PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin Fiyatları İle İlgili Öneri Yazısı

STeaM
30-05-2008, 09:26
Bugün mailime gelen bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Rekabet herzaman fiyatları düşürür ve kaliteyi arttırır. ancak petrol ve petrol ürünlerinde bu denklem ülkemizde pek işe yaramıyor. Yazıda 2 önemli petrol firması hakkında bir teklif var okuyup sizlerinde fikrini almak istedim.

İnanın artık gaz pedalına basarken verdiğim paraya acıyorum....

bahsettiğim yazı aşağıdaki linkte.

http://rapidshare.com/files/118760174/BENZIN_FIYATLARI.pdf.html

SOMEONESPECIAL
30-05-2008, 09:30
Güzel, Enteresan, neden olmasın ?
Hemen yayalım bu e-maili :icon_tup:

SaRaC
30-05-2008, 09:37
Paylaşım için teşekkürler iki firmadanda yakıt almışlığın fazla yoktu bundan sonrada almamaya ve alanada aldırmamaya dikkat edelim denemekten zarar gelmez belkilerin peşindeyiz zaten umarım başarılı oluruz.

Serencebey
30-05-2008, 09:52
peki neden total ve shell?

izo
30-05-2008, 09:52
total turkiye piyasasinda son siralarda, shell de 3. olmasi lazim. petrol ofisi piyasada acik ara lider ve opet onu takip ediyor. yani bu mail buyuk bi ihtimalle rakip firmalar tarafindan yazilmis. ayrica voyle bir hareketin de piyasada fiyat bazinda bir etki yaratacainin dusunmuyorum, benzin fiyatlarinda bi de global bi artis var...hukumet anca vergileri dusurerek benzin fiyatlarini bir nebze asagiya cekebilir.

TünayK
30-05-2008, 09:54
aslında cok mantıklı ama 1 sene sonra dıgerlerınden almamaya baslayacaksız...ama ben mecbur sheelden alıyorum....100 oktan...

Serencebey
30-05-2008, 09:58
Tunay farkini goruomusun bilmiyorum ama iyide yapiosun neden derseniz bende IZO ya katiliyorum bu bariz rakip firmalar tarafindan yazilmis.

Sebep:

Benzinin turkiyeye giris fiyati yaklasik olarak 1.2 ytl bunun uzerine devlet vergisini koyuyor ve bu vergi uzerinden % bilmem kac benzinlikler karlarini koyup (bu yuzde standart) benzini piyasaya suruyolar. ama bu kar cok fazla bi kar degil olsun olsun 3.30 olsun benzin bu indirimden sonra. bence ise yaramayacak bir fikir gibi geliyor.

Sezai sen ne dersin kardesim?

KSK-VTEC
30-05-2008, 10:01
Bizdeki benzin fiyatı firmalardan dolayı değilki tamamen vergi devlet alıyor, devletin en kolay topladığı vergi benzinden geliyor o yüzden sürekli zam yiyor. bence bu yazı maksatlı yazılmış.

STeaM
30-05-2008, 10:04
ben bu stratejiyi uygulayacağım. bana mantıklı geldi. Türkiyede Shell gayet yaygın ve ciddi cirolar elde ediyor TTS uygulaması vs gibi nedenlerden.

Total Türkiye'de okadar faal olmayabilir ancak uluslararası alanda ciddi büyük bir üretici.

ikisinide bu şekilde satışlarını düşürmek bence mantıklı.

Petrol ofisinden alırım en azından yerli üretici. 1 sene sonra diğerlerinden almamaya başlayacağız çünkü diğerlerinin fiyatları gerilemeye başlayacak yada olasılıkla olmakla birlikte hepsinin fiyatları gerileyecek.

TünayK
30-05-2008, 10:29
Tunay farkini goruomusun bilmiyorum ama iyide yapiosun neden derseniz bende IZO ya katiliyorum bu bariz rakip firmalar tarafindan yazilmis.

Sebep:

Benzinin turkiyeye giris fiyati yaklasik olarak 1.2 ytl bunun uzerine devlet vergisini koyuyor ve bu vergi uzerinden % bilmem kac benzinlikler karlarini koyup (bu yuzde standart) benzini piyasaya suruyolar. ama bu kar cok fazla bi kar degil olsun olsun 3.30 olsun benzin bu indirimden sonra. bence ise yaramayacak bir fikir gibi geliyor.

hemen on yargılı yaklasmamak lazım bence...ama taraflı yazılmıs olma ıhtımalı yuksek yalnız ozunde bence basarılı bır dusunce...ama yanlı bı olaya alet olmamak ıcın bu yazılan markalardan alıp dıgerlerındeen almamak seklınde hem bu onerıyı degerlendır hemde bu fıkrı ortaya atan fırmaların amacına hızmet etmemıs olurz...ama bu orgutlenmeyı yapmak daha zorolur...

ben de bılıyorum benzın fıyatlarındakı aslan payının devlette oldugunu ancak benzınkıler satıs yapamadıgı zaman bızım devlee yapamadıgımız baskının 10 katını onlar yapacaklardır ve bu yolla fıyatları asagıya cekeceklerdır dıye dusundum...

