PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E30 316 marş problemi!

Cankat
04-05-2013, 11:12
Arkadaşlar m10 (karbüratörlü) motorlu 316'm var.Aracı kışın aldım.Fakat havalar ısındıkça bir problem baş göstermeye başladı.Genelde araba güneşte kaldığı zaman,hava cidden sıcakken oluyor,hatta serin havada hiç olmadı.Kontağı açıyorum elektrik konusunda sıkıntı yok, lpg ye geçtiğine dair seste geliyor.Fakat kontağı tamamen açtığımda sanki marşa hiç basmamışım gibi hiçbirşey olmuyor.Marş motoru dönmüyor.Eskiden biraz bekleyip bir kaç kez deneyince çalışıyordu fakat 3 gün önce ne yaptıysam çalışmadı, okulada gidemeyince iyiden sinirlendim.Akşam oluyor hava serinliyor bir daha deniyorum sanki hiç birşey olmamış gibi tek seferde direkt çalışıyor:) Resmen keyif yapıyor alet sıcak havada bir yere gitmem der gibi.Bu arada bu sorunla karşılaştığımda elektriği açınca bazen traş makinesine benzer bir ses geliyor.Bazen gelmiyor.Sizce problem ne olabilir düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Not:Bu arada araba çalıştıktan sonra hiç bir problem oluşmuyor..

rekord2000
04-05-2013, 11:19
bir elektrikçiye göstermen gerekli, sigorta panelini marş motor kablo bağlantılarını, roleleri iyice bir kontrol etmelisiniz. peki arada marş kaçırdığı oluyor mu aracın?

Cankat
04-05-2013, 11:27
Yok abi, yukarıda da yazdığım gibi bu olay olmadığında hiç bir sıkıntısı yok aracın.

rekord2000
04-05-2013, 11:32
kontak termiğinden de olabilir, daha önce benzer bir durum daewoo espero'mda başıma geldi aradık taradık kontak termiği çıktı, iyi bir elektrikçi bulman lazım

secomeco
05-05-2013, 00:34
Volan dişlisi yada marş motorunun dişlileri sıyırmıştır.Acil değiştirmezsen yakında marşa hiç basamazsın.

0M42
05-05-2013, 01:00
secomeco abi sen arkadaşın ne yazdığını bir daha oku.

secomeco
05-05-2013, 01:10
secomeco abi sen arkadaşın ne yazdığını bir daha oku.
Gayet iyi okudum kardeşim.Marşı bazen almaması elektirikten kaynaklanabilir.(Röle,gevşek elektrik bağlantısı vs)Ama marş motorunun bağlantılarından kaynaklanması çok yüksek muhtemel.Ayrıca traş makinasına benzer bir ses çıkarıyor dediği de volanı çeviren marş motorunun dişlilerinin kaçırmasından kaynaklanır.Aynısı aynı araçta benim de başıma geldi.Ama öneridir %100 oradan diyemeyiz görmeden fakat yazdığım dikkatini çekmemiş bir noktaya dikkat etmesi içindir.Arıza dediklerimden düzelirse mutlu olurum.

0M42
05-05-2013, 01:29
Ama arkadaş "kontağı tamamen açtığımda sanki marşa hiç basmamışım gibi hiçbirşey olmuyor.Marş motoru dönmüyor" diye belirtmiş bu durumda volant yada marş dişlisi ile alakalı bir durum olmaz ki bunu demek istedim.

secomeco
05-05-2013, 01:39
Ama arkadaş "kontağı tamamen açtığımda sanki marşa hiç basmamışım gibi hiçbirşey olmuyor.Marş motoru dönmüyor" diye belirtmiş bu durumda volant yada marş dişlisi ile alakalı bir durum olmaz ki bunu demek istedim.
Marş motorunun bağlantıları ya da kömürlerinin bitmesi durumunda hiç hareket almama yapar.Bazen olması gevşek bağlantı olabileceğini işaret eder.Ben özellikle traş makinası sesi geliyor yazmasına istinaden yazdım marş motoru dişlisi ve volan dişlisi diye.Çünkü marş motoru volan dişlisini çevirir ve motora ilk hareketi verir.Fakat dişlilerin uçları kırılınca sıyırmaya başlar ve bu sesi yapar.Bir süre sonra ise tutacak hiç diş kalmaz ve marş motoru dönse bile volan dişlisini çevirmez.

