PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç alım satım vekalet

XSi
08-05-2013, 16:17
Bir kişi adına hem araç alım hemde satım tek bir vekalet olabilir mi? yoksa ayrı ayrı mı olmak zorunda, internette alım ve satım vekalet örnekleri ayrı ayrı..

Aslında sadece alım satım da değil, araba ile ilgili yapılabilecek tüm işlemler için vekalet almak ve bunu en ucuza halletmek istiyorum, vergiler, cezalar, ruhsat yenileme, LPG işletme vs. herşey dahil, "all-in-one" olsun :)

mümkün mü?

CasabLanca
08-05-2013, 16:18
tam istediğin şekilde mümkün. bende geçen ay dediğin şekilde araç alım satım cezai işlem yürütmekten tut muayene işlerine kadar kapsayan bir vekalet aldım 80 lira tuttu galiba

XSi
08-05-2013, 16:22
tam istediğin şekilde mümkün. bende geçen ay dediğin şekilde araç alım satım cezai işlem yürütmekten tut muayene işlerine kadar kapsayan bir vekalet aldım 80 lira tuttu galiba

noterde örneği varmıdır? yoksa metini biz mi yazmalıyız?

cgnozdmr
08-05-2013, 16:26
Notere hem alım hem satım için vekalet derseniz yardımcı oluyor zaten aynen bunları anlatırsanız gereken belgeyi verecektir

CasabLanca
08-05-2013, 16:28
noterde örneği varmıdır? yoksa metini biz mi yazmalıyız?

hazır metni var zaten noterde siz belirtiyorsunuz eklenecek veya çıkarılacak ekstra bir durum olursa hallediliyor orda.

XSi
08-05-2013, 16:58
Notere hem alım hem satım için vekalet derseniz yardımcı oluyor zaten aynen bunları anlatırsanız gereken belgeyi verecektir

hazır metni var zaten noterde siz belirtiyorsunuz eklenecek veya çıkarılacak ekstra bir durum olursa hallediliyor orda.

teşekkürler arkadaşlar

Mikrop_Ali
08-05-2013, 17:11
notere git full vekalet istiyorum de o kendi yazıyor herşeyi süresiz alabiliyorsun.

emrekuzdere
11-05-2014, 12:59
Yeni konu açmayayım bende burdan devam edeyim;
Yakın zamanda alacağım arabayı babamın üzerine almak istiyorum. Bana tam yetkili vekalet vermesi durumunda araç bağlandığında vs. ruhsat sahibinin emniyete gitmesi gereken durumda vekalet geçerli oluyor mu ?

KÖROĞLU
14-05-2014, 16:17
Yeni konu açmayayım bende burdan devam edeyim;
Yakın zamanda alacağım arabayı babamın üzerine almak istiyorum. Bana tam yetkili vekalet vermesi durumunda araç bağlandığında vs. ruhsat sahibinin emniyete gitmesi gereken durumda vekalet geçerli oluyor mu ?

Noterde belirtirseniz istediğiniz işlemleri ekleyip / çıkartabilirsiniz.

Araçla ilgil tüm işlemler için dediğinizde zaten matbu olarak hazır metinler mevcut, sadece vekalet veren ve alan kişi bilgilerini girip çıkartıyorlar. sonra onay vs.

isterseniz süre ya da araç plakası da belirtebilirsiniz.

Meseka 34 xx 1234 plakalı araç için 2 yıllık ya da 3 aylık gibi belirtebilirsiniz.

Süresiz de olabilir, isteğinize göre yani.

cagataayk
24-11-2016, 23:43
Biraz hort olacak ama yarın sabah babamdan araç alımı için vekalet alıcam fakat vesikalık fotoğraf yok kimisi lazım kimisi lazım değil yazmış kesin bilgisi olan varmı bu konu hakkında?

