PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin markaları arasında ki fark

emrekuzdere
12-05-2013, 11:16
Benzinler arasında ki farklarla ilgili yapılmış bir araştırma veya çalışma var mı acaba ? Genel olarak anketlere bakarsak Shell önde geliyor, ancak istasyondan istasyona da fark ediyor tabi ki. Benim kullandığım araçlarda mesela Opet çok etkisiz kalıyor arabayı çekişten piskolojik olarak değil gözle görülür şekilde düşürüyor (Roll yapıyoruz, geçtiğim arabaya geçiliyorum opetten alınca :D ) Shell'de de aynı şekilde etki göremiyorum, daha çok total'i seviyor gibi. Birde sıkıştırması 9.5 olan arabaya da 97 oktan benzin almanın anlamı yok, en doğru tercih nedir ?

BoraRS
12-05-2013, 11:24
Ben Maslak Opet ile Atasehir Shell arasindaki farki dynoda da yolda da gordum. Enteresan bir sekilde son zamanlarda hangi OPET olursa olsun musteri yogunlugu cok olan OPET istasyonlarindan aldigim hicbir 95 oktan beni üzmedi. Ama Atasehir Shell' den aldigim 95 oktan yakit son zamanlarda enteresan sekilde arabaya avans vurdurdu.

Bu arada Özgünün dediğine göre Maslak BP nin yakiti da efsaneymis.

Zero
12-05-2013, 11:35
Ben Maslak Opet ile Atasehir Shell arasindaki farki dynoda da yolda da gordum. Enteresan bir sekilde son zamanlarda hangi OPET olursa olsun musteri yogunlugu cok olan OPET istasyonlarindan aldigim hicbir 95 oktan beni üzmedi. Ama Atasehir Shell' den aldigim 95 oktan yakit son zamanlarda enteresan sekilde arabaya avans vurdurdu.

Opette bende aracımın çekişten düştüğünü hissettim bir kaç sefer belki psikolojiktir dedim ama sizde tersini diyorsunuz.Maslak bp yi denemek lazım Doktor diyorsa illaki denemiştir boşa demez.Bide zekeriyaköy bp ve çayırbaşı shell tavsiye ederim Sarıyer civarında oturanlara ikiside çok iyi.Tabi petrol markası aynıda olsa bayiden bayiye değiştiğini söylerler hep onada dikkat etmek bakmak lazım mesela Zekeriyaköy bp BP AŞ yani firma benzincisi bayi değil.

eser
12-05-2013, 11:37
Maslak opetle bahcesehir opet arasinda bariz fark var.

civicsi_r
12-05-2013, 11:38
daha dün 5.vites programında izledim ingilterede 5 ayrı markayı kıyasladılar shell v-power,opet diğerleri aklıma gelmedi..dayno verilerinde shell v-power en iyi cıktı..ön kötüyle arasın 5 hp vardı..shell v-power,opet vs.. markalarda sürüşle farkı anlamanız çok zor diye bitirdiler..

ceyhun737
12-05-2013, 11:38

Bora abi atasehir shell bende de sendeki gibi bir sorun yarattı acaba genel bir sıkıntı mı var shell bayilerinde çünkü çekmeköy yolundaki 2 shell istasyonundan dolayı aracım arıza ışığı yakıyor kalitesiz benzin diye . Kızıltoprak bp de çok başarılı oraya denk gelirsem direk dolduruyorum depoyu.

Seven7
12-05-2013, 11:40
Birde sıkıştırması 9.5 olan arabaya da 97 oktan benzin almanın anlamı yok, en doğru tercih nedir ?

Bu bilgi doğru mudur?

arteus
12-05-2013, 11:42
Maslak opetle bahcesehir opet arasinda bariz fark var.

Eser hangisi daha iyi sana göre çünkü bende bahçeşehir opetten alıyorum devamlı

emrekuzdere
12-05-2013, 12:21
daha dün 5.vites programında izledim ingilterede 5 ayrı markayı kıyasladılar shell v-power,opet diğerleri aklıma gelmedi..dayno verilerinde shell v-power en iyi cıktı..ön kötüyle arasın 5 hp vardı..shell v-power,opet vs.. markalarda sürüşle farkı anlamanız çok zor diye bitirdiler..

Aynen bende o programı izledim dün. Bp nin normal benzini ile performans benzini sadece 0.7 hp fark etti :D :D zaten ona istinaden sordum Türkiye'de de böyle bir karşılaştırma oldu mu diye

emrekuzdere
12-05-2013, 12:26
Bu bilgi doğru mudur?