STeaM
30-05-2008, 10:29

Sebep:

iyide devlet vergiyi bizden değil satıcıdan alıyor.
bu şekilde firmaların satışlarını düşürdüğünüzde satıcı firmalar devletten vergi dilimini dülşürmelerini talep edecek baskı uygulayzacak. görüldüğü gibi bizim baskı yapmaya pek bi niyetimiz yok baskı kursakta sonuca ulaşamayacağız. o nedenle bizim dışımızdaki etkenleri birbirine kırdıracağız....

STeaM
30-05-2008, 10:30
tünayk :) +1 olmuşsuz

TünayK
30-05-2008, 10:52
arkadaşım sen neden doğru düzgün cümle kuramıyormusun, hep argo konuşuyorsun.
Sen egeturbo nickli arkadaşın amerika versiyonu gibisin neden dersen gereksiz topicler sende gereksiz postlarda sende ekstradan bide argo konuşuyorsun
:icon_wack:icon_wack:icon_wack:icon_wack

bende bole bırsey yazıyodum tam dedım bu aralar goze batıyorum susayım...

1.6 VTi
30-05-2008, 10:53
arkadaşım sen neden doğru düzgün cümle kuramıyormusun, hep argo konuşuyorsun.
Sen egeturbo nickli arkadaşın amerika versiyonu gibisin neden dersen gereksiz topicler sende gereksiz postlarda sende ekstradan bide argo konuşuyorsun
:icon_wack:icon_wack:icon_wack:icon_wack

Zzzzzzz :D

bende bole bırsey yazıyodum tam dedım bu aralar goze batıyorum susayım...

Yok kanka yok doğru tespit :)

TünayK
30-05-2008, 11:01
Zzzzzzz :D

Yok kanka yok doğru tespit :)

ya bıraz yaz su foruma ugur cekıldın kenara:)

1.6 VTi
30-05-2008, 11:03
ya bıraz yaz su foruma ugur cekıldın kenara:)

Dertler bitmiyor be kanka, finaller yeni bitti bitiyor, bana laf ediyorsun da sen de msn aç hayırsız :)

STeaM
30-05-2008, 11:12
Yaaa arkdaşlar bırakın isteyen istediğini yazsın tartışmayın. yönetim yapsın yapacağını.
konu dağılmasın pls ;) mujks.. :D

Serencebey
30-05-2008, 12:08
sızın dedıgınız gıbı dusunmemıstım aslında o dediginizde mantıklı

ben zaten shell ve total kullanmıorum kullananada baskı yapar aldırtmam :)

mechanıcer
30-05-2008, 12:12
walla acımasız dun aksam shell den son benzın alısımdı 3455 ytl ayıpya.. sanırım sırketımın yanındakı opete gecıcem.. sagol paylasım ıcın.

KSK-VTEC
30-05-2008, 13:47
Sana yazıcak güzel kelimelerim vardı ama boşver çocukla çocuk olamıyorum malasef

cagalazade
30-05-2008, 16:28
arkadaşlar topic kasıtlı bir hareket içersin yada içermesin sonuçta maksat burda birlik olmamız ve beraber hareket etmemiz...:)

Tabi ki bazen hoşumuza giden ya da gitmeyen şeyler olacak ama asıl ihtiyacımız olan hedeften sapmayalım... BİRLİKTE hareket etmezsek ve BERABER olamazsak daha çok konu açarız, daha çok satır yazarız...

Kimimiz daha anlayışlı olmalı kimimiz de daha sakin... Şimdi düşünelim, napcaz bu benzini ;);)

imhotep
30-05-2008, 16:50
site yonetimi bir org yapsın toplanalım birgun kornalarla protesto edelim...arabalarımızın camalrınada asarız stickerları..

ef186
30-05-2008, 18:08
7 gun garajda tutun araclarınızı toplu taşıma araclarını kullanın tüm tr yide buna uyucak sekilde orgutleyin bakın ozamn neler deişiyor ole 2 firmaya yuklenmekle hiç bişi olmaz ....
shellden 1 yıl deil 150 yıl benzin almasanız adamların trdeki benzinlikleri kapanmaz fiyatlarıda inmez ...
petrol piyasasını yoneten insanlar sokakta kullanılan arac benzinlerinden ote dunyadaki petrolun varil fiyatlarını takip ederler .
tabi maddi olanakları emin olun turkiyenn dış borcunu bile kapatır ...

edit:
hadi 2 firmadan almadık 2 firmada küçük sermaye dayanamadı kapadı istasyonları e o istasyonların 2 gun içinde ismi deişir firması deişir satışa devam ederler ...
basitmi bukadar yahu ...

