PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : laptop ekran kartı modifiyesi ?

fkocak
03-05-2013, 21:31
mutlaka anlayan birileri vardır, laptopum biraz eski 4. yılı doldu, exper core 2 duo T9400 2.53 CPU yanlış bilmiyorsam 4 GB ram var ekran kartım Geforce 9300 GS. oyun grafikleri geliştikçe ben doğru düzgün oyun oynayamaz oldum. birçok oyunu yüklüyorum çalıştırıyorum ama hep görüntüde ve seste donma ve bozukluk var. ben bu durumu ekran kartına bağlıyorum ama çok da anlamıyorum bu işlerden. biraz araştırdım mxm2 slotunun olması gerektiğinden bahsediliyor bende o tip bişey mi var bilmiyorum. sorum şu;
ekran kartını işime yarar daha iyi bişeyle değiştirebilir miyim?
ve sadece ekran kartı değişimiyle sistem yeni çıkan oyunları da sıkıntısız oynamamı sağlayabilir mi?
yoksa pc yi at gitsin mi dersiniz ? (oyun performansı hariç memnunum bozulacağı da yok aletin :D )

Ers
03-05-2013, 21:46
Ekran kartı haricimi ??

lncdlt
03-05-2013, 22:24
bu islerden cok anlamam ama 2.53 cpu ile zor gibime geliyor en son cikan oyunlari dolu dolu oynamak

muratbalci
03-05-2013, 22:41
Marka ve tam model verseydiniz öğrenebilirdik. Ama tahmini olarak şunu söyleyeyim; 9300gs onboard bir chipset olması lazım, yani değiştirilebilir değil. Eğer ki mxm2 olduğunu varsayarsak alabileceğiniz ekran kartı da chipset olarak sizinkinin 1 veya 2 model üstü olacaktır. Chipset Nvidia ise 9600 9600 gt 512 ile 1gb arasında rami olur. Şu anki kartınızdan çok daha iyi olacağı kesin, fakat fiyat performans olarak değer mi ona bakmak lazım. Bana kalırsa güncel oyunlar için yine yeterli olmayacaktır.

fkocak
03-05-2013, 22:59
ekran kartı pc nin kendisiyle içinde gelen harici değil. 2.53 yetersiz demişsiniz ama yeni çıkan bir çok pc nin de bu seviyelerde.
neyin markası lazım değiştirilebilir olduğunu anlamak için bulmaya çalışayım ?

Onamdar
03-05-2013, 23:06
Dostum laptoplarda soğutma çok çok önemlidir. Aşırı ısındığı için donma kasma takılma yapabilir. Hava sirkülasyonunu sağlayan kanallar zamanla toz pislik kıl yün derken tıkanıyor sonrası mağlum. İşlemcinin olduğu bölgede aşırı bi sıcaklık hissediyorsan problem kısmende olsa burdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer anlıyorsan sök temizle topla derim ama çok anlamıyorsan hiç girme. Çünkü ekran hariç sökülebilir bütün parçaları sökmek gerekmişti benim packerd da

lethaldoze
03-05-2013, 23:31
2,53 ghz işlmci hızı laptop için en üst seviyelerdedir neredeyse.
Oyunlarda önemli olan ekran kartı. Laptop için ekran kartının yetmediği yerde imkansız değil ama birşey yapılamayacağını biliyorum. Bi ara ayrıyetten laptopa dıştan takılan harici ekran kartlarından bahsediliyordu ama bilmiyorum. Bi araştırmak lazım.

fkocak
03-05-2013, 23:43
ısınma konusunda evet etkiliyor. ben sıfır olarak almıştım laptopu yaklaşık 1.5 yıl fansız çalıştı bunu da fan yetersiz kalıyor diye yetkili servisine götürünce anlamıştım bağlantı tam yapılmamış mı anahtarı mı ne kapalıymış öyle bişeyler. o kadar da teknoloji özürlü değilim ama bu kadar sessiz çalışan bi fan üretilmediğini de tahmin edemedim :) o dönemde oyun oynamada sıkıntı yoktu fansızken bile sadece çok ısınınca hafif takılıyodu sonra geçiyodu. şimdi ısınma problemi çok yok yani en büyük sorun ekran kartının kendisi. haricileri de bi araştırayım teşekkürler

TolgaEsentepe
03-05-2013, 23:47
laptop güncellemesine harcıyacağın parayla, konsol alabilirsin.. Laptop unu upgrade etsen bile bir süre sonra tekrar yetmeyecek..