Ertekin
24-11-2016, 23:59
Vekalet verecek kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı olmak zorunda

_driver_
25-11-2016, 00:28
İki sene önce araç almaya gitmiştik vekaletle. sistemde sıkıntı olunca satış yapıcak arkadaş noterden bana vekalet vermek durumunda kaldı fotoğraf istenmemişti

cagataayk
25-11-2016, 09:23
Güncel bilgiyi vereyim; fotoğraf olmadan sadece nüfüs cüzdanı fotokopisi ve 84 tl ile babamdan araç alma vekaleti aldım.Fakat araç satış vekaletinde fotoğraf gerekliymiş.

BARR
25-11-2016, 09:27
84TL ben babam adına çıkarttım 2 hafta önce bu hafta da kız arkadşıma almak için çıkarttım kendime :)

Sinan'S2k
25-11-2016, 12:11
Vekalet ile ilgili bir sorun yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Mevcut vekaletnamemde araç satışı yokmuş bu yüzden yenisini çıkarmam gerekti. Şirket üzerine olan araçların satışı için babamdan vekalet aldım. Dün aracın satışını başka bir noterde verdim ancak orada şöyle birşey söylendi.

Yazı içeriğinde bulunan;
Temsile yetkili bulunduğum ......... Şti'nin sahibi veya hissedarı bulunduğu, her türlü motorlu ve motorsuz araçları dilediği kimselere ... satmaya diye gidiyor.

Kalın punto ile yazdığım kısma ve bulunacağı yazılması gerekiyor dendi. Vekaleti aldığım gün satış yaptığım için sorun olmadı ancak yarın gelseniz bu satışı yapamazsınız denildi.

Vekaleti aldığım noter kesinlikle kabul etmiyor ve sınırlayıcı bir tarih verilmediği için bu süresiz geçerlidir diyor.

Hangisi doğru? Bu arada bunun için 148 TL aldılar. İnternette böyle bir fiyat bulamadım.

dgoo
25-11-2016, 12:20
Hangisi doğru?

Süresiz vekaletlerin hiçbirinde süresizdir diye bir ibare geçmiyor.
Zaman zarfı belirtilmediğince süresizdir(zaman aşımını hariç).

JJmusti
25-11-2016, 22:35
bnde dun ıkı vekalet yaptırdım 200 tl aldılar bunun ucretını nasıl belırlıyorlar yada noterler arası fıyat farkımı var acaba .

DEJ
25-11-2016, 22:55
Vekalet ile ilgili bir sorun yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Mevcut vekaletnamemde araç satışı yokmuş bu yüzden yenisini çıkarmam gerekti. Şirket üzerine olan araçların satışı için babamdan vekalet aldım. Dün aracın satışını başka bir noterde verdim ancak orada şöyle birşey söylendi.

Yazı içeriğinde bulunan;
Temsile yetkili bulunduğum ......... Şti'nin sahibi veya hissedarı bulunduğu, her türlü motorlu ve motorsuz araçları dilediği kimselere ... satmaya diye gidiyor.

Kalın punto ile yazdığım kısma ve bulunacağı yazılması gerekiyor dendi. Vekaleti aldığım gün satış yaptığım için sorun olmadı ancak yarın gelseniz bu satışı yapamazsınız denildi.

Vekaleti aldığım noter kesinlikle kabul etmiyor ve sınırlayıcı bir tarih verilmediği için bu süresiz geçerlidir diyor.

Hangisi doğru? Bu arada bunun için 148 TL aldılar. İnternette böyle bir fiyat bulamadım.

Bulunacağı kısmı bundan sonra da satın alacağınız sahibi ve hissedarı bulunacağınız araçlar için geçerli bi ibare

Süre belirtmediyseniz azletmediğiniz sürece süresiz olarak geçirlidir vekalet.

bnde dun ıkı vekalet yaptırdım 200 tl aldılar bunun ucretını nasıl belırlıyorlar yada noterler arası fıyat farkımı var acaba .

Bütün noterlerde aynıdır ancak sayfa sayısı çoğaldıkça, evrakın arkasındaki ek arttıkça (sirküler, kimlik vs) fiyatta artar. Ne kadar fazla yetki verirseniz o kadar artar.

Normal puntoda 2 sayfa çıkan yazıyı küçük puntoya alıp tek sayfaya çıkartırsa fiyat azalır.