Schumi
30-05-2008, 20:54
Neden bu iki firma. Bir liste yapılsa bu hafta bu firmadan başlıyoruz diye sırayla 1 hafta yada 1 ay boyunca bir firmadan alınmasa ortak karar ile anlarım ama sadece 2 firmayı seçmek o firmada çalışanları pompacıları ekmek yiyenleride düşünmeden çok mantıksız ve hak yiyen bir uygulama olur ki ben benzini hep opetten alırım:

STeaM
30-05-2008, 23:21
7 gun garajda tutun araclarınızı toplu taşıma araclarını kullanın tüm tr yide buna uyucak sekilde orgutleyin bakın ozamn neler deişiyor ole 2 firmaya yuklenmekle hiç bişi olmaz ....
shellden 1 yıl deil 150 yıl benzin almasanız adamların trdeki benzinlikleri kapanmaz fiyatlarıda inmez ...
petrol piyasasını yoneten insanlar sokakta kullanılan arac benzinlerinden ote dunyadaki petrolun varil fiyatlarını takip ederler .
tabi maddi olanakları emin olun turkiyenn dış borcunu bile kapatır ...

edit:
hadi 2 firmadan almadık 2 firmada küçük sermaye dayanamadı kapadı istasyonları e o istasyonların 2 gun içinde ismi deişir firması deişir satışa devam ederler ...
basitmi bukadar yahu ...

amaç burda firma kaptmak değil. firmaları birbirine kırdırmak.
ne shell nede total Türkiye pazaarından çekilmeyi istemez. hiçbir firma kurduğu böylesi geniş hizmet ağını ve alt yapı sistemini kolay kolay terk edemez.
shell ve totalin global şirketler olduğnu ve kullanım oranlarının yüksek olduğunu biliyoruz. bana gelen bu yazı çok mantıklı ve bnm düşüncelerimle örtüştü.
kaç tane yazı okudum hem forumda hem gazetelerde ama çözüme yönelik bir adım görmedim, herkez yakınmaktan başka bişey yapmıyo.

bu bir girişim, ben uygulayacağım, diğer arkadaşlarımında uygulamasını isterim,
"bu şekilde olmaz işe yaramaz" diye negatif düşüncelerle hareket edersek ozaman hiçbişey yapmamış oluruz ve sonuca ulaşamayız. kimse aracını garajda yatırmak için almaz. bnm aracım haftanın 5günü garajda durur 2 gün kullanırım. toplu taşımadki rezaleti biliyoruz o nedenle kimse aracı varken buna kalkışmaz yapmaz üşenir.

schumi :
insanların ekmekleri ile oynamıyorz, firmaları kapansın demiyorz çıkış noktası rakipleri birbirine kırdırmk ve birim fiyatları düşürmek. bende kimsenin işsiz kalmasını istemem, amacımızda bu deil kardeşim. :)

Vtec-SEDAN
30-05-2008, 23:29
site yonetimi bir org yapsın toplanalım birgun kornalarla protesto edelim...arabalarımızın camalrınada asarız stickerları..

basınla irtibata geçilse ve böyle büyük bir toplanma olsa protesto yapsak gerçekten etkili olabilir, ses getirebilir..

ibrahim
30-05-2008, 23:33
yapalım yapalım diyoruz ama halen bir hareket yok adminler bir organizasyon ayarlasa ankara izmir sitanbul antalya bölgelerinden aynısaatte başlasak çok iyi ses çıkarırız artık dikkate alalım sevgili adminler bugünün işini yarına bırakmayalım yoksa çok geç kalacağız

STeaM
30-05-2008, 23:48
bu tür protesto yapamayız bu sefer arabaları değil bizi bağlarlar...

Yekta
31-05-2008, 01:23
medya diyorsunuz da ülkemizde medyanın büyük çoğunluğu kimin elinde? aydın doğan.. akaryakıtta lider petrol ofisi kimin? aydın doğan.. bana kalırsa medya böyle bir protestoya kolay kolay yandaş olmaz..

cabriolet
31-05-2008, 03:58
anlaşmalı olduğumuz için benzini sürekli alpetten alıyoruz çokta memnunum valla :)

cagalazade
31-05-2008, 10:20
memnuniyet nerden? anlamadım...¿

Eyüp
31-05-2008, 10:32
total ve shellden zaten almadıgımız icin problem yok...:)

devamlı petrol ofisi...

ST
31-05-2008, 10:44
Opet,petrol ofisi bu ikisini tercih ediyoruz.

Burda dikkatimi çeken özellikle Derince tarafında total ve shell istasyonlarının biraz durgunluğu...