Cankat
05-05-2013, 02:34
Abi ses marş basmadan,kontağı iki tık açıp beklediğimde, sisteme sadece elektrik gittiğinde geliyor.Evlerdeki cızırdayan ampullerdeki gibi bir ses.Bunun dışında araba marş aldığı zaman en ufak bir zayıflık marş kaçırma vs gibi durum yok.Açıkcası sıcaklıkla alakalı olduğunu düşündüğüden, bir yerlerde genleşme sonucu temassızlık olabilrmi diye düşünüyorum ama bilemiyorum.En kısa zamanda elektrikçiye gideceğim.Fakat öğrenci olduğumdan, maddiyat ***** olduğundan, buradan fikir alıp nokta atışı yapmam lazım.Okuduğum yerde sanayide hiç tanıdığım yok, yolunma riskim var yani:) Bu yüzden fikirlerinizi esirgemezseniz sevinirim:)

0M42
05-05-2013, 10:09
Ben kontaktan şüpheleniyorum bir daha öyle bir sorun olduğunda anahtarı sağa sola yukarı aşağıya sallayarak marşa basmayı denermisin.Ayrıca sesin nereden geldiğini dinle bulmaya çalış.

rekord2000
05-05-2013, 22:39
Ben kontaktan şüpheleniyorum bir daha öyle bir sorun olduğunda anahtarı sağa sola yukarı aşağıya sallayarak marşa basmayı denermisin.Ayrıca sesin nereden geldiğini dinle bulmaya çalış.

aynen bunu dene, hatta araç çalışmadığında vaktin varsa ve elin yatıyorsa tamirat işlerine kontağı sök, direk ince uçlu bir tornavida kullanarak marş basmaya çalış marş basarsa kontaktandır, yada bir elektrikçiye danış, kontağı açtın marş bastın, tık yok gene aynını yaptı diyelim, kaputu aç marş motoruna kontak açık vaziyette iken, marş motorunun üstünden tornavida ile kutupları değdirip marş motoru çalışacak mı diye kontrol edebilirsin, eğer o şekillerde basarsa marş, muhtemelen kontak termiği bozulmuştur.

Cankat
06-05-2013, 01:14
Tavsiyeleriniz için teşekkürler yarın dediklerinizi deneyeceğim:)

0M42
06-05-2013, 09:32
Ayrıca aklıma bir şey daha geldi senin marş motorunda da sorun olabilir o sorun baş gösterdiğinde kontak operasyonu işe yaramaz ise küçük bir çekiç ile marş motoruna çeşitli bölgelerden sertçe tıklat senin marş motorun takılıp kalıyorda olabilir o durumda traş makinasına benzer ses marş motorundan geliyor olabilir.

rekord2000
06-05-2013, 20:57
Ayrıca aklıma bir şey daha geldi senin marş motorunda da sorun olabilir o sorun baş gösterdiğinde kontak operasyonu işe yaramaz ise küçük bir çekiç ile marş motoruna çeşitli bölgelerden sertçe tıklat senin marş motorun takılıp kalıyorda olabilir o durumda traş makinasına benzer ses marş motorundan geliyor olabilir.

Aynen yaa bunu nasil akil edemedim:) baktin mars basmadi, al eline ufak bir cekic, mars'i bir oksayiver:) tekrar marsa bas cevirirse marsi soktur derim. Lakiin kontak acip mars basmadan cikan tras makinasi gibi sese anlam veremedim, her hangi bir role falan olabilir, yada benzin pompasida olabilir.

Cankat
07-05-2013, 00:27
Aynen yaa bunu nasil akil edemedim:) baktin mars basmadi, al eline ufak bir cekic, mars'i bir oksayiver:) tekrar marsa bas cevirirse marsi soktur derim. Lakiin kontak acip mars basmadan cikan tras makinasi gibi sese anlam veremedim, her hangi bir role falan olabilir, yada benzin pompasida olabilir.

Abi bugün araba yine aynısını yaptı, marşa daha tam basmadan o sesi alıyorum hiç basmazsam 10 dk sürer belki.Yani marş motoruyla alakası olduğunu düşünmüyorum.Daha önce yeniden çalıştırmak için tekrar tekrar deneyerek 5 dk felan uğraşıyodum.Bugün 3. denememde 0M42 nickli abinin söylediği gibi anahtarı sokup biraz salladım.Direk çalıştı.Şansamı oldu bilmiyorum ama sanırım soketlerde felan bi temassızlık oluşuyor gibi.Bugün ses yoktu fakat çalıştırabilirsem ses oluncada çalışıyor.Yardımlarınız için cidden teşekkürler.Kafamda yaza doğru maddiyatı toparlayabilirsem ufak bi swap projesi var.İzniniz olursa fikirleriniz için daha başınızı ağrıtacağım:)