PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet ve Yağ Sıcaklığı için gösterge hakkında

Aranel Ciryatan
16-05-2013, 16:44
merhaba arkadaşlar.

2007 model C2 VTS kullanıyorum şimdi aracıma hararet,yağ sıcaklığı,yağ basıncı ve AFR almayı düşünüyorum fakat böyle dolu dolu 4 ibre ile arabanın konsolu doldurmak istemiyorum.

Bazı üründen var direk OBDII üzerinden verileri okuyor bu tarz bir ürün ile aracımda hangi bilgileri görebilirim (AFR'yi sorumun dışında tutabiliriz) yada bu tarz ürünler yerine tek tek gösterge almam dahamı sağlıklı olur.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gösterge olarakta AEM yada innovate düşünüyorum fakat innovate konusunda TR'de direk alabileceğim bir yer olmadığı için soru işaretlerim var. Yurt dışı ile pek uğraşmak istemiyorum açıkcası.

Aranel Ciryatan
16-05-2013, 17:57
mesela şu tarz ürünler var ne kadar işime yarar

VI Performance OBDII Logic Race Tuning Box Citroen C2 VTS 2006 onward Petrol | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/VI-Performance-OBDII-Logic-Race-Tuning-Box-Citroen-C2-VTS-2006-onward-Petrol-/370541453434?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5645fde07a)

OBDII OBD2 Diagnostic Wifi 327 Vgate Car Diagnostics Tool,IPAD,IPHONE,ANDROID | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/OBDII-OBD2-Diagnostic-Wifi-327-Vgate-Car-Diagnostics-Tool-IPAD-IPHONE-ANDROID-/360608065855?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item53f5ea693f)

melihyilmaz
16-05-2013, 18:09
Ben aracimda hararet ve afr yi gorebiliyorum 2012 i30 da sanirim bu cihazlarda aracin neresinde sensor varsa oralari okuyabiliyosun

Aranel Ciryatan
16-05-2013, 18:19
Ben aracimda hararet ve afr yi gorebiliyorum 2012 i30 da sanirim bu cihazlarda aracin neresinde sensor varsa oralari okuyabiliyosun

aynen işte belki sadece bu tarz bir cihazla herşeyi görebilirim o yüzden bilgisi olan arkadaşlar zaten bilgi paylaşacaklardır.

XSi
16-05-2013, 18:20
Amacın görsellik mi? yoksa gerçekten görmeye ihtiyaç duyduğu için mi istiyorsun.

ELM327 bluetooh lu cihazlardan alırsan, android telefon, tabletlerle veya jailbreak li iphone kullanarak, telefonunda ihtiyaç duyduğun anda sensör verilerini görebilirsin

Hatta olursa arıza kodları görme ve arıza silme gibi işlemleri dahi yapabilirsin..

Aranel Ciryatan
16-05-2013, 18:28
Amacın görsellik mi? yoksa gerçekten görmeye ihtiyaç duyduğu için mi istiyorsun.

ELM327 bluetooh lu cihazlardan alırsan, android telefon, tabletlerle veya jailbreak li iphone kullanarak, telefonunda ihtiyaç duyduğun anda sensör verilerini görebilirsin

Hatta olursa arıza kodları görme ve arıza silme gibi işlemleri dahi yapabilirsin..

öncelikle amacım görsellik değil. zaten öyle olsa gider direk konsola döşerdim göstergeleri :) belki biliyorsunuzdur C2 VTS lerde hareret göstergesi yok ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. tabiki gösterge işine girmişken eğer konsola ufak gösterge koyacaksam bari yağ sıcaklığı,basıncı ve afr de olsun diyorum. Fakat eğer bu işi tek bir ekran üzerinde yapıcaksam öyle tek tek doldurmak istemiyorum arabayı.

yani uzun lafın kısası benim arabadaki üzerindeki orjinal sensörler ile neleri görebilirim acaba bi türlü bunu öğrenmem lazım.

