PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LSD / Kilitli diferansiyel hk.

Işık
28-04-2013, 14:09
Selamlar,
Kilitli diferansiyel alıp almamak arasında kararsız kaldım. Aracım E46 compact.
Aracımda hali hazırda kw v2 coilover,eibach ön arka viraj demirleri, ön ve arka kule gergileri ve spor salıncaklar var. Ön 225/40/18 arka aksta 255/35/18 ebadında lastik takılı.
Eğer LSD alırsam bana yol tutuşta ne gibi faydaları olur, viraj dönme kabiliyetim artar mı ya da sadece kalkışta ve köşelerden dönerken mi işe yarar? Kullanım tarzım normal olarak şehiriçinde sakin kurallara uyarak, şehirdışında da yol müsait olduğunda kendi kendime gazlama tarzında.
Bana LSD tak veya takma der misiniz ve nedenini açıklarsanız çok sevinirim.

mossin nagant
28-04-2013, 14:24
hocam lsd aracın yol tutuşunu arttırmaz aksine çok kaybettirir.
sadece arazi şartlarında aracınızın tek tekeri boşladığında diğerine belirli oranda aktarım yapmaya çalışır.
viraj dönüşlerinde ani gaza basarsan arabanın kıçını toplayamayabilirsin.

Cem.B
28-04-2013, 14:28
sadece arazi şartlarında aracınızın tek tekeri boşladığında diğerine belirli oranda aktarım yapmaya çalışır.

Bunu inanarakmi yazdiniz ?

dark
28-04-2013, 14:30

tam aksi olmasın o. benim bildiğim kilitli araba daha kolay toplanır.

evrendogu
28-04-2013, 15:12
Standart difransiyelde, güç kolay yoldan gideceği için boşa çıkan tekerlek dönecek, yük binen tekerlek ise dönmek istemeyecektir. Bu aracın arkasının kopmasını engeller. LSD' de ise durum farklıdır. Kalkışlarda avantaj sağlayacağı gibi virazjlarda daha kontrollü sürüş ister zira yük binen tekerlek de döneceği için yol tutuş azalacaktır. %100 e göre tabiki çok daha avantajlıdır. Kullanım tarzına göre sürüş keyfi artabilir :)

rebel
28-04-2013, 15:26
Lsd n8n fiyatları nedir suan. Hangi lsd yi takicakainiz

Işık
28-04-2013, 15:44
Quaife getirtmeyi düşünüyorum ama bildiğiniz daha ekonomik alternatif varsa tekliflere açığım :)

ilovedrifting
28-04-2013, 16:07
LSD sınırlı kaydırmalı diferansiyel demek. Drift için kullanılan diferansiyellerle karıştırmamak lazım. Patinaja düşmediği taktirde diğer tekere yoltutuşu bozacak güç aktarmaz. Aksina yol tutuşunu dengeler. Öyle olsaydı bazı spor araçlarda standart olarak sunulmazdı. Yani fabrika o lsd yi sen yanlayasın diye araca koymadı.

mossin nagant
28-04-2013, 16:08
Bunu inanarakmi yazdiniz ?

lsd nin ne olduğunu biliyormusunuz?

Limited-slip differential, yani sınırlı kaydırmalı difransiyeldir.
Lsd bir de bir teker diğerinden daha hızlı dönüp tur atmaya başladığı anda diğer tekere güç aktarmaya başlar.

bu limitlidir. tam kilitli difransiyel gibi olmaz. genelde arazi araçlarında kullanılır.
arazi aracı dışında subaruların bir çok modelinde vardır.

farklı lsd çeşitleri vardır. bir çoğu özel lsd yağı kullanır. ve yine bir çok lsd modeli o yağ sayesinde aktarım yapar.

10-20 km hızla giderken direksyonu çevirip gaza bastığınız anda bir çok lsd li aracın arkası atmaya başlar.

