sahiplenme içine girmiş çünkü.

futbol maçındaki döner bıçaklı elemanlar takıntılı kafanın en güzel örneklerinden. artık takıma nasıl bağlanmışsa, karşı takımın taraftarını öldürecek. diğer taraftar onun için futbolsever değil "düşman".

değerlendirmeler de aynı şekilde... soruyorsun hangi TV'yi alayım, şu marka/model nasıldır diye. cevap: A markasının 3. modelini aldım İNANILMAZ memnunum, muhteşem harika. yani tek bir model var, en iyisi o, kalanların alayı ÇÖP. yani ya hep ya hiç tarzı. full duygusal :) ölümüne.

bizde böyle. abartma, kanırtma, sınırsız kasma, bire bin katma, ölümüne bordadan dalma vsvsvs. ileri seviyede :)

IbizaFR150
18-08-2016, 11:18
Diğer sayfaları okumadım ama benim gözlemim ciddi bir vag düşmanlığı var. X bir araç hakkında bir haber-konu vs oluyor, durup dururken,konu şanzıman bile değilken "dsg olsaydı şöyle patlardı","yokuşta vs vitesi ben değiştirceksem ne diye para vereyim", "dsg merkez patlıyor herkes"," tok kapı sesi" vs vs diye birçok ergence yorumlar yapılıyor, ekşi,donanımhaber hatta bazen burada da örnekleri görürsünüz.

Vag sahibi biri de bunlara cevap yazdığı an hop "fanboy" damgası yiyor, kaldı ki esas fanboyluğu her fırsatta vag'a laf çakan bu kişiler yapıyor. Kendi arabasının öne çıkan yanını öveceğine, segmentinde,kendini birçok konuda geride bırakmış rakibini kötüleyerek kendi aracına prim yaptırmaya çalışıp gülünç duruma düşüyor.

hndcrx
18-08-2016, 11:39
Honda Crx fanatikliğim var.
Çizimi yapan adamı Allah 7 cihanda aziz eylesin:)
Aynı çizimi tekrar yapın yeni teknoloji ile yaw :(
şuan bi Ferrari alcak param olsa 30-40 tane crx toplar hepsi farklı renklerde.
biri turbolu,biri stock,biri atmosferik,biri sc.lı,biri bilmem ne,biri cartlı biri curtlu :)

Allah'ım sana geliyorum :D

atilla_88
18-08-2016, 13:17
Mazda......

mikelazi
18-08-2016, 13:50
kendine has marka kaldımı ki fanatigi olalım.
ya şase ortak,ya motor ortak,ya yürüyen ortak.eskilerin tadı yok artık.mecbur ortama uyuyoruz bizde. :)
yoksa ne işim var dizel kia ile.

Trance-R
18-08-2016, 13:56
herkesin arabası kendine güzel ve özel.

bende Alfa'cıyım. Bana göre de arabam şahane. fakat bunu bayağı araba kullandığım için diyebiliyorum.

almanları severim... Japon araçlarını da sadece sorunsuzluk temelli üretildiğinden saygım vardır. Amerikanlar ise, bonkördürler. falan filan diye liste uzar gider.