PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır otomobil alacaklara büyük kolaylık (ASBİS)

Frid
08-05-2013, 11:14
Sıfır otomobil alacaklara büyük kolaylık

Ankara’da bir süredir uygulanan araçların elektronik ortamlarda tescil işleminde sıra İstanbul’da.

Sistem sayesinde sıfır araç alacak vatandaşlar kısa sürede işlemlerini halledebilecek. Uygulama bugünden itibaren İstanbul'da da zorunlu hale geldi. Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi yani ASBİS sıfır araç alanlara büyük kolaylık getirecek.

SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Emniyet Genel Müdürlüğünün elektronik sistemi üzerine kaydedilen tüm sıfır araçlar satış işlemeleri bayi tarafından ASBİS'e kaydediliyor. Bayii müşterinin bütün işlemlerini buradan yapıyor. Uygulamanın en büyük avantajı zaman tasarrufu. 2 gün süren plaka ve ruhsat işlemleri bu elektronik kayıt sayesinde 1 saate kadar düşebiliyor. İşlemleri kısa südre biten araç sahipleri hemen trafiğe çıkabiliyor. ASBİS sayesinde bilgi ve belgeler kaynağından alındığı için sahteciliğin önüne geçilmesi de hedefleniyor. (TRT)

Milliyet - Sıfır otomobil alacaklara büyük kolaylık! (http://ekonomi.milliyet.com.tr/sifir-otomobil-alacaklara-buyuk/ekonomi/detay/1704830/default.htm)

HaKo
08-05-2013, 11:16
zaten olması gereken buydu ama ruhsat ve plaka bastırma için emniyete mi yönlendirilecek acaba ? Öyle bile olsa 1-2 saatlik iş yine gerçi.

Özel plaka olayları nasıl olacak onu merak ettim

darkmoon
08-05-2013, 11:20
bu sistem geldiyse yakında e-palaka sistemide hayata geçer.

onursumer
08-05-2013, 11:24
çok iyi olmuş ciddi bir zaman kaybı onlenmiş oluyor

ozel plaka gene alınabilir sanırım ikametiniz nerdeyse plaka gene o şubeden çıkıcaktır

free-hifi
08-05-2013, 11:31
asbis edevlet sisteminde var ama ptt den alınan şifrelere açık değil

orhan_guney
08-05-2013, 11:44
asbis sitemini 1 aydır kullanıyorum güzel bir sistem alt yapısı yeni yapılıyor zamanla oturcakdır şu anda birisi gelse nakit olarak aracı alsa 1 saat içinde plakalarını alabilir aracıda alabilir gecici ruhsat veriliyor 1 hafta içinde de istemiş olduğunuz herhangi bir trafik şubesinden basımını alabilirsiniz.

Berkayy
08-05-2013, 14:41
asbis sitemini 1 aydır kullanıyorum güzel bir sistem alt yapısı yeni yapılıyor zamanla oturcakdır şu anda birisi gelse nakit olarak aracı alsa 1 saat içinde plakalarını alabilir aracıda alabilir gecici ruhsat veriliyor 1 hafta içinde de istemiş olduğunuz herhangi bir trafik şubesinden basımını alabilirsiniz.

Abi özel plaka işlemleri nasıl oluyor?

B!Rtan
08-05-2013, 15:15
yarın sıfır giulietta alıyoruz bakalım asbis işimize yarıyacakmı :D

cgnozdmr
08-05-2013, 15:41
hala vekalet ücreti alacaklar mı alacaklarsa neyin vekaletini vereceğiz ?

lucky Jackal
08-05-2013, 16:00
hala vekalet ücreti alacaklar mı alacaklarsa neyin vekaletini vereceğiz ?Vekalet vermiyorsun,sıfır araba satışında geçerli bu sistem.ben arabayı alırken sabah asbise girdiler bilgileri,akşam üstü 5 gibi gittim arabayı teslim ettiler herşeyi hazır vaziyette. Süper bir sistem bence.

cgnozdmr
08-05-2013, 16:11
valla iyimiş bende martta aldım fakat bu sistem yoktu vekaletimi verdim 2 gün sonra gittim aracımı aldım iyi olmuş bu

orhan_guney
08-05-2013, 16:20
vekalet kredi kullandıysan vermek zorundasın eğerki vdf kredi kullandıysan .
hala vekalet ücreti alacaklar mı alacaklarsa neyin vekaletini vereceğiz ?

slowmotion
08-05-2013, 16:20
arkadaşlar biraz daha detaylı bilgi verecek olan varmı? bu sadece istanbuldamı geçerli? kimler yapabiliyor?

orhan_guney
08-05-2013, 16:35
bunu sadece otomobil yetkili bayileri yapabilir eğerki sistem sorunsuz ilerlerse 2015 yılında ikinci el araç satışıda bu şekilde olacak ayrıca 2 el de kullanılan sistemi yurdışında insanlar 17 yıldır kullanıyor biz ise daha yeni sıfır araçlar için kurduk hala tam net çalışmıyor devamlı hatalar cıkıyor. daha detayı yok :D
arkadaşlar biraz daha detaylı bilgi verecek olan varmı? bu sadece istanbuldamı geçerli? kimler yapabiliyor?

B!Rtan
12-05-2013, 02:38
vay be arabayı beğeniyosun parayı veriyosun 1 saat içinde alıyosun :)
sistem çok kullanışlı gerçekten kız arkadaşm aldı aynı günde eline geçti araç.