örnek,
hundai galloper, nissan pathfinder, jeep liberty...
bu araçlar 4 çeker olduğu için toplaması kolaydır ama 2 çekere aldığınızda toplaması zor olabilir.

standart bir araca lsd taktırdığınızda sakin kullanımda fark hissetmezsiniz, fakat dediğim gibi ani gaz verip direksyonu kırdığınızda lsd li oldğu hemen belli olur.

mossin nagant
28-04-2013, 16:10
LSD sınırlı kaydırmalı diferansiyel demek. Drift için kullanılan diferansiyellerle karıştırmamak lazım. Patinaja düşmediği taktirde diğer tekere yoltutuşu bozacak güç aktarmaz. Aksina yol tutuşunu dengeler. Öyle olsaydı bazı spor araçlarda standart olarak sunulmazdı. Yani fabrika o lsd yi sen yanlayasın diye araca koymadı.

hocam zaten sakin ve normal kullanımda lsd devreye giremez.
ama bi göbekten gaz verip döneceğin zaman difransiyel kilitli gibi haraket edeceği için yanlamaya başlarsın.

iz_sport
28-04-2013, 17:00
tam aksi olmasın o. benim bildiğim kilitli araba daha kolay toplanır.

:icon_tup: +

I-HANN
28-04-2013, 19:15
bız e46 lara kılıt uygulaması yapıyoruz 1500 tl aracınız kaç model ?

Işık
29-04-2013, 07:31
Aracım 2003 model 320td compact otomatik vites, kilit uygulaması hakkında bilgi verirseniz ciddi olarak düşünürüm.

Maxi
29-04-2013, 07:51

çok talihsiz bir açıklama olmuş
aracın savrulması başka birşeydir , kontrollü kayması başka birşey
sanırım bu ikisi karıştı?
kilitli diff kontrollü kayma sağlar

sakın bunu sanayide differansiyeli açıp amele style kaynak yaparak kullananlarla karıştırmayın, litaratürde öyle birşey yoktur zaten.

kilitli diffli aracı kullanmak insana mutluluk verir, zevk verir
başka aynı aracın giremeyeceği bir viraja daha hızlı girmek demektir
başka aynı araçdan daha hızlı 0-100 kalkış yapabilmek demektir

ha tabi ömrü boyunca önden çekiş kullanmış yada kabiliyetsiz halk bandı birine verirsen maymuna döner, beceremez.
İşin içinde her zaman kabiliyet-tecrübe mutlaka vardır.

Işık
senin araç kullanımını bilmiyorum.

ara sıra kastırıyorsan, kontra vermeyi biliyor ve ara sıra hafif zevk için yanlarım ben diyorsan benden sana garanti: kilitli diff al

yok ben memur kafasındayım, az yaksın lastiklerim bitmesin, işten eve evden işe
hafta sonları mangala giderim, 120 yi geçmem diyorsan: böyle kal

Işık
29-04-2013, 08:19
Abi memur zihniyetinde değilim, haftasonları hem yolları virajlı hem de ekmeği güzel diye ekmek almaya 100 km yol gidiyorum bazen :))
Az yaksın ya da lastiklerim uzun gitsin diye yavaş giden biri değilim, sadece her köşebaşında yan verme yaşımız geçtiği için kendi kendime tenha yollarda eğleniyorum o kadar: )
Zaten lsd alma isteğim de oradan geldi, viraj kasmasını seviyorum, ayrıca yolu boş bulduğumda tatlı viraj olursa hızlı ve gaz kesmeden girmeyi de seviyorum.

Senin yazdıklarından sonra almak şart oldu diyebilirim, benim için en güvenilir birkaç kaynaktan birisin zaten :)

STP
29-04-2013, 10:16
Bana kalirsa arac otomatik ve ani hizlanma egilimlerinde patinaja kalma durumu cok cok az oldugundan(s2000 tarzi aninda istedigin sekil patinaja dusecek gucte ve manuel sanziman olmadigindan) lsd ye gerek yok, birebir kullandigim tepkilerini bildigim bi araba oldugu icinde gerek olmadigini soyluyorum :) zaten gokarttan farksiz, herzaman soyluyorum paran cebinde kalsin yeter be adam :D

mossin nagant
29-04-2013, 10:18
çok talihsiz bir açıklama olmuş
aracın savrulması başka birşeydir , kontrollü kayması başka birşey
sanırım bu ikisi karıştı?
kilitli diff kontrollü kayma sağlar

sakın bunu sanayide differansiyeli açıp amele style kaynak yaparak kullananlarla karıştırmayın, litaratürde öyle birşey yoktur zaten.

kilitli diffli aracı kullanmak insana mutluluk verir, zevk verir
başka aynı aracın giremeyeceği bir viraja daha hızlı girmek demektir
başka aynı araçdan daha hızlı 0-100 kalkış yapabilmek demektir

ha tabi ömrü boyunca önden çekiş kullanmış yada kabiliyetsiz halk bandı birine verirsen maymuna döner, beceremez.
İşin içinde her zaman kabiliyet-tecrübe mutlaka vardır.