XSi
16-05-2013, 19:45
Standart arçta gorebılecegın degerler

Devır
Hız
Sogutma suyu sıcaklıgı
Manıfold basıncı/vakum degerı
Enjeksıyon surelerı
Enjeksıyon sure duzeltmelerı
Atesleme derecelerı

Arabanda yag basınc sensoru yok, basıncı goremezsın
Hararet gostergesı olmayan bır aracta yag sıcaklıgını olcen sensordenyoktur :)
Std oksıjen sensoru deger okur ama dalga seklınde bır asagı bır yukarı oynar

Eger bu son 3 u de olsun dıyorsan senın ılacın maxıgauge

Forum sponsoru kendıne ozel bolumde var

Teyp kafası boyutlarında LCD ekranda bu verılerı gorebılırsın hemde kalabalık olmaz arac ıcınde

boosted_pug
16-05-2013, 21:04
Site sponsorlarından maxi hakan abi ile görüşürsen istediğin verileri görebileceğin şekilde aracının istediğin herhangi bir yerine uydurabileceğin şekilde küçük yada büyük lcd gösterge alabilirsin yanlış bilmiyosam 8 kanala kadar istediğin sensör bilgilerini görebilir ve herhangi bi noktaya ulaştığında sesli veya görüntülü olarak ikaz verdirebilirsin

Aranel Ciryatan
17-08-2013, 17:17
Araştırmalarım sonucu ProSport'un Premium serisi ürünlerini almaya karar verdim. Yakın bir zamanda ürünleri temin ettikten sonra yaşadığım deneyimleri paylaşacağım.

Kadyr
17-08-2013, 17:26
Bu ELM327 cihazini ilk defa bu konuda duydum simdi google baktim guzel biseye benziyor fiyatida 50 tl civari ise yarar bir cihaz.konuyu dagitmiyim ama vw passat ile alakali bu cihazla ilgili iphone da nasil kullanabilcegimi bilen varsa bilgilendirirse beni sevinirim:)

Aranel Ciryatan
17-08-2013, 17:58
ELM327 cihazını ben şuanda kullanıyorum. Hatta Torque eklentisi ile aktif videolar çekebiliyorum.

Ama iPhone için Wi-Fi'li olan modellerini tercih etmen gerekecektir. Bluetooth ile iPhone'da malesef kullanım yapamıyoruz.

mannerboy
17-08-2013, 23:07
maxi display mantıklı sizin için prosport kalitelidir fakat hepsinin tek tek gösterge ile görebilirsiniz

Aranel Ciryatan
17-08-2013, 23:10
benim arabada maxigauge inan sıkıntı double din type olmasa onun altına düşünürdüm ama zaten konsol ufacık arabanın o yüzden maxigauge seçeneğini değerlendiremiyorum.

Mecburi sol direğe 3 tane yerleştiricez.

Kadyr
17-08-2013, 23:12
Bu arada elm kullaniyorum demistin bana.isini gormuyormu o sensormu takmak gerekiyor

mannerboy
17-08-2013, 23:14
Bu göstergeler hepsi çok işe yarar göstergeler fakat bi bakımada c2 vts tarzı arabada fantezi gibi yanlış anlamayın günlük koşturulan bi araçta kirliliğe yol açar.Biraz safkan sert bi araçta okumak sürekli takip etmek keyifli olucaktır.En kötü ihtimalle yağ sıcaklığını takmayın afr ve yağ basınç olabilir

Aranel Ciryatan
17-08-2013, 23:27
Bu arada elm kullaniyorum demistin bana.isini gormuyormu o sensormu takmak gerekiyor

istediklerimi göremiyorum. çünkü arabamda yağ sıcaklığı ve basıncı için sensör yok. sadece hararet/vakum/gaza basma oranım gibi falan o tarz şeyleri görüyorum.

yani isteğimi karşılamıyor. ama ELM327 yi ben aktif video çekmek için kullanıyorum.

Arwen Citroen C2 ELM327 + Torque app Test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hqfS2q4POnE)

Bu göstergeler hepsi çok işe yarar göstergeler fakat bi bakımada c2 vts tarzı arabada fantezi gibi yanlış anlamayın günlük koşturulan bi araçta kirliliğe yol açar.Biraz safkan sert bi araçta okumak sürekli takip etmek keyifli olucaktır.En kötü ihtimalle yağ sıcaklığını takmayın afr ve yağ basınç olabilir

günlük kullanımda zaten sıkıntı yok ama arabamın modifiye aşamalarında dereceli egzantrik işinede girişeceğim ve aracı ist parktaki etkinliklerde kesinlike kullanacağım bundan sonra. o yüzden pistte iken değerleri takip etmek istiyorum.

ruudvan
18-08-2013, 00:04
beyınden afr okursun ama narrow okursun tam net degerlerı deılde yakın degerlerı okur.
yag basınc ve sıcaklıga gelınce. standart dısı bır aracın yok ıse yag sıcaklıga ıhtıyacında yok .
yag basınc bence sıcaklıktan 1 nebze ondedır.
su sıcaklık ıcın ıse aracında bu gosterge yok ıse zaten uretıcı kendıne guvendıgnden koymamıstır ama sensoru vardır beyınden okunabılır.