fkocak
04-05-2013, 00:02
bu sevdadan vazgeç diyorsunuz yani :)

muratbalci
04-05-2013, 00:45
ısınma konusunda evet etkiliyor. ben sıfır olarak almıştım laptopu yaklaşık 1.5 yıl fansız çalıştı bunu da fan yetersiz kalıyor diye yetkili servisine götürünce anlamıştım bağlantı tam yapılmamış mı anahtarı mı ne kapalıymış öyle bişeyler. o kadar da teknoloji özürlü değilim ama bu kadar sessiz çalışan bi fan üretilmediğini de tahmin edemedim :) o dönemde oyun oynamada sıkıntı yoktu fansızken bile sadece çok ısınınca hafif takılıyodu sonra geçiyodu. şimdi ısınma problemi çok yok yani en büyük sorun ekran kartının kendisi. haricileri de bi araştırayım teşekkürler

Bazı notebooklar da altta tek bir kapağı sökerek cihazın içindeki bütün herşeye ulaşabiliyorsunuz. Böyle işler elinizden geliyorsa alet edavat varsa, ve sizde kide böyle bir cihazsa, açıp fanın soğuttuğu bakır soğutucuyu temizleyip daha iyi soğumasını sağlayabilirsiniz. En son bir kaç sene önce açılmış bir cihazda, normal ev koşullarında bile; toz, saç, hayvan tüyü vs soğutucuyu tıkamaya yetiyor.

Cihazın marka ve modelini yazarsanız size daha rahat yardımcı olurum.

fkocak
04-05-2013, 00:59
daha önce açtım çok sıkıntı değil temizlerim boş bir zamanımda. exper karizma altında bir etikette DJ0154MP yazıyor ama daha fazla bişey bulamadım kullanım kılavuzu falan mevcut değil malesef. yazdığım gibi core2duo T9400 2.53 işlemci olan modeli.

pcvirus
04-05-2013, 01:54
hocam ekran kartı anakartın üzerindedir onboard dur onu hiçbir allahın kulu değiştiremez hadi değiştirdi 400 den aşağı para çekmez
laptop ta sağlığını yitirir

onursumer
04-05-2013, 09:48
birçok notebookta harici ekran kartı anakarta entegre geliyor

entegre olmadığını var saysak bile şuan kullandığınız laptop için çok ust seri bir kart bulma şansınız yok bulsanız bile uyguna bulabiliceğinizi duşunmuyorum

ayrıca notebook tasarımının yeni ekran kartını nekadar iyi soğutabiliceğide meçhul

zaten 4. yılı dolmuş yani omrunu tamamlamış bir notebook için para harcamaya değmez diye düşünüyorum

MCN21
04-05-2013, 09:55
Yeni oyunlar icin sadece gpu degil cpu da lazim yani kartiniz iyi bile olsa islemciniz yeni oyunlar icin yetmicektir , birde ekran kartinizin direct x11 destegi falan gerekicek yine problemler olucak eger 1000-1200 lira arasi bir para cikarabilirseniz guzel notebooklar var piyasada ...

fkocak
04-05-2013, 10:03
Biraz karistirdim ozellliklerini directx11 destegi yaziyor ama dediginiz gibi macera aramaya da gerek yok :) tesekkur ederim herkese

derece43
04-05-2013, 13:22
Oyun için toplama paketler veya gaming laptoptan başka çare yok. monster alienware qoismo gibi markalar tercihin olsun..

muratbalci
05-05-2013, 00:41
daha önce açtım çok sıkıntı değil temizlerim boş bir zamanımda. exper karizma altında bir etikette DJ0154MP yazıyor ama daha fazla bişey bulamadım kullanım kılavuzu falan mevcut değil malesef. yazdığım gibi core2duo T9400 2.53 işlemci olan modeli.

Notebook un malesef ekran kartı upgrade edilebilir bir model değil. Madem ki cihazı daha önce de açtınız, açıp temizleyin daha sağlıklı çalışmasını sağlayın. Oyun konusunda da, şu anda konsolların fiyat performans olarak, pc lerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tercih size kalmış.

fkocak
05-05-2013, 00:43
Notebook un malesef ekran kartı upgrade edilebilir bir model değil. Madem ki cihazı daha önce de açtınız, açıp temizleyin daha sağlıklı çalışmasını sağlayın. Oyun konusunda da, şu anda konsolların fiyat performans olarak, pc lerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tercih size kalmış.

teşekkür ederim. biraz bakınıyım o zaman konsollara :)