Işık
senin araç kullanımını bilmiyorum.

ara sıra kastırıyorsan, kontra vermeyi biliyor ve ara sıra hafif zevk için yanlarım ben diyorsan benden sana garanti: kilitli diff al

yok ben memur kafasındayım, az yaksın lastiklerim bitmesin, işten eve evden işe
hafta sonları mangala giderim, 120 yi geçmem diyorsan: böyle kal

hoca aşağı yukarı aynı şeyleri anlatmak istedik ama ben biraz kısa tuttuğumdan yanlış anlaşıldı galiba.
aracım forester ve lsd li. aracım sürekli 4 çeker olduğu için kontrol kaybı yaşamıyorum ama yukarıda yazdığım diğer araç sahibi arkadaşlarım araçlarını 2 çekere aldıklarında ani gazlamalarda virajlarda araba kıçını atıyor.
pilotajı iyi olmayan biri rahatlıkla arabayı savurmaya ve döndürmeye başlar. bahsetmek istediğim olay buydu.
direksyon haraketi yapıp ani gazlamalarda arka tekerlerden biri diğerine göre çok tur attığında diff'i belirli bir oranda kilitleyip arabayı düz hatta götürmeye çalışır. buda sizin direksyonu çevirdiğiniz hatta olmaz. bahsetmek istediğim olay buydu.

2 çeker bir aracın lsd li olması bence dez avantaj olabilir. yağmurlu havalarda, taşlı yollarda çok kontrolsüz oluyorar.

ama aracınız 4 çekerse arka tekerlerin kayma ve savrulma eğilimini ön tekerlere gelen güç dengeliyor ve aracın burnu istediğin hatta doğrusal gidebiliyor.

hele sti larda olduğu gibi ön arka lsd varsa tadından yenmiyor. :)

Işık
29-04-2013, 10:22
Bana kalirsa arac otomatik ve ani hizlanma egilimlerinde patinaja kalma durumu cok cok az oldugundan(s2000 tarzi aninda istedigin sekil patinaja dusecek gucte ve manuel sanziman olmadigindan) lsd ye gerek yok, birebir kullandigim tepkilerini bildigim bi araba oldugu icinde gerek olmadigini soyluyorum :) zaten gokarttan farksiz, herzaman soyluyorum paran cebinde kalsin yeter be adam :D
Sen küçükken kazana düştün, konuşma :D

Asil
29-04-2013, 10:26
@Mossin
Orada Maxi'nin söylediği kilit sözü söylemediğin için ("Kontrollü Kayma") karıştı durum.
Kontrollü kayma ile kontrolü kaybetmek arasında dağ vardır :) Kontrollü kayma eğlencedir ve doğru bir şekilde kullanıldığında daha iyi viraj dönmenizi dolayısıyla daha iyi zaman yapmanızı sağlar. Yada drift yapıyorsanız, daha kontrollü ve uzun soluklu drift yapabilirsiniz. Evet acemi ellere geçerse kontrolü dahada zorlaştıran bir unsur haline gelir o konuda haklısınız. Kontra sever birisi olmak lazım. Bu arada LSD'nin 1,5 way , 2 way oluşu hepsi amaca uygun şekilde spor kullanımı destekler.

STP
29-04-2013, 10:37
Sen küçükken kazana düştün, konuşma :D

Alma olm alma bi dur artik yeter la :D gelen var gelen yeter :) sanki benim gibi aksiyon yapioda :D ahahahahha

Schumi
29-04-2013, 19:12
LSD her şart altında iyi yönde bir güncellemedir. Aracınız patinaj yaratacak kadar çok güçlü, çok hafif yada çok keskin gaz tepkisi olmayabilir. Ama tozlu, çamurlu, bozuk, yada ıslak asfaltta sadece 1 tekeriniz girerse performanslı kullanımda keşke LSD'im olsaydı diyebilirsiniz. Önden çekişli araçlarda bile çok güzel bir kullanım zevki veren bu nimete bence herkes tatmalı. :)