Eğer 95 oktan ile 97 oktan arasında farklı katkı malzemeleri vs mevcut değilse, 9.5, 10, 10.5 gibi sıkıştırma oranı araçlarda hiç bir fark etmemesi gerekir. Yüksek sıkıştırma oranlılarda 97 oktan istenir çünkü piston daha tam üst ölü noktaya gelmeden benzin patlamasın istenir. Oktan da kendi kendine yanma zorluğunu ifade eder. Yani mantıklı düşünürsek dediğim gibi farklı katkı malzemeleri yoksa sıkıştırması düşük araçlarda zerre fark etmemesi lazım

Agah
12-05-2013, 12:26

dün ben de izledim o programı. 97 oktan candır :D

TarikS
12-05-2013, 14:27
Maslak Opet
Altunizade Nuh Kuyusu BP (kendi istasyonu)

Bir de Anadolu Hisar'ina yeni Shell acildi, kocaman asmislar kendi(Shell A.S.) istasyonumuzdur diye, oradan beyinli S2000'e 95 oktan almisligim var bir sorun olmadi :)

Sirketlerin kendi istasyonlarini ogrenip cogunlukla oralardan almaya dikkat etmekte fayda var.

freelife
12-05-2013, 15:42
mümkün olduğunca total ve bp den alırım .

Oz`
12-05-2013, 15:46
shelldede %4 ethanol var beyler :) haberiniz olsun

Bp Katkısız yani ethanolsuz 97oktana sahip

Antalyalogy
12-05-2013, 16:12

yani bp nin yakiti daha mi iyi bu durumda ?

ceyhun737
12-05-2013, 16:20

Özgün abi daha dün benzin istasyonu sahibi bir abimle görüştüm onun söylediği yakıtların hepsi aynı sadece istasyon seç kendine istasyon çok fark ettirir diyor?

Y.Emre
12-05-2013, 16:29
Bu bilgi doğru mudur?

Hayır, bilgi genel anlamda yanlıştır. Ancak çıkış noktası doğrudur, düşük sıkıştırma düşük devir ve atmosferik motorda 95 oktan gayette yeterli 97 diye yırtınmaya gerekecek bir durum yok.

Yakıt kalitesinde hassas olma nedenleri genel olarak sıkıştırma, dönülen devir, ve yanma odasına basılan hava yakıt karışımı miktarı yani ısı.

Bu 3lü arasındaki ilişki belirler kullanılacak yakıtın kalitesini.

Eğer 95 oktan ile 97 oktan arasında farklı katkı malzemeleri vs mevcut değilse, 9.5, 10, 10.5 gibi sıkıştırma oranı araçlarda hiç bir fark etmemesi gerekir. Yüksek sıkıştırma oranlılarda 97 oktan istenir çünkü piston daha tam üst ölü noktaya gelmeden benzin patlamasın istenir. Oktan da kendi kendine yanma zorluğunu ifade eder. Yani mantıklı düşünürsek dediğim gibi farklı katkı malzemeleri yoksa sıkıştırması düşük araçlarda zerre fark etmemesi lazım

MCN21
12-05-2013, 16:44
top gearda denenen araclar stock muydu ? eger öyleyse tahminimce modlu arabalarda 5 hp den fazla fark edicektir diye düsünüyorum .

Oznsrl
12-05-2013, 16:47
gidişinden emin değilim ama sürekli shell alıyorum bzen üşenince bp den alıyorum daha çok duman atıyo araba o zaman :D

brsmustang
12-05-2013, 16:56
Bursada çeşitli benzinliklerden 95-97-98 oktan benzin alarak bikaç test yaptım kendime göre.

Testi safc taki konck göstergesine göre yaptım. doğruluğu nedir tartışılır ama değerler farklı çıktı benzin ve benzin istasyonuna göre.

Değerleri hep gündüz birbirine yakın hava şartlarında sakin trafikte cruise giderek ve rolantide izledim.
Gece değerler hava sıcaklığı düştüğü için daha düşük çıkıyor.

Bursa da ikamet eden arkadaşlar söylediğim benzinlikleri bilirler.

Kötüden başlayalım.

Yalova yolu üzerindeki asmerkez karşısındaki opet. Buradan daha fazla aldım acaba yanlış mı diye, birdaha almıyorum artık :D

97 oktan benzin
knock değeri 32-35 arasında değişkenlik gösterdi.

Ankara caddesi üzerindeki metro üst geçidinin dibindeki BP
97 oktan benzin
knock değeri 24-28 arası değişkenlik gösterdi

Yıldırım Shell
95 oktan benzin
knock değeri 32-35 arası değişkenlik gösterdi

97 oktan
knock değeri 23-25 arası değişiklik gösterdi

Veysel Karaniden aşağı inerken çöplüğe gelmeden soldaki LUK OIL
98 oktan benzin. Başta inanmadım 98 olduğuna :D
knock değeri 18-20 arasında değişklik gösterdi

cruise giderken ve rolantide en iyi gözlemlediğim LUK OIL oldu. zaten avrupada en iyi benzin firmasıymış galiba.

Bu arada benzinliklerden hiçbirisiyle bir ilişiğim yoktur. bunlar kendi başıma yaptığım testlerdir.

testin 2010 yılında yapıldığı söyleniyor.
http://www.techturkey.com/forum/genel/59710-yaptigim-benzin-benzinlik-testleri.html

brsmustang
12-05-2013, 17:01
knock sensöründen değilde widebandtan bir deney yaptım bende....

benzinimi sürekli yeditepe üniye giderken döner kavşağın oradaki bp den alırım(97 oktan) nezaman benzinimi oradan alsam araçtaki değişilikler kendini gösterirdi.....

widebandı taktıktan sonra bir deney yaptım, bp den benzin alındı ve widebanda bakarak afc neodan tam gazla giderken afr değeri 11 civarlarında olacak şeilde ayar yapıldı....

sonra bpden aldığım benzin bitti ve farklı yerlerden benzin aldım(shell dahil) ve afr değerinin 12nin üzerinde gezdiğini gördüm..... akabinde afc'den hemen müdahale ettim :)

birde böyle bir yorum var.

emrekuzdere
12-05-2013, 17:50
top gearda denenen araclar stock muydu ? eger öyleyse tahminimce modlu arabalarda 5 hp den fazla fark edicektir diye düsünüyorum .

Golf GTI dyno üzerinde test yapıldı. Sapmalar göz önüne alınarak 4 defa test edildi her ürün. Shell'in performans yakıtı, opet, bp nin normal ve performans yakıtı vardı, bir marka daha vardı. Benzinler depoda birbirine karışmaması için araç direkt bidonlardan beslendi, bu şekilde bir test yapıldı. Shell in performans yakıtı Golf GTI'da 5hp fark etti. Bp'nin performasn yakıtı ise sadece 0.7 hp fark etti

emrekuzdere
12-05-2013, 17:54
Birde şimdi benim 9.5 sıkıştırmalı aracıma 97 oktan almamın bir mantığı var mı yok mu :D :D Derslerde gördüğüm kadarıyla olmaması lazım :D

Y.Emre
12-05-2013, 18:21
Gerek yok :) hissedilir bi fark oluşturması zor

Seven7
12-05-2013, 18:32
Ben arabama her zaman aynı istasyondan 97 alıyorum. 9 kuruşluk bir fark var zaten 95 ile 97 arasında. Şimdi benim hissettiğim aracın rahatlamasıdır, biraz daha iyi toparlamasıdır vs. bunların hepsi psiokolojik midir? :)
Ayrıca 97 motorun temizliği için de yararlı gibi şeyler söyleniyor, bu doğru mudur?

ghibli06
12-05-2013, 18:36
bence bu testi TR deki benzinle karıştırmamak lazım... özellikle İngiltere'de hileli benzin çok zor ihtimal, ruhsatı bile iptal ederler... o nedenle sonuçta formülleri aynı olan bir ürünler arasında en fazla 3-5 HP ya çıkar ya çıkmaz... ama eminim TR de aynısını yapsak bırakın markayı, aynı markanın her şubesi ayrı sonuç çıkartır...

uzun zamandır benzinimi Şaşmaz'daki OPET ten alıyorum 97 oktan ve de memnunum, İvedik'te SHELL kendisi bir istasyonu aldı ama memnun kalmadım, dün mecburen Emek 8.cadde OPET'ten aldım hoşuma gitmedi, Ankara'da her hangi bir BP istasyonu kullanmıyorum geçmişteki acı tecrübelerden...

Dookan
13-05-2013, 09:24
hep 97 oktan alıyorum.aracımda benzin seciyor.benım tecrubelerımde;

istanbul yolu shell iyi gibi
eskişehir yolu uzerı kotu
çankaya msb lojmanları karşısındaki shell kotu
konya yolu cıkarken hacıbaba restaurant ın ordaki opet iyi
şaşmaz shell iyi
istanbul yolu uzerı yenımahalle taraflarında köşede bir bp var.kazara bi 95 oktan almak zorunda kaldık ordan daa...facia nrdeyse şikayet edecektim o derece facia dikkat edin :)

eneserol
13-05-2013, 09:52
Opetten alırım her zaman daha önce çobançeşme opetten alıyordum (97 oktan) ama son bi kaç depodur sefaköyü geçtikten sonraki florya sapağındaki opetten alıyorum (97 oktan) arabamın ani gaz tepkileri hissedilir derecede olumlu olarak değişti hatta menzilim bile 30 km kadar arttı diyebilirim

Suleyman
13-05-2013, 10:08
Kağıthane totali tek gecerim.

eser
13-05-2013, 10:16
Eser hangisi daha iyi sana göre çünkü bende bahçeşehir opetten alıyorum devamlı

Karisiklik olmasin bahceshir opet dedigim bogazkoyun girisindeki opet.
Maslak opetten aldigim benzinde arabanin kafasi dusmuyor ama bogazkoy opetten aldigimda ayni performansi yakaliyamiyorum.Bahcesehir bp den aldigimda diger sirketlere gore biraz daha fazla yol yapiyordum 106 da 306 da test edemedim daha